Regeren met of zonder socialisten fleXa ik SUNIL WAST STRALEND WIT Eerste steen gelegd voor nieuwe Chr. school Dirksland De lieer C. van Loon, Oude Tonge Ridder in de Orde van Oranie Massau Schilder zelf met FiCkORTEMEGsZOON s Jyleditatie BERNARD ZN. NUTSSPAARBANK MIDDELHARNIS Vrijdag 3 mei 1963 No. 3185 Chr. SÏREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN verf met voldoening Het blij vooruitzicht -k i? -^ Daarmee is Sutiil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was ;n tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en Dehoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands ïrootste'wasmiddel is. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. Zondagsdiensten artsen Grote waardering voor het werk Stichting Ned. Uienfederatie en andere verdiensten Kweek meer rente van uw geld Fruitmanden en Frultbal(|es «^De ^ruiiceMtrate" 35e jaargang PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wanneer op 15 mei de uitslag van de Kamerverkiezingen beleend is, begint er een periode van andersoortige politieke activiteit dan nu n.l. de besprel?:ingen over de vorming van een nieuw leabi- net. H.M. de Koningin raadpleegt aller eerst haar adviseurs: de vice-president van de Raad van State, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, maar ook alle fractieleiders der nieuw-geko zen Kamer. Daarna volgt dan de aan wijzing van een formateur, eventueel een informateur. Deze is na de oorlog steeds genomen uit de partij, die de meeste stemmen verwierf, dus de K.V.P of de P.v.d.A. De kleinere partijen, zo als de A.R., C.H. of V.V.D. komen hier dus niet meer aan te pas, zoals vóór de oorlog nog wel het geval was. Men denlïe slechts aan Colijn en De Geer. Deze formateur stelt een program op en poogt op de basis daarvan een aan tal partijen bijeen te brengen, die ge zamenlijk een flinke meerderheid van de Kamer uitmaken en bereid zijn uit hun kring ministers te leveren. De be sprekingen hierover verlopen meestal moeizaam. Elke partij heeft haar verlangens en poogt zoveel mogelijk daarvan in het regeringsprogram te krijgen, zodat er achter de schermen een harde strijd wordt gevoerd. Dit kan ertoe leiden, dat één of meer partijen niet wensen mee te doen en dat soms de formatie daardoor mislukt, zodat een nieuwe formateur van voren af moet beginnen. Is echter de formateur erin geslaagd een voldoende parlementaire meerder- lieid op een program samen te brengen, dan begint een nieuwe touwtrekkerij n.l. die om de departementen. Hoeveel en welke ministeries zullen aan de di verse partijen worden toegewezen? Er zijn departementen, waar allen erg op gebrand zijn, b.v. Binnenlandse Zaken (burgemeestersbenoemingen)Onder wijs, Sociale Zaken. Andere worden minder begeerd: Defensie en Volks- liuisvesting, want daarmee is weinig eer in te leggen. Is dit probleem ten slotte opgelost, dan komt de vraag aan de orde, wie in aanm.erking komt voor een ministerszetel. Ook dit is een moei lijke zaak. Er zijn genoeg prominente figuren in ons land, die er de bekwaam heid voor bezitten, maar lang niet ieder een ambieert deze functie. Men stelt zich immers dagelijks bloot aan de meest felle kritiek in parlement en pers en bij het publiek. Bovendien hangt het politieke leven van een minister aan een zijden draad: men loopt steeds ge vaar te worden weggestuurd als rege ringspartners uit de band springen. Wie dus een lucratieve vaste positie heeft, waagt zich daar niet zo gauw aan. Daarbij komt, dat de P.v.d.A., de V.V.D. en de A.R.P. goed in de ministeriabele figuren zitten, maar de K.V.P. en de C.H.U, niet. Dit geeft vooral met de eerste nogal eens moeilijkheden. Alles bijeengenomen is het dus niet te ver wonderen, dat Prof. de Quay in 1959 plm. 50 personen heeft moeten aanzoe ken om zijn kabinet bij elkaar te krij sen en dat de formatie van een nieuwe regering altijd zolang duurt. Een andere kwestie, die hierbij een rol speelt, is de vraag of er tussen de 'ïgeringspartijen voolraf een min of meer gedetailleerde en schriftelijk vast gelegde afspraak moet worden gemaakt omtrent de te voeren regeringspolitiek. De P.v.d.A. is daar sterk voor en de K.V.P. dringt er ook op aan. De C.H.U. 'S er echter tegen. Wij geloven, dat het wel aanbeveling verdient, maar men ffloet er beslist niet te veel van ver wachten. Geen enkel program kan ge heel verhinderen, dat er tussentijds on- Selukken gebeuren. De crisisVan Aart- »n in 1961 liep over 2500 woningwet woningen meer of minder. Dit is tevo- fen voor een vierjarige periode nooit vast te leggen, omdat de situatie steeds verandert. De voornaamste vraag, die straks be antwoord zal moeten worden is deze: zal (Xe P.v.d.A. weer aan de regering telnemen? Anders gezegd, zullen de 'ier partijen, die het kabinet-de Quay steunde de K.V.P., V.V.V.D, de A.R. en de C.H. alle of vrijwel alle bereid 2ijn met de socialisten weer in één re- Sering plaats te nemen. Men kan de vraag- ook andersom stellen: zal de P.v. JA. bereid zijn met deze vier of met ™e ervan de V.V.D. niet samen te Werken. Het komt ons voor, dat de wezers er, vóór de stembus opengaat, recht op hebben dit te weten. Nu is het merkwaardig, dat geen en kele partij zich daarover thans ondub- ''elzinnig uitlaat. Ze houden zich alle- "^aal op de vlakte. De P.v.d.A. zelf is fog het meest duidelijk. Uit verschil- lendi te e uitlatingen van voormannen is concluderen, dat ze wel weer graag aan de regering zou deelnemen, maar ™n zal een behoorlijke socialistische Wvloed op het beleid moeten zijn ge- ^vaarborgd. Dit is, objectief gezien, een J^Qelijke eis. Alleen is het de vraag noever dit gaan moet. De mogelijkheid er dus in, dat de P.v.d.A. wel wil, ™aar niet kan. En dit hangt af van de "hcessies, die de andere partners haar 2 niet willen doen. Willen deze een meeregeren vap de P.v.d.A. niet, dan s het voor hen een klein kunstje, haar ™uiten te houden: ze houden dan het ^en strak tegenover allerlei socialis- "sche verlangens. De vraag is echter of ze dit willen. *an (Je V.V.D. kan men aannemen, dat Melissant: fa. A. J. Baart Middelharnis: fa. G. A. de Koning Ooltgensplaat: fa. A. Hobbel Ouddorp: fa. Akershoek Oude Tonge: fa. P. H. Vijfhuizen Sommelsdijk: fa. Driece Stellendam: fa. van Dongen <?;^^^;^^:?;iQ^:^ï*^^'CN7N:^c^^^ zij niets voelt voor samenwerking met de P.v.d.A., hoewel ook zij niet perti nent „neen" gezegd heeft. Het omge keerde zal beslist ook wel zo zijn. Deze partijen zijn in zekere zin antipoden, althans op het sociaal-economisch-fi- nanciële vlak. De C.H.U. heeft bij mon de van haar voorzitter Mr. Beernink verklaard, dat het voor de andere par tijen bijzonder moeilijk zal worden met de P.v.d.A. in zee te gaan als deze geen water in de rode wijn wil doen, maar ook hij liet geen categorisch „neen" horen. Wat de A.R. betreft, prof. Zijl stra en dhr. Roolvink willen, dat het beleid van het kabinet-de Quay in be ginsel zal worden voortgezet, hetgeen impliceert, dat daarvoor de P.v.d.A. moet blijven uitgeschakeld, al zeggen zij dit er niet met zoveel woorden bij. De voorzitter van de A.R. partij Dr. Berg huis liet echter minder positieve gelui den horen. Hij zei op de Deputafenver- gadering, dat thans de opvattingen van het socialisme in het praktisch-bestuur- lijke vlak niet meer diametraal tegen over die van de christelijke partijen staan. En hij poneerde bovendien nog een stelling, die vele A.R. onbegrijpelijk gevonden zullen hebben n.l. dat de A.R. met de socialisten een sterkere de mocratische verwantschap hebben dan met alle andere partijen en dat zij als bestuurspartners goed met elkaar over weg kunnen. Wel meende hij, dat het kabinet-de Quay bewezen heeft, dat in Nederland ook een goed regeerbeleid kan worden gevoerd in sociaal opzicht zonder de socialisten, maar wat samen werking met niet-christelijke partijen betreft, dacht liij, dat dit voor de A.R. een zaak is van meer incidentele orde, d.w.z. naar gelang van de omstandig heden. In de K.V.P. schijnt men hierover evenmin een communis opinio te heb ben. De „Volkskrant" is sterk voor sa menwerking met de P.v.d.A. Zij is de spreekbuis van de roomse vakbeweging. Anderen voelen meer voor voortzetting van de oude constellatie. We weten echter, dat de K.V.P. uiteindelijk nim mer geschroomd heeft, wanneer ze dit politiek-tactisch voordeliger vond, met de P.v.d.A. samen te werken. Alles bijeengenomen horen we dus De eeuwige God zij u een woning! (Deuteron. 33 27a) Overbekend, dit woord van de schei dende Mozes. Als van ver mocht hij 't beloofde land Kanaan zien, maar er niet binnengaan. God had hem nog heerlij ker lot bereid, n.l. in te gaan in Zijn hemelwoning. Toch voelde Mozes zich zo na-verwant en nauw-verbonden aan het bondsvolk, Israël. Hij kan het zo gemakkelijk niet los laten. Hij had graag meegenoten van hun intocht in het land, dat zou over vloeien van melk en honing. Het is één van de zgn. „onverhoorde" gebeden van Gods kinderen, waar de Bijbel van spreekt; want God zegt tot Mozes: „Spreek Mij niet meer van deze zaak!" 40 jaar lang had Mozes het volk tot leidsman mogen dienen door de barre zandwoestijn. Hij heeft dat volk leren kennen in z'n murmurering, opstand en ongeloof. Maar hij gelooft, nee!, niet in de trouw, of in de kracht van dat volk, maar in de GOD van dat volk. En hij weet o zo goed, dat, wanneer die twee maar bijeenblijven, het dan Israël ver der wél gaat. Waar de scheidende „Man Gods" zijn volk het allerbeste toewenst, en dit allerbeste door genade bespeurt in de innige band en de diepe gemeen schap tussen God en volk...., bidt hij het volk toe: „de eeuwige God zij u ene woning." Het gaat eenmaal voor ons allen „eeuwigheid" worden. O, mogen we dan blij de eeuwige God een genade-woning vinden; ja, moge Hij Zelf ons een Te huis zijn geworden, door opzoekende liefde, roepende, krachtdadige genade, en volhardende trouw! God is de Eeuwige, de Onveranderlij ke, bij Wie geen schaduw van omkering valt te bespeuren. Hij is de eeuwige God en Vader van de Heere Jezus Christus. Hij is gisteren en heden De zelfde, en tot in eeuwigheid! Hij woont weliswaar in het Eeuwige, in het Ver hevene, het Heilige, maar ook bij wie voor Zijn Woord beeft. God de eeuwige is in de tijd tevoor schijn getreden, in de gave van Zijn vleesgeworden Zoon, in Wie al Zijn welbehagen is. Hoort Hem! In Hem wil Hij immers „woning-maken", „taberna kelen" in beginsel onder ons, zondige mensen. Eenmaal zal dat volkomen wer kelijkheid zijn: zie, de tabernakel Gods is bij de mensen! o, luisteren we dan naar de stem van de Heere Christus! Hoe menigmaal wil de Hij ons al niet tot Zich vergaderen? En wij blijven liever op „onszelf"? Het zal zijn: tot ons eeuwig verderf. Buiten Christus is geen leven, maar een eeuwig zielsverderf. Leer tot Hem gaan, in uw zwakheid en uw kleinheid, vertrou wende op Zijn genadige beloftewoord: wie tot Mij komt, zal Ik geenszins uit werpen! Tot Christus komen wij alleen, maar ook zeker, door het Goddelijk licht, n.l. van Zijn Geest geleid, geleerd en bekeerd. In Christus vinden we al les, wat tot onze eeuwige vrede en ge lukzaligheid nodig is. Hij is het Licht, het Leven, Hij is de weg tot Gods Va der-huis en -hart! Hij is alles voor een alles-missend zondaar. Gerechtigheid en heiligheid, ja een volkomen verlossing heeft Hij aan Zijn kruis verworven. Welk een aanbiddelijk-heerlijke en dierbare Zaligmaker mag ik u Joij deze verkondigen. Mozes spreekt daarom deze zegen wens uit, niet als vertegenwoordiger van de wet, maar als profeet heenwij- zende ook met deze woorden, naar Christus' komst: dan wordt zijn woord vervuld, n.l. in Christus, dat de eeuwi ge God een woning is, opdat een we- derhorig kroost al-tijd hij' Hem zou wo nen! Volk des Heeren, vertroost elkaar met deze woorden. Mozes, de dienst knecht verdwijnt, maar de Koning der Kerk blijft, en maakt nog dagelijks Zijn wandelingen tussen de gouden kandelaren. Eenmaal zal Christus wederkomen, en ze allen tot Zich nemen, opdat ook de Zijnen mogen verkeren, waar Hij is. En Hij zal alle tranen van onze ogen afwissen. Eeuwig thuis, dat betekent: eeuwig behouden; eeuwig erbuiten, dat zegt ons: voor eeuwig verloren! Is uw ziel al gered, gel. lezer(es)? God moge Zelf uw Leidsman wezen, en leren hoe gij wandelen moet. St. M'dijk (Zld.) Ds. J. v. d. Hr. van geen enkele partij een positief ant woord of ze al of niet met de P.v.d.A wil samenwerken. De leiders ontwijken dit systematisch, ook op politieke ver gaderingen. Wat vragenstellers ook proberen, ze kunnen er geen ja of neen uitgetrokken krijgen. Dit is zeer te be treuren, want voor heel veel kiezers is dit een principiële kwestie. Menigeen is geneigd daarvan zijn stem te laten afhangen. De partijleiders beweren, dat ze dit pas na de verkiezingen kunnen zeggen. Daaruit blijkt, dat het voor hen geen principiële kwestie is, want ze la ten de mogelijkheid open. Wij zijn het daar zeer beslist niet mee eens. Naar onze mening gaapt er een dusdanige kloof tussen ons en het socialisme, dat bleekt blauwt >M^^ ^%g^ H -actief samenwerking in een kabinet uitgeslo- ,n- moet v/orden geacht. Zelfs al zou de P.v.d.A. de grootste partij worden waar weinig kans op is dan blijft het feit, dat er tegenover 50 socialisten altijd nog 90 niet-socialisten staan (de commknisten en pacifisten rekenen we niet mee). De socialistische invloed moet zoveel mogelijk teruggedrongen worden en men bereikt het tegendeel als ze weer in de regering komen. Wij geloven dan ook het verlangen van vele kie zers te vertolken door hier de pertinen te vraag te stellen of met name de Prot. Chr. partijen bereid zijn thans reeds te verklaren om principiële rede nen niet met de P.v.d.A. in één kabinet zitting te zullen nemen. Naar onze me ning hebben de kiezers er recht op dit vóór de stembus te weten. voor een blijvend mooi stukje vakwerk Van zaterdag 4 mei v.m. 12 uur t.m. maandag 6 mei v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, telefoon 2710, Sommelsdijk. Dirksland Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telefoon 01877-412, Melissant. Oost-Ftafcfcee; Dienst heeft dokter Bouman, telefoon 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, telefoon 01873-201, Ooltgensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, dieren arts te Dirksland, tel. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 5 mei hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter Renes, tel. 400, Oud Vossemeer. MXJZIEKHANDEL MIDDELHARNIS NIEUWE PIANO'S IN ONZE TOONKAMER. Wij geven gaarne advies. ::>^^5««SW«!j?S'f¥^---,' Er is ter gelegenheid van de verjaardag op ons eiland bijgekomen deze hoge A. C. van Loon te Oude Tonge, om zijn gemeenschap en wel in het bijzonder a Uienfederatie waarvan hij al die tijd Men had deze uitreiking op een andere stuursvergadering van de Uienfederatie nier mis gelopen, waaroin het in de k huize geschiedde. Burgemeester V/. M. v. d. Harst, die de Koninklijke opdracht met veel ge noegen uitvoerde, schetste in een toe spraak het grote belang van de Stich ting ter verbetering van de kwaliteit van de uien een van de voornaamste producten op Flakkee waaraan de heer van Loon in een periode van 25 jaar had medegewerkt. Niet alleen hier mede was de gemeenschap gediend maar in tal van andere functies, waar van de burgemeester een hele waslijst opsomde. Hij noemde het voorzitters schap van de C.B.T.B., waarin hij vaak voor allerlei problemen werd gesteld; het kerkeraadslidmaatschap; reeds meer dan 7 jaar lid van de gemeenteraad, waarbij spr. het meest met hem in aan raking kwam. Spr. loofde zijn breed inzicht in deze taak, zijn rustig optre den en ook het verdedigen van de prin- cipia voor de volksgroep waarvoor hij zitting heeft. Verder zijn voorzitterschap van de Chr. School sinds 1950; voorz. van de polder Oudeland sinds 1955; voorz. van de Boerenleenbank sinds 1940 en 11. zijn voorzitterschap com missie ruilverkaveling, waarbij spr. de verdere funkties voortvloeiend uit zijn raadslidmaatschap maar voorbijzag. Er wordt nooit een vergeefs beroep op U gedaan aldus de burgemeester, die het een voorrecht achtte dat ook H.M. de Koningin voor dit alles waardering had. Spr. spelde hem met een hartelijke ge lukwens de ridderorde op de. borst met de wens, dat hij deze lang en in ge zondheid zal mogen dragen. Gelukwensen De heer Koert van de Uienfederatie bracht v/aar Ir. Van Kampen verlaat was door de boot zijn gelukwensen over namens bestuur en personeel en overhandigde een prachtige bloemen mand. Namens de familie werd het woord gevoerd door de heer A. J. Mijs, die van H.M. de Koningin weer een ridder eer is te beurt gevallen aan de heer grote verdiensten in het belang van de Is mede-oprichter van de Stichting Wed. 25 jaar in het bestuur zitting heeft, wijze willen organiseren in een be- maar dit was op een of andere ma ring van familie en vrienden te zijnen rVOOR BETER ■a.X*' MIDDELHnRNIS-TEL:Z3Z8 zijn verheuging uitsprak dat zij nu een ridder in de familie hadden. Hij on derstreepte zijn felicitatie met een grote assortimentskist sigaren. Dankwoord De heer A. C. van Loon zei dank baar te zijn voor de hoge onderschei ding, dankbaar jegens God, die hem de lust en de kracht gegeven had de ta ken die hem waren toebedeeld te ver vullen. Dankbaar ook aan H.M. de Ko ningin en aan allen die hem voor deze hoge eer hadden voorgedragen. Spr. releveerde een en ander over het werk van de Stichting Ned. Uie:a- federatie, waarbij hij het pionierswerk naar voren bracht van Prof. Broekenja en Dr. van Beekom, alsook van dhr. Koert en later van is. van Kampen. Hij deelde om. mee, dat er binnenkort een nieuwe afstaartmachine zal worden ge ïntroduceerd, waarvan de verwachting is, dat deze beter dan al de vorige zal voldoen. Sprekend over de andere funkties zei spr. dat men vaak van het een en het ander valt en men zich er moeilijk aan kan ontworstelen. Hij verheugde zich dat zijn vrouw enigszins was schadeloos gesteld voor zijn vele afwezigheid, door de prachtige bloemenmand. Ridder van Loon kreeg daarna vele handen te drukken en men bleef nog geruime tijd gezellig bijeen. ■CNCN7NCvCNC^CN7v55C;;5v5^£^>Cn^^ VOORSTRAAT 36 SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING OPGERICHT 1849 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. Donderdagmiddag is onder zeer gro te belangstelling de eerste steen ge legd voor de in aanbouw zijnde nieuwe Chr. School op de hoek van de Phi lips Hoofjesweg te Dirksland. Met het bestuur waren aanwezig het onderwijzend personeel en de leerlin gen, die een toepasselijk lied zongen. Namens het gem. bestuur was burge meester Bos en de beide wethouders vertegenwoordigd en namens de ouder- commissie O.L.S. dhr. T. v. Prooijen. De eerste steen werd gelegd door het hoofd der school de heer A. A. Jansen, waarin ook diens vader werd geëerd, die in zijn leven aan de eerste Chr. School verbonden was. De heer Jansen hield 'een toespraak, waarna de geno- digden zich naar „Onder de Wiek" be gaven voor een verversing. Door ver schillende sprekers werd ook hier het woord gevoerd. Wij komen er in ons volgend nummer op terug. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdyk 36 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1