sensationele prijsverlaging f 157,50 Fa. Gebr. Buijsse - Middelharnis Homosexualiieii Fa. L A. BLOKLAND ZOON perceel bouwland Halt! Haiïi volautomatisch Nieuw van binnen, nieuw van buiten daffodil f. 4595,- daffodll de luxe f. 4950,- ^^,^^,3 ppQ^p^,^ Modehuis KRAMER vo., eeh FRUITMiINe Geen halt en front voor de keukendeur 1 ha gronil Oproep aan 8 mm smalfilmers 36e jaa GEBR. VAN HULST Bel op: Oostdijk 31 tei. 2345 Steeneweg 31 tel. 2452 Middelharnis Verkoop bij inschrijving TV's type '64 A. van der Groef de nieuwe snelle Nieuwe moderne daklijn en vergrote ruiten; extra hoofdruimte achter, riant en onbelemmerd uitzicht. Geheel nieuw interieur met nieuwe fauteuils en achterbank; perfect zitcomfort. Nieuw stijlvol dashboard, instrumentenpaneel en stuurwiel, nieuw type verwarming. Grille, bumpers en wieldoppen van roestvrij staal; sierlijk, gemakkelijk in onderhoud. Keuze uit 8 modieuze buitenkleuren en uit 3 kleuren binnenbekleding. Bewonder 'm de showroom van onze dealers 'Het beste nieuws op vier wielen'. De nieuwe Daffodil uiteraard ook met Variomatic, DAF's onge ëvenaarde volautomatisclie aandrijving. 1001 Schakelvariaties, uitsluitend met het gaspedaal voor sneller en beter schakelen. VAN DOÖRNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. EINDHOVEN TEL. 04900-62062 Dealer voor Goeree en Overflakkee: Molenweg 14 - Middelharnis - Telefoon (01870)2134 Een vol jaar onbeperkte garantie 'Elegante Mode --^ MET DE WEELDE VAN BONT... Een cWque mantel, i zowel geschikt voor Weineals^rofemafen Vraagt onze advertentie-tarieven i Nu is onze koiiektie STOFFEN het grootst! Begin dus nu al met Uw najaars garderobe! Aparte bonneterie of FRUITSCHAAL, vakkundig opgemaakt, is uw adres: „HETFRÜITPALEIS^ T. van Strieri, Middelharnis CENTRALE VEILING Middelharnis Bruinisse Bij Van Hage' 3e blad „aiLANDBN-NIlUWS" Vrijdag 13 september 1963 TAXIBEDRIJF EN AUTORIJSCHOOL TERLENKA ROKKEN in zwart, grijs en blauw speciale lange lengte vanaf 22.50 Fa. G. M. DE JONG HUlevliet 101 (hoek Lange Hilleweg) Telef. (010) 70577 van een te Ouddorp in de polder Het West-Nieuwland in de noordhoek 2e blok, kad. gem. Ouddorp, sectie A no. 1062, groot 68 a. In gebruik te aanvaarden uiterlijk 31 dec. 1963. Betaling kooppenningen 30 sept. 1963. Inscihrijvingsbiljetten in te leveren uiterlijk maandag 23 sept. a.s. ten notariskan- tore te Goedereede, alwaar verdere inlichtingen zijn te verkrijgen. Notaris A. A. Risseeuw Als men t.v. gaat kopen, eerst bij v. d. Groef aan lopen! Wij hebben voorradig nieu we Prijzen vanaf f 250,tot f 1.000,—. Voorstraat 22 Tel. i 92 DIRKSLAND Particulier zoekt in omge ving Ouddorp plm. waar zomerhuisjes gebouwd mogen worden. Brieven met opgave van ligging en prijs onder no. 5262 van dit blad. 'n Jeugdige, damesmantel in zuiver •wollen mohair mef verwerking van rendierhaar.Eleganf model met raglanmoüwinzet. Mooi. vallende kraag, welke is algezet met origineel „white coat" bont Hebt u in de winter 1962-63 opnamen gemaakt? Het lijkt me interessant om van onze gezamenlijke op namen een documentaire te maken, door copiëren en montage. Doet u mee? Belt of schrijft u aan B. de Voogd, Postbus 14, Middel harnis, Tel. 2449 - 2964 Geeft uw advertenties Troegrtüdig op! TELEF. 2670 MIDDELHARNIS In het officiële orgaan „Woord en Dienst" van de Ned. Herv. kerk, iheeft ds. R. Kaptein, secr. van de raad voor herderlijke zorg, enkele artikelen ge schreven over bovengenoemd onder werp. Hij stelt in deze artikelen (om het maar heel kort samen te vatten) dat dit verschijnsel te beschouwen is als een ziekte en dus wel een abnormaal ver schijnsel is, maar waar wij met begrip tegenover moeten staan en een zekere therapie moeten uitvinden om deze ziekte te genezen, deze ziekte op te van gen en met hem te spreken als een mens die absoluut niet zondiger is dan wij zelf zijn. In zekere zin misschien min der zondig, omdat hij qua aanleg nu eenmaal is, zoals hij is. Op deze artikelen zijn weer reacties binnengekomen. O.a. van. ds. T. Klamer, die door de synode is benoemd als pre dikant met een bijzondere opdracht n.l. ihet z.g. „radio-pastoraat (ds. Klamer ging kort geleden nog een keer vóór in een dienst te Middelharnis, belegd door de z.g. Oecumenisch Hervormde Kring) Ds. Klamer gaat veel verder dan ds. Kaptein. Hij neemt het deze laatste zelfs kwalijk, dat deze over „ziekte-gevaUen" gesproken heeft. Letterlijk schrijft hij o.m. deze uitspraken: „Eindelijk was de verzuchting bij ve len, toen de artikelen van ds. R. Kap tein verscheenen. Het werd de hoog ste tijd we zijn ds. Kaptein dankbaar dat hij begonnen is. Maar het spijt mij, dat hij de nadruk legde op de ziekte (zeer aanvechtbaar m.i.) en dat zo be slist stelt, dat de Jhomosexualiteit niet tot een echte menselijke mogelijkheid wordt. Waarop baseert hij deze uit spraak? Voordat we verder praten zullen we eerst om Christus wil moeten luisteren naar medemensen, van wie we do»r on ze schuld vervreemd zijn geraakt. Resumerend kunnen we dus dit vast stellen: Ds. Kaptein spreekt over dit verschijnsel als „een ziekte". Ds. Kla mer acht het een normale, echt mense lijke mogelijkheid en vindt dat de kerk en de kerkmensen de homo-sexuelen ten onrechte veroordeeld en gediscrimi neerd heeft en deswege een scfiuld aan hen heeft. Wij kunnen het onmogelijk met deze predikanten eens zijn. In zoverre kun nen we ds. Kaptein beter volgen, dat wij het met hem eens zijn dat homo-sexua- liteit een abnormaal verschijnsel is. Maarneemt dit de verantwoorde lijkheid van hen, die het bedrijven weg Ik weet wel, dat de algemene tendenz in de psychiatrie van hsden is, om alles I tot een „ziektegeval" te tierleiden. Er kan geen rechtsziting zijn of degene die een moord heeft gepleegd, een diefstal bedreven, een aanranding volvoert, wordt verminderd toerekeningsvatbaar verldaard, hetwelk de strafmaat be hoorlijk drukt, hoewel sommigen van hen van te voren over een ruim vol doende intelhgentie-quotient beschikten Natuurlijk kan men in ieder geval wel zeggen: die daad wordt niet door een normaal mens gepleegd-Maar.waar geen rekening mee wordt gehouden is de abnormaliteit van de mens door de zondeval. Bij die abnormaliteit is hij wel terdege verantwoordelijk. Het is nverkwaardig dat juist uit de hoek, die op theologisch terrein, de gereformeer de gezindte zo graag in de schoenen soiiuift: „jullie brengen door je dogma van zalig worden door genade alleen de mens in valse lijdelijkheid zodat hij God de schuld gaat geven van zijn zonden," juist op juridisch terrein volkomen die valse lijdelijkheid wordt getheoretiseerd en toegepast. „Een mens is nu eenmaal, zoals hij is. Daar kan hij uiteindelijk ook niets aan doen. Op die manier wordt alle zonde, herleidt tot ziekte, op deze wijze wordt het verantwoorelijkheids- gevoel van de mens tot schier het nul punt teruggebracht. Zeker, er zullen wel misdrijven ge pleegd worden in een vlaag van ver standsverbijstering of die grotendeels te verklaren zijn uit bepaalde achter gronden, maar dat hier heden ten dage zoal geen misbruik, dan toch een veel te ruim gebruik van gemaakt wordt, is een ding dat zeker is. De bepaling van de strafmaat en de vorm van straf, zijn zaken waar ook genoeg over te zeggen zou zijn, doch dit is een onderwerp apart. Om met ds. Klamer te spreken: „Ter zake". Vindt ds. Kaptein dus dat wij de ho- mo-sexualiteit als een ziekte hebben te zien en zijn wij het daar niet mee eens, door het als een zonde te beschouwen, veel minder eens zijn wij het met ds. Klamer, die het een echt menselijke mo gelijkheid „actht". En dan in die zin, dat het wel een beetje anders is dan gewoon, doch dat we hier noch van ziekte, noch van zonde kunnen spreken, mits liet maar niet een „gelegenheids- verhouding" is. Met dat laatste wordt dan bedoeld, wat wij in de verhouding van beide sexen „prostitutie" zouden noemen. We zijn blij dat wij in „De Gerefor meerde kerk", het orgaan van de Con fessionele vereniging, van de hand van Prof. Dr. G. P. v. Itterzen, iets anders te lezen krijgen. Hij schrijft en o.i. te- reciit: „Als homosexualiteit natuurlijli en gewoon is, gaan we dan ook zulk een verhouding kerkelijk erkennen? Met een bevestiging en inzegening? Dan zou de kerk om haar schuld te delgen (die ze volgens ds. Klamer heeft) een Orde van dienst moeten samenstellen van een (om een eigentijds woord te ge bruiken) para-huwelijk. Met de moge- lijMipid dat er twee bruidegoms zijn of twee bruiden. En zou men dan wil len dat dit formulier afstand nam van Romeinen I en verzekerde óf dat Pau- lus het bij het verkeerde eind heeft ge had óf dat deze woorden uit Rom. 1 slechts „tijdgebonden" waren? Men me- ne niet dat ilc scherts. Daarvoor is het onderwerp te ernstig." Hier zijn we Jiet hartelijk mee eens. En eens te meer wordt door het ge schrijf van ds. Kaptein en méér nog van ds. Klamer bewezen, waar men terecht komt, wanneer men in waan wijsheid de Waarheid der H. Schrift aantast. Duidelijk en niet mis te verstaan geeft Gods Woord ons te kennen, dat een der gelijke verhouding tussen mannen en mannen of vrouwen en vrouwen een gruwel is in Gods oog, alle ingeschapen natuurlijheid missende. Daarom hebben wij het kwaad der ho mosexualiteit niet als „ziekte" en nog- minder als een „echt menselijke moge- lijldheid" te benaderen, maar als zonde voor de Almachtige God. Iets anders is of wij deze mensen niet met het Evangelie mogen benaderen. Natuurlijk! Ook voor deze zonde is im mers bij God vergeving. Maar dan zal ook hier moeten worden opgeroepen tot een erkentenis van zonde en schuld, tot een boetvaardigheid daarover, tot een gebed om verlossing van dit kwaad en een strijd tegen deze zonde, om dan in Christus Jezus de volle mo gelijkheid der verzoening te openen. Wij dachten dat dit de weg en de taak der kerk is. Gaan we de weg op van voornoemde predikanten,'dan zal straks niet meer zijn, om met Prof. van Itter- son te spreken, hoe komen we uit de schuld, maar hoe komen we er niet hopeloos diep middenin! Bealrixlaan 11 Tel. 2767'. Een fabrikant vraagt advies aan de huisvrouw Wij leven in een snel veranderende wereld. Dit is voor niemand opzien barend nieuws. Overal trachten nieu we vormen en nieuwe ideeën heen te breken door de soms nog taaie schaal van conservatisme en verstarring. Dat gebeurt in het groot, in het rei ken van de mens naar de planeten en de oneindige verten; het is ook aan de gang vlak bij ons, naast ons in onze eigen woning. De mens van vandaag wil niet langer in pluche en tussen de stof nesten van bouwkundige tierelantijnen. Hij verlangt naar strakheid, naar eer lijke kleuren, naar efficiënte maar mooie vormen. Die drang maakt geen halt en front voor onze keukendeur. De keuken van 1963 is een vertrek geworden soms al een deel uitma kend van de woonruimte waar het goed toeven is en prettig en vlot wer ken. Waarom ook niet? Waarom zou het laboratorium van de huisvrouw ten achter blijven bij de ontwikkeling naar doelmatigheid en vormschoonheid, die de hedendaagse, verantwoorde woning bouw Ifenmerkt? Het stiefkind, lang beschouwd als een soort noodzakelijk kwaad, is hard op weg zich te ontworstelen aan dat asse- poesterbestaan. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat de huisvrouw zelf, in een tijd waarin de vrouw op velerlei terrein bewijst zeer mondig te zijn, nog vaak zo weinig wordt geraadpleegd als het gaat om zaken waarmee zij het meeste heeft te maken. Doordat ook de huisvrouwen zich hebben georganiseerd, wordt haar advies gelukkig al steeds meer inge wonnen. Dat haar stem van grote waarde is, heeft een van de grootste houtverwer kende industrieën ter wereld, een Zaans bedrijf, terdege beseft. Deze industrie wil namelijk door middel van een opi nie-onderzoek vaststellen welke wen sen en verlangens er onder de Neder landse huisvrouwen leven, speciaal met betrekking tot de vorm en de inrich ting van de ideale keuken, zoals die past in het huis van nu. In nauw overleg met de betrokken instanties uit de wereld .van de vrouw gaat zij in de provincies Noord- en Zuidholland een jgrootscheepse en quête houden naar de ideeën van huis vrouwen op dit gebied. Zoveel mogelijk plaatselijke afdelingen van vrouwen verenigingen zijn hierover al benaderd. Ook de mening van niet-aangeslotenen bij een vrouwenorganisatie wordt op Dit kan üw keuken worden. prijs gesteld en zij kunnen alle inlich tingen krijgen bij de afdeling P. R. van de Bruynzeelfabi'ieken te Zaandam. Een terzake deskundige jury zal be oordelen in hoeverre de gegeven ant woorden getuigen van een gezond keu keninzicht en de deelneemsters met de beste formuleringen belonen met een fraaie keuken. Uiteraard zullen de ge gevens, die dit initiatief oplevert, ten goede komen aan zen zo mogelijk nog doelmatiger en qua uiterlijk nog ver antwoorder vormgeving van het pro- dukt, de eigentijdse montagekeuken. Huisvrouwen, een fabrikant vraagt uw advies, in zijn belang, in uw belang, in ons aller belang. Aan u dit opmerke lijke initiatief te doen slagen. Veiling van woensdag 11 sept. 1963 Bintje grove 13.70—15,50; id. middel 8,------9,70, id. II 6,------7,60; Eigenheimer grove 10,—; id. middel 9,50—14,50; id. II 8,—; Voeraardappelen 3,70; Andijvie 34,------36,—; Gele Savoye 16,—; Rode kool 28,—; Tomaten A 49,------57,—; id. B 52,—; id. C 26,------40,—; Pruimen 19,------66,—; James Grieve 46,------54,—; Manks Godlin 20,—. Nieuwe motor in de Bru 35. De heer J. Bout te Bruinisse liet in zijn motor vaartuig Bru 35 „Cornelia" een nieuwe motor plaatsen. Deze nieuwe motor een DAF Diesel met een vermogen van 100 pk. bij 2300 omw. min. werd ingebouwd door de firma L. Padmos en Zoon te Bruinisse. De fundatie werd veranderd bij de firma van Duivendijk en Zoon, terwijl de elektrische installatie werd verzorgd door de fa. Huibers. Het schip is voorzien van kimkoeling en het wordt geroemd om zijn grote snelheid, die het thans weet te ontwik kelen. De proefvaart had plaats op het Zijpe tot volle tevrederiieid van de beide par tijen. De heer Bout, die als waard van het bekende Hotel-restaiu'ant Het Veerhuis steeds groter bekendheid geniet, naar mate meerderen de diverse attracties, die Bru biedt weten te waarderen, ge bruikt zijn vaartuig voor diverse doel einden, waarvan palingvisserij, varen met sportvissers en overslagschip voor de Deltawerken de voornaamste zijn. PRI Reda Tel. LE I gro lijk me lan vrij lan gro VOO tot nin Z den het de zon me tot eer het zie D de inte den H Rijr lane keu D verf der] rijk der H wel tige op T zal ond zich huis sect den mis! sch: VOO Bakke Hage, g( 2-4 te nen uitg is er eer aan de doet. De jaren ge nog te aansloot het asso uitgebre bouwing bouwde kamer

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 10