Het rassen- vraagstuk J^edüatie Plaatselijk nieuws r%KORTENEI|sZ0ON Schilder zelf met NUTSSPAARBANK MIDDELHARNIS BERNARD&ZN. Vrijdag 5 april 1963 No. 3178 Chr. SÏREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Lijdi en van Christ us verf met voldoening Kweek meer rente van uw geld BUITENLAND Voor platen en platenspelers Fruitmanden en Fruitbakjes „j^e J-ruitcentrale" Dr. Sjarif door minister Luns ontvangen Zondagsdiensten artsen 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijlc Tei. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweeTnaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 2. De ongeveer 3 miljard mensen, die thans op aarde leven, worden onder verdeeld in verschillende rassen. Die zich met de studie daarvan bezighoudt, is de antropologie. De verdeling van de mensheid in diverse rassen geschiedt op «rond van gemeenschappelijlte, con stante, erfelijke lichamelijke kenmer ken van de verschillende mensengroo- pen. Het onderscheid ertussen berust dus op biologische factoren. De ken merken, waarvan de antropologie zich bedient, zijn de volgende: 1. de pigmentatie d.i. de kleur van de huid, het haar en de iris (oog). Deze wordt veroorzaakt door het pigment, een uit korreltjes bestaande kleurstof. Hoe meer pigment aanwezig is, des te donkerder is de Icleur. Het dient om de mens te beschermen tegen het zonlicht. Op grond van dit kenmerk wordt thans de mensheid in drie hoofdrassen ver deeld, n.l. het blanke, het gele en het zwarte. Dit is de verdeling van de Duitse antropoloog Von Eiclïstedt. Ook de beroemde Zweedse bioloog Linnaeus, die in de 18e eeuw leefde en die de eerste was, die zich met rassenkunde bezighield, maakte reeds deze driede ling. De populaire indeling is die in blanken, zwarten (negers), gelen (mon golen), bruinen (maleiers) en roodhui- den '(Indianen). De laatste twee worden echter door de wetenschapsmensen bij het gele ras ingedeeld. De huid van een Indiaan is trouwens niet rood, maar bruin; doordat ze gewoon waren zich met rode oker in te smeren, kregen ze de naam roodhuiden. De drie hoofd rassen worden weer onderverdeeld in ongeveer 20 groepen. 2. de vorm van het haar: golvend (bij de blanken), sluik (bij de mongo len en kroes (bij de negers). 3. de gemiddelde lichaamslengte. De ze bedraagt ongeveer 1.65 over de hele wereld gerekend. Het langst zijn de Soedan-negers met 1.82 en het kleinst de Pygmeeën met 1.40. 4. de lengte- en breedteverhouding van de schedel, uitgedrukt in de z.g. .schcdelindex, dat is de grootste breed te in percenten van de grootste lengte. Men onderscheidt hierbij drie groepen: a de dolichocefalen of langhoofdigen (index 7176), de mesocefalen of mid- delhoofdigen (7681) en de brachycefa- len of breedhoofdigen (8186). Ook maakt men nog onderscheid op grond van de z g. gelaatshoek, die stomp is bij de blanken en scherp bij de ne gers, men let op de mongolenplooi, een huidplooi o.a. bij de Chinezen boven het bovenste ooglid en ook op de verdeling der bloedgroepen, maar deze laatste is nog weinig onderzocht. Het blanke ras, ook de Europiden ge noemd, bewoonde aanvankelijk in his torische tijden Europa, maar is over de hele wereld uitgezwermd, zodat de Amerikanen, Canadezen, Zuid-Afrika nen en Australiërs er ook bij behoren. Tot het Nordische ras, dat een afdeling van de Wanken vormt, behoren de Scandinaviërs, de Engelsen, de Neder landers (althans gedeeltelijk) en de Noord-Duitsers. Verder behoren tot de blanken het Alpine, het Mediterrane, het Dinarische ras en de Arabieren, de Armeniërs en de Indiërs (India). Het ligt voor de hand, dat al deze rassen in de loop der eeuwen meer of rninder sterk vermengd zijn in deze zm, dat de hoofdmacht van ieder ras wel zuiver is gebleven, maar dat er tal van mengrassen zijn ontstaan. Het ergst is dat in Zuid-Amerika. Men spreekt daar wel van een cocktail van rassen. Daar komen voor: blanken (nakomelin- ,?en van vroegere Spaanse en Portugese kolonisten), Indianen, die de oorspron kelijke bevolking vormden, negers, die de afstammelingen zijn van geïmpor teerde negerslaven uit Afrika, Aziaten, zoals Indiërs, die er immigreerden en allerlei tussenvormen, ontstaan uit ge mengde huwelijken. Zo treft men er aan de mulatten, een kruising van blanken en negers, mestiezen (idem van blan ken en indianen), negerindianen en ne geraziaten! In het vroegere Nederlands Oost-Indië waren veel Nederlanders gehuwd met inlandse vrouwen en uit deze huwelijken zijn de z.g. Indo's ge boren. Deze hebben de Nederlandse na tionaliteit en een groot deel daarvan is na de souvereiniteitsoverdracht naar Nederland gekomen. In de jaren 1957 '58 moeten het er wel 200.000 zijn ge weest. Den Haag zit er vol van en er is in de Hervormde Kerk zelfs een spe ciale predikant voor hen. Daardoor heeft Nederland van alle Europese lan den naar verhouding verreweg de mees te niet-blanken. Wat het Nederlandse volk betreft, dit benoort uiteraard tot het blanke ras, maar toch wordt het biraciaal genoemd dw.z. het kan in twee onderrassen ver deeld worden, het Nordische en het Alpine ras. Dit is een zeer interessante studie, maar deze valt buiten het ka der van deze artikelen en daarover ho- Pen we nog wel eens apart te schrijven, ^"an de drie hoofdrassen is het gele in engere zin genomen, dus de ech te Aziatische Mongolen ongeveer 900 miljoen sterk, het blanke zonder In dia en Pakistan ook zo ongeveer, ter wijl het aantal negers de 200 miljoen "iet te boven gaat. De rest van de 3 jniljard mensen zijn de Maleiers, de aindostani enr Pakistani, de Zuid- en Middenamerikaanse Indianen en de ge- fnengde rassen. Uit het voorgaande is duidelijk ge worden, dat de mensheid, wat de ras- En het volk stond en zag het aan (Lucas 23 35a) II. Wanneer we horen, dat iemand in dit voorjaar ziek is, griep heeft, dan zeg gen we: „daar kan je je toch niet druk om malten, dat zijn er zoveel in deze tijd". Maar als die zieke nu eens uw man, uw vrouw of uw kind is, dan is het toch heel wat anders, dan tobt u er over, dan bent u er mee bezig. Zie, staande bij het kruis van Golgo tha, dan voelen we alleen maar ont roering, wanneer we niet weten dat het onze Borg is, die daar lijdt. Maar, na ontvangen genade wordt dat anders, dan gaan we iets van het geheim van dat borgtochtelijke lijden doorgronden, wanneer we weten Wie deze gekruisigde is. Het is Gods Zoon, die Zich door men senhanden aan liet kruis laat slaan. Het is Gods Zoon, die hier afscheid neemt van Zijn geliefden. Het is God, die toestaat dat de beulen het lot over de rok van Zijn Christus werpen. Wanneer twee hetzelfde doen, is het nog niet hetzelfde. Wanneer de Zoon des mensen lijdt, is het niet alleen een persoonlijk lijden, Hij is toch „alles in allen". Hij lijdt toch voor heel Zijn volk. „En het volk stond en zag het aan": ze konden het zien, nee, dat lijden is niet onopgemerlüt geschied, op een plaats, waar slechts enkele het hadden kunnen volgen. Dat hadden Israels leiders wel ge wild: „niet op het feest" zeggen ze. Het is gebeurd op Golgotha, in de nabijheid van Jeruzalem, op een dag, waarop de feestgangers, de pelgrims uit heel de wereld in die stad zijn. In alle wereldtalen staat het er te le zen: „Deze is de Koning der Joden". in het Grieks, in het Hebreeuws en in het Latijn, en daardoor is het niet alleen maar een zaak van de omstanders, maar van de gehele wereld geworden. Het oordeel Gods, waarvan het kruis getuigt, blijft niet beperkt tot Jeruza lem of tot Israël, maar het breidt zich uit over de gehele wereld. .Aïaar ook: de genade.het welwil lend aanbod van Gods genade.wordt wereldwijd. Daarom: dit is pas echt nieuws, dit hoort op alle voorpagina's van alle kranten. Dit is beleend nieuws, maar toch zo onbekend. Geldt het nog van u: „Hij, zij staat en ziet toe"? De discipelen stonden ook bij die me nigte, bang, onwetend, ongelovig. maar na de opstanding heeft de Heere het hen verklaard, heeft Hij ze gemaakt van toeschouwers tot echte leerlingen, echte volgelingen. Dat wil Hij ook nu nog doen, vraag Hem dan daarom, opdat ge van een onverschillige wordt tot Zijn leerling, tot Zijn kind. Wanneer ge nu staat en toeziet, dan zult ge eens, in de dag des oordeels ook staan en toezien, dan zal de Heere zeggen: „Ga weg van Mij, want Ik heb u nooit gekend." Staan en toezien dat is hetzelfde als Hem verwerpen. Bidt dan om de Heilige Geest, die ontdekt aan zonde, gerechtigheid en oordeel, maar die ook leidt in alle waar heid. Ook in de waarheid van het verzoe nend lijden en sterven. Hij alleen leert u niet te staan en toe te zien, maar het te erkennen, dat dit alles uw schuld is, dat dit alles gebeur de om uw zonden. Christus lijdt, Hij gaat dadelijk ster ven, maar dit is geen gewoon lijden, zoals dat waarvan wij telkens in de l?:rant lezen, dit is het zwaarste wat ooit iemand meemaakte, want Hij droeg „de toorn Gods tegen de zonde des gansen menselijke geslachts" (H.C. zondag 15). Begrijpt u het nu? Nee, „Het is een wonder in onz' ogen; Wij zien het, maar doorgronden 't niet". Uit onszelf, van nature, verstaan vvi het niet, zullen we het nooit verstaan. Heere, open dan onze ogen, opdat wij het li:ruis mogen zien met andere ogen, met het oog des geloofs. Heere, open onze oren, opdat wij de lijdensprediking waarachtig mogen ho ren. Heere, open onze lippen, opdat we het echt, met ons hart leren belijden: ,,Hij moest lijden vanwege mijn zonden, de Heere heeft mijn ongerechtigheid op Hem doen aanlopen. Heere, spreek tot mij, zondaar: „'t Is al voor u volbracht". Staat u z-o al en ziet u 20 al toe? V. Cand. J. H. van de Bank. Melissant: fa. A. J. Baart Middelharnis: fa. G. A. de Koning Ooltgensplaat: fa. A. Hobbel Ouddorp: fa. Akershoek Oude Tonge: fa. P. H. Vijfiruizeu Sommelsdijk: fa. Driece Stellendam: fa. van Dongen Brieven ontdekt van stichter van het Roode Kruis Brieven die een nieuw licht werpen op het leven en werken van Henri Du- nant, de stichter van het Internationale Rode Kruis, zijn onlangs in Oslo ontdekt door dr. Anders Daae, wiens vader, ge neraal-majoor Hans Daae, hoofd van het Noors Medisch Hulpkorps, een goe de vriend is geweest van Dunant. De verzameling, die 45 persoonlijke brie ven van Dunant bevat en 200 andere documenten is geschonken aan het Noorse Rode Kruis. S:£vSs£5£5£;£!^aS:£^£^:s£^^^a£\5;£v£^£sSs£s£ï£55^£:£^ VOORSTRAAT 36 SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING OPGERICHT 1849 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. sen betreft, zeer gecompliceerd van sa menstelling is. Het gaat hierbij dan al lereerst om de lichamelijke kenmerken. Maar een Nederlander verschilt niet al leen fysiek, doch ook geestelijlï van b.v. een Chinees. In hoeverre de geestelijke eigenschappen parallel lopen met de li- chamelijl^e raskenmerken, is weten schappelijk nog altijd niet voldoende bestudeerd, want men stuit daarbij op bijkans onoverkomelijke moeilijkheden. Het is namelijk uitermate moeilijk te bewijzen, dat bepaalde geestelijke eigenscliappen onlosmakelijk verbonden zijn met bepaalde lichaamskenmerken, daar ze evengoed in verband kunnen staan met het klimaat, de levensom standigheden ,de historische ontwikke ling, de vruchtbaarheid van de grond etc. Wat de intelligentie betreft zijn wij als blanken gauw geneigd op grond van de dominerende rol, die wij in de loop der eeuwen over de hele wereld ge speeld hebben en de geringe prestaties, de achterlijkheid en primitiviteit van vele niet-blanke volken te denken, dat wij gemiddeld wel een hoger intelli gentiequotiënt zullen hebben dan de andere rassen. De geleerden, die hier omtrent onderzoekingen hebben gedaan, beweren echter, dat ze niets hebben gevonden, wat wijzen kan op een su perioriteit in potentie van het blanke ras. Al is het niet voor tegenspraak vatbaar, dat vele gekleurde volken op allerlei gebied in economisch, cultureel en sociaal opzicht enige eeuwen achter liggen bij de blanken, toch leert de er varing, dat b.v. de mongoolse Japan ners in niets voor ons onderdoen, dat er knappe negers en Javanen zijn en dat zelfs de Papoea's na enige oplei- Cuba ding al aardig geciviliseerd raken. Men kan dus in het algemeen niet zeggen, dat de blanken het monopolie hebben van het intellect en hetzelfde geldt zon der enige twijfel van de moraal! Toch blijft de vraag, lioe het dan te vei'klaren is, dat de blanke volken van Europa en Amerika zo enorm veel ver der gevorderd zijn in hun beschaving, cultuur, techniek, wetenschap, econo mie etc. dan de volken van Azië, Afrika en Latijns-Amerika; dat zij kans gezien hebben het grootste deel van de niet- blanke wereld te koloniseren en dat de gekleurde volken, ondanks de rassen- timenten, die bij hen leven als gevolg van de vroegere overheersing door de blanken, toch het als hun ideaal schij nen te beschouwen om de Westerse be schaving in vele van haar aspecten te imiteren en over te nemen. Dit zijn fei ten, die een duidelijke taal spreken. Het is tenslotte toch maar zó, dat de ver dere ontwikkeling van de achtergeble ven gebieden op de wereld dat is tweederde deel afhankelijk is van Amerika en Europa. Het zijn vragen, waarop een afdoend antwoord niet ge makkelijk te geven is als men uitgaat van de stelling, dat het blanke ras niet superieur is aan de andere. Er moeten toch in elk geval in de gekleurde ras sen om die in feite foutieve term te gebruiken eigenschappen aanwezig zijn, die het achterblijven bij de blan ken veroorzaken. Zou het niet zo kun nen zijn, dat God aan het ene volk of ras men denke aan de Joden, die al tijd een hoog percentage intellectuelen opgeleverd hebben meer en groter talenten geschonken heeft dan aan an dere? Nadat het een tijdlang betrekkelijk stil was geweest rondom Cuba, is Fi del Castro en zijn regime weer op de voorpagina's van de dagbladen geko men. Het begon al vorige week vrijdag, toen een Amerikaans schip werd be schoten door straaljagercs van het type- Mig. Het incident had plaats in volle zee, ter hoogte van de Cubaanse noord- kust. Aanvanlielijk heeft Cuba de be schieting ontkend, maar later toege geven, en geweten aan een vergissing. Enkele dagen tevoren was een Russi sche vrachtboot aangevallen door Cu baanse ballingen. De Sowjet-Unie heeft daartegen heftig geprotesteerd en schuift de verantwoordelijI<heid voor deze aanval op Amerilca. Dat laatste is natuurlijk door de Verenigde Staten afgewezen. In verband met deze incidenten heeft president Kennedj' de nationale veilig heidsraad bijeen laten komen. Er zijn maatregelen genomen om te verhinde ren dat Cubaanse ballingen vanuit Amerika gaan opereren tegen Russi sche schepen of tegen doelen op Cu ba. Met de Britse regering is een over eenkomst gesloten ten aanzien van de anti-Castro-groepen die op onbewoon de Bahama-eilanden tegen het régime op Cuba opereren. Deze maatregelen zijn al spoedig toe gepast, want een dag later zijn zeven tien leden van een anti-Castro-groep op een van de kleine Bahama-eilanden door de Britse politie gearresteerd. Ze hadden de beschikking over een schip dat artillerie en machinegeweren aan boord had, kennelijk met het doel, een aanval op Cuba te ondernemen. Verder heeft het Amerikaanse minis terie van justitie de leiders van anti- Castro-henden in de V.S., die verant woordelijk zijn voor de jongste inciden ten, Florida als gedwongen verblijf plaats aangewezen. Uit dit alles blijkt wel dat het Amerika ernst is, de crisis om Cuba niet opnieuw tot het kook punt te laten stijgen. Guatem,ala Het leger van Guatemala heeft zater dag onder leiding van de minister van defensie, kolonel Peralta, de regering omver geworpen en de macht overge nomen. Het nieuwe i'égime wil, aldus de of ficiële verklaring, een einde maken aan de toenemende invloed van de com munisten in Guatemala. De grondwet is tijdelijk buiten werking gesteld, po litieke partijen mogen niet vergaderen. Zodra het leger haar taak heeft ver vuld, zal de regering weer aan het volk worden overgedragen. Naar verluidt was de straatsgreep onder meer ingegeven om te verhin deren dat de ex-president Arelavo, die van 1945 tot 1951 heeft geregeerd, voor Guatemala zou terugkeren om deel te nemen aan de dit jaar te houden presi dentsverkiezingen. In 1954 is in Guatemala gelukt, wat op Cuba mi.slukt is: de verwijdering van een pro-Russisch bewind. Wat echter niet verwijderd werd, waren de sociale misstanden en de groeiende ontevreden heid onder de arbeiders. De regering, die nu ten val gebracht is, was anti communistisch en de regering die nu aan het bewind is, is dat nog sterker, maar ondergroiids gaat het verzet door, en op een gegeven moment zal dat misschien do kop weer opsteken, om- x5:^:^:^:^S:^5vSNS\^:>5N^:S:^:^i^:^^:>:^^^S MUZIEKHANDEL MIDDELHARNIS dat de oorzaak niet is weggenomen. En dan zou het laatste weleens erger kun nen zijn dan het eerste.... Rhodesia De Centraal-Afrikaanse Federatie, tien jaar geleden gesloten tussen Noord- Rhodesia, Zuid-Rhodesia en Niassa- land, is uit elkaar gevallen. Onder druk van de Afrikanen zijn eerst Niassaland en Noord-Rhodesia de weg naar zelf standigheid opgegaan, en thans maakt ook Zuid-Rhodesla aanspraak op zelf bestuur. Voor de premier van de fede ratie. Sir Roy Welensky, is de ineen storting een zware slag. Hij had ge dacht en gehoopt dat de Britse rege ring de federatie kunstamtig in het le ven zou houden, maar minister Butler heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Engelse regering de drie landen niet kon dwingen bij elkaar te blijven. De premier van Zuid-Rhodesia, Winston Field, had al eerder ingezien dat men een land, waarin de blanken een min derheid vormen, niet blijvend onder blank bestuur kan houden. Zuid-Rhodesia heeft nu ook volledi ge onafhankelijkheid aangevraagd. (In tern zelfbestuur heeft het land al sinds het jaar 1923) Field wenst dat de on afhankelijkheid een feit wordt op de zelfde dag dat de federatie tussen de drie landen wordt ontbonden. De Engelse regering, die wellicht de ze of volgende week het verzoek in be handeling zal nemen, staat nu voor een moeilijk dileemma: ze zou de belofte van onafhankelijkheid moeten verlenen aan een regering die gevormd wordt door de blanke minderheid. Ze vreest ook dat de kolonisten in Zuid-Rhodesia, uit teleurstelling over het Britse be leid, aansluiting zullen zoeken bij Zuid- Afrika. Frankrijk Naar verwacht wordt, zal de staking van de Franse mijnwerkers nu spoe dig tot het verleden behoren. De on derhandelingen tussen de mijndirectie en de valibonden zijn w';er hervat en de regering heeft enige concessie ge daan, al staat ze nog altijd op het stand punt dat het werk moet worden her vat, vóórdat definitieve toezeggingen kunnen worden gedaan. Ook de vak bonden hebben wat water in de wijn gedaan; ze eisen de acht procent loons verhoging niet ineens, maar in termij nen. Het ziet er wel naar uit dat het Franse economische leven binnenkort weer wat normaler zal worden. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdiib 36 MIDDELHARNIS STELLENDAM Verzilvering vakantiebonnen Land bouw. Paasverzilvering. Op dinsdag 9 april 1963 is er weer gelegenheid om vakantiebonnen in te wisselen met de opdruk 30 april 1963 des avonds om 8 uur tot 9 uur bij de penningmeester van de N.C.L.B. C. v. d. Wal, Voorstraat 6, Stellendam. DEN BOMMEL Burg. Stand over de maand mrt. '63 Geboren: Jan Cornells, zoon van J. v. d. Welle en J. du Pree. Leendert Abra ham, zoon van J. J. Breeman en A. N. Arensman. Dionysius Wilhelmus Egi- dius, zoon van W. P. Broeders en M. A. Braber. Bastiaan, zoon van W. C. Me lissant en L. S. van Wezel. Gerritje Arendje, dochter van G. van den Boo- De Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, Z.E. Mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdag in Den Haag ontvangen de Indo nesische zaakgelastigde in Ne derland, Dr. Mohammed Sjarif. Dr. Sjarif overhandigde tijdens deze ontvangst zijn inleidings- brief aan Minister Lunt. (foto) VOOR BETrP rNHflt». DE Van zaterdag 6 april v.m. 12 uur t.m. maandag 8 april v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Wagner, dieren arts te Dirksland, tel. 01877-281. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 7 april hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500, Tholen en dok ter Menger, tel. 01677-500 St. Philips- land. gert en M. M. Peeman. Cornells Wil helmus Adrianus, zoon van A. J. Le- gierse en A. M. de Boet. Anthonia Ma ria, dochter van L. A. Geelhoed en J. W. van Nieuwkerk. Overleden: M. Borgdorff, echtgenote van A. Helleman 81 jaar; M. Leijdens echtgenoot van A. M. Mosselman 61 j. I IngekoTrnen: A. de Gans, echtgenote van J. van Etten, uit Middelharnis; A. A. van Peperstraten uit Hoedekensker- ke. Vertrokken: J. Kamerling naar Stel lendam, D. J. Moerenhout, echtgenote van J. van der Welle naar Ooltgens- plaat. M. Oostdijk, weduwe van J. Don- kersloot naar Sommelsdijk. P. J. Bou- man, en echtgenote naar Rotterdam. B. Arensman naar Brouwershaven. A- Maan en gezin naar Sommelsdijk. NIEUWE TONGE Burg. Stand over de maa/)id mrt. '63. Geboren: Jeanette Cornelia, dochter van J. C. Kievit en P. de Vos; Joost, zoon van J. Abresch en J. Lokker; Ma- rinus, zoon van J. Kreeft en B. de Jor'^'^" Pieternella Catharina, dochter var Lugtenburg en J. B. Hanenberg; lemina Dirkje, dochter van L. A^^gj, been en T. J. Verweij. Gehuwd: Jan Zijlstra, oud 30 j' Jannetje Wouterina Knops, oud f Overleden: Klaas Gebuijs, 0Ufi77v 401 zoon van Dirk Gebuijs en Chie' Es.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1