Ruilverkaveling „Grijsoord" Zomer 1963 IflN Stqrheim Mil] Plan voor resiauraiie gemeentehuis Middelharnis Melishof" Plaatselijk nieuws Gemeente wil Fort „Prins Frederik in erfpacht overnemen BEDFORD Veel regen en ie weinig zon Bouw van tunnel en eerste deel Oosterscheldebrug Raiien ex/f Ook oude waag en cel weer in oorspronkelijke staat De Westdijk en naaldhakken WEERPRAATJE VERTOLGYEBHAAL Ooitgensplaat Garage Knöps BUtda. a „BILANDBN-NIEUWS" Dinsdag 3 september 1963 Aan alle grondeigenaren en grond gebruikers in het blok van de ruil verkaveling „GRIJSOORD" In het belang van de uitvoering der ruilverkavelingswerkzaamheden waar mede ook uw belang ten nauwste is verbonden, vragen wij uw aandacht en medewerking voor het volgende; Verrichten en achterwege laten vwn handelingen door eigenaren en grondgebruikers. In het algemeen kan worden gesteld, dat de exploitatie van de bedrijven, die liggen binnen het gebied waarvoor het besluit tot ruilverkaveling werd geno men, zoveel mogelijk normaal voortgaat Dat wil zeggen, dat alle voor de be drijfsvoering nodige normale bewerkin gen als mesten, ploegen, eggen, onder houd van sloten, verpleging van weide enzovoorts, gewoon worden uitgevoerd alsof er géén ruilverkavelingsbesluit was gevallen. Het geheel of ten dele achterwege laten van deze handelingen zou de waarde van de grond kunnen verminderen. Om deze waardevermin dering te voorkomen is in het artikel 48 van de Ruilverkavelingswet 1954 de be paling opgenomen, dat het nalaten van de normale bewerkingen alleen moge lijk is na vooraf verkregen toestem ming van de Plaatselijke Commissie. Ook voor het verrichten van hande lingen, die wijziging brengen in de waarde van het onroerend goed, zoals het plaatsen of verplaatsen van ge bouwen of gebouwtjes, het oprichten van kassen, witloftrekkerijen en der gelijke is vooraf de toestemming nodig van de Plaatselijke Commissie. Verzoeken om toestemming moeten schriftelijk ingediend worden bij het secretariaat van de Plaatselijke Com missie, de heer A. v. d. Sluijs, Juliana van Stolberglaan 8, Middelharnis. Mon delinge verzoeken kunnen niet in be handeling worden genomen. Verzoeken om grondonderzoek dienen zoveel mo gelijk achterwege te blijven. De commissie zal voor ieder geval nauwkeurig nagaan of het verzoek past in het kader van de ruilverkavelings- plannen, alsmede of het weigeren van een toestemming schade aan de eige naar of gebruiksgerechtigde toebrengt. Voor een vlotte afdoening van een verzoek is het zeer gewenst de zaak waar het om gaat zo duidelijk en reëel mogelijk toe te lichten. Er moet rekening mede gehouden worden, dat de bestudering en afdoe ning van een verzoek ongeveer 4 we ken vergt. De beslissing wordt betrok kene schriftelijk medegedeeld en zo nodig wordt hij uitgenodigd voor de commissie zijn belangen nader te be pleiten. Bij overtreding van het hierboven genoemde en verduidelijkte wetsarti kel stelt men zich bloot aan een door de rechter op te leggen geldboete. Regeling van schadevergoedingen In de Ie helft van 1964 zal begon nen worden met de uitvoering van wer ken zoals vermeld in het rapport voor deze ruilverkaveling. In 1964 t.m. 1966 zullen deze werkzaamheden worden voortgezet. Indien er op uw gronden werken zullen worden uitgevoerd (bijv. dich ten of graven van sloten en watergan gen, aanleg of verbreden van land- bouwwegen e.d.), wordt U tijdig ge waarschuwd, opdat U er bij de be drijfsvoering rekening mee kunt hou den. De schaden, welke een rechtstreeks gevolg zijn van de uitvoering van deze werken in ruilverkaveloingsverband, worden vergoed aan de grondseörui- kers. De geleden schade wordt voor elk geval zeer nauwkeurig opgenomen door de Plaatselijke Commissie en jaarlijks verrekend volgens tevoren door deze Commissie vastgestelde en door de Cen trale Cultuurtechnische Commissie goed gekeurde normen. Grondeigenaren en niet-gebruikers krijgen gedurende de uitvoering der ruilverkavelingswerk zaamheden geen schadevergoeding uit betaald; zij blijven hun rechten behou den op de volle pachtsom, die door de pachters betaald moet worden. Indien grondgebruikers van in het blok gelegen gronden verzoeken hebben ten aanzien van, dan wel bezwaren hebben tegen de uitvoering van de cul tuurtechnische werken, kunnen zij zich schrifteUik wenden tot de Plaatse lijke Commissie (het secretariaat, als bovenvermeld). Deze verzoeken of klachten worden aan een nader onder zoek onderworpen door een werkgroep, die nauw betrokken is bij de uitvoe ring van de werken. Zo nodig worden betrokkenen dan verzocht hun klacht of verzoek persoonlijk nader toe te lich ten bij deze werkgroep, die op vaste dagen zitting houdt in de werkkeet van de ruilverkaveling. Zitdagen en plaats van de werkkeet worden nader bekend gemaakt. Men belle in géén geval rechtstreeks met de ledeu van de plaatselijke coiu- missie of werkgroep. Dit zal de afwer king van uw klacht of verzoek slechts vertragen. Plaatselijke Commissie Ruilverkaveling „GRIJSOORD". Ook Melissant die wou Een verenigingsgebouw. Een sportveld bovendien 't Duurde een jaar of tien. Dat er moest gewacht Geld bij elkaar gebracht. Men dacht wel dat dit kon. Twee en een halve ton! Men kreeg het voor elkaar, Gaat maar eens kijken daar! Een prachtig „Melishof" Is me dat een bof! En voor de sport een veld Van hetzelfde geld. Ook daar is Melissant, Echt mee uit den brand. Reeds enkele malen is in de gemeen teraad van Middelharnis ter sprake gebracht de noodzakelijkheid van een restauratie van het gemeentehuis en de aanbouw aan dit gemeentehuis van een nieuw w^erkgedeelte. In de raads zitting die a.s. woensdagavondavond wordt gehouden komt een voorstel ter tafel, om daarvoor een plan te laten ontwerpen. In het betreffende prae- advies wordt gezegd dat de raadzaal van het gemeentehuis zich in een zeer slechte staat bevindt. De kozijnen en de ramen moeten dringend hersteld, c.q vernieuwd worden. Ook aan de lam- brizering moet het nodige gedaan wor den. Het wit- en stucwerk is in ern stige mate vervuild. De bestaande ver- warmingsradiatoren zullen door ande ren vervangen moeten worden ten ein de een betere en meer verantwoorde aansluiting te verkrijgen bij de stijl van de zaal. Ook aan de hall zullen werk zaamheden verricht moeten worden. Ook hier bevindt de lambrizering zich in zeer slechte staat. Nu de werk plaats, tevens magazijn van de dienst van gemeentewerken binnen enkele maanden in gebruik genomen zal kun nen worden, kunnen door deze dienst de ruimten onder het gemeentehuis ontruimd worden. Deze ruimte, de oude waag en de cel, zullen grondig geres taureerd moeten worden. Zij zullen zo veel mogelijk weer in de oorspronke lijke staat teruggebracht dienen te wor den. Bij de restauratie zullen ook betrok ken moeten worden de zolder en de kap van het gemeentehuis. Voorts ook de inrichting van de raadzaal. Over de restauratie is al contact opgenomen met de dienst van monumentenzorg. De res tauratie zal in nauw overleg met deze dienst tot stand moeten worden ge bracht. Het lijkt waarschijnlijk, dat t.z.t. met goede kans op een gunstig resultaat een verzoek om een bijdrage in de totale kosten bij deze dienst kan worden ingediend. In een van de vorige vergaderingen is besloten over te gaan tot restauratie en verbouw van het voormalig wees huis aan de Voorstraat en het gebouw te bestemmen voor kantoor van de technische dienst Middelharnis-Som- melsdijk. Dit besluit is genomen omdat de huidige kantoorruimte te klein en ongeschikt is en voorts om de nood zakelijke doortrekking van de Hof laan naar de Voorstraat te eniger tijd tot stand te kunnen brengen. Deze door trekking is alleen mogelijk, indien de gehele aanbouw van het raadhuis wordt geamoveerd. In deze aanbouw zijn ook gehuisvest de secretarie en het kantoor van de ontvanger van de gemeenten Sommelsdijk en Middelharnis. De huis- MIDDELHARNIS De Westdijk in Mienheerse Dat men die goed bestraat Is echt niet overbodig. Neen, dat kan heus geen kwaad. Want winkelende dames. Met hakken als een naald, En dat zijn er niet weinig, Die willen dit bepaald! Voor dit soort schoen deugt de Westdijk nu echt niet meer; Dus wil het goed zijn legt men, Daar mooie tegels neer. Het is beslist ook nodig, Voor de Middenstand, Want anders dan verliest men Er dames door als klant. vesting is slecht en ondoelmatig. De ruimten zijn te klein en bieden onvol doende mogelijkheden. Voor het verkrijgen van een afdoen de oplossing is bouw van een nieuwe werkruimte de enige mogelijkheid. In het oude raadhuis bevinden zich de raadzaal, tevens trouwkamer, de kamer van de burgemeester en een commissie kamer. Het kantoor van de technische dienst wordt ondergebracht in het ge bouw aan de Voorstraat. Volstaan kan dus worden met de bouw van een werkruimte voor het personeel van de secretarie en voor de gemeenteontvan ger. Plan Van belang wordt geacht dat een plan wordt opgemaakt ter zake de res tauratie van het raadhuis en het maken van een nieuwe werkruimte aan dit raadhuis en daarvaar een krediet be schikbaar te stellen van 10.000, Voorshands wil men volstaan met het opmaken van een schetsplan. De op dracht tot het maken van dit schets plan zal worden verleend aan ir. J. de Wilde B.I., Architect B.N.A. te Breda. Over de keuze van de architect is vooraf overleg gepleegd met de Dienst voor Monumentenzorg en met het In stituut voor Stad en Landschap. MIDDELHARNIS Geslaagd. De heer L. W. v. d. Wal, Steeneweg 118, alhier slaagde voor het examen Praktijkdiploma Boekhouden. Hij genoot zijn opleiding aan de Leid- sche Onderwijsinstellingen. DIRKSLAND Wachtm. B. Sloof vertrekt nuar Ba- rendrecht. De wachtmeester Ie klasse bij de Rijkspolitie de heer B. Sloof is op eigen verzoek overgeplaatst naar Ba- rendrecht per 1 sept. a.s. Daar hij te Barendrecht nog geen woning heeft blijft hij voorlopig nog te Dirksland wonen. MELISSANT Kerkdienst. D.V. donderdag 5 sept. a.s. hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. alhier voor te gaan ds. Lichtenberg sav. 6.30 uur. NIEUWE TONGE Kerfcdiejist. D.V. wpensdagavond 7.30 uur hoopt ds. P. Blok voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan. OUDE TONGE Beursberichten van vfijdag j.l. Gerst 22—26; tarwe 26—30; haver 20—24; erwten schokkers 42^53, erwten kl. gr 3542; maanzaad 5055; aardappelen 10 et, uien 1517 et, alles per kg. Han- delmatig. O.K.K. hervat lessen.. De Gymna- stiekvereen. O.K.K. te Oude Tonge her vat op maandag en vrijdag a.s. hun lessen weer. Muziek maakt rondgang. Op zaterdag a.s. hoopt de Muziekvereen. Vooruit een rondgang door de gemeente te ma ken, er zal tevens een collecte gehouden worden voor het Anjerfonds. Com nu met Sang gaat weer begin nen. Repetitie zangvereniging: De Gem. Zangver. „Com nu met Sang" alhier, hervat a.s, woensdag 4 sept. haar repe titie. Aanvang om 8 uur in het ver enigingsgebouw aan de Kolfweg, nieu we leden zijn welkom. Heden Dinsdag 3 sept. des sav. half (van onze weerkundige medewerker) Met de laatste drie weken in het grootste deel van Nederland meer dan 130 mm regen (normaal 80 mm) en plaatselijk- in het Noorden tot het mid den van vorige week al ruim 200 mm., is de zomer van 1963 naör het einde ge spoeld. Een opleving in september met zelfs nog warme dagen is allerminst on waarschijnlijk, maar de meteorologische zomer is na 31 augustus ten einde, want deze wordt berekend over de drie volle zomermaanden. Vergeleken met de drie slechte voor gaande zomers (1960, 1961 en 1962) was deze zomer de beste omdat het belang rijk langer heeft geduurd (tot 6 aug.) dan vorige jaren, vóórdat de regenrijke depressies gingen toeslaan. Met de hak ken over (de sloot heeft de bouwvak dit jaar nog juist van de mooi-weer-perio- de kunnen profiteren, maar men was nog maar enkele dagen aan het werk of weg was de zomer. Nadien is de tem peratuur niet of nauwelijks meer boven 20 graden gekomen en het tekort aan uren zon ligt voor augustus in de buurt van de 60 uren. Indruk beter dan de cijfers. Voor deze zeer regenrijke, koele en sombere augustusmaand zal geen goed woord overblijven. De zomer van 1963 als zodanig heeft niet zo'n slechte in druk gemaakt. Deze indruk is zelfs gun stiger, wanneer men het aan de vele vacantiegangers vraagt, dan de uitslag in cijfers, want daaruit is op te maken, dat het maar matig is geweest. Zo is het aantal warme zomerse da gen, warmer dan 25° C, in De Bilt niet hoger gekomen dan 9, normaal tot 1 ■september 21. Een niet onbelangrijk te kort dus aan warme dagen. In juni 20 uren zon te weinig, juli vrijwel normaal, augustus een 60 uren te weinig, zodat ook een tekort van on geveer 80 uren zon in deze zomer is te constateren. Ook bleven alle drie zo mermaanden, berekend naar de gemid delde maximumtemperatuur te De Bilt aan de koele kant. Een ieder kan hier mee op zijn vingers natellen en uitre kenen, dat de zomer van 1963 in cijfers uitgedrukt onder de maat is gebleven, maar wel een betere indruk heeft na gelaten dan de zomers van 1960, 1961 en 1962, doordat vooral de julimaand, na, een somber begin, veel goed maakte. Volgend jaar w«er een stap. Vooral de weekeinden van augustus waren bar sJeoht. Al enkele weken tref fen wij boven de Oceaan een zeer krach tige Westelijke luchtstroom aan, waar mee, zonder dat hun iets in de weg wordt gelegd, de ene depressie na de andere snel naar de Britse eilanden trekt en waarbij de regenfronten re gelmatig ons land passeren. In Zee land wordt deze augustusmaand zeer waarschijnlijk rekord-nat met op de meeste plaatsen al meer dan 150 mm. meeste plaatsen al meer dan 150 mm. neerslag. Nu staat vooral de laatste decade van augustus bekend als de meest natte van de zomer. Opvallend is, dat over een dertig a vijftig jaren duidelijk is te zien dat het begin van september meestal een verbetering brengt, met stabieler zomerweer en dikwijls nog maxima bo ven 25° C. De meteorologische zomer, die zater dag weer kon worden afgeschreven, heeft het water in de schoenen staan. Maar wanneer wij' het volgend jaar weer zo'n stapje in de goede richting gaan, kan ook augustus weer bij de plus punten gaan behoren. Laten wij dus op timistisch blijven; wij zijn weer op de goede weg al gaat het wat langzaam, (Nadruk verboden) acht hoopt de vrouwenvereniging „Weest een Zegen" in het verenigings gebouw alhier, haar eerste vergadering na de vakantie weer te hebben. Bejaardenmiddag. Op donderdag 5 sept. a.s. des nam. 2.30 uur zal er be jaardenmiddag gehouden worden in het vereen, gebouw aan de Kolfweg. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer L. D. Cambeen slaagde te 's Graven- hage voor zijn acte Wiskunde L. O. D.V. dinsdagavond 7 uur voor te gaan Kerkdienst. Voor de Ger. Ger. hoopt ds. P. Blok van Dirksland. door W. SCHIPPERS 23 Allen verzekerden, dat ze meer toch ten in de bergen hadden gemaakt en niet duizelig waren geworden, dat ze dus zich zeer goed in staat achtten een moeilijke klimpartij mede te maken. „Dan", sprak Unterwald, „ben ik be reid de leiding op mij te nemen, doch onder één voorwaarde." Men staarde de gids vragend aan, en deze vervolgde: „Bij een tocht, zoals wij voornemens zijn te ondernemen komt het er in de eerste plaats op aan, dat men bij het passeren van gevaarlijke plaatsen nauw lettend acht geeft op hetgeen door de gids gezegd wordt, en ook zonder be denken handelt naar zijn aanwijzing. Indien de heren nu allen zich naar deze regelen willen voegen, dan neem ik het voorstel aan, en kan ik vandaag nog alles in gereedheid brengen voor de tocht." Men verzekerde als om strijd, dat ze zich geheel door de ervaring van hun gids zouden laten leiden. Ook luitenant Hatter, die zeer goed begreep, dat de eis van Unterwald in hoofdzaak hem betrof, gaf door een trotse hoofdknik zijn instemming te kennen. Hier zweeg Wilhelm even. In gedach ten verzonken, staarde hij recht voor zich uit, totdat de stem van zijn jonge makker hem weer terugriep tot de wer kelijkheid. „Liep de tocht niet goed af, Wilhelm" vroeg Jan Starheim. Somber schudde de Zwitser het hoofd. Toen ging hij voort. Reeds vóór het krieken van de dageraad was het reisgezelschap de bergen ingetrokken. Buiten de zes of zeven heren, waren ook een paar be dienden mede gegaan, waaronder zich de lippelapper van luitenant Hatter be vond. De tocht ging voorspoedig. Vrolijk en welgemoed bereikte men eerder dan men zulks verwacht had, een der ge vaarlijkste plekken nabij de bergtop. De plaats, waar men zich toen be vond, was een klein rotsplateau, 't Was maar enkele schreden breed en overal in 't rond rees de bergwand steil op waarts, terwijl smaUe spleten en scheu ren, hier en daar met mos en kruiden begroeid, de stoute klimmer de gele genheid boden om de top te bereiken. Een uurtje had men op het rotspla teau uitgerust en die tijd benut om de rugzakken te openen en zich met een hartig maal te verkwikken, toen een der heren het voorstel deed, niet hoger te klimmen, want langs het pad, dat de gids had aangewezen, naar boven te gaan, stond volgens hem gelijk met een zekere dood. „Wat denkt gij er van, gids?" zo vroeg men Unterwald. „Ach," antwoordde deze, „voor een bergbewoner is er niet het minste ge vaar aan verbonden, doch voor iemand die het niet gewend is, blijft het altijd een groot waagstuk; daarom ontraad ik ten stelligste aan een ieder, die er voor zichzelf gevaar in ziet, want het is zeker, dat men, indien men onder het klimmen langs dergelijke paden bang wordt, ook misstappen gaat doen of duizelig wordt, wat natuurlijk doods- gevaarlijk is." Daarop antwoordde de heer, die het voorstel gedaan had, dat het natuur lijk een ieder vrijstond, naar boven te gaan of niet, doch dat hij voor zich eerlijk wilde bekennen, niet hoger te durven klimmen, en dat trouwens zijn leven en dat zijner metgezellen hem meer waard was, dan de simpele eer, om te kunnen zeggen, op de top te zijn geweest. Onmiddellijk daarop nam luitenant Hatter het woord, en met iets min- achtends in zijn stem vroeg hij, wat eigenlijk het doel van de tocht was: dit plateau te bereiken of de top van de berg te beklimmen! „Nu," sprak een der heren, „het doel was natuurlijk de top te bereiken, doch ge moet niet vergeten, luitenant, dat het slechts een pleziertochtje is, en dat er hoegenaamd geen belangen aan zijn verbonden, of wij die top bereiken, ja dan nee. Eerlijk gezegd valt het mij al zeer mede, dat wij het tot zulk een hoog te hebben gebracht, doch laat het nu ook genoeg zijn. Laten wij. niet hoger iklimmen, nu de weg daarheen zo ge vaarlijk wordt." De officier lachte spottend en zeide: „Willen de heren zo goed zijn, zich het hier nog een uurtje zo gemakkelijk mo gelijk ite maken, dan zullen mijn be diende en ik de gids volgen naar de top, want wij, Engelse officieren, zijn niet gewoon een plan slechts half te volvoeren." Unterwald, die op zijn toergstok ge leund, zwijgend het gesprek der toe risten had gehoord, trok thans de rug zak naar voren en haalde er een lang dun, doch zeer sterk koord uit. Dit koord had men op moeilijk te be stijgen pleMien reeds enige malen ge bruikt. De gids was dan het eerst naar •boven geklommen en had aan de lijn de anderen langzaam langs de hellingen naar boven getrokken, doch nu was Unterwald genoodzaakt, zichzelf met zijn beide tochtgenoten aan het touw vast te binden. Het smalle bergpad liep spiraalvormig naar boven, zodat men elkaar het touw niet kon toewerpen. Op deze foto ziet men de tunnel die aansluiting zal geven aan de Ooster- scheldeburg op Noord-Beveland onder Colijnsplaat. Op deze tunnel wordt het eerste brugdeel, dat over de ingeheide palen komt, gereed gemaakt. Achter de dijk ligt de gigantische bok „Ir. J. G. Snip" met de „paaldrij finrich ting", waarvan we kort geleden een fo to hebben gebracht. Er begint nu schot te komen in het indrijven van de palen, met de eerste drie, direct onder de wal ging het niet zo vlot. Dit vond zijn oorzaak omdat er onder de dijk veel steenslag voor kwam, waar de boor niet door kan ko men. Zoals bekend zijn de cylinders van de betonpalen hol; een boor maalt van binnen uit grond, zand en steenslag weg, waardoor de paal steeds dieper zakt. Er moeten 162 palen in de bodem vjin de Oosterschelde worden geslagen de bok zal dus steeds verder van de Noord-Bevelandse wal komen te liggen En het zal steeds meer spectaculair worden, vooral wanneer de eerste brug- delen zullen zijn geplaatst. f9 Bij uitstek geschikt voor recreatie Zwembad en zonneweide in de nabijheid In de afgelopen jaren is door parti culieren meerdere malen belangstelling getoond voor het Fort „Prins Frederik" te Ooitgensplaat, teneinde dit fort te gaan exploiteren voor recreatieve doel einden. Burgemeester en wethouders zijn met verschillende terzake deskundigen even eens van mening dat zeker 'na de tot standkoming van de in het kader van de uitvoering van de Deltawerken in de nabijheid van deze gemeente in aanleg zijnde werkzaamheden, genoemd Fort voor het beoogde doel bij uitstek ge schikt is te achten. Het is daarom, al dus b. en w. dat wij het mede gezien in het licht van de mogelijke toekomstige ontwikkeling van de gemeente Ooit gensplaat, van groot belang achten, dat het Fort met omliggende grond ter be schikking van de gemeente komt, waar door wordt bevorderd, dat de gemeen te over deze recreatieve projecten zelf meer mede-zeggenschap krijgt. Ook van rijkswege wordt dit belang ingezien, waarom de Minister van Financiën, de heer Inspecteur van de Domeinen heeft gemachtigd dit Fort met uitzonde ring van het gebouw (de zogenaamde luchtwachtpost) met omliggende grond, samen groot ongeveer 7% ha voor de duur van 30 jaren, tegen een jaarlijks canon van 500,aan de ge meente Ooitgensplaat in erfpacht uit te geven. Bij de voorwaarden zijn en kele bepalingen, o.a. dat het Fort uit sluitend mag worden gebruikt voor de recreatie en dat de gemeente haar recht niet mag vervreemden. B. en w. achten de gestelde voorwaarden acceptabel. Singel voor zwembad Tot de gronden die bij het Fort wor den gerekend behoort een gedeelte van het zogenaamde „singel". Het college stelt zich voor deze grond te benutten voor de aanleg van een zwembad met zonneweide en dit perceel niet in erf pacht te nemen, maar voor het beoog de doel aan te kopen. De inspecteur heeft zich in principe hiermede akkoord verklaard en is bereid deze verkoop te bevorderen tegen een nog nader overeen te komen prijs, welke tussen de 30 en 50 cent per m2 zal liggen. Bij onderhandelingen die b. en w. onlangs nog met mogelijke gegadigden voor dit Fort hebben gevoerd is even wel gebleken, dat, wil het Fort voor ge noemd doel bruikbaar zijn, de aanwe zigheid van drinkwater en electriciteit een eerste vereiste is. De hieruit voort vloeiende kosten worden op rond 30.000,geraamd. Daar deze voorzie ningen tevens nodig zijn voor het aan te leggen zwembad en het achter het Fort aan te leggen industrieterrein, waarvan het uitbreidingsplan in hooi:d- zaak in bewerking is, menen b. en w. dat deze kosten voor het Fort op 15.000,zijn te stellen. De jaarlijks uit deze transactie ten laste van de ge meente voortvloeiende kosten zijn als volgt gesteld: erfpachts-canon 500,—; dijk- en polderlasten 950,grond lasten 230,annuïteit aansluitings- kosten 30 jaar a 4%"/o 920,en voor onderhoud en diversen 400,Een totaal bedrag van 3000, Verwacht wordt dat in de nabije toe komst door het treffen van een aan vaardbare exploitatievorm voor het Fort dit bedrag kan worden terugont vangen. Als deze plannen worden ver wezenlijkt zal er in deze hoek van de Weipolder (waarin het Fort en het zwembad zijn gelegen) een zeer uniek recreatiecentrum ontstaan. De ratten te bestrijden Heeft zeer veel geld gekost Maar op Flakkee zijn wij er Zo goed als van verlost! Er zijn er veel gesneuveld Zowel van oud als jong Misschien er er een enkeling Die deze dans ontsprong. Wordt die dan door wie ook Het geeft niet waar ontdekt, Dan beslist niet wachten. Maar meldt het dan direct. En ook de laatste worden Opgeruimd voor goed Daar men op Flakkee niets meer Van dit gure ontuig moet. Middelkarnis - Telefoon 2043 SOMMELSDIJK Van 9 tot 15 september a.s. wordt hier ter plaatse door de Stichting „Het Hoogeland" een coUekte gehouden voor haar verzorgings-, opvoedings- en re- classeringswerk. Gaarne bevelen wij de ze Hoogelandse coUekte voor het uit gebreide werk in de 5 inrichtingen en 3 tehuizen waarin per jaar ca. 600 per sonen van ALLE gezinten verpleegd worden waarvoor veel geld nodig is, bij u aan. Geeft mild voor dit mooie Christelijk maatschappelijk en sociaal- werk. OUUDORP Kerkdienst. Zondag 8 september a.s. hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan dhr. D. Hakkenberg van Veenendaal student aan de Theol. school te Rotterdam, des morgens 9.30 en 's avonds 6.30 uur. Ernstig keek de gids de luitenant in de ogen. „Wilt ge er op letten, mijnheer, en het ook uw bediende op het hart drukken, dat u zorgvuldig op dezelfde wijze de voeten zet en de handen vasthoudt, als ge mij ziet doen? Een onder de voet wegrollende steen of een bosje gras, dat de hand losscheurt van de rots kan een dodelijke val tengevolge hebben." Luitenant Hatter maakte met enige woorden in het Maleis zijn bediende duidelijk, wat de gids bedoelde, en deze boog het hoofd ten teken, dat hij de be doeling van zijn meester had begrepen. Toen bond Unterwald het koord aan de brede leren gordel vast, die hij om zijn middel droeg, daarna bevestigde hij het om het lijf van de Maleier, waarna luitenant Hatter het uiteinde aan zijn gordel knoopte. „Nu, heren, heeft er werkelijk nie mand anders lust en moed zich nog bij ons aan te sluiten?" Er lag beledigende spot in de toon, waarop de officier deze vraag deed, en een der andere leden van het toeristenclubje antwoordde niet minder spottend, dat het voldoende was, als er bij zulk een klein gezelschap als het hunne tenslotte één held was, die zijn waardevol leven wenste te wagen voor een simpel soort eer. De luitenant beet zich op de lippen en gaf Unterwald een wenk om de bestijging te beginnen. Een twintigtal meters hoog kon men de stoute klimmers met het oog volgen. doch toen draaide het pad, en het ach tergebleven gezelschap raakte hen kwijt uit het gezicht. Ben onaangename, gedrukte stemming had zich van het daareven nog zo vro lijke groepje mensen meester gemaakt. Ieder voor zich wenste hartelijk, dat de bedaarde Unterwald, wiens tegenwoor digheid hun zoveel zelfvertrouwen had geschonken, maar weer in hun midden was. „Ik wilde wel", sprak ten slotte één huimer, „dat luitenant Hatter die top maar alleen met zijn bediende had be klommen en onze gids niet genoodzaakt had, mede te gaan. Ik wil wel eerlijk bekeimen, dat ik niets gerust ben over de afloop van die klimpartij." Ongeveer een half uur had men ge wacht en alle ogen op het plateau staar den in spanning naar boven, want men verwachtte elk ogenblik, dat de klim mers weer in het gezicht zouden komen. Slechts nu en dan verschrikte hen het geluid van een in de onmeetbare diep te wegrollende steen; overigens was het doodstil in de ontzaglijke eenzaamheid van de bergwereld op deze hoogte. Daar plotseling deed een rauwe kreet, waarvan de bergwanden de echo terug- kaatsten, de luisterende mannen het bloed in de aderen stollen. Met donde rend geweld stortten zware stenen aan de andere zijde van de berg omlaag. (Wordt vervolgd) Bedrij f sar op gewez tot weini enorme e meenscha" spierspas" menhang verzuim ceerde di die betre" derlandse drijfsvere leen voor bijna wegens s~ dere spie een ai-tik „Pols" Gaat me tedagen o kende be" drukken, ningen d tallen mi Zweden stoorniss" instelling nen kost den) Dat gri schap uit beidstijd tientallen nen, we Maar dat spieraan-^ gen, de inneemt, verkoudh te zeer v gnose-sta conclusie vrouwen spierreu" gen onge rug, len handen dergelijk mannen drie aan dere vo gingsapp hebben val van de frequ op elke aard. De be werk do gen de z zich ove" steno typi machine ster, die deling v op het v gelijke ieder he ke risico groot de een toure groepen gevolg d gemakke geconfro- en spier In de er al to propaga schapelij gen in het eno" doeninge bedrijve- voor de eni socia Het ver voorkom pen, het deze be

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 2