DE TROONREDE Oogst 1963 Plaatselijk nieuws Van onze adverteerders 36e jaargang Dinsdag 17 september 1963 No. 3221 m 4G m Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bij de opening van de Staten-Generaal heeft hedenmiddag H.M. Koningin Juliana de volgende troonrede uitgesproken: Hage's bakkerij, Ooitgensplaat opent moderne winkel ,Geef ons heden ons dagelijks brood' CENTRALE VEILING Middelharnis Vereen, van Orgel vrienden 1963 lich- van 1. be- ant- keu- ;t de een ge- ten nog ver- pro- en. •aagt lang, ;rke- ddel mer id. ij vie lode ld. men 4—; heer tor- uwe een 100 uwd n te de wijl argd ling rote vik- iijpe aar- het huis aar- ties, ge- "oel- iren /oor PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bij contract speciaal tarief. Vertchijnt tiveemaal per toeek: dinsdag- en vrijdagavond LEDEN DER STATEN-GENERAAL, In deze tijd van dynamische ontwikkeling groeit het bewustzijn van onderlinge afhanke lijkheid en neemt ook het verlangen naar sa menwerking toe. In dit bewustzijn en in dit ver langen vindt het streven naar vereniging van de vrije Europese landen zijn uitgangspunt. Het is voor ons Koninkrijk van veel belang, dat hetgeen in de Verdragen van Rome en van Parijs is neergelegd in zijn geheel wordt verwe zenlijkt. De opvatting van de Regering is steeds geweest, dat deze verdragen de totstandkoming beogen van een open en democratische Europese gemeenschap, een gemeenschap, die niet een ver delende, maar een verenigende functie moet heb ben. Slechts een op brede en hechte basis geor ganiseerd Europa zal in staat zijn op voet van gelijkwaardigheid samen te werken met de bond genoten aan de andere zijde van de oceaan. In Atlantisch verband kunnen wij vruchtbaar blij ven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de Westerse samenleving en de ont wikkeling van de constructieve krachten in de wereld. Het stemt tot voldoening, dat inmiddels vele landen het Verdrag tot stopzetting van boven grondse kernproeven hebben ondertekend. Het voorstel tot goedkeuring van dit verdrag, dat tot vermindering van de internationale span ningen kan leiden, zal U weldra bereiken. Ondanks deze mogelijkheid tot ontspanning blijft het defensiebeleid er onverminderd op ge richt naar ons beste vermogen een aandeel te le veren tot de gezamenlijke verdediging in Atlan tisch verband. De Regering zal het hare ertoe bijdragen om de tarief onderhandelingen, die het volgend jaar te Geneve zullen plaats vinden, te doen slagen. Deze onderhandelingen, waarbij ook de interna tionale problemen van de landbouw zijn be trokken, zullen naar zij hoopt een nieuwe fase in de ontwikkeling van het internationale han delsverkeer inluiden. Zowel tijdens de tariefonderhandelingen als tij dens de Wereldhandelsconferentie, die eveneens het volgend jaar zal plaats vinden, verdienen de problemen van de ontwikkelingslanden bij zondere aandacht. Vermindering van de belem meringen in het handelsverkeer met die landen moet daarbij voorop staan. Het economische le ven in de ontwikkelingslanden moet voorts een bredere grondslag verkrijgen, opdat zij in staat geraken op eigen kracht hun welvaart te ver hogen. De thans helaas nog toenemende wel vaartsverschillen in de wereld maken het des te noodzakelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De Regering streeft naar een evenwichtig programma van hulpver lening binnen het Koninkrijk en daarbuiten in verscheidene bilaterale en multilaterale vormen. Het verheugt de Regering, dat de betrekkingen tot Indonesië belangrijk zijn verbeterd. Nu de eerste stappen zijn gezet naar normalisering van het handelsverkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleidelijk zal ontplooien. De samenwerking in Benelux-verband acht de Regering van des te meer betekenis, nu de internationale betrekkingen zoveel hechter wor den. Het verdrag inzake een verbeterde Schelde- Rijnverbinding, dat voor de verhouding van ons land tot België zo belangrijk is, zal U ter goed keuring worden voorgelegd. De Regering is ervan overtuigd, dat de goede verstandhouding binnen het Koninkrijk der Ne derlanden zal worden bestendigd. De Konink- rijksgedachte moge daarbij ook komend jaar we der onze drie landen bezielen. Het sociaal-economische beleid richt zich zo- \vel op een zo krachtig mogelijke en evenwich tige groei van de economie op lange termijn als op de beheersing van de conjunctuur. Ten behoeve van de economische ontwikkeling zal in samenwerking met het bedrijfsleven een onderzoek worden ingesteld naar de vooruit zichten op middellange termijn voor onze volks huishouding als geheel en voor verschillende sectoren afzonderlijk. Daarbij zal rekening wor den gehouden met de wijze waarop de com missie van de Europese Economische Gemeen schap zich een dergelijk onderzoek in Europees verband heeft gedacht. Mede ten gevolge van een bijzondere verhoging van de landbouwuitgaven zal de Rijksbegroting voor 1964 een grotere toeneming van de uitga ven vertonen dan past bij het door het Kabinet als grondslag aanvaarde financiële beleid. Dit beleid is erop gericht, de stijging van de uitgaven in de periode tot en met 1967 als geheel geno men, achter te doen blijven bij de groei van het nationale inkomen. Uit een oogpunt van con junctuurbeïnvloeding voldoet de begroting aan de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Een ontwerp voor een nieuwe Comptabiliteits wet zal U deze zittingsperiode worden aange boden. De Regering vertrouwt, dat het georganiseerde bedrijfsleven, dat in eerste instantie verantwoor delijk is voor het loonbeleid, de loonkostenstij ging voor 1964 binnen aanvaardbare grenzen zal houden. Naar haar mening worden die grenzen primair bepaald door de macro-economische pro- duktiviteitsontwikkeling, maar daarnaast acht zij van grote betekenis het vei'band tussen de loon ontwikkeling en het prijspeil, het investerings niveau en de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Intussen is de Regering met zorg vervuld over een aantal met de zeer krappe arbeidsmarkt sa menhangende verschijnselen die een ernstige inbreuk maken op een verantwoorde loonvor ming. Zij zal in nauw overleg met het georgani seerde bedrijfsleven dit vraagstuk onder ogen zien. Gelet op de aanhoudende spanning in de con junctuur en de opwaartse druk op de prijzen zal de Regering een krachtig prijsbeleid blijven voe ren. Zij ziet ook dit in nauw verband met een verantwoord loonbeleid. Voorts zal zij een juiste prijsvorming door een actief mededingingsbeleid bevorderen. De grote zorg, die de Regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze sa menleving, brengt mede, dat zij in het geheel van haar beleid een voorname plaats toekent aan de verhoging tot een sociaal minimum van de uit keringen krachtens de algemene ouderdomsvoor ziening. Voorstellen terzake zal zij spoedig na ontvangst van het advies van de Sociaal Eco nomische Raad uitwerken. Nadat het Georganiseerd overleg in ambte narenzaken het beraad over een nieuwe pensi oenwet heeft beëindigd, zal de Regering een des betreffend wetsontwerp indienen. Met het indienen van een voorstel tot uitbrei ding van de werkingssfeer van de Interimwet invaliditeitsrentetrekkers beoogt de Regering een verdere verbetering van de voorzieningen ten behoeve van de gehandicapten. Een wetsvoorstel om de inkomens in de Algemene kinderbijslag wet te doen vervallen, zal U binnenkort be reiken. De Regering acht de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie een belangrijk instrument om onder nemers en werknemers gezamenlijk een grotere verantwoordelijkheid te geven voor de gang van zaken in het bedrijfsleven. Zij ziet met belang stelling het advies van de Sociaal Economische Raad over de herziening van de' Wet op de be drijfsorganisatie tegemoet. In een tijd, waarin de toenemende industriali satie en verstedelijking van ons dichtbevolkte land de gevaren van de mens in zijn levens milieu doen stijgen, worden hoge eisen gesteld aan het beleid op het gebied van de volksge zondheid. De Regering hoopt, dat de Ziekenfondswet en de Wet op de ziekenhuistarieven in de komende zittingsperiode tot stand zullen komen. De zorg voor de geestelijk zieken zal haar bij zondere aandacht hebben. Het ligt in het voornemen de Algemene bij standswet op 1 januari 1965 in werking te doen treden. Voorts is in voorbereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geldkrediet. In de loop van het zittingsjaar zal een ontwerp- Woonwagenwet worden ingediend, waarmede de aanpassing van de woonwagenbevolking aan de gevestigde samenleving wordt beoogd. In de regeringsverklaring van 31 juli is uit eengezet van hoeveel belang de Regering de op heffing van de woningnood acht. Aan de bestrij ding van dit maatschappelijke euvel heeft zij de hoogste prioriteit toegekend. Daarvoor zal zo nodig inbreuk worden gemaakt op de norm, die voor de toelaatbare stijging van de uitgaven is aanvaard. De Regering wil door een samenstel van maat regelen de produktiviteit en de totale produktie van de bouwnijverheid opvoeren. Eén van deze maatregelen is de bevordering van de continuï teit in deze bedrijfstak. Een nota over dit beleid zal zij spoedig indienen. Het overleg met het bedrijfsleven is inmiddels ver gevorderd. Alles zal in het werk worden gesteld, boven het in het bouwprogramma vermelde totaal van 90.000 wo ningen uit te komen. De Regering zal blijven streven zowel naar ontplooiing van het Europese landbouwbeleid als naar verhoging van de rentabiliteit van de Ne derlandse landbouw. Ter tegemoetkoming in de moeilijke omstandigheden, waarin vooral de vee houderij en het gemengde bedrijf verkeren, wil de Regering, mede door een hogere bijdrage uit de Rijksmiddelen, de uitkomsten van de melk veehouderij trachten te verbeteren. Structurele aanpassing van de landbouw is' noodzakelijk. Het Ontwikkelings- en sanerings fonds zal daarvoor een waardevol hulpmiddel zijn. In de begroting zijn voorts meer middelen dan voorheen aangevraagd voor de ruilverkave ling en andere cultuurtechnische werken. De Regering is voornemens de verschillende vraagstukken, die verband houden met de ruim telijke ordening, sterker te coördineren en in te passen in één beleidspatroon. De Regering is verontrust over het toenemen van het aantal verkeersongelukken. Zij zal ver dere maatregelen treffen ter verhoging van de verkeersveiligheid. De handhaving en de vernieuwing van het recht nemen een belangrijke plaats in het rege ringsbeleid in. In het komende zittingsjaar zullen wetsontwerpen worden ingediend met betrekking tot het verbintenissenrecht en onderdelen van het burgerlijk procesrecht. De Regering acht de voorgestelde vernieuwing van de regelen om trent de rechtspositie van vreemdelingen van veel belang. Het aandeel der lagere organen in het geheel van de landelijke ontwikkeling is van grote be tekenis, omdat daardoor het eigen karakter van de provincie en de gemeente tot zijn recht komt. De Regering hoopt daarom, dat spoedig de wets ontwerpen tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en wijziging van de Gemeen tewet met betrekking tot de binnengemeentelijke decentralisatie zullen worden behandeld. Er bestaat een wisselwerking tussen de toene ming van de materiële welvaart en de geeste lijke en culturele ontplooiing van ons volk. Biedt immers de welvaartsstijging ruimere mogelijk heden tot ontwikkeling van onderwijs en cul tuur, zij stelt er tegelijkertijd ook nieuwe eisen aan. Het snel veranderende wereldbeeld dwingt meer nog dan in het verleden er zorg voor te dragen, dat onze jeugd in het gezin, op de school en daarbuiten terdege wordt voorbereid op de taken waarvoor zij zich gesteld zal zien. Een goed onderwijssysteem is zowel voor de opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige groei van onze volkshuishouding noodzakelijk. Om deze redenen zal de Regering de uitbreiding van de instellingen voor wetenschappelijk on derwijs en onderzoek krachtig bevorderen. Zij zal zowel voortwerken aan de vernieuwing van ons onderwijsbestel, als de nodige zorg besteden aan de vorming bulten schoolverband. Daarnaast acht zij ook voor de volwassenen een doel bewuste bevordering harerzijds van de sport, evenals van alle andere vormen van actieve vrijetijdsbesteding, een taak van groot gewicht. Vele problemen vragen een oplossing en ve lerlei doeleinden dienen te worden nagestreefd. De mogelijkheden zijn evenwel beperkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten worden gedaan. De door de Tweede Kamer beoogde ver andering in, de procedure van de begrotingsbe handeling, waartoe dit jaar wederom een proef zal worden genomen, kan mettertijd het overleg over deze keuze verbeteren. De Regering heeft het vertrouwen, in gemeen overleg met de Staten-Generaal, in het thans aanvangende parlementaire Jaar een vruchtbaar beleid te kunnen voeren. Ik wens U voldoening toe bij de vervulling van Uw verantwoordelijke en veelomvattende taak. Dat Gods zegen op Uw arbeid ruste! Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. 17 september 1963. ^^^^^^S^®£^S£^S5£®£®SS£sa£5£^S©SS^ Bakkerij en levensmiddelenbedrijf Hage, gevestigd aan de Molendijk no. 2-4 te Ooitgensplaat heeft grote plan nen uitgewerkt. In het bestaande pand is er een moderne winkel gebouwd die aan de eisen des tij ds ruimschoots vol doet. De bestaande winkel, die enkele jaren geleden werd verbouwd, bleek nog te klein. Daar de heer Hage zich aansloot bij' de Vivo-kruideniers werd het assortiment levensmiddelen steeds uitgebreid en mitsdien werd tot de ver bouwing besloten. In het in 1670 ge bouwde huis werd bij de winkel een kamer gevoegd en verkreeg men een verkoop-ruimte van 48 m^. Dat dit oude pand er stevig is neergezet bleek wel tijdens de verbouwingswerkzaamheden. Bij het afbreken van de muren moest er een drilboor aan te pas komen en een stukje iiout uit de oude balken verwij deren koste zelfs nog zweetdruppels. De nieuwe winkelpui is nu 7 meter breed en bestaat bijna geheel uit glas. In de winkel zijn langs de wand inge bouwde kasten aangebracht voor het opslaan van brood en kleingoed, terwijl vitrines het banket, etc. kunnen bergen. Verder zijn er grote rekken opgesteld voor de kruidenierswaren, waarvan men het zelfbedieningssysteem wil gaan volgen. Het is een prachtige zaak geworden en de gevel die bestaat uit een construc tie van brons, geeft een bijzonder cac het aan dit winkelpand. Op genoemd adres is al jaren een bakkerij gevestigd De vader van de tegenwoordige eige naar, wijlen de heer J. Hage kwam in 1911 uit Ouwerkerk (Zeel.) naar Ooit gensplaat. Hij nam de zaak over van de heer W. Korteweg, die er 8 jaar bakker is geweest. Daarvoor was het een „her berg". In 1937 nam de heer M. G. Hage het bedrijf van zijn vader over en mo menteel wordt de zaak gevoerd onder de naam M. G. Hage en Zoon. Woensdag 18 sept. nam 3 uur zal het verbouwde bedrijfspand door burge meester W. M. van der Harst worden heropend. De verkoop aan de consu menten begint op donderdag a.s. om 10 uur voormiddag. De uitvoering van het werk was in handen van de fa. L. H. Korteweg en Zoon, timmerwerk; fa. A. van Hassent, metselwerk; fa. W. Overbeeke, electri- citeit; fa. A. L. Hobbel, schilderwerk, terwijl de bronzenpui een produkt is van de firma Bettinghousse te Rotter dam. Het zal de familie Hage bij de opening niet aan belangstelling ontbreken en bij de vele gelukwensen die zullen wor den ontvangen, voegen wij ook gaarne de onze. Zie verder de advertentie in dit num mer. OUDDORP Verloren. Nummerplaat RL 46-02, tussen Ouddorp en Goeree, C. Grinwis Bokweg 22. STAD AAN 'T HARINGVLIET' Wedvlucht van de P.D. vereniging de rode duif vanaf St. Ghislaen afstand 147 km. Aankomst eerste duif 14.22.33; A. C. Koppenaal 1, 3 4, 6, 7, 9; de Gans- Kamerling 2, 5, 8, 10, 11. MIDDELHARNIS Opening overdekt instructiebad. Het nieuwe instructiezwembad aan de Koningin Julianaweg alhier zal op 25 sept. a.s. des avonds 7 uur officieel ge opend worden. Daar de toegangshal van het zwem bad te weinig ruimte biedt om de ge nodigden te ontvangen, is ihet punt van samenkomst van deze gelegenheid be paald in de kantine van de soc. werk plaats ,,Het Binnenhof" die in de on middellijke nabijheid gelegen is. Gevonden voorwerpen: Zilveren kettinkje met hangertje; bruine heren schoen, maat 44; bruine fietstassen; zwarte portemonnaie; handpompje van bromfiets; kinderjasje, kleur beige-grijs muziekpartituren voor orgel; dames sjaal, gebloemd; doublé schakelarm bandje; beige kinderportemonnaie; he renrijwiel merk Gazelle; rieten bood schappentas; bankbiljet van 10, stuk toiletzeep; voorzet-zonnebril in etui; sjaal bruin-groen met zwarte rand een bruin halfwas konijn; herenpols horloge, merk Steel-Back; steun van aanhangwagen; gouden damesring met rode steentjes; sleuteltjes; bedelarm- band met 6 bedels; zwarte motorhand schoen, rechts; damespolshorloge met metalen bandje; 2 Canadese dollarbil jetten; bruine portemonnaie. Inlichtingen betreffende vorenstaande goederen op het Groepsbureau der rijks politie te Middelharnis, Ring 36. DIRKSLAND Toepassing verordening op de aan gifte van woongelegenheid. Bij raads besluit van 29 dec. 1947 is vastgesteld een verordening als hierboven omschre ven. Artikel 1 dezer verordening luidt; Ieder, die, hetzij voor ziciïizelf, hetzij in enige hoedanigheid bevoegd is tot het in gebruik geven van een woongele genheid, bedoeld in art. 1 van de Woon- ruimtewet 1947, is verplicht binnen 3 dagen nadat hem bekend is of redelij kerwijze bekend kan zijn geworden, dat deze: a. binnen twee maanden door de hoofdbewoner zal worden ontruimd of b. niet wordt bewoond, of c. niet doorlopend wordt bewoond, of d. niet geheel wordt bewoond, daarvan aangifte te doen bij de bur gemeester. Wellicht door onbekendheid met het bestaan van deze verordening laat de naleving daarvan te wensen over. Daar door zijn verhuizingen te laat bekend bij ihet gemeentebestuur. Aangezien de toewijzingsprocedure ook enige tijd vor dert, kan het voorkomen, dat vrijge komen woningen langdurig leeg staan, wat in een tijd van woningnood niet verantwoord is. Om deze situatie te voorkomen is des tijds genoemde verordening in het leven geroepen, welke thans opnieuw onder de aandacht van de bevolking wordt gebracht, mede met het oogmerk om op de naleving daarvan scherper toe te zien. HERKINGEN Scholen begonnen. Op de Herv. School zijn 3 nieuwe leerlingen inge schreven en op de Chr. school op Ger. Grondslag 8. De Herv. Meisjesverenigingen zowel de grote als de kleine zijn weer met ver gaderen aangevangen, nieuwe leden zijn welkom bij de grote vanaf 16 jaar en bij de kleine 11 jaar. MELISSANT Kerkdienst. Heden dinsdagavond hoopt voor de Ger. Gem. (Beatrixlaan) voor te gaan ds. H. v. Gilst te Lisse. Aanvang 7 uur. STELLEND AM Verjaringsfonds. Het verjaringsfonds in de Ned. Herv. kerk bracbt over de maand augustus 216,51 op en de kerk- telefoonbussen 161,83. Doopaangifte. De doopzitting in de Ned. Herv. kerk zal worden gehouden op vrijdag 20 sept. 's avonds om 8 uur in de consistorie, terwijl de doopsbedie- ning zal plaats vinden op zondag 29 sept. a.s. Nieuwe EHBO-cursus. Voor een nieuwe cursus EHBO die in oktober een aanvang zal nemen kan men zich opge ven bij de colonneleden. De cursus word gehouden in het Haegse Huus 's maan- dagsavonds om 8 uur onder leiding van dr. Kreling. NIEUWE TONGE Opbrengst collecte. De collecte ge houden ten bate van het Koningin Wil helminafonds voor de Kankerbestrij ding, heeft het prachtige bedrag van 913.55 opgebracht. Allen zeer har telijk dank! STAD AAN 'T HARINGVLIET Chr. bibliotheek. Uitlening vanaf 19 sept. a.s. iedere donderdag van 6.15 tot 7.15 uur in het verenigingsgebouw aan de Voorstraat. Kerknieuws. A.s. donderdagavond hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. H. van Gilst van Lisse, aanvang 7 uur. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst Ger. Gem. Woensdag 18 sept. a.s. des nam. 7 uur zal voor de Ger. Gem. voorgaan ds. H. van Gilst te Lisse. Veiling van maandag 16 sept. 1963 Bintje grof 8.70—9.—; id. middel 6.50 —7.10; id. II 4.------6.10; Eigenheimer grof 8,—; id. middel 8,------13.—; id. II 4.907.60; Voeraardappelen 4.Toma ten 38.------40.—; Andijvie 43.—; Rode kool 23.—; Meloenen 23.------59.—; Ja mes Grieve 37.------40.Benoni 50.------ 54,Frankenthaler 160,Alicante 167.------168.—. Uienveü'incf van dinsdag 17 september Grove 19,69, Middel 17,50—16,99, Drielingen 18,20, Picklers 27,29. Aanvoer 67.000 kg. Goeree-Overflakkee geeft reportage avond over 5e orgelreis. Op zaterdag 21 september a.s. wordt door de Ver. van Orgelvrienden een re portageavond georganiseerd. Deze wordt gehouden in de „Jeugdhaven" te Mid delharnis. Verleden jaar heeft de V.V.O. een dergelijke avond gehouden, wat een groot succes is geworden. Vandaar dat het bestuur van de V.V.O. heeft ge meend ook dit jaar over de prachtige 5e orgelreis die op 4 juni j.l. werd ge houden een openbare reportageavond te geven. Van deze orgelreis naar historische kerken en orgels o.a. Alkmaar, Haar lem en Leiden is een reportage samen gesteld. Deze is geheel omlijst met 150 foto's en platen, die via de episcoop van de V.V.O. in prachtige vergrotin gen op het „wite doek" te bewonderen zijn. De toegang voor deze reportageavond is vrij. De aanvang is gesteld op 7,15 uur n.m. Orgelvrienden en muziekliefhebbers op Flakkee, hoiidt dus 21 september a.s. vrij en bezoek deze avond van de V.V.O. in de „Jeugdinaven" te Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1