ilAIIDEII-niEUWS EOUJARDI Vorderingen bij de Deltawerken Vakantie-bonnen VIEUX afscheid van de heer P.ID. Sieling van Landbouwvereniging Meiissant Voor beter bruidswerk 2e blad Vrgdag 12 april 1963 No. 3180 Boerenleenbank Raiffeisenbank i^ ir HAAL MEER UIT UW BEDRIJF! BUITENLAND Bioemenmagazijn B. VIS KIL Veerdiensten op tweede Paasdag T^ /-l Vx /-\^- YV\ o -v» w\ .^^>4' T^/^-v^n-l-i^ll/^v^ r^*-! heid het maar moet herstellen en de last op zich nemen. Ook wordt zelfs uit Geref. kring een „recht op een mens waardig bestaan, een recht op levenson derhoud" geconstrueerd. Nu, daar moet men dan Kuijper en H. Bavinck, Heems kerk en prof. Biesterveld en hunne wer ken en artikelen uit 1910-1912 maar eens naast leggen, die dachten daar geheel bijbels over. Was dat dan fout? Het is een heel ernstige inbreuk op het geestelijk volkswelzijn wanneer men het helpen uit naastenliefde en naar goddelijk gebod naar de overheid overhevelt. Zeker, het wordt niet met zoveel woorden gezegd, de bedoelingen zijn mooi, maar het uitgangspunt vol strekt verkeerd. Er werd reeds jaren lang bijvoorbeeld door de burgerlijke besturen zó royaal geholpen, dat wij ons afvragen wat er aan mankeerde, dat er nu een recht op hulp moet gegeven wor den. Het zal tot grote chicanes aanlei ding geven, tot voor de Hoge Raad toe. En om deze te voorkomen zal de bur gerlijke instelling haar beslissingen nog ruim.er moeten gaan nemen. Intussen zij vermeld dat er ook enkele bepalingen zijn die tegen absurde ver langens enig verweer bieden. De tendens van de regering is verder, dat de kerken en particuliere instel lingen iedereen, rijk of arm zullen gaan helpen, neen, niet zozeer met geld, maar met goede raad en zedelijke bijstand. Het nieuwe element hierin ontgaat mij toch volstrekt. Die heerlijke hulp, soms verrassend door God gezegend, dat har- telijlc woord en een ongekunsteld gege ven goed advies, ach, dat is al zo oud als de mensheid is. Daar weet menigeen van te spreken; je zoudt er wel een boekje van kunnen schrijven, zeer ver rast over de uitkomsten en de leiding met mensen, die géén geldgebrek had den en die ge al lang weer vergeten had „Van mens tot mens", nu, dat behoeft aan een gemeente die bij Gods over de vele mogelijkheden van &^s;S\S;£iS^;Si5i55Sv5i5^5v5ïJ^ïï^^ïy^i^ïï5^j^ïï^ïi5i5NS^^ Woord leeft niet voorgezegd te worden, zeker niet door het ministerie de Quay. Nu proberen enkele kamerleden er nog wat aan te schaven, uit de kring van A.R. en Chr. Hist. Ook de Staatk. Geref. ds. Mieras heeft er zijn woordje over gezegd, maar de zaken gaan toch door. Wij leven snel. Zou 't daaraan liggen dat de jongeren de oude tijd niet hebben gekend en uit boek en vv'et en geschrift geen beginselen hebben gepeurd? Of neemt de storm der tijden ons allen mee Het schijnt wel zo. Onder het volk brengt dit alles geen schokken. Van de Bijstandswet weten wij weinig af en van de diaconie horen wij weinig of niets het zal wel goed gaan denken wij. De diaconale arbeid, dat zeer uitdrukkelijk aan de kerk be volen werk, hoort de gemeente maar weinig uiteenzetten. Het geschiedt in stilte; men moet zich maar niet op de borst kloppen. Zeker, verre vandaar. Maar dit voortreffelijk liefdewerk moest wel meer in de prediking een plaats hebben. Nu, laat dan die diakenen een keer geprezen of bedankt worden; zij vragen er niet om, en de gemeente wordt weer eens bij dat werk bepaald. Nog maar steeds niet met dit onder werp gereed. Want de lezer zal ook wel eens zeggen: ja, maar Juist daarom D.V. volgende maal nog een woordje. Waarnemer Vorige week gaven wij breedvoerig verslag van de Coöp. Landbouwvereniging Melissant en Omstreken, waarvan de heer P. D. Sieling als voorzitter afscheid heeft genomen. Wij zien hier hoe de penningmeester, de heer M. den Boer aan de scheidende voorzitter een geschenli overhandigd. In het midden de nieuwe voorzitter, de heer A. W. van Kempen. Van de Bijstand Nieuw licht ontstoken in donkere tijden De kerk op retour Recht op hulp Het vijfde gebod. Het schijnt dat met de voortschrijding der jaren ook veel nieuw licht over vele dingen en verhoudingen moet ontstoken. De mens blijft zoeken en denken en wordt in een snelveranderende samen leving ook telkens voor nieuwe verhou dingen gesteld. Men wordt daaraan sterk herinnerd door het ontwerp voor een Algemene Bijstandswet, dat thans in de Tweede Kamer is beslist en nu nog door de Eerste Kamer moet behandeld worden. Deze wet moet de Armenwet van 1912 vervangen, die van heel goede begin selen uitging, maar die nu verouderd wordt geacht. Om maar enkele fun damentele dingen te noemen: in de ver zorging der behoeftigen gingen familie en kerk vooorop. Behoorde iemand tot de kerk, dan mocht het burgerlijk be stuur of de dienst voor Soc. Zaken niet op het verzoek om hulp beslissen al vorens de diakenen hadden medege deeld of zij bereid waren te helpen (Dat voorschrift is nu al 15 jaren gesabo teerd). Dwang was er natuurlijk niet, de kerk is tot niets verplicht. Met de fa milie werd daarna onderhandeld. De hulp van de overheid was dus subsidiair dat is aanvullend. Een zeer goed be ginsel. Voorts was er de mogelijkheid van verhaal van verleende ondersteuning op de gesteunde zelf, wanneer hij in beter doen gekomen was, op zijn nalatenschap en op onderhoudsplichtige familieleden. De diaconiën maakten daarvan spaar zaam gebruik. Ten derde was uitdrukkelijk uit de wet geweerd een recht op onderstand. Men meende in 1912 terecht, dat dit een niet te verwezenlijken recht zou zijn, en ook op .schriftuurlijke gronden werd het tegen de socialisten bepaald gewei gerd. Bedenkt men nu, dat het verhaal van verleende hulp op de naaste familie (broers en zusters zijn niet onderhouds plichtig) in deze nieuv/e wet zeer is besnoeid en de verplichting: kinderen ouders (en omgekeerd) vrijwel is op geheven, dan ziet men hoeveel er ver anderen zal. Het vijfde gelsod, eert uw vader en uw moeder, is het gebod met een belofte! Maar de r.k. mevrouw mi nister Klompé en haar ambtenaren, die de wet ontv/ierpen, voelen dit zelter zo niet aan althans de werking er van wordt nu wel zeer stork belaagd. Dr. Abr. Kuijper heeft zich o.a. ook zeer geweerd als Kamerlid bij de tot standkoming van de wet van 1912, ter wijl de A.R. minister Th. Heemskerk de wet had ontworpen en ook verdedigde. Wanneer men er nu op let, dat in die oude wet de hulpverlening door de bur gerlijke overheid terdege als bevel te lezen was, is niet in te zien, waarom er een recht op hulp geschapen moet wor den. Men zegt wel dat er onder de wet van 1912 „nog verschrikkelijke toestan den mogelijk waren" (Diac. Corr. blad Ger kerken van maart j.l.), maar dat is in zijn algemeenheid onwaar. Dat er hier en daar in kleine gemeenten, voor al in het zuiden des lands wel eens erg schriel beslist is op een verzoek om hulp, is alleen maar een aanklacht tegen de daar heersende kerk, die de arm.en liever aan het burgerlijk armbestuur overliet en nog overlaat, om het geld dan voor de kerk te bestemmen. Het gaat er met zulke gewichtige zaken als het helpen van de naaste maar om, uit welke beginselen een volk leeft en of dat volk uit de Heilige Schrift nog behoorlijk wordt onderwezen en ver maand. Dan zijn ook de diakenen niet hardvochtig. Het is zeer te betreuren dat, direkt na de oorlog de kerken van grotere for matie. Hervormd en Gereformeerd, de samenwerking met de overheidsdiensten die in de wet zo goed was voorbereid, zó hebben uitgelegd dat de Gemeente, Stadhuis of Soc. dienst, hoe ze ook he ten mogen, de voorkeur kreeg om met geid voor de dag te komen. Er is een grote ontrouw van de kerken openbaar gekomen en die lijn wordt nu doorge trokken. Men zegt eenvoudig dat wan neer iemand behoeftig is, dat de schuld van de maatschappij is en dus de over- VERVOLGVERHAAL Hij meende, dat hij naar Nieuwmaar moest gaan, mede met het oog op de toekomst zijner kinderen en hij deelde mede dat hij ro.et vrijmoedigheid de roeping zou opvolgen. En daar het najaar voor de deur stond Was het spoedig uitgemaakt dat het ver trek van het domineesgezin niet lang op zich zou laten wachten. Zo werden geleidelijk de banden los gemaakt. Vier dagen vóór het vertrek werden ae Van Marmelsteyns bezocht. i,Je moet, als het voorjaar is, eens een paar weken bij ons in Nieuwmaar komen", zei mevrouw Verburg hartelijk tot Riek. „De boslucht zal je goed doen. ^K maak me bezorgd over je. Je ziet er Verzilvering vakantiebonnen Zomer^erzilveringr 1963. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de landbouw deelt mede, dat voor de te houden zomerverzilvering alle nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen vakantiebonnen van het boekjaar 1962- 1963 (kenbaar aan de opdruk Geldig tot en met 30 april 1963") dienen te worden ingeleverd in de periode van vrijdag 10 tot en met zaterdag 18 mei a.s. Dit is dus de laatste gelegenheid om bonnen van het boekjaar 1962-1963 in te leveren De uitbetaling van de voor de inge leverde bonnen verschuldigde gelden zal plaatsvinden in de periode van vrijdag 21 tot en met zaterdag 29 juni d.a.v. De chequebonnen, die door het vakan tiefonds voor de landbouw zijn uitge reikt aan arbeiders, die wegens her halingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest, kunnen tegelijk met de vakantiebonnen worden ingeleverd. De ze chequebonnen zullen alleen dan wor den verzilverd, indien men zich op vol doende wijze kan legimiteren. V/ordt een chequebon ten behoeve van een an der aangeboden, dan zal een machti ging moeten worden overgelegd, waar uit blijkt, dat men bevoegd is de cheque bon te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een plaatselijke penningmeester van één der navolgen de bonden: Algemene Nederlandse Agrarische Be- drgfsbond; Nederlandse Christelijke Agrarische Be drij ïsbond; zo smalletjes uit. En die hoest is ook niet goed." Riek glimlachte flauwtjes. „'t Zal wel overgaan", meende zij, mat, „Ik kan Harm toch niet alleen la ten?" „O, ja, dat kan best," haastte deze zich te zeggen. „De idee van mevrouw is nog niet zo kwaad. Het zal je goed doen, Riek." „Wij zullen voorlopig aannemen dat je komt", merkte m.evrouw op. „U dringt er nog maar eens op aan, meneer Van Marmelsteyn!" Harm keek naar Riek. Ja, het was waar. Zij was bleek en ingevallen. En wat mat. Zou het komen van dit afscheid? Zij hield zoveel van mevrouw Verburg! Dat was het toch niet alleen. Zou zij soms lijden onder Weyland? Die ge dachte liet hem niet los. Zij deed hem pijn. En hij nam zich voor, zo min mo gelijk met haar er over te spreken. Op den duur zou het dan wel beter worden. Aan de avond van die dag was Harm, uit ergernis zijn voornemen al weer ver geten. „Dat is ook zijn taktiek", zei hij, op het „Nieuwsblad" wijzend. „Wat is er, Harm?" vroeg Riek. „Och, die Weyland", antwoordde hij op schampere toon. „Nu is er weer de sociëteit „Concordia" opgericht. Hij is Vraag inlichtingen bij uw Nederlandse Katholieke Landarbeiders- bond „St. Deusdedit". De penningmeester, bij wie men zijn bonnen heeft ingeleverd, zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschuldigde gelden. Vakantiebonnen, welke niet zijn ge plakt in de daarvoor bestemde opplak- boekjes van het Vacantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aange nomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijg baar bij de plaatselijke penningmeesters van vorengenoemde bonden. --------O-------- Verg-oeding niet-gebruikte vakantie bonnen boekjaar 1962-1963 Zoals elders reeds werd gepubliceerd vangt per 1 mei 1963 een nieuw boek jaar aan van het Vacantiefonds voor de Landbouw. Dit betekent tevens, dat met ingang van het boekjaar 1962-1963 meer aan de in hun dienst zijnde losse ar beiders mogen worden verstrekt. Werkgevers, die alsdan nog bonnen van het boekjaar 1962-1963 (geldig tot en met 30 april 1963) in hun bezit heb ben, kunnen deze in de periode van 1 mei tot en met 31 juli 1963 ter terugbe taling van de tegenwaarde daarvan toe zenden aan het Vacantiefonds voor de Landbouw, Buitenrustweg 3 te 's Gra- venhage. De betaling c.q. overschrijving van de voor de ingeleverde bonnen verschul digde gelden vindt om administratieve redenen plaats na afsluiting van de in leveringstermijn, dit is dus na 31 juli. Om redenen van praktische aard is de mogelijkheid tot omruiling van vakan tiebonnen komen te vervallen. er voorzitter van geworden. Hij dringt zich overal op. Van hoeveel verenigin gen zou hij nu al bestuurslid zijn? Hij doet het allemaal om bij de mensen een wit voetje te halen en zo klanten te winnen". „Je kunt er weinig aan doen. Harm." „Je kunt er weinig aan doen", her haalde hij, heftig wordend. „Natuurlijk kan ik er niets aan doen. Maar het is toch vervelend. Je beste klanten zie je weggaan. En dan praat je van: berusten berusten. Of dat zo eenvoudig is!" „Harm," zei ze smartelijk, ,,wat doe je nu? Wat is dat voor taal?" Opeens herinnerde hij zich zijn voor nemen van die middag. „Vergeef me. Riek. Ik liet me even gaan. Het was niet goed." „Neen, dat was het zeker niet", merk te zij op, op stellige toon. „Dat lijkt veel op opstand tegen 's Heren leiding in ons leven!" Harm was beschaamd. Vroeger was Riek erg gesloten ge weest over haar innerlijk leven. In de laatste tijd was dat veranderd. Meer malen had zij hem met een enkel woord terechtgewezen. Eerst schuchter, als vreesde zij hem te mishagen. Spoedig beslister. En Harm had ook opgemerkt dat zij' heel vaak uit de eenzaamheid kwam. Hij was er zeker van, dat zij dan gebeden had. En dan betrapte hij er zich op, dat hij dat veel minder ging doen. Amerika-Rusland Enige tijd geleden hebben de Verenig de Staten voorgesteld, een directe tele foonverbinding tot stand te brengen tussen het Witte Huis en het Kremlin. De bedoeling van dit voorstel was, in een tijd van internationale spanning of dreigend oorlogsgevaar, de moge lijkheid te scheppen dat president Ken nedy en premier Chroestsjow een per soonlijk gesprek met elkaar zouden kunnen voeren. Nu hebben de Russen op de ontwapeningsconferentie in Ge neve medegedeeld dat ze met het Ame rikaanse voorstel kunnen instemmen. Volgens waarnemers is deze overeen komst tussen Oost en West het eerste positieve resultaat na dertien maanden onderhandelen. Over de uitvoering van het plan is echter nog geen eenstemmigheid. De Verenigde Staten geven de voorkeur aan een telex boven een telefoon, dit om vertaalmoeilijkheden te voorkomen, evenals het gevaar van misverstanden. En dan zou Amerika liever een verbin ding zien tussen de militaire hoofd kwartieren dan tussen de woningen van de beide staatshoofden. Hoe simpel het besluit tot aanleg van een telefoon- of telexlijn ook mag zijn, de betekenis mag niet worden on derschat. Blijkbaar is er Rusland zo wel als Amerika alles aan gelegen, een afschuwelijke derde wereldoorlog te voorkomen. Op zichzelf is dat een ze kere geruststelling, te weten dat nóch Oost nóch West opzettelijk een oorlog zullen beginnen. Er bestaat echter nog een oorlogsgevaar, dat vroeger onbe kend was, namelijk de vergissing. Stel dat in de Verenigde Staten een raket wordt afgevuurd, bij ongeluk op de Sowjet-Unie gericht. Voordat deze ra ket zijn doel bereikt heeft, is men daar van in Rusland op de hoogte en is de kettingreactie in werking getreden. Dat is een kwestie van minuten, waarbij van oorlog tussen de regeringen of ovei'handigen van nota's geen sprake meer kan zijn. Op deze manier zou door een technisclie fout, de grootst mo gelijke ellende over de wereld kunnen komen. De enige kans om de vergissing on gedaan te maken is het persoonlijk con tact tussen de staatshoofden. In het bo ven genoemde geval zou Kennedy ter stond naar de telefoon kunnen grijpen om Chroestsjow de verzekering te ge ven, dat er IdIj ongeluk iets mis is ge gaan en dat het niet als een oorlogsdaad moet worden beschouwd. De reactie zou dan achterwege blijven en de vrede was niet verstoord. Dit volkomen theoretische geval be wijst intussen dat we voortdurend on der een enorme oorlogsdreiging leven. Dat in het uiterste geval een telefoon tje de enige methode is om het gevaar af te wenden, zou lachwekkend zijn, als het niet zo ernstig was Er is echter nog iets dat we niet uit het oog mogen verliezen. De directe lijn Washington-Moskou is een novum in de diplomatie. Waarom zouden Chroest- sjouw en Kennedy alleen eikaars num mer draaien in geval van nood? Waarom zouden ze andere politieke vraagstukken óók niet telefonisch af handelen? Dat heeft het voordeel dat in een persoonlijk gesprek de scherpe kantjes eraf gaan en dat er geen leger jour nalisten gereed staat om de besprekin gen wereldkundig te maken. Als hier van inderdaad gebruik zou worden ge maakt, dan moet de pers zich maar verzoenen met de gedachte dat bepaal de zaken haar zullen ontgaan. Als de vrede ermee gediend wordt, is dat offer niet te groot. Argentinië Schreven we de vorige week over de onbloedige revolutie in Guatemala, thans is er een tweede land in Latijns Amerika, waar een rebellie onze aan dacht vraagt: Argentinië. Twee gene raals deden een greep naar de macht, doch ondanks de steun van de marine, moet de opstand als mislukt worden beschouwd. In de hoofdstad Buenos Aires is een capitulatieovereenkomst getekend tussen de regering en de op standelingen. Een van de aanstichters van de opstand is in zijn woning gear resteerd. De toestand in Argentinië was de laatste tijd nogal verward. In juni wor den er verkiezingen gehouden en men vreest dat de aanhang van de in 1955 verdreven dictator Péron sterk is toe genomen. Het ingrijpen van de gene raals moet verklaard worden uit angst voor een herleving van het peronisme. Ze wilden door een staatsgreep de op handen zijnde verkiezingen boycotten. Nu hun actie is mislukt, zullen de pe ronisten er wellicht juist munt uit slaan. Naar verluidt zou ongeveer één derde van de Argentijnse bevolking meer of minder openlijk sympathiseren met de voormalige leider. Een zo gro te bevolkingsgroep laat zich nu een maal niet straffeloos uitschakelen. Hoofdstuk VI Een flinke vrouw Na een verblijf van enige weken keerde Riek van Nieuwmaar naar Drie wouden terug. Harm had weten door te zetten, dat zij er heenging. Eerst had Riek er niet van willen horen. Het was een winter geweest van zo nu en dan ziek-zijn. Dat had geld gekost aan dokter en apothe ker en voor meer hulp in de huishou ding. En zij voelde zich doorlopend moe. Tenslotte had zij ingezien, dat het voor haar geschokte gezondheid goed zou zijn en was zij gegaan. Met blijdschap bemerkte Harm, dat zij er veel beter uitzag. Riek verklaarde dan ook, dat het verblijf bij de Verburgs te Nieuwmaar haar goed gedaan had. Moeilijk kon zij onder woorden brengen, dat haar be zoek daar haar meer geestelijk dan lichamelijk had verkwikt, al voelde zij zich aardig wel. „Is hier iets bizonders. Harm?" vroeg zij. „Neen", antwoordde hij. „Het oude gangetje, 't Wordt wat drukker." „Gelukkig", meende zij, uit de grond van haar hart. De winter was ongekend slap geweest. „Ik verdien het zout in de aardappels niet", had Harm vaak ge zegd. „We teren in". Nu had hij zijn hoop op het voorjaar gesteld. Die hoop scheen niet te beschamen. In het laatst verschenen Driemaande lijks bericht voor de Deltawerken, dat er uiterlijk en ook van binnen weer zeer verzorgd uitziet, worden ons ook nu weer vele belangrijke mededelingen gedaan betreffende de werkzaamhe den over de laatste drie maanden. Van alle v/erken worden in een samenvatting de voornaamste gegevens bekend gemaakt en verlucht met foto's. Over de bouw van de uitwaterings- sluizen in het Haringvliet wordt gemeld, dat, nu de machinekamers ten behoeve van de bewegingsmechanisme van de schuiven op het zuidelijk landhoofd en op pijler 16 zijn voltooid, de uiteinde lijke vorm van het bouwwerk zich be gint af te tekenen. Ondanks de vorst en de stagnatie die daardoor is ontstaan in de maand december zijn thans in totaal tien nablaliggers gereedgekomen. Van het noordelijk landhoofd werd de zee zijde van het middengedeelte tot 10.50 m N.A.P. afgebouwd, terwijl goede voortgang werd gemaakt met de bouw van de vleugelwand aan de riviei'zijde. In het centrale bedieningsgebouw werd begonnen met het monteren van de lift- constructie, het aanbrengen van de ver warmingsinstallatie en meer andere voorzieningen. In deze periode (1 okt. 1962 tot 1 jan. 1963) werd 17879 m'' beton gestort, waarvan 6955 m-' voor de na blaliggers. De schutsluis Voor de bouw van de schutsluis, eveneens in het Haringvliet, werd van de 28750 meter te verwerken betonpa- len 23298 m geheid. Het buitenhoofd is voltooid tot 6.50 m N.A.P.. Er werd voorts een aanvang gemaakt met het stellen van de bekistingen en het wa peningstaai voor de opgaande wanden van het tussen- en het binnenlioofd. Van de zeven stellen te maken houten sluisdeuren zijn er vijf voltooid. Het werk van het eerste gedeelte van de binnenhaven -werd in de verslagperiode geheel afgemaakt. Van de steigers voor de vissersschepen kwain het heiwerk gereed. Het aftimmeren van de steigers vorderde goed. Grevelingendam Op het eerste gedeelte van de Gre velingendam werd op de kruin van het damvak een kleibekleding aangebracht, terwijl de toekomstige parallelweg, die tijdens de uitvoering als werkweg dienst deed, gereed kwam. Op 29 november werd dit gedeelte van de Grevelingen dam voor de eerste keer opgeleverd. Van het damgedeelte tegen de Flakkee- se oever kwam men met het opspuiten van het zandlichaam gereed. Stortsteen -asfalt werd aangebracht en aan de westzijde op de glooiing een asfaltbe- tonbelileding tot 3 m N.A.P. Voor de afsluiting van de Noordelijke geul zijn de eerste storten voor de funderings constructie van de kabelbaan verriclit. De kabel zal worden bevestigd aan een drietal stalen pijlers; deze werden alle geplaatst. De montage van de midden- „'t Is bij lange niet als andere jaren" voegde hij er haastig bij. „Die tijd komt niet weer terug. Harm" En zij praatte druk over Nieuwmaar. Ze raalcten daar al aardig thuis. Wat een mooie pastorie was er! En hoe heer lijk lag het dorp midden in de bossen! Zij moesten eens gauw met hun beiden komen, hadden ze gezegd. „Welja," lachte Harm, „waarom zou den wij dat niet?" Het kon er nog wel af! Wat hadden zulke mensen toch wei nig begrip van zaken doen! Zij konden blijkbaar niet begrijpen dat een zaak, die minder goed gaat terwijl de lasten dezelfde blijven, bezuinigen moet. Dan kunnen man en vrouw geen snoepreisjes gaan maken! Bevalt de nieuwe dominé goed?" vroeg Riek, zijn gedachtengang afbre kend. Het was haar, of zij maanden weg ge weest was en het waren slechts drie weken. Zij was blij, dat zij weer naast haar man liep in Driewouden. En zij praatte aldoor, niet bemerkend dat Harm minstens de helft niet hoorde. Deze vraag verstond hij. ,,'t Is of je jaren weg geweest bent. Riek! Dacht je, dat de dominee in drie weken veranderde?" „Laat me maar wat praten. Harm. Ik ben zo blij dat ik terug ben. 'k Vond het niets zonder jou." Het werd hem warm om het hart. „Waren ze niet hartelijk?" vroeg hij. pijler geschiedde op het werkterrein na bij de noordoostelijke werkhaven. Vervolgens werd de pijler in zijn ge heel door bakken opgenomen en op een fundering van vier eenheidscaissons ge plaatst, in het midden van de noorde lijke geul. De montage van de staalcon structie voor de kabelbaan vindt regel matig voortgang. Ook de bouw van de schutsluis maak te goede vorderingen. Het hoofdwerk v/erd opgeleverd, tervirijl de montage van de bewegingswerken voor de sluis deuren in uitvoering is. Schutsluizen in het Volkerak Nu het niveau van het diepe grond water in de bouwput voor de schut sluizen in de Volkerakdam afgemalen is tot ongeveer 11 a 21 meter beneden N. A.P. is het mogelijk alle werkzaamhe den ten behoeve van de sluizen in den droge uit te voeren. Om deze grondwa terstand te handhaven zijn momenteel 32 pompbronnen in bedrijf. Er wordt ge loosd door middel van twee afvoerlei- dingen in het Volkerak. De slechte weersomstandigheden en het zeer moeilijk bereikbaar zijn van de stortplaatsen maakten dat de verder ontgraving van de bouwput in begin no vember slechts langzaam vorderde. Me dio november werd een begin gemaakt met het storten van een werkvloer voor de sluizen. naar Telefoon 2458 Middelharnis De veerdiensten Ooltgensplaat-Din- telsas en Den Bommel-Numansdorp zul len op 2e paasdag worden uitgevoerd als op werkdagen. Zondag (Ie paasdag) geen dienst. Bij de R.T.M, wordt op 2e Paasdag op Flakkee, Schouwen en Duiveland en Voorne en Putten de dienst uitgevoerd als op zondagen. De Hoekse Waard als op zaterdagen. Het veer Zijpe-Anna- Jacoba Polder vaart van v.m. 7.30 uur af, als op werkdagen. Veer Middelhar- nis-HelevoetsIuis dienst als op zondagen en enkele toegevoegde vaarten. Veer Numansdorp-haven-Willemstad, dienst als op werkdagen. Voor het veer Zijpe Numansdorp-liaven geldt een bijzondere regeling. Men raadplege daarvoor de dienstregeling en voorts is het nodig voor alle diensten de dienstregeling te gebruiken, daar hierin voor deze dag vele bepalingen zijn opgenomen. „O, ja, net als vroeger, 'k Heb er veel genoten. Toch is hét thuis het best. Ik dacht er vaak aan, dat jij hier in zor gen zat en ik een lui leventje leidde." „Dat had je niet moeten doen", zei hij, met een licht verwijt in zijn stem. „Ik kon niet anders, Harm. Dat moet je me niet kwalijk nemen." Harm zei er niets op. Hij had er voor gevreesd, dat Riek de zaak niet verge ten zou. Zij leefde er zo in, altijd al. Sinds Weyland gekomen was, was dat nog veel meer geworden. O, als hij zijn vrouw niet had. „Voel je je werkelijk goed, vrouwtje?" vroeg hij 's avonds, toen zij thee dron ken. „Het gaat best", antwoordde Riek op gewekt. Vertel me eens wat. Er zit iets. Ik zie het aan je" „Laat ons niet direct zaken gaan be spreken," weerde hij af. „Daar is het morgen tijd genoeg voor." „Neen, zeg dat niet. In je brieven ver telde je ook niets, 'k Heb er om zitten huilen." „Waarover?" vroeg hij verschrikt. „'t Was, of je me niet meer in de zaak wilde kennen. Geen woord er over." „'k Wilde je de zaak doen vergeten, kind, voor die paar weken, 't Was tot je bestwil." (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 5