Gemeenteraad Herkingen Gemeenteraad Dirlisiand IflN Stjirheiim S.G.P.-fractie tegen aankoop en aanleg sportterrein OPEL TECHNISCH ONDERWIJS Suksesvolle resultaten van technische avondschoolkursisten Plaatselijk nieuws Subsidiëring Icleuterieidster-opleiding zonder commentaar aanvaard Touwtrelcicen over subsidiëring van Clir. Icleuterleidster-opieiding Stemmen staaicten met 3—3 Garage Knöps VERTOLOVEBHAAL Blódz. 2 „ElIiANDEN-NIEUWS" Dinsdag 10 september 1963 In haar vergadering van j.I. vrijdagavond heeft de gemeenteraad van Her- liingen zonder enig commentaar besloten tot subsidiëring van de Prot. Chr. 'IdLeuter-opleiding op ons eiland, die a.s. maandag de cursus begint. Anders ver ging het het voorstel van b. en w. een krediet totaal 4500O,beschikbaar te stellen voor aankoop en inrichting van een sportterrein. De s.g.p. fraktie stemde tegen. Met 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel aangenomen en zal Herkingen de beschikking krijgen over een goed geoutilleerd sportterrein. De vergadering werd gepresideerd door burgemeester H. Bos. Het sportterrein B. en w. lichtte het voorstel als volgt toe: Bij raadsbesluit van 27 febr. 1962 is in beginsel besloten tot het verlenen van gemeentelijke medewerking aan de totstandkoming van een sportterrein in deze gemeente. In verband daarmede hebben wij uitgezien naar mogelijkhe den om dit besluit te realiseren. Uit eindelijk is daarbij onze voorkeur uit gegaan naar het weiland, gelegen ten oosten van de Molendijk, tussen de Fort straat en de Stoofweg. De oppervlakte daarvan voldoet aan de voor een sport terrein gediende maat en naar onze me ning ligt dit terrein zeer gescfiikt voor een sportterrein. De heer C. P. van Eek eigenaar van deze grond, alhier, is be reid deze aan de gemeente te verkopen voor een prijs van 2.75 per m^. De to tale oppervlakte bedraagt ongeveer 7850 m^. Aangezien dehuidige grasmat (wei land) niet geschikt is voor sportveld, is het nodig, dat het terrein wordt ge ploegd, gedraineerd, met zand aange vuld, geëgaliseerd en opnieuw ingezaaid met graszaad, zodat een goede grasmat wordt verkregen. Bovendien moet een afscheiding worden aangebracht op het veld en een gedeelte afrastering om het veld. Met het bestuur van de voetbal vereniging is overeengekomen, dat het z.g. „boerenwerk", dat verricht moet worden, door de leden van de vereni ging zal gesa^iieden. De totale kosten van aankoop inclusief overboekings- en notariskosten zullen ongeveer 23.000, bedragen, terwijl voor de bewerking van de gronden en verdere verrichtin gen, inclusief de aankoop van een kleed lokaal, nog een bedrag benodigd is van ongeveer 22.000,De totale kosten zullen derhalve 45.000,bedragen. Het college is er bij de gedachte naar een sportveld van uitgegaan, dat het wenselijk is een gemeentelijk sportter rein in te richten, dat in huur kan wor den uitgegeven aan de voetbalvereni ging, zodat gemeentelijke invloed op het beheer blijft gewaarborgd. In een principieel betoog wees de heer Jac. Drooger (s.g.p.) erop, hoe God in de natuur twist met ons volk, dat door gaat in zonde, in sport en spel. Spreker durfde gezien zijn principe en het grote bedrag beiden de verantwoordelijkheid niet op zich te nemen. Hij was tegen. Weth. Struijk en dhr. C. Kievit stemden hiermee in. De heer L. v. d. Wende onderstreepte eveneens de opmerking van de heer Drooger „maar" stelde hij „als wij dit voorstel laten kelderen zal de natuur niet ophouden tegen ons te zijn". In zijn antwoord wees de voorzitter er op dat het op grond van Gods Woord nergens is aan te tonen dat het verboden is sport te beoefenen. Neemt men dit standpunt wel in, dan mag er ook niet gedamd en geschaakt worden, meende spreker, omdat daar ook het element „sport" in zit. Het zou niet consequent zijn het ene te doen en het andere te veroordelen". Dit was, aldus de voorz. thet uitgangspunt van de meerderheid van b. en w. geweest. Het beoefenen van sport moet aldus de voorzitter ook worden gezien als een 'gepaste vrijetijdsbesteding waarom het voor de gemeente een taak is dit vooral ter wille van de jeugd financieel te steu nen, temeer daar in een kleine gemeen te als Herkingen de sportlievenden dit onmogelijk zelf kunnen bekostigen. Ver der wees spreker erop dat door het in eigen gemeentelijk beheer houden van een voetbalveld excessen, zoals zondag voetbal e.d. kunnen worden voorkomen. Weth. Witvliet vond het bedrag a 45.000,wel hoog, maar het in eigen hand houden door de gemeente zeker waard. Dhr. Drooger citeerde de Bijbeltekst „Zoekt uw zelfs zaligheid met vreze en beving". Is dit op een voetbalveld te vinden? De mensen mogen met deernis toezien op die arme jongens die daar op weg en reis naar de Eeuwigheid acihter een bal aan lopen. Spreker ci teerde verder: „Indien ze niet horen zal Ik de roede gebruiken". Dan vraag ik me met beving af", waar zal dit heen gaan" zo besloot spreker. Bij stemming waren de heren J. Struijk Drooger en Kievit tegen. Voor waren de heer T. Kalle, Weth. Witvliet, A. Hogerwerf en H. v. d. Wende. De af schrijving zal plaats vinden op basis van 50 jarig anuiteit, zijnde een bedrag van rente en aflossing van 210Ó,per jaar. De voetbalver, zal jaarlijks 200, bijdragen zodat de jaarlijkse last voor de gemeente 1900,zal bedragen. Subsidiëring kleuterleidster opleiding De plannen van de „Stichting Oplei ding Kleuterleidsters (S.O.K.)" om te komen tot een opleidingscursus voor kleuterleidster op Goeree-Overflakkee zijn niet tot uitvoering gekomen, wegens het ontbreken van de nodige medewer king. De „S.O.K." heeft daarom beslo ten haar taak te beëindigen. Thans is een verzoek ingediend van een actie comité van de Vereniging van Chr. VG DO om een subsidie te verlenen in de kosten van een door genoemd comité te beginnen cursus tot opleiding van kleu terleidster. Deze opleiding geschiedt op protestants christelijke basis. De kosten van vooropleiding voor de leerlingen die niet over de nodige di ploma's bescihikken kunnen worden ge financierd uit het lesgeld en bijdragen van de kerken. Voor de officiële oplei ding blijft er een tekort bestaan van plm. 8600,per jaar. Stellen wij het aantal inwoners van Flakkee op 33.000, dan zou dit betekenen dat een gemeen telijke bijdrage nodig is van 0.262/» per inwoner. Gelet op het belang voor de streek van een opleidingscursus op dit eiland, wordt voorgesteld een subsidie te ver lenen van 0.27 per inwoner voor het cursusjaar 1963-64 onder voorwaarde, dat dit subsidie ieder jaar opnieuw zal worden bekeken en dat de leerlingen de garantie geven, dat zij na beëindiging van de studie 3 jaar als zodanis op het eiland werkzaam blijven. De raad ging akkoord. Rioolbelasting Vastgesteld werd de verordening op de heffing en invordering van een riool belasting met ingang van 1 jan. 1964. De belasting bedraagt 25,per jaar per perceel. De heer v. d. Wende vroeg of het mo gelijk was een inkomens-minimum te stellen waaronder men van deze belas ting zou worden vrijgesteld, vooral voor de ouden van dagen vond spreker dit zeer wenselijk. De voorzitter wees er op dat de rio lering mogelijk was geweest door een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds. In verband hiermee hadden G.S. de gemeente verplioht deze belasting op te leggen. Als het voor iemand be zwaarlijk is verkeert diegene toch al in de omstandigheid dat moet worden bij- gesprongen", meende de voorz. Door de vernieuwde bijstandswet die volgend jaar in werking treedt zal een en ander nog worden verlicht", terwijl in derge lijke gevallen art. 17 van de verordening voldoende soulaas biedt, aldus de voor zitter. Art. 17 bepaalt dat hen, die de belasting absoluut niet kunnen betalen door B. en w. het verschuldigde be drag kunnen worden kwijt gescholden. Eervol ontslag mej. G. Spek Op 30 oktober a.s. zal mej. G. Spek de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. In verband hiermede heeft zij per 1 nov. a.s. ontslag gevraagd als hoofd leidster van de openbare kleutersctiool. B. en w. stellen voor haar per die datum eervol ontslag te verlenen onder dank betuiging voor de in die funktie bewe zen diensten. De voorzitter sprak een bijzonder woord van dank en waardering over het vele werk dat mej. Spek voor de kleu ters en het kleuteronderwijs heeft ge daan. Spreker schetste de slechte voor zieningen voor het kleuteronderwijs, die na 1956 bij het tot stand komen van de kleuteronderwijswet zeer zijn verbeterd Spreker stelde dat mej. Spek de zons opgang over het kleuteronderwijs heeft mogen meemaken". V\jf garages Op het Adoptieplein zullen door met selaar-aannemer C. V. d. Veer 5 garages worden gebouwd. De benodigde grond zijnde 15 meter lang en 6 meter breed werd tegen 7.11 per m^ verkocht. De gem. destructieverordening werd aangevuld m.et Jiet volgende punt: De aangifteplichtige (houder van confiscaat emmer) is gehouden, zolang destructie- materiaal (onder zijn berusting is, be derf of vermenging met andere stoffen tegen te gaan, zulks overeenkomstig door het hoofd van dienst gegeven aanwijzingen. Nadelig slot gemeenterekening 1962. Aangeboden werden de rekeningen 1962 van het alg. arm bestuur, het wo ningbedrijf en van de gemeente. De rekening van het algemeen armbe stuur sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 15.356,46. Het gemeen telijk subsidie bedroeg 12.111,35. De rekening van het woningbedïijf sluit met een totaal bedrag aan baten en lasten van 46.933,61 voor wat be treft de gewone dienst en de kapitaal- dienst sluit met een gelijk bedrag van f 159.673,34. Tenslotte de rekening van de gemeen te over 1962. Deze vertoont een nadelig saldo van 13.950,95. Dit nadelig saldo wordt in hoofdzaak veroorzaakt door het gemeentelijk subsidie aan ihet alg. armbestuur. Onderhandse aanbesteding van werken in het uitbreidingsplan. Nu door Ged. Staten het raadsbesluit van 7 febr. 1963 tot het beschikbaarstel len van een krediet voor de aanleg van wegen in het uitbreidingsplan is goed gekeurd, kan tot uitvoering van deze werken worden overgegaan. In verband met de overbezetting van de arbeids markt op dit gebied komt het het col lege gewenst voor de uitvoering van deze werken onderhands aan te beste den, daar bij openbare aanbesteding ze ker geen lagere prijs zal kunnen worden bedongen. In verband hiermede stellen wij u voor te besluiten de uitvoering van bovengenoemde werken onder- ihands aan te besteden. De raad ging ak koord. In de j.I. donderdagavond te Dirks- land gehouden raadsvergadering heeft de raad uitvoerig gediscussieerd over de subsidiëring van de kleuterleidster on- leiding op Chr. basis, die nog deze maand start. De gehele P.v.d.A.-fractie (3) was teigen. Dtoor afwezigheid van weth. Zoeteman (A.R.) staakten de stem men met 3-3, waardoor in de volgende vergadering door een voltallige raad wederom dient te worden gestemd. Na de opening met gebed door de voorzitter burg, H. v. d. Bos werden de notulen ongewijzigd vastgesteld en gin gen de ingekomen stukken onder de hamer door. Vertraging De voorzitter deed mededeling van vertraging in de bouw van het bejaar dencentrum, met verzorgingscentrum. Zou met de bouw j.I. juli reeds worden begonnen, dit is door nijpend tekort aan bouwvakarbeiders met bijna een jaar vertraagd. Verwacht wordt volgend jaar maart te beginnen. De bestrating van het Achterdorp zal zoals de voorzitter meedeelde binnen enkele weken ter ihand worden genomen Het werk wordt in eigen beheer uitge voerd, wat financieel aanmerkelijk voor deliger is. De raad verleende haar goedkeuring aan de gemeentelijke bijdrage in de elektriciteitsaansluiting van het pand Zuiddij'k 7, bewoond door de heer C. Markus. Dit pand ligt in het z.g. on rendabele gebied. Voor gemeentereke ning komt ^/s van de kosten zijnde 100.— Gewijzigd werd de gemeentelijke des tructieverordening. Het komt n.l. veel vuldig voor dat in afval bakken e.d. uit slagerijen allerhande voorwerpen wor den aangetroffen, waardoor dit afval dient te worden gesorteerd, wat uit hy giënisch oogpunt erg ongewenst is. Bij een voorkomend geval kan strafrech terlijk worden opgetreden. Wegens periodiek aftreden van de heer B. M. Zoeteman als commissaris van de N.V. Brugverbinding „Haringvliet" werd de heer Zoeteman voor de nieuwe periode m.a.s. voor herbenoeming voor gedragen. Behandeling, schrijven van G.S. in zake herziening bezoldigingsregeling voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Ged. Staten vragen bij brief van 10- 16 juli j.I. het oordeel van de raad in zake het vaststellen van een nieuwe be zoldigingsregeling voor de ambtenaren van de burgerlijke stand. Deze regeling wordt afgestemd naar het aantal inwo ners dezer gemeente. Voor deze gemeen te van 3000 zielen zal dat worden f 240 per jaar. Aangezien deze gemeente wat de burgerlijke stand betreft een uitzon deringspositie inneemt wordt voorge steld Ged. Staten te verzoeken de jaar wedde van de ambtenaar van de bur gerlijke stand voor deze gemeente hoger te stellen dan voor een gemeente van 3000 zielen en wel door de aanwezigheid van het ziekenhuis wat voor de ambte naar veel meer werk meebrengt dan in een andere gemeente. Dit moge blijken uit de volgende gegevens: Gedurende de laatste 5 jaren (van 1958 t.m. 1962 werden hier 510 akten van geboorten opgemaakt waaronder 245 akten of ongeveer SO'/o moesten worden opgemaakt van elders wonen den. Van de 415 gevallen van overlijden ihadden 298 gevallen of ongeveer 72''/o betrekking op elders wonenden. Deze akten betroffen verpleegden in het zie kenhuis. Behalve het opmaken van deze akten komt ook dagelijks daar nog bo ven het afgeven van geboorte- en over- lij densextracten betreffende deze hier ingeschreven geboorte, en overlijdens akten. De ambtenaar van de burger lijke stand heeft dus belangrijk meer werk en meer verantwoording dan een uit eenzelfde gemeente, waar men geen ziekenhuis heeft. De raad ging akkoord. Subsidie kleuterleidster-opleiding Voorstel om aan de Vereniging voor Chr. Voortgezet Onderwijs op Goeree- Overflakkee, actie-comité kleuterleid steropleiding, een subsidie uit de ge meentekas te verlenen van 27 cent per inwoner van jaar tot jaar nader te be zien. De voorzitter gaf i^iet punt in bespre king, waarna de heer de Bonte P.v.d.A. als eerste het woord nam. Hier was vol gens spreker geen sprake van een prin cipiële kwestie, de opleiding was op neutraal niveau gepland, maar de Prot. Chr. groepering bracht niet het Een dracht maakt macht in de praktijk. „Wanneer dit wel was gebeurd zouden we misschien aan het vereiste leerlin- gen-aantal (50) zijn gekomen en hadden we rijkssubsidie gekregen. Deze ontwik keling noemde hij een ihokjesgeest en een splijtzwam. Verdraagzaamheid en samenwerking hadden volkomen ont broken" meende spreker. De voorzitter wees erop dat de oplei ding was voortgekomen uit particulier initiatief, wat tot dit resultaat heeft ge leid. De Prot. Chr. voorkeur was aldus de voorzitter uit democratisch beleid uitgesproken, waarop geen critiek mocht worden uitgeoefend maar inte gendeel begrip moet worden opgebraciht om daaraan mee te werken. Het is een vervulling van een eilandelijke behoef te", zo besloot spreker. De groep die dit heeft klaargemaakt stootte de anderen uit, vindt u dit de mocratisch?" vroeg de heer de Bonte, die verzekerde, dat, wanneer van neu trale zijde om subsidie zou worden ge vraagd hij een zelfde standpunt zou heb ben ingenomen n.l. samendoen. Niet pro of anti De heer van Prooyen verzekerde dat het hem niet ging om pro of anti chr. het genomen particulier initiatief juich te spreker toe maar meende dat, wan neer het op een dergelijke wijze plaats vond ook zijn eigen boontjes maar moest doppen. „Als ik de financiële toestand Deafgelopen weken is door een groot aantal kursisten van de Technische Avondschool deelgenomen aan vakexa mens in verschillende plaatsen van ons land. De ijver waarmede de afgelopen jaren op de kursussen is gewerkt komt wel volledig tot uitdrukking in de behaal de resultaten op deze examens. Door 65 jongelui werd aan een exa men deelgenomen; hiervan slaagden er 55. Een percentage geslaagden van ruim 84*/o mag beslist een uitstekend resul taat worden genoemd en de jonge Flak- keese vaktechnici komt dan ook een hartelijke felicitatie toe voor deze pres tatie. Dat onze jongens beslist niet onder behoeven te doen voor de jeugd van de van onze gemeente bezie moet ik vrij van alle gevoelens zeggen „Nee". Door- dravend over de democratie die hier af breuk zou zijn gedaan betrok spreker in zijn betoog zelfs de rassendiscrimi natie in Amerika, waarmee de voorz. ihet verband niet duidelijk was. Verder meende de voorzitter dat ook al zouden de opleiding samen doen aan de sub sidiering weinig of niets zou af doen. De heer Brooshooft (P.v.d.A.) beken de dat de linkse raadsleden zich lelijk bij de neus genomen voelden. Onze kleuterleidsters moeten hun opleiding ook zelf betalen, die kloppen ook niet bij de gemeente aan, waarom spreker het subsidieverzoek afwees. De heer Bestman herinnerde er aan dat in het verleden de raad steeds een stemmig was geweest inzake het open baar en chr. onderwijs. Spreker zei het initiatief zeer toe te juiohen. De heer van Es wist dat er destijds, toen werd besloten de opleiding op prot chr. basis te doen plaats hebben zich maar één candidate had teruggetrok ken. Spreker vroeg of de geruchten als zou een groot aantal zich daarom heb ben teruggetrokken op waarheid berust ten. Er hadden zich aldus de voorzitter voor de opleiding 70 candidates gemeld welk aantal tot 10 terugliep, doordat ve le meisjes geen voldoende vooroplei ding fiadden en er enkele niet serieuze kandidates zich terugtrokken. „Ditzelfde had dus ook gebeurd bij een neutrale opleiding" merkte de heer van Es op. „Dat geloof ik niet!" ketste de heer van Prooyen terug, die meende dat een klein groepje geld uit de gemeentekas probeert te trekken. Bij samenwerking van beide partijen zeg ik „Ja" bekrach tigde spreker. Nogmaals deed de voorzittef een be roep op het begrip „Men kan het met dit Christelijk levensbeginsel wel of niet eens zijn, maar men kan toch zonder veroordeling hiervoor begrip hebben, ihet is een sterk levend beginsel" opper de spreker. „Ze hebben de S.O.K." om hals ge bracht!" protesteerde de heer de Bonte Er was geen begrip voor het werk van anderen. Zij zagen het ook niet ruim, het is een splijtzwam! „Van de andere zijde zou ik precies hetzelfde standpunt innemen" verzekerde hij. „Wanneer van neutrale zijde een ver zoek was gekomen had ik wel ja gezegd verzekerde de heer C. van Es. Bij stemming waren vóór de heren wet houder van 't Geloof, Bestman en van Es; tegen: de Bonte, van Prooyen en Brooshooft. Met 3-3 staakten de stemmen en zal in een volgende vergadering door de vol tallige raad weer dienen te worden ge stemd. Voorstel tot fiet onderhands aanbe steden van de aanleg van wegen in het uitbreidingsplan Philipshoofjesweg. Toelichting: Nu het door de Raad be schikbaar gestelde crediet voor deze werken door Ged. Staten is goedge keurd, kan tot uitvoering daarvan wor den overgegaan. De omstandigheden ten aanzien van de aanbesteding van openbare werken zijn nog steeds van dien aard, dat voor keur moet worden gegeven aan onder handse opdrachten. De ervaring daar mede in de laatste jaren opgedaan zijn voor de gemeente steeds gunstig ge weest. Daarom stellen Burgemeester en wethouders voor ook in het onderha vige geval in beginsel te besluiten tot onderhandse aanbesteding. De raad ging akkoord. overkant is hiermede weer eens duide lijk bewezen. De namen van de geslaagden zijn: METAALBEWERKEN Leerlingstelsel Bemetel D. van Dam, Goedereede; F. A. Moerkerke Ouddorp; M. de Waard, Middelharnis; M. G. Blok Middelharnis, J. Koese, Stellendam, P. Lokker Stellendam. Afgewezen geen. Uitgebreid examen Bemetel: D. van Dam Goedereede, F. A. Moerkerke Oud dorp, M. de Waard, Middelharnis, M. G. Blok Middelharnis, J. Koese, Stellen dam, Afgewezen geen. Praktijkexamen leerlingstelsel Beme tel: M. G. Blok, Middelharnis, Afgewe zen geen. Leerlingstelsel Smecoma: J. Breen Ouddorp, C. Struik, Middelharnis. Af gewezen geen; Adspirant Smecoma: Door één kursist werd aan dit examen deelgenomen, deze werd afgewezen. AUTOHERSTELLEN Hulpmonteur V.A.M. W. C. Grinwis Ouddorp; J. Keijzer, Stellendam, P. van Splunter, Goedereede; A. Verduin, Mid delharnis. Afgewezen twee. Eerste gedeelte tweede monteur V.A. M.: C. Visser, Ouddorp, P. Breur, Nieu we Tonge; H. v. Dijk, Den Bommel; L, Kasteleijn, Dirksland, A. Robijn, Melis sant; J. H. Tanis, Ouddorp, Kr. Tanis, Ouddorp, H. Trommel, Stad aan 't Ha ringvliet, W. V. d. Veer Herkingen, C. L. P. V. d. Mast, Melissant, M. E. v. d. Velde, Dirksland, P de Vos, Ooltgens- plaat Afgewezen twee Tweede gedeelte tweede monteur: C. Grinwis, Ouddorp, M, Guldemeester, Dirksland, Afgewezen geen. ELEKTROTECHNIEK Adspirant V.E.V. A, A. Robijn, Her kingen; L. V. Wijk, Ouddorp, J. Koese, Stellendam, P. H. Jongejan, Dirksland, Afgewezen één. Hulpmonteur V.E.V.: W. 't Mannetje Goedereede. Afgewezen geen. Monteur V.E.V. W. Boom, Ooltgen.s- plaat; A. J. de Geus, Oude Tonge. Afge wezen twee. TIMMEREN Adspirant Bouw: S. W. Keijzer, Me lissant, H. Knöps, Dirksland. Afgewezen één. Gezel timmeren. K. v. d. Doel, Nieu we Tonge; W. J. Grootenboer, Melissant W. V. Moort, Nieuwe Tonge; A. Struijk, Goedereede, K. de Vogel, Ouddorp. Af gewezen één. SCHILDEREN Leerlingstelsel schilderen: J. Verolme Middelharnis, W. D. A. Admiraal, Nieu we Tonge. Afgewezen geen. BROOD-BANKETBAKKEN Leerlinigrstelsel brood-banketbakken: C. A. Pape Ouddorp, A. Soeteman, Her- kingen. Afgewezen geen. Halfwas brood-banketbakken. C. M. R. V. d. Spaan, Ouddorp; A. C. v. d. Steenhoven, Stellendam. Afgewezen geen. Praktijk examen patroon brood-ban ket: J. Tanis, Ouddorp, C. J. M. de Graaf, Oude Tonge. Afgewezen geen. Toelatingsexamen U.T.S. Wageningen G. S. Both, Melissant, Afgewezen geen. Middelharnis - Telefoon 2043 MIDDELHARNIS Kerkdienst. De bij de Herv. Gemeen te beroepen predikant ds. J. Vos te Rijssen hoopt woensdag de gemeente te bezoeken en 's avonds 7.30 uur voor te gaan in de Dienst des Woords. JVfotor tegen bestelauto: Op de krui sing Dirk-Bosstraat-Zandpad is zater dagmiddag de motorrijder Jan Vroeg- indeweij met zijn Matchless motor met flinke vaart tegen een Citroen bestel- wagentje van de fa. Seton gereden. Met een gecompliceerde beenbreuk en een ernstige hoofdwonde is de heer Vroeg- indewij in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen het bestel- wagentje bestuurd door de heer Ma liepaard vanuit de Dirk-Bosstraat het Zandpad opreed, nadat de chauf feur zijn wagen had gestopt. Niettemin heeft hij de van rechts naderende mo torrijder niet opgemerkt en stak het Zandpad over om voor de zaak van de fa. Seton te parkeren. De auto en motor beiden kregen flinke schade. door W. SCHIPPERS 25 De Hindoe had zich aan de bergwand vóór hem kumien vastklemmen en een kloek man zou zich in zulk een geval schrap gezet en al zijn krachten hebben ingespannen om het naar beneden schuivende lichaam in zijn vaart te stuiten, want zulke ge vallen komen bij het bestijgen van ge vaarlijke punten in de bergen niet zel den voor, dodh. in plaats van te trach ten op deze wijze het leven van de gids te redden, had de Hindoe bliksemsnel zijn mes getrokken en het touw doorge sneden, uit vrees anders zelf te worden medegesleept. „Begrijpt ge nu, waarom ik geen lip- pelapper kan uitstaan?" zei Wilhelm. Jan knikte driftig met het hoofd van „ja", ten bewijze, dat hij het zeer goed begreep, hoewel zoals hij ook opmerk te, dat hem enigszins vreemd voorkwam dat Wilhelm, ter wille van een enkele Engels-Indiër, alle Nederlands-Indische inboorlingen, van liohtgeel tot bijna donkerbruin toe, haatte met een dode lijke haat. Wilhelm had thans geen gelegenheid meer om zijn verhaal te vervolgen, want een troepje fuseliers kwam toe vallig hun schuilhoekje voorbij, en één hunner bemerkte de beide makkers on der de grote lichtbruine bladeren. Er ging een tioeraatje op, en Wilhelm en Jan waren niet zo goed, of ze moes ten hun plekje verlaten en met de an deren medegaan. De grootste hitte was voorbij en onder de breedgetakte waringin was het heer lijk. In schilderachtige groepjes lagen de soldaten rondom de machtige stam, en een fors gebouwd soldaat, wie de levenslust uit de ogen straalde, zat met zijn harmonika op de knie te wachten om zijn kunst te tonen, zodra de Zwit ser en diens makker zich bij hen zou den voegen. Die twee waren de beste zangers van het ganse bivak. „Wat moet ik spelen?" vroeg de sol daat. „Ach, wat .sal icji seggen, ich kan niet singen jouw Hollandische sangen." „Kom, kom," lachte de soldaat, „een Mof kan van alles zingen". Wilhelm werd altijd boos, als men hem voor een Duitser hield en ook nu pakte hij uit: „Dummer kerl, jouw sus- ter is ein mof, ich ben ein Zwitser, be- krepen!" „Kom, Wilhelm, maak je maar niet driftig, je hebt meer van een Duitser weg dan van een Javaan, neem het dus een Rotterdammer niet kwalijk, dat hij je voor een Duitser aanziet," merkte Jan Starheim op. Allen lachten en de muzikant speelde soldatenlied] es en matrozendeunen, en wie de wijsjes kende, zong of floot ze mee. Wilhelm en Jan hadden echter deze dag weinig lust om mee te doen. De ge dachten van de Zwitser verwijlden in zijn vaderland, waarover hij daar straks zo lang gesproken had, en Jan Starheim had niet veel op met de ruwe straat- deunen, die de fuselier op zijn harmoni ka speelde. Bovendien dwaalde zijn blik telkens naar de zijde, waar de beide Atjehers, die door zijn hand gevallen waren, dun graf hadden gevonden. De soldaten zongen hun vrolijke lie deren, en aan de overzijde van de ri vier, daar, waar de Atjehse krijgers door het woud zwierven, fonkelden de zwarte ogen van haat en werden de vuisten gebald in machteloze woede. Drie of vier dagen later had Wilhelm gelegenheid zijn verhaal te vervolgen, doch hij deed het eerst, nadat Jan Star heim ihet hem herhaaldelijk verzocht had. Blijkbaar kostte het de Zwitser moeite, over dit gedeelte van zijn ge schiedenis met een vreemde te spre ken. Wilhelms vader was m.et ontzaglijke inspanning door zijn beide zonen uit de kloof opgehaald, en daarna met behulp van enige bergbewoners naar beneden in het dal gebracht. De oude grootva der had lang op het verpletterde lijk van zijn zoon gestaard; toen had hij de ihand gelegd op de schouder van de diepbedroefde weduwe, en terwijl de tranen hem langs de witte baard drup pelden, had hij tot haar gezegd, dat het Gods hand was, die deze wonde had ge slagen, doch dat ze moest bedenken, hoeveel jaren zij met elkander gelukkig waren geweest, en dat geluk op deze aarde nimmer bestendig kan zijn, an ders zouden wij, arme schepsels, im mers vergeten, dat we slechts pelgrims zijn hier beneden! Ach, de oude wilde zo gaarne troosten, terwijl ihemzelf het hart bloedde. Hij hield immers zo ziels veel van zijn zoon! Ook voor hem was de slag zo zwaar, zo onverwacht. Doch gelukkig kon hij vasthouden aan Gods liefde en Zijn trouwe Vaderzorg. En dat gaf hem kracht om zijn schoondochter te bemoedigen en te vertroosten. Hans Unterwald werd onder veel be langstelling van de zijde der bergbe woners op het stille dorpskerkhof ter ruste gelegd, en ook de rijke hotelhou der was als vriend mede grafwaarts ge gaan, terwijl zijn dochter in het sterf huis achterbleef om. moeder en zuster te troosten en bij te staan in deze zo moeilijke ure. Als de verloofde van An- thonie gevoelde zij dat immers als haar plicht. Het bezoek van de hotelhouder en zijn dochter duurde echter maar kort, en toen allen teruggekeerd waren van het kerkhof, maakten 'de beide eerst- genoemden ziciii al weer gereed om te vertrekken. Anthonie deed hen nog een eindweegs uitgeleide, en keerde treurig en somber gestemd huiswaarts. Een tijdlang nog sprak men in het dorp druk over het ongeluk, dat Hans Unterwald het leven had gekost, en men was het er vrijwel over eens, dat d^ trouwe gids eigenlijk op lafhartige wijze door zijn metgezellen was opgeofferd. Met norse blik keken de bergbewoners luitenant Hatter aan, als men hem in het dorp of op de bergpaden ontmoette en toen hij weer eens een verre toctbt in het gebergte wilde maken met zijn vriend dr. Andrew Cutley en enige an dere heren, was er nergens een gids te vinden, die hen wilde vergezellen. Spoedig daarop ging door het dorp een gerucht, dat eerst door de betrok ken personen als lasterpraat werd be schouwd, doch dat toch langzamerhand vaster vorm begon aan te nemen. Therèse namelijk, de verloofde van de onderwijzer Anthonie Unterwald, werd zó dikwijls in gezelschap van lui tenant Hatter aangetroffen, dat thet wel de aandacht trekken moest. Het gebeurde wel meer, dat de doch ter van de hotelhouder met een gezel schapje dames en heren uit het hotel een tocht medemaakte in de bergen. doch in de laatste tijd vond dit zó dik wijls plaats, dat het de aandacht begon te trekken, te meer, omdat bij derge lijke gelegenheden altijd luitenant Hat ter fiaar begeleider was. Ook Anthonie hoorde er wel iets van. doch eerlijk en trouwhartig als hij zelf was, kon hij niet gemakkelijk ontrouw veronderstellen bij het meisje dat hij liefhad. Doch eindelijk gingen ook hem de ogen open. Op zekere keer was Wilhelm thuis ge komen en hoewel een gewoon opmerker niets bijzonders aan bem zou hebben be speurd, bemerkte toch zijn broer Antho nie, met wie hij op de mooie herfst- avonde en pijp rookte op de bank ach ter hun woning, dat er iets was, dat hem hinderde. „Is er iets gebeurd in de bergen, dat je verkeerd zit. Wilhelm?" vroeg de on derwijzer. „Heeft je buks geweigerd, toen je een gems onder schot had? Of is een aangeschoten stuk wild je ont komen? Toe zeg het mij, broer." Toen barstte de gemsjager uit. „Anthonie, je hebt gelukkig niet zulk heet bloed in de aderen als ik, maar zeg mij eens, heb je dan nog niets ge hoord van de praatjes, die omtrent "Kie- rèse en die ellendige Engelsman in om loop zijn? Of sla je er soms geen geloof aan, omdat je in je eenvoud denkt, dat alle mensen eerlijk en trouw zijn zoals jij?"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 2