V^3B7 fleXa De wereld bevolking in opmars Met sportwagen onder Oostduitse slagboom door Dfscheid hoofdleidster Christelijke Kleuterschool te Nieuwe Tonge Reünie van Waterstaatsmensen Meditatie FVC.kORTEWEGsZOON Schilder zelf met Vrijdag 10 mei 1963 No. 3187 s Een vraag van Jezus aan de Zijnen. Fruitmanden en Fruitbakjes J^e '^ruiicentraW' verf met voldoening Plaatselijk nieuws 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Enige tijd geleden hebben we in een artikel als de drie grootste en zwaarste problemen in deze wereld genoemd: het communisme, het kernwapenvraagstuk en dat van de onderontwikkelde lan den. Het tweede hebben we uitvoerig jetiandeld, over het wereldcommunisme hopen we later te kunnen schrijven, maar nu willen we eens de vele aspec ten gaan belichten van het laatstge noemde probleem. Dat is buitengewoon actueel en de literatuur erover in bin nen en buitenland is niet meer bij te houden. We willen proberen de voor naamste facetten ervan naar voren te brengen en behandelen daartoe deze onderwerpen in aparte artikelen. Om het zo buitengewoon moeilijke en gevaarlijke probleem van de onder ontwikkelde gebieden goed te begrijpen, moeten we eerst uit het gehele com plex van aspecten dat van de bevol kingsgroei behandelen. Het is name- lijlc zo, dat de wereldbevolking vooral na de tweede wereldoorlog in een waarlijk angstwekkend tempo aan het toenemen is. Ieder begrijpt, dat dit ver- scliijnsel van grote betekenis moet zijn voor de aanpak en de resultaten van hulp aan de achtergebleven gebie den. Ontwikkelde de wereldbevolking zich in een tempo zoals in Europa, dan zou het veel gemakkelijker zijn de ar me ianden op te heffen uit hun misère De werkelijkheid is echter, dat het schrikbarend veel hoger is. We zullen dit aan de hand van een aantal een voudige statistieken nader illustreren. De statistici van de Ver. Naties hebben, uiteraard zeer globale, cijfers gepro duceerd omtrent het verlopp van de we reldbevolking in de loop der eeuwen en levens een prognose gegeven voor de toelcomstige ontwikkeling Om niet in al te uitvoerige statistieken te vervallen geven we hieronder behalve de cijfers voor de gehele wereld alleen die van Europa en Azië, omdat deze van het meeste belang zijn. Alles in miljoenen zielen. Jaar Wereld Europa Azië 0 300 m 50 200 1650 500 m 100 300 1800 900 m 200 600 1900 1600 m 425 900 1930 2000 m 530 1100 1950 2500 m 575 1400 1961 3000 m 650 1700 1975 3800 m 750 2200 2000 6300 m 950 3900 Hieruit blijkt, dat de wereldbevolking bij het begin van onze jaartelling nog zeer miniem was, slecfcits een tiende deel van nu. Die van Europa (de Sov- jet-Unie inbegrepen) is 13 m.aal en die van Azië 8 a 9 maal zo groot geworden Voorts blijkt dat de twintigste eeuw een aanzienlijke versnelling te zien geeft, speciaal na wereldoorlog II. De twee miljard werden in 1930 bereikt, de 3 miljard in 1961 en de vier miljard zal naar schatting tussen 1975 en 1980 gehaald worden, terwijl in het jaar 2000 de zes miljard zal worden overschreden Deze enorme groei wordt veroorzaakt door de voortdurende stijging van de z.g. groeiquote, dat is het percentage waarmee de bevolking per jaar toe neemt. Dit cijfer bedroeg gemiddeld voor de gehele wereld in 1940 nog l.l*/o en nu 1,8 "In. Het betekent in feite, dat er elk jaar op aarde 50 miljoen m-ensen bijkomen. Er worden er n.l. per jaar on geveer 100 miljoen geboren, terwijl er 50 miljoen sterven, anders gezegd: elke minuut hebben er 180 geboorten en 90 sterfgevallen plaats en elke dag res pectievelijk 270.000 en 135.000, zodat de groei per dag bedraagt een kleine 140.000! De jaarlijkse toeneming van de wereldbevolking komt overeen met het totale bevolkingscijfer van West-Duits land, In dit tempo verdubbelt het aan tal wereldbewoners in 40 jaar en deze periode wordt steeds kleiner. Deze enorm snelle toeneming is op zichzelf al een geweldig probleem voor de toekom.st, maar daarbij komt nog, dat ze niet gelijkmatig geschiedt. Is de ffimiddelde wereldgroeiquote thans 1.8 de arme of onderontwikkelde lan den komen daar ver bovenuit! Men weet, dat dit in hoofdzaak Zuid- en Oost-Azië, Afrika en Latijns-Amerika zijn. Welnu, in China is dat cijfer 2.3»/o, zodat er jaarlijks 15 miljoen Chinezen bijkomen, in India 2.1»/<i met elk jaar een toeneming van 5 miljoen, in Latijns Amerika 2,6''/o, waar Mexico de kroon spant met 4'"/o, terwijl Afrika m.et 2,0''/o uit de bus komt. Noord Amerika (de Verenigde Staten en Canada) komt niet hoger dan 1.7, terwijl Europa zonder de Sovj et-Unie helemaal achteraan komt n>et 0.7»/o. In de S.U. is het l,6»/o Zwe den b,v, komt niet hoger dan 0,5%. Nederland heeft een hoog cijfer n,l. 1,4 wat overeenkomt met een jaarlijkse toeneming van ongeveer 150,000 zielen. Uit dit alles is te concluderen, dat de Wereldbevolking zich in een adembene- "lend tempo vermenigvuldigd. Maar ook dat de landen die het best een toeneming kunnen verwerken, een laag Qjfer hebben, terwijl de achtergebleven gebieden, die nu al honger en armoede Kennen, juist zeer hoge getallen pro duceren. En het ziet ernaar uit, dat de ze zeer bedenkelijke ontwikkeling zich Jiog zal versnellen. In 1950 woonde 66 in arme landen en dat zal in 2000 on- ^^iet Fabrieken Zevenbergen geveer 76*/o zijn! Men spreekt niet ten onrechte van een bevolkingsexplosie. Het ligt voor de hand, dat deze een en orme rem vormt voor het op hoger peil brengen van deze landen. Een andere conclusie uit de cijfers kan deze zijn, dat op de duur de blan ken steeds meer achteraan gaan komen bij de gekleurde rassen. In 1900 vorm den de eersten 32<'/i) van de totale we reldbevolking, doch in 2000 zal dit naar globale schatting nog slechts 20''/o zijn. Daarbij speelt Azië de hoofdrol. Afrika is zeer dun bevolkt en groeit niet zo heel snel, maar speciaal China en India de twee landen met de grootste bevol king, resp. 640 en 430 miljoen, zijn daar aan debet. Uit onderstaande tabel kan m.en voldoende conclusies trekken. Ze bevat een prognose van de Ver. Na ties omtrent de procentuele ontwikke ling van de bevolking der continenten. 3 CS f-1 xn 1900 2000 19 5 4 55 8 0.4 8 9 5 9 62 8 0.5 6 Het meest opvallende in deze tabel is, dat de bevolking van Azië, die al in 1900 meer dan de helft van de wereld bevolking uitmaakte, in 2000 al aardig naar de tweederde gaat! Heeft keizer Wilhelm II destijds misschien terecht gesproken van „het gele gevaar"? Als we de oorzaken van deze gewel dige bevolkingsaanwas nagaan blijkt het volgende. Het bevolkingscijfer van een land is afhankelijk van vier fac toren: geboorte, sterfte, emigratie en immigratie. Voor de hele wereld ver vallen ui<:eraard de laatste twee, zodat het alleen over de geboorte- en sterfte cijfers gaat. Nu kan men de landen der wereld in dit opzicht in drie groepen verdelen. De eerste omvat de landen met een hoog igeboortecijfer en een hoog sterftecijfer; het eerste ligt tussen 40 en 50 "/oo en het laatste tussen 30 en 350/00. Daartoe behoren het grootste deel van Azië, Afrika en enkele landen van Z. Amerika. De gemiddelde levensduur is er slechts 35 jaar. De tweede wordt gevormd door de landen met een hoog geboortecijfer en een dalende sterfte cijfer; het eerste 40 a 50 en het laatste 10 a 2OV00. Dit zijn in hoofdzaak de lan den van Latijns-Amerika, waar de le vensduur nu 40 a 60 jaar is. En de derde vormen de landen met een laag geboorte- en een laaig sterftecijfer; het eerste 15 a 25, het laatste 10 of lager. Daartoe behoren de landen van Europa, de Ver. Staten, Australië, Zuid-Afrika (de blanken), Japan en Argentinië. De levensduur is daar 60 a 70 jaar. In een volgend artikel hopen we de cijfers van enkele landen uit ieder van deze groepen ter illustratie mede te delen. Bezichtiging van na de ramp gereedgekomen werken Na de ramp van 1953 hebben vele mensen verbonden aan de Prov. Water staat, zowel technisch als adimnistra- tief personeel, hun krachten ingezet om het eiland Flakkee weer te beveili gen en bewoonbaar te maken. Nieuwe dijken en wegen zijn aangelegd en te Ooltgensplaat, Oude Tonge en Stad aan 't Haringvliet werden in de havens flinke moderne keersluizen gebouwd. Door de zeer omvangrijke werkzaam heden was het vanzelf onmogelijk, dat de dienst van Prov. Waterstaat, ge vestigd op ons eiland de uitvoering al leen in handen kon nemen. Men kreeg daarbij dan ook de hulp van Prov, Wa terstaat uit vele andere districten, Ean grote groep van deze medewer kers hebben jaren op het eiland ge werkt om het doel, de wederopbouw, te helpen verwezenlijken. Het laat zich verstaan, dat men nu, tien jaar na de ramp, nog wel belangstellend en nieuwsgierig is hoe de zaak reilt en zeilt en dan wel in hoofdzaak hoe of de uitgevoerde werken zich hebben ge houden. De drang om nogeens een be zoek aan Flakkee te brengen hebben in dit verband vaste vormen aangenomen. Op maandag 13 mei a,s. zal er dan een zogenaamde reünie worden gehou den. Ongeveer 150 personen van hoog tot laag, die nu nog in actieve dienst zijn bij de Prov, Waterstaat, komen dan naar het eiland. De organisatie van dit bezoek berust bij de Personeelsvereni ging van Prov, Waterstaat op Goeree- Overflakkee, met als voorzitter, de heer H, Kuiper, technisch hoofdambtenaar te Sommelsdijk, Diner in „'t Centrum" De gasten worden 's morgens te Mid- delharnis verwacht. Vandaar gaat het eerst naar Ouddorp waar het zgn. Flauwe werk wordt bezichtigd. In hotel „De Gouden Leeuw" te Goedereede ge bruikt men een koude lunch. Via de Geldersedijk te Dirksland gaat men over de buitendijken naar Oude Tonge en vervolgens naar de Bommelse- en Stadse Zeedijk. Te Stad aan 't Haring vliet, Oude Tonge en Ooltgensplaat zullen de keersluizen aan een inspec tie worden onderworpen. Te Ooltgens plaat wordt in het nieuwe Verenigings gebouw „'t Centrum" de dag met een diner besloten. Hier zullen ook enkele toespraken worden gehouden, o.a. door de directeur-hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland. Onder de genodigden bevinden zich ook de besturen, het technisch- en admini stratief personeel van de „Dijkring Flakkee" en de Generale Dijkage te Stellendam. voor een blijvend mooi stukje vakwerk „Wat doet gij hoven anderen?" (Matth. 5 47m) „Noblesse oblige", adeldom verplicht, zegt een spreekwoord. Dit heeft zeer zeker ook betrekking op hen, die door Gods genade verheven zijn in de adel stand van het Kindschap. Deze adel stand geeft verplichtingen en daarom stelt de Heere Jezus aan Zijn discipe len de vraag: „Wat doet gij boven an deren?" Waarom kan deze vraag aan hen ge steld worden? Omdat ze immers meer belijden, dan andere mensen. Ze belijden kennis te hebben van hun schuld en vervloeking, maar ook van Gods gewisse belofte dat hun zonde en schuld om Christus' wil vergeven is geworden. Zij zijn ook meer! Ze zijn tweemaal geboren. Niet alleen uit de wil des vle- ses, maar ook uit God. Ze zijn overge gaan van de duisternis tot het licht te zijn geliefde kinderen des Vaders, ter wijl de anderen kinderen des toorns zijn. Zij kunnen ook meer! Paulus zegt: „ik vermag alle dingen, door Christus, Die mij kracht geeft. Op een andere plaats zegt ons Gods Woord: „Alle din gen zijn mogelijk, degene die gelooft. De Heere Jezus houdt het in ons tekst hoofdstuk aan Zijn discipelen voor: „Weest dan gijlieden volmaakt, gelijk Mijn Vader in de hemelen volmaakt is. Zij hebben ook meer dan de anderen. De apostel roept het in heilige ontroe ring, de gemeente van Christus toe: „Alles is Uwe, doch gij zijt van Christus en Christus is Gods". Zij zoeken ook meer dande anderen. De wereld en zelfs de vrome wereld, zoekt de dingen van deze aarde, maar Gods kind bedenkt de dingen die boven zijn, waar Christus is. Het is duidelijk, lezers, dat al deze dingen niet gelden van de kerk in zich zelf! Dan belijden ze niets, zijn ze niets, kunnen ze niets, hebben ze niets en zoeken ze niets. Het is de kracht der genade, die dit alles werkt. Het is God, Die in hen werkt, beide het willen en het werken, naar Zijn welbehagen. Woarin wordt er nu meer van hen verwacht? Dit wordt ons door de Heere Jezus in ons teksthoofdstuk duidelijk voor ge houden. Ze hebben te zijn: het zout der aarde het licht der wereld de stad op een berg en een kaars op een kandelaar. En als de zodanigen: een zout dat smakelijk maakt, een stad die gezien kan worden en een kaars die zichzelf opbrandt om zodoende licht te kunnen verspreiden. De Heere Jezus verwacht van hen: Een gerechtigheid, overvloediger dan die der Parizeen. Zachtmoedigheid, zo dat ze zegenen, die hen geweld aan doen. Oprechtheid, zodat hun „ja" in derdaad „ja" en hun „neen", „neen" is, zonder dat ze daarbij behoeven te zwe ren. Hij vraagt ook reinheid en liefde, zo als ons in heel dit Schriftgedeelte wordt voorgehouden. Waartoe wordt er nu meer van hen verwacht? Opdat zij aan hun vruchten gekend worden. Christus Zelf zegt het dat Hij in de grote oordeelsdag niet ons geloof en zelfs niet onze innerlijke lief de tot Hem in 't geding brengt, maar dat Zijn oordeel zal luiden: „Ik ben hongerig geweest en gij hebt Mij te eten gegeven" enz. Door het openbaren van deze vruch ten zal de wereld beschaamd worden en tot jaloersheid gewekt. De apostel kan zeggen: „En zij verheerlijkten God, in mij." En ook: opdat wij vrede hebben voor onze eigen ziel. De zonde immers brengt scheiding tussen God en ons hart, maar De 20-jarige Oostenrijker Heinz M. is erin geslaagd zijn verloofde en schoonmoeder uit Oost-Berlijn te ontvoeren. In een lage sportwagen is hij met volle snelheid onder de slagbomen bij Checkpoint Charlie door gereden. Het meisje en haar moeder waren ,op de achterbank en in de kofferruimte verborgen. Op de foto: Heinz M. met zijn verloofde en schoonmoeder naast de lage sportwagen na de geslaagde vlucht. Vele ouders en genodigden waren donderdagavond naar het Ned. Herv. Verenigingsgebouw op de Molendijk gekomen om afscheid te nemen van de hoofdleidster mevrouw M. M. P. Lou- werse-van Segers, die gedurende bijna 4 jaar aan de kleuterschool verbonden is geweest en om kennis te m,aken met het nieuwe hoofd mej. R. Hemelaar uit Dordrecht. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Abr, van Heemst opende deze avond en las voor uit Prediker 11, waar na hij voorging in gebed, In zijn toe spraak tot mevrouw Louwerse bracht hij dank voor de goede samenwerking, die er altijd met het bestuur geweest was. Hij prees haar vooral om de wij ze, waarop zij niet alleen met de kleu ters, maar ook met de ouders omging en bracht dank voor alles wat zij heeft gedaan voor het Bijbels onderwijs, het dagelijks vertellen van de Heere Jezus Christus, Namens het schoolbestuur bood de heer van Heemst een prachtige rolve- ger aan. Daarna richtte hij zich tot mej, Hemelaar en was blij dat zij de wanneer wij wandelen in de wegen en inzettingen des Heeren, zal er ook ge meenschap met Hem zijn. Voor twee dingen willen wij u nog waarschuwen, In de eerste plaats zou het kunnen zijn, dat u zegt: Dit alles lijkt me toch wel erg hoog gegrepen. Bedenk dan dat niemand minder dan de Mond der Waarheid het ons verkondigt. In de tweede plaats, wanneer u voor u zelf overtuigd bent niet tot het volk van God en de ware discipelen van de Heere Jezus te behoren, zeg dan niet: „ik behoef me van deze dingen niets aan te trekken. Ik behoor tot die „an deren" en behoef dus ook niet uit te blinken. Van mij wordt niets verwacht. Lezers, wanneer ge tot die „anderen" blijft behoren, gaat ge voor eeuwig ver loren. Dit „gij", zal ook tot u moeten gesproken kunnen worden. Met twee dingen wil ik u ten slotte troosten. Wanneer ge door genade niet moogt ontkennen, dat dit „gij" ook op u van toepassing is, maar dat ge aan de an dere kant nog zo weinig zijt nageko men van de verplichtingen die deze adeldom u oplegt, wanthoopt dan niet. De praktlijk leert, dat al Gods kinderen er aan te kort komen, maar dat dit dan ook de oorzaak wordt tot een voortdu rend gebed: Was, reinig mijn gemoed van mijn verborgen zonden" en ander zijds dat er toch, zoals de apostel het uitdrukt: „een jagen naar de volmaakt heid" bij ons gevonden wordt. Vervolgens, wanneer het u tot nood wordt, nog tot die „anderen" te beho ren, dan ruist ook tot u de milde no diging van de Heiland: „Kom tot Mij, die vermoeid en beladen zijt en Ik zal u rust geven." Door Zijn gerechtigheid is er ook voor u mogelijkheid om „tot een andere staat des levens" over te gaan. En dan zult ge ervaren dat Chris tus de rechtvaardigmaking, maar ook de heiligmaking van Zijn kerk is. Zo zult ge, aan 't eind van uw loop baan gekomen, op de vraag: „Wat zult ge nu meer gaan doen dan de anderen?" kunnen antwoorden: „Hem Die op de opengevallen plaats direkt in komt nemen en hoopte dat zij ook als het voornaamste in haar werk mag zien het vertellen uit het Evangelie van Je zus Christus, Na een gezellige koffiepauze sprak burgemeester C. Nieuwenhuizen zijn dankwoord tot het scheidende hoofd. Hij zei blij te zijn dat zij om prettige reden de school verlaat, n.l. omdat zij de status van gehuwde vrouw iiad in genomen en richtte zich met een wel komstwoord tot mej. Hemelaar en hoop te dat zij zich spoedig thuis zal voelen. Daarna vertolkten 'mevrouw Kore- vaar, mevrouw Timmer en Anneke Koert namens de ouders en de kleuters hun dank in de vorm van het aanbie den van prachtige geschenken, waar onder een elektrisch broodrooster en ta- fellaken met servetten, vergezeld van hartelijke woorden en boden mej. He melaar een boeket bloemen aan. De heer A. Gravendeel, hoofd van de Chr, Lagere School, sprak namens het personeel en herinnerde eraan, dat mevrouw Louwerse bij haar sollicitatie nu 4 jaar geleden, de verzekering kreeg, dat zij het volgende jaar een nieuw schoolgebouw zou krijgen en dat deze toezegging er wel toe heeft bijgedra gen, dat zij haar benoeming heeft aan genomen. Maar helaas verliep de bouw niet zo vlot, zodat zij niet rheer in het nu bijna voltooide schoolgebouw heeft kunnen werken. Maar spreker was er van overtuigd, dat ze desondanks met veel plezier in Nieuwe Tonge heeft ge werkt en haar werk werd niet alleen door de ouders maar ook door het per soneel van de Chr, Lagere School ge waardeerd om de wijze waarop zij de leerlingen voorbereidde voor de lage re school. Onder haar leiding is de school van 20 leerlingen gegroeid tot bijna 60 leerlingen, wat voor de lage re school als verlengstuk van groot be lang is. Namens het personeel bood hij een geschenk aan en wenste mevrouw Louv/erse in haar verdere leven veel zegen toe. Daarna heette hij mej, He melaar welkom en hoopte dat onder haar leiding de school verder mag groeien. Dankwoord Na de tweede koffiepauze sprak me vrouw Louwerse een dankwoord uit tot het bestuur voor de vele medewerking en de wijze, waarop het altijd openstond voor nieuwe ideeën e,d. Zij dankte het personeel van de Chr. School, alsmede ds. B, J, Zaal, die altijd bereid was te Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westd^'k 36 IVIID D E L H A R NIS troon zit en het Lam dat geslacht is, toebrengen de lof en de eer en de dank zegging tot in eeuwigheid. Dirksland. C. J. Kesting. Melissant: fa. A. J. Baart Middelharnis: fa. G. A. de Koning Ooltgensplaat: fa. A. Hobbel Ouddorp: fa. Akershoek Oude Tonge: fa. P. H. Vijf huizen Sommelsdijk: fa. Driece Stellendam: fa. van Dongen spreken op Kerst- en oudermiddagen. Ook dankte zij enkele ouders, mevrouw Korevaar en mevrouw Timmer, die bij bijzonder drukke gelegenheden de hel pende hand hebben geboden. Zij hoop te dat mej. Hemelaar een zelfde pret tige tijd in Nieuwe Tonge zou hebben en bracht tot slot vooral dank aan God, Die het haar in alle opzichten wel heeft gemaakt. Ds. Zaal zei in zijn slotwoord, het al tijd prettig gevonden te hebben, wan neer er een beroep op hem werd ge daan, omdat de kleuters een grote plaats in zijn hart hebben. Hij wees op de belangrijkheid om bij het Chr. onder wijs werkzaam te zijn en wenste het scheidende hoofd samen met haar man een gezegend huwelijksleven toe. Hij hoopte dat de vakature van een twee de leidster spoedig vervuld zal wor den, omdat het voor mej. Hemelaar een zware taak is alleen voor de hele school te staan. Ds. Zaal sloot deze gezellige avond met dankgebed. VOOR BETER f> UtitM DE MIDDELHnRNIS-TEL.Z328 HERKINGEN Weer fietsenmaker. In de winkel van C. V. d. Velde aan de Peuterdijk waar v.h. een melkzaak werd gedreven, is thans een rijwielherstelplaats onderge bracht, door J. Markus, die in een ware behoefte voorziet, daar er op ons dorp geen fietsenmaker meer beschikbaar is. Ongelukken. De bromfietser A. S. kwam wegens het overlopen van een kleuter te vallen, beiden bekwamen weinig letsel, maar de brommer werd ernstig beschadigd. De werkman Jac. M. had het ongeluk met een der vin gers tussen de zaaimachine te geraken, waardoor dit lid ernstig werd verwond, en doktershulp moest worden ingeroe pen, en A. L, v. M, kwam met zijn voet tussen de poterlegger, zodat deze ook de hulp van dokter moest inroepen, OOLTGENSPLAAT Flinke opbrengst verkoop Zomerze- gels. De opbrengst van de aktie door liet plaatselijk comité voor de verkoop van Zomer(post)zegels te Ooltgensplaat en Langstraat bedraagt 312,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1