Zaterdag 27 juli vlootshow en mosselfeest te Bruinisse De moeilijkheden in de landliouw fluto van de dijli Sclieidende directeur van Land- en Tuinbouwsciiooi begroet opvoiger Raïffeisenbank Stellendam koos nieuw bestuur VAUXHALL Na brokken er vandoor Traject Grevelfngendam- Haringvlietbrug Dinsdag 23 juli 1963 No. 3207 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Uitslagen examen typen Mulo-verband Ontslag ftassier ingetroltken Rijbewijs in België binnenkort verplicht Bevolking van Flakkee kan deze dag meemaken Garage .Knöps Gladiolenexpositie te Ouddorp 33e jaargang PRINS HEITORIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAP^NIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 3 Het kernprobleem in liet totaal der moeilijkheden ligt in de verhouding van produktie en afzet, die voor een aantal produkten ongunstig is. Het is niet zo, dat de landbouw als geheel een crisis doormaakt. Er zijn bedrijfstakken, die bevredigende resultaten boeken. De goed geleide bedrijven in de tuinbouv»'-, fruitteelt- en sierteeltsektor hebben de laatste jaren bevredigende resultaten opgeleverd en de akkerbouw heeft in het algemeen minder reden tot lilagen dan de gemengde en de veehouderijbe drijven. De te lage prijzen betreffen met name dè tarwe, de suiker, de melk en de daaruit geproduceerde zuivelpro- dukten, eieren en rundvlees. Een nieuw verschijnsel is dit niet. Minister Marij- nen heeft in zijn Landbouwnota van de cember 1962 erop gewezen, dat in het verleden de landbouw meermalen ge troffen is door verstoringen van het evenwicht tussen vraag en aanbod, die het agrarisch inkomen nadelig beïnvloe den. De_ crisis van 1880 werd veroor zaakt, doordat de Europese markt over stroomd werd met Amerikaans graan. Door produktieveredeling slaagde men erin zich aan te passen. Andere landen slaagden daarin niet en zagen hun enige heil in protectie. In het buitenland nam de produktie steeds toe en na de eerste wereldoorlog trad weer een verstoring van het evenwicht op. Al vóór de grote crisis van 1929 en volgende jaren hingen grote landbouwoverschotten boven de markt en tenslotte stortte de zaak ineen Protectie en autarkie was aan de orde van de dag. Men zocht de oplossing toen in produktiebeperking in diverse secto ren. "We kregen teeltvergunningen, kal- verschetsen, biggenmerken etc. Maar ook dat bracht geen oplossing, want de kostprijzen stegen, zodat sanering steeds moeilijker werd. De landbouw moest vóór de oorlog ook met miljoenen ge steund worden. Na de wereldoorlog II nam de produk tie steeds toe. Dat ging goed zolang de schaarste van de oorlog opgeheven moest worden, maar vanaf 1954 onge veer kwam er een overproduktie. De veestapel is steeds toegenomen. Van 1950 op 1960 steg het aantal koeien van 2.700.000 tot 3.800.000, dat van de var kens van 1.800.000 tot 2.800.000, dat van de schapen van 3.90.000 tot 480.000 en dat van de kippen van 23 tot 46>miljoen Onderstaande tabel geeft de produktie- stijging aan van een aantal produkten gedurende de periode 1950 tot 1960-62, alles in tonnen: 1950 1960/62 tarwe 294.000 603.000 gerst 230.000 432.000 suikerbieten 2.900.000 3.800.000 melk 4.700.000 6.000.000 vlees 400.000 685.000 boter 93.000 97.000 kaas 129.000 213.000 eieren 114.000 299.000 We zien dus een steeds wassende stroom van produkten onder invloed van nieuwe technologische vindingen, mechanisatie, arbeidstechniek, ziektebe- strijding, rassenverbetering etc. En dit proces zet zich nog steeds voort, ook in het buitenland, waar de mogelijkhe den om de produktie belangrijk op te voeren in het algemeen aanzienlijk gro ter zijn dan hier, omdat er meer speel ruimte voor is. Speciale programma's in West-Duitsland het z.g. „Grüne Plan" en in Frankrijk het 4e Modernisatieplan stimuleren dit In hoge mate. De vol gende tabel laat zien, welk een voor sprong Nederland heeft, wat de - pro ductie per grondeenheid of per koe be treft. Er blijkt uit, op welk een hoge trap de Nederlandse landbouw staat. prod. X 100 kg/ha Nederland E.E.G. tarwe 41 23 rogge 29 25 gerst 39 26 haver 31 21 aardappelen suikerbieten melk 262 439 4193 177 353 2798 De melkproduktie is aangegeven in kg. per koe en per jaar. De gegevens zijn ontleend aan „Landbouwcljfers 1981 ^'^a het L.E.I. We kunnen trots zijn op deze prestaties, maar ze betekenen ener zijds dat wij wel zo langzamerhand aan de grens zitten en dat de andere E.E.G. landen i.v.m. hun achterstand nog in staat zijn hun produktie veel meer op te voeren dan wij. Gezien deze mogelijli- heden en het protectionistische beleid van verschillende landen is het te voor zien, dat exporterende landen zoals Ne derland steeds meer zullen worden ge confronteerd met een wereldmarkt die althans voor melkprodukten, suiker en granen sterk het karakter van een overschottenmarkt draagt. De landbouwwereldmarkt is een merk Waardig ding. Het is een buitenmarkt, die door ingrijpen van de afzonderlijke landen kunstmatig is afgezonderd van de vele nationale binnenmarkten en waarop in feite eigenlijk slechts een klein deel wordt omgezet van de totale wereldlandbouwproduktie. Voor granen b.v. omvat de totale wereldexport slechts 10*/o van de wereldproduktie, voor zuivelprodukten slechts l^lo, voor vlees 5 en voor eieren maar l*/o. Het gevolg hierv-an is, dat een kleine pro- duktiestijging onevenredig grote wijzi gingen in de vraag- en aanbodverhou dingen op de wereldmarkt kan veroor zaken en derhalve ook grote prijsdalin gen. Daardoor worden de prijzen zo laag, dat ze zelfs voor de meest efficient producerende landen nauwelijks een kostendekkende produktie toelaten. Men ziet dus, dat hier een internatio naal vraagstuk ligt, dat niet met na tionale maatregelen is op te lossen. Ook binnen de E.E.G. verwacht men voor de periode tot 1970 een overschot van produktie boven verbruik speciaal van melk en tarwe en iir geringe mate van suiker. De hele situatie heeft dus niets te maken met de conjunctuur die is trouwens zeer bevredigend maar zij vertoont duidelijk een structureel ka rakter. En dit betekent, dat ze helaas niet van tijdelijke aard is, doch alleen door verbetering van de landbouwstruc tuur gunstiger kan worden dan ze nu is. Gezien nu de kennelijke overproduk tie in enkele sectoren, vooral in die van de zuivel, waardoor het leeuwen aandeel van onze landbouwsteun nodig is, moet de vraag onder ogen worden gezien, waarom de produktie dan niet beperkt wordt. In het Landbouwrapport 1958 van de Chr. Hist. Unie lezen wc: „Er gaan steeds stemmen op, die plei ten voor een drastische aanpassing van de Nederlandse landbouwproduktie aan de z.g. wereldmarktsituatie". Ook in het rapport van het landbouwschap 1962 „Landbouwpolitiek op lange termijn" wordt hierop gewezen. En de minister vestigt in zijn jongste „Landbouwnota" ook telkens de aandacht op dit pro bleem. Hij meent, dat het onder alle om standigheden nodig blijft, de produktie zoveel mogelijk op de markt af te stem men. Het heeft immers economisch geen zin, zo schrijft bij, produkten voort te brengen, die langdurig slechts met ver lies kunnen worden geëxporteerd. Het is echter merkwaardig", dat de landbouw organisaties hier niet van willen weten Daaruit blijkt dat men in de agrarische sector heel anders op dit verschijnsel reageert dan in industriële kring. Het C.H. rapport stelt uitdrukkelijk, dat men zich met produktiebeperking niet kan verenigen. Ook in andere rapporten leest men hierover uitspraken in af wijzende zin of men gaat er vrijwel niet op in. Blijkens de uitlatingen in geschrif te wil men bewust deze kant niet uit en de praktijk bewijst zulks ook duidelijk doordat de produktie nog altijd toe neemt. Wanneer men echter nagaat, waarom men dit niet wil, dan komt men Inderdaad wel argumenten tegen, waar aan ongetwijfeld grote waarde moet worden toegekend. In een volgend arti kel willen '^7c daaraan enige aandacht wijden. SOMMELSDIJK Na een bezoek aan een café te Som melsdijk begaven enkele woonwagenbe woners zich zaterdagavond naar hun geparkeerd staande auto in de van Aerssenstraat aldaar om naar de woon wagenstaanplaats te Dirksland te rijden De wagen werd uit de file gereden, waarbij een personenwagen van fa. K. te Middelharnis flink werd beschadigd. De heren maakten zich uit de voeten, doch hun nummer kon door iemand worden genoteerd. De politie kreeg hen nogal snel te pakken omdat de wagen in de Staverse weg in de sloot was gere den. Het benevelde gezelschap werd ter confrontatie mee naar Sommelsdijk ge nomen. In de vanaf Som.melsdijk eerste bocht in de Oudelandse dijk, is zaterdagavond weer een auto van de dijk gereden. De jongeman B. v. d. Nieuwendijk reed met een fonkelnieuwe V.W. 1500 (km. stand 893!) van zijn vader de borstelfabrikant B. V. d. Nieuwendijk te Middelharnis, vanuit de richting Dirksland naar Som melsdijk. Ter hoogte van genoemde beruchte bocht zou hem naar hij aan de po litie verklaarde een tegenligger zijn ge naderd die gedeeltelijk op zijn weg helft zou hebben gereden en verblin dende verlichting zou hebben gevoerd. In zijn schrik heeft de bestuurder toen met een snelheid van 90 km. een ruk aan het stuur gegeven om de wagen te ontwijken. Hij raakte in een slip, schoot door de rechterberm en vervol gens dwars over de weg, waarna hij één of meerdere bomen raakte en de dijk afschoot. De bestuurder kwam er miet een pijnlijke Schouder af, de wagen daarentegen werd zwaar beschadigd en zal waarschijnlijk total-loss zijn. Door de politie is l^ter de bestuurder van de wagen met de verblindende gele ver lichting de heer A. V. te Sommelsdijk aangehouden, die toegaf daar op dat uur te hebben gereden. Hij ontkent ech ter een tegenligger te hebben ontmoet, V Brokkenrit De zoon J. van de heer P. v. d. Valk Spuiplein te Middelharnis, momenteel dpi. militair en ingedeeld iDij de techn. troepen had zich zaterdagmorgen nogal technisch beziggehouden met zijn pas verworven bezit een grote 8-cylinder personenwagen die hij voor een prikje op de automarkt te Apeldoorn had ge kocht. Zaterdagmiddag zou de wagen na gepleegd onderhoud en reparatie worden getest, waarom J. achter het stuur plaats nam en de wagen in be weging zette. Vooruit ging het goed toen hij echter achteruit moest kwamen er brokken van. Eerst ramde hij een auto en een schuurtje, daarna moest een bromfiets het ontgelden om vervolgens een eind te maken aan het bestaan van een bakfiets. Nog eens 40 meter verder Op zaterdag 6 juli 1963 werden de volgende leerlingen van de Openbare en de Christelijke Ulo-school te Middel harnis geëxamineerd voor het praktijk examen Machineschrijven, uitgaande van de Commissie Typen Mulo-Ver band. Geslaagd zijn: Openb. Ulo: Jopie Groenendijk, Nico van Heukelen, Ma Jongejan, Janneke Meyer, Jan Nout, Jan v. d. Ouden, Fien- tje van Peperstraten, Lenie van Putten. Rineke v. d. Tonnekreek en Kok van Zijp. 5 kand. afgewezen. Chr. Ulo: Jolijn Boelaars, Pie Breen, Janny van Dongen, Gerie Groenendijk, Lenie Jonker, Magda Kanters, Joost Kievit, Lineke Kievit, Sjaan van Len ten, Piet Nagtegaal, Bep Schellevis, Arie van Sprang, Co Struik, Jan Tuin- stra, Annie Doornbos, Alie Nieuwland en Adri Nelis. 6 kand. afgewezen. De diploma's bij de hoofden dor scho len afhalen! Bij de Raïffeisenbank Stellendam- Goedereede is rumoer in casu geweest inzake de kassier, de heer J. M. van Oostenbrugge, die door het bestuur ont slag was aangezegd. (Opgemerkt wordt dat het geen kwestie van fraude betreft) Dit is een rechtzaak geworden in kort geding, waarbij de rechter bepaalde dat zijn salaris zou worden behouden, en m.en hem ook de huur van zijn woning niet kon ontzeggen, alles in afwachting hoe deleden zouden beslissen bij het al of niet aanhouden van het bestuur. Deze bestuursverkiezing is vrijdag j.l. gehouden, waarvoor zeer grote opkomst was; met volmachten mee, werden er plm. 250 stemmen uitgebracht. De ge meentesecretaris de heer Woudstra die met vakantie in Italië vertoeft was tot het bijwonen van deze vergadering per vliegtuig overgekomen. Zaterdag is iiij weer per vliegtuig naar zijn vakan tieoord vertrokken. Het oude bestuur werd weggestemd met 82'Vo van het aantal stemmen. Direct daarop werd een nieuw bestuur geko zen bestaande uit de heer J. A. Struik (Koornlust) voqrzitter; C. Noorthoek, secretaris en E. A. Snijder Goedereede (lid) In de raad van toezicht werden benoemd de heren L. Visser voorzitter; J. Breen, secretaris en A. L. v. d. Vlugt (lid) Tot pl.verv. lid werd gekozen dhr. W. van Rossum. De verkiezing van dit nieuwe bestuur hield tevens in, dat het ontslag van de kassier de heer van Oostenbrugge werd ingetrokken. Vanaf heden dinsdag is hij als zodanig weer in funktie getreden. Boerenleenbank maakte vier miljoen aan spaargelden vol. De inleg aan spaar gelden neemt ook aan deze bank toe, 'dezer dagen werd de 4 miljoen vol ge stort. Woensdagavond zal aan de in legger, die de 4 miljoen volmaakte door het bestuur een geschenk worden uitge reikt. -O- In de schets van de in aanleg zijnde Rijksweg Grevelingendam-Haringvliet- brug, die we in ons blad van j.l. vrijdag ter illustratie van de reportage over de aanleg van deze weg gaven, .zit, naar R.W.S. ons meedeelt een verkeerd ge geven. Zoals bekend wordt de weg voor een gedeelte als rijksweg onderbroken, waar ze overgaat in de Tonnisseweg tot aan de Boutweg, voorbij O. Tonge. Van daar wordt, zoals we vermeldden door de Prov. Waterstaat een nieuwe verbin dingsweg aangelegd die in rechte lijn naar de Schaapsweg te Den Bommel voert. Op de bedoelde schets zou de weg via Achthuizen lopen wat dus onjuist is. De Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft het wetsontwerp inzake de invoering van het rijbewijs voor de Belgische automobilisten goed gekeurd met 147 stemmen voor, één te gen en 14 onthoudingen. Op 11 juni j.l. had de senaat dit wetsontwerp reeds aanvaard. De wet zal binnenkort in het Belgische Staatsblad worden afgedrukt en dan van kracht worden. België was een van de weinige Europese landen waar het rijbewijs nog niet verplicht was gesteld. Daar het praktisch niet uit voerbaar is elke automobilist alsnog een rijexamen af te nemen, zal het rijbe wijs aan alle automobilisten boven de 21 jaar worden verstrekt, die een ver klaring tekenen volgens welke zij fy siek in staat zijn om een auto te bestu ren en de verkeersregels kennen. kwam de brokkenpiloot tot stilstand. Als enige verklaring voor de onfortuin lijke rit kon J. geven dat het gaspedaal was blijven haken. De politie die dit heeft onderzocht heeft hier niets van kunnen constateren. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Vrijdag 26 juli a.s. des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. Ge meente alhier voor te gaan ds. K. de Gier. DIRKSLAND A.s. vrijdagavond hoopt de kerke- raad der Ger. Gem. te vergaderen, doop ouders kunnen dan aangifte doen om 8 uur. Doopsbediening D.V. a.s, zondag 28 juli. Geslaagd. De onderwijzer aan de Chr, School de heer C. de Bode is te Rotterdam geslaagd voor zijn hoofd akte. Uitslagen Gevl. Vrienden vanaf St. Denis (Fr.) Gebr. Smit 1, 3, 8, 9, 10, 18; B. Doorn 2, 12, 14. A. M^ns 4, 6. W. van 't Hof 5, 15; Joh. Doorn 7, 11, 16, 20, B. Leijdens 13. A. Koole 17. W. Nieuw- land 19. Vanaf Neufvilles (B.): B. Leijdens 1, 28, 51. B. Grootenboer 2. L. Arensman 3, 16, 30, 42, 46. W. van 't Hof 4, 10, 11, 21, 26, 27. A. Mans 5, 7, 36. D. Hamee- te 6, 20, 40, 47, 48, 50, 52. N. V. d. Groef 8, 9, 12, 15, 34, 39, 41, 43, 53. J. du Pree 13. W. Nieuwland 14, 18, 31, 32, 44. Joh. Doorn 17, 22, 25, 35. C. Soldaat 19, Gebr. Smit 23, 24, 38, 45. C. Tieleman 29, 54. J, Roodzand 33. L. v. Prooijen 36, 37. A. Koole 49. MELISSANT Uitslag hengelwedstrijd. Zaterdag middag hield de watersportvereniging „De Viskromte" een hengelwedstrijd aan de buitendijk, ledere deelnemer be schikte over voldoende ruimte dank zij de medewerking van De Dijkring Flak- kee. Om half twee werd ingeworpen door dertig leden, welke ruim twee uren pro beerden een prijs te winnen. De uitslag was als volgt: Ie prijs A. Groenendijk P.Jzn. 24 punten 15,2e prijs P. J. Groenendijk 18 punten 10,3e prijs G. Buysse en M. Wiegel beiden 17 pun ten 5, De prijs voor de grootste paling ging naar M, Blokland en G. Buijsse welke beiden een paling van 55 cm vingen en daardoor nog 2,50 in de wacht sleep ten, Kerkdienst. Woensdagavond 24 juli hoopt des avonds om 7 uur voor de Ger. Gemeente (Beatrixlaan) voor te gaan ds, P, Blok van Dirksland. STELLENDAM Verjaringsfonds. Het verjaringsfonds bracht in de Ned, Herv. Kerk over de maand juni 153,86 op en de kerkte lefoonbussen brachten 170,44 op. Uitslag van de wedvlucht vanaf Neufvilles, afstand 140 km. 1, 3, 5, 7, 13, 16, 23, 27, 28 Ours-v. Seters. 2, 8, 26, 30, 34 Du Pree-Wlelissant. 4, 14, 17, 20, 22, 24, 29, 31, 33 J. V. Dam. 6 H. Beeken. 9, 11, 18, 25, 32 J, V, Es. 10 M. v. Len ten. 12, 19 C. Koese, 21 Kalle-Lokker. 15 D. V. Lenten. Uitslag vanaf St. Denis, afstand 340 km. 1, 5, 6, 7 Ours-v. Seters. 2, 3, 9 D. V. Lenten. 4, 10 Du Pree-Mlelissant. 8. 11 M, V. Lenten. OUDDORP O.D. 5 te water gelaten. Op de scheepswerf Ton Bodewes N,V, te Fra- neker heeft zaterdagmiddag de tewater lating plaats gehad van de nieuwe kot ter, de O.D, 5; die voor rekening van de heer D. v. d. Klooster te Ouddorp wordt gebouwd. Het schip wordt 20 me ter lang en meet ruim 49 ton, er wordt een 190 pk Kromhout motor ingebouwd. De afbouw zal verder worden uitge voerd door de fa. P. Maaskant en Zn, te Bruinisse, Ze zal waarschijnlijk eind Oktober in de vaart komen. Vrijdag hopen we een foto van de tewaterlating te brengen. Grootscheepse oefening. Vrijdag avond 26 juli te 7,30 uur zal er door de gezamenlijke groepen een oefening ge houden worden aan de haven. Mede werkenden zijn: E.H,B,0,, Roode Kruis helpsters, Brandweer, Reddingsbrigade, Res. politie. NIEUWE TONGE Wisselbeker voor de heer A. Wes- dorp. Bij de wedstrijd, wie de mooiste voortuin bezit van de g'emeentewonin- gen, die elk jaar wordt gehouden, is voor de derde achtereenvolgende keer de heer A. Wesdorp, Weistraat 19 alhier als nummer een uit de bus gekomen, zodat hij nu definitief in het bezit is gekomen van de wisselbeker. DEN BOMMEL Schoolverkeersexamens 1963. Ook dit jaar zijn onder auspiciën van het Ver bond voor Veilig Verkeer in Den Bom mel de schoolverkeersexamens afgeno men. Dinsdag 12 maartwerd op de scholen het schriftelijk werk gemaakt. Vrijdag 28 juni moesten de candidaatjes „proef rijden," De resultaten waren uit stekend. Van de 14 leerlingen van de Chr, Nat, School slaagden er 13, waarvan twee met lof, Arie Ras en Klaas Ras, Van de 8 leerlingen van de Openba re Lagere School slaagden er 7, waar van ook twee met lof, Cor Kroon en Jaap van den Boogert Donderdag 18 juli mochten de ge slaagde candidaatjes uit handen van Burgemeester van der Harst de Veilig Verkeerdiploma's op het gemeentehuis in ontvangst nemen. Een woord van dank komt in het bij- De heer G, den Eerzamen, die vrijdag wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd als directeur van de Land- en Tuinbouwschool afscheid heeft genomen, begroet zijn opvolger de heer P. C, van Heusden, In het mid den reciits mevr, den Eerzamen en links mevr, van Heusden, De heer van Heusden was voorheen hoofd van een Openb, Lagere School te Dordrecht. Aan de binnenzijde van dit blad is een breedvoerig verslag opgenomen van het afscheid van de heer en mevr. den Eerzamen. Zoals aangekondigd is het zaterdag a.s. vlaggetjesdag van de vissersvloot te Bruinisse en wordt er een groot mos selfeest gehouden. Gezien er vorig jaar enorm veel belangstelling was om gra tis mee te varen met de gepavoiseerde raosselschepen worden nu twee vaarten .gehouden, n.l. des voorm.iddags 10.30 uur en des n.m. 2 uur, waarbij de gasten getuige kunnen zijn van het opvissen van de eerste mosselen. rlliddelharnis - Telefoon i2043 zonder toe aan de heer Schoutenvan de rijkspolitie alhier, die de examens heeft georganiseerd en afgenomen. Geslaagd. Voor het examen Scheeps- werktuigkundige slaagde te Vlissingen de heer M. G. Gebuijs alhier. OOLTGENSPLAAT Jeugd deed verkeers-examen Prijzen werden in „'t Centrum" uitgereikt Een flinke groep jongens en meisjes van de scholen, te weten de O.L. school no. 1 en de Chr, Nat, School te Oolt- gensplaat, de R,K. School te Achthui zen en de O.L. school no. II te Lang straat hebben onlangs hun Verkeers- examen afgelegd. Het examen werd in de kom van de gemeente afgenomen door de Rijkspolitie en enicele leden van het schoolpersoneel. Van de kandidaten slaagden er 51 leerlingen, waarvan 11 jongens en meisjes met lof. De namen van deze elf zijn: EUy van Everdink; Nelly Korteweg P.Ad,; Jeanette van Nieuwenhuijzen Ad,; Leny in 't Veld Ad,; Atie de Bonte Cd,; Thea van Ros sum Cd.; Cor Hokke Az,; Bert Mooij- aart; Piet Donkersloot M^n,; Eef Meijer en Kees Bom Jzn, Maandag middag werd in het Verenigingsgebouw „'t Centrum" de diploma's en de insig nes uitgereikt. De met lof-geslaagden kregen van burgemeester W, M, v, d. Harst, die de bescheiden overhandigde een extra compliment. Aan hun insigne is te zien dat zijn „cum laude" zijn ge slaagd. Verder werd heel de groep ge- tracteerd en werden er enkele filmpjes vertoond. Door de burgemeester werd tevens het nut van het Verkeersexamen dik onderstreept en hij hoopte dat het geleerde ook in praktijk zal worden ge bracht. Bij de uitreiking waren ook de beide wachtmeesters van de politie en de hoofden van de scholen tegenwoor dig, Examens. Te Bergen op Zoom slaag de voor het Middenstandsexamen mej. Janny van Dam Wd, en de heer Henk Kievit Dzn, Uitgaande van de desbe treffende Vakgroep slaagde te Utrecht voor het examen Detailhandel in Naai machines, mej, F, Overbeeke Wd, Gift uit nalatenschap voor Herv. Gem.eente. De kerkvoogdij van de Herv, Gemeente kreeg uit de nalatenschap van het echtpaar C, de Vos-Kamp een bedrag van 9,200,gelegateerd. Wij len de heer C, de Vos is vroeger vele jaren ouderling in deze kerk geweest, Orgel kreeg goede beurt. Het orgel in de Herv. Kerk, dat de afgelopen win ter enigszins van de weersgesteldheid heeft geleden, is vorige week door de firma Ernst Leeflang te Apeldoorn grondig nagezien en weer in goede con ditie gebracht. Ook aan de Flakkeese bevolking wordt gelegenheid gegeven deze dag mee te maken; de salonboot „Lode- wijk" van de heer L. Visser te Stel lendam zal des voormlddags vier vaarten inleggen vanaf de hoek van St. Jacob naar de Grevelingendam, een overtocht die plm. 10 minuten duurt. Vanaf de Oostkop van de Gre- velingendam naar Bruinisse rijdt om het kwartier een autobus, zodat men er op een heel gemakkelijke wijze ko men kan. Uiteraard moest voor de overtocht en voor de bus een kleinig heid worden betaald. De vaarten zijn als volgt: Heen: v.m. 8.30 9.00 - 9.30 en 10 uur Terug: n.m. 7.------7.30 - 8.— en 8.30 uur. (Des middags kan niet worden geva ren wegens laag water). Wil men des morgens 10.30 vanaf Bruinisse met de mosselschepen meeva ren, doet men er goed aan, een van de eerste afvaarten te nemen. Het programma houdt voorts in het rijden van een'praalwagen met de mos selkoningin 1963 door het dorp, begeleid door de muziekvereniging „Nu met Ho pe" en het tamboers- en trompetters korps „Ahoy" uit Rotterdam; een bij zondere brandweerdemonsratie 1863 1963; optreden van het uit 80 man be staande korps „Ahoy" uit Rotterdam op het havenplateau; 's avonds vuur werk met meer attracties. Er is bovendien gelegenheid om vol op gratis mosselen te eten. Ongetwijfeld zullen velen van deze gelegenheid gebruik maken om eens kennis te maken met de Bruinissenaren die in 1964, wanneer Schouwen Duive- land met Goeree-Overflakkee verbon den is, onze naaste buren zullen zijn. Men kan dan voor het eerst over de Grevelingendam rijden, de kabelbaan, de sluizen, de nieuwe haven enz. te Bruinisse in ogenschouw nemen. Nu de vlootshow juist in de vakantie valt be looft het een enorme drukte te wor den. Wij delen nog mede dat geen fietsen of bromfietsen met de salonboot kun nen worden meegenomen. Er is echter aan de hoek van St. Jacob voldoende gelegenheid voor stalling en parkeren van auto's, waar een wachtsman het oog op zal houden. De Gladiolentelersvereniging op Goe ree-Overflakkee zal op 16 en 17 augus tus een Gladiolententoonstelling „Gra tia 1963" organiseren in het verenigings gebouw' te Ouddorp. Dit in verband met het zeer drukke bezoek van Duit se badgasten, die grote interesse heb ben voor de Nederlandse gladiool. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Jan Bastiaan zoon van J. G. Knops en G. T. M. Jor- daan; Lambertus oon van W, I, Pee- man en A, W, Oversier; Jacob zoon van K. de Jong en A. van Ast; Wilhelmina Petronella, dochter van J, Huibrechtse en C, Wagemans; Hendrik, zoon van J. Wolfert en A, M van Sint Annaland; Tineke, dochter van A, Jelier en W, van der Wekke, Overleden: Cornells Luijendijk 57 j,, echtgenoot van D, D, Meulenberg; Lena du Pree 69 j,, echtgenote van J, Pie- terse.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1