De Deltawerken en de visserij Ergerlijk geval ian dierenverwaarlozing C KgRTENEG^ZOON vertrekt van OudeTonge naar efang'' GoedereeiSe J\4editatie Ergernissen Training op de Theems Vrijdag 1 maart 1963 No. 3168 Chr. SÏREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EÏLAJNfDEN Ooitgensplaat BERNARDS. ZN. Voor platen en platenspelers Zondagsdiensten artsen Wij beginnen in dit nummer met een nieuw vervolgverhaal Fruitmanden en Friiitbaifies „*2)e '^rultc&^.trais" Varkens op Helissantse gors crepeerden van kou en ondervoeding 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Te.:. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wanneer men van de zijde der vis serijorganisaties aandringt op een spoedige totstandl^oming van een wet, die de tegemoetlcoming in de schade re gelt, dan is daarmee niet bedoeld te ontkennen, dat er van overheidswege los daarvan toch wel enige hulp wordt geboden. Het is een feit, dat er, voor zover mogelijk, met de visserij reke ning wordt gehouden. Met name Rijks waterstaat toont hiervoor veel begrip. Zij heeft bij Colijnsplaat een grote, rui me haven aangelegd, die later ook wel dienst kan doen voor de Vvferkzaamhe- den bij de afdamming van de Ooster- schelde en daarna als jachthaven, maar ze zorgde er toch voor, dat deze al in 1961 door de vissers van Arnemüiden en Veere gebruikt kon worden. Bij de schutsluis in de Haringvlietdam zijn een buiten- en een binnenhaven in uit voering, die voornamelijk door de vis serij zal worden gebruikt. Bij de laat ste is rekening gehouden met de moge lijkheid er een vissersnederzetting te vestigen met de erbij behorende outi- lage. We wezen er reeds op, dat met het doortrekken van de afsluitdijk naar Goedereede door het Zuiderdiep ter- wille van de vissers gewacht wordt tot die binnenhaven bruikbaar is. We kun nen dus niet anders zeggen dan dat Rijkswaterstaat beslist begrip heeft voor de moeilijkheden in de visserij en haar komt daarvoor zeker een woord van dank toe. Dit gaat echter geheel buiten de eigenlijke Delta-schadever goeding om. Afgezien van deze nood zakelijke voorzieningen, die dienen om de visserij uitwijkmogelijkheden te ge ven en haar voor ondergang te behoe den, zijn er vanzelfsprekend ook andere facetten aan deze zaak, waardoor scha de en moeilijkheden worden veroor zaakt. Het is dringend nodig, dat thans reeds de schaderegelingen tot stand ko men, die hierop betrekking hebben. Wat de garnalenvisserij betreft, een groot deel van deze vissers oefent het bedrijf momenteel uit met schepen en motoren, die niet of minder geschikt zijn voor de visserij meer buitengaats. Het verlies van vele garnalengronden zal de vissers dwingen, hetzij buiten gaats op de garnalenvangst te gaan het zij wegens afnemende vangsten over te schakelen op de kottervisserij op do Noordzee. Dit betekent, dat grotere schepen met sterlvere motoren en mo derne navigatie- en opsporingsappara- tuur dringend noodzakelijk zijn. Het Rijk wil hierbij wel helpen op beperkte schaal via de Herstelbank, maar de voorwaarden zijn beslist niet gunstig en er wordt niet voorzien in de financiële schade, die geleden wordt bij verkoop van de oude schepen. Hier is dus weer een leemte, doordat de wet ex art. 8 er nog niet is. Voor wat Stellendam be treft, het zeer diligente gemeentebe stuur heeft een gunstige regeling ont worpen, waardoor het mogelijk is voor de schippers, die willen omschakelen, aan de nodige credieten te koinen, n.l. 70 "/o van de totale kosten met garantie van de gemeente bij een bank en de rest kan via een renteloze geldlening van het Rijk verkregen worden volgens de Zelfstandigenregeling. Van deze re geling is al door een aantal vissers ge bruik gemaakt. Het is jammer, dat hier bij nog steeds niet de schade kan wor den verrekend, die ontstaat als de af te schaffen schepen en motoren bij ver koop uiteraard een prijs zullen opbren gen, die lager ligt dan de economische bedrijfswaarde ervan. Het is daarom beslist nodig, dat alle schippers-eige- naars die nu of later willen omschake len, hun vaartuig laten taxeren. Dan kan men, wanneer de wet er is en de schadeclaims kunnen worden ingediend het verschil tussen de opbrengst bij verkoop en de getaxeerde bedrijfswaar de beschouwen als aanwijsbare schade in de zin van de wet. De regering zal er toch wel niet aan kunnen ontkomen deze schade wettelijk te erkennen. Vol gens de inlichtingen, waarover wij be schikken zal binnenkort deze taxatie- mogelijkheid worden geopend. Het ligt voor de hand, dat er nog al lerlei andere soorten schade zijn of zul len ontstaan. Zo verliezen b.v. de gar- nalenvissers van Ouddorp en Brouwers haven visgronden binnengaats door de afsluiting, omdat daar normaliter 40 '/o van hun vangsten vandaan komt. Er ontstaat schade door de langere af stand tussen thuishaven en visgronden door hogere vaarkosten en kortere vis- tijd, dus lagere besommingen, door de noodzaak zich elders te vestigen, dus verhuiskosten, door dagelijkse verplaat singskosten, door het derven van in komsten wegens het deelnemen aan omscholingscursussen voor het behalen van de noodzakelijke diploma's voor hei, uitoefenen van de kottervisserij etc. Zo krijgen ook de Moerdijkers hun m.oei- iijkheden. Deze kuilvissers verliezen hun hele visserij. Daarvoor is n.l. een flinke stroom in het water nodig en deze verdwijnt met de komst van de dam grotendeels, terwijl bovendien, wanneer er door de spuisluizen water uitgelaten wordt, de nog aanwezige vis naar buiten wordt gespuid en niet meer terugkomt. Ook zal de nu reeds te con stateren vervuiling nog toenemen. Er zal hoogstens nog wat fuikenvisserij mogelijk blijven. Die Moerdijkers, die in de visserij willen blijven, kunnen dus niet's anders doen dan overschake len op de zeevisserij. Ze zijn gev/oon van maandag tot vrijdag van huis te zijn, dus dit is geeri bezwaar, zodat hier alleen het probleem ligt van de moge lijkheid om de daartoe nodige schepen aan te schaffen. Het schijnt ons toe, dat eerder dan voor de Zeeuwse vissers hier een mogelijkheid ligt voor Stellendam om de jongere Moerdijkers aan te trek ken. Daar het bezwaarlijk zal zijn voor de betrokken gemeenten hier financiële regelingen te treffen Hoge en Lage Zwaluwe en Klundert hebben er geen belang bij, omdat deze vissers zouden vertrekken en Stellendam kan zijn re geling niet op hen toepassen omdat ze geen ingezetenen zijn ligt hier o.i. een taak voor het Rijk om desnoods een in- i terim-regeling te treffen in afwachting van de definitieve schadevergoedings- wet. De grootste schade door de Deltawer ken zal geleden Vi/orden door de Zeeuw se oester- en mosselcultuur. Het ziet er naar uit, dat deze ondanks alle pogin gen, die door de betrokkenen worden aangewend om er nog iets van te red den wel zal verdwijnen. De directeur der Visserijen Ir. Lienesch, verklaarde nog dezer dagen dat de mosselvisserij zonder twijfel zich geheel naar de Wad- i denzee zal verplaatsen. Men weet, dat dit door het optreden van de bekende parasiet al gedeeltelijk het geval is en dat zich al een aantal Zeeuwen in Har- lingen heeft gevestigd. De afdamming der zeegaten zal dit nog meer noodzake lijk maken. Als er geen speciale voor zieningen worden getroffen voor de mo gelij klieid van het verwateren der mos selen en het kweken der oesters achter de toekomstige dammen loopt het met deze visserij op oen eind in Zeeland. Daardoor zullen gem.eente als Yerseke, Tholen en Bruinisse zwaar getroffen worden. Yerseke telt nu 200 mossel- oester- en kreeftenbedrijven een kleine 1000 mensen vinden hierin liun bestaan; ongeveer 60 "/o van de bevolking van 5000 zielen leeft direct van deze cultu res. Deze plaats staat dus voor een ramp als er geen compensatie komt en zou ineenstorten tot een dorp van 2000 men sen. Daarom heeft de regering al bij de behandeling van de Deltawet toe gezegd, dat er proeven genomen zou den worden in het Veerse meer in een speciaal proefbassin met kunstmatig kweken van oesters en het verwateren van de mosselen. Nadat in 1931 het Veerse Meer gereed was gekomen, is er echter nog niets aan gedaan, wel van de zijde der biologen in de vorm van voorbereidingen, maar niet door Rijkswaterstaat. In 1962 stond er 2 mil joen op de begroting (het zal totaal 15 miljoen kosten), maar voor dit jaar niets. De regering heeft verklaard, dat er technische m^oeilijkheden zijn gere zen. Men wilde n.l. zout water van bui ten overhevelen over de afsluitdijk, om dat een behooi'lijk zoutgehalte nodig is voor de proeven en de latere Uitvoering in de praktijk. Maar nu is gebleken, dat bij Noordenwind veel zoet Haringvliet- water tot voor het Grevelingenbekken komt en de definitieve kweek- en ver waterplaatsen moeten daar komen. Dit moet nu eerst onderzocht worden en de uitslag daarvan zal vóór 15 maart door de regering bekend gemaakt worden. Van deze beslissing zal dus voor deze Zeeuwse visserij enorm veel afhangen. Blijkt het onmogelijk een oplossing te vinden, dan is ze ten dode opgeschre ven. Men ziet dus, dat de Deltawerken naast de beveiliging die zij bieden ook kwade gevolgen met zich brengen en dat met name de visserij er de dupe van wordt. Het is daarom een eis van rechtvaardig heid en billijkheid, dat deze mensen door de Overheid hetzij in geld hetzij door compensatie maatregelen schade loos worden gesteld. Het wordt hoog tijd, dat de Deltacommissie ex art. 8 gaat opschieten met Iraar rapport en dat er spoedig een wettelijke regeling komt. Dan weten de belanghebbenden waaraan zij toe zijn. VOOR BETER MIDDELHflRNIS?TÉtt;Z32» K; „Wee der wereld van ergernissen! Want het is noodzakelijk dat de ergernissen komen, doch wee die mens door welke de ergernis kom.t." (Matth. 18 :7) De wereld is vol van ergernissen. Er gernis, wat wordt daar eigenlijk mee bedoeld? Het grondwoord door ergernis vertaald, doet ons denken aan een vo- gelvanger, die een val opzet. Stel het u maar heel eenvoudig voor. Misschien hebt gij in uw jeugd zelf ook wel zo iets gedaan. En als gij nog jong zijt, doet ge het misschien nog wel. Vier stenen worden opgezet. Zij vormen samen een afgesloten ruimte. Daar bovenop word^ een steen geplaatst in een schuine hou ding. Deze steen wordt ondersteund door een stokje dat ook in schuine stand staat. Onder dat stokje wordt nu wat voeder gelegd, het lokaas. De val is ge reed. Dat schuine stokje is het nu wat door ergernis is vertaald. Daar komt een vogel aan. Hij wordt verleid door het lokaas om op dat stok je te gaan zitten, orn zich te goed te doen aan het voeder dat er onder ligt. Maar het arme dier begrijpt niet dat dit hem noodlottig wordt. Want het stokje houdt hem niet. De klep valt dicht en de vogel is gevangen. Hij is een prooi van de vogelaar. Als Jezus over de wereld spreekt, dan bedoelt Hij daarmee de zondige wereld de wereld die in het boze ligt, het werk terrein van de Satan. Die is de grote vogelaar, de verleider tot zonde, uil eindelijk tot het verderf. Gij ziet hem werken reeds in het paradijs. Daar zet hij de val op! Het lokaas, de verboden vrucht, wordt er in gestrooid. Eva wordt er door aangetrokken. Zij zag dat de vrucht begeerlijk was om ver standig te maken. Zij wil er zich te goed aan doen. Zij neemt de vrucht en eet en de klep valt dicht. Eva is gevallen zij zit gevangen, zij is een prooi van de Satan. Eva, door de zonde de Satan toege vallen, gaat dadelijk het werk van de Satan doen. Zij wordt op haar beurt de valstrik voor Adam. Want zij gaf ook haar man en hij at-----zich dood. Vele nakomelingen hebben zij ge kregen. Allemaal mensen die hun beeld en gelijkenis dragen. Zij verleiden el kander tot zonde, voeren elkander naar het verderf. Ziet gij de valstrikken op de weg, die gij door deze wereld bewandelt? Zij zijn legio. Want men wordt verleid door leer en leven van anderen. Door de leer, wanneer in een boek of krant, een tijdschrift of geïllustreerd weekblad, door radio of televisie, door reclame in de etalage of op welke wijze ook de verleiding tot zonde aanwezig is. Door het leven, wanneer niet geleefd wordt overeenkomstig het woord van God en men daardoor een slecht voor beeld is voor anderen. Bent u zelf een ergernis, een aan stoot, een oorzaak tot zondigen voor een ander? Hoe menigmaal reeds? O, geef acht op uzelf. Want de weg is nauw die ten leven leidt. Weinigen zijn er die hem vinden. De weg ten verderve daartegenover is breed en ve len zijn er die hem bewandelen. Jezus roept het wee uit over deze boze, tot zonde verleidende wereld (mensen). Het is noodzakelijk dat de ergernissen komen, zo laat Jezus volgen. En vraagt waarom is dat noodzakelijk? Jezus be doelt daarmee: het kan niet uitblij ven dat de ergernissen komen, vanwege de boosheid en het woeden van Satan, vanwege de boosheid der mensen die de Satan zijn toegevallen. Daarom, zet de zonde zich als een proces voort. Zon de baart zonde, iedere keer weer. Maar had God dit dan niet kunnen verhinderen? O zeker, maar dat heeft Hij niet gewild. Waarom dan niet? Wij mogen hier God niet tot verantwoor ding roepen. Hij heeft alle dingen ge maakt om Zijns Zelfswil, ook de godde loze tot de dag des kwaads, Paulus laat zich in dezelfde geest uit als hij schrijft aan de Corinthieërs: Want er moeten ook ketterijen onder u zijn, opdat degenen die oprecht zijn, openbaar mogen worden onder u. Daarom moeten o,a, ook de ergernis sen komen, opdat de oprechten open baar komen. Doch al is het dat de er gernissen, de verleidingen tot zonde er moeten zijn, zo wordt daardoor toch niemand verontschuldigd, die een er gernis voor een ander is, leder heeft en houdt ook hier zijn eigen verant woordelijkheid. Daarom: wee de mens door welke de ergernis komt. Het zal hem, die een oorzaak tot zondigen is voor een ander, kwalijk gaan. Hij die een kuil graaft voor een ander, zal daar zelf in vallen. Deze woorden van Jezus zijn een waarschuwing opdat men niet een an der tot een valstrik zou wezen. Maar ook opdat men voor de valstrikken van een ander op zijn hoede zou zijn. Niemand gaat hier vrij uit. Van de beste geldt nog, dat hij dagelijks strui kelt in velen. Doch gelukkig als men Hem kennen mag, die tot een Verlosser uit des vogel- vangers strik in deze wereld gekomen is. Hij heeft om dit werk te kunnen doen Zichzelf gevangen laten nemen. Hij is daartoe een prooi van de Satan geworden, zonder dat nochtans de Sa tan iets aan Hem had. Kent gij Hem? Wat een voorrecht! Als gij valt, iedere keer weer, dan richt Hij de struikelen den weder op. Zijn onbezweken trouw zal nooit hun val gedogen. En voorts blijft deze regel: ziet dan hoe gij voor- zichtelijk wandelt, de tijd uitkopende, dev^'ijl de dagen boos zijn. Ds, H, C, v, d. Ent De groepscommandant der Rijkspoli tie, adjudant I, Benedick, te Oude Ton- ge is met ingang van 1 maart a,s. in gelijke functie benoemd te Putten, op de Veluwe, De heer Benedick kwam in 1955 naar Oude Tonge, toen nog in de rang van opperwa):;htmeester, vanuit Joure (Fr,), waar hij eveneens groeps commandant was. Niettegenstaande er heel wat huis vestingsproblemen voor zijn grote ge zin te overwinnen waren, was de heer Benedick, en met hem vrouw en kinderen, gauw ingeburgerd en zoals hij verwacht had, vond hij op Flak- kee een prettig en interessant ar beidsveld. In de afgelopen acht jaren is het gezin één geworden met Oude Tonge. Bij de feestelijke viering van het gou den jubileum van de Vissersvereniging „Ons Belang" van j.l. vrijdagavond in het vereen, gebouw te Goedereede, viel het oudst aanwezige lid, de B2-jarige oud-visser dhr. Johannes Orgers (mid den), de eer te beurt samen met de voorzitter van de Ned. Vissersbond, dhr. R. Brands (rechts) en de voorzitter van de Vissersvereniging „Ons Belang" dhr. A. E. Snijder (links), onderwijzer op het Havenhoofd, te worden vereeu wigd, Aan de gezichten van de drie heren is wel te zien dat er momenteel in de visserij zeker geen reden tot kla gen is, In ons blad van 1,1, dinsdag hebben wij reeds een uitvoerig verslag aan dit jubileum gewijd. Veertig jaar getrouwd. Heden vrij dag (1 maart) herdenkt het echtpaar W. Bom-Korteweg, Zuid Achterweg 2, zijn 40-jarige echtvereniging. Feestavond „L, Bazerque - groep" padvinderij. De „L, Bazerque-groep'^ van de padvinderij, afdeling Ooltgens- plaat, organiseert een feestavond op heden vrijdag (1 maart) 7,30 uur in „'t Centrum", De leiding berust bij de Hopman, de heer E, Beekman Ocksels, Ouders en belangstellenden zijn harte lijk welkom. "De training voor de komende jaarlijkse bootrace tussen de ploegen van Cam bridge en Oxford op 23 maart a,s, is weer in volle gang. Ondanks de koude kan men de deelnemers schier dagelijks op de rivier zien oefenen om hun stijl nog meer te perfectioneren en hun snelheid nog meer op te voeren. Op de foto zien we de ploeg van Oxford aan het oefenen voor de grote strijd. MUZIEKHANDEL MIDDELHARNIS Van zaterdag 2 maart v.m. 12 uur t.m. maandag 4 inaart v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Dlrksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft de heer Terlouw, dieren arts te Middelharnis, tel. 2357. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 3 mrt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nw. Vossemeer, St. Philipsland en Oud Vossemeer dienst dokter L. D. A, Looysen, tel, 01660-542, Tholen en dokter Renes, tel, 400, Oud Vossemeer, ZIE TWEEDE BLAD Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS HERKINGEN Opbrengst collecte. Uitgaande van :de Ned, Chr, Land Arb. Bond heeft de collecte voor D,E,L, .Draagt Elkanders Lasten" opgebracht de som van 91,bijeengebracht door de da mes Lien Looij, Riet Looij en Bep van der Wende, De dames en de gevers (sters) hartelijk dank, Herkozen. In de gehouden jaarver gadering der Landarbeidersvereniging Herkingen, zijn als bestuursleden her kozen Jac, Bestman en C, Huizer Hz, Biddag. A,s, dinsdag 5 maart zal er in de Geref, Gemeente biddag worden gehouden door ds, P, Blok van Dirks land, des v,m. 10 en des avonds 6.30 uur. Na de dienst ledenvergadering. Op 1 maart 1957 werd de heer Bene dick benoemd tot adjudant, in oktober 1961 vierde hij zijn 25-jarig jubileum bij de politie en toen is ondubbelzinnig ge bleken hoezeer men, zowel onder de burgerij als in de kring van de politie, de adjudant waardeert en hoog adht. Hij heeft behalve Oude Tonge ook de gemeenten Nieuwe Tonge, Ooltgens plaat en Den Bommel, met inbegrip van de grote buurtschappen Achthui- zen, Zuidzijde en Langstraat, onder zijn politioneel toezicht; hij is de bevolking steeds met tact tegemoet getreden en in de groep kent men hem als een be kwaam, ervaren en humaan comman dant. Grote vriendschap is ook ge groeid met de collega's-commandanten van de groepen Middelharnis en Oud dorp, Toen dinsdag j.l. de gemeentewerklic- den van DirksJand huisvuil stortten op de vuilnisbelt op het gors tussen Her kingen en Melissant, kwamen zij tot de lugubere ontdekking, dat een groot aantal varkens aldaar, eigendom van de 76 jarige E.S. te Melissant in zeer ver waarloosde en zorgelijke toestand ver keerden. Er lagen een aantal dode die ren, anderen zaten onder de zweren en liepen te creperen, blijkbaar van de honger. De gemeente-werklieden heb ben hiervan direct kennis gegeven aan burgemeester H. Bos, die onmiddellijk opdracht gaf aan de Rijkspolitie en de dierenarts, om een onderzoek in te stel len. De burgemeester heeft zich van de situatie persoonlijk op de hoogte ge steld. Rijkspolitie, Veeartsenijkundlge dienst en Dierenbescherming stellen vandaag onderzoek in. Toen de Rijkspolitie wachtmeester Brinkman te Melissant in samenwer king met de Rijkspolitie te Dirksland en dierenarts Wagner van Dirksland op het terrein kv/amen troffen zij zes dode varkens aan en ongeveer tachtig nog levende dieren, die in zeer zorgerlijke toestand verkeerden. Do dode dieren v/aren aangevreten van de ratten en de varkens hadden grote happen in de cadavers gedaan. Het was een toestand die alle menselijke begrip te boven gaat. Het is niet uitgesloten dat er nog meer dode dieren onder het huisvuil liggen. De officier van Justitie is er van in kennis gesteld en ook de Vereniging van Dierenbesclrerming en de Veeartsenij- kundige dienst, die heden vrijdag ter plaatse een diepgaand onderzoek zul len instellen. Vermoedelijk is er var kenspest uitgebroken en zal er weinig aan te doen zijn om hier nog redding te brengen. Het is onbegrijpelijk dat de eigenaar van de varkensstapel bij de bittere koude geen maatregelen heeft getroffen voor betere huisvesting en goede voeding. Slechte voeding en huisvesting De vuilnisbelt bevindt zich op het gors van de heer E,S,, waar de varkens in het huisvuil hun kost moeten op- scharrelen. De dieren werden wel bij- gevoederd, wat naar men ons mededeel de geschiedde van afval van de Vic- toriafabriek, waar echter niet voldoende voedsel in zit. Vermoedelijk zijn dan ook alle dieren ondervoed. Voor de huisvesting staat er een oude autobus met een nauwe doorgang, waar alleen de kleinere varkens onderdak in kunnen vinden, Aan deze autobus waren afdakken getimmerd met houten schotten, bestemd voor de grotere var kens, waar deze beesten bij de strenge vorst niet genoeg beschutting hadden. Er lopen op het gors van andere eige naars wel meer varkens maar deze zijn met de strenge vorst weggehaald en in landbouvv'schuren ondergebracht. De heer E. S. heeft dit niet nodig geoor deeld, bij het verhoor dat de eigenaar door de politie is afgenomen nam hij een zeer apatische houding aan. Dat dit geval eerst heden is uit gekomen ligt hierin, dat men door op- dooi van de wegen ée laatste weken geen huisvuil heeft kunnen storten en er op dit afgelegen oord, niemand kwam. Bij de ontdekking van deze er gerlijke verwaarlozing is het begrijpe lijk direct aangegeven, waarop de auto riteiten hebben ingegrepen, met als ge volg dat vandaag door genoemde instan ties een breder onderzoek plaats heeft.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1