Jaarverslag 1962 Hederlandse Uienfederatie Dirkslands raadslid T.vanProoilen stelt vragen over het „Binnenhof" Te Stad wordt nog steeds het vuil opgehaald met kar en paard Waterstanden aan het Hoordzeestrand te Ouddorp Fabriek voor gas- verwarmingsapparaten vestigt zicli elders Opening nieuwe Geref. School te Middeiharnis Aan de man achter het stuur St. Maartensdijk Christelijke opleiding Kleuterleidsters Straks hygiënischer met nieuwe vuilnisauto Emigranten en niet-emigranten op reis Bbtda. S ÜLANDEN-NIEUWS" Vrijdag 6 september 1963 Het jaarverslag van de Stichting Ne derlandse Uienfederatie over 1962 is verschenen. Wij laten hieronder het voorwoord, samengesteld door Ir. J. van Kempen in zijn geheel volgen. „Tengevolge van slechte weersomstan- standigjheden konden de uien in 1962 aanzienlijk later dan normaal worden geoogst. Doordat de afrijping zeer on regelmatig verliep kwamen in veel per celen dikhalzen voor. Bovendien kwam meer valse meeldauw in het gewas voor dan in voorgaande jaren. Desondanks is in het algemeen de opbrengst niet te gengevallen. Niettegenstaande de natte oogstperio- de kon, dank zij het kunstmatig drogen de aflevering van uien regelmatig door gang vinden. De prijzen zijn in het al gemeen tot aan de jaarwisseling vrij goed geweest. Gedurende het verslagjaar is het op gevallen, dat in westelijk Noord-Bra- bant, op St. Philipsland en in Friesland ernstige schade door maden van de uienvlieg werd veroorzaaltt op perce len, waar een grond- of zaadbehande ling ter bestrijding daarvan was toe gepast. Voordien kon door deze bestrij- dingswijzen aantasting van deze para siet vrijwel geheel worden voorkomen. Of ihier sprake is van resistentie is op dit moment nog niet bekend. In het afgelopen jaar is op 23 sept. plotseling overleden onze hoofdassistent de heer A. A. M. Fluit. Hij was sinds 1 mei 1946 bij de S.N.Ui.F. werkzaam en belast met de verzorging van proef velden en het geven van voorlichting in westelijk Noord-Brabant en Zeeland Vele uientelers zullen zijn gedegen ad viezen node missen. Ook door het on derzoek had hij velerlei contacten, waar bij hij zich steeds een objectief en goed collega heeft getoond. Zijn heengaan betekent daarom ook voor de Sticihting een groot verlies. In tegenstelling tot voorgaande jaren werden in 1962 met het construeren van een betere uienafstaartmachine goede vorderingen gemaakt. Waarschijnlijk zal voor het komende oogstseizoen een ver beterde machine voor de praktijk be schikbaar zijn. Wat het onderzoek betreft werden on dermeer naast de gewone rassenproeven op verzoek van uie-exporteurs ook se lecties vergeleken van telers, die zelf selecteren. Bij het innemen van de hier voor benodigde zaadmonsters op Tholen is gebleken, dat ook daar omstreeks 90 procent van al het te gebruiken zaad normaal via de zaadhandel wordt be trokken. Onder het eigen materiaal kwamen echter deze gunstige eigen schappen gecombineerd voor. Niettemin zal dit onderzoek, zij het op kleinere schaal worden voortgezet. Bij het overige onderzoek werden en kele hoopgevende resultaten bereikt, vooral wat betreft de bestrijding van onkruid en van koprot in sjaïotten. Dit laatste door het koken tegen stengelaal tjes te combineren met kunstmatig dro gen. Voor bestrijding van koprot in zaai- uien bleek echter het bespuiten van het gewas met alle daarvoor thans in aan merking komende middelen, in het ge- iheel geen effect te hebben. Een oplos sing van het koprotprobleem wordt op alle mogelijke wijzen en in het bijzon der door veredelingsonderzoek, krachtig nagestreefd. Ook in 1962 werd met deskundigen van verschillende instellingen en met mede werking van vele proefveldhouders prettig en efficiënt samengewerkt, het geen heeft geleid tot de in dit verslag vermelde resultaten". Onderstaande brief van een vader aan de „man achter het stuur" publi ceert het Verbond voor Veilig Verkeer met toestemming van de uitgeefster van „Stimulans", N. Samson N.V. in tiet kader van de Nationale Bezinning op de Verkeersonveiligheid: Beste man-achter-het-stuur. Een paar weken geleden heb ik een klein meisje zien overrijden. Ik zag haar vader naar haar toerennen en ik zag hoe hij haar tegen zich aandrukte, terwijl zij krampte in haar doodstrijd. Ik zag de ineenstorting van alle hoop volle verwachtingen, van alle plannen die voor dit kleine meisje waren ge maakt en ik zag de verbijsterende wan- tioop op het gezicht van de vader. Alles wat ik doen kon was bidden. Bidden, dat dit nooit meer zou gebeu ren. Vandaag is mijn dochtertje zes jaar oud voor het eerst naar school gegaan, droefgeestig nagekeken door haar spaniel. Joep geheten, die al zijn twijfel uitjankte aan het nut van naar school gaan. Vanavond hebben we sa men over de school gepraat. Ze heeft me verteld over het meisje dat voor haar zit, een meisje met blonde krul letjes, over de jongen die alsmaar ge zichten trok, over de juffrouw, die eoht waar alles ziet, ook al staat ze met haar rug naar de klas. We hebben gepraat over een heleboel dingen. Nu, terwijl ik dit schrijf, slaapt ze. Ze slaapt, zo diep als alleen kinderen sla pen kunnen, met haar lievelingspop in haar armen. Als die pop stuk gaat, als ze zich in haar vingers snijdt of haar knieën kapot valt, dan kan ik haar helpen en troosten. Maar die straatals ze die straat oversteekt, dan is ze in Uw handen. Hoe graag ik ook zou willen, ik kan niet al tijd bij haar zijn en daarom vraag ik u die dit leest: thelp mij op haar te pas sen. Alstublieft, rijd voorzichtig, rijd langzaam in de buurt van scholen en bij kruispunten. En probeer er alstublieft aan te denken, dat kinderen soms van achter een geparkeerde auto komeni hol len. Laat mij mijn dochtertje houden. Mijn diepe dank, voor alles wat u voor haar wilt doenMet vriendelijke groeten, EEN VADER. Van zaterdag 7 september v.m. 12 uur t.m. maandag 9 september v.m. 9 uur Ntiddelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, telefoon 01877-227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, dieren arts te Dirksland, tel. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 8 sept. hebben voor de gemeente Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter Renes, tel. 400, Oud Vossemeer. Zaterdag 7 5.13 17.31 10.42 23.18 Zondag 9 6.29 18.05 11.29 Maandag 9 6.29 18.45 0.07 12.17 Dinsdag 10 7.17 19.39 0.56 13.10 Woensdag 11 8.18 20.49 1.58 14.16 Donderdag 12 9.37 22.15 3.13 15.39 Vrijdag 13 11.06 23.48 4.42 17.08 Uitbleven van rijksgoedkeurmg de oorzaak Eind vorig jaar is door de Technische Handelsonderneming N.V. Vanandel te Schiedam met {iet gemeentebestuur van St. Maartensdijk overeengekomen een fabriek te vestigen, waarna verloop van tijd 70 arbeiders werk zouden kunnen vinden. In dec. 1962 is de rijksgoedkeu- ring voor de bouw aangevraagd en tot heden is ofschoon men aandrang op het betreffende ministerie heeft uitge oefend geen goedkeuring ontvangen. De direktie kreeg wel te verstaan dat het mogelijk nog wel een jaar of lan ger zou duren. Gezien dit bedrijf gedwongen is voor export op Frankrijk, Duitsland en Enge land het bedrijf op korte termijn uit te breiden, heeft de directie van vestiging in St. Maartensdijk moeten afzien. Men heeft te Nieuwkoop een pand aange kocht, waar de produktie zal worden voortgezet. Voor St. Maartensdijk is dit een erge tegenvaller. Het Econ. Techn. Instituut voor Zeeland heeft ziah geweldig inge spannen om dit Schiedamse bedrijf hier gevestigd te krijgen, en het valt vooral tegen omdat op de Rijksgoedkeuring na, alles rond was. In de raadsvergadering die donderdag avond te Dirksland is gehouden, zijn o.m. de vragen aan de orde gekomen die de heer T. van Prooyen (p.v.d.a.) schrif telijk aan de raad heeft gesteld over de gang van zaken en het telïort in de so ciale werkplaats „Het Binnenhof" te Middelharnis. De 4 vragen hebben wij in een van onze vorige nummers in ex tenso opgenomen. In het kort geven we er hier de inhoud van weer: de eerste vraag betrof waar het aantal te werk- gestelden in de loop van de jaren is verveelvoudigd of een splitsing kan plaats hebben voor mindervaliden en geestelijk gehandicapten; 2. of de te korten een gevolg zijn van een vermin derde uuropbrengst per object? 3. Of er met de federatie van werkplaatsen in Z. Holland overleg is gepleegd om te onderzoeken tot een beter financieel bedrijfsresultaat te komen en 4. of b. 'en w. bereid zijn öet bestuur van het Binnenhof, resp. b. en w. van Sommels- dijk te verzoeken de over deze tekor ten met het departement van Soc. za ken gevoerde correspondentie ter ver trouwelijke kennisname aan de raads leden der gemeenten ter inzage te ge ven. Bij de vragen van de heer van Prooy en was een toelichting en ook de brief die hij ontving van burgemeester P. W. Hordijk (voorz. bestuur Binnenhof ge voegd) die enige weken geleden even eens in ons blad zijn geplaatst. Antwoord Het antwoord van b. en w. op deze vragen luidt als volgt: Door de heer van Prooijen worden vragen gesteld en opmerkingen ge maakt met betrekking tot het beleid en het beheer terzake van de werkplaats voor mindervaliden ,genaamd „Het Bin nenhof" en gevestigd te Middelharnis. Deze werlcplaats is gesticht en wordt beheerd en geëxploiteerd krachtens een gemeenschappelijke regeling van alle besturen van gemeenten op liet eiland Goeree-Overflakkee, welke regeling Is gepubliceerd in de Nederlandse Staats courant van 6 mei 1957 nr. 86'en in wer king getreden op 7 mei 1957. Krachtens artikel 3 van genoemde ge meenschappelijke regeling wordt de werkplaats bestuurd door een bestuurs commissie, bestaande uit door de Ra den der deelnemende gemeenten aan gewezen vertegenwoordigers. Als ver tegenwoordiger dezer gemeente is laat stelijk bij raadsbesluit van 17 maart 1961 aangewezen de heer P. Geelhoed. Op hët beleid en het beheer van de werkplaats hebben de besturen der deel nemende gemeenten geen rechtstreekse invloed. Zij dragen daarvoor evenmin rechtstreekse verantwoordelijkheid. De ze berust uitsluitend bij de genoemde bestuurscommissie. Om deze reden kan ons College dan ook niet voldoen aan het verzoek van de heer van Prooyen om zelfstandig in de eerstvolgende raadsvergadering ant woord te geven op de door hem ge stelde vragen. Wij zijn daartoe niet be voegd en niet in staat. Watwij wel kunnen en ook zullen doen is gebruik te maken van onze bevoegd heid krachtens het bepaalde in het eer ste lid van artikel 8 van genoemde ge meenschappelijke regeling, luidende: „De bestuurscommissie en het dage lijks bestuur zijn verplicht op gedaan verzoek Ged. Staten en de deelnemende gemeenten te dienen van bericht en raad omtrent alle zaken betreffende de gemeenschappelijke regeling." Daartoe zullen wij het dagelijks be stuur verzoeken ons te willen antwoor den op de door de heer van Prooyen ge stelde vragen. Hieruit blijkt dan tevens onze bereidheid ten aanzien van de vierde door hem gestelde vraag. In zijn antwoord zei de heer van Prooyen zich te hebben geërgerd aan de zinsnede: Op het beleid en beheer van de werkplaats hebben de besturen der deelnemende gemeenten geen recht streekse invloed. Zij dragen daarvoor evenmin rechtstreekse verantwoorde lijkheid. Deze berust uitsluitend bij de genoemde bestuurscommissie. Al was dit, volgens spreker, juridisch Wij brengen hier nog een foto van de opening van de nieuwe Geref. School te Middelharnis, waarvan we in ons vorig nummer verslag hebben gebracht. De 10-jarige Lydia Wielaard overhandigd de sleutel aan de heer M. Mole naar, Inspecteur bij het L.O., die de officiële opening verrichtte. juist, het bevredigde hem toch niet dat een raadslid, die meent dat het op het Binnenhof niet goed gaat, hierop geen invloed kan uitoefenen, terwijl hij wel mee mag doen aan het begrotingsbeleid Spreker vergeleek dit met het beleid binnen een N.V. „De gemeente Dirks land is medepartner in deze zaak, maar als raadslid mogen we dus alleen maar helpen de tekorten aan te vullen, die de hele gemeentebegroting omver zullen werpen!" Ik hoop dat er geen struisvo gelpolitiek wordt gespeeld" zo besloot de heer van Prooyen. We zullen het af- wad^iten. MIDDELHARNIS Naar wij vernemen is het thans zo ver dat deze cursus zal starten. Het ligt in de bedoeling, dat de officiële cursus zal beginnen op maandagavond 16 sep tember a.s. en de vooropleiding op dinsdagavond 17 september a.s. De bei de cursussen mogen zich verheugen in een voldoend aantal dames, alsmede een keur van docenten, welke ieder voor zich de bevoegdheid bezitten voor de respectievelijke vakken. De cursus sen zullen gegeven worden in de avond uren in de Chr. V.G.L.O.-school alhier. De commissie heeft goede moed dat de cursussen zullen slagen en dat deze tak van onderwijs op Flakkee besten- dingd zal blijven, opdat de grote nood, aan kleuterleidsters hiermede gelenigd zal worden. Instruktiezwembad. Hierbij wordt bekend gemaakt dat de zwemlessen voor kinderen a.s. maandag weer be ginnen. Het betreffen hier dus de les sen, welke gegeven worden van 56 uur n.m. aan degenen, die voor de slui ting ook al les hadden. Dezelfde tijden blijven gehandhaafd. Geslaagd. Dezer dagen slaagden voor het examen praktijkdiploma boekhou den de dames L. Kastelein, M. van Groningen, beiden te Middelharnis en I. Groenendijk te Dirksland, alsmede de heer M. de Graaff, Middelharnis. De geslaagden volgden de cursus, ge leid door de heren A. van der Sluijs en C. Quist, Middelharnis. DIRKSLAND Uitslag P.V. Gevl. Vrienden, 31-8- 63 vanaf Vilvoorde. A. iVfens 1, 6, 8, 13, 44, 15, 27. L. Arensman 2, 12, 17. B. Doorn 3, 9, 16, 19. B. Leijdens 4, 21, 23, 25. Joh. Doorn 5, 7, 11. N. v. d. Groef 10, 20, 24, 26, 28. C. Soldaat 18. Gebr. Smit 22. J. Roodzant 29. MELISSANT Verplaatsing. De postcommandant de rijkspolitie, de wachtmeester Ie klasse A. Brinliman, is met ingang van 1 september j.l. verplaatst naar de ge meente Dirksland. In zijn plaats is met ingang van dezelfde datum als post commandant alhier benoemd de opper wachtmeester A. ter Wal komende van Maasland. Genoemde opperwachtmees ter is te bereiken op het adres Binnen weg 59, Melissant (woning C. v. d. Bosch) telefoon 433. Kerkdienst. A.s. zaterdagavond om 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente (Beatrixlaan) voor te gaan student Hak kenberg van Veenendaal. HERKINGEN Hinderwetsvergunni/ng. Door Ge deputeerde Staten der provincie Zuid- Holland is aan de gemeente vergunning verleend tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rioolzuiveringsinstallatie in de Polder Klinkerland. Burg. Stand over de maand aug. 1963. Geboren: Jacobus Daniël, zoon van J. van der Groef en P. van Dam; Jan Cornelis, zoon van I. J. van der Vliet en A. J. Kik; Gerda, dochter van E. P. van der Vliet en M. M. de Geus. Ondertrouwd: A. K. van den Doel, oud 24 jaar, timmerman, wonende te Nieuwe Tonge en F. E. Bestman, oud 25 jaar, gezinshelpster, wonende te Her kingen. Ingre/coTOen.; P. de Gast van Nieuwe Tonge en E. M. P. Kagchelland van Sommelsdijk. Vertrokken: J. Goehiaat naar Rijswijk N.B. en C. J. van der Veer naar Dirks land. STELLENDAM Schaaktournooi. Het ligt in de be doeling om op 13 en 14 september a.s. alhier een schaaktournooi te houden in het Vereen, gebouw „'t Haegse Huus". Algemeen gebruikelijk is een tournooi te houden in groepen van 4, dus met 3 partijen te spelen. Gezien de nog huidi ge isolatie van het eiland blijkt dit ech ter onmogelijk en zal een 2-ronden tournooi worden gehouden. Door loting zullen de tegenstanders worden aange wezen. De winnaars spelen des zater dags in elke groep voor de Ie prijs en 2e prijs, terwijl de verliezers spelen voor de 3e prijs. Derhalve 3 prijzen in één groep! Er zal worden gespeeld en ook in gedeeld volgens speelsterkte, n.l. hoofd klasse, Ie klasse, enz. Ook jeugdspe lers zijn zeer welkom. Inschrijfgeld 1,per persoon, ter wijl de aanvangstijd op vrijdag 7.30 uur is en op zaterdag 6.30 uur. Voor deelnemers buiten het eiland zal worden getracht vervoer te verkrij gen via de Deltawerken. Zodra uw in schrijving aanwezig is zal overleg wor den gepleegd. Bij eventuele deelname gelieve U zich op te geven aan de heer W, van Seters, Voorstraat nr. 79 te Stellendam. Zomeravondconcert. In de serie zo meravondconcerten wordt de laatste uitvoering gegeven op zaterdag 7 sept. Te Stad aan 't Haringvliet wordt als enige gemeente op Goeree-Overflak kee het vuil nog opgehaald met een kar en een paard. Hygiënisch is dit niet, Want als het hard waait fladderen van de open kar de papieren die uit de vuil nisemmers komen, in het rond. Straks zal dit radicaal veranderen, zoals be kend is in de U. gehouden gemeente raadszitting (in samenwerldng met Nieuwe Tonge) besloten tot aanschaf van een moderne DAF-vuilnisauto, waarin in één keer al het vuil uit de gemeente Stad aan 't Haringvliet kan worden opgehaald. Niet, dat men over de huidige ophaal- dienst te Wagen heeft de heer Bas- tiaan H. v. Pelt die dit werk al jaren doet, weet van opschieten. Prompt twee keer in de week dinsdags en vrijdag morgens rijdt hij straat in straat uit en laadt op de kar wat de bewoners kwijt willen, daarbij geholpen door Klaas den Hollander. Hij begint al vroeg, als het nog donker is, daarom zetten de men sen 's avonds tevoren de emmers al ge reed. Staat de emmer er niet de kar rijdt door! Wij hebben de heer van Pelt bij dit werk bezig gezien met „Jan" die de kar trekt en dan gaat het heus niet stapvoets! Het gemeentepaard in huur van dhr. Jan Helleman is er geheel op ingesteld, want hij draaft van emmer tot emmer, die langs de kant van de weg staan. Vroeger reutelde de kar op wielen met ijzeren banden, het gaat nu echt wel soepel op de gummiban den. Maar dat is dan ook het enige, wat men er aan heeft gemoderniseerd. Van Pelt heeft in de tijd dat hij bij de gemeente werkt en dat was op 1 september j.l. al meerdere „Jannen" gehad en ook met dit paard is hij zeer vertrouwd. Straks zal dit beeld zoals men het op de foto ziet tot het verleden behoren. De nieuwe vuilnisauto zal twee keer in de week in snel tempo het vuil ophalen en weer zal de heer van Pelt er de hel pende had bij bieden. Hij zal wel aan dit moderne moeten wennen, want met het aan de kant zetten van Jan en de kar, gaat er ook voor hem een stukje geschiedenis verloren. a.s. Aan dit concert wordt naast Mu- ziekvereen. „De Hoop" (dir. H. L. Wil- lemsen) medegewerkt door de muziek vereniging „Amicitia" uit Dirksland (dir. M. de Bonte). De aanvang is be paald op 7.30 uur. Bij gunstig weer zal geconcerteerd worden in de muziektent op het Raad huisplein, bij ongunstig weer in het Haegse Huus. Duivensport. Uitslag vanaf Vilvoor de afstand 101 km. 1, 3, 10, 12, 22, 27 Du Pree-Melissant. 2, 20 Abr. Lokker. 4, 5, 11, 17, 18 Ours-v. Seters. 6, 7, 9, 19, 21, 26 J. V. Dam. 8, 23 Joh. Beeken. 14, 24 Jn. Koese. 15 Kalle-Lokker. 16, 25 M!. V. Lenten. Burg. Stand over de maand aug. '63. Geboren: Johanna Maartje, dochter van J. L. I. Kievit en J. Moijses; Janna Cornelia, dochter van P. van Soest en J. C. Moijses; Jeannette Yvonne, dochter van S. G. Snip en G. Scholten; Leonard Huibertus, zoon van L. Kievit en H. M. Blokland. Huwelijksaangiften: Jac. Kievit, oud 24 jaar en A. C. Kievit, oud 25 jaar; Jac. Mierop, oud 21 jaar en M. P. Koe- se, oud 18 jaar. Huwelijken: G. Kooijman, oud 25 jaar en P. Riemens, oud 23 jaar. Ingekomen: W. Rombout en gezin van Franeker, C. P. Witte en echtgenote van 's Gravenhage, C. W. Schippers en ge zin van Vrouwenpolder, P. den Breejen en gezin van Hardinxveld-Giessendam, P. de Goede en gezin van Zwolle. Woning verkocht. Dhr. C. Grooten- boer Wzn. heeft zijn woning aan de Kon. Haakonstraat onderhands ver kocht aan M. Grinwis Tzn. Haagsestr. alhier. Nieuwe leerlimgen. Het aantal nieu we leerlingen dat in september naar school is gegaan is als volgt: Openb. Lagere school 8, Chr. Nat. school 10; Ned. Herv. school 20 leerlingen. NIEUWE TONGE Burg. Stand over de maand aug. '63. Geboren: Maartje Maria, dochter van Joh. Both en B. M. van den Hoek; Pe- tronella, dochter Chr. Noteboom en M. de Zeeuw; Jesina Pleuntje, dochter van D. C. Admiraal en F. J. de Vries; Aren, zoon van C. Klem en A. L. Noteboom; David, zoon van P. Kievit en J. M. Holster. Gehuwd: Hubrecht van der Valk, oud 23 jaar en Johanna Louise Nout, oud 20 jaar; Willem Driece, oud 24 jaar en Cornelia Johanna Neeltje Mackloet oud 22 jaar; Leendert Johannes Wessels, oud 29 jaar en Cornelia Adriana Hen- drika van Heemst, oud 23 jaar. OUDE TONGE Burg. Stand over de maand aug. '63. Geboren: Marinus, zoon van T. D. v. Kempen en A. P. Potappel. Johannes Petrus, zoon van M. Pollemans en M.. H. Terhoeve. Adrianus Michael, zoon van A. van Kampen en J. M. Pieterse. Johanna Hendrina, dochter van A. A. Hagens en J. J. Hameeteman. Johannes Anthonius, zoon van A. J. Buijs en M. C. Dirkx. Johanna Cornelia, dochter van W. van Ree en C. van Binsbergen. Cor nelis Adrianus, zoon van C. A. Braber en J. M. de Boet. Teunis, zoon van A. van Noord en N. v. d. Ochtend. Ondertrouwd; Adr. P. Cools en G. A. Buijs. Gehuwd: Joh. Jac. Wisse en M. Jac. Corn. Verseput. R. E. Nonner en J. van den Ouden. Overleden: Margrieta Kamerling, e.v. K. Saarloos, 76 jaar. Hendrikus Hooge- weg, 3 jaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht van de P.D. vereniging de Rode Duif vanaf Vilvoorde. Afstand 91 km, aankomst Ie duif 12,34,30 uur. A. C. Koppenaal 1, 3, 4, 8, 9, 12, 13, 14. A. de Gans-Kamerling 2, 5, 6, 11, 16. Trommel v. d. Boogert 7, 10. J. de Vos 15. Het nieuwe schooljaar. Van de kleu terschool Prinses Miarijke zijn 26 leer lingen afgeschreven en per 3 sept. 29 leerlingen ingeschreven op de School met de Bijbel hebben 11 leerlingen de school verlaten en 12 zijn er inge schreven. Op de O.L. school hebben 12 leerlingen de school verlaten en 18 zijn er ingeschreven. OOLTGENSPLAAT Het bezoek van emigranten aan hun ouders en familie en omgekeerd neemt steeds in omvang toe. De afstanden spelen geen rol meer en oud en jong gaat gewoonweg een reisje maken naar Canada, Amerika of Australië. Zo ver trokken er deze en vorige week oolv weer verschillende echtparen en gezin nen voor een vakantiereis van en naar Ooltgensplaat. Zaterdag ging de heer en mevr. L. A. van Dam-Huijer per K.L.M, voor onbepaalde tijd naar hun zoon en dochter in Amerika. Het doel van de reis was Waukeska in de staat Wisconsin. Enkele jaren geleden heb ben zij ook zo'n reisje gemaakt. Na een familie bezoek van twee maanden is vorige week per K.L.M, vertrokken het echtpaar Van der Meu- len-van Maastricht met twee kinde ren, die 8 jaar geleden naar Canada emigreerden. Eveneens na een familie bezoek van twee maanden vertrok za terdag per K.L.M, de heer L. Korte weg Czn. met zijn echtgenote en een kind, die voor 9 jaar naar Toronto (Ca- nade) emigreerde. De heer en mevr. J. Korteweg-Oosterlee die een bezoek van drie maanden aan hun kinderen, de familie Chr. van den Heuvel-Korte weg te Wheaton in de Amerikaanse staat Illinois hebben gebracht, zijn mo menteel per boot op de terugreis. Een flinke tocht staat er voor het echtpaar P. Pieterse-Kagchelland voor de boeg. Zij gaan op 13 september a.s. voor een half jaar een bezoek aan hun kinderen, de heer en mevr. D. Pieterse-Marcus brengen. Dit gezin woont te Blackhaeth te Australië (staat Victorie) en de reis per boot duurt zes weken. Verder ver nemen wij nog dat de familie Noorder meer-Kamp aan het eind van het jaar zich vanuit Curagao voorgoed in Hol land zullen vestigen. Het gezin kwam voorheen dikwijls met verlof, mogelijk gemaakt door de dienstbetrekking van de heer Noordermeer. Deze betrekking loopt teneinde inverband met de pen sioengerechtigde leeftijd. Tot slot van dit verhaal kunnen we nog melden dat zaterdag per K.L.M, naar haar woonplaats West Vancouver (Canada) vertrok Mevr. N. M. van Drummelen-van Dis, die met haar doch ter gedurende een maand haar ouders te Ooltgensplaat en andere familiele den bezocht. De fam. van Drimmelen komt bijna ieder jaar voor familiebe zoek naar Holland. Woonhuis verkocht. Het woonhuis van wijlen mevrouw P. van Dam-de Vos aan de Zuid Achterweg no. 7, is door de eigenaar, de heer A. van Dam te Zwijndrecht, onderhands verkocht aan de heer K. L. Bom, Stoofstraat. Beroepen, predikant kOTnt preken. De door de Herv. Gemeente beroepen pre dikant ds. I. Kok te Zegveld komt met zijn echtgenote woensdag 11 sept. a.s. de gemeente bezoeken. Hij hoopt sav. 6.30 uur in de Dienst des Woords voor te gaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 2