Bijdrage in tel(ort sociale weri(plaats „Binnenlior weegt Oude Tonge zwaar administratie histoRische schetsen Televisie op bijz. school Schooltelevisie „Het Bliiiieiihof" BEDFORD Plaatselijk nieuws automobielen 3C VOO Subsidieverzoelc Clir. Kleuterleidster- opieiding afgewezen N.V. sluvenburg's bunk Garage Knöps Praclit prestatie van Ooitgensplaat „Perspectieven" J. Keuvelaar A. V. d. Vliet CENl DRIEE int Bltdz. 2 „BILANDEN-NIBUWS" Vrijdag 13 september 1963 Vrijdag ISl De gemeenteraad van Oude Tonge heeft in haar vergadering van j.l. dinsdag avond enkele zeer aktuele onderwerpen aangesneden. Door de heer de Vin werd opheldering gevraagd in de oorzaak van het grote exploitatietekort van de sociale werkplaats „Binnenhof". Op Oude Tonge die financieel toch al krap zit drukt een bijdrage in dit tekort van 21255,58 (over 1962) wat voor de heer de Vin de druppel was die de emmer deed overlopen. Ondanks zijn aan dringen kon hem door de voorz. burg. W. M. v. d. Harst geen bevredigend antwoord worden gegeven. De heer van Loon sprak er eveneens zijn verwonde ring over uit dat wel het tekort bekend is maar de betreffende rekening nog steeds niet ter inzage is gekregen. Van de bijz. lagere school was een verzoek tot medewerking aan het experiment schooltelevisie. Het college stond hier afwijzend tegenover. Bij stemming bleek de raad een andere mening toegedaan en verleende haar medewerking. Het subisidieverzoek Chr. Kleuterleidster opleiding werd zonder veel commentaar afgewezen. Voor waren alleen de heren v. Loon (A.R.) en Groenendijk (S.G.P.) Ingekomen stukken: De heer de Vin zei zich te hebben verbaasd over het bij de rekening 1962 van de Gascen- trale „Flakkee" gevoegd rapport, waar in de verwachting wordt uitgesproken dat Flakkee voorlopig geen aardgas zal krijgen omdat dit, bij het zgn. onrenda bele gebied zou behoren. „Hoe is het mogelijk dat het bestuur van de gas- centrale dit zo maar kan beweren ter wijl hierover bij de hogere instanties nog niets bekend is" vroeg de heer de Vin. „Hoe weet u dat het niet juist is? was de wedervraag van de voorz. Het bestuur van de aardgascentrale weet het zelf nog niet aldus de heer de Vin. De voorz. verzekerde dat het slechts een algemene opmerking gold bij gebreke van meer positieve gegevens en waar het bestuur niet ten volle ach ter staat. De voorz. wist dat het bestuur inte gendeel steeds zeer attent is op moge lijkheden dit uit de gasbel kunnen voortvloeien. Ook weth. Gebraad zei het niet met die passage uit het rapport eens te zijn. Hij vond de opmerking niet verstan dig. Industrievestiging Aan de N.V. betonfabriek „Altena" te Almkerk werd een strook grond, gele gen onmiddellijk ten westen van de ha ven en ten zuiden van de binnenste keersluis, ter grootte van 3000 m2 in erfpacht gegeven tegen een canon van 0.25 per m2 voor de tijd van 30 jaar. Tevens werd genoemde firma een daar aan aansluitend stuk grond, groot 5000 m2 in optie gegeven. Als voorwaarde werd o.m. gesteld dat genoemde N.V. de grond zal gebruiken voor een ne venvestiging. Verhuur autoboxen. Goedgevonden werd de zes autoboxen die door de ge meente op het handelsterrein zijn ge bouwd te verhuren tegen een huur van 12,per maand. Tevens werden be paald de waarden van de grond op het Handelsterrein. Subsidie Chr. Kleuterleidster opleiding Omtrent subsidiëring van de Chr. kleuterleidster opleiding was de me ning van het college van b. en w. ver deeld, waarom er geen voorstel ter ta fel kwam. Het punt werd in bespre king gegeven. De heer de Vin (P.v.d.A.) juichtte het initiatief van harte toe, gezien het ko lossaal gebrek aan bevoegde leidsters. Spr. wilde liever niet ingaan op de nu overbekende voorgeschiedenis maar meende wel een en ander kritisch te moeten bekijken. De SOK werd van de kaart gevaagd, anderen namen het ini tiatief weer op en straks komen ook misschien de neutralen en mogelijk ook de katholieken. Spr. rekende voor dat dit dan 0,75 per inwoner gaat kosten. Ook meende dat hij de leidsters niet op Flakkee zouden blijven. Hij was tegen. De heer van Loon (A.R.) juichtte het eveneens van harte toe. Door te beto gen dat men door de voorgeschiedenis niet meer zo enthousiast is gaat men de opleiding de nek omdraaien en is er weer niets. We kunnen nu met een be trekkelijk geringe bijdrage tot de op leiding komen betoogde spreker. De heer Groenendijk wilde liever de voorgeschiedenis ter zijde leggen, „'t gaat nu om het heden". Velen krijgen nu hun kans en ik vind het een zeer smal standpunt hiertegen „neen" te zeg gen aldus spreker. „Dat heb ik niet gezegd" ketste de heer de Vin terug. „Niet gezegd maar wel bedoeld" was het wederwoord van de heer Groenen dijk. Weth. V. Kampen (K.V.P.) wilde het wel principieel zien maar als we als gemeentebestuur een besluit mioesten nemen, moet het ook zakelijk rond zijn, wat spr. hier niet het geval vond. Hij was tegen. De voorz. wees er op dat het geen voorstel van b. en w. betrof, in het col lege waren ook de meningen verdeeld. Bij stemming waren voor de heren van Loon, Groenendijk. Tegen v. Eijkeren, van Kampen, weth. Gebraad, de Vin en Slis. Gewijzigd en aangevuld werd de ge meentelijke destructie verordening met het volgende artikel: De aangifte plech tige (houder van confescaatemmer) is gehouden, zolang destructiemateriaal onder zijn berusting is, bederf of ver menging met andere stoffen tegen te gaan zulks overeenkomstig door het Hoofd van Dienst gegeven aanwijzigin- gen. Grondverkoop voor aansluiting Tonisseweg Ten behoeve van de aanleg van de aftakking van de Zoomweg op Goeree en Overflakkee zal het Rijk onder meer moeten beschikken over een gedeelte van het aan deze gemeente toebehoren de perceel, kadastraal bekend gemeente Oude Tonge, sectie C no. 3147, groot plm. 300 m2. Door een commissie van drie door het Rijk benoemde onpartijdige deskun digen is de arrondissementsingenieur van de rijkswaterstaat, directie Zuid- Holland gemachtigd voor bovengenoem de oppervlakte een schadeloosstelling aan te bieden van 750,In voor noemd bedrag zijn alle schadeloosstel lingen, hoe ook genaamd, begrepen. B. en w. stelden voor tot verkoop te besluiten, waarmee de raad akkoord ging. In het bestuur van de Stichting tot bevordering van ontwikkeling en ont spanning te Oude Tonge werden alle leden bij stemming herbenoemd t.w. de heren W. E. de Vin, A. H. Ris, H. D. Hartog, J. Buscop, H. P. Dijkgraaf, A. Kroon, C. A. van Loon, Th. B. van Vugt, C. G. Terhoeve, A. van Peer, Jac. Jonker. De raad gaf haar goedkeuring aan gemeentelijke bijdrage in de aanslui- tingskosten op het elektriciteitsnet van het pand B 26. Eigenaar de heer J. Mac- kloet, welk pand in het onrendabele gebied ligt, de aansluitingskosten wor den geraamd op 1500,voor rekening van de gemeente komt derhalve één derde, zijnde 1500, Verkeersverbeteringen De raad ging akkoord met de volgen de verkeersverbeteringen: a. een doorgaansverbod voor de Mo lendijk, tussen de percelen 1 en 14; b. een wachtverbod voor de Molendijk aan weerszijden; c. een-bord gesloten Verklaring voor alle motorrijtuigen met een asdruk van meer dan 1,2 ton voor de Kerkring tus sen de percelen Kerkring 4 en 8; d. een doorgaansverbod voor de Kerk ring, tussen de percelen 4 en 6 (smalle weggedeelte) e. voor de Kerkstraat, vanaf de zijde vah de Nieuwstraat, gesloten verkla ring voor alle motorrijtuigen en gesloten verklaring voor alle wagens en voor rij- en trekdieren en vee. In de woonruimtecommissie werden i.v.m. aftreding der zittende leden be noemd c.q. herbenoemd de heren J. Knöps. M. Jochems, P. Groenendijk, A. Both en mej. E. Bierbooms. Door het bestuur van de R.K. lagere school is een aanvraag ingediend tot beschikbaarstelling van gelden voor het herstel van de zoutschade aan de on der haar bestuur staande school. Door het "Ministerie van Financiën is destijds het schadebedrag wegens her stel zoutschade vergoed tot een bedrag van 12.635,03, terwijl de herstelkos- ten hebben bedragen 14.727,63, zodat een resterend bedrag van 2.092,60 niet is vergoed. De betalingen tot bovengenoemd be drag hebben wel door de gemeente plaats gehad, zodat het hierop neer komt, dat het een administratieve ver werking is van het bovengenoemde be drag. Voorts stellen b. en w. voor medewer king te verlenen tot een bedrag van 1.198,50 aan voornoemd schoolbestuur tot het aanbrengen van een zonwering in 2 lokalen der school, liggende op het zuiden en daardoor bij zonnig weer 's zomers te warm zijn voor de schoolkin deren om daarin te verblijven en 's winters worden de kinderen verblind door de felle zonnestralen, die op hun schriften en boeken vallen. Het aan brengen van Luxaflex zonnewering is het meest aanbevelenswaardig en heeft de langste levensduur. De raad ging akkoord. Van het bestuur van de bijz. lagere school was een aanvraag ontvangen de benodigde gelden beschikbaar te willen stellen voor de aanschaffing van een televisietoestel met toebehoren. Het schoolbestuur deelt in haar aan vraag mede, dat door de Stichting Ne derlands Onderwijs Televisie (N.O.T.) omstreeks medio oktober a.s. een aan vang zal worden gemaakt met de uit zending van een aantal experimentele school-televisie-programma's. Het be sluit daartoe is tot stand gekomen na overleg met het Mfinisterie van O.K. en W. Aangezien het om allerlei redenen niet mogelijk is reeds in het experimen tele stadium alle Nederlandse scholen bij de onderwijstelevisie te betrekken, zijn door de N.O.T. in overleg met het Centraal Bureau voor de Statistiek en kele honderden scholen voor deelname aan bovenbedoeld experiment uitge zocht en aangewezen. Daartoe behoort ook de bovenvermelde van het bestuur uitgaande school. B. en w. gaven op deze aanvrage de volgende toelichting: Niettegenstaande wij het genomen initiatief van het schoolbestuur hogelijk waarderen en daaruit o.i. een streven spreekt het onderwijs op hoog peil te houden, menen wij u toch te moeten adviseren deze aanvraag af te wijzen op grond van het feit, dat de normale eisen, aan het geven van lager onder wijs te stellen, worden overschreden, aangezien dit nog geen onderwijsmetho de betreft. Zoals uit de aanvraag blijkt. is het een experiment, waarbij afge wacht dient te worden, of dit al of niet slaagt. De heer van Loon zei met verbazing de toelichting te hebben gelezen. Ener zijds spreekt er waardering uit maar anderzijds vindt b. en w. het nog te experimenteel! Spr. meende dat de methode van de televisie die van de schoolradio zal, overtreffen, omdat het visuele de kin deren veel meer aanspreekt en wordt begrepen waarom spr. zei te hebben verwacht dat het college hieraan zou meewerken. Ook de heer de Vin zei het verzoek van het schoolbestuur te hebben toege juicht omdat het van vooruitstrevend heid getuigd. Ook de heer van Eijkeren zag het nut van schooltelevisie in en juichtte daarom het verzoek van het schoolbestuur toe. Weth. van Kampen was er van ver zekerd dat de experimente zaak goed in elkaar zit. Hij wijzigde zijn eerder in het college genomen standpunt en was voor. „Ik ben er tegen" aldus de heer Slis. De schooltelevisie komt nog maar één of twee uren per maand. Kunnen we dan niet beter afwachten en onze cen ten niet weggooien? „Die mening was ik ook eerst toe gedaan" ?ei weth. v. Kampen maar in onze kleine gemeente moeten we het m.i. niet afklappen! De voorz. lichtte toe dat de mening van het college zo was dat de visiele toelichting .op scholen van harte moest worden toegejuicht. Kinderen kunnen n.l. bijzonder gevoelig zijn voor een il lustratie van de leerstof. B. en w. zou den het daarom zeer toejuichen als er visieel onderwijs op alle scholen zou komen. Het moest daarom aldus de voorz. zo gelezen worden dat, gezien en experiment kan slagen en kan ge lukken het vooralsnog niet is gelukt en dit vooreerst een open vraag blijft. Nu zou één school bij wijze van ex periment gedurende onbepaalde tijd een televisietoestel krijgen. B. en w. hebben zich afgevraagd of er sprake was van toepassing van art. 72 en/of de normaal te stellen eisen niet werden overschreden. B. en w. menen dat wanneer men experimentele ondernemingen hieraan toevoegt men op de verkeerde weg is. Zij vonden het een moeilijke vraag of dan nog iedere school hierin gelijk berechtend wordt. Er was hierin steeds evenwicht maar dat dreigt nu te worden verstoord, al dus de voorz. Weth. Gebraad had naar hij zei zijn oor te luisteren gelegd bij onderwijzers die ook van verschillende mening wa ren. TV. moge goed zijn maar het geeft toch ook een zekere onrust waarom spr. er gezien het experimentele nog twijfelachtig tegenover stond. Nogmaals nam de heer van Loon het woord. „Er is nu een bepaalde manier gevonden om hiermee te experimente ren. Wanneer het college stelt dat wan neer een andere school het verzoek zou indienen dit een moeilijke zaak zou zijn meende spr., dat, zolang nog geëxperi- menteeitd wordt nog geen toestellen behoeven te worden uitgegeven, dit zou een vooruit lopen zijn op het experi ment. Wanneer het experiment slaagt verwachtte spreker dat de schooltele visie gemeen goed wordt. Een aanvra ge van andere scholen zou dan ook te verwachten en billijk zijn. De voorz. vroeg zich af waarom dit moet worden gespeeld over de ruggen van de doodarme gemeenten, terwijl toch de televisie-fabrikanten hierbij grote belangen hebben. Het voorstel werd in stemmingge- bracht. Voor waren de heren weth. Gebraad Groenendijk, en Slis. Tegen het voorstel de heren weth. van Kampen, van Loon, van Eijkeren en de Vin. Het voorstel tot afwijzing werd dus met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Vaststelling wijziging gemeentbegro- ting waarin opgenomen de bijdrage in het tekort a 21255,58 waarvan reeds op voorschot was betaald 4882,80, zo dat nog bij te dragen is 16372,78 van de Soc. Werkplaats „Binnenhof" over 1962. Hoe komt dat vroeg de heer de Vin vertwijfeld. Iedereen vist en iedereen wil de oorzaak van dit tekort wel eens weten! Het blijven steeds onvolledige antwoorden! Spr. wees er op dat de raadsleden volledige belangstelling heb ben en wilde daarom wel eens weten: „Wat is de ooorzaak" Spr. wilde liever allerhande praatjes de kop indrukken. Hij wilde uit ge meentebesturen commissies vormen die deze zaak onderzocht, desnoods bijge staan door een bedrijfsdeskundige. De voorz. zei te zullen antwoorden als voorz. van de raad van Oude Tonge en niet in zijn kwaliteit van secretaris van het Binnenhof om alle schijn van verontschuldiging te vermijden. Spr. veroordeelde het verdacht aan het licht stellen van het beleid, er wordt voorgesteld dat er op het Binnen hof iets niet in orde is. Ook het feit dat wordt voorgesteld een onderzoek commissie in te stellen wees volgens spreker in die richting. Er wordt in de gemeenten sterk geijverd voor de blij vende zelfstandigheid en als pleit wordt dan aangewend dat de zaken die niet zelf kunnen worden behandeld ge meenschappelijk worden gedaan. Een stuk vertrouwen en bestuursbe leid wordt dan in handen gegeven van een apart orgaan, zo ook hier. Het is aldus de voorz. wel opmerkelijk dat de vragen nooit rijzen bij de diverse col leges van b. en w. maar steeds bij de raadsleden. Een frans spreekwoord zegt „wie te veel wil bewijzen, bewijst niets." Spr. vroeg zich af of er van een fei telijke ongerustheid sprake is. Er is enkele jaren geleden door de diverse colleges met het bestuur van „Binnenhof" overleg gepleegd wat op a.s. 19 sept. weer zal worden gedaan. Vereenvoudig uw eigen laat de Bank uw financiële be langen behartigen. Inlichtingen bij Middelhamis - Sommelsdqk Kade 5 - TeL (01870) 22 68 Daar zal o.m. de nieuwe gemeenschap pelijke regeling ter sprake komen. Een van de bepalingen hiervan is dat dat gedeelte wat niet door het Rijk wordt gesubsidieerd door de gemeenten wordt gesubsidieerd. In het tekort zitten dus ook de pro centen die niet door het Rijk worden gesubsidieerd. Het totale tekort thans 178000,zal de volgende jaren, ook al zijn de produktiecijfers, gelijk aan die van de voorafgaande jaren reeds tot 38000,zijn terug gebracht. De voorz. meende dat eerst goed ge praat kan worden als er kennis kan worden genomen van de cijfers (over 1962) van het „Binnenhof". „Om die veelheid van woorden draait het me niet" was de reactie van de heer de Vin die zich wel zou wach ten het bestuur te laken. „Ik wil het weten!" beklemtoonde de heer de Vin. Als we commissie van onderzoek in stellen komen we misschien tot een op lossing. We zijn verantwoordelijk en geen van de raadsleden op Flakkee weet er het juiste van." „U kunt beter de waarheid zeggen" raadde hij de voorzitter. Men lanceert een verdachtmaking en dan kan men alleeen door overstelpend bewijsmateriaal de verdachtmaking weg krijgen. Er is aldus de voorz. geen sprake van een beleidsfout en nogmaals vroeg hij geen conclusies te trekken voordat de rekening er is. Onbegrijpelijk „Dat begrijp ik niet", het tekort is er, dan moet de rekening er toch ook zijn? meende de heer van Loon, men huldt zich in stilzwijgen wat spreker taktisch zeer onjuist vond. Weth. Gebraad: meende dat juist naar aanleiding van de geruchten de vragen zijn ontstaan. Spr. liad de in druk gekregen dat de voorz. wilde doen voorkomen dat degene die aan de bel trok de oorzaak zou zijn van alle ge ruchten. De voorz. verzekerde hem dat hier van geen sprake was geweest, wel meende hij dat al die geruchten ge maakt zijn. Het teljort-bedrag wordt in afwach ting van de rekening (1962) van Bin nenhof nog niet in de begrotingswijzi ging vastgelegd. Middelhamis - Telefoon 2043 Padvinders bij districts zwemwed- strijden te Spijkenisse „Een zwembad zal aan de knapen goed besteed zijn" Zaterdag 7 september j.l. werden in het zwembad „Hoogwerf" te Spijkenis se de jaarlijkse districts-zwemwedstrij- den gehouden, van de Ned. Padvinde rij. Er waren ongeveer 120 deelnemers afkomstig uit Oostvoorne, Hellevoet- sluis, Brielle, Middelharnis-Sommelsdijk Rozenburg, Rotterdam, Mijnsherenland, Spijkenisse, Zwartewaal en Ooitgens plaat. De zeven Plaatse jongens keken wel wat beduusd toen ze de vele deelnemers zagen. „We kunnen wel inpakken", werd er al gemompeld. Het kwam ech ter heel anders uit. Bij de welpen zwom Krijn Buth op de 25 meter vrije slag al snel naar een pracht tweede plaats. Bij de Juniorverkenners was voor de Platenaren geen sukses weggelegd. Henk Bienefelt uit Sommelsdijk behaal de hier bij de 25 meter vrije slag een mooie tweede plaats. Toen kwamen echter de senioren (1517 jaar) aan de beurt. Onze plaatsgenoten Adrie Krom- dijk en Wim Buth vertegenwoordigden de „L. Bazerque-groep" op schitterende wijze. Adrie zwom zowel de 50 meter vrije slag alsmede de 50 meter rug slag. Wim won na een zeer spannende race de 50 meter schoolslag. Ook de andere Plaatse deelnemers konden heel behoorlijk meekomen. In de beste stemming kwam de afvaardiging met de laatste bus weer in de Plaat aan. En nu maar weer trainen voor volgend jaar en het in wording zijnde nieuwe zwembad zal aan de knapen goed be steed zijn. AUTOMATISCH SCHROBBEN, DWEILEN, BOENEN Schrobben, dweilen, boenen was tot nu toe de volgorde bij het schoonmaken van vloeren en gangen van grote gebou wen. Dit werk werd gedeeltelijk machinaal gedaan, doch voor iedere bewerking was een aparte machine nodig. Ben Amerikaanse fabriek iheeft nu een machine ontworpen, die al deze schoon maakhandelingen verricht. De machine begint haar taak met het strooien van een reinigingsmiddel, voor dat zij begint te schrobben. Door op een andere knop te drukken, gaat de mach- ne dweilen en tenslote boenen. Deze machine is 60 cm. breed, onge veer een meer hoog en 1.30 m. lang. Eén persoon kan haar makkelijk bedie nen, want de machine rijdt op wieltjes Per uur kan de machine een opper vlakte van 1000 m^ schoonmaken. De machine werkt op vier accu's, die een levensduur van zes uur hebben. Deze kunnen gemakkelijk op het lichtnet worden bij geladen. Hoofdstuk 65 Het Nederlandse volkskarakter met zijn Calvinistische ondergrond hoewel door allerlei geestesstromingen beïn vloed, zal zijn ware aard nimmer ge heel kunnen verloochenen. Deze ge dachte is mede het „leidmotief" bij het tot stand komen van deze artikelen in Eilandennieuws. De elementen van gods dienstzin, eenvoud, werkzaamheid en trouw, gespeend a.an oppervlakkigheid en gemakzucht, zijn in alle tijden zicht baar geweest en hebben voor een groot deel het stempel gedrukt op de volks aard van Middelharnis en Flakkee. Dat er ook negatieve tendenzen werkzaam zijn in aard en karakter kan natuurlijk niet ontkend worden, maar de bovenge noemde positieve eigenschappen mogen gerust genoemd worden, niet opdat er iemand zou roemen, geenszins, want in alle roem is uitgesloten. Dank zij de godsdienstige ondergrond in de eerste plaats, hebben de geslachten en perso nen individueel of groepsgewijs, zich kunnen ontplooien en zijn in moeilijke omstandigheden staande gebleven. In de dagen dat de visserij beoefend werd, waar in vorige hoofdstukken over geschreven is, waren er niet veel pers pectieven voor nijvere mensen. De men sen sloofden zich uit en lieten zich door geen tegenslagen geheel ontmoedigen, ze hielden de moed er in al werd er in het verborgen van de huiskamers en ook wel in het openbaar menige zucht ge slaakt. Al deze dingen te zeggen is mij niet verdrietig, omdat ik gezien heb, dat „de drukking van de melk boter voort brengt", zoals het in Spreuken staat. Mijn vader en anderen spraken over het vertrek uit Middelharnis, migreren noemt men dat tegenwoordig, miaar de binding aan het dorp was te sterk als dat men daartoe lichtvaardig zou over gaan. „Kees van Dirkje waarkt in Rotter dam as boatwaarker in de haevene, hie verdiend daer goed z'n kosje Jhoa'k ge hoord". „'t Kan weeze, mar 't is daer oak gien „buttertje tot d'n boam", was het repliek van Aerentje van Siebrandt. „Je mot oalles mar niet geloave wat- te ze je vertellen van dat Rotterdam, de maansen motte waareke datte ze zwart worre, in de kolen in in de aarts in zuupe datte ze daer doewe!" „Je heit geliek Aerentje, mar dat hoeft toch niet je mot toch op je eige beenen kanne stae, ik dienke d'r staark over om oak te gae, van waareke is nog nooit gien maans doadgegea oor, wel van vervelendheid, neemt dat van mien noe mar gerust an meid". Ik las onlangs in een boek over maat schappijleer (sociologie) dat men naar de stad trok uit avontuurdrang, niets is minder waar dan dat, de migratie stroom naar de stad van de armste be volkingsgroepen kwam in beweging door pure heersende economische nood. Bij het tanen van de visserij was er voor de overschotten van arbeidskracth- ten geen werk te vinden in het land bouwbedrijf. De landbouw verkeerde door verschillende omstandigheden ook in verdrukldng, en van industriële op zet of ontplooiing was helemaal nog geen sprake op het eiland. De zich ont wikkelende steden in opbloeiende han del scheepvaart en industrie kondeö toen gelukkig weer een deel van dit heer sende overschot opvangen. Naarmate de nood op het platteland steeg nam de bereidwilligtieid toe om het vertrouwde dorpsmillieu te verlaten. Dan had men absoluut geen keus, ook in Middelhar nis niet. Sommige jbngkerels die vanzelfspre kend wat meer initiatieven konden ont plooien als de ouderen en geen gezin achter zich hadden, waren dilcwijls de contact marmen of pioniers. Kwamen deze mensen eens een dag over voor fa miliebezoek, dan vertelden zij van hun ervaringen in de grote stad, al dan niet gekleurd, en soms aan gedikt met pi kante bijzonderheden, zodat men min of meer overtuigd wel ging zien dat daaraan de overkant van het Haring vliet de enige uitwijkmogelijkheid lag. De gesprekken aan boord, tijdens reizen waar men nacht aan nacht in touw was bijna geen vis ving en een habbekrats voor deze duurgevangen vis als markt prijs maakte, waren de gesprekken meermalen in deze richting georiënteerd Daarbij kwam dan nog de bittere wer kelijkheid voor een van de matrozen, die vanwege het opschuifsysteem gel dend bij de rederijen, gedoodverfd was om ontslagen te worden. Deze bekla genswaardige man zat dan de laatste reis van de winterteelt dan met „het pinnetje in de nikke", om eventueel dat lot te ondergaan, want dan was hij met zijn gezin volmaakt armlastig. Gelukkig wanneer zulk een slachtoffer nog niet geheel murw was en nog zoveel courage had overgehouden om „de sprong in het duister" te wagen, want dan was er geen andere keus meer overgebleven. Ops©huif-systeem Dat opschuifsysteem zat zo in elkaar ieder jaar moest er een van de oudere bemanningsleden het veld ruimen om plaats te maken voor de koffiekoker, het jongste bemanningslid van onder op De jongere bemanningsleden maakten dan promotie, de in funktie zijnde kof fiekoker werd keteltapper, de keteltap per inbakker, de inbakker kok, de kok bovenman en de bovenman jongste ma troos, in de plaats van de matroos die eervol ontslagen was. De leeftijdsopbouw van de beman ning moest vooral zo laag mogelijk ge houden worden, dit om de lonen gages, ommeleg of hoe men het noemde te drukken. In elk geval geen benijdens waardige positie, ook om te weten dat men als de minst arbeidsproductieve be schouwd wordt, om uit je vel te sprin gen. Ik weet van een van deze toekomsti ge slachtoffers, die het „noodlot" pre cies een slag voor was geweest, midden in de teelt zijn ontslag nam en met be hulp van een kennis in de stad het durf de wagen om te gaan solliciteren bij de politie in Rotterdam. Het politiekorps van de grote steden werd hoofdzakelijk gerecruteerd uit mensen van het plat teland, omdat die het beste te vertrou wen waren bij stakingen en relletjes. Al kon men gans niet sohrijven, dat hin derde niet. Er was eens een kloeke agent in Rotterdam en dat is natuurlijk ook historisch en die moest een proces-ver baal opmaken van een vechtpartij op de Schiedam.se dijk. „Hij pakte haar bij haar haar", schreef hij in dat proces verbaal. Maar onze dorpsgenoot, die het „nood lot" een stap voor was geweest is later nog brigadier van politie geworden, de hoogste rang welke te bereiken is met alleen lagere schoolopleiding of hele maal geen schoolopleiding. ARJANUS DIRKSLAND Recti/icatie In het raadsverslag van de gemeen teraad van Dirksland dat we in ons j.l. dinsdagnummer publiceerden is een on aangename fout geslopen, die we in dat nummer niet meer konden herstellen. We schreven: De gehele P.v.d.A. frac tie (3) stemde tegen subsidiëring Chr. kleuterleidster opleiding. Dit moet zijn 2. De heer L. M. Broos- hooft (V.V.D.) hadden we ook bij deze fractie geteld, wat dus niet juist is. Wel vermelden we terecht dat de heer Brooshooft ook tegen stemde. HERKINGEN Bejaardencentrum. Arch. C. Both te Dirksland zal voor de gemeente Her kingen een plan maken voor de bouw van een bejaardencentrum. Bieten bij elkaar. Met de a.s. bie tencampagne zullen niet zoals voorheen de bieten voor de fabrieken Dinteloord en Puttershoek gescheiden worden ver laden, maar bij elkaar worden gevoegd. Als agent zal optreden L. v. d. Wende met als tarreerders Adr. Markus en A. L. van Mourik Joh. en als weger A. v. d. Velde. Woningen. De woning voorheen be woond door wijlen J. Oorbeek aan de Peuterdijk zal worden betrokken door P. de Gast, en de woning bewoond door J. C. Wisse aan de Molendijk is toe gewezen aan J. de Jong. GOEDEREEDE Opbrengst collecte. De collecte ge houden door deze gemeente ten bate voor de kankerbestrijding heeft opge bracht de som van 491,80. Hartelijk dank aan gevers-sters en medewerksters. OUDDORP Drastische verkeers maatregel In de avonduren en 's zondags de ge hele dag belooft in de Ring de stilte weer te keren, die lange tijd is ver- Zandpad Middelharnis Voor nieuwe en goede gebruikte onder voUe garantie, GARAGEBEDRIJF Julianaweg 78 - Telefoon (01877) 7 61 Melissant scheurd door roekeloos rijdende brom fietsen en motorrijders. In de gehele Kerkring-Boompjes Hoenderdijkgedeelte van de West straat en Kerkstraat geldt 's avonds na 18.00 uur en 's zondags de gehele dag een rijverbod voor bromfietsen en twee- wielige motorrijtuigen. Voor fietsen is het dus niet verboden, waaroom ook het eerder ingestelde fietsverbod voor het gedeelte van de Weststraat is opgehe ven. OUDE TONGE Opbrengst collecte Kankerbestrijding De collecte voor de kankerbestrijding die in de gemeente heeft plaats gehad heeft opgebracht de som van 296,50. Bietencampagne. Op dinsdag 8 okt. 1963 zal de bietencampagne weer begin nen op de kaai, anderen jaren werden de suikerbieten van Dinteloord en Put tershoek, op zich zelf geladen, thans zal dit niet geval zijn. De bieten zullen bij elkaar worden gestort zodat die voor Puttershoek bij die van Dinteloord en omgekeerd worden geladen. OOLTGENSPLAAT Burg. Stamd over de maand aug. '63. Geboren: Marianne Apolonia, dochter van P. J. H. Kramers en M. C. H. E. van den Dorpe; Cornelius Johannis, zoon van J. P. Jacobs en C. J. M. Nijs- se (geboren te Dirksland). Overleden: Wijntje Hoogmoed, 68 j., echtgenote van H. van Maastricht; Cor nells van Poort vliet, 46 jaar, echtgenoot van M. Maliepaard; Pieternella de Vos, 72 jaar, weduwe van W. van Dam (over- led ente Dirksland). Gehuwd: Johannis Broeders, 23 jaar ten Den Bommel en Petronella M^ria IJpelaar 22 jaar; Cornells Braber 18 jaar en Adriaantje Jannetje van Veen 16 jaar. Simon Johannes Hopman, 25 jaar te Texel en Catharina Brands 22 jaar. Ingekomen: S. J. Hopman van Texel; W. G. van Gulik van Gouda; J. J- Meijer en gezin van Oldehove (Gr.) Vertrokken: W. Steenbakker en ge zin naar Moergestel; A. W. S. van Has- sent Jd. naar Dirksland; M. J. Moe renhout naar Rotterdam; S. J. A. van Rossum Cd. naar Rotterdam. Alle mJ de tooni Westdijl kels Ld vraagt een Gebodel Sollicitq park. plclcl lS l, Cid toegestuurl dig, zodat r rust aan woorden aan vaderl ters te md lijk raadsd eens bij zij Jullie vraagde zetten; da| is het eer Hier is SEF Awal lief. C....I op de troa zei: Vertn aard' .Vil H.... noa in 't Veld.1 droom beif verspiedt derhand beduidt bj was, die land trof O----- zag werd meel Die laaf letters. eJ die laatst! Dit raaJ Henk vl neef niet stellen! Il ingaan, die komtl volg, hooi in de envl Heleen F werkt! Je| volgende Het is altl of juffrotf je hebt, Thea Ni nu met ken is bed blij gew4 was! Het in de valj eens echt| ben wel ken. Heleen I een mooi| reist, is Vooral all nooit vaJ school oq hoe gaat]

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 6