Het woning vraagstuk Raad Mlddelharnis besloot tot restauratie raadhuis J^editatie Vliegramp in Zwitserland - 80 doden F^t KORTEWEG sZOON 36e jaargang Vrijdag 6 september 1963 No. 3218 Chr. STRElEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrydagavond Het Evangelie een kracht Gods Kweek meer rente RENTE I I 3-60% I van uw geld Jl NUTSSPAARBANK - MIDDELHARNIS Bruinisse Fruitmanden en Fruitbakjes EERSTE NEGERSTUDENTE AAN UNIVERSITEIT VAN GEORGIA TROUVi^DE BLANKE PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdljk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 2. Het is de na-oorlogse progressiviteits- psychose, die zich ook van de woning- politiek heeft meester gemaakt. We ci teren nog eens dhr. Algra: „Wie niet steeds meer woningwetwoningen wil, is niet progressief. De mate van progressi viteit wordt afgemeten naar het aantal dat men uit die categorie voorstaat. Onze progressiviteit is onze hoop en troost en daarom maar steeds meer wo ningwetwoningen, opdat straks mins tens de helft van de bevolking slechts een deel betaalt van de huur, die berust op de kostprijs." Inderdaad slaat dhr. Algra hier de spijker op de kop. We zullen in dezen de cijfers eens laten spreken, maar vooraf iets vertel len over de woningwetbouw. Dit zijn woningen, die gebouwd worden met toepassing van de bepalingen van de Woningwet, waardoor de mogelijkheid werd geschapen met overheidsgeld in de vorm van voorschotten eenvoudige woningen te bouwen voor gezinnen met lage inkomens, voorzover althans het particuliere bouivbedrijf niet in deze behoefte voorziet. Het Rijk geeft boven dien nog een jaarlijkse huurbijdrage in de exploitatielasten. Er zijn dus volgens de wet twee voorwaarden: alleen voor lage inkomens én alleen als aanvulling op de particuliere bouw. Dit zijn der halve de beginselen, waarvan de wet uitgaat. Maar deze zijn allebei na 1945 met voeten getreden. De oorspronke lijke bedoeling was goed n.l. een so ciaal gericht beleid om de bevolkings klasse met de laagste inkomen.s, die gedeeltelijk nog in krotten woonde, aan een behoorlijke woning te helpen. Zo zijn er vóór de oorlog ongeveer 270.000 woningwetwoningen gebouwd, die in totaal 12»/o van de woningvoor raad uitmaakten. Jaarlijks vormde ech ter de particuliere bouw toen nog 92% van de hele produktie. En nochtans was er in 1940 een ruime woningreserve, ook in de woningsector. Maar na de oorlog zag het socialis me zijn kans schoon. Dat houdt nu eenmaal niet van particulier initiatief en werkt bij voorkeur via de staat. Het begrip sociale woningbouw werd zo uit gebreid, dat er honderdduizenden huur ders onder gingen vallen, die best de kostprijshuur kunnen betalen. Deze z.g. sociale bouw ging niet vergezeld van een sociaal toewijzingsbeleid, want er kwamen mensen in, die er qua inko men helemaal niet in hooi'den, terwijl anderen, die wel tot de lage categorie behoorden, daardoor geen kans kregen. De hele zaak werd dus schromelijk overtrokken en liep totaal scheef. De tweede voorwaarde van de Wo ningwet: alleen aanvullende bouw voorzover de particuliere tekort schiet, werd ook handig omzeild n.l. door de huurstop. Dat deze in 1940 werd afge kondigd, was juist, maar dat ze na de oorlog zo lang is gehandhaafd en dat zelfs nu in 1963 de huren nog niet vrij zijn is een merkwaardig staaltje van socialistische politiek. Normale woning bouw op rendabele basis v.'erd hier door onmogelijk gemaakt en dat was juist de bedoeling, want dan kon men de particuliere bouw in gebreke stel len en steeds meer woningwetwoningen laten bouwen. Dit is dan ook in toe nemende mate gebeurd. Van het ruim 1 miljoen woningen, dat na de oorlog is gebouwd, is gSVo gesubsidieerd n.l. SSVo totaal, dus als woningwetwoningen en de rest met premies. Dit heeft het Rijk heel wat gekost, in 't geheel zeven miljard! Ten dele is dit nodig geweest, maar de zaak is uit het zuiver sociale vlak in het politiek getrokken, n.l. in het principe van het dirigisme. Het gevolg was, dat thans het percentage woningwetwoningen al 23 bedraagt. IVten kan hieruit een merkwaardige con clusie trekken: vóór de oorlog had men blijkbaar, sociaal gezien, ruim vol doende aan 12»/o en nu heeft men in onze welvaartsstaat nog niet genoeg aan 23V0. Mjet andere woorden: we zouden dus armer zijn geworden. Daar niemand dit gelooft, moet derhalve de enig juiste conclusie zijn, dat het hui dige verdeelsysteem niet op sociale, maar opzuiver politieke beginselen be rust. Toen in 1959 het kabinet-De Quay optrad, beloofde dit een koerswijzi ging. Het wilde meer normale verhou dingen gaan scheppen in de woningsec tor. Het zag als belemmeringen daar voor de huurprijsbeheersing, de verde ling van de woonruime door de over heid en de subsidiëring. Daarom achtte het nodig, dat er meer huurverhogingen kwamen om de verschillen tussen die van oude en nieuwe huizen te ver kleinen, dat de particuliere bouw werd uitgebreid en de subsidies werden ver minderd. Helaas is van deze in wezen juiste politiek niet veel terechtgeko men, doordat het kabinet door zijn eigen geestverwanten werd tegengewerkt, waarbij de A.R. zelfs zover gingen, dat ze om een verschil van 2500 woning wetwoningen hun eigen minister Van Aartsen wegstemden. Toch moet aan deze minister de eer gegeven worden, dat hij zoveel mogelijk in de goede richting d.i. de vrije sector, heeft ge werkt. Het aantal woningwetwoningen op het programma voor 1962 bedroeg slechts 35.000 van de 90.000 en hij re serveerde er 30.000 voor de premiebouw en 25.000 voor de vrije sector, nadat hij de laatste in 1961 tot 43.000 had laten uitlopen. Maar toen was Leiden in last. Daarom werd het programma voor 1963: 40.000 woningwetwoningen, 25.000 pre miewoningen en 25.000 vrije sector. Ook deze verdeelsleutel was echter helemaal „Want ik schaam mij des Evan gelies van Christus niet; wa^it het is een kracht Gods tot zaligheid voor een ieder die gelooft...." (Rom. 1 16) Paulus was een evangelieprediker bij uitnemendheid. Hij legt er vrijmoedig getuigenis van af, dat hij er zich niet voor schaamt om het te verkondigen. Want het is het evangelie van Chris tus. Christus die hij eerst vervolgde, toen hij Hem nog niet kende, maar die hem op de weg naar Damascus te sterk geworden was, en die hij had leren kennen tot zaligheid. Die Christus was Paulus door genade lief geworden. En daarom wil hij Zijn evangelie verkon digen. Het evangelie met de Christus als de zaligmaker van zondaren tot in houd. Dat evangelie wordt in onze tekst een „Kracht Gods genoemd." Voor kracht staat er in het oorspronkelijke een woord dat verwant is m.ethet woord dynamiet. Daar hebben alle le zers wel eens van gehoord. In dynamiet schuilt een geweldige kracht. Niet wan neer men het ongebruikt laat liggen, komt die kracht tot openbaring. Maar wanneer men het gaat gebruiken, in aanraking brengt m.et vuur dan gebeu ren er geweldige dingen, waarvan we ons haast geen voorstelling kunnen vor men. De hardste stenen worden er door uit elkaar geslagen. Zij worden ge heel gebroken. Is het zo ook niet met het evangelie? Als het ongebruikt blijft liggen dan doet het niets. Maar als het gebruikt wordt, gelezen, onderzocht en het vuur van de Heilige Geest komt er bij dan gebeuren er door dat evangelie van Christus wondere dingen. V/ant dan wordt het hart van de hardste zondaar verbroken. Waar geen mens toe in staat is zelfs de meest welsprekende rede naar niet, daar is het evangelie wel toe in staat. Paulus had het in zijn le ven zelf ondervonden. Hij was door het woord van, de Inhoud van het evange lie, Jezus Christus zelf, op de weg naar Damascus neergeslagen. Gebroken, ge heel en al. Toen hij het zich hoorde toeroepen: Saul, Saul wat vervolgt gij Mij? Het is u hard de verzenen tegen de prikkels te slaan. En toen hij op zijn vraag: Wie zijt Gij Heere? vernam: Ik ben Jezus, die gij vervolgt, toen kon hij niet langer op de been Islijven. O zeker toen was hij nog wel niet zalig. Toen werd hij eerst recht een verloren mens in zichzelf. Maar daar lag dan toch wel het begin van zijn zaligheid, van zijn redding, van zijn verlossing uit I zijn verloren staat. Want het deed hem j in Damascus bidden tot God om genade, i En dat niet tevergeefs. Want daar heeft i Christus zich aan hem tot zaligheid geopenbaard. Hij kreeg Hem daar te j zien met geestelijke ogen als Degene die voor hem had ondergaan dat wat hij zich duizendvoudig waardig had ge maakt, n.l. de toorn Gods. Maar ook als degene die voor hem gedaan had dat wat hij zelf wel had proberen te doen, maar wat hem niet was gelukt, n.l. een gerechtigheid verwerven waarmee hij bestaan kon voor God. Ja dat geloof de hij nu echt, dat Christus dit voor hem had uitgewerkt. Voor „hem" dit maakte het wonder zo groot, daar hij zich kende als de grootste der zondaren, aan wie nu barmhartigheid was ge schied. Hij v/ist zich nu door het ge loof vrij van schuld en straf en dat hem een recht gegeven was op het eeuwige leven. Blijdschap doorstroom de zijn ziel, en zakelijk leefde het in zijn hart: Door U, door U alleen om het eeuwig welbehagen. In drie dagen heeft Paulus dit heilgeheim mogen le ren. Verstaat gij dit ook, geliefde lezer? Want dit woord heeft nog niets aan betekenis ingeboet. Wat ook in zoveel eeuwen nadat dit woord geschreven is, is veranderd, het Evangelie van Chris tus niet. Het heeft nog dezelfde inhoud. Het doet nog dezelfde werking. Het openbaart nog dezelfde kracht, daar waar de Heilige Geest er zich aan paart en het in geloof ontvangen wordt, het welk de Heilige Geest werkt. Zalig die naar Gods souverein wel behagen er een voorwerp van mag zijn. Want die wordt door het Evangelie, dat de wet in zich heeft is van Chris tus de Inhoud van het Evangelie niet geschreven: Ik draag uw heilige wet, Die Gij de sterveling zet, In het bin nenste ingewand? met zichzelf be kend gemaakt. Die wordt een verloren mens in zichzelf. Maar dan niet iemand die in zijn verlorenheid blijft liggen. Noch iemand die zich al pratende over zijn verlorenheid, toch nog op de been kan houden. Maar een zodanig verlo rene die het in zijn verlorenheid niet meer uit kan houden en daarom gaat roepen, met vasten en bidden, bij da gen en bij nachten: O God, wees mij zondaar, genadig. Net zolang totdat hij de zaligmakende kracht van het Evan gelie in zijn ziel ervaart, doordat de Heere de beloften des Evangelies met de Heere Jezus Christus tot inhoud, met kracht op de ziel drukt. Zulk een die dan eerder niet geloven kon, dat het voor hem ook nog mogelijk was, die moet nu geloven, dat de Heere ge dachten des vredes over hem heeft en niet des kwaads. Want als God werkt, wie zal het dan keren? En als dan ge komen mag worden tot de volle omhel zing van de Heere Jezus tot zaligheid, door het geloof, dan is er geen verdoe menis voor degenen die in Christus Jezus zijn. God is het die rechtvaardig maakt, wie is het dan die verdoemd? Dan wordt de zondaar omringd met vrolijke gezangen van bevrijding, in wendig. Die zo de kracht van het Evan gelie en de rijkdom ervan heeft leren kennen, die schaamt zich dat Evangelie van Christus ook niet. Die wordt een getuige van Hem, die de oorzaak van zijn zaligheid is. De tijd waarin men deze dingen leert is bij de Heere bepaald. De moorde naar leerde het in drie uur. Paulus in drie dagen. Voor Jacob lag er tussen Bethel en Pniël 20 jaar. Doch noodza kelijk is het voor een leder dat hij het leert. Kent u dit geheim reeds? M. Ds. v. d. Ent. Tachtig mensen zijn om het leven gekomen toen woensdagochtend vroeg bij Duerrenaesch in het Zwitserse kanton Aargau een Ca- ravelle van de Swiss Air neer stortte in de buurt van twee boerderijen, welke in brand vlo gen. De foto toont brandweer en po litie aan het werk bij de krater welke door het vallende vliegtuig in de aarde is geslagen. niet naar de zin der diverse progressie ven. Toen dan ook deze zomer een nieuw kabinet gevormd moest worden, speelde deze kwestie weer een grote rol. En hoewel de P.v.d.A. werd bui tengesloten, kwam er bij het „Akkoord van Wassenaar" het volgende schema uit de bus: 45.000 woningwetwoningen (dus 50%), 25.000 premiewoningen en 20.000 ongesubsidieerde woningen. Het gaat dus weer de verkeerde kant uit! Ook bij het kabinet-Marijnen nota bene zonder socialisten is de leus: leve de progressiviteit! Het abnormaal hoge aantal woning wetwoningen, dat elk jaar gebouwd wordt, stelt vanzelfsprekend ook ab normaal hoge eisen aan de schatkist. Op de Rijksbegroting voor 1963 staat als bedrag voor woningwetvoorschotten aan gemeenten en woningbouwvereni gingen een post van 750 miljoen gulden Voorts is er nog een post van 84 mil joen aan premies voor gesubsidieerde particuliere woningen. Dit zijn de z.g. premiewoningen, wier bouwers een paar duizend gulden in de bouwkosten tegemoetgekomen worden. En tenslotte is er nog een post van 138 miljoen, die bestemd is voor bijdragen in de ex ploitatie van woningwetwoningen in de vorm van huursubsidies. Dit betekent dus, dat het Rijk een deel van de kost prijshuur betaalt, zodat de huurders in feite een aantal guldens te weinig betalen, die door de gezamenlijke be lastingbetalers worden opgebracht. Al les bijeengenomen kost dus de woning bouw en de huursubsidie bijna een mil jard per jaar. Dit leunen op de gemeenschap is verantwoord, voorzover het werkelijk steunt op sociale overwegingen, dus voor de laagste inkomens. Maar dit is al lang niet meer over de hele linie het geval. In de meergenoemde brochu re „Verontrust" wordt gezegd, dat ze ker de helft van de naoorlogse woning wetwoningen is toegewezen aan gezin nen, die niet in deze woningen thuis horen. En hier komen we aan het pro bleem van de middenklassen. Deze zijn tussen de wal en het schip terecht ge komen. De woningwetwoningen zijn in beginsel niet voor hen bestemd en soms ook niet geschikt. Maar omdat ze toch ergens moeten wonen heeft rnen een groot deel van de woningwetwoningen aan hen toegewezen, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat dit contingent verlo ren gaat voor de lagere inkomensklas sen. De woningpolitiek, die met sub sidies werkt, heeft een averechtse uit werking. Een Friese gemeente wilde een aantal middenstandswoningen la ten bouwen in de vrije sector, ook voor ondei'wijzers en leraren. Maar deze wil den er niet in, want ze woonden liever in goedkope woningwetwoningen dan in betere en grotere woningen, die pas sender waren voor hun positie. Er zou VOOR BETER 1^^ -----NAAR DE |V|ID0ELHRRNIS-TELiZ328 <^^£54^^cvc^c^^c^c^c^c^c^^ SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING VOORSTRAAT 36 OPGERICHT 1849 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. eigenlijk een massale opschuiving moe ten plaats vinden n.l. van goed gesala rieerde middengroepen naar de parti culiere sector, waarin dan veel meer moet worden gebouwd, zodat gezinnen met lage inkomens plaats krijgen in de woningwetwoningen. Het nieuwe ka binet zal een onderzoek doen instellen naar de woningbehoeften met een ver deling der woningzoekenden naar in komensgroepen. Dit had o.i. al veel eer der moeten gebeuren. Dan kon wel eens blijken, dat er van de woningwetwo ningen al een surplus bestaat, zodat deze bouw zeer sterk kan worden afge remd en in menige gemeente zelfs kan worden stopgezet. MIDDELHARNIS Mutaties. De onderwijzer van de Groen van Prinstererschool A. C. Maas land is in gelijke betrekking benoemd te Krimpen aan de IJssel, terwijl de heer H. Prins te Heerenveen benoemd is aan de Groen. Uitbreiding van een loods. De heer A. V. d. Berge, Dorpsweg 31a, heeft het voornemen zijn loods aan de Dorpsweg te doen uitbreiden, waarvoor de heer C. Deurloo een plan zal maken. Bouwen van machineloods. Het bou wen van een bergplaats voor landbouw machines van de heer H. E. Braber, Korte Ring 16, is gegund aan de firma C. Dorreman te Renesse. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdgk 86 MIDDELHARNIS Met slechts een enkele opmerking heeft j.l. woensdagavond de gemeente raad van MiddelharnJs besloten tot restauratie van het raadhuis en het bou wen van een werkgedeelte. In ons j.l. dinsdagnummer gaven we hierover reeds het uitvoerig prae-advies. Er werd een krediet van 10.000,be schikbaar gesteld voor het samenstellen van het restauratieplan, welke op dracht zal worden verleend aan ir. J. de Wilde B. J., architect B.N.A. te Breda. Wegens periodieke aftreding van burg. Hordijk als commissaris der N.V. Brug- verbinding Haringvliet" werd voor (her)benoeming in deze funktie voorge dragen burg. P. W. Hordijk en als twee de wethouder M. K. van Eek. Charlayne Hunter, het eerste negermeisje dat aan de universiteit van Georgia wordt toegelaten, is in het huwelijk getreden met de blanke student Walter Stovell. De heer v. d. Berge was zich van de noodzakelijkheid wel bewust omdat hij naar hij vertelde bij een flinke Z. W. storm met de kraag op aan de raads- tafel zat, maar meende dat het gezien een mogelijke samenvoeging van de ge meente het veiliger zou zijn dit af te wachten. Het nieuwe gemeentehuis zou dan misschien nog te klein zijn waar door de nieuwe b. en w.'s weer met een voorstel zouden komen! De heer de Jong meende dat er sinds de ramp nogal wat was verbouwd, hij vond het kort op elkaar. Verder infor meerde spr. of de opdracht reeds was verleend, hij had n.l. al heren met te keningen door het gemeentehuis zien rondlopen. De heer Kleingeld vergeleek de on derkomens van ontvanger en personeel met een duiventil. Het wordt tijd dat we er iets moois van maken! Spreker wilde niet wachten op een e.v. samen voeging waarop nu al 18 jaar wordt ge wacht! Het gemeentehuis is volgens spreker al zo sterk verouderd dat het naar de krotbeweging toegaat waarom hij het toejuichte dat b. en w. een en ander drastisch aanpakken. In zijn antwoord noemde de voorz. de ter sprake gekomen eerdere verbou wingen maar „hokjes" waar het per soneel in kan zitten. Zo heeft de ge meenteontvanger een zeer verantwoor delijke taak waarbij echter zijn onder komen geheel uit de toon valt. Ook de wijze van onderbrenging van het ge meente archief, wat de gehele geschie denis van de gemeente inhoudt zei de voorz. te benauwen. Straks komt ook de ruimte onder het gemeentehuis vrij, die ook een zeer rommelige indruk maakt. Er was aldus de voorz. over de plan nen al samenspreking geweest met Mo numentenzorg en Stad- en Landschap, er was echter geen sprake van een reeds gegeven opdracht. Ook van samenvoeging van de ge meenten was nog niets bekend, er be stond daartoe aldus de voorz. in de be groting van de Minister hiertoe geen enkele aanwijzing. De gemeentelijke destructieverorde- ning werd gewijzigd. In de confiscaat- emmers worden glasscherven e.d. aan getroffen waardoor de inhoud dient te worden gesorteerd wat uit hygiënisch oogpunt zeer ongewenst is. Behandeld werd een verzoek van de Ver. van Brandweercommandanten op het eiland de vergoeding van dienst doen bij brand door brandweerlieden van 2.50 per uur te stellen op 3,zo wel voor naoht als daguren, Naar voor stel van b. en w. werd aldus besloten. Verhuur woningen Achtereenvolgens werd besloten tot verhuur van de woningen Ring 5, Ring 92, Ring 1 en Vingerling 29. Aan de Ver. voor Ger. Lager Onder wijs werd het nieuwe Geref. Schoolge bouw in eigendom overgedragen. Deze school werd j.l. maandag in gebruik ge nomen. I.v.m. het treffen van verkeersvoor- zieningen werd een strook grond van 13,5 m.^ voor de woning van en in erf- padht bij de heer B. Viskil door de ge meente in erfpacht aanvaard. Aan de heer L. Vroegindeweij, Oost- Voorgors 40 werd verpacht een perceel grond gelegen bij de noodslachtplaats. Naamgeving; straat. De nieuwe straat welke ongeveer evenwijdig loopt aan de Lijsterbesweg en de Rottenburgseweg wordt Wilgenlaan genaamd. Aan de Woningbouwvereniging „Mid- deliharnis" werd een stuk grond ver kocht, gelegen aan de Pr. Margrietstraat voor de bouw van vier woningwetwo ningen. Langs deze straat zullen nu 10 woningen worden gebouwd. De raad machtigde het college een ont eigeningsprocedure aan te gaan tegen de heer Nieborg. Het betreft het stuk grond met garage van v.h. P. v. Schelyen aan de Kon. Julianaweg. MÏELISSANT De dienst gemeentewerken heeft het schilderswerk aan 26 woningwetwonin gen bij de onderhandse aanbesteding opgedragen aan de firma A. J. Baart te Melissant en het schilderwerk aan 28 woningwetwoningen aan de firma W. de Vogel te Melissant. OUDDORP Visserij. Aan de gemeentelijke vis mijn waren de dagaanvoeren voor de pelterijen van 57 tot 186 kg voor de pel terijen en van 181 tot 240 kg voor ex port, noteringen: pel. 55-117; export 70- 186; tong 624-648; schar 37 en sdiol 20 cent, alles per kg. Beurs. Op de beurs van donderdag werd weinig verhandeld; de slechte weersomstandigheden maken kopen zeer riskant, alleen maar sjalotten is goed voor hoge prijs, voor ongekeurde zelfs 75 et. per kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1