In Ooiigensplaai laaide de schoolstrijd op Stellendam [(reeg weer 22 woningen toegewezen Discussie over suiisidiëring Ciir. Rleuterieidster-opieiiling Fort Prins Frederik wordt recreatie-oord WOO BOU Noodgebouw voor Ulo VAUXHALL Subsidiëring opleiding kleuterleidsters Leidt uw bankzaken Laat de democratie spreken Riole ren yyEilanden-nieuws'' Te kame nogsti „ÈILANDBN-NIEUWS" Gemeente nam fort Prins Frederik in erfpacht Aandacfit voor culturele aictiviteiten Garage Knöps NXSLnVENBURG'SBflNK Abonneert U op bij ins Te bij ins BlMfaL S Vrijdag 6 september 1963 Met een bewonderingswaardige en respect afdwingende takt en diplomatie heeft burgemeester W. Mi. v. d. Harst in de raadsvergadering van j.l. dins dagavond te Ooltgensplaat bemiddeld in het tussen de frakties P.v.d.A. met K.V.P. en de overige Prot. Chr. Partijen gerezen geschil over al dan niet subsidieren van de op ons eiland opgerichte Christelijke kleuterleidster op leiding. De weigerende frakties waren wel overtuigd van de noodzaak van de opleiding maar maakten bezwaar dat dit zou gebeuren op Prot. Chr. ba sis, daar toch de initiatiefnemers een neutrale opleiding hadden gewild. Ech ter was op de orienteringsavond duidelijk het verlangen naar voren gekomen de opleiding op Chr. basis te doen plaats vinden waarna de z.g. SOK zich had teruggetrokken. De cijfers spreken, laat nu ook de democratie spreken vermaande de voorz. die de afwijzende houding veroordeelde als een duide lijke gevoelskwestie waardoor een raadslid zich onder geen beding mocht la ten leiden. Er werden (harde) noten gekraakt met als resultaat dat het voor stel met 8 tegen drie stemmen werd aangenomen. In verband met de pensionering van de commies A ter secretarie, de heer P. Bom, is de commies A, de heer M. Heijkoop aangewezen tot waarnemend gemeentesecretaris. De heer Heijkoop legde ter vergadering de gebruikelijke eden in handen van de voorz. af. Gewijzigd werd de gemeentelijke des- tructieverordening. Het is n.l. ontoe laatbaar dat in de confiscaatemmers uit slagerijen e.d. allerhande voorwer pen als glas e.d. worden gedeponeerd. Hierdoor is sorteren noodzakelijk wat uit hygiënisch oogpunt zeer ongewenst is. Behandeld werd een verzoek van het bestuur van de afdeling Het Groene Kruis. De begroting 1963 van deze af deling vertoont een tekort van 1500. Gevraagd werd de gebruikelijke sub sidies, zijnde 10"/o van de contributie opbrengst en W/o van de jaarwedde van de wijkverpleegster te verhogen tot 25<'/o. Uit overgelegde bescheiden bleek echter met een verhoging tot 20Vo te kunnen worden volstaan, waartoe de raad besloot. Nieuwe kachel voor R.K. school Het bestuur van de R.K. bijzondere school voor gewoon lager onderwijs ver zocht op grond van artikel72 van de lager-onderwijswet 1920 medewerking voor de aankoop van een nieuwe cen trale verwarmingsketel voor oliestook alsmede vernieuwing van het buizen net met radiatoren van het schoolge bouw. B. en w. merkten op dat de levens duur van een kachel als thans in ge bruik is, is te stellen op plm. 20 jaar. De kolenkachel van de centrale ver warmingsinstallatie van deze school dateert van na de ramp van 1 februari 1953, zodat deze kachel niet kan wor den aangemerkt als zijnde versleten door langdurig gebruik. Doch al was dit laatste het geval, dan dienen nu blijkens de jurisprudentie een kachel van een centrale verwarmingsinstalla tie niet als een schoolmeubel wordt ge zien de als gevolg van het gebruik eventueel noodzakelijke vernieuwings- kosten hiervan uit de exploitatiever goeding ex artikel 101 der lager onder wijswet 1920 bestreden te worden. De onderhavige aanvraag is dan ook al leen voor inwilliging vatbaar indien hier sprake zou zijn van een „verande ring van inrichting", waarbij de „nor male eisen aan het geven van onder wijs te stellen niet worden overschre den." Dit laatste is echter, nu van over wegende bezwaren tegen het bestaan de verwarmingsstelsel als zodanig niet is gebleken, tijdens de jongste jurispru dentie wél het geval, zodat de gevraag de medewerking in deze geweigerd zou moeten worden, ware het niet, dat zo als door het schoolbestuur wordt ge steld, de thans aanwezige kolenkachel niet voldoende capaciteit blijkt te heb- Stellenda'm heeft voor 1963 de bouw van niet minder dan 42 woningwetwo- ningren op het program staan. In de j.l. maandagavond gehouden raadsvergade ring werd kennis genomen van de toe wijzing door G.S. voor 1963 van nog maals een conting'ent van 22 woning wetwoningen „Beter wonen" zal deze huizen bouwen aan de Z.O. kant van de Koningin Julianastraat. Tevens wacht nog één complex van 20 woningen voor het uitbreidingsplan „West" De voorz. burgemeester J. A. Kleijnenburg heeft gerede verwachtingen dat met de bouw nog: dit jaar kan worden begonnen. Te vens kwam ter tafel de aanvrage van de vereniging tot Stichting van Bijz. Scholen voor u.l.o-. te Goedereede voor de bouw van een noodschool, waaraan de raad haar medewerking verleende. De minimum eis die wordt gesteld ter verkrijging van een vergunning voor de bouw van een permanente stenen school is, &a.t de school 4 klassig is. Het nood gebouw bestaat uit 2 lokalen met de mogelijkheid van uitbreiding tot vier. Aan de combinatie Rignalda.-Rooth werd 600 m^ grond verkocht gelegen naast het Kampeerterrein in de Molen polder, waarop vier zomer-bimigalows zullen worden gebouwd. Van de ingekomen stukken werd het punt „Rekening over 1962 van de socia le Werkplaats „Binnenhof" aangehou den. Opgemerkt werd dat de financiële uitkomsten van „Binnenhof' over 1962 minder bevredigend moeten worden ge acht, en dat het beheer eventueel eco nomischer zou kunnen plaats vinden. B. en w. zullen zich op korte termijn hierover nader laten informeren. toewijzing van 22 woningen Door G.S. is voor 1963 nogmaals een contingent van 22 woningwetwoningen toegewezen. Een bouw- en grondvoor- scih.ot alsmede een bijdrage in het ex ploitatietekort werd aangevraagd. De raadsbesluiten van 31 jan. en 4 mei 1.1. m.b.t. de bouw van tweemaal tien wo ningwetwoningen in het uitbreidings plan „West" werden ingetrokken, naar aanleiding van de bemerking van de Minister dat de twintig woningen, in één blok dienden te worden gebouwd. De raad besloot aldus en stelde het bouw en grondvoorschot beschikbaar. Destructie verordening In de confiscaatemmers uit slagerijen e.d. worden allerhande voorwerpen aangetroffen zoals glas, ijzer e.d., waar door dit dient te worden gesorteerd, wat uit hygiiënisch oogpunt zeer ongewenst is. De minister acht het gewenst tegen dit euvel op te treden en de destructie- verordening in die zin aan te vullen. Voor het onderzoeken van de gemeen terekening 1962 en de begroting 1964 werden de raadscommissies benoemd, resp. de heren C. J. Keijmel; J. van Se- ters en S. J. van Ours. Begroting 1964: S. J. van Ours; St. Keijzer en A. Brink man. De vergoeding voor het openbaar on derwijs over 1962 werd vastgesteld op 36.75,03 Reeds beschikbaar gesteld 3921.67 zodat 246.64 minder is uitge geven. Bouw garages Het gemeentebestuur is reeds van ver- sohillende zijden benaderd garageruimte beschikbaar te stellen. Voorgesteld werd de oude bergplaats en de garage van de dokter, die in slechte staat verkeren te slopen, de daardoor vrijkomende grond aan „Beter Wonen" te verkopen die daarop 4 garages zal bouwen, waarvan één door de dokter, één door fa. Oosters en een door een andere inwoner zal worden gehuurd. De raad ging hiermee akkoord. Vastgesteld werd het bedrag per leer ling voor de ulo voor de laatste 4 maan den van 1963 t.w. totaal (jaarlijks) 2285: 33, gedurende 4 maanden is 207.75 Noodgebouw ulo Door het bestuur van de vereniging tot Stichting en Instandhouding van Chr. Scholen voor u.l.o. te Goedereede werd medewerking gevraagd voor het aanschaffen van een ihouten noodschool met 2 leslokalen. B. en w. merken op dat dit gebouwtje als een noodoplossing moet worden aangemerkt, daar de bouw van een permanente school niet vóór 1969 kan worden verwacht, omdat als minimum eis hiervoor gesteld wordt een 4-klassige school. Inmiddels is de ver eiste urgentieverklaring van de -minister ontvangen. De totale kosten hiervan (inclusief inrichting en bijkomende wer ken) zullen 74.672.83 bedragen af te schrijven in 15 jaar. Daar op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1962 de kosten van aanschaf van een en an der voor vergoeding in aanmerking ko men werd er naar voorstel van b. en w. de benodigde gelden beschikbaar ge steld. Uit het gemeentefonds wordt ge rekend op een uitkering (wanneer het gebouw nog in 1963 gereed zal komen) 2 X 3700 en 2750,— voor onderihoud, terwijl een bedrag per leerling van 76.50 wordt ontvangen, 'een totale uit kering van 4224,84, Gezien de leverings tijd van het gebouwtje, wordt aange nomen dat de last in 1963 niet meer verantwoord is, waarom de school voor lopig wordt gehuisvest in het Haegse ben voor de verwarming van de twee leslokalen die aanvankelijk niet voor het onderwijs werden gebruikt doch sedert 1953 voor het kleuteronderwijs worden benut, zodat door deze veran dering de aankoopi van een nieuwe kachel met grotere capaciteit noodzake lijk is geworden. In verband hiermede stellen wij u voor, nu de huidige kolenkachel voor plm. 50''/o is afgeschreven, medewer king te verlenen tot aankoop van een oliekachel tot een bedrag van 50*/o van de kosten verbonden aan de aanschaf fing van een nieuwe gelijksoortige kachel met gelijke capaciteit, vermeer derd met lOC/o van de meerdere kos ten voor een kolenkachel met een ver warmingscapaciteit voor het gehele schoolgebouw, voor rekening van de gemeente worden genomen. Wat voorts de vernieuwing van het buizennet be treft alsmede van de radiatoren, me nen b. en w. dat deze door gebruik zijn versleten en de vernieuwing hiervan uit voormelde exploitatievergoeding be streden moeten worden. Anders ligt het ons inziens evenwel met de vernieu wing van de radiatoren die in verband met de afgelopen strenge winter zijn stukgevroren. Waar in deze van geen nalatigheid van het schoolbestuur is gebleken, menen wij, dat voor laatstbe doelde radiatoren de gevraagde mede werking wel kan worden verleend, evenwel in dier voege, dat slechts wordt vergoed het gedeelte van de kosten dat bij een aangenomen levens duur van 20 jaar van deze radiatoren nog niet was afgeschreven. B. en w. stelden aldus voor. De heer Jac. Moerenhout (K.V.P.) vond de omschrijving uiterst vaag. Spr. wist dat door het Zoutschadeherstel overal veel wordt vernieuwd, maar hier gebeurt niets! Spr. zou het zeer mis plaatst vinden wanneer de gemeente de school in Achthuizen in de kou liet zitten. Het schoolbestuur vraagt geen luxe, er mag niets ontbreken! De heer Leijdens (S.G.P.) meende dat Achthuizen niets te klagen heeft. Spr. betreurde het dat de gemeente nu, op de helft van de afschrijving van de in stallatie al voor dergelijke kosten wordt geplaatst. De heer Jacobs (K.V.P.) onderstreep te de opmerking van de heer Moeren hout. De zoutwerking in het buizennet gaat door waarom hij op herstel aan drong. De voorz. meende dat in dezen de zoutschaderegeling buiten beschouwing moest worden gelaten, voor dit herstel was reeds gezorgd. Wat betreft de ke tel, hierop diende aldus de de voorz. tijdens het 10-jarig gebruik een zeker bedrag te zijn gereserverd waarom het gem. bestuur het acceptabel kan ach ten dat 50"/o valt onder art. 72. Volgens de L.O. Wet was het wel toegestaan op oliestook over te gaan mits de hogere f'liddelharnis - Telefoon 2043 Huus. Tegen een huur van 60,per week. Voor de door de onderwijzers te maktn reiskosten werd 200,beschik baar gesteld, voor gebruik van het gym nastieklokaal en sportterrein 77, 'Subsidie schaaktoernooi Nog deze maand hoopt het bestuur van de schaakvereniging te Stellendam een schaaktoernooi te ihouden. Zij vroeg daarom, een subsidie van 250,Het bestuur van de Mandolinevereniging „De Tokkelaars" vroeg een subsidie van lOO,i.v.m. het bezoek van een bekend Engelse muziekgezelschap. B. en w. merken op door de ontvangst van dergelijke gezelschap- en het cul turele leven in de gemeente te willen bevorderen en stellen voor het gevraag de bedrag beschikbaar te stellen. De heer Brinkman zag wel in dat het ter bevordering van het culturele leven dient, hij' noemde het ook geen bedrag om van achterover te vallen, maar hij meende dat het gemeentebestuur toch niet ongelimiteerd deze manifestaties kan gaan bekostigen. Spreker wilde in het vervolg komen tot een bepalende richtlijn, b.v. een soort fonds, waaruit deze dingen kunnen worden gefinan- ciert. Spreker zei te vrezen dat er meer dere verenigingen zullen aankloppen. De voorzitter zei hieraan zijn mede werking gaarne toe. Nu liet echter de begroting de uitgaaf toe en spreker zag het als een goed ding deze culturele ak- tiviteiten te helpen begeleiden. Het eigenlijke doel was aldus dhr. Woudstra de jeugd voor tiet schaken te winnen en hen zoveel mogelijk van de straat te houden. De raad ging akkoord. Onderwijzer openbare laigere school Met algemene stemmen werd tot on derwijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer J. J. van Peenen te Vlissingen. De heer van Peenen is 23 jaar en gehuwd, hij is in bezit van zo wel de lagere akte als de hoofdakte. Verkoop grond Aan de combinatie Mevr. Ringnalda- Rooth werd een stuk grond, groot 600 m^, grenzende aan het kampeerterrein verkocht tegen 16.50 per m^, ihoewel deze prijs nog niet definitief is vastge steld. Op dit stuk grond worden vier zo- mer-bungalows gebouwd om zodoende de outillage van het kampeerterrein te verbeteren. Rondvraag De heer Keijmel vroeg een vaste re- petitieplaats voor de muziekvereniging, die nu van het ene naar het andere ge bouw zwerft. De voorzitter deelde mee dat dit reeds geruime tijd de aandacht heeft. De heer Keijzer vroeg naar de moge lijkheid i.v.m. de gestadige uitbreiding van de gemeente op bepaalde plaatsen een 'brievenbus te plaatsen. De voorz. zei 'toe hierover met de P.T.T. contact te zullen opnemen. kosten hierdoor door de gemeente wor den gedragen. De voorz. noemde dit een maximale bereidwilligheid. De heer Jacobs betreurde het dat vernieuwing van het buizennet niet voor gemeente vergoeding in aanmer king komt. Hij stelde voor het schoolbe stuur een renteloos voorschot te verle nen waarop de voorz. antwoordde dat uitvoering en financiering nog nader zullen worden behandeld. De raad nam het voorstel aan. Het bestuur van de R.K. kleuter school te Achthuizen verzocht op grond van artikel 50 van de kleuteronderwijs- wet medewerking te verlenen voor de aanschaffing van buitenspelmateriaal met een bijbehorende opbergkast, B. en w. menen dat één en ander in het be lang van dit onderwijs moet worden geacht en de normale eisen aan het geven van kleuteronderwijs te stellen hierdoor dan ook niet worden over schreden. B. en w. stelden voor de ge vraagde mewerking te verlenen waar toe werd besloten. Het actie-comité kleuterleidsters-op leiding voor Goeree en Overflakkee is voorneming nog deze maand een cursus te openen tot opleiding van kleuterleid- op prot. christelijke basis, doch zal voor ieder Flakkees meisje dat over vol doende vooropleiding beschikt toegan kelijk zijn. De kosten van vooroplei ding van de leerlingen die niet over de nodige diploma's beschikken kunnen worden gefinancierd uit het cursus geld en bijdragen van de kerken, doch voor de officiële opleiding blijft er nog een tekort bestaan van plm. 8600, Het comité verzoekt voor de financie ring van dit tekort een subsidie te willen verlenen van 0,25 per inwoner. In verband hiermede deelden b. en w. het volgende mede: Zo u bekend is zijn de plannen van de Stichting Op leiding Kleuterleidsters (S.O.K.) om te komen tot een neutrale opleidingscur sus voor kleuterleidsters op het eiland Goeree-Overflakkee wegens gebrek aan medewerking niet tot uitvoering ge komen, waarom deze stichting haar taak heeft beëindigd. Deze voorgeschiedenis is er blijkbaar oorzaak van, dat het streven van het onderhavige comité niet algemeen kan worden gewaardeerd. De meerderheid van ons college staat evenwel op het standpunt, dat aan deze voorgeschiede nis moet worden voorbijgezien en dat het gelet op het grote tekort aan kleuterleidsters in het algemeen op dit eiland in het bijzonder van groot be lang voor het eiland moet worden ge acht, dat een dergelijke cursus wordt opgericht. Het is daarom, dat de meer derheid van ons colleg'e U voorstelt, voorlopig voor het cursusjaar 1963/ 1964 ,voor de officiële opleiding een subsidie te verlenen van 0,25 per in woner. De minderheid van ons college is van oordeel, dat deze aanvraag dient te worden afgewezen. De voorzitter gaf het punt in bespre king. De heer Moerenhout (K.V.P.) vroeg zich af waarom het plan van de SOK niet tot uitvoering was gekomen en waardoor sommigen nu buiten gehou den moeten worden. „We ihebben nu al rassenkwesties maar wordt dit geen godsdienstkwestie? Kan dan op een neu trale school geen godsdienst onderwijs worden gegeven vroeg hij. Hiji was te gen. Weth. A, de Vos sprak namens de ge hele P.v.d.A. fractie „Eindelijk kwam er iets goeds tot stand, de plannen van de SOK waren in een vergevorderd sta dium, zei spreker. De Ring van predi kanten op Flakkee wilde echter een Prot. Chr. instelling. Bij stemming ble ken aldus spreker 8 voor en 6 tegen, waarna de Prot. op de door de SOK genomen Initiatieven voortgingen. „Was hier een rechtstreeks verzoek gekomen tot steun van de Prot. opleiding dan hadden we onze stem gegeven", stelde spreker, „Wanneer het bij de SOK was doorgegaan Ihadden we een christelijke daad verricht. Zijn fractie was tegen. De heer C. van Rossum (A.R.) wees erop dat het eiland overwegend Prot. is en derhalve voor Prot. onderwijs, waarbij ook de meeste tekorten voor komen. Spreker vond het van SOK wel wat cru zich gelijk na de oriënterings avond te ontbinden. Van het zich mel dende leerlingenaantal was volgens spr. 60 tot 75«'/o voor een Prot. Opleiding. Weth. P. van Es zei te Jiebben ver wacht dat de P.v.d.A. en de R.K. in de zen een hoger standpunt zouden hebben ingenomen en zich niet zouden laten leiden door gevoelskwesties waartegen hij ernstig waarschuwde. Er wordt hier een subsidie gevraagd door een instel ling die meisjes tot kleuterleidster op leidt, dit moeten we toch steimen, be krachtigde spreker. Van de 8 meisjes waren er 7 voor Chr. onderwijs. Spre ker waarschuwde de weigerende frak ties dat een eventuele omgekeerde sub sidie (van neutrale zijde) dan ook zou kunnen worden geweigerd. De heer L. Hokke (C.H.U.) betreurde ihet ten zeerste dat de SOK geschiede nis aan de oprichting van een Prot. op leiding was voorafgegaan, het liep uit op een strijd waarin de SOK kapituleer de. Spreker wees erop dat reeds voor de Franse revolutie de schoolstrijd was ontstaan, die eigenlijk ook nu nog be stond. Spreker vond het ruim gesteld dat ieder aan de opleiding, kon deel nemen er was volkomen eerlijk spel ge speeld. Spreker stelde dat het teveel dat de meisjes zouden opdoen door de neutralen terzijde kon worden gelegd, het te weinig dat Prot. meisjes bij een neutrale opleiding zouden opdoen was niet meer in te halen. De heer Leijdens (s.g.p.) keurde de houding van P.v.d.A. en R.K. ten zeer ste af en kon alleen hun opmerking on derstrepen dat er iets goeds tot stand was gekomen. Spreker juichte het toe dat de Prot. zijde zich deze kans niet uit thanden lieten nemen, er is al te veel doorgegaan. Prot. Chr. Flakkee heeft in het verleden zijn taak op vele punten niet verstaan. „Ik kan dit niet demo cratisch vinden, ik vind het inconse quent, wij nemen als raad altijd een loyaal standpunt in", waarbij spreker doelde op subsidiëring van de R.K. streekschool. Hij waarschuwde dat dit in de toekomst reden kan zijn tot strijd. De heer J. van Dam (s.g.p.) bestempelde via Middelhamis - Sommelsdiijk Klade 5 TeL (01870) 22 68 Persoonlqke behandeling van al uw belangen. de houding van de P.v.d.A. en R.K. als een gevoels en prestige kwestie waar door het algemeen belang wordt tegen gewerkt". Het is zeker geen oneerlijke zaak" verzekerde spreker, het was een eerlijke keus en stemming. Het antwoord van de voorzitter werk te als olie op de golven. Spreker wees erop dat het klimaat van wonen en werken op ons eiland zo aantrekkelijk mogelijk is en wordt gemaakt. Ieder vind het fijn zijn kinderen naar de kleuterschool te kunnen doen, wat al leen mogelijk blijft bij- voldoende be voegde leidsters, Als overheid moeten we daarom een oplossing zoeken in de verwarrende strijd en moeten we aan alle levensbeschouwelijke instellingen ook met betrekking, tot het onderwijs tolerant zijn. We mogen de opleiding niet smoren, dan schieten we in onze objectiviteit tekort! We mogen ons sen timent niet in het geding brengen. Een Chr. signatuur is geen gif of iets ver werpelijks, het Chr. onderdeel mogen we niet als een volksgevaar zien, aldus de voorzitter. „Als een ander voorstel van neutrale zijde zou komen zou dit eenzelfde voor geschiedenis hebben en zouden we het dus ook niet mogen toestaan" waar schuwde spreker. Door weigering zou den we ons geheel uitsluiten van deel name „De eerste avond was zuiver een oriënteringsavond" van de 24 geschik te of mogelijk geschikte candidates was er maar een die om principiële redenen niet aan de opleiding wilde deelne men. „De doorkruisende redenen waren misschien minder elegant maar de cij fers spreiken, laat nu ook de demo cratie spreken!" besloot de voorzitter Nogmaals nam Weth. de Vos het woord. Wij Jiadden een zo breed mo gelijk bestuur gewild die dan de do centen hadden kunnen aantrekken zoals zij dat hadden gewild" merkte spreker op. Hij meende dat onder de Protestan ten ook voorstanders zijn van neutraaal onderwijs. De heer Groenendijk (P.v.d.A.) zei na de verduidelijking door de voorzitter zijn standpunt te hebben gewijzigd. Hij was voor. „Ik ben er direkt voor wanneer er een afgevaardigde van de P.v.d.A. en de R.K. in het bestuur komt" wierp de heer Moerenhout in het midden. Ook de heer Leijdens (s.g.p.) wierp zich nog eens in de strijd. „Niemand kan aantonen dat er iets onrechtmatigs is gebeurd, bezie de zaak zoals die op tafel ligt." De heer P. v. d. Vliet (P.v.d.A.) zei het initiatief wel te kunnen waarderen maar nu worden de initiatiefnemers in de hoek gedrukt", betreurde hij, een op merking overigens die de heer van Ros sum (chu) niet kon begrijpen. „Dit onderwijs heeft voor ieder zijn volle waarde, door welke ogen je het ook bekijkt" lanceerde de heer Hokke. De heer Moerenhout wijzigde even eens zijn standpunt". Eigenlijk zijn we wel verplicht voor te stemmen, de klem men worden aangedraaid" Ook hij was voor. Het voorstel werd in stemming ge bracht: Voor waren de heren Jacobs, Moerenhout (R.K.) Hokke (OHU) van Rossum en van Es (AR) Leijdens en van Dam (s.g.p.). Groenendijk (P.v.d.A.) Tegen de heren Vos, van Vliet en Hot ting. Plaatsing tankstation Van de aardolieproductenonderneming „Orion" te Zaandam was een verzoek ontvangen voor het perceel Voorstraat 41 twee ondergrondse benzinebewaar- plaatsen met bovengrondse aftapin- richting te plaatsen terwijl „Esso" al daar een dergelijke petroleumbewaar- plaats met aftapinrichting wil zetten. B. en w. stelden voor de vergunning te verlenen tegen een recognitie van resp. 40,20,per jaar. Meerdere raadsleden, o.m. de heren Hokke, van Dam, Leijdens en Groenen dijk opperden bedenkingen tegen de plaats, vlak voor de kerk. De heer v. Vliet (P.v.d.A.) meende daarentegen dat het niet druk zal wor den, het station ligt niet aan een door gangsweg zodat er 's zondags niet veel gebruik van zal worden gemaakt." De voorz. deelde mee dat er ook van de zijde van de kerkeraad bedenkin gen waren. Het station wordt een spe cifiek brom- en tankstation wat uiter aard de nodige herrie zal geven. Naar voorstel van b. en w. dat 's zondags niet zal mogen worden getapt werd het voorstel aanvaard. Voor het uitvoerig prae advies om trent het in erfpacht nemen van het fort voor recreatieve doeleinden ver wijzen we naar ons j.l. dinsdagnum- mer waarin we dit in zijn geheel op namen. We mogen volstaan het het ge leverd commentaar. De heer van Vliet (P.v.d.A.) vond het wel een prachtige gelegenheid, maar dit zal jaarlijks 1500,gaan kosten. Zal dit lang op de gemeente drukken of komen hier al gauw inkomsten te genover? vroeg spreker. De heer Leijdens (S.G.P.) vond het van groot belang dat de gemeente het fort in eingen handen houdt, een over gaan in particuliere handen zou licht de ontheiliging van Gods dag in de hand werken. Spr. wees erop dat de gemeente met het in erfpacht nemen alleen niet klaar is gezien het aldus spr. nu een vuile vieze troep is en een verwaarloosde boel. Het in orde brengen zal daarom ook veel geld kosten. De heer Hokke (C.H.U.) zag in de overname enerzijds een gemeentebe lang, anderzijds betekent het een last. Spreker wist, dat wanneer het in par ticuliere handen zou vallen de gemeen te de leiding geheel uit handen heeft gegeven en geen beperkingen meer kan stellen. Anderzijds zou, wanneer de ge meente van meerder betekenis zou wor den de gemeente het zelf als ontspan ningsterrein zou kunnen gebruiken, wat spreker wel een gemeentebelang vond. Hij zou daar sterk voor zijn. Wat be treft de post aansluiting waterleiding en elektriciteit vroeg spreker of er dan niet een opleiding naar het zwembad wordt gelegd, waarvan kon worden af- getakt. De heer Groenendijk vond het een goed begin. Als we niets aanpakken worden we een vergeten hoek zei hij. De heer Jacobs dacht dat de stilte in het dorp juist zou terugkeren bij aanwezigheid van een recreatiecen trum. Eenzydige overeenkomst „Als de Staat het plotseling nodig heeft, worden de door ons gedane in vesteringen dan vergoed" informeerde de heer Moerenhout. De voorz. antwoordde dat, wanneer een soortgelijk transactie zich tussen twee zakenlieden zou voordoen er geen overeenstemming zou worden bereikt. De Staat behoudt n.l. alle rechten, de gemeente heeft daarentegen geen en kel recht. Wel had de voorz. de mon delinge toezegging dat van nadelige be palingen geen gebruik zal worden ge maakt. Het is aldus de voorz. een iet wat eenzijdige overeenkomst waarbij groot vertrouwen in de Staat nodig is. Spr. wees op het belang het fort in eigen handen te houden omdat domei nen er anders een andere bestemming voor zoeken. Spreker maande niet te beperkt te denken over recreatie, dit kan de vorm krijgen die de gemeente er zelf aan geeft, waarom het fort zal worden be nut ter bevordering van het gemeen tebelang. De voorz. vertelde dat nu reeds on derhandelingen gaande zijn met groe pen voor gebruik in het volgend jaar. Het voorstel werd aanvaard. Begroting 1964 Reeds nu kon de gemeentebegroting 1964 worden aangeboden. Deze vertoont een nadelig saldo van f 42000,—. Rondvraag De heer Hotting vroeg of er al plan nen zijn voor kleedgelegenheid op het nieuwe sportterrein. Hiervoor zal al dus de voorz. door de Techn. Dienst spoedig een ontwerp gereed komen. De heer Groenendijk attendeerde er op dat het parkeerterrein bij 't Cen trum door zware wagens wordt kapot gereden. Op wiens kosten wordt dit la ter gemaakt informeerde hij. De voorz. meende dat de verzakkin gen er al langer waren. Hij vond het daarom goed dat met herbestrating gebruikelijk na de eerste bestrating was gewacht. De grond kon nu inklin- ken. De bushalte in de Kerksingel vond de heer Groenendijk een onhoudbare toestand, het is er te smal zodat de mensen bij de inwoners voor de ramen staan ook een schuilgelegenheid ont breekt. Hij zag de halte liever in de Stoofstraat. De voorz. zei toe een en ander te be zien. Verder vroeg de heer Groenendijk of het Spuigors bij het hertenkamp kon worden gevoegd omdat het aantal her ten steeds uitbreidt. Het is tot lust van de hele gemeente meende spreker. Ook dit zal worden bezien. De heer van Vliet wees op. het ge vaarlijke kruispunt Weesmolenstraat- Kerksingel. Hij wilde daar graag een stopbord. De voorz. zal dit in onderzoek nemen. De toegangsweg tot het plantsoen is volgens de heer Leijdens een ruine. Hij wilde hierin graag verandering en vroeg of dit kon worden opgeruimd. De voorz. beloofde dat dit binnen af zienbare tijd tot het verleden zal be horen. Daarna sluiting. In Herken en in Melissant is men aan 't rioleren. Met zet daar alles op z'n kop, graaft wegen, paden, tuintjes op. Niets mag dit werk stagneren! Al jaren reeds werd voor dit plan, steeds weer geconfereerd. Maar eindlijk werd het goedgekeurd, 't voornaamste was daarmee gebeurd, veel moest geïnvesteerd! En na veel schrijven en gepraat kwam men toch op het punt, dat het werk kon worden aanbesteed: hiermee was alles nu gereed, en 't werk dat werd gegund! Maar vele moeilijkheden waren er toen nog te overwinnen. Problemen moesten opgelost, 't heeft vele hoofdbrekens gekost, maar.men kon toch beginnen! Er wordt vanzelf ook veel verwoest, daar is niet aan 't ontkomen. Wat in de weg staat wordt gesloopt, niets is er wat dat lot ontloopt, 't zij schuren, haag of bomen! Maar 't wordt weer netjes opgeknapt, dat is beslist wel waar. Geleden schade wordt hersteld, of anders uitbetaald in geld, want---- de riolering, die moet klaar! Als 't werk straks opgeleverd wordt, is al het leed geleden. De vieze sloten zijn dan dicht, 't Wordt daar beslist een schoon gezicht, en---- iedereen tevreden! J, S. Vrijdag 6 niet schuurt,, aan de En| plrksland. Behoudens van b. en van huur t« Inschrijving uiterlijk 10 in te levere 111 IC ,..v,vv.i^ (Je Vries te waar ooi- - gen zijn ook n te- Voor bezie' vervoegen tel. 359. een aan de Nieuwe Nieuwe Toi 2387, 2389 groot 1.82. De tegenw gebruiker ten van in a. indien d- vrij op ge roven oogs b. indien A koper als pacht laat, pachtsom ring Grond Inschrijvin, uiterlijk 10 leveren bi Vries te D ook nadere te verkrijgi TE KOOP met 15 tl Eiken dr Eiken lii Opel reki Te bevragf Margrietlas Na 6 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 6