Nieuwe vissershaven op de Delta in geliruik genomen nu ^Taoterhaffl.^ Plaatselijk nieuws Eindles Vakschool Bloembollenteelt Ds. H. Brinkman overleden Twee gouden medailles te Dirksland Dinsdag 30 april 1963 No. 3184 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN f Vandaag werden de eerste vangsten gemijnd Baby onder dekentjes gestiict (oud Stellendammer) Oud-barbier-lcleermaker overleden Mooie geste van de R.T.M. Feestelijk nieuws over Blue Band. Kijk dat pakje, dat ziet er nog frisser, nog rijker uit. En proef Blue Band nu eens. Die is smeuïger geworden en rijker van smaak. Door een nog betere bereiding, 't Worden boterhammen extra, moeder, feste boterhammen exfra! VOLOP VITAMINE! Vitamine A en D, provita- mine A voor groei en weerstand. U geeft dat alles met iedere boterham die U klaarmaakt. Wat een plezier dus om de kinderen flink te zien eten. 'n Boterham extra?.,, goed zo! Foto-tentoonstelling te Middelharnis 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tei. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt ttveeniaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,13 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het wan zaterdagraiddag een groot iiistorisch gebeuren toen de gedeeltelijk roltooide nieuwe vissershaven op de Delta door de hoofdingenieur direkteur iflïi ae Deltadienst Noord de heer P. C. r. d. Velde aan de hurgemeester van Stellendam J. A. Kleijnenberg in ge bruik werd gegeven. liet zag op de hrede en fraai he- jirate kade zwart uan de vele genodig den en belangstellenden, terwijl een nis zeewindje hoog in de masten van (Ie gemeerde schepen het nationale dun- (loek feestelijk deed wapperen ter ere eii opluistering van het feestelijk ge- lieuren. De algemene blijde steraming vermocht echter niet een gevoel van weemoed te mderdrukken, omdat bij het begroeten 1(111. het nieuwe het oude vertrouwde imaraan zovele herinneringen zijn ver houden moet worden prijsgegeven. Straks wordt er zoals burgemeester Kleijnenburg onthulde met de bouw van de Verolrae-werf en hei nieuwe vissers dorp begonnen en met ingang van van daag hebben de vissers hun dagvang- sten aan de nieuwe haven aangevoerd. Een, nog bescheiden begin van een grote toekomst. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op, hoofdir. dir. P. C. v. d. Velde van de Deltadienst-Noord alsmede de iieer ir. J. de Vries van deze dienst; ir. Heijkens en de heer Eggebeen van de regionale deltadienst, de heer directeur van de Delta combinatie ir. H. A. Ver kerke; de heer Diederich van de N.V. Nestum, de dir. van het Garnalenpro- duktschap de heer Vriens, de voorzit ters van de vissersverenigingen van Steüendam, Goedereede en Ouddorp resp. de heren A. v. Eek uit 's Graven- hage, dhr. Snijder gn de heer A. Mie- rop, burgemeester Hordijk van Mid- delharnis en directeuren van de nuts bedrijven en prominente figuren uit het eiland, wethouders der drie ge meenten en de voltallige raad van Stel lendam. De overdracht Hoofdingenieur directeur der Delta dienst-Noord, de heer P. C. v. d. Velde schetste in een kort woord de vele moeilijkheden waarmeede visserij op de Icop van het eiland te kampen heeft. Zogaat de verzanding van de toegangen tot de oude havens steeds verder, waar om spr. het een gelukkige omstandig- lieid achtte dat nu, bij het steeds ur genter worden van deze moeilijkheden de Deltawerken in uitvoering zijn. Hoe wel in feite nog geen enkel onderdeel van het omvangrijke project is voltooid verheugde het spr. dat reeds nu het gebruik van de haven kon worden overgedragen. Spr. releveerde dat slechts 10 dagen geleden het gemeen tebestuur van Stellendam was aange zegd dat de schepen door omstandig heden niet langer van de grote werk- haven gebruik konden maken en hoe thans, na zo'n korte tijd waarin nog vele voorbereidingen moesten worden getroffen de haven reeds in gebruik ton worden genomen. Na deze woorden bezegelde ir. v. d. Velde de overdracht Biet een stevige handdruk en gelukwens. Dankwoord, van burgemeetster Kleijnenberg Getuigend van grote blijdschap en <iiepe dankbaarheid bracht burgemees ter Kleijnenberg dank voor de zojuist plaatsgevonden overdracht. Spr. maak te gewag van de vele en toenemende Moeilijkheden o.m. de verzanding waar door het moeilijk is de vissers een kans te geven hun brood te kunnen blijven verdienen. Ook bracht spr. een woord van dank tot de N.V. Nestum, de Del tacombinatie, en de diverse nutsbedrij ven die hebben meegewerkt om dit re sultaat te bereiken. Spr. riep de betrok tenen op de handen ineen te slaan en ta eendracht mee te helpen bouwen aan de toekomst van de drie vissers- Plaatsen, ook al zullen er zich nog vele en dikwijls grote problemen aan dienen. Straks zal het goed zijn hier te toe- ''en 20 vervolgde spr., wanneer de af- damming een feit geworden is en het land verzadigd kan worden door zoet Water en de van hier uit beoefende vis- ^srij een welvaartsbron voor de drie vissprijplaatsen zal zijn. Met het citeren van de toepasselijke Woorden „het brood en water zal ge wis zijn" besloot burgem. Kleijnenberg ^ijn toespraak. Receptie Nadat hierna een rondwandeling langs "te haven was gemaakt werd in een lan ge file auto's naar het „Haegse Huus" Sereden waar werd gerecipieerd. Bur gemeester Kleijnenberg die hier als' perste het woord nam schetste hoe ook Stellendam zijn ups en downs heeft ge- tend, wat bijzonder werd benadrukt tijdens de watersnoodramp van 1953. ^,ich los te maken van het oude en 2ich te richten naar het nieuwe zal ze- ^er een probleem scheppen meende spr. Jje één zal zijn blik richten naar het tJcht, de ander naar de schaduw, maar *et elkaar dienen we dankbaar te zijn voor wat ons werd geschonken, waar bij de wil om elkaar in alles bij te staan zal dienen te prevaleren om de overgangstijd te overbruggen. Spr. deed op ieder een dringend be roep volledig mee te werken en wan neer nodig geduld en vertrouwen te beoefenen. Komend tot het overhaaste gereedmaken van de haven wat in 10 dagen tot stand kwam merkte spr. op dat hier uiteraard plotseling gelden dienden te worden gevoteerd zonder dat hiervoor op toestemming van G.S. kon worden gewacht. De raad had de verantwoordelijkheid volkomen op zich genomen wat spr. zeer zei te waarderen. Met respect sprak spreker over de diverse bedrijven die aan de spoedige gereed making van de haven hebben bijgedragen. Met de afsluiting, die een meerdere veiligheid zal bieden, zal tevens ge streefd worden de welvaart van Flak- kee te verhogen met het voorgestelde doel dat de pendelaars dichter bij huis hun brood zullen kunnen verdienen. De ontwikkeling, waarbij spr. zinspeelde op de Verolme-werf, zal, wanneer de plannen goedgekeurd vv'orden zeker doorgaan. Spr. hoopte gesteund en gestuwd door de raad de ingeslagen weg te mogen vervolgen tot bloei van de visserij en het welzijn van het gehele eiland. Tal van sprekers Hierna voerden nog enige sprekers het woord o.m. de voorzitters van de Visserij verenigingen van Stellendam, Goeree en Ouddorp resp, de heren A, v. Eek, E, A, Snijder en A, Mierop, De heer T, v. Prooijen uit Dirksland en burgemeester P. W. Hordijk van Mid- delharnis. Door plaatsgebrek moeten we met deze summiere opsomming volstaan en hopen in ons vrijdagnummer uitvoerig verslag te brengen. OOLTGENSPLAAT JWet bak van kinderwagen op de grond gevallen Zondagmorgen bij het opstaan werd door de familie Pr. Schut, Voorstraat 14 te Ooltgensplaat, hun 9 maanden oude baby dood op de grond aange troffen. De kleine lag in een bak van een kinderwagen, welke van het on derstel is gevallen en ondersteboven op de grond is terecht gekomen. De baby (een jongetje) kreeg deken tjes en bak boven op zich en is daar door gestikt. De wagen stond in de woonkamer bij de kacheel en de ouders die boven sliepen hebben daardoor niets van het droeve ongeval gemerkt. Het gezien heeft nog twee kinderen, ook jongens. In de ouderdom van ruim 87 jaar is te Bussum overleden ds. H. Brinkman, emeritus predikant der Geref, Kerken, De overledene werd 20 juli 1875 te Stellendam geboren. Na zijn studie te Kampen, werd hij in 1903 te Oldemarkt in het ambt bevestigd. Hij diende de kerken van Duurswoude, Glanerbrug, Westerlee en 16 jaar te Harmeien, van waar hij in 1939 met emeritaat ging. Donderdag j.l. is hij te IJsselmuiden ter aarde besteld, OOLTGENSPLAAT De enige nog in leven zijnde oud-bar- bier en kleermaker, de heer Anth. Mar cus is zondagavond in de leeftijd van ruim 80 jaar overleden. Hij was een man van het oude stempel, die in een gezellig en knus winkeltje zijn beroep vele jaren heeft uitgeoefend en die vanzelf zijn klanten telde onder de oude garde. Als zoon van een schipper kwam hij in zijn jeugd van Dinteloord naar Ooltgensplaat als knecht bij de heer C. Donkersloot, barbier aan de Molendijk. Door een lichaamsgebrek was het schippersvak voor hem uitge sloten. Later vestigde hij zich zelfstan dig als „scheerbaas" en kleermaker aan de Molendijk op no. 11. Enkele jaren geleden legde hij zijn werk neer. Hij had toen meer tijd om te lezen en voor al theologische werken hadden zijn aandacht, hij was een echte bijbelken ner. Zijn vrije tijd besteedde hij ook aan schilderen en zo kon men in zijn win kel vele schilderijen en tekeningen aan treffen. Samen met zijn vrouw heeft hij hier voor kort gewoond. De laatste maanden zijn ze door het gezin M. Pipping ter verzorging, opgenomen en in hun woning Langeweg 13 en de heer Marcus, die door ouderdom in kracht verminderde, is aldaar zondagavond zacht en kalm overleden. SOMMELSDIJK Eerste eindles Land- en Tuinbouwschool Op woensdag 1 mei a.s. zal de eerste eindles en de uitreiking van diploma's van de 4e klasse plaats hebben van de Land- en Tuinbouwschool te Sommels- dijk. De les zal plaats hebben in het schaftlokaal van de school en vangt aan om 2 uur. DIRKSLAND Eerste steenlegging. Donderdag 2 mei a.s. 3 uur zal de eerste steen worden gelegd van de nieuwe Chr. school aan de Irenelaan. Beroepen. Ds. P. Blok heeft een be roep ontvangen naar de Geref, Ge meente te Barneveld, Wedvlucht uitslag P.V. Gevl. Vrien den Dirksland (N.B.v.Z.) vanf Vilvoor de 97 km. A, Mans 1, 4, 10, 35, 46, 47; W, Nieuw- land 2, 15, 18, 34; Joh, Doorn 3, 8; C, Soldaat 5, 14; Gebr. Smit 6, 7, 22, 31, 45, 48; A. de Vogel 9, 16, 17; L. Arens- man 11, 19, 24, 25, 32, 42; B, Doorn 12, 21, 37; N. V, d. Groef 13, 26, 27, 36; B. Leydens 20, 33, 39, 43; B. Grootenboer 23, 28, 44; D. Hameete 29, 30, 38, 40; J. du Pree 41. A.s. vrijdag inmanden voor de vlucht Mons, 6.30 uur. MELISSANT Kerkdienst Ger. Gemeente gaat niet door. De kerkdienst in de Ger. Gemeen te, waarbij ds. Chr. van Dam van Rot terdam heden maandagavond half ze ven uur zou vorgaan is afgelast, om dat ds. van Dam 's middags een begra fenis moet leiden. OUDDORP Inlevering vakantiebonnen. In ver band met de feestdagen te weten 2e Paasdag, Koninginnedag, Hemelvaarts dag en 2e Pinksterdag kunnen 35 va kantiezegels bouwvakken of 6 weekze- gels schildersbedrijf worden verzilverd. Daartoe wordt gelegenheid gegeven van 29 april t.m. 1 mei sav. van 78 urn- bij de P.V. van het Soc. Fonds W. M. Westhoeve, Oosterweg 70 Ouddorp, De zegels moeten met het zegelboekje wor den aangeboden, GOEDEREEDE De heer J. Bruggeman, Groenmarkt 10, alhier, werkzaam in de administratie bij de Ford Garage te Middelharnis reist sinds 25 jaar eerst met de tram en later met de bus heen en weer naar Middelharnis. Ter gelegenheid van dit „jubileum" ontving hij van de directie van de R.T.M, een gratis maandtraject- kaart, die dankbaar werd aanvaard. NIEUWE TONGB Afscheid hoofdleidster Chr. Kleuter school. Op donderdagavond 2 mei a.s. zal er voor de ouders en genodigden, die kinderen op de Chr. Kleuterschool hebben, gelegenheid gegeven 'v/orden afscheid te nemen van het hoofd mevr, M. M. P. Louwerse-van Seters, terwijl dan tevens kennis gemaakt kan worden met de nieuwe hoofdleidster mej. R. Hemelaar uit Dordrecht. Tijdrede. Op woensdag, 1 mei a.s. zal voor de Kiesvereniging der S.G.P. te Nieuwe Tonge de heer A. de Redelijk heid van Ouderkerk aan de IJssel een tijdrede houden in „Ons Dorpshuis". Geuomden voorwerpen: Gevonden: 1 zilveren gulden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de postcommandant, Ko- ninginnelaan 7, tel. 344. Programma Koninginnedag. 9.00 uur zangaubade voor het gemeentehuis. 10 uur Kinderspelen in de Kerkring, met medewerking van de muziekvereniging „ApoUo". OUDE TONGE Met tractor van de dijk. Zaterdag middag j.l. had de zoon van de land bouwer D. de Vos, het ongeluk met zijn tractor van de dijk te rijden. Hij kwam in de sloot terecht, en kwam zodanig te vallen, dat hij klaagde over inwen dige pijn. Dokter P. Voogd verleende de eerste geneeskundige hulp, daarna is hij vervoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. OOLTGENSPLAAT Feestelijkheden op Koninginnedag afgelast Wegens de sterfgevallen in de ge meente Ooltgensplaat heeft het bestuur van de Oranjevereniging besloten om alle festiviteiten op Koninginnedag af te lassen. Alleen zullen er kinderspelen worden gehouden op de voetbalwei aan de Pr. Bernhardstraat voor de klassen 1, 2 en 3 van de beide lagere scholen. Aanvang 10 uur. Ook zal het Ganze- bordspel doorgang vinden des nam om 3 uur. Herdenking 60-jarig bestaan Coöp. Boerenleenbank Jeugd en ouderen ingeschakeld Op 27 febr. 1903 werd te Ooltgensplaat de Coöp. Boerenleenbank opgericht. Dit feit zal op 2 en 3 mei a.s, worden her dacht, Aan het 50-jarig bestaan kon in 1953 wegens de watersnoodramp geen aandacht worden geschonken. De voor bereidingen waren toen reeds in een vergevorderd stadium. Thans is echter besloten om het 60-jarig bestaan der bank te herdenken, in een speciaal daarvoor te beleggen ledenvergadering, welke een enigszins feestelijk karakter zal dragen. Deze vergadering zal wor den gehouden op 2 en 3 mei a.s. in het Vereen, gebouw „'t Centrum", telkens des avonds 7.30 uur. Deze avonden zijn toegankelijk voor leden en genodigden, waartoe uitnodi- BUIE BAND NU smeuïger RUKERVAN SMAAK! ...EN ALTIJD DIE ZEKERHEID: BLUE BAND BEVAT De „lintjesregen" ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april is ook aan Dirksland niet v/oorbBjgegaan,J Bu{rgemeesteE H, Bos had heden maandagmorgen, twee Ko ninklijke onderscheidingen in goud uit te reiken, Eén er van aan de heer G. van 't Ge loof, uit waardering voor de vele ver diensten in het belang der burgerlijke en kerkelijke gemeente. Hij is n,l, tien tallen jaren raadslid en wethouder en kerkelijk ouderling der Geref, Gemeen te, met nog vele andere funkties. De tweede onderscheiding betrof de heer C. J. van Loo, Stationsweg 19, die zich eveneens bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt in het belang der ge meenschap o.m. als voorzitter der woon ruimte adviescommissie en meerdere andere funkties. Aan beiden is de ere medaille in goud uitgereikt in de Orde van Oranje Nassau. Voor de heer Van Loo betrof dit goud bij bevordering, daar hij reeds drager was van de zil veren medaille. A.s. vrijdag hopen we hierop terug te komen. gingen zijn verzonden. Ook de jeugd wordt bij dit jubileuem ingeschakeld. Donderdag- en vrijdagmiddag om 2.15 uur komen de jongens en meisjes in schoolverband bijeen voor een gezellig samenzijn met tractatie. Het betreft hier de leerlingen van de lagere scho len, O.L. School en Chr. School te Ooltgensplaat en de L.O. school van de Langstraat. Oudste mannelijke inwoner overle den. Zaterdagmorgen is ten huize van de familie H. Kievit, Stoofstraat no. 19, op de leeftijd van ruim 98 jaar overle den, de heer Laurens de Vos. De heer de Vos was de oudste inwoner van Ooltgensplaat. Hij is slechts enkele da gen ziek geweest. In het begin van de week kwam hij nog buiten. Thans is de oudste inwoonster mevr. wed. A. L. Snaauw-Overbeeke, die ruim 96 jaar is. Aan dit bericht kunnen we nog toe voegen, dat een dochter van de heer de Vos, mevrouw Leijdens-de Vos, die al jaren in Amerika woont, juist met haar man met vakantie te Ooltgensplaat is. Zij heeft haar hoog bejaarde vader nog levend ontmoet en kan hem ook de laatste eer bewijzen. Kerkdienst. Vrijdag 3 mei a.s. des avonds 7 uur zal in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. (Bev. lidmaten). Bejaarden houden jaarvergadering. De maandelijkse bejaardenmiddag zal worden gehouden woensdag 1 mei a.s. om 2,30 uur in „Elthato". Deze samen komst is bedoeld als jaarvergadering. Een uitgebreid programma is daarvoor samengesteld. Emmabloemkollekte. De Emmabloem koUekte ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding heeft opgebracht 104,85. Kollek- tantjes en gevers hartelijk dank. Inenting tegen DKT. Inenting tegen DKT zal te Achthuizen plaats hebben op donderdag 2 mei a,s, des nam. van 3.30 tot 4.30 uur in het Wit Gele Kruis- gebouw. Dit betreft kinderen geboren in 1957 en 1960. Voor Ooltgensplaat volgt er een nadere mededeling. Geref. Kerk begon met beroepings- werk. De Geref. Kerk is ook begonnen om in de predikantsvacature te voor zien. Er is vorige week een beroep uit gebracht op ds. A. W. Meeder te 's- Gravenhage-Escamp. 10 cursisten geslaagd Aan tien geslaagde cursisten van de door de Vakschool voor Bloembollen teelt te Middelharnis gehouden cursus is j.l. vrijdagmiddag tijdens de eindles het behaalde diploma uitgereikt. De cursus stond onder leiding van ir. direc teur D, Kers van het Rijkslandbouwcon sulent te Barneveld, Het zijn de volgen de heren: J, HoUeman, J. Mastenbroek, en M, P, Groenendijk uit Sommelsdijk. M, Aleman, C, P, Tanis en J. P, Ale- man uit Ouddorp, D, Huizer, J, Arensman en P. Arens- man uit Stad aan 't Haringvliet, G, Groenendijk uit Oude Tönge, Zij ontvingen het diploma uit handen van burgemeester P, W, Hordijk van Middelharnis. In ons vrijdagnummer komen we hierop nader terug. Tijdens de week van de fotografie gaat de fotoclub „Kiekend Flakkee" tijdens de maand mei weer een ten toonstelling houden in het Fotohuia in de Ring te Middelharnis. Er zullen zestig foto's, werk van Oe clubleden, tentoon worden gesteld. De expositie is weer tegen matige toe gangsprijs te bezichtigen. Wij vernamen, dat bij „Kiekend Flakkee" in overweging is een fusie aan te gaan met „de kleurenzifters", de club van amateurfotografen, die zich toeleg gen op de kleurenfotografie. Gezamen lijk verwacht men meer mogelijkheden te hebben in de beoefening van de ama teurfotografie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1