Het woning vraagstuk Meer regen wordt een ramp voor de alclterbouw Prachtig initiatief van ionge tuinder te Oude Tonge Plaatseliik nieuws Schaaktournooi te Stellendam Varensgezel uit Ouddorp te Rotterdam verdronlien Somm8lsdiil(se brand weer beliaalde 3e prijs in Franlcrijk 36e jaargang Dinsdag 10 september 1963 No. 3219 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweematd per week: dinsdag- en vrijdagavond Riolering aanbesteed Goedereede l-lavenhoofd t^odern warenhuis van 3000 m^ opgezet Prachtig „Rumptstad"- resultaat in Zeeland Anti-vries in centrale verwarming Zeeiiengeiwedstrljd te Battenoord CENTRALE VEILING iVliciclelharnis PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 3. Het hele woningvraagstuk hangt voor het grootste deel samen met de hoogte van de huren. Deze is n.l. helemaal in (Ie war. We moeten uitgaan van de gezonde gedachte, dat normaal wonen betekent: het uit eigen middelen be strijden van de kosten en lasten, die aan het wonen inherent zijn, anders gezegd: dat in principe iedereen de eco nomische huurprijs d.w.z. kostpriis- huur moet betalen van het huis, waar in hij qua inkomen thuishoort. Een goe de woning is immers haar prijs waard, zo zei min. president Marijnen nog on langs in zijn regeringsverklaring. Ieder aezin dient dus de werkelijke huur te betalen. Kan dit niet, dan moeten de laagste inkomens opgetrokken worden, maar men moet het niet zoeken in een permanente subsidiëring, want dat is een abnormale methode. En we citeren wederom de A.R. heer Algra, die schreef: „Een Nederlander met een fat soenlijk inkomen moet zijn wonen even zeer zelf betalen als zijn vakantiereis en zijn televisie." Daarom moet de re gering allereerst meer vrijheid geven voor do particuliere bouw. Deze is on getwijfeld het duurst, maar er zijn mo menteel dan toch maar 81.000 aanvra gen voor op het departement, terwijl er slechts 20.000 woningen beschikbaar worden gesteld voor deze sector. Wer den alle aanvragen ingewilligd, dan kwamen er vele woningen vrij voor de middengroepen en deze maakten er weer vrij voor de laagste loonklassen. Maar die vrije sector is nu eenmaal de grote boosdoener voor al wat progres sief is. De dirigisten voeren al lang niet meer een uitsluitend sociaal gericht wo- ningbeleid, maar streven onder dat voorwendsel niets meer of minder na dan de herverkaveling van de inko mens en het bezit, dus een in wezen gesocialiseerde maatschappij. Het is met de huren een eigenaardi ge zaak. De naoorlogse regeringen heb ben ze kunstmatig laag gehouden om verschillende redenen. Eén daarvan was: om de kosten van levensonderhoud laag te houden. Dit was aanvankelijk nodig, maar dat argument verviel met het steeds omhoog gaan van lonen en salarissen. Mlen meende de huurstop lang te kunnen handhaven, want in de ogen van de progressieve politici zijn de huiseigenaren toch allemaal kapi talisten en huisjesmelkers. Die zitten er beslist ook onder, maar men ver geet, dat een zeer groot deel ervan tot de kleinere spaarders behoort, die ge heel of gedeeltelijk van de opbrengst hunner huizen moeten leven. En hoe wel prijzen en lonen na 1945 geleidelijk stegen, bleef de huurstop tot 1 jan. 1951 gehandhaafd, terwijl men nu na 12 jaar nog altijd bezig is de huren der oude woningen in een goede verhouding te brengen tot die van de nieuwe. Er is tot dusver zesmaal een huurverhoging geweest, de laatste per 1 sept. 1962 en het nieuwe kabinet heeft er nog enke le in het vooruitzicht gesteld. Door al deze verhogingen heeft de gemiddelde huur van de oude woningen, die twee derde van de gehele woningvoorraad uitmaken, thans een hoogte bereikt van 247 »/o van die in 1940. De bedoeling is ze op te trekken tot 300»/o. Er wordt over die verhogingen steeds geklaagd, maar daarbij vergeet men ten eerste, dat dit optrekken absoluut nood zakelijk is om een evenwichtige toe stand in de woning verdeling te krij gen, ten tweede, dat de lasten die op de huiseigenaren drukken (onderhoud, be lasting, verzekeringen) ook enorm zijn gestegen, ten derde, dat de verhuurders al jarenlang ten behoeve van de huur ders in hun inliomsten zijn beknot en tenslotte, dat zelfs na al deze verho gingen de huren nog een heel eind ach tergebleven zijn bij andere economische gegevens. Men bezie eens de volgende indexcijfers van lonen, kosten van le vensonderhoud en huren in de loop der jaren, waarbij het jaar 1939, dus het laatste vóór de oorlog, op 100 is ge steld. totaal aan huren tot ons nationaal in komen, resp. in 1938: 9,2»/o en in 1958: 4,l''/o. Men rekent tegenwoordig alleen met nettolonen en salarissen, maar dit is fout. Daarmee is men in de oorlog begonnen, toen de loonbelasting werd ingevoerd en later is men ook alle pre mies er gaan aftrekken. Belasting be talen is een burgerplicht en ze is een deel van ons inkomen, terwijl de pre mies voor allerlei verzekeringen in uit keringen resulteren. Het verschil tussen bruto- en netto-loon zal gemiddeld juist het normale huurbedrag van één zesde zijn.. Doordat de huren opzettelijk geremd zijn, is er een wanverhouding ontstaan tussen deze en andere kosten van le vensonderhoud. Bij honderdduizenden groeide zo een mentaliteit, dat de huis huur als een ondergeschikte uitgaaf- post moet v/orden beschouwd, terwijl ze toch in feite samen met voeding en kleding absoluut primair moet worden geacht. Bij de nieuwe woningen ging de overheid subsidiëren in de huur, wat hetzelfde funeste gevolg had. De huren van de oude en de nieuwe woningen bleven verschillen, waarvan het resul taat o.a. was, dat men de oude huren niet te laag, maar de nieuwe abnormaal hoog ging vinden. In ieder geval zal men op de duur er zich op moeten in stellen, dat iedereen de kostprijshuur betaalt, uitgezonderd dan diegenen, die werkelijk te weinig verdienen, waar voor dan een sociale norm moet wor den gesteld. Voorzover er dan nog wordt gesubsidieerd, moet dit inder daad een sociale en geen politieke sub sidie zijn. Wat we met de laatste be doelen, kan in het voorgaande wel dui delijk zijn geworden. De praktij]!: leert, dat zeer velen wel bereid zijn voor allerjei secundaire be hoeften als t.v.-toestellen, bromfietsen, scooters, auto's, koelkasten, vakantie reizen, dranlv en rookartikelen etc. gro te bedragen uit te geven, maar voor de pi-imaire behoeften zoals het woonge not, er geen bezwaar tegen hebben ge deeltelijk van subsidie te genieten. Als we zien, dat er sedert 1951 anderhalf miljoen t.v. toestellen gekocht zijn, 600.000 personenauto's, 80.000 scooters en 1.200.000 bromfietsen, dat er 400 mil joen liter bier per jaar wordt gedron ken, aan tabaksartikelen ruim 1 mil jard, aan banket etc. 900 miljoen, aan vermaak (sport, bioscoop, revue, toneel etc.) 140 miljoen en aan de voetbaltoto 30 miljoen per jaar wordt uitgegeven, dan kan niemand ontkennen, dat er slechts weiiligen meer zijn, die niet in staat zijn de volle huur te betalen. On ze circulaire omtrent het woningvraag stuk moet dus zijn: de subsidiëring van de woningbouw moet drastisch worden beperkt, de bouw van woningwetwoningen moet ingrijpend worden verminderd, de vrije sector, althans voor eigen be woning door de opdrachtgever, dient sterk te worden uitgebreid, in menige provincie (Friesland, Gro ningen, Drenthe, Overijsel, Zeeland) kan de woningbouw geheel worden vrijgegeven, eventueel per gemeente, de bouw voor de middengroepen, waar een groot tekort is, moet gesti muleerd worden, de opschuiving der diverse groepen dient met passende middelen te wor den bevorderd. Gistermorgen maandag te plm. 8.00 uuris door de rivierpolitie te Rotter dam uit de Lekhaven het stoffelijk overschot opgehaald van de 24-jarige ongehuwde Ouddorpse varensgezel Wil lem Polie, Het stoffelijk overschot werd ontdekt door een schipper die de rivier politie in Itennis stelde. Uit het feit dat het lijk drijvend werd gevonden mag worden opgemaakt dat hij al enige da gen geleden is verdronken. De rivier politie heeft de zaak in onderzoek en kon omtrent de toedracht nog niets me dedelen. Voor zover kon worden na gegaan was hij de laatste tijd niet va rende. Het lichaam vertoonde geen ver minkingen of sporen van geweld. Op de verleden week gehouden aan besteding voor riolering enz. Haven hoofd te Goedereede was de laagste in schrijver fa. S. Bezuijen Zonen te Ouddorp, voor een bedrag van 76.500 Het betreft het maken van een stam- riool met gedeeltelijke riolering, een klein gemaaltje en een stuk bestrating. Vorige week zaterdag werd niette genstaande de abnormale regenval van de laatste weken de ploegwedstrijd om het kampioenschap van Zeeland gehou den. In de groep kantel- en wentelploegen waren 14 deelnemers uit geheel Zeeland naar de Wilhelminapolder bij Goes ge komen om elkaar de erepalm te betwis ten. Er werd zeer goed werk geleverd en het is verheugend te zien, dat mede dank ziji deze wedstrijd het geleverde werk steeds beter wordt. De deskundige jury stond voor de zware taak het geleverde werk op de diverse onderdelen zoals, beginvoor en geer, eindvoor en grondlegging te be oordelen. De uitslag zoals deze door de jury i bekend gemaakt is, bleek een daverend succes voor de op Flakkee gefabriceer de Rumptstadploegen te zijn. De eerste plaats werd ingenomen door de oud-Dirkslander H. Ardon met een Rumptstad kantelploeg en M.F. trekker Hij behaalde 251 punten. Tweede werd L. Minderhout uit Nieuwvliet eveneens met een Rumptstadploeg en M.F. trek ker. Derde G. Breas uit Kats met Rumptstadploeg en M.F. trekker, ter wijl de vijfde plaats eveneens door Rumptstad en M.F. ingenomen werd. Van de 14 deelnemers werkten er 5 Rumptstadploegen en Massey-Ferguson trekkers. Vier er van eindigenden bij de eerste vijf. Een prachtig resultaat voor onze Flak- keese Rumptstadploeg, waarmee we ook de fabrikant, van Rumpt N.V. te Stad aan 't I^ringvliet, gaarne geluk wensen 1947 1955 1963 lonen levensond. huren 200 300 500 200 280 340 100 140 247 Wat blijkt hieruit? Dat de gemiddelde lonen 5 maal zo hoog zijn als vóór de oorlog, de kosten van levensonderhoud ongeveer 3'^ maal zo hoog waarbij we dan nog moeten opmerken, dat dit cijfer geflatteerd is, omdat er te lage huren in zitten en de huren slechts 2'/2 maal zo hoog! Dit zijn toch wel sterk sprekende cijfers al moeten we toegeven, dat het gemiddelden zijn en ze dus niet voor iedereen gelden. De conclusie is, dat de lonen tweemaal zo veel gestegen zijn als de huren, zodat het ons ontgaat, waarom eigenlijk huur- compensaties nodig zijn. Ook blijkt er uit, dat de huren, althans van de voor oorlogse en in mindere mate ook van de woningwetwoningen, thans een veel Kleiner percentage van het gezinsbud get innemen dan voorheen. Het beste dingspatroon is scheef getrokken door de huurstop en huurrem. Er behoort n.l. een bepaald gedeelte van het inkomen voor huur gereserveerd te worden. Dit wordt meestal gesteld op één zesde deel (dit deed h.V. het C.H. Kamerlid Van der Peijl in de Tweede Kamer). In 1938 werd door elkaar 15'/z"/» van het inko- inen aan huur besteed, let wel: van het oruto-inkomen! In 1958 was dit 8»/o. Dit olijkt ook uit de verhouding van het Door de voortdurende regenperiode begint zich een ramp af te tekenen j voor akkerbouwend Nederland. Troos- teloos staan de schoven op het land en er staat nog veel tarwe vast. Hoeveel dit precies is, weten we niet te zeg- gen, maar zéker meer dan de helft van de oogst is op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden nog niet binnen. De oogstopbrengsten zijn toch al min der dan het vorige jaar door de stren ge winter en het koude voorjaar. En nu de oogst is gerijpt moet men het als weer even droog is van het land „ste len." De zware combines kunnen niet op het land komen; de natte, druipende schoven worden in sommige gevallen naar de machine gedragen om daarna te worden gedorsen. Er zijn percelen gerst die plat liggen en aan de grond zijn gegroeid, die als verloren kunnen worden beschouwd. Begrijpelijk is het vochtgehalte ver bazend hoog, in sommige gevallen meer dan 40 procent. Bovendien zit er schot in het graan zodat er een sterke kwa liteitsvermindering is. Als hét even droog is rukken de combines uit en staat de telefoon bij de loondorsers „rood-gloeiend" van boe ren, die zo spoedig mogelijk geholpen willen worden. Men kan echter niet overal gelijk zijn. Voor de loondorser is het omdat het werk te hoop is gelopen niet gemakkelijk om hun cliënten tevreden te stellen. Er heerst min of meer een paniekstemming. En kele boeren op Goeree Overflakkee heb ben zelfs zondag (8 sept.) met de com bines op hun land laten werken. Waterrat in aardappelen en peen Op de natte percelen komt waterrot in de aardappelen voor. Hier en daar is men bezig met het rooien met de hand, daar de rooimachines in de blubber niet werken. In de peen komt ook veel rot voor. Het vlas heeft ook veel van de nattig heid geleden en is sterk in kwaliteit verminderd. Met de peulvruchten, voor zover ze op ruiters staan, valt het nog wel mee. Maandagmorgen was men overal aan het dorsen. De opbrengst is ook minder dan vorig jaar en door het hoge vochtgehalte komen er veel kosten overheen van droging. Wat de suikerbieten betreft wordt door de nattigheid het suikerpercenta ge gedrukt. De oogsttijd hiervoor is echter nog niet aangebroken, krijgen we aanhou dend droog weer, kan hier nog veel ten goede veranderen. Op droog weer wordt sterk gehoopt, nog meer regen zou een totale ramp voor de akkerbouw betekenen. Oogstverloj militairen Aan boeren en landarbeiders die in militiare dienst zijn wordt verlof gege ven om de oogst binnen te helpen ha len. Tijdens dit oogstverlof behouden zij hun wedde of soldij. Verder vernamen wij dat dienstplich tige landbouwers die voor herhaling moeten opkomen, eveneens oogstverlof kunnen krijgen. Zij moeten dan echter wel zelfstandig ondernemer zijn op een akkerbouw- of een gemengd bedrijf. Ter gemeentesecretarie kan hiervoor een óanvraag worden ingediend. Op de internationale brandweerwed strijd, die verleden week gehouden is te Mulhouse in Frankrijk, behaalde het Sommelsdijkse vrijwillige brandweer corps de derde prijs (bronzen medaille). Het brandweercorps (met hun dames) is verleden dinsdag vertrokken en hoopt heden dinsdagavond weer te Sommels dljk te arriveren. In de broeierige atmosfeer heeft hij zijn overhemd uitgetrokken en het zweet parelt op zijn voorhoofd als hij ener giek de vastgeregende grond loswerkt. De bezige gestalte richt zich om en met een brede lach maakt hij zich bekend als J. Coolbergen, eigenaar van het fonkelnieuwe complex warenhuizen, dat langs de Prov. weg even bezuiden Oude Tonge verrijst. De ondernemer is een potige jongeman van 22 jaar, met enkele jaren Westlandse tuindersprak tijk en tuinder tot in iedere vezel. Nu zich op Flakkee een geleidelijke omschakeling voltrekt naar de tuin bouw gaat hij in de voorste gelederen, ook al zijn de vestigingsvoorwaarden nog verre van ideaal. Hij bouwde een prachtig warenhuis, waarin straks, als de natuur op zijn grimmigst is de sla in malse kroppen groeit en de tomaten rijpen. De eerste.... ze zullen worden gestreeld. De heer Coolbergen heeft verkering met dochter Gerda van de heer W. van Otzel uit Oude Tonge. Naast de boer derij van a.s. schoonpapa kreeg hij een flink stuk wei, waarvan hij een gedeel te gereed maakte en er een warenhuis van niet minder dan 3000 m2 op liet zetten. Eerst werd er gedraineerd en liet hij een grondcartering maken die uitwees dat de structuur van de grond prima was. Na een bemestingsonderzoek ging er 35 ton rotte mest overheen en Cool bergen had de meest ideale tuinders- grond die hij zich wensen kon. Geboren en getogen in de landbouw trok zijn hart toch naar de tuinbouw, hij volgde cursussen op Flakkee en sla en komkommers cursussen in het West land waar hij een flink stuk praktijk opdeed, terwijl hij ook de nodige teelt- vergunning in de wacht sleepte. Als goed tuinder weet de heer Cool bergen maar al te goed wat de tuin bouw vraagt en evengoed weet hij dat de vestigingsvoorwaarden op Flakkee nog niet bijster gunstig zijn. De zoet waterhuishouding, stroomvoorziening en zeer belangrijk ook de afzetsmogelijk- heden zijn nog niet je van het. Het ontbreken van een goede zoet waterhuishouding heeft hij kundig on dervangen. Het regenwater vloeit af in eternit goten en wordt verzameld in een reservoir van 45000 liter inhoud. In een droog seizien maakt hij gebruik van de Door een Engelse firma is onder de naam „Forlife" (C.H.) een vloeistof in de handel gebracht die er voor zorgt dat het water in de verwarmingsbuizen niet kan bevriezen en tevens corrosie van de buizen tegengaat. Deze vloeistof, aanvankelijk ontwik keld voor de luchtvaart, wordt ook ge bruikt als anti-vries in auto's. De vloei stof kan in verwarmingsbuizen een vorst tot 30 graden C verdragen! Over de kosten is niet bekend, aldus „De Tuinderij". Mede door de zeer verassende wijze, waarop het weer heeft meegewerkt, heeft een groot aantal hengelaars za terdagmiddag j.l. weer deel genomen aan de zeehengelwedstrijd te Batte noord, die georganiseerd was door de Hengelaarsvereniging „De Krammer". Het aantal deelnemers bedroeg 158, die bij elkaar 1727 vissen wisten te verschalken, zodat het gemiddelde op 11 stuks per hengelaar kwam te liggen. Er werd van 3 uur tot half zes nam. gevist. De eerste tien prijswinnaars wa ren als volgt, (met achter de naam de prijs). 1. J. Buron, B. op Zoom (40 pnt.) cen trifuge. 2. J. Vervloei, mixer. 3. J. Koppenaal, koffiemolen. 4. W. Brinkman, strijkijzer. 5. G. v. d. Meer, zeehengel. 6. G. van Tilburg, lieslaarzen. 7. P. Silvester, koffer. 8. R. Veldhuis, een dag gratis gebruik van een motorboot van de GEBAR. 9. H. Knöps, idem. 10. W. Hartensveld, boekenrek. Er werden in café Slootweg te Bat tenoord in totaal 33 prijzen uitgereikt. waterleiding. Ook de aansluiting van elektriciteit, vooral de aanleg van krachtstroom is een probleem apart. In het Westland worden bij een der gelijke aansluiting de kosten gezamen lijk gedragen, er wordt dan ook geza menlijk geprofiteerd, „maar hier sta je helemaal nog alleen" verduidelijkt de heer Coolbergen. Er zal deze winter dan ook nog geen stookgelegenheid zijn, de krachtstoom aansluiting moet nog even wachten. Maar ook hier heeft de jonge tuinder wel wat op gevonden. Wanneer nodig zet hij er acht „Salamanders" in, die zijn kas wel warm zullen houden en desnoods dekt hij de groenten af met plastic. De Veiling „Begin oktober gaat de sla er in" zegt Coolbergen en in stilte berekent hij wanneer hij zijn eerste produkt kan afleveren. De eerste jaren wil hij zijn produkten op de veilingen aan de over kant verkopen, omdat die meer op de export zijn ingesteld. Maar straks wordt alles beter gelooft de heer Coolbergen en de bedenkelijke blik verdwijnt van zijn gezicht. Straks, als de vaste verbindingen er zijn wordt de waterhuishouding beter en krijgen we ideale aan- en afvoerwegen. Tot zolang wil de ondernemende tuinder zich graag behelpen, want 't gaat toch om je vak en je toekomst? MIDDELHARNIS Burg. Stand over de maand aug. '63. Ingekomen: W. A. Muntingh van Rotterdam. C. D. Eijsberg van Maar tensdijk. M. J. E. Eijsberg-Simon van De Bilt. J. IVE. Smit en gezin van Brielle L. van den Nieuwendijk van Dirks- land. A. P. Dubbeld van Leidschendam J. M. Coolbergen van De Lier. J. A. van der Meijde van Breda. H. Boer- Hakkesteeg van Molenaarsgraaf. M. Hindriks en gezin van Deventer. L. Hartensveld van Dirksland. J. G. J. Straathof van Sassenheim. W. M. Pol der van Rotterdam. W. B. Siebelink van Sommelsdljk. J. A. Barendse van 's Gravenhage. Vertrokken: H. Groenendijk en ge zin naar Canada. E. R. Mans-Gibbels en dochter naar Oldenzaal. M. A. van Erkel-Vis naar Sommelsdljk. W. Ver hoek naar Rotterdam. W. Villerius naar Sommelsdljk, J. Vogelaar naar Rotter dam. H. van der Valk naar Nieuwe Tonge. A. J. L. M. Bosman naar Delft. A. Moerland naar 's Gravenhage. J. Blok naar Breda. M. A. Zijderveld naar Sommelsdljk. C. J. M. Wisse naar Som melsdljk. Geboren; Maria Hubertha Neeltje, dochter van A. Driesse en G. Troost. Maria Adriana, dochter van H. P. Ja- cobi en M. C. Verhage. Martin, zoon van M. A. Stoutjesdijk en A. Schraal. Arie, zoon van M. Appel en C. van Nimwe- gen. Leendert, zoon van L. van der Weide en A. P. J. van der Meijde. Adriana Marina, dochter van A. Vroeg- indeweij en M. A. van der Veer. Jan, zoon van A. Troost en L. Peeman. Adrianus Anthonius, zoon van F. J. Coolbergen en M. H. Terhoeve. Huwelijken: G. A. Jongejan, 24 jaar en M. Bom, 17 jaar. G. Passchier, 25 jaar en E. L. Kommers, 20 jaar. A. C. Nout, 23 jaar en A. van Eek, 23 jaai-. J. de Waard, 26 jaar en A. Albrechts, 22 jaar. A. Vroegindeweij, 23 jaar en W. Vroegindeweij, 19 jaar. Overlijden: A. A. Noordijk, 65 jaar. K. J. Nipius, 63 jaar. DIRKSLAND Combine in de sloot. Van het dors- bedrijf van de firma L. Bakker ge raakte zaterdagavond een combine door de zachte berm op de smalle weg in de „Grutter" in de sloot. De bestuurder en ander personeel konden er gelukkig af springen zodat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Uitslag P.V. Gevl. Vrienden vanaf Mons, 147 km. Joh. Doorn 1, 2, 4, 13, 20; A. Mians 3, 6, 8, 10, 12. B. Leijdens 5, 9, 11. L. Arensman 7. N. v. d. Groef 14, 16, 19, J. Roodzand 15. B. Doorn 17. Gebr. Smit 18, 21. GOEDEREEDE Auto's in botsing. Op de kruising toegangsweg BekafProv. weg te Goe dereede is vrijdagavond een personen auto op een DAF vrachtwagen gereden. De personenauto, bestuurd door de heer G. uit Schiedam naderde uit de richting Stellendam toen de vrachtwagen van de fa. de Bakker uit den Bommel ko mend uit Goedereede de kruising opreed die voor de andere wagen als voorrangs kruising gold. De personenwagen trok een remspoor van enkele tientallen me ters en botste tegen de bumper van de zware wagen. Het front werd zwaar be- Het ligt in de bedoeling om op 13 en 14 september te Stellendam een schaak tournooi te houden in het Verenigings gebouw 't Haegse Huus". Algemeen ge bruikelijk is een tournooi te houden in groepen van 4, dus met 3 partijen te spelen. Gezien de nog huidige isolatie van het eiland blijkt dit echter onmoge lijk en zal een 2-ronden tournooi wor den gehouden. Door loting zullen de te genstanders worden aangewezen. De winnaars spelen des zaterdags in elke groep voor de Ie prijs en 2e prijs, ter wijl de verliezers spelen voor de 3e prijs. Derhalve 3 prijzen in één groep! Er zal worden gespeeld en ook inge deeld volgens speelsterkte, n.l. hoofd klasse, Ie klasse, enz. Ook jeugdspelers zijn zeer welkom. Inschrijfgeld 1,per persoon, ter wijl de aanvangstijd op vrijdag 7.30 uur is en op zaterdag 6.30 uur. Voor deelnemers buiten het eiland zal worden getracht vervoer te verkrij gen via de Deltawerken. Zodra inschrij ving aanwezig is zal overleg worden gepleegd. Secr. W. van Seters Voorstraat 79, Stellendam schadigd. De bestuurder liep verwon dingen aan zijn gezicht op. De personen auto moest worden weggesleept. NIEUWE TONGE Betaling zitplaatsen. Dinsdagavond a.s. van half acht tot negen uur, zal er in de consistorie der Ger. Gemeente te Nieuwe Tonge gelegenheid gegeven worden tot betaling van de zitplaatsen- gelden. OUDE TONGE De muziekvereen. „Vooruit" en Drumband, die zaterdag 6 sept. j.l. een rondgang door de gemeente, en tevens een collecte zou houden voor het Anjer fonds, is uitgesteld tot zaterdag 14 sept. aanstaande. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst Geref. Gemeente. Don derdag 12 september a.s. des avonds 7 uur zal voor de Geref. Gemeente voor gaan ds. P. Blok te Dirksland. Veiling van maandag 3 sept. 1963 Bintje grof 12,90—13,70, ld. middel 9,50—12,50; id. II 7,50—8,90, Eigenhei mer grof 7,50, id. middel 9,30—14,id. II 5,30—5,80, Voeraardappelen 4,30, An dijvie 24,------33,Komkoinmers 10,------ 13,—; Sla 9,------16,—; Bloemkool 41,— —61,—; Gele savoye 17,------18,—; To maten A 54,------57,—; id. B 52,------56,—; id. C 39,—; Rode kool 25,—; Meloe nen 31,------55,Benoni 70,Fran- kenthaler 152,------157,—; Pruimen 33,— —72,—, Uienveiling van dinsdag 10 september Middel 17,21, drielingen 17,20, pick- lers 25-40 25,54, id. 20-30 20,29. Aanvoer 55.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1