De moeilijkheden in de iandbouw Maandag 5 augustus wordt H.K.H. Prinses Irene 24 laar Vakantie-Sluiting Meditatie BUITENLAND Coöp. Raïff. bank te Stellendam behaalde de 4 miljoen NUTSSPAARBANK - MIDDELHARNIS J 36e jaargang Vrijdag 2 augustus 1963 No. 3210 Chr. STRèEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verichijnt tvoeemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond Demas terugkeer naar de wereld ir -k Kweek meer rente RENTE 3.60% I van uw geld V^ Fruitmanden en Fruitbakjes **2)e ^rullc&HtraU" A.s. week geen krant Fabelachtige prijs voor boerderijtje te Vrouwenpolder PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Door de internationale en nationale overproduktie met als consequentie te lage prijzen vooor een aantal produkten vanwege de moordende concurrentie op de afzetgebieden en ook door andere factoren, waarop we nog terugkomen is de inkomenspositie vooral van de vee houderij te labiel geworden. Naar veler mening is dit een structureel verschijn- 1 sel, want tiet laat zich aanzien, dat zelfs binnen de E.E.G. indien niet radicaal in gegrepen wordt, de moeilijkheden in eik geval tot 1970 nog zullen toenemen. We zien momenteel zelfs, dat door de natio nalistische politiek op dit gebied door West-Duitsland ook de tuinbouw, die tot dusver niet gesteund behoefde te worden, in grote moeilijkheden komt (de komkommers). Het Buitenland be- schiermt eigen oproerige boeren door lieffingen, contingenteringen en invoer verboden. Nederland moet dus voor de landbouw ook iets doen. De binnenland se prijzen moeten beschermd worden tegen verstoringen op de wereldmarkt en gesteund bij onvoldoende opbrengst in het buitenland. Daar ons land een groot exportsaldo heeft, werkt de pro tectie, van andere landen funest en zijn wij zeer kwetsbaar. De inkomens in de landbouw zijn zeer afhankelijk van de buitenlandse invloeden. Er spelen dus in de landbouwsector niet alleen eco nomische factoren, maar ook het socia le element is in het geding, wanneer met name de kleine boeren beneden het bestaansminimum dreigen te komen. Daarom is het nodig dat voor enkele belangrijke produkten zoals melk, tar we en suikerbieten de overheid met prijsondersteunende maatregelen in grijpt om de landbouw te beschermen tegen ernstige externe prijsverstoringen. Onbelemmerde doorwerlcing van de la ge internationale markt in het binnen land zou èn te lage inkomens én gebreid aan investeringsmogelijkheden veroor zaken. Aangezien de agrarische sector onmisbaar is voor onze economie, zowel in vrede als in oorlog, en bovendien zeker een half miljoen mensen direkt of indirekt hun bestaan erin vinden, spreekt het vanzelf, dat de landbouw gesteund moet worden. De instandhou ding ervan is een nationaal belang. Ook de cultuurtechnische werken kunnen alleen met overheidsgeld worden uit gevoerd. Wanneer de Nederlandse landbouw on beschermd werd blootgesteld aan de wereldmarktprijzen, zou het inkomen van de landbouwers en veehouders veel te laag worden en zou een groot deel van de agrarische sector economisch in eenstorten. Hoe gaarne wij ook als be lastingbetalers af zouden willen van de 300 éi 400 miljoen aan landbouwsteun, die de Overheid in de komende jaren zal moeten fourneren het bedrag zou een bescheiden belastingverlaging mogelijk maken, waarop we al lang tevergeefs hopen er kan, dukt ons, geen be zwaar tegen gemaakt worden, dat onze agrariërs daarmee zodanig geholpen worden, .dat een redelijk bestaan ge waarborgd is. Alleen is het verbazend jammer, dat er, voorzover wij het zien kunnen, geen uitzicht is op een oplos sing van dit wel uitermate moeilijke probleem. De overheid kan niet ad in finitum blijven subsidiëren en het is zelfs öe vraag of bij de vervolmaking van de integratie in de E.E.G. dit sys teem mogelijk zal blijven. Wat nu het prijs- en garantiebeleid van de overheid betreft, men kan daar bij twee methoden volgen, n.l. steun via de prijzen van de produkten of direkte toeslagen per ha. aan de bedrijven. De bouw afgewezen, omdat ze te scherp laatste methode wordt door de land bouw afgewezen omdat ze te scherp sociaal gericht is. Men vindt het beter de steun te richten op een meer doel matige produktie. Bij melk waarover we reeds schreven en waarvan een groot uitvoeroverschot bestaat zijn echter toeslagen de enige mogelijkheid. De prijzen van de produkten, die ge garandeerd moeten worden, worden door het Landbouw-Economisch Insti tuut (het L.E.I.) in Den Haag een zeer belangrijke en omvangrijke be drijfseconomische instelling, door over- lieid en Landbouwschap samen gesticht en beheerd en waar wij o.a. ook ons licht opgestoken hebben voor het schrij ven van deze artikelenserie berekend aan de hand van een aantal representa tieve bedrijfsboekhoudingen en dit ge schiedt zo, dat alle kostprijselementen, dus ook de rente van geïnvesteerde ka pitalen (grond, gebouwen, machines) zijn doorberekend. Doordat dit instituut van overheid en bedrijfsleven gezamenlijk uitgaat en de deskundigen daar zuiver boekhoudkundig te werk gaan, vormen de geproduceerde cijfers een basis voor beiden en kunnen ze als objectief wor den aangemerkt. Wat de veehouderij aangaat, die zoals we zagen, het leeuwenaandeel van de overheidssteun incasseert? sedert 1956 bestaat daar een overschot aan boter- vet, zodat grote hoeveelheden zouden moeten worden afgezet tegen niet-lo- nende prijzen en grote verliezen zouden worden geleden. De produktie van zui vel neemt in Frankrijk, West-Duitsland ffl België snel toe en dat maakt onze export steeds Tnoeilijker. Daardoor zijn noge overheidsbijdragen nodig om de gegarandeerde melkprijs van 27 et. te *unnen uitkeren. Wel heeft de minister garantie beperkt tot een bepaald de kwant um n.l. S miljard kg. Want Demas heeft mij verlaten, hebbende de tegenwoordige wereld lief gekregen, en is naar Thessalonica gereisd. (2 Tim. 4 10a). In de loop der eeuwen zijn duizenden mensen weggelopen uit het verbond Gods. Voor het genot van de wereld verkochten zij het eerstgeboorterecht van Gods verkiezende genade, waar zij niets aan vonden. Hun nakomelingen leven ook vandaag. Zij vermenigvuldi gen zich zelfs. Zij plukken liever de dag dan dat zij grijpen naar het eeuwige le ven. Eén of ander getuigschrift, dat in de regenwoordige wereld waarde heeft, is hun meer waard, dan het getuigenis Gode te behagen. Zij liebben deze we reld lief. Derhalve verlaten zij het gezelschap van Gods kinderen. Zij keren God de rug toe en stappen op zoek naar geluk op de weg die tot het verderf leidt. De Heilige Geest is over deze mensen zéér bedroefd. Wij trekken ons er veelal niet zo veel van aan. Het raakt ons na melijk zo weinig, als door deze mensen Christus verdriet wordt aangedaan. Wij zijn niet zo diep bekommerd over het eeuwig welzijn van onze naaste. Wij ver geten, dat elke rank, die zich uit do wijnstok losscheurt, dood gaat. Het ver ontrust ons niet zo bijzonder, als God op Zijn hart wordt getrapt. Wat voelen wij de pijn van een ander? Wat voe len wij de pijn van de Vader, die met een doorwonde ziel zijn kind, dat Va ders naam draagt, ziet weggaan, de we reld in? Wat moet God een nameloos verdriet hebben, als Hij die duizenden mensen ziet, op wier leven Zijn naam. Zijn te ken geschreven staat, maar die Hem desondanlcs vaarwel gezegd hebben. dat ontelbaar velen, aan wie Hij elke dag op alle mogelijke manieren Zijn gunst bewijst, het vaderhuis inruilen voor de tegenwoordige wereld. Met droefheid in zijn hart ziet de vader zijn zoon wegtrekken naar het verre land, waar zijn kind wel overdadig leeft, maar waar het einde de last draagt. Wat moet God een niet minder diep verdriet hebben over de liefdeloze en harde broer van deze zoon, die het va derhuis verlaat. Deze broer blijft wel thuis, maar alléén om de erfenis, die nu voor hem schijnt te zijn. Liefde tot zijn vader kent hij evenmin, en daarom is hij ook absoluut niet bewogen over zijn broer, die op weg is naar de dood. Hij is zelfs boos wanneer zijn verloren broer als door een wonder weer thuis komt. Hoe sprekend lijken wij meestal op deze gevoelloze broer! Wij tillen er niet zo zwaar aan, laat staan, dat wij eron der lijden, als onze broer de weg inslaat naar de wereld. Paulus heeft er wel on der geleden, en zelfs zeer diep! Paulus kende namelijk de liefde tot Jezus en Zijn dienst. Die liefde verdroeg het niet als ook maar één mens wegliep. De apostel nam dat niet voor kennisgeving aan, als kinderen des verbonds God verlieten. Dat deed hem pijn, omdat het zijn Meester pijn deed, Ilï kan mij niet voorstellen, dat deze onvermoeibare dienstknecht droge ogen had, toen hij schreef over de grote afval. Hij heeft zijn naaste, die ten dode wankelde, wil len grijpen. Hij heeft de mens, die weg- gezogen werd in de maalstroom van de wereld, willen tegenhouden. Neen, Pau lus heeft Demas niet zó maar laten gaan. Het is één van zijn laatste brieven, die de apostel schrijft. Paulus wéét dat ook, als hij op deze wijze Timothëus een blüi gunt in zijn bewogen ziel, die door al het levensleed zo zeer verwond is. Zelfs wanneer echter de marteldood op hem afkomt, drukt de apostel de voetstap pen Van de Heere Jezus die tot in de dood dacht aan de ander. Paulus acht inderdaad zijn leven niet kostbaar om zijn loop met blijdschap te volbrengen en zijn van Jezus ontvangen dienst. Nu hij tot een drankoffer geofferd zal wor den en de tijd van zijn ontbinding zeer nabij is, wordt hij alleen gelaten. Dat is een verschrikkelijke zaak: alleen te zijn! Maar alleen te zijn, als na een le ven van strijden en dienen het zwaard van de scherprechter in aantocht is, dat is nog erger. Paulus weet wel, dat de kroon der rechtvaardigheid voor hem klaar ligt, maar daarom betekent zijn verlatenheid in het gezicht van de dood tocli iets van de gemeenschap aan Christus' lijden. Eenmaal stond Jezus alleen voor Zijn rechter. Nu staat Pau lus alleen voor Nero, in de muil van de leeuw. Zeker: God heeft hem daar bijgestaan, maar de klacht van de Hee re Jezus in Zijn diepe verlatenheid is Paulus toch niet vreemd geweest. Je zus' smart is zijn smart. Jezus' smart in Gethsémané en op Golgotha zet zich voort in de sombere, gevangenis te Ro me, waar de apostel wacht op zijn ont binding. Deze felle smart proeven wij in het ontroerende woord van Paulus: Want Demas heeft mij verlaten. In zijn martelaarsclrap is Paulus in de steek gelaten door Demas, zoals Jezus alleen gelaten werd door Judas. Demas heeft mij verlaten! Datzelfde ontzettende woord vinden wij in psalm 22, de lijdenspsalm van David. Datzelf de woord horen wij uitschreeuwen op de vloekheuvel der wereld in de stik- donkere nacht van Jezus' lijden. Het is het woord, dat ons herinnert aan de hel waarin Ciiristus neergezonken is. V^er- laten-zijn betekent de scheiding en doet denken aan de eeuwige gescheidenheid, Wie immers het vaderhuis verlaten heeft en niet als een verloren zoon uit de helse eenzaamheid teruggetrokken wordt en teruglieert, vóórdat de heer des huizes opstaat om de deur te slui ten, vindt geen open deur meer. Deze verlatenheid betekent voor de apostel van de littekenen des Heeren, die ooic deze gemeenschap aan Zijn kruis doet beleven. Judas was niet de eerste de beste discipel, en Demas was niet de eerste de beste christen. Ede (Wordt vervolgd) Ds. E. F. Vergunst Wat is het voor Hem een diepe smart, Ook liier komt direkt de vraag op: waaroin wordt de produktie niet be perkt? Het argument is, dat dit in ande re landen niet gebeurt en deze zouden dan van onze beperking gaan profi teren. Conclusie: geen beperking. Maar het resultaat is, dat we in een vicieuze cirkel ronddraaien. Voor de tarwe is de garantieprijs evenals voor de suiker eveens geba seerd op de kostprijs plus een kleine winstmarge. De tarweproduktie voor ziet slechts voor een derde deel in onze behoefte en ze zou dus vergroot kunnen worden, maar dit is weer niet gewenst, omdat er in ons brood maar een be paald percentage (zachte) inlandse tar we verwerkt mag worden. Wij moeten dus veel tarwe invoeren; in 1961 was dit 827.000 ton. Voedergranen (gerst, haver, rogge) worden hier ook verbouwd, maar niet voldoende, zodat er een flinke im port van is, in 1961 alles bijeen 600.000 ton. Doordat bij te lage invoer prijs van buitenlandse voedergranen de binnenlandse markt daarvan voor de boeren bedorven zou kunnen worden, wordt in dat geval de import van deze produkten met z.g. monopolieheffingen belast. In de tuinbouw bestaat geen garantie beleid. Deze bedrijfstak heeft zich tot dusver goed weten te handhaven en werkt zonder steun, doch alleen met minimum-prijsregelingen. Er is veel protectie in andere landen, maar met behulp van opvangfondsen, zoals die ook in de visserij bestaan, worden door heffingen door het bedrijfsleven zelf mogelijkheden geschapen om doorge draaide produktendie dus een vast gestelde minimumprijs niet halen toch via die fondsen deze prijs te waar borgen. De laatste weken laten echter zien, dat er door een plotselinge stag natie van de export en ongelijkmatige aanvoer onverwachte moeilijkheden kunnen ontstaan. Ook in de pluimveesector is geen ga rantiebeleid. Sedert een aantal Jaren is Nederland het land met de grootste eierenexport ter wereld. In 1961 be droeg de produktie 300.000 ton eieren. Er gaan 17 eieren in een kilo (gemid deld), dus rekenaars onder onze lezers kunnen wel even uitrekenen, hoeveel eieren dat in totaal zijn. De uitvoer van verse eieren (inclusief broedeieren) be droeg in 1961 ruim 3 miljoen stuks voor een bedrag van 362 miljoen gulden. De uitvoer van levende hoenders in hoofdzaak slachtpluimvee was in 1961 ongeveer SVü miljoen stuks voor 12 miljoen gulden en van eendagskuikens van hoenders en eenden tezamen 21 m. stuks voor 7 m. gulden. Aan geslachte hoenders werd voor een bedrag van 105 miljoen geëxporteerd in hetzelfde jaar Omdat echter de uitvoer weinig ge spreid is ze is vooral op West-Duits land gericht is met name de eierhandel zeer kwetsbaar. Ziehier een globaal overzicht van de agrarische sector wat zijn positie be treft met betrekking tot het overheids beleid. Gezien de geheel eigensoortige produktiestructuur en afzetmogelijkhe den, die zozeer afwijken van die in de industriële sector blijkt overheidsin grijpen noodzakelijk en verantwoord. Rondom de kernstop De vertegenwoordigers van Amerika Engeland en Rusland hebben vorige week in Moskou het verdrag gepara feerd, waarbij Iternproeven in de damp kring, in de ruimte en onder water wor den verboden. Het betreft dus nog slechts een partiële (gedeeltelijke) kern- stop, daar de delegaties nog geen over eenstemming konden bereiken over on dergrondse kernproeven. De Russische minister Gromyko heeft tot het laatste ogenblik geprobeerd het verdrag te kop pelen aan een niet-aanvalsverdrag tus sen de NAVO en de landen van het Warchau-pact, maar de beide Weste lijke delegaties hadden slechts onder- handelingsbevoegdheid over het kern- stopverdrag en niet over andere kwes ties. Van hun kant moest het blijven bij een belofte, dat ze na besprekingen met hun bondgenoten bereid zijn het overleg voort te zetten. De Amerikaanse president Kennedy heeft zaterdag in een rede voor radio en televisie gezegd dat het bereikte re sultaat in Moskou geen overwinning voor Amerika of Rusland betekent maar voor de mensheid. Dat wil niet zeggen dat nu meteen alle problemen zijn op gelost, maar het verdrag opent wel de deur voor verdere akkoorden inzake de controle op kernwapens en het demon streert duidelijk de wederzijdse erken ning van de gevaren die de wereld be dreigen. Vrijwel overal in de wereld heerst op luchting en voldoening over de resul taten van de Moskouse besprekingen. India was het eerste land dat bekend maakte zich bij het verdrag te willen aansluiten. Andere landen, waaronder Noorwegen en Denemarken zullen dit voorbeeld volgen. Minder enthousiast is de Franse pre sident De Gaulle. Aanvankelijk was zijn enige reaktie op het nieuws over de kernstop dat Frankrijk zijn programma voor de kernbewapening zal voortzetten omdat volgens hem, het akkoord van Moskou weinig om liet lijf heeft". Bin nenkort echter, zo deelde hij mee, zal Frankrijk met een voorstel komen, dat „echte ontwapening" in het vooruitzicht stelt. Daaronder verstaat Frankrijk ver nietiging der. bestaande atoomwapens, vernietiging der raketten en andere lan- ceerinrichtingen. Nog dit jaar zal Frank rijk hierover contact opnemen met zijn bondgenoten. De Gaulle doet hiermee een poging het initiatief in eigen hand te nemen. Of de andere Westelijke lan den hem dit genoegen zullen gunnen is nog een open vraag. Waarnemers heb ben al opgemerkt dat zijn argumentatie bijzonder zwak is en eigenlijk meer de fensief dan offensief. Hij keert zich niet zozeer tegen het alikoord van Moskou, maar hij probeert wel dat akkoord te Op de Coöp. Raiffeisenbank „Stellen- dam en Goedereede" te Stellendam werd door de heer A. Grinwis, delta werker wonende te Stellendam de 4 miljoen aan spaargelden volgestort. Door het nieuwe bestuur en de raad van Toezicht werd het echtpaar Grin- wis-Spuij verleden week woensdag avond op het kantoor van de bank ont vangen, waar ze naast de gelukwensen ook de bijna traditioneel geworden en veloppe met inlioud en een doos bon bons ontvingen uit handen van de voor zitter van het bestuur, de heer J. A. Struijk (uiterst links). Vervolgens v.l.n. r. mevr. Grinwis-Spuij, de heer A. Grin wis, daarnaast staand de heer A. L. v. d. Vlugt; L. Visser en J. Breen, resp. lid-voorz. en secr. van de Raad van Toezicht. Zittend van l.n.r. de heer E. A. Snijder, bestuurslid en C. Noorthoek, secretaris. Nat. Foto Persbureau SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING VOORSTRAAT 36 OPGERICHT 1849 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. verkleinen. Daar zit niets anders ach ter dan de vrees om voor de grote spel breker te worden aangezien. Datzelfde geldt ook voor Frankrijks verhouding tot Amerika en Engeland. Dat er ver- scliil van inzicht of zelfs wrijving zou zijn tussen de Grote Drie, is maar een verzinsel van journalisten die op sen satie belust zijn! Dit is toch wel een be denkelijk staaltje van negatie van de werkelijkheid. In ieder geval heeft Frankrijk een sterke bondgenoot in z'n verzet tegen de kernstop, namelijk China. De Chi nese pers heeft zich heftig gekeerd te gen het verdrag van Moskou, ,,dat al leen maar bedoeld is om de status van het kernmonopolie voor enkele landen te consolideren." Misschien om z'n verontwaardiging kracht bij te zetten trekt rood China troepen samen langs de noordgrens van India. De toestand aan de grens tussen China en India is op dit ogenblik nogal gespannen. Ook uit Noord-Korea ko men berichten over incidenten met Amerikaanse militairen Volgens waar nemers staan de spanningen in beide gebieden met elkaar in verband. China zou uit een soort rancune jegens de kernstop, pogingen doen, een gewapend conflict uit te lokken. De ramp in Skoplje Een zeer zware aardbeving heeft in 20 seconden tijds de hoofdstad van Ma cedonië, Skopje, volledig in puin ge legd. Volgens de tot nu toe bekende cij fers zijn 700 doden geborgen, terwijl er nog 800 vermist worden. Meer dan 2000 personen zijn ernstig gewond. De ande re overlevenden zijn in allerijl geëva cueerd. Skopje telt een bevolking van ongeveer 160000 zielen. De stad is zó onherstelbaar verwoest dat ze met de grond zal worden gelijk gemaakt en op een andere plaats her bouwd. Speciaal in het opmaken van B. V. d. YEER Telefoon 2682 Westdqk 86 MIDDELHARNIS A.S. week dus op 5 en 9 auig. zal ons blad .Eilanden-nleuws' niet verschijnen, omdat dan, de gehele personeelsbezetting van de drukkerij, zetterij, redaktie en ex peditie met vakantie is. Onze be zorgers en correspondenten gelie ven hiermede rekening te houden. Ons e.k. nummer zal na deze va kantieweek weer uitkomen dins dagavond 13 augustus. Directie N.V. Eilanden-nicuws Op verzoek van de heer J. Mesu is de kleine boerderij „Plantlust" .gelegen aan de iVIeiwerfweg te Vrouwenpolder met 6 hectare grond, in het openbaar ver kocht voor de enorme som van 140.620 aan de heer A. I. Bralunan te Oostburg De verkoop werd gehouden in het Ver enigingsgebouw te Veere en geleid door cand. Notaris J. Schot, door uitstedi,sr- heid van notaris R. Batten te Middel burg. Er was geweldige belangstelling voor deze verkoop. De grond omvatte 3.26.10 ha. waar onder 1.20.00 ha. weiland gelegen bij de hofstede en een perceel bouwland groot 3.04,50 ha. aan de Bieweg te Vrouwen polder. De eigenaar had liort voor de ver koop nog een bod gekregen van 70.000 dat het bij openbare verlioop méér zou opbrengen had men wel verwacht, maar niet dat deze prijs zou verdubbe len. Het geheel is gelegen' bij het bos te Vrouwenpolder en de boerderij zal waarschijnlijk voor recreatiedoeleinden worden gebruikt. Dat dit boerderijtje dat direkt is te aanvaarden en de grond die vrij van pacht is zoveel heeft op gebracht, valt daaruit te verklaren. De te velde staande vruchten, de in span en het aanwezige vee, zullen woensdag 7 augustus worden verko-jht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1