Totale uitslag en verdeling der Kamerzetels De wereld bevolking in opmars De eersie minisier sfemf... Overzicht verkiezingen Meditatie Goeree-Overflai(l(ee Melktruc van Nollendijk Schilder zelf met F! C KORTEHEG aZOON Vrijdag 17 mei 1963 No. 3189 Chr. SÏRèEKBLAD op GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweevKud per week: dinsdag- en vrijdagavond Een vraag aan u verf met voldoening Partijen Tweede Kamer 1963 Kath. Volks Partij 50 Partij V. d. Arbeid 43 Volksp. Vrijheid Democratie 16 Anti Rev. Partij 13 Chr. Hist. Unie 13 Comm. Partij Nederland 4 Staatk. Ger. Partij3 Pacif. Soc. Partij 4 Lib. Staatspartij Chr. N. Volksp Lijst Grol Econ. Appèl Nw-Dem. Partij G.P.V1 Lib. U./Veilig V Boerenpartij -.3 Volksreferendum Overige partijen Tweede Kamer 1959 49 48 19 14 12 3 3 2 Totaal 150 150 Uit deze vergelijkende cijfers met de Kamerverkiezing van 1959 blijkt dat de Boerenpartij de grootste winst heeft behaald die nu 3 zetels, in de Kamer zullen krijgen. De verliezers zijn de Partij van de Arbeid met 5 zetelsde Anti Rev. verloren er één. De Chr. Hist. Unie kreeg er 1 zetel bij, als ook de Comm. Partij Nederland, De Staatk. Geref. Partij bleef gelijk met 3 zetelsde Pacifisten ging er twee vooruit en zullen 4 zetels bezetten. Het Gereformeerd Politiek Verbond wordt een nieuw element in de Tweede Kamer en heeft deze keer een zetel behaald. In een volgend nummer hopen wij in een hoofdartikel een na dere beschouwing over deze uitslag te geven. Nieuw hoofd van de Chr. Nat. School Fruitmanden en Fruitbakjes „^De ^ruitcentrale" Van de Redactie lenever vloeide over straat 33e jaargang PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonmielsdljk Tei. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Een voorbeeld van de landen met een hoog geboorte- en een hoog sterftecijfer Is Zuid-Korea, n.l. resp. 37 en 21<'/o(i. Hochthans is het geboorteoverschot er groot, n.l. 16*/o(). In India was het vroe ger ooit zo, maar dit is gaan behoren tot de tweede groep, die van de hoge ge boorte- en de dalende sterftecijfers. In 1947 was het geboortecijfer 27 en in 1962 ruim 26''/oo, maar de sterftecijfers waren in die jaren 20 en 14. De geboorten zijn dus vrijwel onveranderd gebleven, maar de sterfte is bijna met een derde ge daald in 15 jaar! Vandaar natuurlijk die zeer snelle groei van de toch al gewel dig grote bevolking. Een ander voor beeld van deze groep, dat nog veel sterlfer spreekt, is Mexico. Daar was het geboortecijfer in 1930 ong. 45'%(r en in 1962 was het nóg 45''/o()! Maar de sterftecijfers liepen terug in dezelfde periode van 26 tot 9"/o(). Er is dus een geboorteoverschot van nota bene 36*/o(i met het gevolg dat de bevolking die in 1940 ong. 20 miljoen telde, nu gestegen is tot 34 miljoen. Als voorbeeld voor de derde groep lage geboorte- en lage sterftecijfers nemen we niet Neder land, want dat zou eigenlijk een vierde groep kunnen gaan vormen, n.l. hoge geboorte- en lage sterftecijfers, resp. voor 1962: 20.8 en 7,6'''/oi), dus een over schot aan geboorten van 13.3Voo. We liunnen beter Zweden nemen. Daar is het geboortecijfer nog slechts 13.6 en het sterftecijfer 10.0, dus een overschot van nog geen 4''/on. Nu staat Zweden, wat de geboorten betreft, het laagst van heel de wereld. Elders in Europa zijn ze hoger, vooral in Zuid- en Oost-Europa. Maar zij blijven toch overal zeer sterk achter bij die in Azië, Afrika en Zuid- Amerika. Het is dus zo, dat de zeer snelle toe neming van de wereldbevolking in feite veroorzaakt wordt door de sterke daling van de sterftecijfers vooral in arme lan den. In vroegere eeuwen waren de aan tallen geboorten en sterftegevallen on geveer gelijk. Er was een enorme sterfte door allerlei oorzaken. Men heeft nage gaan, dat de levensduur van de oude Grieken ongeveer 30 jaar was (gemid deld) en van Egyptische mummies heeft men kunnen vaststellen, dat ze 22 jaar bedroeg. Van 1300 tot 1700 was het in Europa 20 a 40 jaar. Het waren vooral de epidemiën, die vreselijlc veel slacht offers maakten. De pest (zwarte dood) sleepte in 1348 ongeveer 25 miljoen mensen in Europa naar het graf. Tien percent van alle sterfgevallen werd ver oorzaakt door de pokken. Daarbij l?;wa- men dan nog de cholera, de tyfus en de tuberculose. De kindersterfte was ver schrikkelijk, vooral die van zuigelingen; ook lieten zeer veel kraamvrouwen het leven. Nog in de vorige eeuw stierven 30 a 50*'/o van de geamputeerden in de ziekenhuizen: er waren nog geen anti- septica en antibiotica. Door besmetting met kraamvrouwenkoorts stierven toen in de ziekenhuizen tienmaal zoveel jonge moeders als thuis. De Hongaarse arts Semmelweis wist dit drastisch te rug te brengen door te eisen, dat de chirurgen eerst hun handen moesten wassen met gechloreerd water. Pas na de ontdekking der ziektebacteriën men denke aan Pasteur en Koch in de laatste helft der vorige eeuw kon men de epidemiën grondig gaan be strijden. Besef van hygiëne was er daar voor niet. Vooral in grote steden heer sten verschrikkelijke toestanden. Pa rijs van vóór de Franse revolutie wordt MIS beschreven als een stad van mest vaalten. In Stockholm was omstreeks 1800 het sterftecijfer 50 a 60O/OO. Een reiziger uit die tijd vertelde, dat de stank van Berlijn op 10 km. afstand te ruiken was! Het is eigenlijk nog een wonder, dat er niet veel meer mensen stierven. Dan waren er in vorige eeuwen in Europa ook nog hongersnoden. De mor taliteit (sterfte) schommelde toen zeer sterk en ging op en neer niet alleen met epidemiën, maar ook met jaren van mis gewas. Deze zijn eeuwenlang iets nor maals geweest voor de mensheid. Ge brekkige landbouwmethoden, geen kunstmest, slechte vervoersmogelijkhe den etc. veroorzaakten periodieke Icort- sluitingen in de voedselproduktie en distributie. Een strenge winter als in 1956 en 1963 zou in die tijd catastrofaal geweest zijn. En dan waren er nog de oorlogen, die toep, naar verhouding veel meer slacht offers maakten dan nu, vooral onder de burgerbevolking. De Dertigjarige oorlog in Duitsland (1618-1648) kostte aan het fierde deel der bevolking, het leven. Dorpen en streken werden soms uitge- ïnoord en wie dit overleefde stierf spoedig van honger, doordat alles was uitgeplunderd. Een mensenleven werd •liet geteld. De Spaanse, Engelse en Amerikaanse kolonisten hebben miljoe- ■^en Indianen en Australiërs vermoord sn ze vrijwel uitgeroeid. Al deze factoren tezamen remden in ^eer sterke mate vroeger de bevolkings groei. Toen langzamerhand in de vorige eeuw de economisch-sociale toestanden '6ts beter werden, de landbouw meer Wetenschappelijk werd beïnvloed, de "ygiënische maatregelen verbeterden, tenkwaterleidingen werden aangelegd, betere behuizing en kleding mogelijk Werden enz. ging langzaamaan het sterftecijfer naar beneden. In Nederland „Ben Ik Israël een woestijn ge weest Qj een land der uiterste donkerheid." (Jeremia 2 31b) Een vraag aan u! „O geslacht, aanmerkt toch gijlieden des HEEREN Woord"! Jeremia roept tot opmerkzaamheid op. Hijzelf heeft dat Woord moeten eten en het was bit ter in zijn mond; dat wil zeggen: dat Gods-Woord druiste in tegen Jeremia's eigen vlees en bloed. Maar gelukkig de mens, in en voor wie Jeremia's naam in vervulling mag gaan: „Jehovah zal ver heven worden!" Want dat betekent de naam van de profeet. En wanneer die naam aan u vervuld wordt, dan ligt gij ónder, delft gij het onderspit, wordt God u te sterk, ja wordt gij overmocht;, zo als de profeet het later zelf beleed. Het volk van God kan het echter ook na ontvangen genade, nog zo goed af zonder zijn Verlosser. Het volk van Ne derland, de Kerk des Heeren Christus tevens: zij kunnen nog zo rustig, auto ritair en autonoom, zo zónder God te erkennen in Zijn recht en genade, het zeggend: „Wij zijn heren, wij zullen niet meer tot U komen!" Ze zeggen dus den HEERE, hun Verbondsgod, de dienst op. Waar moet dat op uitlopen? Waar zal dat heengaan? Bevoorrecht mensengeslacht, bewel- dadigd kerkvolk ook in deze omgeving, dat God door middel van Zijn Woord en gezanten telkens weer naar u om wil zien, en telkens weer een „Halt"!, „Keert weder!", toeroept. Anders bewo gen we ons op het vlak dat neerhelt in de eeuwige verlatenheid, en in een nimmer ophoudende duisternis. Heeft God voor u gezorgd? Ik vraag niet eens, of God góéd voor u gezorgd heeft! Ook dat is het geval. Maar we zijn er zo blind voor. Maar deze vraag slechts: Heeft God niet voor u ge zorgd? Maar o Israël, in naam of in waar heid, was de HEERE u „een woestijn" of „een land der uiterste donkerheid"? Wanneer ge m.a.w. klagen moet; „het is zo dor bij mij van binnen gesteld!", of: „het is zo donker en duister voor m'n ziel!", onderzoek eens naar de oor zaak; ga eens in op 's HEEREN vraag: „Ben Ik Israël een woestijn geweest, of een land der uiterste donkerheid?" Een woestijn. Somber, onaantrekke lijk beeld van 's mensen droeve staat vóór, en van zijn ingezonken toestand na ontvangen genade. Geen vrucht uit die dode zieleakker, geen druppel la fenis of regen op de heet-bestraalde, uitgemergelde bodem van uw hart? Be schenen door de verzengende stralen van Gods recht, och wat klaagt ge dan; is dat dan te wijten, dat God met u in het gericht moet treden; dat alles te gen-loopt, en dat ge nergens vree kunt vinden; dat het pikke-donker in en om u is, zo dat ge u soms waant in de oor den der eeuwige verschrikking? O, volk in smart, stort voor Hem uit uw ganse hart! In de woestijn onzer zonde en Godvergetelheid, is de HEERE géén woestijn en géén land van uiterste don kerheid. O neen. Geeft ge Hem dat al toe? Hoewel, het zoü rechtvaardig zijn, wanneer ge altijd in zulk een schrikke lijke staat en droevige toestand zoudt moeten verkeren. Maar het ligt niet aan de HEERE, het ligt enkel en uitsluitend aan uzelf! Dat zelf-verwijt doorknaagt het hart dergenen, die Gods recht le ren billijken, en mogen toevallen. En voor de bevinding der kinderen Gods is het wel zo, wanneer zij worden af gesneden van al de krachten en sap pen, waaruit zij anders putten, alsof zij nu voor altijd door God worden prijsgegeven aan eenzaamheid en don kerheid, maar o, bedrukte, door on- v/eer van Sinaï voortgedrevene, on getrooste, hoort het: dat alles overkomt u niet, alsof het Gods schuld. Zijn wil is, maar het is nodig, die afsnijding te doorleven, opdat er plaats zou komen voor de kennis Gods, als HEERE, als die God, Die in Christus door de regen des Geestes, de woestijn doet bloeien als een roos, en uit de gemeenschap met de Borg, Jezus Christus, vruchten doet geboren worden waar tevoren de gees telijke dood benauwde en kwelde. O, waar God Zich openbaren gaat, als zijnde „geen woestijn" en „geen land van uiterste donkerheid", daar verdrijft Hijzelf de oorzaken van alle ellende en Gddsvervreemding. Daar schouwt Hij op u neer, verloren zon daar, die Gods recht leert liefkrijgen, en dat meer dan uw eigen leven; ja, die dat recht gaat omhelzen, omdat 's Hee- I ren Geest het aan u toepast, in liefde I en genade. Daar laat Hij om Christus' j wil over en in u Zijn genade heersen. j En daar wordt beleden en erkend: Neen, j HEERE, het lag niet aan U, maar en- j l^el aan mij, dat het zo dor en donker in en om mij is geweest. 1 Zo ziet de Kerk van Christus Gods gunst temidden der omringende ge- j richten nog gespreid op gans de sa- menleving. Hoe sparend en bewarend I Zijn zorg als Schepper voor Zijn schep- I selen! Het Israël, de strijders Gods, zij alleen brengen Gode ten diepste de dank voor Zijn scheppings-onderhou- ding, omdat zij leven mogen uit Zijn herscheppings-genade. En niet minder kunt ook gij niet toe. Anders zult ge eenmaal klagen: nu ben ik eeuwig eenzaam, eeuwig in duis ternis, vér van God, de Fontein van alle heil, en de Bron van alle licht! O, laat het dan nog een boete-uur voor u mogen worden. Het kan, en het mag nu nog. Eenmaal, wie weet hoe spoedig reeds, zou het en dat voor eeuwig-te-laat kunnen zijn. God heeft nog een vraag aan u, ja aan u! Aan die vraag kunt en moogt gij u niet ontrek ken. Door genade moogt ge er hopelijk dit antwoord op geven: Neen, HEERE, het ligt niet aan U, maar aan mij! Heere, ga maar uit van mij, want ik ben een zondig mens. Daar geschiedt het eeuwig wonder, dat Hij dan nóg een antwoord voor dezulken klaar heeft; „Waar de zonde meerder is ge weest, .daar is de genade te overvloedi ger' gworden." (Rom. 5, slot). St. M'dijk (Zld.) Ds. J. V. d. Hr. Melissant: fa. A. J. Baart Middelharnis: fa. G. A. de Koning Ooltgensplaat: fa. A. Hobbel Ouddorp: fa. Akershoek Oude Tonge: fa. P. H. Vijfhuizen Sommelsdijk: fa. Driece Stellendam: fa. van Dongen bedroeg het omstreeks 1850 nog 28 en nu is het ruim 7''/oo! Zoals in de Westerse landen de toe standen 100 jaar geleden waren, zo zijn ze nu nog in vele onderontwikkelde ge bieden, vooral in de tropische landen. Daar iiomen nog steeds hongersnoden en epidemiën voor. Specifieke tropen- ziekten maken daar talloze slachtoffers. Omstreeks 1950 werd het aantal lijders aan malaria op de hele wereld geschat op 300 miljoen, dat aan framboesia op 50 miljoen. Lepra (melaatsheid), dysen terie en in Afrika de slaapziekte, ver oorzaakt door de beruchte tsee-tsee- vlieg woedden tot voor kort in ernstige mate. Aan trachoom, een oogziekte, die va.ak blindheid tengevolge heeft, lijden 400 miljoen mensen in warme landen. Maar ook deze ziekten worden, vooral na de laatste wereldoorlog, effectief be streden. De malaria wordt met behulp van D.D.T. tegengegaan met het gevolg dat het aantal sterfgevallen, dat 1950 over de hele wereld nog 3 miljoen be droeg, al tot de helft is teruggebracht. Tegen de framboesia wordt nu penicil line aangewend. De Wereldgezondheids organisatie van de Ver. Naties is erin geslaagd de kraamvrouwenkoorts in een aantal arme landen in twintig jaar te rug te brengen tot op een vijfde. Zo werd in één jaar op Ceylon, waar in 1946 het sterftecijfer nog 21 «/oo was, dit teruggebracht tot 14 als gevolg van het bespuiten der huizen met D.D.T., waardoor de sterfte aan Malaria tot op Vs daalde! Het ligt voor de hand, dat door al deze maatregelen, waaraan zending en missie, de Verenigde Naties en ook par ticulieren men denke aan Albert Schweitzer en zijn zegenrijk werk in Lambarene (Afrika) meewerken, het sterftecijfer in vele arme landen met sprongen omlaag is gegaan. Doordat echter de geboortecijfers hoog blijven, stijgt het geboorteoverschot voortdu- ^:end met het gevolg, dat de bevolking in een schrikbarend tempo groeit. En daardoor doet zich een nieuw probleem voor: als de bestaande bevolking al honger leed of aan de rand van gebrek leefde, hoe moeten dan al die nieuwe miljoenen gevoed worden, want de voed selproduktie houdt absoluut geen gelij ke tred met de aanwas der bevolking. De landbouwmethoden blijven te primi tief. De voedselproductie zou eigenlijk per jaar met 2.2Vo moeten toenemen. Dit geschiedt alleen in de Ver. Staten. Over de hele wereld gerekend is het slechts 0.9"/o. De bevolkingsexplosie stelt ons dus voor ontzaggelijke problemen. Ziek ten en sterfte worden teruggedrongen, maar een nieuw gevaar doemt op; zal EXCURSIE NAAR PROEFBOEEDERIJ „SCHELDEMONDEN" TE BRUINISSE Reeds nu beginnen op het Proefbe drijf Scheldemonden de gebruikelijke excursies. Meer dan gewone belang stelling bestaat n.l. in agrarische krin gen voor de opkomst van het met de precisie machine gezaaide suikerbie tenzaad. De suikerbiet moet in het bouwplan op het kleigebied een belang rijke plaats blijven innemen, maar de arbeidsbezetting op de boerderijen min dert snel. En suikerbieten vroegen of vragen nu eenmaal manlcracht voor het dunnen en schoonhouden. dit niet leiden tot een nieuwe catas trofe? Er wordt wel gezegd, dat alle hulp aan de onderontwikkelde gebieden tevergeefs zal zijn als de bevolkingsaan was in India, Pakistan, China en Latijns Amerika in dit tempo doorgaat. Zelfs al zou men de voedselproduktie in het zelfde tempo kunnen verhogen als dat der bevolking, dan ware er nog geen vooruitgang in de nu zo trieste situatie in vele arme landen. Men ziet, dat het bevolkingsprobleem dus één der voor naamste aspecten is van de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. Met een alleszeggend gebaar werpt Minister-President Prof. Dr. J. E. de Quay zijn stembiljet in de bus van het bureau aan de Waalsdorperweg in Den Haag. VOOR BETER f^ 1^^^ - NAAR OE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 STELLENDAM Tot hoofd van de Ned. Herv. School is met ingang van 1 sept. a.s. benoemd de heer W. G. Lips, hoofd der Ned. Herv. School te Dinteloord. Het tegenwoordige hoofd de heer D. J. Minderhoud is per sept. a.s. benoemd aan de Chr. Nat. School te Oostvoorne. Hij heeft het Chr. Onderwijs te Stellen- dam 5 jaar gediend. Met ingang van dezelfde datum, is op nieuw tot onderwijzeres voor klas I benoemd mevr. T. Paans-van Duinen te Ouddorp. De school zal per 1 febr. a.s. dus weer met voltallige bezetting (4 leerkrachten) gaan draaien. De verkiezingsuitslagen van Goeree- Overflakkee, met vergelijkende cijfers van de Statenverkiezing 1962 en van de kamer 1959 zijn geplaatst aan de bin nenzijde van het derde blad. Ook zijn het aantal totaal-stemmen vermeld en Elakkee in procenten. We laten hieronder volgen de winst en het verlies op ons eiland: De Katholieke Volkspartij ging 99 stemmen vooruit; de Partij van de Ar beid verloor er 186, de V.V.D. ging 344 stemmen terug en de Anti Rev. Partij had het grootste verlies, n.l. 618 stem men. De Chr. Hist. Unie boeekte op ons eiland winst, n.l. 170 stemmen; de S.G.P ging met 87 stemmen vooruit en de Pa cifisten met 76. De Boerenpartij had op ons eiland de grootste winst n.l. to taal 788 stemmen. Het is moeilijk uit te maken naar welke partijen het verlies is gegaan en van wie de andere hun winst hebben gekregen. Dit blijft altijd gissen. Voor de hand ligt, dat de P. v. d. Arbeid ver loor aan de Pac. Soc. Partij en onge twijfeld heeft de Boerenpartij daar een groot deel stemmen van tot zich ge trokken. Om het verlies van de 618 stemmen van de Anti-Rev. onder te brengen is moeilijker; de 170 stemmen winst van de C.H.U. kunnen we er rus tig onder begrijpen, ook wel een deel die S.G.P. hebben gestemd en mogelijk ook een deel, die hun stem hebben uit gebracht op de Boerenpartij. Het verlies van de V.V.D. is ook ta melijk groot; de cijfers beziende moe ten van deze partij wel een groot deel op boer Koekoek hebben gestemd. Plaatselijk bezien bleef te Middel harnis de P.v.d.A. en de K.V.P. vrij ge lijk; de V.V.D. en A.R. gingen, vergele ken bij de vorige kamerverkiezing, plm. 50 stemmen achteruit. De S.G.P. behaal de enige winst en de Boerenpartij wist van alle partijen 149 stemmen af te snoepen. Te Sommelsdijk verloor de P.v.d.A. ruim 70 stemmen, die grotendeels naar de Boerenpartij zullen zijn gegaan, die 107 stemmen behaalde. De S.G.P. bleef gelijk; vergeleken met 1959 verloor de A.R. circa 100 stemmen. Te Dirksland was het verlies van de A.R. gering; de overige partijen bleven vrij gelijk. Men kan zich alleen afvra gen van wie de 90 stemmen van de Boerenpartij zijn gekomen. Herkingen gaf geen verschillen te zien, Melissant evenmin. Te Stellendam ging de P.v.d.A. vooruit, wat oorzaak kan vinden in nieuwe vestigingen. De S.G.P. vergeleken met 1959 won 24 stemmen. De stemcijfers van Goedereede zijn ook zeer stabiel; te Ouddorp was de A.R. verliezer met plm. 100 stemmen. Andere partijen vertoonden daar geen noemenswaardig verschil. De Boeren kregen er 64. Te Nieuwe Tonge ging de P.v.d.A. iets achteruit en de S.G.P. iets vooruit. De Boerenpartij kreeg hier 72 stemmen. Te Oude Tonge bleef alles vrijwel eender, alsook te Ooltgensplaat. Over Den Bom mel en Stad aan 't Haringvliet valt bij het bezien van de cijfers hetzelfde te vermelden. In bijna alle genoemde plaatsen heeft de C.H.U. enige winst geboekt. Speciaal In het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS Door een teveel aan copy en de ruim te die nodig- was voor de stemmingsuit- slagen van de verkiezingen Tweede Ka mer moesten totonze spijt meerdere stukken blijven overstaan^ Redaktie Een nog zo goed als nieuwe Bedford vrachtwagen van de N.V. Melkproduk- tenfabriek „de Volharding" te Middel harnis is dinsdagmorgen van de hoge en door vele chauffeurs gevreesde Nol lendijk te Melissant gereden. De chauffeur S. de Bruin reed uit de richting Stellendam en was pas 30 meter op de dijk toen hem een R.T.M. bus tegemoet kwam. Bij het pas seren van deze bus is de wagen ver moedelijk te ver in de berm geraakt en heeft de chauffeur hem niet meer op de rijbaan kunnen krijgen. De wagen reed de steile kant van de ongeveer 5 meter hoge dijk af, waarna hij omsloeg en op zijn kant in de brede sloot te rechtkwam, een spoor van melk en an dere zuivelprodukten achter latend. De chauffeur kwam er heelhuids af, ook de schade aan de wagen die door een takelwagen weer op de dijk werd ge trokken viel mee. De vracht veran derde echter in een ondefinieerbare, met stukken glas gevulde massa. voor een blijvend mooi stukje vakwerk SOMMELSDIJK In Sommelsdijk zijn dinsdag enkele straten met een wel erg kostbare en voor velen ook smakelijke vloeistof be vochtigd. Een bodewagen die via de Wurft naar de Voorstraat reed maakte op een achterkomende chauffeur een nogal lekke indruk, bij iedere bocht liet de wagen een blinkend nat spoor na. De automobilist, nogal bevreemd over dit zonderlinge tafereel maakt de chauffeur van de bestelwagen hierop attent. Na een moment van sprakeloosheid ver dween deze als een schicht achter in de wagen om tot de ontdekking te komen dat een mandfles met Jenever was leeg gelopen. Het gebeurde trok nogal wat omstanders, die omdat nu toch alles op was maar met de pittige geur genoe gen namen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1