De Boerenpartij De nieuwe GereformeerdeüSchool te Middelharnis Meditatie Fe. C KORTEWEG a ZOON Augustus 1963 BUITENLAND Plaatselijk nieuws Nieuw besturend zuster voor het Ziekenhuis 36e jaargang Vrijdag 30 augustus 1963 No. 3216 Cbx. STRèEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond „Een kort gebed" wla Fruitmanden en Fruitbalties ,*3)e Srulicentrale" Niet spelevaren met de „ALBECARO' doch met vakantie in Ierland PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De Boerenpartij is voortgekomen uit de Landelijke Vereniging voor Bedrijfs- vrijheid in de Landbouw (de B.V.L.) die al in 1946 werd opgericht. Het doel daar van ligt in de naam opgesloten. Men staat vrije mededinging voor in de han del, intrekking van de crisiswetgeving, inkrimping van hot ambtenarenkorps en beperking van de overheidsbemoei ing inzake de bedrijfsvoering. Haar or gaan is „De Vrije Boer". De laatste ja ren trok zij nogal de aandacht doordat haar aanhangers enkele wegen op de Veluwe blokkeerden, openbare verko pingen van de inventaris van enkele boerderijen saboteerden en door in het algemeen velerlei actie te voeren tegen liet Landbouwschap. Zij voert dus een min of meer agressieve oppositie tegen de P.B.O.-organen en tegen de bemoeie nis van de Overheid met de landbouw. De Boerenpartij nu is de politieke uit drukking van deze stroming. In het Ur gentieprogram, dat zij bij de jongste verkiezingen publiceerde, staat o.a. het volgende te lezen: „Daadwerkelijke handhaving van het Huis van Oranje en behoud van de staat als rechtsstaat gebaseerd op de christelijke levensbeschouwing. Handhaving en herstel van een zelf standige boeren- en middenstand. Be vordering van het persoonlijk verant woordelijkheidsgevoel van alle bevol- ]{ingsgroepen. Vermindering van de so ciale lasten voor het bedrijfsleven. Afschaffing van de namaak-fascis- tische schappen. Drastische verlaging der inkomsten belasting en afschaffing van omzet- en grondbelasting. Afschaffing van de vei'plichte A.O.W. omdat die verslappend werkt op de volkskracht en daarvoor in de plaats vrijstelling van belasting tot 5000, op dat de kleine zelfstandige zelf kan spa ren. Vrije handel in landbouwprodukten, waardoor de prijs voor de consument zakt en het gebruik toeneemt. Beperking van allerlei subsidies aan instellingen van twijfelachtige aard." Ziehier enkele van de voornaamste verlangens van deze partij. Er zitten ongetwijfeld wel enkele gezonde ideeën tussen, maar wat de algemene lijn be treft, die in hun opvattingen omtrent het te voeren landbouwbeleid te zien is, geloven we, dat ze de dingen wat al te simplistisch zien. Deze mensen bena deren de problemen uitsluitend vanuit hun eigen positie als kleine boeren wat ze overigens met vele groepen ge meen hebben en zijn niet in staat het geheel van de internationale en natio nale landbouwproblematiek te overzien in al haar waarlijk ontstellende gecom pliceerdheid. Ze zijn enkele jaren gele den geschrokken van berichten in de pers die met grote koppen vermeldde, „Aanzienlijk deel der kleine bedrijven moet verdwijnen". Juist toen kwam ook het Landbouwschap met een dubbele lieffing over 1956 en 1957 en het begon met aanmaningen en dwangbevelen druk uit te oefenen op het nogal grote aantal wanbetalers. Daardoor ontstond een stemming van protest, die een gun stige voedingsbodem bood voor de ac ties van de B.V.L. en later van de Boe renpartij. Dhr. Houttuijn Pieper heeft in een ar tikel in het Landbouwkundig Tijd schrift van juni 1962 interessante be schouwingen gegeven over deze kleine boeren. Volgens hem redeneren ze als volgt: De boeren, vooral die op de ge mengde bedrijven, worden sinds de oor log systematisch uitgebuit, eerst door afroming van de prijzen en later door de diverse heffingen (Landbouwschap, Produktschappen en monopolieheffin gen). De Overheidssteun is in feite geld dat de boer eerst is afgenomen. Boven dien wordt er een enorm aantal ambte naren van onderhouden. De lage prijs voor de produkten is een gevolg van de socialistische politiek om de arbeiders te believen door de kosten van het le vensmiddelenpakket laag te houden. De kostprijs wordt echter veel te hoog door de heffingen en allerlei lasten. Het zou de kleine boeren veel beter gaan als men de schappen en de heffingen liet verdwijnen, het grootste deel der ambte naren zou ontslaan en de prijzen vrij laten. Dan wordt de situatie weer nor maal en is het ook niet nodig de boe ren op te jagen naar steeds meer me chanisatie. Uit onze serie artikelen over de land bouwmoeilijkheden kan gebleken zijn, dat we bovenstaande redenering niet kunnen bijvallen. De oorzaken liggen veel dieper. Vorengenoemde schrijver poogt de actie van deze boeren sociolo gisch te verklaren. Hij meent, dat het een reactie is op maatschappelijke ver anderingen die ze niet kunnen verwer ken en niet willen aanvaarden. Een groot deel van hen zal door gebrek aan kapitaal, vakkermis en thans vereiste soort ondernemersmentaliteit econo misch het onderspit moeten delven. En hu zien ze hun vertrouwd wereld beeld in duigen vallen. Altijd hebben ze gemeend, dat de landbouw de rugge- graat van onze economie is, maar nu horen ze steeds weer, dat de kleine ge mengde bedrijven geen levensvatbaar heid meer hebben. Ze vinden handenar beid met lange dagen en spaarzaamheid hun plicht en horen nu, dat ze maar moeten mechaniseren en zich in de schuld steken. Dit alles strijdt tegen hun hele mentaliteit. Ongetwijfeld moet menig aspect van hun be2w:aren ons aanspreken: dat alles centraal wordt geregeld, dat de arbeid niet meer wordt gewaardeerd als vroe- „Zeg tot mijn ziel: „Ik ben uw heil" 2 Wat is dit korte gebed van David ook een heerlijke vertroosting voor de zie ken. - Ge weet toch immers wel, wat dit kleine woordje ,.heir' wil zeggen? Dit woord staat in verband met „'.helen" of genezen". Wanneer wij pijn of smart gevoelen, dan roepen wij zo spoedig mogelijk de dokter. Want dat is immers de man, die de kunde en de middelen heeft, waardoor de pijn, het zieke ge voel, kan weggenomen worden. Toch zit er nog meer in het oorspron kelijke woord dat hier door „heil" is vertaald. Daar zit ook de gedachte in van „ruimte-geven" David zegt hier dus eigenlijk: „zeg tot mijn ziel: ,,Ik ben uw ruimte-maker". Hij is op dit moment een vluchteling Ingesloten door de bergen. Ingesloten door de achtervolgende soldaten van Satil. Hij zit als in een cirkel en kan nergens een opening ontdekken. Reeds roept de vijand zegevierend: „Hij heeft geen heil bij God!" „Heere", zo smeekt David, „breek die cirkel open en geef ruimte. Is zo ook uw levenservaring niet? In het natuurlijke leven kan Jiet gebeuren dat de levenszorgen zich als een be nauwende cirkel rondom ons levensbe- staan trekken. Door tegenspoed in zaken of ambacht Door dagen van ziekte of ouderdom, Hoe drukt de moeite en zorg ons dan neer. Dan klaagt ge met de dichter: Duizend zorgen, duizend doden Kwellen mijn angstvallig hart. En tochwanneer ondanks alle don kere omstandigheden, het van binnen maar licht blijft, is het nog wel te' dra gen. Erger wordt het als, te midden van de tegenspoeden, de Heere zijn oog voor ons verbergt. Wanneer de stem der verleiding in 't hart fluistert „De Heere denkt niet meer aan u. Anders zou Hij U dit alles niet doen overkomen". Dan sterft het geloof langzamerhand weg, dan gloort de hoop niet meer, dan wordt de liefde afgestompt. Dan vragen we, met Asaf, in ons on geloof: „Zou,God het wel weten? Zou er wetenschap zijn bij de Allerhoogste? O, wat is er dan dringend ruimte nodig, willen wij niet door de enge band om onze lendenen verstrikken. David zegt zo schoon in dit gebed: „Uw heil" „Uw Ruimtemaker". Hij heeft het ook getracht om zichzelf ruim te te geven. Wat is dat verkeerd afge lopen. Gelukkig dat David met alle zelf-kunnen aan 't eind is gekomen en niets meer heeft overgehouden dan üiet: Gena, o God gena, hoor hoe een boete ling pleit. En wat een wonderlijke God is het dan, waar mede wij te doen hebben. Hij verlost David door het wonder, maar Hij verlost ook ieder der zijnen door het wonder. Door het wonder van Zijn ge nade! „Zeg tot mijn ziel: „Ik ben uw heil" Dan vragen we niets meer of niets minder, dan om de persoonlijke tussen komst van God. Dan is er behoefte gekomen niet al leen aan de verlossing, maar ook aan de Verlosser. Zijn naam is: Zaligmaker! En dat betekent letterlijk „Ruimte-ma ker"! Hij had dus in de nood van zijn le ven, de Heere Jezus Christus nodig ge kregen. Lezers kent u ook reeds die roep om ruimte en die roep om de ruimtemaker de Heere Jezus CCiristus. Dat zal dan zijn met ootmoed en in diepe afhan kelijkheid. Maar ook, met gepaste vrij moedigheid. En wie zó tot Hem komt zal geens zins worden uitgeworpen. Wie zijn hoop, op de mensen verliest, maar op de Heere leert bouwen, mag het zingen: „Bij U is raad, bij U alleen 't Is vruchtloos waar men zich mee vleit Want 's mensen heil is ijdelheid. Dirksland C. J. Kesting ^i^i&Bt Fabrieken Zevenbergen ger, dat de vrijheid wordt beknot en de ambtenaren regeren. De schrijver meent echter, dat ze de structurele verande ringen wel zullen moeten aanvaarden, maar dat ze deze mentaal niet kunnen verwerken, omdat ze onvoldoende er voor toegerust zijn. Dat ligt enerzijds aan hun geografische isolatie (Veluwe, Staphorst), anderzijds aan hun geeste lijk isolement. Hij wijst erop, dat de op positie van de B.V.L. en Boerenpartij de meeste aanhang heeft in streken, waar de Geref. Bond en de Geref. Ge meenten veel aanhangers tellen. (Dit moge zo zijn, maar de stembus wees toch uit, dat b.v. in Brabant en Lim burg vele roomse kleine boeren op haar stemden en anderzijds bleven velen uit genoemde kringen (hun oude partij trouw, omdat de agitatie der Vrije Boe ren hun te ver gaat.) Lid worden vooral degenen, die zich het meest bedreigd voelen. Hun economisch en politiek in zicht is volgens H.P. zeer gering. En hij meent dat er nauwelijks enige con structieve invloed van hen uitgaat en dat ze slechts de nostalgische gevoelens (van heimwee) van een maatschappelij ke groep versterken, die als zodanig geen toekomst heeft. Hoe ihet echter ook zij, er wordt thans in vele kleine-boerengezinnen armoede geleden. In Drenthe zijn er, die van een bruto-inkomen van 3000 gld. moeten zien rond te komen. Dat dit bij een deel der boeren tot een extremistische stem ming leidt, is tot op zekere hooge ver klaarbaar. Een oplossing zien wij ech ter niet. De methode van de Boerenpar tij algehele bedrijfsvrijheid bete kent in de huidige omstandigheden eco nomische zelfmoord voor de kleine be drijven, ook van die, welke zich wel licht anders zouden Ciandhaven. De ont wikkeling naar grotere eenheden is niet tegen te houden, maar de regering zou deze meer sociaal moeten begeleiden bij diegenen, die moeten uitvallen. De kou de sanering is al veel te lang getolereerd omdat ze zo goedkoop is, maar dit geeft weinig blijk van sociale bewogenheid. Tenslotte nog iets over het optreden van de Boerenpartij in het parlement. Dhr. Koekoek heeft onlangs daar zijn maidenspeech gehouden. We hebben het stenografiscth verslag ervan gelezen en we moeten zeggen, dat ze ons erg is meegevallen. Het was geen eenzijdige en exclusief betoog over de positie der kleine boeren, maar werkelijk een be schouwing over allerlei punten van re geringsbeleid. Wel kregen we sterk de indruk uit de stijl en de woordenkeus, dat hij zijn rede niet zelf had opgesteld; wat ook bleek uit het grote verschil met zijn redevoering tijdens de replieken, die hij uiteraard zelf had moeten sa menstellen. Hij stelde als grote tegen stelling: vrijheid of dwang en verweet de confessionele partijen, dat ze hun De nieuwe Gereformeerde School staande aan het scholencomplex aan de Koningin Juliana weg die maandag 2 sep tember a.s, officieel zal worden geopend door de inspecteur van het lager onderwijs, de heer M. Molenaar. Vooraf zal in de hal van de Chr. Ulo namens het gemeentebestuur de overdracht plaats hebben aan de Schoolvereniging door burgemeester P. W. Hordijk Vietnam, programma's zo opstellen, dat ze er al le kanten mee uit kunnen. Hij wilde geen liquidatie van deze partijen zoals de P.v.d.A. voorstaat, maar la.nceerde de gedachte die bij ons ook meermalen is opgekomen, om de antithese: dirigisme contra vrijheid duidelijker te maken door aan beide vleugels in die partijen een eigen status te geven. Voorts drong ihij aan op bestrijding der inflatie, be lastingverlaging, vermindering der so ciale lasten, opruiming van de P.B.O., meer vrijheid in de landbouw en stop zetten van de woningbouw me subsi die behalve voor de heel lage inkomens. Het zijn allemaal erg „conservatieve" verlangens, maar een aantal ervan spre ken ons toch wel aan. Alleen geloven we beslist niet we herhalen dit met nadruk dat zijn oplossing van de landbouwproblemen de juiste is. Trouwens, de partij is in dit opzicht zelf niet consequent. Haar Kamerlid Voogd, stelde in juni vragen aan Min. Marijnen over de vaststelling van ga rantieprijzen voor bieten en melk. Als de Boerenpartij geen dirigisme wil, doch vrijheid, moet ze o.i. ook deze garantie prijzen, afwijzen. Dit lijkt ons meer in de lijn van haar politiek te liggen. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 WestdQk 36 MIDDELHARNIS De gebeurtenissen in Zuid-Vietnam hebben in de gehele wereld de aandacht getrokken. De boeddhisten in dat land, die 70 procent van de bevolking uitma ken, blijken te worden onderdrukt door de heersende rooms-katholieke min derheid. Uit protest tegen die onder drukking hebben vijf boeddhistische monniken publiekelijk zelfmoord ge- pleiegd.^ Daarna zijn de verhoudingen eér.dar verslechterd dan verbeterd. On- dSnks demonstraties en protesten van alle kanten heeft president Diem de staat van beleg afgekondigd en zijn er honderden boeddhisten, maar ook ande ren die zich tegen het beleid van de regering verzetten, gearresteerd. Onder hen waren vooral professoren, studen ten en politieke figuren. „Insiders" menen te weten dat het niet zozeer president Dlem is, die de dictatuur uitoefent, maar zijn schoon zuster, mevrouw Ngo Dinh Nhu, die wordt beschouwd als de „first lady" van Vietnam. Zij heeft reeds herhaalde malen in het openbaar felle aanvallen gedaan op de boeddhisten in het land. Diem, die zelf ongehuwd is, schijnt zeer door deze vrouw te worden beïnvloed. Sedert de vorming van de staat Zuid- Vietnam in 1954 is Diem president ge weest. Al die tijd heeft zijn bewind on der bescherming gestaan van de Ver enigde Staten. Dat was nodig als men bedenkt dat Vietnam een voortdurende strijd heeft te voeren tegen de com munisten in het land. Er zijn in Viet nam 12000 Amerikaanse „technici" en de Verenigde Staten hebben al enorme bedragen neergeteld voor economische hulp. Maar thans heeft Kennedy al la ten doorschemeren dat Diem zal moe ten veranderen van koers, wil hij nog langer aanspraak op deze hulp kun nen maken. Het is nu maar de vraag waarnaar de president op den duur zal luisteren: naar de adviezen van Ken nedy of naar die van zijn schoonzuster. De strijd tussen Boeddhisten en rooms-katholieken in Vietnam is eigen lijk al jaren aan de gang, hoewel min der spectaculair dan op dit ogenblik. Nog betrekkelijk kortgeleden kwam er een soort accoord tot stand, waarbij de boeddhisten wat meer vrijheden kre gen. De regering heeft zich echter nim mer aan dat accoord gehouden. De toe stand is sindsdien nog verscherpt. De zer dagen kwam het tot ernstige ge vechten tussen boeddhisten en rooms- katholieke militairen, waarbij 26 sol daten en 7 officieren werden gedood. Nu hun pleizierjacht door de brand nug niet gereed is zijn Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco met vakantie in County Kildare, Ierland. De kinderen, de 6-jarige Prinses Caroline en de 5-jarige Prins Albert, zijn ook van de partij. De minister van buitenlandse zaken is afgetreden omdat hij zich niet met de politiek van de regering kon ver enigen. Hij werd onmiddellijk na zijn aftreden gearresteerd. Wel een bewijs hoe dicht het bewind van Diem bij de dictatuur is gekomen. Het leger in Vietnam staat geheel buiten de strijd. De aanvallen en arrestaties staan op rekening van politie en kleine mili taire eenheden. Irsaël-Syrië Israël en Syrië hebben elkaar bij de Veiligheidsraad aangeklaagd wegens wederzijdse agressie. Volgens Israël heeft Syrië honderd maal de Israëlische grenzen geschonden. Syrië beweert dat Israëlische troepen zijn samengetrok ken langs de Syrische grens en dat zij daarbij op Syrische voorposten zouden hebben geschoten. De Veiligheidsraad heeft, onder voor zitterschap van de Noor Nielsen de klachten in behandeling genomen. Zo wel Israël als Syrië ontkennen: de hun ten laste gelegde agressie. De bewijzen en argumenten van Israël lijken sterker dan die van Syrië. Vanaf de vestiging van de staat Israël in 1948 is dit land nu eenmaal een doorn in het oog ge weest van alle Arabische landen, maar nog geen enkel land is erin geslaagd, Israël van de kaart te vegen. De secretaris-generaal der Verenig de Naties, Thant, heeft op beide landen een beroep gedaan, al het mogelijke te doen om verdere grensincidenten te voorkomen. De V.N. zullen in Israël en in Syrië een onderzoek instellen naar de toestand in de grensgebieden. Noorwegen De Noorse regering van premier Ger- hardson, die uit sociaal-democraten be stond, is na een vierdaags debat ten val gebracht. Dit gebeurde met een motie van wantrouwen, die werd aangenomen met 76 tegen 74 stemmen. Vóór stem den de liberalen, de socialisten, de chris telijken en de conservatieven. De di recte aanleiding tot deze val was de beschuldiging dat de regering geen vei ligheidsmaatregelen had laten nemen aan de Koningsbaai op Spitsbergen, waar vorig jaar 21 mijnwerkers bij een ontploffing om het leven zijn geko men. Gerhardsen, die 66 jaar is, is sinds het einde van de oorlog premier ge weest met een onderbreking van vier jaar. De oppositie-partijen zullen nu een nieuw kabinet vormen, dat wel licht volgende week gereed zal zijn. NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:Z3Z8 MIDDELHARNIS Met brommer over de kop. De heer L. Horseling, besteller P.T.T. en tam bour maitre van Sempre Crescendo is woensdag met zijn bromfiets onder Stad aan 't Haringvliet over de kop ge slagen, doordat zijn band klapte. Hij bekwam blessures aan zijn gezicht. Spreekuur woningzoekenden. Spreek uur voor woningzoekenden op 3 sept. a.s. van 19 tot 20 uur in het gemeente huis. Gevaarlijk kinderspel. Een zoontje van dhr. C. v. d. Berge (kok op de gro te vaart) speelde met een zoontje van Dupree met pijl en boog. De ene jon gen trof de 11-jarige Jan van den Ber ge in het oog. Het was van die aard, dat het ventje onmiddellijk naar het oogziekenhuis te Rotterdam moest wor den overgebracht. Het laat zich ern stig aanzien daar vermoedelijk het licht uit het oog zal moeten gemist. Mfet pijl en boog schieten blijft ge vaarlijk spel voor kinderen. DIRKSLAND Naar Canada. De heer W. J. Nieuw- land is woensdag j.l. vertrokken naar zijn zoon in Canada met het passagiers- DIBKSLAND Voor de Paulina van Weel Stichting en het Ziekenhuis „Bethesda" te Dirks land is een nieuw besturend zuster be noemd, (in de vakature Zr. Korver) n.l. zr. T. Spanjer uit Almelo. Zuster Spanjer is thans hoofd van de dhirurgische afdeling in het Irene- ziekenhuis te Almelo. Dit is een nieuw ziekenhuis met 370 bedden; haar afde ling omvat 80 bedden. Zuster Spanjer heeft naast het di ploma voor ziekenverpleging de aan tekening voor kraamverpleging, wijk verpleging en diploma opleiding voor staffunktionarissen in ziekenhuis. Zij is Nederlands Hervormd en komt oorspronkelijk uit Rijssen, waar haar ouders ook wonen. Op 1 december a.s. hoopt zij haar funktie als besturend zuster te Dirksland aan te vangen. Waarneming' Vanaf 1 oktober zal de funktie van be sturend zuster worden waargenomen door mej. Zr. C. M. Tobi, die in het ziekenhuis als hoofdverpleegster is werkzaam geweest vanaf 1939 tot 1950 Zij heeft er de bezettingstijd meege maakt en is bij velen geen onbekende. Zr. Tobi is onlangs gepensioneerd als direktrice van het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk. Zij woont thans te Ede. Miljoenenpoten en Libellen kwamen ons immers voorspellen dat 't een warme zomer worden zou. Maar nu is toch wel gebleken, men had het niet goed bekeken, 't was steeds regen, wind en kou! Steeds weer hoopte men op later, maar we zitten nog in 't water, en dat is beslist niet best. 't Brengt de boeren in de zorgen, van de oogst haast niets geborgen, en dit weer is dan funest! En vooral de laatste dagen: Door de storm, en regenvlagen werd het land geïnundeerd. Men kon dan ook niets beginnen, noodgedwongen bleef men binnen, maar men dacht; „dat gaat verkeerd" Het loopt wel bijzonder tegen, want door steeds weer zware regen zit veel graan reeds in het „schot" Nu ligt daar het land verdronken. De gewassen zijn verzonken, en veel is er dat verrot! Maar al gaat het niet zo goed, houdt dan toch maar goede moed, en niet te pessimistisch zijn! Want al loopt het nu erg tegen, er komt, ook na deze regen immers toch weer zonneschijn! J. S. schip „Rijndam". Hij is in gezelschap van zijn kleinzoon Wim, die twee maanden van zijn vakantie op Flakkee heeft vertoefd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1