De wraak van een Christen IflN Stürheim De Twee zakenmensen Nederlandscil Bijbeigenootsciiap bestaat in 1964 150 iaar Scliaalttournooi te Steiiendam %AUXHALL geeuwde wandelingen All ^vT,l&uwó Plaatselijk nieuws Land- en Tuinbouw Graslandverzorging GR/ Teico E. VAN DER BOK es woTi at duurdi uuraer UIT DE KERKEN UIT DE PERS Opening nieuwe Ideuterscliool A 'r 'Gé ra ge Khöps VERVOLOVERHAAL I geen Blsdz. 2 „BILANDBN-NIEUWS" Dinsdag 17 september 1963. Dinsdag 1' Dit verhiaal begint met een aanran ding en eindigt met eentestament. Een eigenaardige combinatie waarvan, u op het ogenblik nog wel niet veel be grijpt. Laten we dus met het begin be ginnen: de aanranding van Pieter M)Dg- ge van Renesse, burgemeester van Zie- rikzee. In 1698 werd hij uit een aan zienlijk geslacht geboren. Na zijn stu die in de rechten aan de universiteit van Leiden en zijn promotie werd hij op jeugdige leeftijd burgemeester van Zierikzee. Meestal vertoefde hij in Den Haag, waar hij o.a. lid van de Staten-Generaal was. Het jaar 1747 Slechts nu en dan bezocht hij Zie rikzee. Dit was b.v. het geval in 1747, een belangrijk jaar in onze geschiede nis. Nadat we vanaf 1702 geen stad houder hadden gehad, werd in 1747 de Friese stadhouder Willem Karel Hen drik Friso als Willem IV over alle gewesten tot stadhouder uitgeroepen, voor het eerst in Veere. Maar dat ging niet overal even rustig. Een deel van ons volk wilde liever geen stadhouder. We zien hier al het begin van de strijd tussen Patriotten en Prinsgezinden, die in de volgende jaren in hevigheid zou toenemen en zou eindigen in het verja gen van stadhouder Willem V. De aanranding In dat jaar verspreidt zich het ge rucht dat Pieter Mogge op weg is naar Zierikzee, een prinsgezinde stad. Het gerucht is waar. Als hij van het Rot terdamse beurtschip aan wal stapt, wordt hij allesbehalve vriendelijk ont vangen door zijn stadgenoten. Hij wordt n.l. beschuldigd van de anti-Oranjege- zindheid. Aan scheldwoorden geen ge brek, het woord „landverrader" galmt over de kade. Aan mishandeling ont breekt het evenmin, ja, hij zou het er misschien niet levend hebben afge bracht, wanneer een officier niet tus senbeide was gekomen. „Naar de gevangenis met hem!" schreeuwt het op wraak beluste volk. Om hun burgemeester nog eens extra te honen wordt hij op de stadsvuilnis wagen gezet en begeleid door de joe lende menigte naar de gevangenis gere den. Ruim een maand heeft hij hier on schuldig gevangen gezeten. De be schuldiging van anti-Oranjegezindheid kon niet bewezen worden. Evenmin de bewering van zijn vijanden, dat hij te gen de verheffing van de Prins tot stad houder was. Hij keert weer naar Den Haag terug en vat zijn werkzaamheden als lid van de Staten-Generaal weer op. Zijn wo ning in Zierikzee verhuurt hij, daar wil hij nooit meer terugkomen. Was het wonder? In 1756 sterft hij en wordt bijgezet in een prachtige graftombe van het fa miliegraf in de kerk te Dreischor (de ze kerk wordt op het ogenblik geres taureerd). Voor dit grafmonument had hij 12.000,— bestemd. Mr. Pieter Mogge liet een groot ver mogen na. Niet in de eerste plaats door de verdiensten in zijn voorname be trekkingen, maar vooral door de erfe nis van zijn twee ooms. Hij bezat veel landerijen en hofsteden en ook een gro te waarde aan effecten, men sprak zelfs van 1% miljoen gulden, voor die tijd een geweldige som. Wat blijkt nu bij de opening van zijn testament? Dat hij wraak genomen heeft op zijn vijandige stadgenoten. Miaar de wraak van een Christen, die kwaad met goed weet te vergelden, die denkt aan het Godswoord: „Mij komt de wrake toe. Ik zal het vergelden." De Zierikzeeënaars zullen wel van schaamte gebloosd hebben, als ze ver nemen dat Pieter Miogge uit liefde tot zijn vaderstad een bedrag van 70.000 pond Vlaams, d.i. 420.000 gulden, ver maakte. Met deze voorwaarde erbij, dat voor dit bedrag te Zierikzee een hoge school moet gesticht worden. Alles voor de toekomstige universiteit was nauw keurig geregeld. Er zouden 6 hoogle raren komen, n.l. in de theologie (moest een Coccejaan zijn), rechten en genees kunde, die ieder een salaris van 1800,'s jaars zouden krijgen. Het sa laris van de professoren in de wijsbe geerte. Oosterse talen en letteren zou 1400,bedragen. Geen hogeschool De hogeschool is er echter niet geko men. De Staten van Zeeland deden hun best, maar die van Holland werkten de zaak tegen. Ze beweerden dat de universiteit van Leiden voor beide ge westen bedoeld was. Waren ze mis schien bang voor concurrentie? Talloze vergaderingen zijn er gehou den en stapels brieven geschreven. Maar de Staten van Holland wisten hun Zeeuwse collega's zo lang op sleep touw te houden, tot er met onderhan delen 3 jaar verlopen waren, waardoor de stichting van een Zeeuwse univer siteit verijdeld was. Er stond namelijk in het testament dat het geld voor een ander doel moest' gebruikt worden, wanneer men na 3 jaar niet tot over eenstemming gekomen was. Tot stich ting van een militair armkinderenhuis, een weeshuis voor kinderen van Zeeuw se onderofficieren, ruiters en soldaten. Ze zouden hier tot hun twinstigste jaar kunnen blijven. Ook van de stichting van dit wees huis is niets gekomen, waarschijnlijk omdat er niet genoeg kinderen waren om het gesticht te bevolken. De goede bedoelingen van deze edele man hebben dus tot geen resultaat ge leid. Met zijn erfgenamen heeft het stadsbestuur in 1"778 een regeling ge troffen, waarbij de stad een deel der erfenis tot eigen welzijn mocht gebrui ken. Ik noem b.v. verbetering van het stadhuis, steun aan de visserij, de jaar wedden van de predikanten. Zo is de weldadige erflater op deze manier zijn stadgenoten toch nog tot hulp geweest. Middelburg. L. van Wallenburg. Verkrijgbaar bij: Broekweg Ouddorp Telefoon 5 64 Het rundvlees wordt straks luxe Ook 't varkensvlees slaat op. De kaasprijs is aan 't stijgen. Benevens deze strop. De kolenprijs naar boven. Al is 't, dat men 't niet wou Daarmee zijn we toch zeker. Voorlopig uit de kou! Ze deden tachtig centen Straks nog iets iets meer bij 't mud, Dus als het wil gaan vriezen. Dan maakt dat spul je blut! Misschien komt er ook straks nog, Bij 't brood en bij de huur, Van 't land heel weinig opbrengst, Het leven is wel duur. NED. HERV. KERK Beroepen te Daarle kand. G. J. Wis- gerhof te Veenendaal. Bedankt voor St. Annaland B. Zaal te Nieuwe Tonge. Culemborg. Wegens benoeming te Opheusden, nam de eerw. heer W. v. Oostende (afkomstig van Stellendam) afscheid als voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatie, met een prediking over Handel. 20 31 en 32. Opheusden. Na tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid door ds. J. Catsburg, de plaatselijke predikant met Judas: 36, deed de eerw. heer v. Oostende hier intrede met 1 Tim. 3 16. De heer v. Oostende is benoemd voor pastoraal werk in de gemeente en ongeveer 12 diensten per jaar. Hüligersberg. Na bevestiging, door dr. C. Graafland van "Veenendaal met Handel. 20 28, deed ds. J. Kruyt, ge komen van Lexmond hier intrede met 1 Sam. 9 27b. Wijziging predikants pensioenen. Het kerkelijk pensioen voor predikanten bedroeg tot nog toe voor alle catago- riën 3960,per jaar. Hierin is een wijziging gekomen. In de Novemberver- gadering der Synode zal het voorstel der Gen. Finan. Raad worden behan deld om dezen te brengen op 5400, tot f 7020,per jaar, al naar gelang de groep van de gemeente was, die men het laatst diende. GEREF. KERKEN Beroepen te Kuinre W. Haverkamp te Anna Jacoba Polder. Oud Beijer- land C. V. d. Velden te St. Laurens. Sellingen en Winsum J. Geel, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Schoondijke E. Hoogerwerf, kand. te Baarn. Nieuwveen H. Meinders, kand. te Amsterdam. Ze venhuizen G. V. d. Meulen te Garijp. Vroomshoop E. Kim te Reitsum. Edam M. Megering, kand. te Noordeloos. Bedankt voor Bozum, Dalfsen, Hei- nikenszand en Midsland kand. E. Hoo gerwerf te Baarn. Haamstede G. v. d. Meulen te Garijp. Bodegraven en Oude- water E. Kim te Reitsum. Enumatil, Weede, Oosthem, Exloërmond, Vlagt- wedde, Zoutkamp en Zwaagwesteinde M. Meyering kand. te Noordeloos. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Groningen I. de Bruyne te Rotterdam en K. Velema te Hooge- veen. Beroepen te Dokkum J. de Jong te Gouda. Vlaardingen B. Bijleveld te Bussum. Harderwijk B. Bijleveld te Bussum. Bedankt voor Thesinge J. Vogel te Steenwijk. Rijswijk. Na bevestiging door ds. H. Toorman, legerpredikant, met 2 Kon. 4 30, deed ds. Joh. Prins, gekomen van Groningen intrede met 2 Cor, 3 19 en 20. Ds. A. Bikker hoopt 23 sept. a.s. op Schiphol te arriveren, na zijn reis naar Celebes. Nieuw Amsterdam. Wegens vertrek naar Sliedrecht, nam ds. N. Brandsma afscheid van deze gemeente met Je- saja 53 1. Hengelo. Wegens vertrek naar Den Helder, nam ds. D. Coppoolse afscheid met Hebr. 12 14 en 15a. Harlingen. Na bevestiging door ds. D. V. Wilsum van Dedemsvaart met Joh. 1 35—37, deed ds. R. Slofstra intrede met Hebr. 4 12. Broek op Langedijk. Op woensdag 4 sept. verbond ds. W. v. Heest, geko men van Emmen, zich aan deze ge meente met een prediking over Rom. 1 16, na vooraf bevestigd te zijn door ds. S. Wijnsma te Rotterdam, met 1 Cor. 3 9. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam en Rotter dam Z. P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Yerseke en Kampen P. Blok te Dirksland. VARIA Ifc hegriep oe niet - ik geleuj oe niet'. Er was eens een gereformeerde domi nee die op de catechisatie iets probeer de uit te leggen. Maar een van de jon gens zei: ik begriep oe niet! Nog eens geprobeerd, met hetzelfde resultaat: ik begriep oe niet. Tot zes maal, telkens weer anders aangepakt. Eindelijk zei de catechisant: noe begriep ik oe wel, maar noe geleuf ik oe niet! Jaren later vierde die dominee zijn ambtsjubileum. Het was natuurlijk een bovenstebeste man, en in iedere toe spraak werd hij nog beter. Totdat het voetstuk hoger was dan het standbeeld zelf. Toen hij aan het slotwoord toe kwam, haalde hij dat oude verhaal van zijn catechisant nog eens op, en hij zei: ik heb maar stil zitten luisteren en dacht telkens bij mijzelf: ik begriep oe niet! Maar nu ik aan het eind gekomen ben, moet ik zeggen; ik geleuf oe niet! (Kerknieuws) MELISSANT Kerkdienst. Donderdag 19 septem ber hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. alhier voor te gaan ds. F. Mallan. OUDDORP Bibliotheek weer open. De biblio theek in de consistorie van de Geref. Kerk is weer voor de plaatselijke le zers opengesteld. Uitgifte van boeken elke donderdagavond van half zeven tot acht uur. OUDE TONGE Havenverkeer. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken drie schepen met graan en 1 schip met bui zen. Binnengekomen drie schepen met brandstof, inhoud 630 ton. Vergadering Vrouwenvereen. Op dinsdag 17 sept. des nam. 7.30 uur hoopt de Vrouwenvereen. Weest een Zegen haar jaarvergadering te houden in het Vereen, gebouw aan de Kolfweg. De inleiding wordt verzorgd door mevr. Heemes-Barnat. Stylitus schrijft in Kwekerij en Han del, het vakblad voor het bloembollen- bedrijf (H.B.G. Lisse) kostelijke stuk jes in zijn rubriek „Kolom". Deze keer gaat het over twee zakenmensen, bei den aan de rand van een faillissement; de een gaat er onder door, de ander redde zich met veel branie. De toe passing moet men zelf maar maken. „Er waren eens twee zakenmensen, die leefden in een slechte tijd. Ze kenden elkaar niet, maar onaf hankelijk van elkaar zaten ze op een sombere avond de balans op te maken en kwamen tot de slotsom, dat er niet veel anders overschoot dan faillisse ment aan te vragen. Vanzelfsprekend echter wilden ze trachten, deze nare gebeurtenis zo lang mogelijk uit te stellen, zo mogelijk te voorkomen. Meneer A ging ijverig aan het reke nen, waarop hij kon bezuinigen. Hij dacht: als ik nu eens de Studebaker weg doe en ik ga voortaan op de brom mer, en ik verkoop dat grote huis en ga in een kleiner wonen, en ik ontsla een paar man van het personeel en ik ga van 't jaar niet met vakantie, dan bezuinig ik misschien zoveel, dat ik het nog nét haal. Hij deed zijn best en al gauw wist men het op de beurs. A heeft zijn auto verkocht, weet je dat? Hij rijdt nou op de brommer. Heb je gehoord dat er mensen weggaan bij A? Hij kan ze niet meer betalen. Heb je gehoord dat A gaat verhuizen? Hij gaat weg uit dat grote huis in het park, hij gaat nou in de X-straat wonen. Ook geen voor uitgang, zeg! En ze vroegen A of hij niet met va kantie ging. Vakantie? zei A, dat kan er niet af, mensen! Toen staken de crediteuren van A de koppen bij elkaar en spraken: Dit gaat niet goed. Auto verkocht, personeel ont slagen, kleiner huis! We wisten allang dat hij moeilijk zat, maar dit is 'toch wel het bewijs. Wanneer wij nog iets van onze centen willen zien, dan moe ten we gauw zijn! En zij vroegen zijn faillissement aan. Meneer B pikte het anders in. Hij belde drie autodealers op en liet ze voor zijn huis paradoren. Hij maakte een proefrit in een Opel en die beviel hem niet. Toen probeerde hij een fiat en die was hem te klein. Hij nam zo'n grote Chevrolet, zo'n vliegdekschip waar de „grosze Kanenen" in rijden. Maar autoverkopers kletsen en binnen kort wist de hele beurs dat B een nieu we auto kocht, en dat een Opel en een Fiat hem te goedkoop waren, en heb je die nieuwe al gezien? En hij ging met de nieuwe slee naar Spanje en stuurde al zijn crediteuren een kaart van de Costa Brava. En die beten op een houtje en zeiden: Hij speelt maar mooi weer van onze centen, ik wou liever dat hij maar betaalde! Maar ze durfden hem niet manen, want je maant geen meneer die in 'n grote slee rijdt en vakantie houdt aan de Costa Brava. En als er dan eens eentje de stoute schoenen aantrok en besloot om zijn eigen geld te vragen, dan werd hij vorstelijk ontvangen in het grote heren huis, en terwijl zijn enkels wegzakten in het tapijt werd het al een heel klein mannetje en gaf meneer B bescheiden een hand. En dan ging er een goeie fles open en vóór hij het wist had hij weer zaken gedaan. En dan zei me neer B: Maar kerel, weet wel dat je nog een heleboel geld van me krijgt? En dan maakte de ander een gebaar van la-maar-zitten en zei da ie wou dat ie van al zijn geld zo zeker was als van het geld dat hij van meneer B hoopte te krijgen. En dan zeiden ze op de beurs: Jan sen heeft toch maar weer aan hem ge leverd, en dat is zo'n duitendief, nee, dat zit wel goed! En toen de magere jaren voorbij wa ren en meneer B weer boven de stapel rekeningen kon uitkijken, benoemden ze hem tot voorzitter van de vakgroep, want hij had dank zij zijn vooruit ziende blik en koen zakenmanschap zijn bedrijf door moeilijke tijden geloodst. En meneer A kwam bij hem sollici teren om een baantje, maar meneer B had geen vakature. En hij had het trou wens niet op mensen die al eens failliet waren geweest NIEUWE TONGE De nieuwe kleuterschool, uitgaande van de Stichting Christelijke School te Nieuwe Tonge, zal D.V. woensdag 25 september a.s. officieel worden geopend De opening zal des middags te 2.30 uur geschieden door mej. H. J. Glasz in- spectrice van het kleuteronderwijs In inspectie 7 te Dordrecht. In juni 1964 hoopt het Nederlandsch Bijbelgenootschap zijn 150-jarig bestaan te herdenken. In de afgelopen 150 jaar is voor een zeker deel voldaan aan de in 1814 ont- gen opdracht: „Het vertalen, drukken en versprei den van de Bijbel in zijn geheel of in gedeelten, zonder aantekening of uitlegging, zowel binnen Nederland als daarbuiten, zonder dat het ge nootschap een commercieel oogmerk nastreeft." (art. 1 van de Wet van het NBG) Wat er allemaal is gedaan is van dusdanige omvang en naar wij me nen importantie, dat een gedenk schrift over deze 150 jaar arbeid van het NBG een foliant van honderden pagi na's zou worden. Niettemin werd de geschiedenis van deze 150 jaar op een voudige, overzichtelijke wijze in een pocketboek samengevoegd. Altijd heeft bij het werk van het N.B.G en dit geldt voor alle bijbel genootschappen in de wereld voor opgestaan, dat voor iedereen in eigen taal en voor iedere beurs een Bij bel beschikbaar moet zijn. Hoe groot zijn de geestelijke en cul turele waarden en de sociale invloeden van de Bijbel in ons volksleven ge weest en zijn ze nóg! De opdracht, in 1814 aan het Neder landsch Bijbelgenootschap verstrekt, is tot op de huidege dag met veel zor gen en veel pijn en met altijd door een chronisch geldgebrek met alle kracht tot realiteit gebracht, getuige b.v. het feit, dat in meer dan 60 talen het NBG de Bijbel, het Nieuwe Testa ment en bijbelgedeelten vertaalde voor de Indonesische volkeren, voor de An tillen, de West en Nieuw Guinea, als mede thans bezig is met de vertaai- arbeid in Cameroun. Alleen al in dit laatste jonge land, waar een zo schrijnend tekort is aan de Bijbel in eigen taal, staat het NBG voor de taak in 15 talen de Bijbel te verta len. Het zijn enorme opgaven; het zijn financieel moeilijk te dragen objecten; maar koste wat het kost: aan de op dracht MOET worden voldaan! De gebeurtenissen van het 150-jarig bestaan hebben reeds hun schaduw vooruit geworpen door b.v. het feit, dat sinds enkele maanden een verhoogde activiteit ontplooid wordt inzake de le denwerving. ifiiddêlharnis'- Telefoon 2043 Vrijdagavond en zaterdagavond is een schaaktournooi gehouden in het Haegse Huus te Stellendam, waarvoor 48 deelnemers aanwezig waren. Hier onder waren 8 personen uit Rotterdam, Utrecht en Den Briel, die door de Nes- tum vanaf Hellevoetsluis naar de Bouw put waren gebracht, om op deze wijze Stellendam gemakkelijk te kunnen be reiken. De groepen (in totaal 12) bestonden uit 4 personen, die twee partijen speel den; de winnaars van deze partijen, alsook de verliezers speelden daarna met elkaar. Wie daarbij wéér won had de eerste prijs en de verliezer van de zelfde groep had de tweede prijs. De winnaar (van de verliezers groep) kreeg de derde prijs. De uitslag was als volgt: winnaar van de hoofdgroep drs. J. Staal uit Brielle; winnaar 2e hoofdgroep dhr. G. L. Woudstra uit Vreeswijk (broer van de gemeentesecretaris); winnaar van de 3e hoofdgroep dhr. J. Stuifzand uit Rotterdam. De prijzen bestonden uit huishoude lijke artikelen, schemerlampjes enz. Er speelde ook nog een jeugdgroep van 4 personen waarvan Arie van Be ters de winnaar werd, die een wissel- beker verkreeg, geschonken door de Het is verheugend te kunnen melden, dat het aantal leden en begunstigers sterk stijgende is en het laatste half jaar is gestegen tot boven de 195.000 en dat straks, wanneer op een nog meer intensieve wijze geheel Nederland zal worden geconfronteerd met het werk van het Bijbelgenootschap, het streef getal van 225.000 leden en begunstigers bij het jubileum in juni 1964 zal worden i gehaald, zo niet zal worden overschre- j den. 1 januari 1961 stonden geboekt: 182.740 leden en begunstigers 31 dec. 1962 stonden geboekt 189.280 leden en begunstigers 30 juni 1963 stonden geboekt: 192.265 leden en begunstigers. 1 september 1963 waren meer dan 197.000 leden en begunstigers in de boe ken van het NBG opgenomen. Van de meer dan 850 afdelingen van het NBG in Nederland zijn talrijke nog bezig het ledenaantal op te voeren en in tal van plaatsen wordt het voorge stelde streefgetal verre overschreden. Juist nu in deze maanden de ver enigde wereld-bij belgenootschappen hebben besloten tot verdriedubbeling van het aantal bijbels en bijbelgedeel ten, hetgeen betekent dat in 1966 150 miljoen bijbels en bijbel gedeelten per jaar moeten worden gedrukt, gereedgemaakt en verspreid, betekent dit ook voor het Nederlandsch Bijbelgenootschap een driedubbele inspanning, een inspanning welke alleen kan gerealiseerd worden, wanneer het jubileum van het NBG wordt gebruikt om bijbelvoorziening in het middelpunt van de belangstelling van het gehele Nederlandse volk te plaatsen. En ziedaar het doel van de jubileum viering! De Bijbel wederom in de belangstel ling van het Nederlandse volk te plaat sen! Hoe dit zal geschieden, welke evene menten zullen worden gehouden, wel ke inspanning zal worden gegeven om dit doel te bereiken, zal aan iedere Ne derlander binnenkort ter kennis worden gebracht. Vast staat, dat op tal van wijzen de aandacht zal worden bepaald bij de Bijbel en het werk van het Neder landsch Bijbelgenootschap, alsmede de arbeid van alle bijbelgenootschappen in de wereld! Na alle regens van de afgelopen pe riode is het niet eenvoudig het gras land in goede staat te houden. Er wordt ruig geweid en ook treedt nogal wat vertrapping op. Speciale aandacht verdienen de nieuw ingezaaide percelen. Hier is een duur graszaadmengsel ingezaaid en het is dus zaak, dat deze percelen zich snel tot goed grasland ontwikkelen. En hoewel beweiding nuttig is om een dichte zode te verkrijgen, moet hier toch worden gewaakt tegen vertrapping. Het jonge grasland is hier zeer gevoeligg voor. Ook een juist bemestingsbeleid is van groot belang. Door het scheuren raak ten de voedende bestanddelen uit de oude zode meer verdeeld over de gehe le bouwvoor. De grondmonsters van de oude zode geven daarom geen juist beeld meer. Zij wijzen, voor de situatie van nu, beslist te hoog fosfaat en kali aan. En deze elementen zijn voor een goede en snelle ontwikkeling van het nieuwe bestand onontbeerlijk. Vooral de klaver uit het ingezaaide mengsel komt pas tot zijn recht bij goede kalivoorziening. En dan is er nog het gevaar van uitwinteren. Ook om dit te verkleinen is het wenselijk nu spoedig, althans voor de winter, op der gelijke percelen kali en ook fosfaat te strooien. Rotterdamse Schaakbond. De tweede prijs was voor Bert Woudstra. Het ligt in de bedoeling dat de Schaakvereniging Stellendam dit tour- nooi jaarlijks zal herhalen. De opzet is mogelijk gemaakt door een gemeente lijke subsidie. Er was veel belangstelling uit de ge meente en ook uit de omliggende plaat- door W. SCHIPPERS 27 „Aha! is het dat, wat je mij wilde zeggen! Het is een grove leugen. Als mijn bediende werkelijk het touw heeft doorgesneden, dan deed hij zulks uit eigen beweging, om niet door je vaders domheid de nek te breken." „Dan is het zeker ook gelogen, dat je mijn broer zijn verloofde hebt ontfut seld! Doch wat geeft een persoon van stand en positie om een arme onderwij zer! Ik noem ihet echter schurkenwerk." „Nu is het genoeg, lompe kinkel", schreeuwde de Engelsman, schier stik kend van woede, en bliksemsnel zijn jachtgeweer bij de loop grijpend hief hij het op, om met de kolf de Zwitser te gen de rotswand te slaan. Doch het op zet van de officier mislukte, want eer de slag neerkwam, had Wilhelm zijn tegenstander reeds gegrepen en beide mannen lieten ihun geweren vallen, om de handen vrij te hebben voor de wor steling, die volgde. Luitenant Hatter was een uitstekend sportsman, en had men volgens de rege len der kunst geworsteld dan zou het hem mogelijk gelukt zijn de Zwitser neer te leggen, doch hier op het ruwe smalle bergpad was de ijzersterke gems jager, die bovendien op het gevaarlijke terrein volkomen thuis was, hem verre weg de baas. De Engelsman deed boven menselijke pogingen om een vuist vrij te krijgen en met een goed gemikte stomp de strijd in zijn voordeel te krij gen, doch de gespierde armen van de jager omklemden hem als met een ijze ren greep; zijn benen verloren hun steunpunt, en met een geweldige ruk slingerde de Zwitser opeens, door woede verblind, de ongelukkige van het smal le pad in de vele honderden meters die pe bergkloof. Een gillende angstkreet, het geluid van naar beneden rollende stenen, en daar na was alles stil doodstil. Doch thans kwam Wilhelm tot be zinning. Wat had hij gedaan? Een moord gepleegd! Wat zouden daarvan de gevolgen zijn? Een dodelijke angst maakte zich van hem meester. Toen hij zich over de rand der kloof heenboog, zag hij de bediende van zijn verslagen vijand met de vlug heid van een aap naar omlaag klaute ren, blijkbaar om zich naar het lijk van zijn meester te begeven. De Maleier had Wilhelm op het bergpad gezien, voor hij afdaalde in de kloof, en mogelijk was ook wel iets van de op luide toon ge voerde woordenwisseling tot hem door gedrongen, zodat ontdekking van de misdaad niet uit kon blijven. Er was voor de gemsjager maar één middel om te ontkomen aan de straf fende had der gerechtigheid, en dat mid del nam hij ogenblikkelijk te baat. Vluchten over de bergen, de Alpen overtrekken en Italië trachten te berei ken, het was de enige kans op behoud. En Wilhelm Unterwald was gevlucht, langs paden, waar slechts de gems de voeten zet, waar duizend gevaren de stoute klimmer bedreigden; doch hij kwam alle moeilijkheden te boven en wist Italië te bereiken. Van Italië trok hij naar Frankrijk, van Frankrijk naar Duitsland, waar hij een Zwitser ontmoette, met wie hij te voet naar Holland reisde, met de bedoe ling om dienst te nemen bij ihet Neder lands-Indisch leger, in welks gelederen zo menig vreemdeling dient, wie de grond in zijn eigen land te warm werd. Eerst toen Wilhelm goed en wel te Ba tavia was, ■waagde hij het een brief te schrijven naar het ouderlijk huis, een brief waarin hij zijn misdaad beleed, waarin hij zijn moeder smeekte, hem het leed te vergeven, dat hij over haar ihuis had gebracht, waarin hij sprak van zijn berouw en van zijn heimwee naar de bergen van zijn vaderland, welke hij de ,moordenaar en balling nimmer zou wederzien. Hier zweeg de verteller, en Jan Star- heim, wienst oog vochtig was geworden, greep Wilhelms hand. „Arme kerel", sprak hij, „ik begrijp zo goed, wat er in je hart moet zijn om gegaan. Zie ,je hebt mij uitgelachen, om dat het mij bezwaarde, die arme drom mels van Atjehers te hebben gedood, dooh zijn zij, goed beschouwd, wel zo veel schuldiger dan die Engelsman, die gij naar beneden hebt geworpen? Ik ge loof," vervolgde Jan, „dat ik in jouw plaats het mogelijk óók zou hebben ge daan, doch je schijnt je berouw en heim wee nogal goed te boven te zijn geko men, want in 't ganse bivak is geen vro lijker snuiter te vinden dan juist jij. Zie dat begrijp ik niet best." „Ke zult mich bekrijpen, als ik jou die einde vertel", radbraakte hij, en met weinige woorden verhaalde hij het slot van zijn geschiedenis. De eerste zes of zeven maanden, welke iiij in Indië door bracht, kwelden hem wroeging en heim wee zodanig, dat hij meer dan eens op het punt stond zelfmoord te plegen. Toen brak echter voor hem plotseling een lichtstraal door de donkere nacht van zijn leven. Hij ontving namelijk een brief door zijn broeder, uit naam van zijn moeder geschreven. Reeds de eer ste regels, die hij las, vervulden zijn hart met nameloos geluk. Daar stond immers: „Arme Wilhelm, dank God op uw knieën en sdhep moed, want luite nant Hatter is niet dood. Niemand in het dorp weet, dat gij de hand hebt ge had in het ongeluk dat hem in de ber gen is overkomen." Verder schreef Anthonie, dat men Wil helm in het dorp als verontgelukt be schouwde; men kende zijn vermetele aard en veronderstelde, dat hij zich op de bijna onbeklimbare gletscihers ge waagd had, waar reeds menig stout gemzenjager de dood vond, wiens lijk nimmer werd gevonden. De familie Unterwald echter betwij felde deze veronderstelling, want toen bij hen bekend werd, dat luitenant Hat ter zwaar gewond uit het gebergte was thuisgebracht, had Anthonie dadelijk gezegd: „Daar heeft Wilhelm de hand in gehad," en toen deze niet terugkeerde uit de bergen, bevestigde dit hun ver moeden. Nog meer zekeröieid kreg men, toen Anthonie op de plek, waar zijn broeder met de Engelsman vocht een knoop vond, welke Anthonie dadelijk herkende als afkomstig van Wilhelms buis. De Unterwalds zwegen natuurlijk over hun vermoeden, doch zij vreesden, dat, als luitenant Hatter in het leven bleef deze de ware toedracht der zaak wel aan het licht zou brengen. Maar er lekte van die zijde niets uit, dan dat de officier op de jacht in een bergkloof gevallen was en als door een wonder in zijn val gestuit werd door struikgewas, dat in de rotspleten groei de, en waarin hij met zijn kleren was blijven fiangen. Zijn bediende was met eigen levensgevaar naar hem toege- klauterd, had hem daar stevig vast gebonden en was toen hulp gaan halen in het hotel. De Engelsman liet niets uit, en was zo spoedig hij vervoerd kon worden, met zijn vriend dr. Andrew Cutley naar Engeland vertrokken, zon der zich in het minst om Therèse te be kommeren, die door zijn vertrek alle luchtkastelen, welke ze reeds ihad ge bouwd, in rook zag verdwijnen. Hoofdstuk XI Een droevig einde 't Waren voor Jan Starheim gezellige dagen, welke hij daar sleet in het bivak aan de oever van de stroom, in het tro pische woud. Met Wilhelm Unterwald ging hij om als met een broeder, en de gewezen gemsjager der Alpen, die voor zichzelf nergens gevaar duchtte, waakte over hem, zoals hiji het eenmaal over zijn broeder Anthonie deed. En dikwijls, zeer dikwijls dreigde er gevaar; telkens rukte een afdeling uit om de omtrek te verkennen, en door gaans waren Jan Starheim en Wilhelm daarbij, want beide jonge mannen be hoorden tot de voor dat doel het meest geschikte soldaten van het bivak. Grammofo vraagd, ou metalen p rol, of gr£ en gramn Zend brie bus 3045 arts te boudt a.s. september) BEIJEI (Wordt vervolgd) In de on de Twe» op 12.8i op 1.38 dende to nota ves voor wat Kabinet, is gehou kort van een bedr inschrijfi taalmark pen weg eveneens andere s geeft de tekort ge Realiser betrekkinj is slechts die door worden g grond is te bouwen net gelegc tureel beg Bij de ruimte ge< geringsver vermeld, oplossing nota die ten-Gener zullen uitj den gewij derwerpen fen. Het g aan de b( bouw heei van het w( vrijwel g( voor de u ting 1964, ben op de zijnde woi wacht zal king van de hiervo hogere ui begroting len zij ec zijn. Het Ka dat elimin gressie op ting drini dit althar brengen rang aan ningbouw. het landb( geringsvei een hoge kend. Voo voldoende worden gs een doeltr de ontwik andere be der onder titatief bc Uitgaan van het n de toelaat gaven vo( 1967 gest( 425 min. berteurt ontwerp-l schreden, gen in ten behoe als reeds riteit heb bleken vo de bedrag den binne optreden deels was zal in de den ingel Naar maakt de een voorz de bestedi de gespar overheids:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 2