Besmei ierrein r— De Mammoetwet De trieste aanblik f& Geen karweitjes tijdens broedertrouw VU' boekte groot succes Bromfietser reed tegeii personenwagen [iet rilden S.G.F.-orgaan ,De Banier' blijft weel(blad blimme vossen Dinsdag 5 maart 1963 No. 3169 Chr. SÏREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber Stellendam Ingesloten vissersschepen kunnen weer uitvaren leuwó UIT DE KERKEN CENTRALE VEILING Middelharnis 35e jaargang UW5 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tei. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Na een lange parlementaire weg door lopen te hebben is enkele weken gele den eindelijk de „Wet tot regeling van het voortgezet oncierwijs", beter bekend onder de bijnaam „Mammoetwet" ook de Eerste Kamer gepasseerd en is zij door H.M. de Koningin getekend. Al vanaf 1950 was er op het ministerie van O.K.W. aan gewerkt. De voorbe reiding ervan is een reuzenkarwei ge weest en men mag gerust zeggen, dat deze wet in zekere zin als het levens werk van minister Cals kan worden be schouwd. Het voorontwerp ervan is destijds aan 62 instanties ter beoor deling gezonden en tenslotte werd het wetsontwerp op 29 oktober 1958 bij de Tweede Kamer ingediend. De schrifte lijke behandeling daar heeft lang ge duurd; ook de mondelinge heeft veel tijd gevergd en pas op 12 juli 1962 werd het aangenomen met 100 tegen 42 stem men. Vóór stemden de K.V.P., de P.v.d. A. en de P.S.P., tegen de V.V.D., de C. H.U. de C.P.N, en de S.G.P. De A.R. waren verdeeld: 5 stemden vóór en 9 tegen. In de Eerste Kamer werd liet ontwerp op 12 febr. j.l. aangenomen met 49 tegen 16 stemmen. Ook daar waren de K.V.P. en de P.v.d.A. unaniem vóór, de V.V.D. en de C.P.N, tegen, terwijl de A.R. en de C.H.U. verdeeld waren. Van de eersten stemden er 5 vóór en 3 tegen, van de laatsten 2 vóór en 4 tegen. Men kan dus zeggen dat Min. Cals zijn wet erdoor kreeg door een incidentele samenwerking van katholieken en so cialisten, die echter van de zijde van de P.v.d.A. slechts zeer aarzelend was. De hele parlementaire behandeling heeft dus vier en een half jaar geduurd! De naam „Mammoetwet" is zoals men weet afkomstig van mr. Roosjen. Ze is een reus onder de wetten, niet wat het aantal artikelen betreft het waren er oorspronkelijk 117 en het zijn er ten slotte 127 geworden maar wel in ver band met de omvang van de materie, die ze regelt n.l. het hele onderwijs tus sen de lagere school en de universiteit. Daarin zitten heel wat schooltypen, waarvan de regeling nu in diverse v.'et- ten is belichaamd. Min. Cals wilde heel deze onderwijssector coördineren en daarin is hij geslaagd, althans in be ginsel. Want deze wet treedt voorlopig nog niet in werking. Er moet eerst nog een andere wet de Staten-Generaal pas seren n.l. die welke het overgangsrecht regelt en bovendien zullen een groot aantal uitvoerige Algemene Maatrege len van Bestuur men spreekt van on geveer 50 m.oeten worden samengesteld, alvorens de „nieuwe orde" op het ge bied van het voortgezet onderwijs kan gaan functioneren. Dat alles kan ook nog wel een paar jaar duren, temeer daar Min. Cals na de verkiezingen niet terugkeert en een nieuwe minister zich eerst zal moeten inwerken. Ofschoon wij' grote bezwaren hebben tegen verschillende bepalingen van deze wet en er daarom ook beslist tegen zou den hebben gestemd, kunnen we aan Min. Cals niet de lof onthouden dat hij met grote bekwaamheid en een zeld zame kennis van zaken deze wet heeft verdedigd. Als hij over enkele maanden aftreedt, zal hij er zich op kunnen be roemen, dat hij van de vier wetten, die dan ons gehele onderwijs zullen rege len, er drie op zijn naam heeft staan: de wet op het Kleuteronderwijs (1955) de wet op het Wetenschappelijk Onder wijs (1960) en die op het Voortgezet On derwijs (1963). Dat is een prestatie, die op dit departement nog nimmer is ver toond. Het is niet onze bedoeling in dit ar tikel nog eens onze bezwaren op te sommen. We hebben dit voorheen uit voerig gedaan en het is nu toch mosterd na de maaltijd. Ze zijn in de kamers met name door A.R. en C.H. afgevaar digden naar voren gebracht, maar dit heeft niet mogen baten. Kort samen gevat zijn het de volgende: de roomse staats- en maatschappijbeschouwing, die hier en daar te bespeuren is, de veel te grote delegatie van macht aan de minister, de beperking van de vrijheid van inrichting, de plan procedure bij de schoolstichting, de veel te hoge getal normen, de onbekendheid met de re geling van het overgangsrecht, waarvan de positie van vele bestaande scholen afhangt, de brugklas, het weghalen van het ulo en het vglo uit de L.O. wet waardoor voor deze schooltypen het „automatisme" vervalt etc. In de prak tijk zal moeten blijken hoe dit alles werkt en dan kunnen later wellicht wetswijzigingen beproefd worden. Voor degenen, die zich voor deze ma terie interessei'en, willen we heel in het kort enkele hoofdzaken uit deze wet mededelen. Er worden vier soorten voortgezet onderwijs onderscheiden: voorbereidend wetenschappelijk onder wijs (V.W.O.), hoger algemeen vormend onderwijs (h.a.v.o.), middelbaar alge meen vormend onderwijs (m.a.v.o.) en lager algemeen vormend onderwijs (l.a. V.O.), tesamen dus het algemeen vor mend onderwijs (de n.a.v.o. ontbreekt!), dan het hoger middelbaar en lager be roepsonderwijs, waaronder de techni sche, huishoud-, nijverheids-, land bouw-, middenstands- en liweekscho- len vallen en tenslotte andere vormen van voortgezet onderwijs. Onder het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs ressorteren het gymna sium, het atheneum en het lyceum. Het laatste schooltype krijgt dus nu een wettelijke status. Het atheneum is een nieuwe verschijning. De tegenwoordige H.B.S. vetdwijnt. Ze zal in twee school typen uiteengaan: een zesjarig athe neum, dat toelating tot universiteiten en hogescholen mogelijk maakt en de havo-school, die een cursusduur zal hebben van vijf jaar en die dient voor algemene ontwikkeling en hogere be roepsopleiding. De laatste staat onge veer gelijk met de huidige middelbare meisjesschool. Zo'n havo-sohool kan ge combineerd worden met een atheneum of met een mavo-school. Het gymna sium blijft na de vierde klas gesplitst in een alpha- en beta-afdeling al naar gelang het accent meer valt op een klassieke opleiding of meer op wis- en natuurkunde. De athenea krijgen ook de huidige A- en B-afdelingen van de H.B.S. (resp. het accent op de economische en maat schappelijke vakken óf de wis- en na tuurkundige). Het gymnasium blijft dus het meest geschikt als voorbereiding voor de studie aan de theologische, lite raire en juridische faculteiten der uni versiteiten, het atheneum voor de an dere en voor de technische en economi sche hogescholen. Het lyceum blijft de combinatie van beide. Daar kunnen de leerlingen na de Ie of 2e klas kiezen tussen de gymnasiale en de atheneum afdeling en op het eind van de vierde klas kunnen ze weer een keus maken tussen de alpha- en beta afdeling, resp. de A- en B-afdeling. Daar worden dus in de hoogste twee klassen vier soorten onderwijs gege\%n al naar de vakken, die er worden gedoceerd. De havo- school leidt dus niet op voor het we tenschappelijk onderwijs, maar direct voor de maatschappij. De mavo-school vervangt het tegen woordige ulo. Na de vierjarige cursus doorlopen te hebben, kunnen de leerlin gen dan b.v. naar de kweekschool of de zeevaartschool en naar een kantoor. De lavo-school komt in de plaats van het huidige vglo. Zoals men weet is deze geboren uit de noodzaak na de invoe ring van het vei-plichte achtste leerjaar in 1951 een apart schooltype te creëren voor de vroegere 7e en 8e klas van de lagere school. Dit lavo kan gegeven worden in aparte lavo-scholen, maar ook in het eerste leerjaar van scholen voor lager beroepsonderwijs, dus b.v. lagere technische en dito landbouw scholen of in het eerste en tweede jaar van beroepsscholen. De eerste vorm die van aparte lavo-scholen wordt in de v/et het laatst genoemd, zodat de minister blijkbaar de voorkeur geeft aan incorporatie in beroepsscholen. Dit voorspelt o.i. weinig goeds voor de stichting van nieuwe lavo-scholen. Voor alle schooltypen vanaf het lavo tot het gymnasium is een z.g. brugklas geprojecteerd. Dit houdt in, dat het eerste leerjaar van al deze scholen een soort overgangsjaar wordt, waardoor het mogelijk is na een jaar een horizon tale doorstroming naar andere school typen op een gemakkelijke wijze moge lijk te maken i.v.m. gebleken geschikt heid daarvoor of voorkeur. Er is in bei- HA2ET FABRIEKEN ZEVENBERGEN de Kamers fel tegen geopponeerd, om dat er vele bezwaren aan kleven, die we hier niet kunnen uitwerken, maar de minister won het pleit. De praktijk zal ook hier moeten leren wat ervan terecht zal komen. Wat de stichting van nieuwe scholen betreft, die geschiedt niet zoals bij het 1.0. automatisch naar vaste getalsnor men, maar \folgens de z.g. planproce dure. Volgens de minister is dit i.v.m. de spreiding en het regionale element niet anders mogelijk. Er moet plr.nning zijn, maar hij heeft die toch gecombi neerd met getalsnormen. Elk jaar wordt in Den Haag een plan opgesteld. Aan vragen, die aan de vereiste getalsnor men voldoen, komen er in elk geval op. Deze normen zijn hoog:, in een prognose moet kunnen worden aangetoond, dat de lioogste klas van een gymnasium (in een gemeente beneden 50.000 inw.) 20, van een atheneum 24 en van een lyceum 40 leerlingen zal tellen. Voor het lavo zijn deze cijfers 30', voor het mavo 15, hetlavo 40, een lagere technische school 54, een dito huishoudschool 40 en een landbouwschool 16. Haalt men deze nor- m.en niet, dan is schoolstichting niet apriori uitgesloten, maar is men geheel afhankelijk van een beslissing ten de- partemente en kan de procedure jaren duren. Ziehier de voornaamste punten uit de Mammoetwet. Wie er meer van weten wil, zal de hele wet moeten raadplegen en grondig bestuderen. MIDDELHARNIS Op de kruising MarietjespadKon. Julianaweg te Middelharnis is zater dagavond een botsing ontstaan tussen een bromfiets en een van rechts nade rende personenwagen. Dhr. W. Slui kwam met zijn brommer uit de richting Ring en vloog zonder ook maar iets van zijn snelheid te min deren, het stopbord negerend de krui sing op, waar juist de fonkelnieuwe Opel van taxibedrijf Gebrs. Verhulst naderde, die de bromfietser frontaal schepte, waardoor deze tegen de grond smakte en flinke schaafwonden opliep. De heer Slui toonde zich niet erg ge schrokken maar werd zelfs agressief tegen omstanders die hem de helpende hand wilden bieden! De politie voor kwam echter meerdere „brokken" en maakte procesverbaal op. „Daar gaat ie hoor!" wordt er ge schreeuwd aan boord van de „Broeder trouw VII" die een vaargeul probeert open te breken voor de te Stellendam ingesloten vissersschepen. De beman ning zoekt steun en om het gezicht van loods „Teeuw" van Ours spiegelt zich een verbeten trek als hij de solide sle per het ijs opjaagt. Hoog steigert de neus en 180 p.k.'s drukken een gewicht van 10 ton op het schijnbaar onwrik bare ijs. De roerkettingen rammelen, onder in het kombuis rinkelen de kop jes, alles staat gespannen, dan zakt de boot en splijt kleine brokjes van het massieve ijsveld af, die borrelend naar boven komen, soms ook zit de boot hoog en droog zonder dat haar kracht enig effect heeft gesorteerd, dan wordt het nog eens geprobeerd, kapt. den Boer haalt dan het handel weer over en weer jaagt de boot op haar vijand in, net zo lang tot deze krakend en scheu rend het onderspit moet delven. De mensen op de ophaalbrug knypen ver schrikt wat harder in de brugleuningen als ze het scheepje beneden zich zien steigeren, waarbij het soms vervaarlijk slagzij maakt. Maar dat deert de be manning allerminst, ze hebben elkaar [goed getroffen, zomin kapt. den Boer als loods van Ours zijn van plan dit karwei op te geven. Eerste pogingen gefaald Zaterdagavond werden de eerste po gingen ondernomen het ijs te breken. De „Nederland" die hiervoor werd in geschakeld bereikte echter gezien haar grote diepgang niet veel. Tweemaal werd geprobeerd maar steeds stuitte het af op het ijs, en de bodem waarop daar een drempel bleek te zijn ge vormd, totdat het gezien het tij weer tijd werd om zelf gauw van de gevaar lijke Kwade Hoek te vertrekken. Maandag werd het opnieuw gepro beerd, nu met een boot met minder diep gang, de „Broedertrouw VII" aan het sleepbotenbedrijf den Boer uit Zwijn- drecht die zijn sporen o.m. bij Dordrecht al heeft verdiend. De schipper met zijn twee maatjes vertrokken al onl 5 uur en half negen arriveerde ze aan de bouwput waar de reddingsbootkapi tein M. van Ours die als loods mee zou gaan werd opgehaald. Het eerste eind, vanaf ongeveer Goereese haven naar de ophaalbrug, verliep bijzonder fortuin lijk, hier liep een grote scheur langs de oever en reeds ongeveer half tien voer het bootje onder de brug door, het ha- venlicht kwam dichter en dichter bij, maar weer moest gezien het tij de boot aan de brug worden gemeerd tot sav. 8 uur waarna onversaagd weer de strijd werd aanvaard. Voor het sclreepje uit werd een markeer lamp gezet en enke le malen moest gebruik worden ge maakt van springstof. Deze maal stoot te ze door tot ongeveer 50 meter in de haven. Half twaalf moest weer worden gestopt en vanmorgen half elf zou het laatste rukje worden gemaakt. Dan kunnen de 8 ingesloten vissers schepen na een lange periode van ge dwongen rust weer naar zee! Vanaf deze plaats is een woord van hulde voor de mannen op de sleper, zowel bemanning als loods, die hier mee een staaltje van kunnen en door zetten hebben getoond zeker op zijn plaats! Dagblad zou groot verlies geven Op de Algemene Vergadering der Staatk. Ger. Partij op 21 ..|ebr. te Utrecht gehouden, is door het Hoofd bestuur meegedeeld dat een onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheid om te komen tot het uitgeven van het par tij-orgaan. De Banier als dagblad. Dit onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat het H.B. zijn standpunt van het vorige jaar moet handhaven, namelijk, dat het geen mogelijkheid ziet om hiertoe over te gaan. In het verstrekte rapport werd uitge gaan van het laten drukken bij een bestaande dagbladdrukkerij, daar het aanschaffen van een rotatiepers met bijbehorende appartuur al direct een investering zou vereisen van 1 a 1,5, miljoen gulden. In de begroting werd een aantal abonnees van 20.000 aange nomen, een zeer hoog getal, dat bij het vroegere dagblad „De Banier" op geen stukken na ooit werd bereikt. Bij een abonnementsprijs van 28,per jaar, waarvoor men zou krijgen 5 dagen een blad van 4 pagina's en één dag van 8 pagina's, zou het nadelig saldo ruim 74.000 gulden per jaar worden. Het H. B. kan de verantwoordelijkheid niet op zich nemen om deze zaak ter hand te nemen. Bovendien zou het batige saldo, dat thans de partij van het weekblad heeft, voor de partij vervallen, waar door de verkiezingsacties (lectuurver- spreiding) ernstig benadeeld zouden worden. Tegen middernacht werden de bewo ners in de nabijheid van het Burg. Boumanplein te Middelharnis zaterdag avond opgeschrikt door een formidabele klap van op elkaar inrijdende auto's. Een Volkswagen, bestuurd door E. J. Witvliet uit Melissant had zich, in de achterkant van de langs het Zandpad geparkeerd staande Taunus van de heer Jac. Keuvelaar geboord. De be stuurder had, tijdens het rijden de ruit willen schoonmaken waardoor hij even de aandacht van de weg verloor, zijn V.W. werd van voren volkomen in el kaar gedrukt, zelf bekwam hij een lich te hersenschudding. SOMMELSDIJK Weer viarkt. De marktmeester van Sommelsdijk maakt bekend dat op 6 maart a.s. de gebruikelijke weekmarl<t zal worden gehouden op de bekende uren. DIRKSLAND Studievereen. der S.G.P. A.s. woens dagavond 6 maart hoopt de Studiever eniging der S.G.P. te vergaderen. De heer Joh. Beversluis zal dan een inlei ding houden over „Het streven naar eenheid". Belangstellenden zijn wel kom. Aanvang 7.30 uur. HERKINGEN Opbrengst collecte. De extra collec te voor de kerk heeft in de Ger. Ge meente opgebracht 200,18. Verkiezi/ngs ambtsdragers Ger. Gem. Heden dinsdagavond zal er in de Ger. Gemeente ledenvergadering worden ge houden, alsdan zal er verkiezing plaats vinden van ambtsdragers. Candidaten voor ouderling zijn: Jac. Drooger (aftr.) en L. V. d. Sluijs; voor diaken A. Doornhein, C. Huizer Hz., J. C. Melis sant (aftr.) en A. L. v. Mourik Pz. (aftr) STELLENDAM Burg. Stand over de maand jebr. '63. Geboren: Jacob Aren, zoon van P. Melissant en N. Mol. Wouterina, doch ter van P. Brinkman en M. van der Wekke. Overlijden: Pieter Kievit, oud 83 jaar, echtgenoot van A. Verbiest; Cornells Roon, oud 84 jaar, gehuwd geweest met W. Gebuis. Huwelijken: J. L. I, Kievit, oud 23 j. en J. Moijses, oud 18 jaar. Ingekomen: J. M. Troost van Haren, J. Langevoord en echtgenote van 's- Gravenhage, J. Bruggeman en gezin van Goedereede; P. M. van Dam-Huij- ser van Goedereede; K. C. Meijer en gezin van Ouddorp. Jaarvergadering. Op donderdag 7 maart hoopt de Herv. Vrouwen- en Mannenvereniging een gecombineerde jaarvergadering te houden in de kleu terschool. Aanvang kwart voor acht. Doopaangifte. Op vrijdag 8 maart is er gelegenheid in de consistorie der Ned. Herv. Kerk tot doopaangifte sav. om half acht. Doopsbediening zal ge houden worden op zondagmorgen 17 maart a.s. NIEUWE TONGE Kerkdienst. A.s. donderdag 7 maart sav. om 7.30 uur hoopt voor de Ned. Herv. J.V. „Unum Necessarlum" voor te gaan dhr. J. v. Woerden te Stolwijk (Z.H.) Tijdens deze dienst zal een col lecte worden gehouden voor de Jonge lingsvereniging. DEN BOMMEL Burg. Stand over de maand febr. '63 Geboren: Antonius Petrus, zoon van J. van der Maden en P. Verbeek; Adri- aantje, dochter van D. M. Geelhoed en L. A. Tamboer; Glijn Cornells, zoon van J. Mooijaart en G. van den Hoek. Overlijden: Hendrik de Jong, 74 jaar, e.v. M. Bakker. Ingekomen: J. C. IJpelaar uit Oolt- gensplaat; N. Luijendijk, echtgen. van J. C. IJpelaar uit Hellevoetsluis; C. M. Koene uit Oudenbosch; M. E. IJpelaar echtgen. van J. Vervloei uit Ooltgens- plaat. Vertrofcfcen; P. A. Buijs naar Breda; J. P. Dorsman naar Amersfoort; W. van Biert naar Rotterdam. De vuilnisbelt, met daarop het beruch te varkenshok, een bouwval die deze' benaming nauwelijks waard is. Op deze belt, waarop gedurende enige weken geen vuil was gestort moesten ongeveer 90 dieren hun kostje bij elkaar zien te halen. Toen deze wantoestand door ge meentewerklieden werd ontdekt waren reeds enkele diex'en gestorven( getuige foto onder) van ondervoeding en kou. Het aantal dode dieren benadert reeds de 30 en nog dagelijks sterven er ge middeld niet minder dan vijf. Het laboratorium te Rotterdam heeft momenteel enige dieren in onderzoek, waaruit nog zal moeten blijken of er besmettelijke ziekten zijn uitgebroken. NED. HERV. KERK Beroepen te Woerden G. Biesbroek te IJsselmondo. Middelharnis B. Haver- Icamp te Groenekan. Langerak en Op en Neder Andel kand. J. W. Koppenhol te Rijswijk. Oldebroek B. Eijsinga te Bar- neveld. Papendrecht V/. Vroegindeweij te Barneveld. Bedankt voor Maarssen B. Meijndert te Waarder. Woudenberg B. Haver kamp te Groenekan, Toegelaten tot de Ev. bediening. Van Herv. Geref. richting werden begin febr. tot de Evangelie bediening toege laten, de kandidaten J. L. W. Koppen hol te Rijswijk; J. H. v. d. Bank te Veenendaal; F. de Jonge te De Biit en J. V. d. Vlist te Utrecht. Dat het aantal vakaturen niet groot meer is, blijkt wel uit het feit, dat tot nu toe slechts op de eerste kandidaat drie beroepingen zijn uitgebracht. De overigen ontvingen er nog geen enkele. Ds. R. Steenbeek f. In de ouderdom van 81 jaar overleed te Amersfoort ds. R. Steenbeek, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. Ds. Steenbeek werd in 1908 kan didaat en in 1910 predikant van de ge meente Scherpenisse. Vervolgens dien de hij de gemeenten van Driesum, Hoogeveen, Wapenveld, Ridderkerk en vanaf 1931 tot zijn emeritaat in 1947, die van Zetten, Andelst. Daarna heeft hij nog als hulpprediker gearbeid in zijn laatste gemeente en na de komst van ds. J. v. Vliet aldaar, te Doeveren, In 1954 vestigde hij zich te Amersfoort, Een unicum! De heer W. A. de Groot, boekhandelaar van middelbare leeftijd te Harmeien, heeft l5:ans gezien door studie in de avonduren in twee jaar tijd met goed gevolg zowel-proponent- als kandidaatsexamen theologie af te leggen. Niet de m,anier! In Den Haag is een predikant, ds. J. Visser, die de speciale opdracht heeft te arbeiden onder de Middelbare scholieren. Op een feest- STAD AAN 'T HARINGVLIET Afgemijnd. Het perceel bouwland van de erven F. Vroegindeweij welk is ingezet voor 17.600,is door C. Arensman afgemijnd voor 21.000, OOLTGENSPLAAT Bidstond voor het Gewas. Woensdag 6 maart: Geref. Gemeente: nam. 2.30 uur en sav. 7.00 uur ds. P, Blok te Dirksland, Oud Gei'ef, Gemeente nam, 2,30 en sav. 7 uur ds. L. Gebraad te St. Philipsland. Uienveiling van dinsdag 5 maart 1963 Grove 24,09, middel 22,^20,—; drie- lingen 38,59, picklers 29,79. Aanvoer 95000 kg. De autoriteiten van de Zweedse plaats Kalix in de provincie Norr- botten hadden er iets op gevon den, dachten zij, om, het al te zeer uitgebreide aantal vossen in de bossen aldaar tot wat redelij ker proporties terug te brengen: zij boden vijftien kronen voor elk in te leveren vossenvel. Resultaat bleef niet uit. Er kwamen hele pakken treilen binnen en de be loofde premies werden uitbe taald. Maar al bleven rond Kalix nog evenveel vossen rondsluipen als voorheen. De luie „jagers" van Kalix bleken de vossen nog te slim af te zijn geweest. Zij wa ren naar de huiden-markten van Jokknokk en Gaellivare in Lap land gegaan waar vossenvellen voor de prijs van slechts vijf tot tien kronen te koop waren avond verscheen de dominé als „no zem" op het toneel. Een meisje ver klaarde enthousiast, dat ze nog nooit zo'n echte nozem avond gezien had, al dus lezen we in „Kerknieuws". Dit blad tekent hierbij aan: „Hoe-wel het ons duidelijk is dat men in 1963 geen feest avond met scholieren organiseren kan met een spelletje ganzebord, kan een dergelijke opvoering ons maar matig beltoren. Moet de jeugdpredikant nu ook nog de nozems, een nozem worden? GEREF. KERKEN Beroepen te 't Zandt: E, Rullmann te Vlagtwedde, Harderwijk H. Hortënsius te Ommen. Hardenberg W. Blanken te Kesterbork. Oosterwolde L. Buitenhuis te Houwerzijl, Oosterend T. v. Leeu- Vi^en te Molenaarsgraaf. Sliedrecht M. Grosoff te Bleiswijk. Baambrugge J. Schouten te Emmeloord. Aangenomen naar: Hardegarijp G. v. d. Veere te Harmeien. Baambrugge J. Schouten te Emmeloord. 's-Gravenhage (O.) F. Kraan, koopvaardij predikant. Bedankt voor: Hoogvliet, L. Riet veld te St, Pancras, Doezum G. Veen huizen te Grouw. CHR. GEREF, KERKEN Beroepen te Hilversum (O,) C, den Hertog te 's Gravenhage-W. Arnhem M. Vlietstra te IJmuiden. Heerde D. Plenstra te Delft. Bedankt voor Ouderkerk a.d. Amstel B, Bijleveld te Bussum, Zutphen Joh. Prins te Groningen. Drachten J. Visser te Dokkum. Maarssen M. v. Nieuwen- huijze te Amsterdam-W. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen, Capelle a.d. IJssel, St. Catharines, Leiden, Rotter- dam-Zuidwijk (2de maal) P. Blok te Dirksland. Artesia (Californië) C. Hege- man te Sioux Center. Bedankt voor Arnhem, N. Beijerland, en Tricht C. v. Dam te Rotterdam. St. Annaland, Rijssen en Vlissingen p. Blok te Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1