r BiTonchiletten Middelharnis heeft een honderdjarige Politiek op school? Meditatie Stellendam beleefde uniek evenement Mejuffr. Tm a Jacob a Slis op 9 maari a.s. een eeuw geleden geboren NUTSSPAARBANK MIDDELHARNIS FSCKORTEWEGsZOON BERNARD&ZN. Vrijdag 8 maart 1963 No. 3170 Chr. STREËKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De zwijgende Borg Fruitmanden en Fruitbakjes ,^De ^ruitcentrale" Kweek meer rente RENTE 3.60% van uw geld V^ Voor platen en platenspelers 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijlc Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 1 Het is niet onmogelijk, dat menig le zer een weinig zal schrikken van dit op schrift. We zouden willen zeggen: wacht daar even mee tot u deze twee artikelen gelezen hebt. Er is een kans, dat de schrik dan helemaal achterwege blijft, ja zelfs, dat u het misschien nog hele maal met ons ééns zijt ook! Het hangt er n.I. maar van af, wat wc in dit geval onder „politiek" verstaan. Men kan van dit woord verschillende definities geven. De politiek als weten schap, ook wel politicologie genoemd, houdt zich bezig met de beginselen en regels, volgens welke een staat of een gemeente wordt bestuurd. Ze kan ook opgevat worden als gedragslijn, het be leid van een regering op bepaalde ge bieden en dan spreekt men b.v. van de financiële, de economische, de buiten landse of de onderwijspolitiek. Wanneer men van iemand zegt, dat hij aan poli tiek doet, dan wordt daarmee bedoeld, dat hij als lid of aanhanger van een bepaalde partij daarvoor propaganda voert en wellicht daarvoor zitting heeft in een vertegenwoordigend lichaam. Er is echter ook een ongunstige betekenis van het woord politiek ontstaan, wat niet verwonderlijk is, omdat in het poli tieke leven een permanente strijd om de macht gevoerd wordt, zowel in de v?ereld- als in de landelijk en dorps- politiek, waarin allerlei verkeerde sen timenten een rol spelen. Daardoor wekt het woord politiek bij zeer veel mensen een associatie op met minderwaardig gedoe als kleinzielige concurrentie, ge konkel, machtsbegeerte, volksverlakke- rij etc. En daardoor is ze in brede krin gen in een kwade reuk komen te staan. Want het is niet te ontkennen, dat de politiek, hoe onmisbaar en zelfs eer biedwaardig ze ook is in de zin van op beginselen gegronde staatkunde, door het eraan inherente element van de machtsstrijd dikwijls weerzinwekkende Hoestdrank in tabletvorm.95ct aspecten vertoont. Die zien we in wat openbaar komt in de internationale en nationale politiek en als men wist, wat er zich achter de schermen afspeelt het is ten dele te lezen in de memoires van grote staatslieden dan zou, dunkt ons, de afkeer bij velen nog sterker worden. We kunnen het dus best begrijpen, dat menigeen de schrik om het hart slaat als we de vraag aan de orde stel len of het niet noodzakelijk is op de school een plaats in te ruimen voor de politiek. Het is echter nodig daarbij te bedenken, dat in weerwil van allerlei minder mooie aspecten, die ze vertoont wij allen direct en indirect er in hoge mate bij betrokken zijn. Wij hebben belang bij de ontwikkeling van de in ternationale politiek en evenzeer bij het regeringsbeleid in ons eigen land Niemand kan en mag onverschillig staan tegenover de gang van zaken in de hele wereld. We hebben dit kunnen leren in de tijd van het nazisme en ook nu dienen we een standpunt in te ne men inzake wereldomvattende vraag stukken als het communisme, het gaul- lisme, de kernbewapening, de dekoloni satie, de onderontwikkelde gebieden etc. Over een paar maanden hebben we in ons eigen land weer Kamerverkiezingen en zullen we een keuze moeten doen uit diverse partijen. Bij die keuze staan be ginselen en belangen op het spel. En nu kunnen we ons wel met weerzin af wenden van al dat politieke gedoe der beroepspolitici, maar we hebben er niet temin zeer groot belang bij, zowel uit principiële als praktische overwegingen in welke richting ons land in de komen de jaren zal worden geregeerd. Het feit dat de politiek, wellicht meer dan an dere sectoren van het maatschappelijk leven, in sterke mate bedorven wordt door allerlei minder gunstige menselijke eigenschappen zoals heerszucht, eer zucht, wangunst etc, mag er ons niet van weerhouden belangstelling te to nen voor ons staatkundig leven en ons te verdiepen in de vraagstukken, die op dit terrein aan de orde zijn. Met de belangstelling voor politieke zaken is het inderdaad over 't algemeen treurig gesteld. Slechts een kleine min derheid van ons volk interesseert zich ervoor. Gevolg daarvan is, dat de ken nis op dit gebied buitengewoon gering is. En dat is heus niet alleen het ge- yal bij de brede massa, maar evenzeer in de kringen van intellectuelen. Wij zijn nogal eens in de gelegenheid onge merkt daarnaar een onderzoek in te stellen, maar het resultaat is meestal bedroevend. Men krijgt de onzinnigste antwoorden op de meest eenvoudige vragen. Van de internationale politiek begrijpen de meesten weinig of niets. De kennis van de partijbeginselen in ons land en van de partijverhoudingen laat enorm veel te wensen over. De par tijkeuze berust bij zeer velen slechts op traditie of op zeer simpele, dikwijls bijkomstige overwegingen, die niet de kern van de zaak betreffen. Het per centage dergenen, die welbewust kie zen en hun keuze met goede argumen ten kunnen verdedigen is veel te klein. Ter verontschuldiging zou kunnen wor- (Jen aangev.oerd, dat de nationale en in ternationale politiek zo gecompliceerd zijn en dat voor een goede beoordeling tegenwoordig een zo uitgebreide kennis nodig is van allerlei problemen, dat het voor de niet geletterde burger vrijwel „Doch Jezus zweeg stil" (Matth. 26 63) Eindelijk is het dan zover. Het San hedrin heeft zijn zin gekregen. De door hen gehate Jezus is in hun handen. Nu zullen zij, die zo menigmaal door Hem veroordeeld zijn geworden, Hem oor delen, Hem veroordelen, des doods schuldig verklaren. Aanschouw in de geest dit rechterlijk toneel, in de zaal van het paleis van Kajafas. Kajafas is in deze rechtzitting de voorz. De raads lieden die met hem hebben te oorde len zitten rondom hem geschaard. Span ning is op hun aller gezicht te lezen. Duivelse haat straalt uit hun ogen. Voor hen staat Jezus, de Onschuldige, die nog nooit iets onbehoorlijks gedaan heeft. Doch Hij moet des doods schuldig verklaard worden, koste wat het kost. Een hele rij getuigen is tegen. Jezus opgeroepen. Doch het zijn allen valse getuigen. De één zegt dit en de ander 'weer wat anders. Een ieder probeert Je zus in staat van beschuldiging te stel len. Doch de getuigen zijn niet een parig. Zij praten langs elkaar heen of spreken elkaar tegen. Hoe zal het vijan dige hai't van de leden van het Sanhe drin gepopeld hebben van ongeduld. Want zo vordert men niet. Om Jezus te kunnen oordelen m.oet men minstens twee getuigen hebben die hetzelfde ver klaren. Tenslotte komt er een oplossing Daar komen ten laatste twee valse ge tuigen die zeggen dat zij Jezus hebben horen zeggen: Ik kan de tempel Gods afbreken en in drie dagen weder op bouwen. Doch precies schijnt het ge tuigenis van deze twee ook niet met el kander in overeenstemming te zijn. Want Marcus tekent er bij aan Mc. 15 59: ,,En alzo was ook hun getuigenis niet eenparig." Maar een klein verschil mag niet hinderen. Men moet nu de knoop door zien te hakken. De rechts zitting moet tot een voor hen bevredi gend einde komen. Daarom gaat de voorz. staan en zegt tot Jezus: „Ant woordt gij niet? Wat getuigen dezen te gen U? Het was voorwaar voor Jezus niet moei lijk geweest om_ alle valse beschuldigin gen te weerleggen, om ook deze laatste twee van de valsheid van hun getuige nis te overtuigen. Want Zijn woorden waren verdraaid, in een vals daglicht gesteld. Men gaf er een betekenis aan die Jezus er nooit in gelegd had. Doch Jezus doet dit niet. „Doch Jezus zweeg stil". Waarom toch? Omdat Hij daar stond als Borg voor de Zijnen. In de plaats van Zijn volk. Zo gezien krijgen deze woorden voor de kerk diepe bete kenis, rijke zin. Want indien wij daar hadden moeten staan dan zou men geen valse getuigen hebben behoeven op te roepen. Dan waren er velen te vinden geweest, die naar waarheid zouden heb ben kunnen getuigen tegen ons. Vele beschuldigingen had men dan tegen ons in kunnen brengen. Men had ons kun nen beschuldigen van afgodendienst, beeldendienst. Godslastering, sabbaths- ontheiliging, ongehoorzaamheid aan on ze ouders. Men had ons kunnen be schuldigen van doodslag, overspel, dief stal, liegen en bedriegen en het begeren van allerhande dingen welke God ver boden heeft. Dan had alles waar ge weest. Want wij hebben immers tegen „al" Gods geboden zwaarlij k gezondigd Deze overtreden met gedachten, woor den en werken. Wanneer al deze be schuldigingen tegen ons ingebracht zou den zijn geworden, dan hadden wij be schaamd het hoofd moeten buigen, stil zwijgend alle beschuldigingen moeten beamen. Dan zou het doodsvonnis over onze hoofden hebben moeten klinken. Hoe gauw zouden wij, gij en ik, ons zelf dan verontschuldigd hebben, doch de getuigen zouden niet te weerspreken zijn geweest. Gaat gij nu de betekenis van het zwij gen van Jezus al verstaan? Wanneer gij nog nooit in staat van beschuldiging gesteld zijt voor Gods rechterstoel door de Heilige Geest, die de wereld, de zondaar overtuigt van zonde, gerechtigheid en oordeel, dan zal het zwijgen van Jezus u weinig zeg gen. Dan is Hij als de zwijgende Borg voor u niet noodzakelijk, gepast, dier baar en boven alles beminnelijli. Dan hebt gij de honing der genade nog niet leren zuigen uit deze woorden. Dan ver volgt gij nog ijdel, lichtzinnig, zelf genoegzaam uw weg o, verschrik- ■kellijke gedachte naar een vervloek te, smadelijke en smartelijke, de eeu wige dood. Jong en oud, allen die dit leest, bedenk dit. Dan zal Jezus in het gerichte Gods niet voor u, maar tegen u getuigen. Dan zal Hij zeggen: Ik heb gezwegen opdat gij, daar gij anders eeuwig zoudt moeten zwijgen, niet zoudt behoeven te verstommen. Doch gij hebt in Mij niet geloofd, daarom m.oet gij nu verstommen en het doemvonnis aanho ren, om het ook eeuwig te ondergaan. Die in de Zoon gelooft, die heeft het eeuwige leven; maar die de Zoon on gehoorzaam is, die zal het leven niet zien, maar de toorn Gods blijft op hem. Hoe geheel anders is het echter voor diegenen, die door de Heilige Geest aan hun zonden zijn ontdekt geworden. Die zien zich geplaatst voor Gods rechter stoel. De wet getuigt tegen hen, de Satan wederstaal hen. En zij moeten zwijgen. Want alles is waar. Zij moe ten dit hartelijk belijden, dat is be lijden met het hart. Ps. 51 wordt dan beleefd. Zij kunnen niet andei's dan zeg gen: Heere ik heb gedaan dat kwaad was in Uw oog en dies ben ik Uw gram schap dubbel waardig. Zij horen het vloekvonnis in hun binnenste reeds te gen zich uitspreken. En kunnen, noch willen daar iets tegen inbrengen, 't Is alles verdiend. Zij kunnen niet anders zeggen dan: 'k Erken mijn schuld, die U tot straf bewoog. Uw doen is rein. Uw vonnis gans rechtvaardig. Er is dan maar één weg, waardoor de schuldige zondaar met God verzoend kan wor den. Dat is de weg der genade. Dat is Jezus Christus, die van Ziciizelf getuig de: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven, niemand komt tot de Vader dan door Mij. Doch daar m.oet het oog voor geopend worden. Want de door schuldbesef ge troffen en verslagen zondaar is van zichzelf overal blind voor. Hij moet in alles geleid en onderwezen worden door de Heilige Geest. Eeuwig wonder van genade, wanneer de Heilige Geest het zielsoog ontsluit voor de schuldeloze, zwijgende Borg, die gezwegen heeft, hoewel Hij spreken kon Die zich des doods schuldig liet ver klaren, hoewel Hij onschuldig was. Waarom? Opdat gij die zoudt moeten zwijgen in het gerichte Gods, niet zoudt behoeven te verstommen. Opdat gij die schuldig zijt, onschuldig verklaard, zoudt kunnen worden. Opdat gij die de eeu wige dood verdiend hebt, het eeuwige leven zoudt kunnen verkrijgen. Want voor dezulken is Jezus in de bres getre den en heeft het gezegd: Vader, Ik wil niet dat dezen in het verderf dalen, want Ik heb verzoening voor hen ge vonden. Zalig degenen die door liet geloof hieraan houvast mogen hebben. Hebt gij dat reeds? M. Ds. H. e. V. d. Ent Zo stootte de „Broedertrouw" door. Het is wel „martelen" geweest voor de sleper om het soms een halve meter dikke ijs te breken, maar de pogingen zijn niet zonder succes gebleven. Dins dagmiddag arriveerde de sleepboot in de Stellendamse haven waar ze een flinke ruimte openbrak om de ingevro ren vissersschepen uit hun gevangen schap te bevrijden. De belangstelling van de burgers en de schooljeugd was bij dit evenement uiteraard bijzonder groot. Zeer waar schijnlijk is dit wel de laatste bedrij vigheid geweest waarin het pittoreske haventje, dat aan Stellendam een apart karakter geeft, zich heeft mogen ver heugen. Geleerd door de ervaring zul len de vissers vermoedelijk de oude ha ven niet meer gebruiken, de vaargeul door het Zuiderdiep wordt steeds smal ler en ondieper en de Kwade Hoek, die op weg naar zee eveneens moet wor- onmogelijk is daarover te beschikken. Het is inderdaad zo, dat om een oordeel te kunnen vormen over alle binnen- en buitenlandse actuele vraagstukken, die telkens weer de aandacht vragen, een omvangrijke kennis nodig is van staats rechtelijke, historische, aardrijkskundi ge, economische, sociale, financiële en andere onderwerpen, die men alleen i kan verkrijgen door brede studie van al deze terreinen. Beroepshalve kan j men deze kennis in meerdere of min dere mate slechts aantreffen bij politici en journalisten, die er zich dagelijks mee bezig moeten houden. Van andere I kan bezwaarlijk gevergd worden dat ze er zich zo intens in verdiepen. Maar dat is ook niet nodig. Wel kan men o.i. de eis stellen, dat ieder staatsburger in teresse toont voor de zaken van het pu blieke leven, dat hij de kranten goed bijhoudt, die niet alleen het nieuws ge ven, maar dikwijls ook oriënterende ar tikelen wijden aan de actualiteiten en dat men poogt althans de grote lijnen en de hoofdzaken ervan te begrijpen, ten einde op grond daarvan zijn stand punt te bepalen. De dag- en weekbla den en het zij in alle bescheidenheid gezegd: ook „Eilanden-nieuws" doen hun uiterste best ook op politiek gebied de zo nodige voorlichting te geven. Maar er zijn helaas nog al te veel le zers, die zich daarvoor niet interesseren en zulke artikelen welbewust overslaan Er is een kern, die wel meeleeft, maar deze is veel te klein. Zo tobben ook de politieke partijen, zij het de één in sterkere mate dan de ander, met het euvel van de te geringe belangstelling. Hun ledental is in ver houding tot hun kiezerskorps veel te klein, terwijl hun vergaderingen slechts matig worden bezocht. Wat men ook probeert en geprobeerd heeft om hierin verandering te brengen, alles stuit af op gebrek aan belangstelling. Op deze ma nier wordt het aantal dergenen, die de partijen regeren, die de dienst uitmaken en de beleidslijn bepalen, in feite steeds kleiner. Daardoor krijgen de partijen weer het verwijt, dat alles te veel in kleine kring wordt bedisseld, maar men vergeet, dat dit de schuld van de kiezers zelf is, althans ten dele. De democratie d.w.z. de volksinvloed, wordt niet al leen gerealiseerd via de verkiezingen voor de vertegenwoordigende lichamen maar evenzeer door een zo groot mo gelijke deelneming van de kiezers aan het georganiseerde partijleven. i Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdiijk 36 MIDDELHARNIS Natuurlijk spelen nog andere facto ren een rol op dit terrein. Om bij de binnenlandse politiek te blijven, de ver schillen tussen de diverse partijen wor den steeds kleiner, De strijd om het on derwijs is geëindigd met de gelijkstel ling, zodat op dit gebied de tegenstel lingen praktisch weinig of niet meer openbaar worden. In de sociale sector bieden alle partijen tegen elkaar op in progressiviteit, zodat ook daar van enig onderscheid weinig te bespeuren valt. Over de buitenlandse politiek is men het meestal roerend eens. De defensie levert in principe ook geen moeilijk heden meer op sedert de socialisten af stand deden van het gebroken geweer- tje. In de economie zijn tegenwoordig alle prominenten aanhangers van de leer van Keynes, tot welke partij ze ook behoren. En zo kunnen we doorgaan. Het is dus geen wonder, dat vele kiezers zich afvragen of een verkiezing eigen lijk niet wat is gaan gelijken op een schijnvertoning. De vorming van brede basiskabinetten werkt dit uiteraard nog in de hand. Maar het gevolg van dit al les kan niet anders zijn dan een sterk verminderde publieke belangstelling. En toch, ondanks al deze overwegin gen en constateringen blijven we erbij dat we met het afnemen van deze be- I langstelling en de vermindering van po- litieke kennis op de verkeerde weg zijn. Op deze wijze wordt de volksinvloed i ondermijnd en het gevaar voor een mo- j derne oligarchie regering van weini- gen steeds groter. Daarom is het dringend nodig deze fatale ontwikkeling om te buigen en dit kan naar onze me ning het meest efficiënt gebeuren als we proberen onze opgroeiende jeugd reeds op de scholen te interesseren en te activeren voor de zaken van het pu blieke leven. Over het „hoe" echter in een volgend artikel. Zaterdag 9 maart a.s. heeft Middelharnis en daarmee het gehele eiland Goe- ree-Overflakkee zijn honderdjarige Op die datum is het een eeuw geleden dat mejuffr. Titia Jacoba Slis, in een van de patriciërshuizen op de Voor straat, als dochter van de welgestelde reder Pieter Leendert Slis, als de jong ste kind op één na, van de zes kinderen, werd geboren. In nog tamelijk rede lijke welstand hoopt zij morgen Zaterdag deze uitzonderlijke hoge leeftijd die slechts voor weinig mensen is weggelegd, bereiken. i5^SiSiS5S;S^5ïSs£s£ï£^^^^S^^S^S5SSs£\Ss£^£sS£\£^^£ïS£ï^^ VOORSTRAAT 36 SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING OPGERICHT 1849 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. De beschaafde honderdjarige dame, mejuffrouw Titia Jacoba Slis In die vervlogen eeuw is de wereld wel totaal veranderd en ook de mensen met de jaren, maar het leven van mej. Titia Slis is stillekens heengegleden en zij heeft deze veranderingen rustig langs haar heen laten gaan. Zoals gezegd woonde zij eerst in het ouderlijk huis op de Voorstraat, daar na in het huis Kaai 3, dat zij nu nog bewoond. Vanuit de statige voorkamer in dit huis heeft zij een prachtig uit zicht op de binnenhaven, waar vroe ger de vissersschepen lagen, waarvan er vele eigendom waren van haar va der en later van haar broer, de bij ve len nog wel bekende reder Jacob Slis. Een eeuw geleden was Middelharnis nog een van de belangrijkste vissers- plaatsen van ons land. Als de vloot thuis was en zich weer klaar maakte voor de haringvangst lag de haven vol schepen en was het een geweldige drukte aan het Vingerling en ook op de werf van Peeman, waar de schepen werden nagezien. Er werden op deze werf ook nieuwe sloepen gebouwd en juffrouw Titia kon zich nog heel goed de stapelloop van zo'n nieuw schip herinneren. Dat was een feestelijke ge beurtenis en met de broers en de zus den gepasseerd wordt steeds vervaarlij- ker, waartegen de nieuwe Deltahaven grote voordelen biedt. Binnen korte tijd zal deze haven geheel gereed zijn. Op de voorplecht staat dhr. Woud stra, gem. secretaris van Stellendam, die samen met weth. C. Moyses het grootse karwei aan boord heeft mee gemaakt en zo van nabij de moeite die liij zich met medewerking van b. en w. en de raad heeft getroost een sleepboot te charteren (de raad stelde een crediet beschikbaar) bij ieder afbrokkelend stuk ijs beloond ziet. De Stellendamse vissers, zijn uit het ijs verlost. Het heeft hen deze winter, wel heel veel geld gekost. Zodat men ook daarnaar Niet meer opnieuw verlangt 't Is hard wanneer je buurman Die zelfde tijd veel vangt! We zullen dan ook hopen Maar dan ook zeer bepaald Dat de geleden schade Weer vlug wordt ingehaald! VOOR BETER 1^ l^"^ -— NflflR DE IV|iPDeLHRRNIS-TEL:Z3Z8 sen heeft zij meermalen zo'n tewater lating meegemaakt. Intussen is de Middelharnisse Visserij teniet gegaan; na de eerste wereldoor log zo ongeveer in 1918 waren er geen sloepen meer. Vanachter de ramen van het huis op de Kaai heeft juffrouw Titia, vermoedelijk in stille verwonde ring deze veranderingen zien voltrek ken. Nu is er een druk verkeer langs het huis, vlak bij het stoplicht, waar vaak files auto's wachten, die, wanneer het licht groen slaat, voortsnellen naar de veerboot aan de Rijkshaven. In het huis zelf is alles stil en een voudig gebleven, hoewel niet in alle opzichten. De dames Slis juffrouw Slis heeft n.I. heel lang met haar zus ter Marie die 88 jaar is geworden sa men gewoond wisten zich toch wel aan de tijd aan te passen. Aan de mid delen daartoe ontbrak het niet en zo was het huis op de Kaai een van de eerste, waarin centrale verwarming werd aangelegd en zéker het eerste huis dat van een lift werd voorzien, naast velerlei andere gemakken. Herinneringen Het gezin van reder Pieter Slis telde acht kinderen. Titia was de jongste op een na. Aan bijzondere gebeurtenissen is haar leven niet rijk geweest. En als wij deze week in een vraaggesprekje, waartoe zij gaarne bereid bleek, vroe gen wat zij zoal aan bijzonders beleefd mocht hebben, gingen de gedachten van de oude dame ineens met een grote sprong heel, heel ver terug, bijna ne gentig jaar; naar de tijd toen zij op kostschool ging in Zevenbergen. Vader Slis wenste beslist goed onderwijs voor zijn kinderen en Flakkee bood daar toen nog geen gelegenheid voor. Uit die kostschooltijd duiken nog allerlei herin neringen op, van een bank, die omviel en een inktpot, die zich over haar en (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom) MUZIEKHANDEL MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1