In uitbreidingsjilan worden 11 winkels gebouwd De bodemloze put Commissaris der Koningin opende twee nieuwe Chr. Landbouwhuishoudscholen Jvleditatie NUTSSPAARBANK - MIDDELHARNIS Kantonnier K. WestLoeve te Ouddorp met pensioen F^CKORTEMEGslOON Raad Middelharnis: Slagers maar één week vakantie Vrijdag 7 juni 1963 No. 3194 Chr. STRèEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZüID.HOLLAOT)SE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Christus, de leidsman van Zijn volk Kweek I RENTE I meer rente 3.60% van uw geld V^ Geluiddemper In de huishouding Fruitmanden en Fruitbakjes „ZUe ^ruUcentrale" Instructiebad wordt in september officieel geopend Onthulling van de naam „De Vroon" te Dirksland 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De onderontwikkelde gebieden op de wereld vormen naar onze mening een vrijwel hopeloos probleem. Er wordt en werd door de Verenigde Staten en door vele Europese landen ontzaglijk veel voor gedaan we zuUen daarover in een ander artikel wel eens een aantal cijfers geven, waarvan men zal opkij ken maar liet resultaat is over 't algemeen droevig. Het is dan ook geen wonder, dat het Amerikaanse Congres een steeds groter tegenzin krijgt om de hulpprogramma's van de president goed te keuren. Een Duitse professor in de economie kwam onlangs tot de conclu-, sie, dat Amerika en Europa met al hun goede bedoelingen zichzelf politiek en economisch verzwakken en in de kaart van Rusland spelen zonder in feite iets fundamenteels bij te dragen tot de eco nomie van de onderontwikkelde landen Steeds meer komt men in het buiten land in ons idealistische Nederland nog niet tot de slotsom, dat het hele vraagstuk van de economische hulpver lening op de helling moet. We zullen eens iets vertellen over de werkelijkheid. Laten we beginnen met enkele Afrikaanse landen. Allereerst Kongo. Dat moest vrij worden. Goed, het is vrij, maar hoe? De Verenigde Na ties gaan er failliet aan! Die zijn al drie jaar bezig orde te scheppen in de chaos maar de toestand is steeds meer ver slechterd. Katanga, het enige welva rende en rustige gebied, moest m.et ge weld onder de centrale regering ge bracht worden. Resultaat: nu is ook die provincie in ellende gedompeld. De re gering van Kongo is onbekwaam en corrupt. Er heerst een enorme inflatie. Armoede, werkloosheid, prostitutie (vanwege de honger) nemen snel toe. I5n temidden daarvan vieren de leids- lieden met hun aanhang nog altijd de vrijheid! De ministers verdienen reu- zensalarissen. De voorzitter van de Se naat maakte tijdens een snoepreisje naar Amerika in 4 weken 40.000 dollars op. Het verhaal gaat, dat hongerende Kongolese vrouwen aan een minister vroegen: wanneer is eindelijk de onaf hankelijkheid voorbij? Het antwoord was natuurlijk: die blijft. Waarop de vrouwen wenend aldus reageerden: c' est la mort (dat is de dood). Wat heeft het voor zin aan zulk een regering miljoenen toe te vertrouwen? We gaan naar Ghana, waar Nkroema als dictator regeert en zich als een mes- sias laat vereren. Wat gebeurt daar met de hulp? In Accra wordt nu een pom peus plein met tribunes en triomfbogen gebouwd kosten 10 miljoen ter meerdere glorie van de president. Deze is communistisch gezind en heeft sterke banden met Rusland, dat graag helpt. Immers een springplank in Afrika is gemakkelijk. Intussen staan in Accra al twee jaar 200 tractoren te verroesten, omdat men nog steeds wacht op de komst van Russische specialisten om er kolchozen te stichten. Op het vliegveld zijn 8 splinternieuwe Russische Hjoes- jins eveneens aan het verroesten. Ze zijn in 1961 voor 55 miljoen gulden ge kocht van de S.U. maar er zijn geen passagiers! Gewoon hoogmoedswaan- zin. Grote geldsommen worden door de regering uitgegeven om overal in Afrika opstandige bewegingen te verwekken of te steunen: in Portugees Angola, in Rhodesia en in Zuid-Afrika. Een oor- logshaven koste 48 miljoen. Het leger verslindt 135 m per jaar, dat is 15»/o der totale begroting. Het zomerpaleis van Nkroema heeft 24 miljoen gekost. Het is driemaal afgebroken en weer op gebouwd, omdat het niet mooi genoeg was! De „ministers" rijden in flonke rende Mercedes-auto's en moeten elk half jaar een nieuwe hebben. Ze wo nen in prachtvilla's en één van hen wil de verleden jaar in Londen een, „gou den bed" kopen, wat tenslotte niet door ging. De regering wil een lening van 20 miljoen D-mark van West-Duitsland om een brug te bouwen over de Volta rivier. Deze bleek echter bij onderzoek geen enkele economische waarde te hebben, maar was alleen nodig om het nabuurland Togo gemakkelijk te kun nen binnenvallen en annexeren! Frankrijk heeft in Afrika 18 voorma lige koloniale gebieden, waarvan de meeste nog altijd financieel door het oude moederland overeind gehouden worden. De verhalen, die vandaar ons bereiken, zijn eveneens verbijsterend. In Dahomey verslindt het regeringsap paraat eoo/o van alle staatsinkomsten. Het salaris van de parlementsleden is er hoger dan in Engeland. Er zijn veel te veel ministers, kamerleden en amb tenaren. In Gabon zijn de kosten van de rege ring hoger naar verhouding dan vroeger in Frankrijk die van het hof van Lodewijk XIV. In Opper-Volta heeft elke functionaris een regerings auto met chauffeur. De presidenten van al die nieuwbakken staatjes wonen in paleizen van miljoenen, terwijl zij en hun ministers geweldige banksaldi heb ben op Zwitserse banken en villa's aan het Meer van Geneve. Slechts weinig Nederlanders weten, dat wij daar ook nog aan meebetalen via de E.E.G. Deze gaf n.l. van 1957 tot 1962 in totaal apart 250 miljoen voor de onderontwikkelde gebieden, waarvan Frankrijk er 210 m. in de wacht wist te slepen voor zijn voormalige koloniën. Daaraan betaalde Nederland 20 m. mee! De daar ^.anhangige projecten worden voor QS'/o door Franse firma's uitge voerd, zodat men daar denkt dat alleen Frankrijk helpt. Nederland heeft er dus geen enkel profijt van. Een typisch voorbeeld van de nadelen van multila terale hulp. Ik doe wandelen op de weg der ge rechtigheid, in het midden van de paden des rechts. (Spreuken 8 20) Salomo is de koning des vreeds. De Heere heeft deze zoon van David be giftigd met zeer veel wijsheid en ver stand. Hij is de wijste man, die op aar de heeft geleefd. Salomo v/ordt ook de beminde des Heeren genoemd. Reeds in zijn prille jeugd was de vreze Gods in zijn hart. In zijn verder leven heeft hij door de rijkdom en voorspoed verleid de Heere verlaten, zodat hij zich zelfs nederboog voor de afgoden van zijn heidense vrouwen. Op het einde van zijn leven moet er een wederkeren zijn gekomen tot de God van zijn vaderen. Salomo is, ofschoon hij ver was af gedwaald toch kind des Heeren. Hij heeft door Gods Geest geïnspireerd de Spreuken beschreven welke een plaats hebben gekregen in Gods Woord. De wijsheid van Salomo was zo groot dat er een geweldige roem van hem uitging. De koningen der aarde bezoch ten hem om zijn wijsheid te horen. Zelfs de koningin van Scheba uit het verre Zuidland kwam naar Jeruzalem om Sa- lomo's wijsheid te vernemen. De Spreuken van Salomo getuigen van zeldzame wijsheid en goddelijke kennis. Ze tekenen het menselijke le ven in zijn licht- en schaduwzijden, met zijn voor- en tegenspoed. Een van de schoonste gedeelten van de spreuken van Salomo is ongetwij feld wat beschreven is in hoofdstuk acht. Op symbolische wijze stelt hij Christus voor ogen in Zijn koninklijke macht en majesteit. Hij noemt de Zone Gods de „Wijsheid" en schildert Hem in Zijn heerlijke staat waarin Hij was voordat Hij mens werd. Treffend schoon wordt Christus ge tekend in Zijn goddelijke natuur. Salo mo beeldt Christus uit als de Leidsman voor Zijn Kerk, de grote Herder Is raels. Hoe duidelijk, hoe echt, hoe schoon is deze uitbeelding van Vorst Messias. Christus is werkelijk de Leidsman van Zijn volk. Hij is de goede Herder die Zijn schapen leidt van stap tot stap. De Zone Gods zegt: Ik doe wandelen in de weg der gerechtigheid. Van nature wandelt de mens niet op de weg der gerechtigheid. Neen, we wandelen zoals we geboren zijn, op de weg der zonde en des doods. Adam heeft deze weg gekozen voor zichzelf en voor zijn nageslacht. De weg der zonde loopt uit op de eeuwige dood, dat is de weg naar de hel. In de staat der rechtheid wandelde de mens in de weg der gerechtigheid. Hij was versierd met Gods deugden beeld, want hij bezat ware kennis, ge rechtigheid en heiligheid. Hij mocht met God wandelen en genoot daardoor een zalige gemeenschap met de Aller hoogste. De duivel kwam met zijn ver zoeking en de mens luisterde naar de stem van de verleider. Hij overtrad Gods liefdegebod, verliet de rechte weg en kwam op het pad der zonde. De Heere is van eeuwigheid bewogen over verloren zondaren, die wandelden op het pad der zonde. Dit is wonder van Gods genade en van Zijn soeverein wel behagen. Van nature willen we niet in Gods wegen wandelen, maar de Heere ver andert het hart zodat de zondaar ge willig wordt om het pad van Gods ge boden te lopen. Door Gods wondermacht wordt de zondaar bekeerd. Eeuwig wonder van Gods liefde en ontferming. De Heere zegt in Zijn getuigenis: Ik zal ze vrijwillig liefhebben. Tegen de krachtdadige werking van Gods Geest is niets bestand. De goddelijke liefde overwint de zondaar en doet hem vrij willig in Gods wegen wandelen. De Heere geeft de zondaar die het voorwerp wordt van Zijn eeuwige lief de, de beleving van Zijn heilig recht. Wat gebruikt de Heere om ons een arm en schuldig zondaar voor Zijn aange zicht te maken. Wel Zijn heilige wet, want door de wet is de kennis der zon de. De ziel ontvangt beleving van Gods heiligheid en rechtvaardigheid. Het wordt ervaren dat God eeuwig vrij is van ons bloed. We vallen de Heere op recht toe in Zijn heilig recht. Zonder de beleving van Gods recht ontvangen we geen liefde des Heeren in ons hart. Het wordt door al Gods volk ervaren dat ze leren wandelen op de weg der gerechtigheid. Een ziel, die door de Heere getrokken wordt, tracht menig maal in het onderhouden van Gods ge boden vrede voor zijn hart te krijgen. Het is zo noodzakelijk dat de ziel zijn schuld en verlorenheid voor God recht beleeft. Onze ziel moet geheel verslagen en doodarm zijn en dan geeft de Heere genade. In de weg van overtuiging denkt de ziel soms dat ze nooit zalig kan worden. Anderen kunnen behouden worden, maar zou de Heere willen om zien naar een zondaar zoals zij? En zie, daar opent de Heere onver wachts de weg der zaligheid, de mo gelijkheid om zalig te worden, wordt voor de ziel geopend. Er is een weg der verlossing ook voor ons, dat is de zalige beleving van het hart. De ziel mag spre ken van Gods genade, ook aan haar uit vrije genade geschonken. Ze is door Gods genade en wonder macht van het gevaarlijk pad afgeleid en een wandelaar geworden naar het Jeruzalem dat boven is. (Wordt vervolgd) Middelburg. Ds. Zijderveld We komen bij Egypte, v/aar dictotor Nasser handig manoevreert en chan teert inzake de buitenlandse hulp. Daar bieden Amerika en de Sovj et-Unie te gen elkaar op. De laatste drie jaar ont ving het 2 miljard gulden van de V.S. Daarvoor werd b.v. voor 25 miljoen aan dure Amerikaanse regeringsauto's be steed. Er zijn nu 9000 limausines! On derhoud en groot benzineverbruik ver slinden 5U iniijoen per jaar. De oude fe odale landheren zijn verdwenen, maar nieuwe potentaten van het z.g. Arabi sche socialisme zijn aan de macht ge komen. De 20.000 Egyptische soldaten in Jemen kosten 4 miljoen per dag. De ontvangen miljoenen worden groten deels besteed aan bewapening, propa ganda en subversieve acties in andere Arabische landen tot meerdere glorie van Nasser. Hij heeft nu pas weer om meer financiële hulp gevraagd aan de Wereldbank. Hij heeft n.l. geld nodig voor de vernietiging van Israël! Maar dat zegt hij er uiteraard niet bij. En nu naar Indonesië, dat vanaf 1949 in totaal 24 miljard gulden alleen al van Amerika ontvangen heeft. Ook de Russen hebben er flinke bedragen inge pompt. Die doen dat het liefst in spec taculaire objecten zoals het stadion in Djakarta. Maar al het geld komt in een Ë5£iSi5;5:;sï*555i55Ss5:ï5;S5^?;;5:;55£555^^ï5!555i5A5i^^ VOORSTRAAT 36 OPGERICHT 1849 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING bodemloze put terecht, omdat de poli tieke en de economische toestanden zo zijn, dat het geld niet benut wordt. Het gaat nog steeds bergafwaarts. De roe- piah is vrijwel niets meer waard. Goud dekking is er niet meer. De inflatie is schrikbarend en de armoede naar ver houding. Soekarno zal eerst orde op za ken moeten stellen, de buitenlandse cre diteuren redelijk behandelen en geen nationalistische avonturen meer begin nen. Zijn actie voor Nieuw Guinea heeft schatten gekost en nu is het een blok aan zijn been. De defensie eist zo veel dat economische sanering uitblijft De Amerikaanse hulp wordt grotendeels gebruikt om in Rustland en Tsjecho- Slowakije wapens te kopen en zo ko men de Amerikaanse dollars achter het IJzeren Gordijn terecht! Geen wonder, dat het rapport-Clay adviseerde de hulp aan Indonesië te staken. Over Zuid-Amerika zou een apart artikel te schrijven zijn. Ook daar hel pen de V.S. met gulle hand. Nochtans zijn ze er impopulair. De anti-Ameri kaanse president van Brazielië, die nog pas enkele jaren regeert, kocht onlangs zijn achttiende villa. Van vakbondsbe stuurder is hij in die tijd miltimiljo- nair geworden. Ecuador heeft een pre- NAAR DE i MIDDELHHRNIS-TEL:2328 J.l. vrijdag heeft de heer Kr. Westhoeve te Ouddorp, kantonnier van Rijks waterstaat na een dienstverband van 44 jaar van deze dienst afscheid geno men. De heer Westhoeve is reeds de 3e generatie van de Westhoeves die kan tonnier is geweest en weer wordt de tratidite voortgezet nu zijn zoon W. Westhoeve (links) op zijn benoeming als kantonnier wacht. Van het afscheid dat plaats vond in hotel de „Gouden Leeuw" te Goedereede hebben we el ders in ons tolad verslag gemaakt. sident, die doorlopend dronken is. Bijna al die landen vallen van de ene revolu tie in de andere. Cuba verviel aan het communisme. Overal voeren de mili tairen het hoogste woord. Van al het Amerikaanse geld, dat erheen gaat, komt slechts een klein percentage te recht waar het behoort. Kortom, het beeld van de hulp aan al die gebieden is er één van verkwis ting, wanbeleid, corruptie en diefstal. Daarom zegt het opschrift van dit ar tikel niets teveel: het is een bodemloze put. Dankzij de activiteiten van een Ame rikaanse fabrikant gaat de huisvrouw het in de toekomst wat rustiger krij gen. Niet rustiger in de zin van „min der werk", maar wel in die van „min der lawaai". Geluiden, veroorzaakt door de moto ren van wasmachines, ventilatoren, olie stookverwarming en huishoudelijke ap paraten, kunnen tot een minimum wor den gereduceerd door Vibrodamper 80—A. Vibrodamper is vooral gemaakt voor liefhebbers van „doe-het-zelf" karweit jes. De vloeistof kan, zoals verf, op iedere willekeurige metalen oppervlak te worden aangebracht. Bij een juiste toepassing heeft een met Vibrodamper behandelde metaal plaat dezelfde akoustische werking als een stuk kurk. In tegenstelling tot gips en glasvezel, die het geluid absorbe ren, houdt Vibrodamper het geluid op zijn plaats. De prijs bedraagt ongeveer f 55, voor een tankje van circa drie en halve liter, voldoende om vijf vierkante me ter te beslaan. (DIA). Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdiijk 36 MIDDELHARNIS Bij de officiële opening van de nieuwe Landbouwhuishoudschool te Ouddorp werd aan de Commissaris der Koningin Mr. J. Klaasesz de sleutel aangeboden door Annie Moerkerke, die gekleed in oud-Westvoorne klederdracht op een ponny tussen de gasten als een schim uit het verleden kwam aangereden. Dit fraaie schouwspel had aller bewondering. De dame in het midden mevr. Visser-Abma, directirce van de school. In de gemeenteraadsvergadering die beëdiging en installatie plaats van het na een lange ongesteldheid de verga we zittingsjaar bijwoonde. Hij werd do herstel en terugkeer in de raad hartelijk voerige discussie aan het voornemen breidingsplan 11 winkels met woning grond werd tegen de prijs van 50, de voorgestelde vakantiesluitingsveror werd naar advies van de Kamer van dagen te bepalen. Er bestond reeds o gelederen geen eenstemmigheid, twee mee te werken. Na bespreking werd h verw/orpen. De slagers zullen nu met genoegen moeten nemen. Na opening met gebed door de voorz. burg. P. W. Hordijk vond de beëdi ging plaats van de heer P. de Jong; die de gebruikelijke eden in handen van de voorzitter aflegde. De notulen werden behoudens een opmerking van de heer J. H. Koppelaar goedgevonden en de ingekomen stukken gingen on der de hamer door. Verkoop grond aan de Berkenlaan Van het N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten was een verzoek ontvangen tot verkoop van een perceel grond aan de Berkenlaan, waarop bedoelde N.V. voornemens is 8 eensgezinswoningen te bouwen. B. en w. stelden voor tot verkoop te besluiten. Het terrein is plm. 1530,87 m2 groot, de prijs per m2 bedraagt 16.In de voorwaarden die de gemeente stelt is o.m. de bepaling opgenomen dat de betreffende N.V. binnen 2 jaar na de datum van het passeren van de akte van overdracht de 8 eensgezins wonin gen moet hebben gebouwd. De heer Koese dacht aan de moge lijkheid dat het Bouwfonds de grond weer verkoopt aan de hoogste bieder, waar aldus spr. in de raad was bepaald dat ieder die belang heeft bij de grond deze kon kopen. De voorz. wees de heer Koese er op dat de bouw integendeel juist goedko per zal worden. De gemeente is n.l. zelf deelgenoot van het Bouwfonds. De raad gaf zijn fiat. Verkoop grond voor de bouw van winkels en woningen Van mevr. S. Spee-Vervelde (Bouw en Aannemingsbedrijf v.h. C. Spee te Rotterdam) was een verzoek ontvan gen tot verkoop van een perceel bouw terrein aan de Doetinchemstraat om al daar 11 winkels met woningen te bou wen. B. en w. hadden, omdat deze bouw met de bestemming in het uitbreidings plan „Rottenburgseweg" overeenkomt, tegen verkoop van dit perceel geen be zwaren. Het 1230 m2 grote terrein werd voor de totaal prijs van f 61500,zijnde f 50,per m2 verkocht. De raad wijdde aan dit punt een uit voerige bespreking. Mevr. van Groningen vroeg zich af of de winkels wel rendabel zouden worden, wat de voorz. graag aan de ondernemers zelf wilde overlaten. Ook de heer v. d. Berge zei er niet blij mee te zijn. Er is volgens spr. nu geen gebrek aan winkels, in welke branche ook, evenmin voor de toekomst. woensdagavond werd gehouden vond de A.R. raadslid de heer P. de Jong, die dering voor de eerste maal in het nieu- or burgemeester F. W. Hordijk met zijn geluk gewenst. De raad wijdde een uit- van een bouwmaatschappij in het uit en te bouwen. De hiervoor benodigde per m2 verkocht. Evenzo ging het met dening voor slagerijen. Voorgesteld Koophandel de sluitingstijd op 12 ver de aanvrage hiertoe in de slagers van hen weigerden aan de aanvrage et voorstel in stemming gebracht en een week verplichte vakantiesluiting De winkeliers hebben grote bedragen m hun zaken geïnvesteerd en spr. ver wachtte dat er weinigen zullen zijn die in het nieuwe gedeelte een zaak zullen beginnen. Volgens spr. ligt het voor de hand dat winkeliers van buiten de ge meente hier hun intrek zullen nemen. „Dit is geen gemeentebelang"! protes teerde hij. Hij wilde aantekening tegen te zijn. (Zie vervolg achterzijde van dit blad) De echtgenote van de Commissaris der Koningin mevr. Klaasesz onthulde te Dirksland vóór de opening de naam van de nieuwe Chr. Landbouw-Huishoud- school „De Vroon". De leerlingen, die vooraf de lof van „De Vroon" hadden bezongen kijken belangstellend toe. Ook van de zijde van het pubiek was hier voor veel belangstelling.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1