Buitenlandse bloementeelt breidt zicb uit De llmerikaanse wereldhulp Bewonderingivoor de stamhouder Mellssantse raad in spoedeisende vergadering bijeen Mr. H. Albarda Afscheid Mevr. Grinwis-Blok Zwemmer verdronken aan het Goese Sas Hoofd voor Chr. Ulo te Stellenilam benoemt! Dinsdag 18 juni 1963 No. 3197 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Hyacinten, tulpen en narcissen uit Bulgarije Gladiolen-export uit Israel GOEDEREEDE De Rotterdamsciie Bani( opent weer een nieuwe vestiging op ons eiland CENTRALE VEILING Middelharnis 35e jaargang PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaai per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In het kader van de artikelen die wij onder verschillende titels schrijven over Ïhet probleem van de onderontwikkelde gebieden past er ook één over de rol die de Verenigde Staten hierin spelen. De financiële en technische hulp aan de vele landen, die deze ontvangen, is afkomstig uit Amerika. West-Europa en de Sovj et-Unie, maar van deze drie staan de V.S. verreweg bovenaan. Het is een geluk voor de wereld, dat het „kapitalistische" Amerika zo rijk is, dat het ondanks eigen moeilijkheden in staat is met gulle hand zijn miljoenen ja miljarden dollars uit te strooien over de vele tientallen proletariërs onder de landen, die veelal één of andere soort socialistische regering hebben, die te vens sterk nationalistisch is. Het is wel merkwaardig en veelzeggend, dat b.v. Nasser, Nehroe en Soekarno, die zich alle drie socialist noemen, financieel- economisch overeind moeten worden gehouden door het zo gehate kapitalis me! In ieder geval is het voor ons een bewijs, dat dit kapitalism.e toch blijk baar nog het meest efficiënte econo mische stelsel is. Al wat marxist-socia list is, heeft al meer dan honderd jaar lang gepoogd het te vernietigen, maar het is nog springlevend en zelfs in staat de socialistisch geregeerde landen op de been te houden, zodat deze wel erg dankbaar mogen zijn dat het bestaat. Wat de Amerikanen na de oorlog, die ook hen honderden miljarden had ge kost, hebben gepresteerd op het gebied van de hulpverlening, moet ons met diep respect vervullen. Sedert 1945 heb ben zij het grootste hulpprogramma van alle tijden gerealiseerd. Het bedrag, dat zij daaraan ten koste heben gelegd, overschrijdt verre de grenzen van ons voorstellingsvermogen. Vanaf het einde van de oorlog, dus niet meegerekend de miljarden, die Roosevelt via de Leen- en Pachtwet aan Engeland en Rusland tijdens de grote worsteling met Hitler schonk, heeft Amerika in totaal onge veer 100 miljard dollar, dat is 359 mil jard gulden besteed aan militaire en economische hulp! Dat is dus een be drag waarvan 359.000 miljonairs ge kweekt zouden: kunnen worden, d.i. in militaire termen uitgednikt ongeveer 35 divisies miljonn.airs. oftewel twee maal zoveel als thans de hele N.A. V.O.-strijdmacht in West-Europa! Van deze 100 miljard dollar waren er 32 voor militaire en 68 voor econo mische doeleinden. Deze laatste bedroeg dus intotaal 244 miljard gulden. De mi litaire hulp geschiedde en geschiedt nog in het kader van de N.A.V.O. het Bag- dad-pact, de Z.O.A.V.O. en b.v. aan India in zijn strijd tegen Rood-China. Bij de economische hulpverlening zijn ook inbegrepen de bedragen van de Marshall-hulp, waarover straks meer. Van de economische hulp ten bedrage van 244 miljard gulden ontving Europa (inclusief Polen en Joego-Slavië' 102 miljard. Deze hebben voor de betref fende landen een goed rendement opge leverd. Frankrijk heeft daarvan het meeste ontvangen: 34 miljard, maar het is het minst dankbaar; die deugd moet men bij De GauUe niet zoeken. Ook En geland, Italië en West-Duitsland, be nevens Griekenland, ontvingen enorme bedragen. Het Midden-Oosten (Egypte, Syrië, Israël, Perzië) kreeg 43 miljard. Het Verre Oosteni ontving 50 miljard, waarvan Indonesië as'leen in totaal 24 miljard. India 14 m., Japan 13 m, Zuid- Korea 19 m. en Nationalistisch China 16 m, Latijns-Amerika kreeg 21 mJljard en Afrika 5V2 m. Al deze miljarden (142) zijn vrijwel in een bodemloze put te recht gekomen; hun rendement voor die landen is nihil of twijfelachtig op enke le uitzondering zoals India en Japan na. Met name Indonesië heeft het er slecht afgebracht. Ondanks de Amerikaanse miljardeninjecties leeft het op de rand van het economisch en financieel fail lissement dank zij de nationalistische politiek van Soekarno, voor wie macht en roem meer waard zijn dan de wel vaart van zijn volk. Daarbij heeft hij ook nog omvangrijke Russische hulp ge had, meest van militaire aard in de vorm van leningen. Moskou eist nu af lossing daarvan enSoekarno dacht dit te doen met Amerikaanse dollars maar de commJssie-Clay heeft Kennedy geadviseerd de hulp aan Indonesië nu maar stop te zetten en dit is ook ge beurd. Men gaat begrijpen, dat al te goed buurmans gek is en dat men op een schandalige wijze door Djakarta Werd gechanteerd, terwijl er toch van al het geld niets terecht komt voor her stel van de economie. Het totaalbedrag aan hulp voor het buitenland is voor 1963 bepaald op ong. 15 miljard gulden. Daarvan krijgt India 3 miljard (vooral economische, maar ook militaire hulp), Pakistan 1.6 miljard (economisch) Turkije 1.3 miljard (vooral militair), Zuid-Korea 1.2 miljard (mil.) Zuid-Vietnam 800 miljoen (mil.), Bra zilië 800 miljoen (econ.j Egypte en Chili hetzelfde bedrag (econ.) en Nation. Chi na ook zoveel, doch i.v.m. zijn strategi sche positie tegenover Rood-China mili- |air. Ook de vroegere vijand Japan krijgt zelfs nog 600 miljoen aan eco nomische hulp. Doordat het overgrote deel van al deze miljarden sedert 1945 en vooral de laat ste jaren met de snelle opkom.st van tientallen nieuwe staten zonder behoor- iijke economische basis onrendabel is gebleken en ook politiek geen of weinig effect heeft gesorteerd, wordt de op positie tegen dit grootscheepse Sinter- klaasspelen in het Amerikaanse Con gres steeds sterker, vooral nu Amerika zelf alle- lei moeilijkheden heeft met te korten op de begroting en op de beta lingsbalans, afvloeien van de goudre serves, lage economische groei en grote werkloosheid. Men gaat inzien, dat een ander systeem noodzakelijk is. De Am.e- rikanen zijn ontgoocheld. Met al hun miljarden hebben ze geen vrienden er bij gekregen. Integendeel, het schijnt, dat het anti-amerikanisme toeneemt. De arme volken zien de hulp blijkbaar als hun recht en als een Amerikaanse plicht. Opgezweept door communisti sche propaganda blijven ze ondanks het feit, dat Amerika helpt en Rusland al leen stookt, de „kapitalisten" haten. Hier werkt evenals vroeger bij de op mars van het proletariaat in de Wes terse landen een soort minderwaardig heidscomplex en tegelijk een flinke do sis wangunst. Daarom zal ook in Ame rika het gehele hulpsysteem op de hol ling moeten. Waarom deze massale Amerikaanse en Europese hulp voor een groot deel mislukt, wordt duidelijk als men een vergelijking maakt m^et de Marshall hi^'p aan Europa. De Hitleroorlog had dit werelddeel vreselijk geteisterd. Al les moest nieuw worden opgebouwd. De verarmde landen deden wat ze konden, maar de opbouw ging te moeizaam. Het herstel van evenwicht in de wereldeco nomie, allereerste voorwaarde voor her nieuwde bloei, kon nog heel lang op zich laten wachten. Toen kwam de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken George Marshall met een groots initiatief. Hij stelde voor, dat de Euro pese landen zelf een herstelprogram, zouden opstellen. Na zijn beroemde rede op 5 juni 1947 begon direkt het onder zoek. Heel Europa, ook zelfs de Sovjet unie, mocht deelnemen. Maar dit genia le plan doorkruiste dat van Stalin, die West-Europa liever arm en berooid zag. Hij deed niet mee en verbood dit ook zijn satellieten. Zestien landen kwamen in Parijs bijeen en becijferden een dol lar-deficit van 22 miljard voor de eer ste vier jaar. In 1948 trad het Marshall plan in werking. Na een hulpperiode van 1948 tot 1952 moest Europa weer een levensvatbare economie hebben. Intotaal is aan deze landen bijna 15 miljard dollar uitgekeerd, meest in schenkingen. Daarvan ontving Neder land 1130 miljoen dollar of bijna 4 mil jard gulden. Dit heeft ons land er bo venop gebracht. De Nationale produktie steeg in 5 jaar van 14 op 17 miljard en de betalingsbalans, die in 1948 nog een tekort van 1500 m. vertoonde, had in 1952 een overschot van 300 m. In de an dere .landen waren de resultaten naar verhouding, hoewel ons land als eerste kon verklaren op 27 jan. 1953 geen hulp meer nodig te hebben. Waarom was dit nu in Europa moge lijk en mislukt er elders zoveel? Om dat West-Europa slechts tijdelijk ver armd en gedesorganiseerd was, doch een rijke ervaring, grote technische kennis, stabiele regeringen en veel economische „know-how" had, zodat het alleen een financiële injectie nodig had. In de on derontwikkelde landen ligt dit alles heel anders. De basis om op te bouwen ont breekt en dat is de grote m.oeilijkheid. MIDDELHARNIS Naar Canada. Mevr. van Groningen- Hartensveld, Eendrachtstraat 7 alhier is maandag scheep gegaan op de „Rijn dam" van de HoUand-Amerikalijn naar Canada, Montreal voor bezoek aan haar 3 kinderen aldaar. Zij zal er enige maan den vertoeven. Dit is reeds de derde keer, dat zij deze reis onderneemt. DIRKSLAND Oudste inwoner 9G jaar geworden. De heer T. Luchtenburg is j.l. zondag 96 jaar geworden. De oude heer die bij zijn dochter inwoont, geniet nog een vrij goede gezondheid en maakt iedere dag nog een fikse wandeling. Velen zijn hem op zijn verjaardag geluk ko men wensen, en wij mogen hem van de ze plaats van harte feliciteren met de ze bijzondere gebeurtenis. Wedvlucht duiven. Uitslag P.V. Ge vleugelde Vrienden Dirksland op 15 ju ni vanaf Orleans 457 km. Gebr. Smit 1, 3, 10; B. Leijdens 2, 14, 16; N. V. d. Groef 4, 13, 15; L. Arens- man 5, 9, 11; B. Doorn 6; A. Mans 7, 12; W. Nieuwland 8; A. de Vogel 17; Joh. Doorn 18; D. Hameete 19. HERKINGEN Eerste aardappels. De heer H. Kag- chelland heeft de eerste vroege eigen- de nieuwe president directeur van de K.L.M., gefotografeerd tijdens de maandagochtend door hem gehou den persconferentie in Den Haag. De bloementeelt in het buitenland ver toont een tendens naar voortgaande uit breiding. Zou deze tendens zich richten naar een groter bloemenverbruik in de landen, waar de welvaart zich steeds duidelijker demonstreren gaat? In ieder geval is het wel duidelijk, dat met na me West-Duitsland als een voornaam afzetgebied wordt beschouwd. Aldus la zen we in het vahblad voor het bloem- bollenbedrijf „Kwekerij en Handel". In de Deutsche Gartnerbörse wordt een overzicht gegeven van de bloemen teelt in het buitenland, waarbij wordt vastgesteld dat hier een duidelijke uit breiding valt waar te nemen. De jaarlijkse snijbloemen-productie in Italië wordt geschat op 250 miljoen stuks, waarbij de Nederlandse produc tie van ca. 90 miljoen stuks ver achter blijft. De provincie Imperia alléén pro duceert al vijfmaal zoveel bloemen als Aalsmeer. Ook in het zuiden van Italië neemt de teelt onder glas toe. Van deze productie blijft ieder jaar een groter deel in het land zelf, evenals in Spanje, zowel de lonen als de levensstandaard stijgen hier sneller dan in Duitsland. Op Sardinië springt de Staat bij, de bedrijven in de Riviera ontvangen voor schotten tegen lage rente. In het gebied rond Peseta valt eveneens een uitbrei ding waar te nemen. Voor een vliegveld bij Mesina is men druk aan de gang, teneinde het vlieg- transport te vergemakkelijken. Spanje heeft volgens de statistieken 20*/o meer bloemen in Westduitsland in gevoerd in 1960-1961 dan het jaar daar voor, te weten voor D.M. 110 miljoen. Men probeert hier met zaadgoed, bol len, snijbloemen, speciaal rozen en sier planten de markt te veroveren. Spanje zit vast aan een kontingent van 600.000 D.M. snijbloemen per jaar. De bloementeelt concentreert zich voor al in de provincie Barcelona, maar ook tussen deze stad en de Costa Brava in Maresma, van ouds bekend door anjer- cultuur. Hier zijn het vooral Deense kwekers die kassen bouwen. Ook het wetenschappelijk onderzoek en de voor lichting maken hier voortgang. Het hoofdprodukt blijft anjers. In Zuid-Frankrijk tussen Antibes en Menton neemt de anjercultuur onder glas toe. Daar staat thans 28 ha onder verwarmbaar glas. Enige bedrijven heb ben hier een consortium gesticht, dat nog wel hoofdzakelijka op Parijs ver zendt, maar dat nog wel hoofdzakelijk op Parijs verzendt, maar dat, zo merkt de Gartnerbörse op, vandaag of morgen wel eens zin in export kon krijgen! Op de kanaaleilanden zwenkt men steeds meer van aardappelen en toma ten naar bloemen. Men moet maar niet te veel rekenen, schrijft het blad, op hinderpalen gelegen in Engelse geld- en maat-systemen, want de exporteurs ma ken hun offertes op z'n „Europees". In Denemerken staan op de eilanden Funen en Seeland 140 ha bloemen ge plant, bij Odense ontwikkelt zich een tuinbouwcentrum vooral met anjers en rozen. De laatste tijd zou de glas-opper vlakte in Denemarken met 100.000 m- uitgebreid zijn. In Israël worden bloemen een belang rijk exportartikel. In 1961 werden voor 3 miljoen D.M. aan bloemen, vooral Gladiolen en gla- diolenknollen uitgevoerd. Een speciaal instituut beweegt zich op het terrein van marktonderzoek vooral voor En geland en Duitsland voor de export van snijbloemen, bloembollen en sierplanten Men probeert ook anjers en irissen te exporteren. Naar de U.S.A. zoverneemt het blad, is in 1962 een zending van 5 miljoen stuks gladiolenknollen geëxporteerd, vooral naar de warenhuizen en de su permarkets. Verder maakt het blad nog melding van uitbreiding in Libanon, Zuid-Afrika heimers gerooid, en gegeten. Ze waren prima van smaak. Opbrengst collecte. De collecte voor de te bouwen kerk te Gouda heeft in de Ger. Gemeente opgebracht380, Kerknieuws. A.s. zondag hoopt des voorm. 10 en des avonds 6 uur voor de Ger. Gemeente voor te gaan student Westrate. STELLEND AM' Inenting. Op woensdag 19 juni 1963 om 4 uur zal dr. Kreling de zuigelingen van 2 mnd. tot 1 jaar in hét Groene Kruisgebouw inenten tegen pokken. Concours. Het Jeugdkoor „Klimop" (dir. C. C. V. d. Heuvel) hoopt op za terdag 6 juli deel te nemen aan een concours te Leerdam. JVaar concours. De chr. gem. Zang- vereen. „Soli Deo Gloria" (dir. C. C. v. d. Heuvel) hoopt op zaterdag 13 juli deel te nemen aan een groot zang- en muziekconcours in de schouwburg te Cuyk. Zij komt uit in de ereafdeling en zal uitvoeren: O quam gloriosum (O, hoe heerlijk is Zijn rijk) van Jacob Vaet en Psalm 9, van Jan Pieterszn Sweelinck. Verkoping woonhuis. Bij inzet is het woonhuis van de erven Groenendijk te Goedereede voor 21,800,opgehou den door de heer Okker, Langstraat- Achthuizen. OUDDORP 306 flessen bloed. Bij de bloedafna me t.b.v. het Roode Kruis van j.l. vrij dagavond werden niet minder dan 306 flessen bloed gegeven! Het beroep dat het Roode Kruis op allen die gezond zijn, heeft gedaan, heeft in onze gemeente zeker wel weer klank gevonden. Gevers en geefsters namens het Roo de Kruis en niet minder namens de afd. Ouddorp hartelijk dank. NIEUWE TONGE Heropening bibliotheek der J.V. Vrijdag 21 juni a.s. zal de J.V. „Unum Necessarium" met het uitlenen begin nen van de geheel vernieuwde koUektie 19631964. Boeken van de oude koUek tie kunnen ingeleverd worden, waarna de boeken, van de nieuwe in ontvangst genomen kunnen worden. Voor nadere mededelingen wordt naar de folder verwezen, welke huis aan huis bezorgd wordt. OUDE TONGE Kerkdiensten, Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te, gaan ds. P. Blok van Dirksland Zondag a.s. zal voorgaan student F. Harinck te Goes, 's morgens 10 en 's avonds 6 uur. Burg. stand over de maand mei 1963 Geboren: Geertrui Magdalena, d.v. J. Les en C. M. Nipius; Jan, z.v. A. Kar- dux en J. L. Hartog; Teuna, d.v. J. de Bonte en J. J. Jonker. Ondertrouwd: Dirk de Vos en Adri- aantj e de Looze. Gehuwd: Jacob Jan van Kempen (wn. v. D. Mooijaart) en Aaltje Hbogschagen (w.v. A. Maters); Christiaan Sydney Smit en Beryl Jacqueline Fowles. Opbrengst zendingscoUecte. De ge houden zendingscollecte in de Ned. Herv. kerk voor G.Z.B, heeft opge bracht de som 580, Inlevering vakantiebonnen. De inle vering van de bouwvak vakantiebonnen kan plaats hebben op woensdag 19 juni a.s. van v.m. 8 t.m. 9 uur bij de pen ningmeester M. Jochems, Nieuwstraat, Alhier. OOLTGENSPLAAT' Schoolreisje O.L. School No. I. Op vrijdag 15 juni j.l. maakten de leerlin gen van de drie laagste klassen, het personeel en de drie dames van de Oudercommissie van de O.L. School no. I te Ooltgensplaat een schoolreisje naar Den Haag en omstreken. Met een bus van de firma Buijsse, bestuurd door de ervaren chauffeur Piet van der Vliet, werd om kwart voor zeven gestart. Om 9 uur arriveer de men in Rotterdam waar de jeugd een consumptie werd aangeboden. In tussen had men genoten van een mooie tocht langs de Maasboulevard. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan „Madurodam", waar de regen z'n in vloed deed gelden en het bezoek aldaar deed bekorten. De lunch werd genut tigd in het prachtige dierenpark „Was senaar", waarna de volières en de kooien met hun interessante dieren de aandacht trokken. Tijdens de thuisreis werd de speeltuin „Drievliet" te Rijs wijk met een bezoek vereerd. Om kwart voor acht werd Ooltgensplaat bereikt waar de Muziekvereniging U.D.I. de jeugdige reizigers(sters) opwachtte. Kerkdiensten. Voor de Geref. Ge meente zullen de volgende predikanten voorgaan: woensdag 19 juni a.s. nam. 7 uur ds. P. Blok te Dirksland; zater dag 22 juni a.s. nam. 7 uur student Weststrate te Borssele Z. Hinderwet. Ingevolge de Hinderwet is bij het gemeentebestuur een verzoek binnengekomen van de Shell Ned. Ver koopmij om een vergunning tot het uit breiden van een benzinepompinstallatie op het adres Weespad 61 een verzoek van de Orion Aardolieproducten Onder neming om vergunning tot het oprich ten en in werking brengen en houden van een benzinepompinstallatie, be staande uit twee elektrische pompen met ondergrondse opslagtanks op het adres Brandewijnstraat 2, Voorstraat 41 Egypte( waar men plannen heeft om 400 ha te beplanten met gladiolen- en be- goniaknoUen) België, Grienkenland, Malta en Bulgarije, dat o.a. Narcissen, Hyacinten en tulpen exporteert naar Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie. Terwijl zijn papa op honderden kilometers hoogte door de ruime suist, is de drie maanden oude stamhouder van de familie Bykofsky het middelpunt van alle aandacht van zijn moeder (r.), mevrouw Gagarin (m.) en mevrouw Popo- vitsj. Vrijdagmiddag kwam de gemeente raad van iyi\elissam.t onder voorzitter schap van burgemeester Bos in spoed eisende vergadering bijeen. Aanleiding hiertoe was de goedkeuring door G. S. van het herziene uitbreidingsplan. In een begeleidende schrijven geven G. S. de raad in overweging enkele cor recties en aanvullingen aan te brengen in het besluit, op de kaart en in de be bouwingsvoorschriften. Deze correcties en aanvullingen zijn van administratie ve aard en van ondergeschikt belang. Zij kunnen worden aangebracht voor het plan ter inzage wordt gelegd. Daar de wet voorschrijft dat een door G.S. goedgekeurd uitbreidingsplan on verwijld ter inzage moet worden gelegd was de toestemming van de raad nodig om de correcties aan te brengen. B. en w. spraken er hun voldoening over uit dat het plan in zo'n korte tijd het werd in maart aan G.S. voorge- STELLENDAM De heer H. A. van den Tol, leraar aan de Chr. Ulo te Middelharnis is met ingang van 1 sept. benoemd tot hoofd aan de Chr. Ulo alhier. De noodschool zal gebouwd worden aan de weg tussen Stellendam en Goedereede. Dertig leer lingen hebben zich reeds opgegeven. De Rotterdamsche Bank N.V. te Mid delharnis zal op 24 juni a.s. te Stellen- dam een vestiging openen in de vorm van een z.g.n. correspondentschap. Als beheerder van dit nieuwe correspon dentschap zal optreden de heer F. de Geus (zie advertentie elders in dit blad) Naar wij vernamen, hebben een twee tal overwegingen hiertoe aanleiding ge geven, n.l. de te verwachten aktiviteiten op velerlei gebied tengevolge van de ko mende vaste oeververbindingen, alsme de het streven om de Bank zo dich mo gelijk bijl haar relaties te brengen. Het correspondentschap is nog tijde lijk gevestigd in de Haagsestraat te Stellendam, doch binnenkort hoopt de beheerder een nieuw, ruimer pand te betrekken, waar hij, naast zijn admi- nistratiewerkzaamheden, de bankzaken zal behartigen. Met het nieuwe correspondentschap heeft de bank in dit rayon thans in de volgende plaatsen een vestiging: Mid delharnis, Ouddorp, Stellendam, Dirks land, Oude Tonge en Ooltgensplaat. De bekende slagzin, „Waar u ook woont of werkt, de Rotterdamsche Bank is altijd binnen uw bereik", is ook op ons eiland nu zeker van toepassing. Wij wensen de 100-jarige Bank met deze nieuwe telg veel succes toe. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht duiven. Wedvlucht P.D. vereniging De Rode Duif vanaf Orleans, afstand 457 km, aankomst eerste duif 15.52.43. A. C. Koppenaal 1, 2, 4, 10; Trommel v. d. Boogert 3, 5, 9; de Gans Kamerling 6, 7, 8; F. v. d. Valk 11, 12. Veiling van maandag 17 juni 1963 Bloemkool A 40,------42,bloemkool B 23,------27,—; bloemkool C 11,------17,— postelein 46,boskroten 19,sla 15,30—17,40; bospeen 41,------44,—, aard beien per doosje 50,- -60,—. legd zonder opmerkingen en voorbe houd werd goedgekeurd. De heer Leijdens sprak eveneens zijn waardering hierover uit. Namens de raad bracht de heer Prins de voorz. dank voor zijn intense be moeiingen, spr. meende dat het be zoek dat de voorz. i.v.m. het uitbrei dingsplan onlangs aan den Haag heeft gebracht bij de leden van G.S. zeker indruk heeft gemaakt. De luchtfoto De voorz. wees erop dat hij dit alles had gedaan in overleg met de raad. Spr. had zelfs de luchtfoto van de ge meente meegenomen aan de hand waar van hij G.S. uitvoerig kon inlichten. Afscheid mevr. P. M. Grinwis- de Blok Het P.v.d.A. raadslid mevr. P. M. Grinwis-de Blok heeft van deze functie ontslag gevraagd wegens vertrek naar Stellendam. De voorz. memoreerde dat mevr. Grinwis in totaal 5 raadsvergadering heeft meegemaakt. Spr. bracht haar een woord van dank en waardering voor wat zij tijdens haar raadslidmaat schap vanaf september vorig jaar voor de raad heeft betekend en waarin zij blijk gaf voor een warme belangstel ling voor de gemeentebelangen en een correcte instelling as lid van de raad. De voorz. drukte zijn spijt uit over het vertrek van mevr. Grinwis en wen ste haar met haar gezin al het goede voor de toekomst. Weth. Keijzer onderstreepte de woor den van de voorzitter. Aandelen N.V. E.M.G.O. Het aantal aandelen in het maat schappelijk kapitaal van de N.V. Emgo werd met één verminderd en bedraagt thans 11 van 1000,— elk. Straatnaamgeving De nieuwe verbindingsweg tussen de Julianaweg en het Prinsessenkwartier, die binnenkortgereed zal komen zal de toepasselijke naam Pr. Bernhard- straat dragen. De raad besloot hiertoe naar voorstel van B. en W. Daarna sluiting. Aan het Goese Sas gemeente Katten- dijke zijn zondagmiddag onderwater- zwemmers in moeilijkheden geraakt, waarbij de 30 jarige C. Verhoef uit Soest is verdronken. Zij werden aange trokken na het schutten van een jacht door de sterke zuiging van het water op een doorlaatklep in de sluisdeuren. De 17-jarige A. Dekker uit Goes wist men te redden en de 16 jarige J. Boek even eens uit Goes, wist op eigen kracht aan de sterke zuiging van het water te ont komen. LANGER KERSEN ETEN Over enige weken zal de tijd van kersen eten weer aanbreken. Zowel voor telers als consumenten is het jammer dat deze tijd zo kort van duur is om dat kersen onder normale omstandig heden niet lang houdbaar zijn. De Ame rikanen schijnen er iets op gevonden te hebben want met proeven met gasbe- waring van kersen zijn gunstige resul taten behaald. Twee soorten kersen werden daarbij zes weken lang in een gascel bewaard. Bij het leeghalen van de cel kwamen de kersen er als vers weer uit aldus „De Nieuwe Veldbode". Ongetwijfeld een aansporing om het ook in ons land eens te proberen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1