i i! ■■■■■Iiiiiil iiiiiiiliii 75.- Miljoenen arbeidsdagen gaan door spierpijnen verloren 25.- SPOELGENTRIFUGE IMAAK UW DROOMWENSEN WAAR NU DE GRUYTER DE PRIJZEN LAAT KELDEREN KIJK MAAR llïlliililliHIiiiiliiliiBiHi 8 E.E.-FILMCAMERA ïYnn" THERMOSTAATPAN en en alleen Vaticaan nog steeds contra Israël lllilljiiiiipiWieipp^^ BEKENDMAKING jmmmxmmiiiifêimm1. I .l?iiiiiiiii'iilV Mmm&iiiiiiiiiiil L llBiiHfcliiiélilk, msÊmmliiiiiiiiiiw lllBiiBiiÉlli^^ goedkoper nu slechts 20 ,25 S5 pak 28 Boekbespreking Abonneert U op „Eilanden-nieuws'' Dinsdag 3 september 1963 „«liANDBN-NiaUWS" Blz. 3 Haal in je Winst van de Week bij De Gniytei Wmst van de Week f Qe\6'\g wan 4 f/m 10 sept. 1963 Winst van deWeeh fgtk\ ^^^Sêêê^^ Winst van de Week r^ ttr\ lii^ geldig van 4 f/m 10 sept. 1963 MS rti^^Sf. Winst van de Week Droompriis200 zegels a 10 et. f 178,- of 1980 zegels. Droompriis: 200 zegels a 10Cf. f4?/ cf 690 zegels. Te befolen in 200 zegels a 10 cf. f 55, of 750 zegels. Kastpapier (afwasbaar) rol 59 Transparant kieefband rol 42 Plastic houder met rol kieefband 59 Boterhomzakjes pak 25 Goudreep Picnicreep Blokreep Vraag de droomwensfolder. Keuze uit vele droomwensen van ongekende kwaliteiten voor ongelooflijk lage prijzen. PIK ELKE DROOMZEGEL MEE DIE U KRIJGEN KUNT:, ---------- bij elke gulden die U besteedt ----------bij elke 250 gram koffie --------- bij elke 3 pakjes margarine DE GRUYTER Gemengde tofFees 250 gr. zak 75 Hdp (toffeeschuim met choc.) 25 Kauwgom pakje 25-15 Lollies 5 St. 25 BETERE PROCENT DE GRUYTER Drop 100 gr. zakje 39 Postzegellucifers Bedrijfsartsen hebben er herhaaldelijk op gewezen, maar toch is het nog maar tot weinigen doorgedrongen, welk een enorme economiscêie schade onze ge meenschap jaarlijks lijdt als gevolg van spierspasmen die met het beroep sa menhangen en die vaak tot langdurig verzuim leiden. Een onlangs gepubli ceerde diagnose-statistiek van het CBS die betrekking heeft op 1.6 miljoen Ne derlandse werknemers die onder de be drijfsverenigingen vallen, vermeldt al leen voor deze groep in één jaar tijd bijna anderhalf miljoen ziektedagen wegens spierreuma, lage rugpijn en an dere spieraandoeningen. Aldus begint een artikel in het weekblad voor medici „Pols" Gaat men deze anderhalf miljoen ziek tedagen omrekenen op onze gehele wer kende bevolking en daarna in geld uit drukken, dan blijken dit soort aandoe ningen de gemeenschap jaarlijks tien tallen miljoenen guldens te kosten. In Zweden is berekend, dat musculaire stoornissen daar de sociale verzekerings instellingen jaarlijks 170 miljoen Kro nen kosten (ongeveer 120 miljoen gul den) Verzuim oorzaak nummer 2 Dat griep en verkoudheid de gemeen schap uit een oogpunt van verloren ar beidstijd jaarlijks een schade van vele tientallen miljoenen guldens berokke nen, weet langzamenhand iedereen. Maar dat bij mannen het verzuim door spieraandoeningen elke 1.000 ziekteda gen, de tweede plaats in de rangorde inneemt, onmiddellijk volgend op griep verkoudheid e.d., is een feit dat nog al te zeer veronachtzaamd wordt. De dia gnose-statistiek van het CBS bevat de conclusie, dat zowel bij mannen als bij vrouwen de gemiddelde ziekteduur bij spierreuma en andere spieraandoenin gen ongeveer drie weken bedraagt! Met rug, lendenen, schouders, armen en handen als voorkeursplaatsen, komen dergelijke aandoeningen vooral bij de mannen zeer frequent voor. Van elke drie aandoenningen die aan een of an dere vorm van reumatiek in het bewe gingsapparaat worden toegeschreven, hebben er twee betrekking op zo'n ge val van spierspasmen. Bij vrouwen ligt de frequentie iets lager, ongeveer één op elke twee aandoeiringen van deze aard. Iedereen loopt de kans De betonvlechter, die bukkend zijn werk doet, de rietscheerder, die gebo gen de zeis hanteert, de bouwvakker die zicfa. over zijn werk buigt, maar ook de stenotypiste, die voortdurend over haar machine gebogen zit, de confectienaai- ster, die zittend telkens dezelfde han deling verricht, allen lopen zij de kans op het vroeg of laat optreden van der gelijke spieraandoeningen. Welhaast ieder hedendaags beroep bergt dergelij ke risico's in zich. Ook degene, die een groot deel van de dag zittend achter een bureau doorbrengt, bepaalde spier groepen nauwelijks gebruikt, met als gevolg dat deze verzwakken, kan heel gemakkelijk op een gegeven moment geconfronteerd worden met spierpijnen en spierkrampen. In de Scandinavische landen is men er al toe overgegaan, op grote schaal propaganda te maken voor het gemeen- SQhapelijk uitvoeren van turnoefenin- gen in de arbeidspauzes. De reden is net enorme verzuim wegens spieraan- doeningen, verzuim dat niet alleen de bedrijven schade berokkend, maar ook voor de betrokkenen zoveel lichamelijke en sociale n'&righeden met zich brengt. Het verdrijven van vermoeidheid, het Voorkomen van de spierpijnen en kram- Pen, het ontspannen van de geest, al deze belangrijke facetten komen aan hun trek door het invoeren van derge lijke turnpauzes. In ons land wordt aan deze vorm van bestrijding van de be- roepsmyalgie nog- slechts door weinig bedrijven aandacht besteed. Wanneer we alle vormen waarin deze spieraandoeningen zich in primaire vorm voordoen, samenvatten in het be grip arbeidsmyose, dan kunnen wij rus tig stellen dat dit verschijnsel zowel voor werknemers als voor werkgevers van alle ziekten een van de kostbaarste is en tevens een van de vervelendste. Daarom is het des te merkwaardiger, dat er in ons land nog zo weinig aan dacht aan wordt besteed. Velen lopen dagen of weken door met spierpijn, zonder naar de arts te gaan, óf zij proberen zichzelf met huismid- deltjes te behandelen. Ook in medische kringen wordt aan de preventie en de therapie van arbeidsmyose nog onvol doende aandacht besteed. Voorzichtig; behandelen Maar al te vaak wordt bij dit soort spier-aandoeningen naar eenvoudige en soms ook naar niet ongevaarlijke kal merende middelen of analgetica gegre pen. Met warmte-therapie of langdurige bedrust op een tiarde ondergrond, kan lage rugpijn, een zeer voorname cate gorie van arbeidsmyose, weliswaar soms ook worden verholpen, maar de resultaten zijn sterk afhankelijk van de medewerking van de patiënt, die er veelal de voorkeur aan geeft om na een paar dagen rust alweer karweitjes in huis te gaan opknappen, waardoor zijn of haar conditie weer verergert. Daarom zal de arts, die attent is op de exacte oorzaak van deze klachten, meestal een therapie toepassen waar mee de spieren in kramptoestand wor den ontspannen. Een vereiste van een dergelijke medicamenteuze therapie is echter, dat de controle over de wille keurige bewegingen niet wordt beïn vloed en de normale spiertonus blijft bestaan. Ook mogen geen andere onaan gename bijverschijnselen, zoals eupho- rie en depressie optreden. Een behandeling, die aan deze eisen voldoet, is die met spierrelaxantia, waar mee de weerstand tegen het overbren gen van overbodige zenuwimpulsen ver sterkt wordt en een teveel aan polysy- naptisciie reflexen wordt verminderd. Een groot voordeel van een dergelijke aanpak van het probleem van de ar beidsmyose is, dat de patiënt (behalve in zeer ernstige gevallen) normaal kan blijven doorwerken. Uiteraard een groot voordeel voor de toch reeds met ern stige pesoneelstekoi-ten kampende werk gevers. Maar ook voor de werknemer, voor wie een verlies van 3 dagen loon een onevenredig zware belasting kan vormen. De arbeidsmyose krijgt in Nederland nog niet de aandacht die dit probleem verdient. Alleen al uit een oogpunt van economische schade voor de gemeen schap is het noodzakelijk het effect van deze spieraandoeningen nader te on- Oraiqd De burgemeester der gemeente STELLENDAM maakt bekend: 1. dat, ter voldoenin.g aan artikel 72a in ver band met de artikelen 63 en 10 der onteigenings wet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, bijgestaan door de daar toe door het algemeen bestuur aangewezen des kundige en het hoofd vaJi het bestuur der ge meente, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden de 23e september 1963 te 11.00 uur ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van .onteigening ten name van het Rijk, ten behoeve van de aanleg van de rijks- weig op Goeree-OverOakke© (Dammenweg) gedeelte Haring'7llet-Kortewegf (provinciale weg nr. 47), mest bijkomende werken, een en ander gelegcsn in de gemeente Stellen- dam. en nodigt belangihebbenden uit om hun bezwaren ter plaatse en ure ve;rmeld, mondeling of schrif telijk aan genoemde commissie mede te delen: 2. dat de stukken,, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteig'eningswet en ter vol doening aan artikel 72a iu verband met de be palingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden nedei'gelegd ter secretarie der gemeente van 9 septeniber 1963 totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de ge meente heeft volbracht; 3. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, -voor een ieder ter in zage zal liggen ter secretarie der gemeente Stel- lendam van 9 september 1963 totdat de commis sie haar werkzaamiheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn yriijgesteld van het recht van zegel. Stellendam, 3 september 1963. De wnd. burgemeester van Stellendam, J. A. Kleijnen berg. „De grotz wende" door Dignate Rohhertz. Uitgave G. F. Callen- bach N.V. Nijkerk De zeeuwe schrijfster Dignate Rob- bertz is, in Zeeland zeer zeker, bekend geworden door haar boek „Jikkemien". Haar eersteling was „Noordwester", dat het zeemansleven Iseschrijft in het Zeeuwse gewest, dat al eeuwen lang met de zee heeft moeten worstelen om te ontkomen. Na het verschijnen van „Jikkemien", dat door en door walcherse boek, liet de begaafde schrijfster de pen niet veel rusten, maar van tijd tot tijd versche nen er werken van haar hand. Wie heeft nooit gehoord van „Het harde ge slacht", waarin de tijd van bloei en ondergang van Reimerswaal zo uiter mate kundig is weergegeven? Wie heeft de tijd niet intens meegeleefd toen arme vrouwen werden verbrand, om dat men die voor heksen hield? „Geer trui de heks van Veere" is een breed- opgezet boek over de Bourgondische tijd, toen Veere nog een grote handelsstad was. M^n leeft mee met het wel en wee van de oude koopstad, die nog steeds grote bekoring biedt. Ja, men ziet het „dode" stadje na het lezen van dit voortreffelijke boek met heel an dere ogen: we wanen ons eeuwen te ruggezet in de tijd van on- en bijge- derzoeken en in te dammen. De moge lijkheden hiertoe liggen in een goede preventie en in een juiste tiherapie. Voor beide kunnen de wegen worden aangegeven, maar het komt er op aan gezamenlijk iets aan dit probleem te doen. Enkele grote bedrijven, zoals bijv. Philips, hebben reeds geruime tijd een speciale afdeling ergonomie in hun be drijfsgeneeskundige dienst. Maar het gaat hierbij; nog maar om gunstige uit zonderingen. loof, van rijkdom en weelde, maar daar schrijnend doorheen de bittere ar moede, die in de sloppen en stegen is te vinden. En wee degene, die niet is gelijk iedereen: hij staat alleen tegen over allen! De heksen móéten ver brand! Nu is bij de uitgeverij Callenbach „De grote wende" verschenen, een his torische roman, die de tijd beschrijft toen de Denen en Noren invallen deden in ons land, bij velen nog bekend uit de tijd toen ze op de schoolbanken za ten. Maar hoe weinig kennis van die tijd is ons daar bijgebracht! Hier in dit boek worden mensen beschreven op zo'n biezondere wijze, dat ze voor ons gaan leven. Het uitbeelden van men sen met al hun eigenaardigheden en karaktereigenschappen is trouwens bij Dignate Robbertz subliem. We hebben hier niet te doen met een romannetje, waar hij en zij elkaar krij gen op de laatste bladzij en verder ge lukkig leven; ook niet met een goedkoop bekeringsgeschiedenisje, waarbij iemand in het verderf dreigt te storten en dan met behulp van een dominee weer op het rechte pad gaat lopen. Dat alles kan wel eens gebeuren, maar het is geen schering en inslag: Het leven gaat dieper en alles gaat niet zo voor de wind. Het leven is hard en vele verdrietelijkheden kunnen elke dag ons deel zijn. In „De grote wende" leven we met de mensen mee uit de Noormannentijd, een tijd waarin Balder en Odin de goden zijn, maar waar we de horizon zien lichten van de tijd die komen zal. Het christendom heeft enkelen al zó aange raakt, dat ze niet kunnen laten om door hun goede werken lichten te zijn op de kandelaar, om het éne goede en wezenlijke naar voren te brengen bij elke gelegenheid. Dan moet de glans van Balder en de andere goden wel ver bleken: het licht dat in deze landen is opgegaan is te sterk. Maar de worste ling is hevig! Het is een strijd van het licht tegen de duisternis. En daardoor is „De grote wende" niet een geschie denis uit lang vervlogen tijd, maar het is een boodschap voor alle tijden, dat alleen de leer van Christus zal zege vieren. Het boek stoot vanaf de Noor mannentijd door tot de twintigste eeuw. Onder het lezen zien we Middelburg langzaam opkomen in de geschiedenis en het eiland Walcheren is nog niet afgerond, maar bestaat nog uit een acht tal eilandjes, waarop de mensen de akkers bewerken en zorg dragen voor hun vee. Het is voortdurend een wor stelen met het water en men is angstig voor de vijand, die op het onverwachts kan opdagen. Dignate Robbertz heeft ons een boek gegeven, dat ver uitsteekt boven zo veel andere boeken, die in onze tijd de persen verlaten. In het septembernummer van „In De Rechte Straat" behandelt ds. Hegger de aanklacht tegen Plus XII, zoals die neergelegd is in het geruchtmakende toneelstuk ,Dei| Stellvertreter" van Rolf Hochhuth, waarin aan deze Paus verweten wordt, dat hij het niet open lijk heeft geprotesteerd tegen de beest achtige vervolging en uitroeiing van zes miljoen Joden, hoewel hij daarvan volledig op de hoogte was. Ds. Hegger schrijft, dat hij van be trouwbare zijde gehoord had, dat het Vatikaan nog steeds geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt met de staat Israël, maar wel met de Arabische, mo hammedaanse staten. Hij heeft daarna naar de ambassades van Israël, van de Verenigde Arabische Republiek, van Irak en van Iran getelefoneerd en kreeg bevestiging van de juistheid van dit bericht. Ds. H. schrijft dan, diit volgens hem de reden van deze houding van het Va tikaan daarin gelegen is, dat het Vati kaan de vriendschap van de miljoenen mohammedanen in de Arabische sta ten niet in de waagschaal wil stellen door diplomatieke betrekkiD.gen aan te knopen met het kleine staatje, Israël, met zijn luttele bewoners. Hij zond eveneens een brief naar de pauselijke nuntius in Den Haag, waar in hij copie insloot van het voorge nomen artikel van „In De Rechte Straat" en waarin hij tevens schreef: „Gaarne zouden wij van U vernemen, wat volgens U de reden is, waarom het Vatikaan de staat Israël niet er kent. Wij kunnen dan uw zienswijze in ons blad opnemen." Ds. H. ontving ech ter geen antwoord en meent in dit stil zwijgen een bevestiging te mogen zien van zijn veronderstelling. In een brief aan de redakties van enkele bladen wijst ds. H. eveneens op een artikel van dhr. L. Frequin in De Gelderlander, die de schuld van Pius XII probeert af te wentelen door aan iedereen de schuld te geven en door met name een smet te werpen op ons Nederlandse volk. Hij haalt daartoe b.v. zonder het tegen te spreken een ge zegde aan van een Duitser: „Als het Nederlandse leger in mei 1940 niet bin nen vier of vijf dagen gecapituleerd had, zou de oorlog heel anders gelopen zijn. Hij zou niet zo erg geworden zijn---- Ds. H. is van oordeel, dat het een onjuiste methode is om konkrete be schuldigingen ongedaan proberen te maken door het antwoord, dat alle mensen falen en zondig zijn. Op deze wijze ondergraaft men de basis van el ke criminele rechtspraak.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 3