VuistdikJie l(aliel vormt verbinding Flaldiee met Sciiouwen-Ouiveland De twee politieke antithesen Kees van 't Hof na tien jaar uit üustralië terug te Hieuwe Tonge Onze Nederlandse veestapel Volgende maand wordt de eerste gondel uït Frankrijk verwacht Dinsdag 16 juli 1963 No. 3205 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ooitgensplaat GOEDEREEDE Kabelbaan over de Grevelingen Veel gegadigden voor mosseibaniten in de Waddenzee Een gemeenteraad ,Het Dorp voor PRINS HKNDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijls Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,1S PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. i Over het verloop van de kabinetsfor- ïmatie zullen we thans niet schrijven, 'ofschoon dat wel zeer verleidelijk is. '>Het aspect daarvan verandert vrijwel jmet de dag. De procedure sleept zich moeizaam voort, waarbij het meest op- vallende is de modderfiguur die de K. V.P.-fractie telkens weer slaat. We ho pen daarop echter nog wel terug te ko men. In dit artikel willen we liever een onderwerp aan de orde stellen, dat on losmakelijk verbonden is aan de vraag hoe het komt, dat het in ons land steeds moeilijker schijnt te worden op korte termijn een sterke en homogene regering te vormen. Het wil ons voorkomen, dat de voor naamste oorzaak daarvan is gelegen in de dubbele antithese, die in ons politie ke bestel werkt. Er zijn n.l. twee zeer verschillende tegenstellingen te bespeu ren, die elkaar kruisen en door elkaar heen spelen. De eerste zou men de ver- tic?le kunnen noemen. Het is de anti these der religieuze beginselen, waarop de diverse partijen al of niet gefun- deerd zijn. Men spreekt op grond daar- j van tegenwoordig van de confessionele I en de niet-confessionele partijen. De eerste baseren zich in hun politiek pro gram op hun godsdienstige, eventueel ook kerkelijke grondbeginselen, do laatste verwerpen de noodzaak van een eenheid van religieuze levensbe schouwing als basis voor politieke par tij-formatie. Deze verticale antithese, destijds scherp gesteld door dr. Kuijper, vormt dus de scheidslijn tussen de par tijen, die als zodanig dus afgezien van de persoonlijke opvattingen der aan hangers al of niet een religieus fun dament hebben. In de laatste helft van de 19e eeuw, die bijna al deze partijen geboren zag worden, is men gaan spre ken van rechtse en linkse partijen. Het is toen usance geworden, dat de chris telijke partijen in de Tweede Kamer rechts van de voorzitter zaten en de an dere links. Vandaar deze benamingen. Dit is nu nog zo. Aan de rechterzijde zit ten de 79 leden van de fracties der K.V. P., A.R.P., C.H.U., S.G.P., en het G.P.V. Ter linkerzijde zitten de fracties van de P.v.d.A., de V.V.D., de P.S.P. deC.P.N. en de 3 leden van de Boerennartij, samen 71. Deze laatste zitten echter eigenlijk verkeerd, want de Boerenpartij is be slist aan te merken als een rechtse, een confessionele partij. We hopen over haar binnenkort een apart artikel te schrijven, waarin we dit nader zullen toelichten. De drie Kamerleden van de ze partij hebben er dan ook tegen ge protesteerd, dat ze tussen de liberalen en de socialisten terecht kwamen. Maar er waren rechts slechts twee zetels over en links was er precies voldoende ruim te. Ze zitten dus links, maar ze zijn rechts. De verhouding 79-71 geeft daar om niet de juiste sterkte-rechts-links- aan, want deze is in wezen 82 rechts en 68 links. Vooral na 1945 is echter een andere antithese in het spraakgebruik opgeko men, die evenzeer een reëele betekenis heeft, n.l. die tussen progressief en wat men pleegt te noemen conserva tief,anders gezegd: de horizontale anti these. Deze termen hebben een zeer relatieve inhoud. Progressief betekent vooruitstrevend en conservatief behou dend. Men kan zich allereerst afvragen waar de grenzen liggen. In de 19e eeuw was de liberale partij progressief en streed ze fel tegen de conservatieven. Nu wordt ze door de P.v.d.A. en vele anderen conservatief genoemd. Vergele ken met de oude S.D.A.P. kan echter de P.v.d.A. weer behoudend genoemd wor den en de P.S.P. en de C.P.N, doen dit ook. Iemand heeft eens gezegd, dat in ieder mens en in ieder partij een meng sel van progressiviteit en conservatisme te vinden is en dat is inderdaad zo. Er zijn bovendien allerlei gradaties. Het is vooral de P.v.d.A. die deze tegenstelling met- graagte hanteert. Zij noem.t zich de progressieve partij bij uitnemendheid Alle andere vindt ze in wezen meer of minder conservatief. En dat laatste woord heeft van zichzelf al zulk een slechte reputatie, dat bijna niemand zich meer bewust conservatief durft te noemen. Het is volkomen in discrediet geraakt en men is doodsbang ermee be titeld te worden. Ook de grote confes sionele partijen en zelfs de V.V.D. ma ken er aanspraak op progressief te zijn. De politieke propaganda heeft de term conservatief zo uitgebuit speciaal .van socialistische zijde dat velen het be schouwen als het ergste, wat men per soonlijk of als partij kan overkomen, bij de conservatieven ingedeeld te worden. Het werd en wordt gelijkgesteld met: achterlijk, ouderwets, bekrompen, zelf zuchtig enz., zodat velen menen, dat wie zich thans conservatief noemt, zich politiek onmogelijk maakt. De doorbraak-politiek van de P.v.d.A. "Was en is er doelbewust op gericht de verticale antithese te „doorbreken" en uit de staatkunde te elimineren en de horizontale antithese ervoor in de plaats te stellen. De tegenstelling con fessioneleniet-confessionele partijen nioet radicaal verdwijnen en plaats ma ken voor die van progressieve en niet- progressieve of conservatieve partijen. Het zijn daarom met name de socialisten die een nieuwe partijnorm zouden wil len realiseren.' Deze norm houdt in hoe men staat tegenover de sociale, finan ciële en economische problemen, voor al de eerste. Bij het socialisme is het Woord zegt het al het sociale element in de politiek primair. Daarom eist het ook voor sociale maatregelen altijd prioriteit. Wie het daar niet mee eens is, wordt dus bij de conservatieven in gedeeld en men is dan onsociaal en een vijand van de arbeiders. Op deze nieuwe antithese althans betrekkelijk nieuw in de propaganda worden nu ook de termen rechts en links toegepast. De rechtsen zijn dan de zogenaamde conservatieven, de linksen de progressieven. De P.v.d.A. is dus bij beide antithesen links, de V.V.D. is bij de religieuze antithese ook links, maar bij de sociale antithese rechts. En waar staan de z.g.n, christen-democratische partijen (de K.V.P., de A.R.P. en d" r. H.U.)? Dat is inderdaad een puzzie, want in.^eze partijen bevinden zich zo wel arbeiders als ondernemers, ,,prole- tariërs" en kapitalisten, conservatieven en progressieven. Volgens de socialisten is daarom de confessionele partijvor ming' een onnatuurlijke. Deze partijen behoorden gesplitst te worden in een progressief en een conservatief deel, die nu nog als rechtse en linkse vleugels de politiek vertroebelen. De P.v.d.A. zal dan graag die progressieve elementen in haar schoot opnemen. Vraagt men aan de drie grote confes sionele partijen of ze progressief of con servatief zijn, dan is het antwoord niet twijfelachtig. Ze beginnen met te zeg gen dat deze tegenstelling een onding en een leugen is en ze wijzen haar af. Maar in feite zouden ze niet graag bij de conservatieven ingedeeld willen worden, doch ze prefereren alle de mo de-titel progressief. Toegepast op de terminologie rechts-links kiezen ze het laatste, want ze willen persé niet als onsociaal te boek staan. Dit is geen loze bewering. De Boerenpartij wilde in de Tweede Kamer niet links zitten, omdat ze een christelijke, dus rechtse partij is Welnu, een pendant hiervan vindt men in het volgende verhaal. Toen in 19,58 in Straatsburg voor de eerste maal het Europese parlement bijeenkwam, dat bestond uit socialistische, liberale en chr. democratische fractiec uit de zes E.E.G. landen, wilde géén van deze frac ties rechts van de voorzitter zitten!! Dat zou immers de indruk wekken, dat ze conservatief waren. Het moest natuur lijk en daarom wordt er nu bij iedere zitting apart beslist, waar de fracties zullen zitten. Men ziet dus, welk een kinderachtige vrees er is, zelfs bij de liberalen en confessionelen, om het odium van progressiviteit te verliezen. Na alles wat wc hiervóór schreven zal het duidelijk zijn, dat de socialisten niet helemaal ongelijk hebben als ze bewe ren, dat de christelijke partijen wat de sociale antithese betreft, de verhouding moeilijk maken. We zien het nu weer bij de kabinetsformatie. Vrijwel alle moeilijkheden worden veroorzaakt door dat met name de K.V.P. een amfibisch wezen is, waarin meer conservatief denkenden als dr. Lucas en Mr. Van Rijckevorsel en progressieven als dr. Veldkamp, Andriesen en Zwanikken samenwonen. Ook in de A.R.P. en de C.H.U. komen zij ,het in mindere mate deze tegenstelling voor. Van daar het wekenlang gehaspel over de vraag of men met de P.v.d.A. of met de V.V.D. in zee zou gaan. Hier ligt een probleem, dat naar onze mening steeds meer moeilijkheden zal gaan veroor zaken. Van wagen met hooi gevallen. De landbouwer Adr. Neels viel vrijdag avond tijdens het hooien van de wagen op een perceel land nabij het zgn. Gro te Gat. Met een zware hersenschudding en buiten bewustzijn werd de heer Neels opgenomen en naar zijn woning gebracht. De plaatselijke arts consta teerde verder nog een gekneusde rib en een flinke hoofdwond. Het slachtoffer, dat later bij bewustzijn kwam, zal ge ruime tijd geruime tijd rust moeten houden. MIDDELHARNIS Middenstandsvereniging en bloc lid van de K.N.M.B. Op een maandagavond gehouden druk bezochte ledenvergadering van de pi. Middenstandsvereniging is men en bloc toegetreden tot de Koninklijke Nederl. Middenstandsbond. Van de 56 aange sloten winkeliers waren er reeds 17 in dividueel lid. Naast de contributie voor het lidmaatschap van de pi. vereniging a 10,bedraagt het lidmaatschap voor de K.N.M.B. eveneens 10,per jaar. Tot voorzitter in de plaats van de heer J. Oud werd gekozen de heer L. Tamboer en het bestuur werd met 3 le den aangevuld, n.l. met de heren F. Bernard, M. Prinsen en C. Bolle. In een volgend nummer hopen wij verslag van deze vergadering te bren gen. MELISSANT Gym in Verenigingsgebouw. Het nieuwe vereen, gebouw zal oolv wor den gebruikt voor het geven van gym- nastiekonderwijs aan de schooljeugd. Het is daartoe voorzien van alle voor deze gymnastiek nodige werktuigen en hulpmiddeleia. Het door 'de gemeenteraad beschik baar gestelde crediet maakt het boven dien mogelijk de zaal in te richten tot een complete gymnastiekzaal waarvan ook anderen dan de schoolkinderen ge bruik kunnen maken. Of dit zal plaats vinden hangt echter af van de aanwezigheid van een goed georganiseerde gymnastiekvereniging met een behoorlijk aantal leden. Be langstellenden, boven de 18 jaar, die aan de oprichting van een dergelijke vereniging willen meewerken, worden verzocht op donderdag, 18 juli, om 8.00 uur aanwezig te zijn in het verenigings gebouw. Indien een vereniging wordt opge richt, zal nader worden bekendgemaakt hoe men zich kan opgeven als lid. STELLENDAM i ie prijs. Onder leiding van dir. C. C. V. d. Heuvel behaalde de Chr. Gem. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" op het gehouden concours te Cuijk een Ie prijs met 325 punten in de afd. Uitmuntend heid. Naar Zeist. De Roode Kruis helpster mej. A. van Wezel en de helpers B. Noorthoek en C. Troost vertrekken a.s. donderdag naar het Henry Dunanthuis in Zeist om daar vrijwillig invaliden te gaan verzorgen die daar een week vakantie doorbrengen. Zanguitvoering. Het gemengd koor dat op het onlangs gehouden concours een eerste prijs veroverde geeft a.s. za terdagavond een zanguitvoering op de muziektëfit op de Markt. „Advendo" uit Ooitgensplaat zal deze avond haar medewerking verlenen. OUDDORP Kerkdienst. Woensdagavond a.s. hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. Hofman van Zeist. Aanvang 7 uur. Chr. Koren behaalden mooie prijzen. De Chr. Koren van Ouddorp onder leiding van dirigent C. C. v. d. Heuvel behaalden mooie prijzen op concours. Het gemengde koor „Hart en Stem" bezocht het concours te Hoog-Soeren, waar het in de afd. Uitmuntendheid een eerste prijs behaalde met 333 pun ten. Het kinderkoor „Jong Begonnen" en het jeugdkoor „Van Knop tot Bloem" Na 10 jaar in Australië te zijn geweest zijn dochter een familiebezoek aan zijn heeft zich een flink bestaan opgebouwd groot warenhuis heeft. Zijn vrouw is heren. Over de ontvangst te Nieuwe Ton in de kamer waren guirlandes opgehan Men leze verder de reportage aan de brengt de heer Kees van 't Hof met geboorteplaats te Nieuwe Tonge. Hij te Condobolen bij Sydney waar hij een achter gebleven om de winkel te be- ge was vader en dochter zeer verrast; gen met grote letters „Welkom thuis". binnenzijde van dit blad. De eerste vaste oeververbinding Schouwen-Duiveland-Goeree Overflak- kee is tot stand' gekomen. In de 1200 meter brede stroomgeul, die de beide eilanden nog van elkander scheidt, houden zes drijvende bokken, keuriff im^ het gelid verankerd, de 92 m.m. dikke kabel vast, die verleden week van de ene oever naar de andere is getrokken. Dit moest met grote omzichtigheid ge beuren, omdat de kabel niet met het zoute water in aanraking mocht ko men. De gigantische kabel fcomt aan drie grote stalen torens te hangen, die 42 meter hoog zijn. Op de Flakkeese wal staat een kolossaal betonnen blok waarover de kabel komt heen te lopen. Dit blok moet de 2 km lange kabel kun nen houden waarom onder deze kolos 72 palen van 30 meter lengte zijn ge heid. Er zijn gaten in uitgespaard, om het gevaarte met springstof te kunnen opblazen, wanneer het geul gedicht is. Wij hebben tevoren reeds melding gemaakt dat er stagnatie is opgetreden in de levering van de 12 gondels, die straks geladen met steen, langs de kabels zullen glijden. Deze motorgon dels worden in Frankrijk (Grenoble) gemaakt; de strenge winter en ook de stakingen in Frankrijk hebben de afle vering vtrtraagd. Wij vernamen ech ter dat er schot in komt; de eerste gon del wordt nog deze maand verwacht, zodat er dan proef zal kunnen worden gedraaid. De bestuurders van deze gondels, die daarvoor een speciale opleiding hebben gekregen, zullen met behulp van een mobilofoon in verbinding staan met de vaste wal. Als alle gondels er zijn zal per uur 360 ton steen kunnen worden gestort en het ligt in de bedoeling dat continu zal worden doorgedraaid om het stroomgat in 4 a 5 weken te dichten. Door dag en nacht te storten hoopt men de vertraging te kunnen opvangen en de streefdatum voor het gereedkomen 1 juli 1964 'te kunnen handhaven. Aan materiaal ontbreekt het niet, er ligt 140.000 ton stortsteen opgeslagen, alleen wordt er dit najaar op gunstig weer gehoopt. Autosnelweg van Z'/z mtr. breedte Er zal volgende maand ook een be gin worden gemaakt met de aanleg van een tweebaans autosnelweg over de kruin van de dijk van de Grevelingen- dam, die plm. 7% meter breed wordt. Er is nu over de dam een asfaltweg, die benut wordt voor dienstverkeer en Keurig in het gelid liggen zes drijvende bokken in het 1200 me ter brede geul dat de eilanden Goeree Overflakkee en Schouwen Duiveland nog van elkander ge scheiden houdt. De kranen van de bokken houden de 92 mm dik ke kabel vast, waarlangs straks de motorgondels zullen glijden belast met stortsteen en ander dichtings materiaal. De kabel moet nog: over de 42 meter hoge torens worden strak gespannen. Nu reeds is er veel belangstelling voor dit spectaculaire werk wat ongetwijfeld zal toenemen, wan neer de gondels hun rondjes langs de baan zullen zweven die ieder vier zakken steen, van plm. 2% ton, na elkaar in het water zullen laten plonsen. transport van materialen. Van Bruinis- se naar GoereeOverflakkee zal de dam een lengte hebben van zes kilometer. Waneer in 1964 de Haringvlietbrug én de Grevelingendam gered komt, zal de rij afstand van Rotterdam naar Zie- rikzee met 40 kilometer zijn bekort. En het uren lang wachten bij de veren zal geschiedenis zijn geworden. bezochten het concours te Leerdam. Het kinderkoor behaalde een eerste prijs met 331 punten en het jeugdkoor een eerste prijs met 355 punten. Vooral dit laatste is heel mooi want het jeugdkoor had hiermee het hoog ste aantal punten op het concours te Leerdam in de afd. Jeugd- en Kinder koren gewonnen. Het ontving hiervoor als extra prij zen twee mooie bokalen met inscriptie waarvan er een voor de dirigent en een •voor het Jeugdkoor bestemd is. OUDE TONGE Brand. Maandagmorgen ongeveer 11.15 uur ging de sirene in de gemeen te Oude Tonge, er was n.l. een brandje in de omgeving gasketel aan de Heren- dijk, die ze thans aan het slopen zijn. De brandweer was spoedig ter plaatse, die met twee stralen de brand telijf ging. De burgemeester en rijkspolitie waren ook op het terrein aanwezig. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht duiven. Wedvlucht An- gouléme, afstand 740 km. Aankomst Ie duif 16,21,22. F. v. d. Valk 1, 5, J. de Vos 2, Trommel-v. d. Boogert 3, 6, 8; de Gans Kamerling 4, A. C. Koppenaal 7. Wedvlucht Vilvoorde, afstand 90 km Aankomst Ie duif 14,36,48. A. C. Koppe naal 1, 2, 6, 8, 12, 15, 23; De Gans Ka merling 3, 5, 9, 16. Trommel v. d. Boo gert 4, 7, 10, 13, 17, 18, 19, 20, 21. F. v. d. Valk 11, 14, J. de Vos 22, 24. Kerkdienst. Woensdagavond om 7 u. hoopt ds. Blok voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan. DEN BOMMEL De uniformen van de E.M.M. Uit het verslag van de overdracht der nieuwe uniformen aan de muziekvereniging zou de indruk gewekt kunnen worden dat deze gelden voor de aankoop geheel bij elkaar gecollecteerd en op enige an dere manier vericregen waren. Inder daad is het geld er gekomen doch het ontbrekende bedrag werd door enkele inwonersvan den Bommel verstrekt bij wijze van lening. Vandaar de vlotte manier van aankoop. Op de bevolking zal derhalve ter zijner tijd nogeens een beroep gedaan moeten worden om aan de mensen, die zo spontaan hun mede werking gaven het ontbrekende geld te lenen, dit te kunnen terugbetalen. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. zal donderdag 18 juli nam. 7 uur voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft enkele voorlopige uitkom sten van de landbouwtelling mei 1963 bekend gemaakt, welke betrekking hebben op de veestapel. Het aantal stuks rundvee vertoonde t.o.v. 1962 een daling met 3.4 procent Dit jaar mei werden ruim 3.689.000 runderen geteld tegen 3.817.000 vorig jaar. Met uitzondering van de provin cie Noord-Brabant deed de teruggang zich voor in alle provincies. Een nadere onderverdeling van de rundveestapel toont aan, dat het aan tal stuks mest- en weidevee in ons land is teruggelopen met bijna 50.000 stuks 10.5 procent). Het aantal melk- en kalfkoeien ver toonde een teruggang met bijna 4.500 stuks of 0.3 procent. Varkens en hoenders In vergelijking met mei 1962 is het aantal varkens toegenomen met circa 117.000 stuks 4.2 procent). De hoenderstapel vertoonde een klei ne teruggang in vergelijking met vo rig jaar. In mei 1963 werden 44.496.000 hoenders geteld tegen 45.890.000 in 1962 3.0 procent). Het aantal hoenders bestemd voor de slacht nam toe met 35.6 procent. De leghennenstapel, inclusief kuikens en jonge hennen bestemd voor de leg, nam met 8.9 procent met uitzondering van de provincie Friesland liep de to tale hoenderstapel in alle provincies terug. In mosselvisserskringen is de laatste weken druk vergaderd, omdat in een gedeelte van de Waddenzee nieuwe mosselpercelen werden uitgegeven. Aan nieuwe percelen is nog groot ge brek en daarom kost het meerdere ver gaderingen om uit te maken, wie het meest voor een van de 23 nieuwe per celen in aanmerking komt. Er zijn daarvoor zeker 60 gegadig den. Thans heeft het Visserijschap een publicatie vrij gegeven, waarin gega digden worden opgeroepen. Een adder tje onder het gras is hier wel de ver plichting om naast het aantal percelen dat men in concessie heeft, ook het standaard capaciteitscijfer dat men van het Bedrijfschap heeft toegewezen (niet openbare) cijfer bekend te maken, zon der opgave daarvan (aldus de publica tie) komt men echter niet voor de toe wijzing van een nieuw perceel in aan merking. II II" Vit ongeveer 300 aanvragen voor plaatsing in „Het Dorp" zal binnenkort een groep van 30 tot 50 gehandicapten worden samengesteld. Dokter Klapwijk zal waarschijnlijk in september met de groep de opzet van „Het Dorp" doornemen. De toekomstige bewoners kunnen hun mening over de plannen geven, waarbij de architecten van „Het Dorp", prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema, aanwezig zijn. De bedoeling is voorts, uit deze re presentatieve groep, die aan de hand van de ingediende formulieren wordt samengesteld, een voorlopige gemeente raad voor „Het Dorp" samen te stellen en een tijdelijk burgemeester en een tijdelijk wethouder van huisvesting te kiezen. Deze twee functionarissen zul len met de bouwcommissie overleg ple gen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1