realisten Het land dat Ik u wijzen zal Over optimisten, pessimisten en Een beleefd verzoek Scheepsramp op de Nijl Dinsdag 7 mei 1963 No. 3186 isL Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN OGD GOEDEREEDE KERKNIEUWS 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week; dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. n In- -band e ze- 3»/4«/li 3'/4"/0 2Vi''h ggens nader emis- arnis der ont- achter- r hel en en, be ren, an- t er een breidelde d kwaad •anden, n of we et woor nen toe pingen gel- rbake -dt sinds dat fhebbers zijn bij in 1«- dig-e •gd. Ve Ie en i" 'Ogen jui. ste We gaan in dit artil^el eens wat filo soferen over de drie groepen van men sen ,die in het opschrift worden ge noemd. Het is wel goed als we in deze verkiezingstijd voor de variatie eens over iets anders schrijven dan over politiële: en dat is oolï beter voor de gemoedsrust van sommige lezers, die op dit gebied moeilijlc tegenspraak kun nen verdragen. De naaste aanleiding voor de keuze van dit onderwerp von den we in enkele beschouwingen, die de voorzitter van de Stellendamse vis- sersvereniging hield bij de opening van de nieuwe Deltahaven aldaar en de re acties daarop van de burgemeester van Middelharnis, zoals die in het desbe treffende verslag te lezen zijn, waaruit bleelt, dat de laatste het begrip pessi misme wel op een zeer zonderlinge ma nier interpreteert. Wat is een optimist? Het woord is af geleid van het latijnse „optimum", de overtreffende trap van bonus, dat ,goed' betekent, zodat „optimum" wil zeggen: het beste. Optimisme is dus de neiging om alles van de beste zijde te beschou wen en steeds een goede uitkomst of afloop te verwachten. In het dagelijks spraakgebruik kan men iemand, die in alle omstandigheden van het leven de goede dingen weet te accentueren en steeds de zonzijde ziet, een optimist noemen. Hij denkt aan het spreekwoord „aciitcr de wolken schijnt de zon" of aan de zegswijze van Paul Kruger al les sal reg kom". Wat is een pessimist? We gaan weer naar het latijn: „pessimus" is de over treffende trap van malus, dat „slecht" betekent, dus pessimus is „het slecht ste". De, twee begrippen optimisine en pessimisme staan derhalve diametraal tegenover elkaar. Een pessimist is iemand, die altijd het eerst en het meest de donkere kant van de dingen ziet en beklemtoont, veel bezwaren en moei- lijklieden verwacht en de toekomst dus allesbehalve rooskleurig ziet. Optimis ten en pessimisten zijn daarom eikaars antipoden. En wat is een realist? Alweer moeten we naar het latijnse grondwoord rea lis" betekent zakelijk, werkelijk. Een realist baseert zich dus in zijn denlcen en handelen op de werkelijkheid, op de zaken en feiten, zoals die zijn waar te nemen en hij trekt daaruit zijn conclu sies in nuchtere zakelijkheid, eventueel als hij daai'toe in staat is, ook met lo gische wetenschappelijkheid. Ziedaar de betel?;enissen van deze drie woorden, voorzover we die hier nodig hebben. We spreken dus niet over hun betekenis in de filosofie: het optimis me van Leibnitz, het pessimisme van Schopenhauer en het realisme van Kant blijven buiten beschouwing. Echt filo soferen gaan we niet, dat gaat te hoog of te diep. IVIaar wel m.oeten we er even de psychologie bij halen, want het feit dat iemand als optimist, pessimist of realist te boek staat, hangt zeer nauw samen met zijn psychologische struc tuur, anders gezegd: met zijn individue le karaktereigenschappen. Tempera ment, lichamelijlie en geestelijke ge zondheid en vooral ook de omstandig heid of men meer een gevoels- dan een verstandsmens is, spelen een grote rol, terwijl ook de levensovertuiging mee spreekt. Zo kan men b.v. constateren, dat de roomskatholieken over 't alge mener een optimistische levenshouding hebben. Mensen die psychisch dikwijls in een depressieve toestand verkeren zullen uiteraard pessimistisch van aan leg zijn. In elk geval zijn optimisme en pessimisme in hoofdzaak het gevolg van gevoelseigenschappen, terwijl de rea- Usten meer de nuchtere verstandsmen sen zijn, die aan Irun gevoelens zoveel m.ogelijk het zwijgen opleggen. Het moet als een voorrecht worden beschouwd als men van nature tot de optimisten kan worden gerekend. Zij hebben een heel wat gemakkelijker le ven dan de zwartgallige pessimisten. Ze zullen tegenspoed veel beter kunnen verdragen. Er zijn in de oorlog voor beelden te over geweest van mensen in concentratiekampen, die door hun optim.isme het eind van de oorlog over leefden en ook anderen, wier pessimis- n>e oorzaak werd van een spoedige dood, Met name in de oorlog waren de drie groepen duidelijk te onderkennen de optimisten geloofden in een spoedig roemvol einde, de pessimisten bleven heel lang vasthouden aan de onmoge- hjkheid Hitler te verslaan en de realis ten voorzagen op grond van de feite- hjke machtsverhoudingen en strategi sche overwegingen een lange oorlog met een uiteindelijke overwinning. Nil zijn er ook mensen, die optimis- '^eh spreken en soms pessim.istisch denken! Politici b.v. zeggen allemaal, dat hun partij zal winnen al weten ze dat er grote kans is op verlies. Dat is psychologische tactiek. Bij doktoren is het weer anders. Dit ^(oeten, eveneens om psychologische redenen, bij hun pa- '®"ten een optimistische geestesge steldheid bevorderen, omdat voor de ge nezing veel daarvan afhangt en ze blij- l"»! dit doen ook al gaan ze zelf twijfe- ten. Zo kan men ook bij autoriteiten de "eigmg bespeuren om „ambtshalve" op timist te zijn,'hetzij ter geruststelling van de bevolking bij gevaren men oenke aan oorlogsdreiging hetzij om gepaalde plannen doorgevoerd te krij gen, We zien dus, dat zowel optimisme ^'s pessimisme in vele gevallen op ge- MIDDELHARNIS Restauratie werkzaamheden Chr. Geref. Kerk voltooid De restauratie werkzaamheden aan het kerkgebouw der Chr. Geref. Ge meente aan de HoJ'laan te IVIiddelharnis zijn voltooid. In een speciale dienst die a.s. vrijdagavond te half acht in het vernieuwde kerkgebouw zal worden ge houden en waarin ds. H. C. v. d. Ent zal voorgaan wordt het kerkgebouw weer in gebruik genomen. DIRKSLAND Wedvlucht uitslag P.V. Gevl. Vrien den Dirksland vanuit Mons 147 km A. Mans 1, 2, 12, 14, 19, 35; Gebr. Smit 3, 6, 20, 26, 32; L. Arensman 4, 7, 8, 13, 21, 22, 31, 39, 45, 46; B. Doorn 5, 9, 17, 27; W. v. 't Hof 10, 36, 37; N. V. d. Groef 11, 16; C. Soldaat 15, 24, 40; B. Grootenboer 18, 25, 33; B, Leijdens 23, 24, 41, 42, 43, 44; Joh. Doorn 28, 29; W. Nieuwland 30; A. Koole 38; A. de Vogel 47. A.s. vrijdag 6.30 uur inmanden voor de vlucht vanaf .St. Ghislain Hormu. MELISSANT Tijdrede. Woensdagavond 8 mei hoopt voor de kiesvereniging der Staatk Geref. Partij te Melissant ds. L. Ge braad, predikant der Oud Ger. Ge meente te St. Philipsland, een tijdrede uit te spreken in het !i:erkgebouw der Ger. Gemeente aan de Beatrixlaan. Aanvang 7 uur. Deze bijeenkomst is voor ieder vrij toegankelijk. Bushalte verplaatst. In verband met de werkzaamheden aan de riolering aan de Nieuweweg, is de bushalte van de R.T.M, tijdelijk verplaatst naar Binnen weg (kruising Kerkhofweg-Beatrixlaan) STELLENDAM Burg. Stand over de maand april '63 Geboorten: Jeannette, dochter van Joh. F. van Oostenbrugge en M. A. Heekman; Brenda Maria, dochter van W. Netjes en G. C. van Wijk, Marcus Cornells, zoon van E. van der Wal en A. P. van der Slik. Overlijden: Cornelia Breederveld, oud 65 jaar, echtgenote van J. Lokker, Job- je Grootenboer, oud 77 jaar, gehuwd geweest met C. Zeedijk, Willem Braber oud 79 jaar, ongehuwd. Huwelijken: L. Koese, oud 20 jaar en N. Klink, oud 18 jaar. Ingekomen: Adr. J. Spuijbroek van Ouddorp (Z.H.); E. Visser-Abma van Oudclorp (Z.H.); A. M. van Lenten en gezin van Rotterdam. Vertrokken: P. Bakelaar naar Rotter dam; D. Waling-Nuchteren naar Dord recht; Adr, Blans-Melissant naar Am sterdam, OUDDORP iieurs. Op de beurs van donderdag golden de volgende noteringen: gerst 25—27; haver 23—25; tarwe 31; groene erwten 3540; de handel in furoren was heel slap; de prijs van 8 gulden per h.l. voor prima kwaliteit kon zich maar nauwelijks handhaven. Visserij. Aan de gemeentelijl^e vis mijn liepen de dagaanvoeren door de garnalenvissers van 96 tot 211 kg, voor export van 51 tot 122 kg, voor de pelle- rijen; noteringen export 234248; pel 175—211; tong 199—210; schar 43; bot 16 en spiering 42 cent, alles per kg. Haven. Uit de Ouddorpse haven ver trokken een schip met tarwe en een schip met schroot van firma Hoek. De natuur heeft zich na een lange wintersluimering weer in een nieuw Itleed gestoken, de bomen botten uit en de landerijen worden weer getooid met een bonte kleurenpracht. Reeds zijn het de tulpen, straks ook de gladi olen die met hun geur en tere pracht ieders bewondering afdwingen. Ook voor de kwekers heeft de bloem zijn pracht zeker niet verloren, maar toch is dit voor hen niet de hoofd zaak, de kweker kijkt verder, hem is het om de bol te doen, waarvan de op brengst de teelt rendabel moet maken. Geld noch zorgen bespaart hij zich om een goed prodükt te kweken, hij zorgt dan ook steeds voor een goede „ver pleging" van het gewas. Hoe gi'oot moet dan voor zo iemand de teleurstelling zijn als hij moet con stateren dat veel van de planten ver trapt, los gerukt of afgebroken zijn door mensen die de bloemen zo mooi vonden en er wel wat mee naar huis wilden nemen, zonder zich te realiseren dat ze de bollen en daardoor ook de kweker grote schade toebrengen. Ter voorkoming van deze „vernielin gen" doet de politie van de groep Mid delharnis op ieder een dringend beroep dergelijke praktijken na te laten. In voorkomende gevallen zal streng wor den opgetreden. Burg. Stand over de maand april '63. Geboren: Krijn Heerschap, Gehuwd: P, v. Noort, 25 jaar met N, Klein 25 jaaf. Ingekomen: J, Helders en gezin uit Leiden, Vertrokken: Joh, Punt naar Ridder kerk, A, Velthoen naar Ridderkerk, N, Klein naar Brielle, G, Grinwis naar Den Helder, OUDDORP Algehele inlevering vakantiebonnen van de Landbouw. Van vrijdag 10 tot en met zaterdag 18 mei a,s. kunnen va kantiebonnen met opdruk 19621963 worden ingeleverd bij P. Bakelaar, Vis serstraat 22, Ouddorp. Uitbetaling vrij dag 21 en zaterdag 22 juni. NIEUWE TONGE Burg. Stand over de maand april '63. Geboren: Jacob Johannis, zoon van J, J, Noteboom en W, Kreeft; Pieter Dirk, zoon van T, Both en T, Loolj, Gehuwd: Job Grinwis, 29 jaar en Jannetje Plona Kievit, oud 27 jaar; Christoffel Maliepaard, oud 22 jaar en Lena van Heemst, oud 22 jaar; Pieter Noteboom, oud 22 jaar en Neeltje Tijl, oud 16 jaar. OUDE TONGE Mooie opbrengst. De collecte t.b.v. „Brood voor het Hart" die j.l. zondag in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden heeft 548,opgebracht, STAD AAN 'T HARINGVLIET Nieuwe Geref. predikant. Ds, H, de Valk van Katwijk a,d. Rijn heeft het beroep van de Geref, Kerk op hem uitgebracht, aangenomen, Kerkdienst. A.s. woensdagavond zal voorde Ger. Gemeente voorgaan ds. P. Blok van Dirksland. Aanvang 7 uur. Tevens zal er bevestiging plaats hebben van nieuwe leden. Wedvlucht van de P.D. vereniging De Rode Duif vanaf Mons, afstand 144 km. Aankomst Ie duif 13.8.29. Trommel V. d. Boogert 1, 2, 3, 4. 6, 14, 16, 17; A. C. Koppenaal 5, 15, 18; J. de Vos 7, 11; F. V. d. Valk 8, 10; A. de Gans 9, 12, 13. DEN BOMMEL Actie „Kwartje voor Bartje". De ac tie „Kwartje voor Bartje" ten bate van het blindeninstituut „Bartimeus" te spannen voet staan met het realisme. Beide zijn te subjectief en lang niet al tijd gebaseerd op nuchtere feiten. Een bijzonder soort optimisten zijn de planologen. Dat zijn de wetenschappe lijke deslcundigen, die allerlei plannen maken op het gebied van stedebouw, industrialisatie, ruimtelijke ordening, inpolderingen etc. Tegenwoordig maken ze structuurplannen aan de lopende band, die heel veel geld kosten en waar van het de vraag is of de waarde van de inhoud wel evenredig is aan de prijs Ongetwijfeld geven ze meestal interes sante gegevens op economisch en sta tistisch gebied en als zodanig hebben ze hun waarde. Maar zodra ze zich gaan begeven in een prognose van toekom stige ontwikkelingen wagen ze zich op zeer glad ijs en slaan ze dikwijls aan het fantaseren, zodat een nuchter en realistisch denkende geest zich afvraagt waarop nu eigenlijk hun conclusies zijn gebaseerd, want dat staat er meestal niet bij. Ze geven wel enkele ontwik kelingslijnen aan, die een kleinere of grotere mate van waarschijnlijkheid hebben, maar we hebben voorzover we ons herinneren nog nimmer een gespe cificeerde becijfering gezien van de ma nier waarop men aan de getallen komt, die een prognose vormen voor de groei der bevolking of b,v, van het aantal te verwachten toeristen in een bepaald jaar. Zolang we deze niet zien behou den we ons het recht voor ze een slag in de lucht te noemen. Wij staan in dit opzicht niet alleen. De bekende Haagse psycholoog en eco noom. Dr, Luning Prak schreef onlangs dat hij protesteerde tegen de kwasides- kundigheid van de planologen op het gebied van concentratie en spreiding der bevolking. Als voorbeeld noemde hij de IJsselmeerpolders, Eerst heeft men 20 centra ontworpen, later bleek voor een blijvend mooi stukje vakwerk dat 10 genoeg was en tenslotte werden het er nog minder. Het troetelldnd van de Zuiderzeeplanologen, de plaats Scheerwolde, werd een volledig fiasco, want niemand wou er wonen! In hun planologische romantiek hebben de pla nologen voor Deventer 250,000 en Ber gen op Zoom 400,000 inwoners gepland Wat een op niets steunend optimisme! Op de bijeenkomst in Stellendam heeft de voorzitter van de Stellendamse vis sersvereniging bij alle goede wensen, die hij had voor de toekomst der ge meente, enige twijfel uitgesproken om trent de prognose in het structuurplan die stelde, dat het inwonertal van 1900 nu in 1975 tot 3500 zou stijgen. Als realist meende hij dit dubieus te moeten stel len. De burgemeester van Middelharnis vond hierin aanleiding hem pessimist te noemen. Deze is blijkbaar de mening toegedaan dat iedereen, die twijfelt aan de volkomen in de lucht hangende cij fers der planologen een pessimist is! Hieruit valt te concluderen, dat hij geen verschil ziet tussen realisme en pessi misme en alleen optimisten als de ware broeders erkent. Dit nu lijkt ons bij een magistraatspersoon een gevaarlijk standpunt, omdat nuchtere zakelijkheid bij hem dient te domineren. Zeist, gevoerd door leerlingen van de Chr, Nat, School te Den Bommel heeft het mooie bedrag van 120,25 opge bracht, Verzilvering vakantiebonnen bouw bedrijf. Donderdag 9 mei a,s, sav, vanaf 7 uur zal ten huize van de heer H, L, Floorijp, Voorstraat 22, alhier, gelegen- lieid worden gegeven tot verzilvering van vakantiebonnen van het bouwbe drijf, OOLTGENSPLAAT Oliebollen-aktie voor reis bejaarden. Op 9, 10 en 11 mei a.s, zal er een olie bollen-aktie zijn waarvan de netto op brengst bestemd is voor het reisje met de bejaarden. Gaarne hopen wij dat deze aktie zal slagen en dat de bezor- ^ers(sters) heel veel oliebollen zullen verkopen, Kej-fcdienst Oud Geref. Gemeente. Donderdag 9 mei a,s, sav, 7 uur zal in het kerkgebouw van de Oud Ger, Ge meente aan de Molendijk voorgaan ds, L. Gebraad van St, Philipsland, OOLTGENSPLAAT Rijwielhandel heropend. Zaterdag jl, heeft de heer K, Kamp aan de Voor straat zijn nieuwe winkel en werk plaats voor rijwielen en bromfietsen geopend. Hij heeft daartoe het pand aangekocht van wijlen de heer S. L. Birkhoff, dat jaren als smederij bij de familie Birkhoff in gebruik is geweest. Door een grote verbouwing is op de hoek Voorstraat-Brandewijnstraat een ruime winkel verkregen waar door twee etalages (aan beide straten één) een prachtig overzicht van het interieur is ontstaan. Men vindt er diverse soorten rijwielen en bromfietsen met de daar voor bestemde onderdelen. Naast de winkel is de reparatie werkplaats ge vestigd, wat ook een grote verbetering is, gezien de oude werkplaats aan de Molendijk, die veel te klein was. De lieer Kamp, die van een ernstig onge luk met zijn auto, herstellende is kon zelf al bij de opening tegenwoordig zijn, zodat het dubbel feest was voor de eigenaar en zijn familie. „Het land dat Ik n vingzen zal", door ds. J. V. d. Heuvel en ds. E. F. VergTinst. Uitgave N.V. De Banier te Utrecbt. Verleden jaar, op de eerste lentedag toen in het in Nederland koud en guur was landden de beide hierboven ge noemde Hervormde predikanten ds, v, d. Heuvel en ds, Vergunst uit Ede in Tripolis, bij de ceders van Libanon, waar zij de schaduw moesten opzoeken omdat het voor hen te warm was om onder de Oosterse zon de lunch te ge bruiken. Wel een verschil met het Ne derlandse klimaat, dat zij één dag te voren hadden verlaten. Overigens zou den zij het op hun verdere tocht nog wel warmer krijgen, want zij stonden voor een reis door het Nabije Oosten en speciaal door Israël, Over deze reis heb ben beide predikanten een boek ge schreven onder de titel: Het land dat ik u wijzen zal, In het „woord vooraf" schrijven zij: „Het land, dat God Abraham v/ees, heeft altijd grote aantrekkingskracht uitgeoefend op allen, die weten, dat dit land der belofte in het nauwste verband staat met Hem, Die uit Abraham ge boren is, maar Die toch eerder was dan hij,. Dat maakt een reis naar het Heilige Land niet alleen boeiend, maar ook tot een ontroerende zaak. Te vertoeven, waar Abraham vertoefde, te wandelen waar Jezus wandelde, wie zal daar de indruk niet van ervaren? Er gaat een machtige spraak van uit, die de gees telijke zin wil doen verstaan van het land, dat God Abraham en zijn zaad wees". (Hebr, 11 8-10, 15, 16), De opzet van dit boek is, de lezers met dit land der vreemdelingsschap in contact te brengen, zoals het vanuit het verleden geworden is tot wat het nu is. De schrijvers zijn daarin o,i, zeer goed geslaagd. Het is niet een reisbeschrij ving alleen, maar over de plaatsen die de reis door Libanon, Syrië, Jordanië en de nieuwe staat Israël zijn bezocht, wordt telkens en telkens weer verwezen naar de H, Schrift, waarbij al die uit de Bijbel vertrouwde plaatsen weer voor ons gaan leven. In Damascus waren zij in de straat genaamd „De Rechte", waar Saulus 3 dagen vertoefde in het huis van Judas zij „gingen op" naar Jeruzalem en zagen de stad die 800 meter boven de zeespiegel ligt in de glans der zon, het licht weerkaatsend door haar witte huizen en kerken, Aan de voet van de Olijfberg passeerden zij het nog steeds mooie plaatsje Bethanië, eertijds de woonplaats van Maria, Martha en La zarus, waar de Heere Jezus tijdens zijn omwandeling op aarde rust vond en een gastvrij onthaal bij zijn vrienden. Zij vertoefden in Gethsémané, op Golgotha waar Christus geleden heeft en is ge kruist geworden, de hof van Jozef van Arimathea, waar Hij is begraven en op gestaan, over welke plaats de Heilige Grafkerk is gebouwd. Van oud naar „nieuw" Jeruzalem is een bijzonder mooi hoofdstuk, waarin bijzonderheden worden geschetst, hoe de heilige stad er thans uitziet, hoe men re leeft en werkt, Jeruzalem: is de zetel I van regering en parlement (de Knes- seth) men vindt er het hoogste gerechts- i hof en het hoofdkwartier van de we- reldorganisatie van het Zionisme, waar ook het „Sanhedrin", het opperrabbi- j naat zijn zetel heeft. Dit religieuze ge- rechtsbof beslist in allerlei godsdien- i stige vragen, welke beslissingen bin- dend geacht worden voor de Joden over de gehele wereld, wat vaak complica ties veroorzaakt. Men mene niet, dat het allen ortho doxe joden zijn in de staat Israël, hun aantal bedraagt slechts 15-20Vo, Deze wonen in een aparte wijk te Jeruzalem de Mea Shearin, Zij wachten er op de komst van de Messias, Gezien er Joden zijn uit alle delen van de v/ereld vindt men er een mengelmoes van synago gen, van de Yemenieten, de Boecliaren, de Koerden, de Chassidim, de Kabbalis- ten en anderen, Werkheiligheid en star nomisme viert er hoogtij. De bedoeling van Gods wet verstaan zij niet, opgaan de in eigen gerechtigheid, weigeren zij zich aan Gods gerechtigheid te onder werpen en verwerpen de ware Messias (Rom. 10 3-4. Op boeiende wijze wordt verder be schreven de geweldige ontwikkeling, die zich in de staat Israël voordoet. Met ongeëvenaarde krachtsinspanning wordt de Negev, de enorm grote woes tijn, die tweederde van Israels grond gebied besloot in vruchtbaar land her schapen. Meerdere van de vele neder zettingen van de negev („uitgedroogd land") zijn bezocht, o.m. Berseba, Avdat en Eliat, aan welke laatste plaats de naam van Koning Salomo onafscheide lijk is verbonden. Hij had er zijn haven en er waren de beroemde kopermij nen en paardestallen. Bij al deze gedeelten wordt telkens verwezen naar de Bijbel, wat zeer ver helderend werkt en waaraan men veel kennis kan ontlenen. Het is boeiend en begrijpelijk geschreven, zodat het ons niet verwondert dat dit werk al direkt een brede lezerskring gevonden heeft. De eerste oplage was voor het gereed komen al uitverkocht. De weg die God met het oude nieuwe Joodse volk gaat, ligt voor ons verbor gen, ook al zijn er beloften voor. Helaas zijn de weerstanden tegen het Evangelie nog sterk in Israël, In het „besluit" van dit boek wijzen de schrijvers daar ook op; „de staat Israël heeft temidden van Bij een scheepsramp op de Nijl bij Maghagha zijn 173 mensen verdronken. De gezonken boot, een veerjDont, had tweemaal zo veel mensen aan boord als toe laatbaar. Midden op de rivier maakte zij zware slagzij, sloeg om en zonk. Op de foto steekt nog slechts een gedeelte van de veer pont boven het Nijlwater uit. GEREF. KERKEN Beroepen te Ooltgensplaat A. Moe der te 's Gravenhage, Spijk H. Lan- genburger te Drijber. Wychel, kand. J. RuUmann te Amsterdam. Aangenomen naar Wageningen L. C. Rietveld te St. Pancras. Bedankt voor Assen L. Muiis te Utrecht. Delft K. Welbedacht te 's Gra venhage. Badhoevedorp L. Rietveld te St. Pancras. Ro'maniserende tendenzen. Dat er niet alleen in de Ned. Herv. Kerk ro maniserende tendenzen zijn, blijkt wel uit een bericht, betreffende de Geref. Kerk van Heemstede. Bij de ingebriuk- neming van de gerestaureerde „Op- standingskerk", kreeg de gemeente een stel kandelaars ten geschenke. Hierin zullen thans kaarsen branden tijdens de eredienst, als het witte en rode an te pendium wordt gebruikt. Het witte wordt gebruikt met Kerstmis tot en met de eerste zondag na 6 januari en van Pasen tot de zondag voor Pinkste ren, Het rode gebruikt men alleen met Pinksteren, Verder zijn er nog paarse (advents- en lijdenstijd) en groene (van de zondag na 6 januari tot de Lijdens tijd en van Pinksteren tot de advents tijd) kanselkleden, CHR, GEREF, KERKEN Tweetal te Arnhem J. Keuning te Veenendaal en E, Venema te Zwijn- drecht. Haamstede N, Brandsma te W, Amsterdam en H, Westerterp te Mid- wolde. Aangenomen naar Huizen C, v, d, Weele te Ermelo, De kerkeraad te Utrecht zal contact zoeken zowel met de vrijgemaakte Ger, Kerk ter plaatse, als met de Ger, Ker ken (synodaal) en de Geref, Gemeen ten, THOLEN Geref. Gemeente. De Ger. Gemeente te Tholen heeft beroep uitgebracht naar ds, P. Blok te Dirksland. Ned. Herv. kerk. Door de Ned, Herv, gemeente werd een beroep gedaan op ds, C, van der Bergh te Polsbroek. een haar vijandige omgeving een bij zondere plaats in Gods raad, waarvan de uitwerking uitloopt op de komst van Zijn rijk. Dat te ontdekken en te weten maakt een reis door het heilige land tot een wondere en aantrekkelijke zaak. Het is nodig verleden en heden van het Joodse volk te bezien in het licht van deze toekomstverwachting, waarin de volheid der heidenen zal ingegaan zijn, en geheel Israël zal behouden worden." Het boek is zeer mooi uitgevoerd en rijk geïllustreerd met vele eigen opge nomen foto's waarvan meerdere in kleurendruk en enige fraaie tekeningen, waarvan we die van de via dolorosa, de weg der smarten die Christus gegaan heeft, bijzonder mooi vinden. Ter oriën tering zijn achter in het werk twee ge tekende kaarten aangebracht. We bevelen dit mooie en leerrijke boek van harte aan; de prijs van 16,80 is het ten volle waard! Het is een blij vend en waardevol bezit.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1