Zestigjarig huwelijk echtpaar O.M.Melaaril-vanast De Deltawerken en de visserij Flakkee levert te weinig leerlingen De slaande hand' Voorlichtingsavond R.H.B.S. yAUXHALL C.H.U.-Kiesverenigingen vergaderen 6 april Casco van eeniachtzoek Opleiding voor Kleuterleidsier Gratis puin Dinsdag 26 februari 1963 No. 3167 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Schaderegeling urgent Nieyw vervolgverhaal 99 25 jaar Zaadhandel H.K.van Alphen te Nieuwe Tonge Ingesloten vaartuigen kunnen slechts door de dooi worden bevrijd Weereen tweede sleepboot voor veerdienst naar Brabant Schip met kolen kwam naar Slulshaven flngst over drie opvarenden te Rotterdam (v/h Stad aan 't Haringvliet) Directeur Hut: t f Garage Knöps CENTRALE VEILING Middelharnis 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tei. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 1 Enkele weken na de stormramp van 1953 is door de regering een commissie ingesteld die een rapport moest uit brengen over de afsluiting der zeega ten en de gevolgen daarvan, de z.g. Del tacommissie. Deze bracht na enkele ja ren studie haar eindrapport uit en daar na hadden de betrokken departementen enige tijd nodig om één en ander in een wetsontwerp neer te leggen. Dit wets ontwerp werd in het najaar van 1957 in de Tweede Kamer beliandeld en met een kleine wijziging aangenomen. De Eerste Kamer nam het ontwerp in 1958 aan en zo kon de „Deltawet" in wer- Ising treden. Ze omvat slechts 10 ar tikelen. Eén ervan, art. 8, is van zeer grote betekenis, want het omschrijft het recht van de gedupeerden op schade vergoeding. Omdat het telkens weer ter sprake komt ,drul^ken we het hier in zijn geheel af. „Bij of krachtens afzonderlijke wet worden regelen igesteld omtrent tege moetkoming, hetzij door het treffen van voorzieningen, hetzij in geld, in schade, welke door de in artikel 1 onder I be doelde werken voor de visserij en aan verwante bedrijven en voor andere daarvoor in aanmerking komende ont staat". Uit de formulering van dit artikel blijkt ten eerste, dat er een afzonder lijke wet moet komen, die de schade regelt of krachtens welke een schade regeling bij algemene maatregel van bestuur kan tot stand komen. Voorts, dat in deze wet geen voorschrift voor een integrale (volledige) schadevergoe ding is opgenomen. Er werd gesproken van een „tegemoetkoming". Daartegen werd in de Tweede Kamer sterk geop poneerd, want men vond een integrale vergoeding beslist nodig. Minister Al- gera, die het ontwerp in hoofdzaak ver dedigde, zei echter, dat „de inhoud van art. 8 niet prejudicieert (vooruitloopt) op de inhoud van de afzonderlijke wet" m.a.w. het is mogelij!?:, dat deze verder gaat dan de huidige omschrijving van de wet, indien daarvoor aanleiding blijkt te zijn (formulering van de mi nister). Dit betekent dus, dat alsnog een integrale vergoeding tot de mogelijk heden behoort. De Kamer heeft zich bij deze interpretatie neergelegd. Verder houdt art. 8 in, dat de schade zowel door het treffen van voorzienin gen van sociale of technische aard (ha vens etc.) alswel in geld kan worden geregeld. En tenslotte, dat niet alleen de visserij en aanverwante bedrijven, dus de handel en industrie op dit ge bied, maar ook andere gedupeerden zo als de landbouw, de griend- en rietcul- tuur en de scheepsbouw eronder vallen. Voorts blijkt uit de redactie van dit artikel, mede gelet op art. 1 van deze wet, dat deze regeling niet zal gelden voor andere waterstaatswerken dan de afsluitdijken der zeearmen en binnenwaarts in het Deltagebied aan te brengen afsluitingen (zoals de Gre- velingdam) veroorzaakte schade. Zo valt b.v. de schade vanwege de Lau- werszeewerken er niet onder. Daar dit onbillijk zou zijn voor Zoutkamp en nabijgelegen vissersplaatsen is van re geringszijde beloofd, dit in een afzon derlijke regeling op te nemen, zodat de ze vissers uiteindelijk eveneens tege moetgekomen kunnen worden. Daar het in elkaar zetten van een wettelijke regeling van schadevergoe ding een bijzonder moeilijke bezigheid schijnt te zijn vanwege de gecompli ceerdheid der materie de regering wil hierbij blijlibaar nauwkeuriger en zuiniger te werk gaan dan bij de ramp schade heeft zij nog in 1958 een spe ciale commissie in het leven geroepen, die bekend staat als de Deltacommissie ex art. 8. Ze staat thans onder leiding van mr. Soudijn van de directie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Deze commissie heeft de opdracht aan de regering een voorontwerp van wet voor te stellen, dat een regeling geeft van de schadevergoeding voor de gevol gen van de Deltawerken. Zij is nu al langer dan vier jaar aan het studeren en volgens onze informaties, die uit of ficiële bron afkomstig zijn, is ze nog •ang niet klaar! Ze heeft nog veel pro blemen op te lossen en het kan nog ge ruime tijd duren vóór ze een regeling heeft ontworpen, die dan nog door de regering moet worden bekeken en even tueel gewijzigd, alvorens een wetsont werp bij de Staten-Generaal kan wor den ingediend. Het spreekt vanzelf, dat het bedrijfs leven hierover allerminst te spreken is en dat er grote ontevredenheid heerst over deze trage gang van zaken in Zee land en op Goeree. Ook in de Tweede Kamer worden elk jaar bij de behan deling van de begroting van Landbouw en Visserij harde noten gekraakt over deze zeer onbevredigende situatie. Het 'S n.l. zo, dat al in 1959 met de Delta- W'erken begonnen is en dat derhalve de gevolgen daarvan voor de visserij reeds duidelijk merkbaar zijn. De vissers van Arnemuiden en Veere hebben door de afsluiting van de Zandkreek en het Veerse Gat hun vaartuigen moeten ver- jeggen naar de nieuwe haven bij Co- "jnsplaat. Binnenkort zullen de vissers Van Stellendam en Goedereede de ha ven bij de schutsluis definitief in, ge bruik moeten gaan nemen. Eerstge noemde vissers komen niet in aanmer king voor vergoeding van hun buskos- ten via de bestaande migratieregeling en voor de laatstgenoemden zal men bovendien de afstand wel te klein vin den. De Stellendam^mers verliezen straks elke dag enkele visuren, omdat ze vanuit de nieuwe haven helemaal om de bouwput heen naar hun visge- bied moeten varen. Voor de garnalen- vissers en hen, die bij de mossel- en oestervisserij in Zeeland betrokken zijn, wordt het hoog tijd, dat men weet waar men aan toe is. Maar men vaart in de mist en het is dus geen wonder, dat ver schillende Kamerleden zich enkele we ken geleden de tolk maakten van de vissers en de minister scherp aanvielen. Het ZeeuwseKamerlid Van Dongen r.k. vroeg zich zelfs ai, of het niet-in de be doeling ligt zolang te studeren tot de laatste gedupeerden verdwenen zijn en men dan kan concluderen dat er geen vraagstuk meer bestaat! Ook de lieren Kodde (s.g.p.), Vermooten (p.v.d.a.), Aantjes (a.r.) en de Ruiter (c.h.) hebben het pleit gevoerd voor een spoedige re geling. De minister wist niets anders te zeggen dan dat het advies der commis sie nog wel enige tijd op zich zal laten wachten en dat er binnenkort een inte rimrapport zal worden uitgebracht. Wat dit zal inhouden onthulde hij echter niet. In de kring van de vissersorganisaties met name in de Ned. Vissersbond, waar bij de plaatselijke vissersverenigingen van Stellendam, Goedereede en Oud- dorp zijn aangesloten en in Zevibel de Zeeuwse bond), is men er bovendien niet over te spreiden, dat de Commissie ex art. 8 alleen uit ambtenaren bestaat van zes verschillende departementen en het bedrijfsleven er niet in vertegen woordigd is. Dat was bij de commissie- Van der Zaal, die voor de gedupeerden van het IJselmeer een schaderegeling moest ontwerpen, anders. De minister heeft dit echter steeds afgewezen. Men zou nu denken, dat de commissie dan toch in elk geval contact en informatief overleg met de vissersorganisaties op prijs zou stellen, maar dit liet steeds veel te wensen over. Het moet voor haar toch wel van groot belang zijn een In cns /ulfeCxid nummer hopen wij met een nieuw vervolgverhaal aan te vangen. Deze keer is het van de be kende schrijver Hugo Kingmans en ge titeld: Het is een verhaal dat zich afspeelt in liet zakenleven; een bekende zaak die prima waar leverde en een goede naam had l^reeg (oneerlijke) concurren tie waardoor deze zaak personeel moest ontslaan en van lieverlede teniet ging. De eigenaar van de zaak was een slap figuur, hij had geen energie vol doende om er op tegen op te tornen ondanks de steun van zijn vrouw. Om zijn leed te vergeten geraakte hij aan de drank; een keer toen hij teveel aan Bachus had geofferd ontstond een vecht partij, waardoor hij in de gevangenis terecht kwam. Maar daar geraakte hij tot inkeer; toen hij op vrije voeten kwam werd hij door vrienden geholpen en kon hoewel in een kleine zaak, toch weer een bestaan vinden. Wij hebben van Hugo Kingmans reeds meer verhalenin ons blad ge plaatst en twijfelen niet of dit span nende verhaal zal onze lezers en leze ressen weer zeer boeien. In „Zaadbelangen" van 31 jan. j.l. la zen we het volgende bericht: Onlangs was het 25 jaar geleden, dat de heer H. K. van Alphen te Nieuwe Tonge op het eiland Flakkee zijn han del In tuin-, bloem- en landbouwzaden begon. In feite dateert de grondslag van zijn zaak reeds 66 jaar terug, want reeds in 1896 werden door de vader en grootvader van de heer v. Alphen land bouwzaden, zoals voederbieten Groen kraag en Rosa, alsmede uien, Rijnsbur ger en Wortelen, Flakkeese geteeld en verhandeld. 25 jaar geleden breidde de huidige eigenaar deze handel uit met tuin- en bloemzaden. Niet alleen in zijn eigen zaadwinkel, maar ook door tussenkomst van zijn agentencorps gaan er jaarlijks heel wat palvjes de deur uit. De heer van Alphen is een serieus man met gedegen val<kennis, die in zijn eigen grote tuin elk jaar proeven met groenten, grassen, landbouwgewassen en vooral ook bloemen neemt. Aan de laatste heeft hij zijn hart verpand. Naast de zaden verhandelt hij ook bloembollen, heesters en bomen, waar van hij alle eigenschappen weet te ver tellen en zijn klanten een vakkundige voorlichting weet te geven. Vermelden we tenslotte nog dat in de loop der jaren verschillende artike len in Floriade, Huis en Hof van zijn hand zijn verschenen. Wij wensen hem voor de toekomst een nog stijgend succes toe in zaken MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Wereldgebedsdag. Op vrijdag 1 mrt. a.s. houdt de Ned. Chr. Vrouwenbond i.v.m. de Wereldvrouwen gebedsdag in het Ned. Herv. Vereen gebouw in de Ring een samenkomst om sav. 8 uur. overzicht, een soort inventarisatie te hebben van alle mogelijke schadege vallen, die zich in de praktijk kunnen voordoen .Maar zij heeft daar vier jaar lang 'blijkbaar geen behoefte aan gehad. Daarom heeft verleden jaar het bestuur van het Visserij schap een eigen Delta commissie in het leven geroepen, die gegevens omtrent de schade moet ver zamelen en de belangen van de gedu peerden bij de regering en de officiële commissie ex art. 8 moet bepleiten. De ze commissie heeft haar taak met voort varendheid ter hand genomen en is erin geslaagd het nodige contact tot stand te brengen. Ze heeft zowel in Zeeland als op Goeree hearings gehouden met de vissers, ten einde op de hoogte te komen van de diverse soorten schade in de be trokken gemeenten en in de verschil lende sectoren van de visserij. Het gaat hierbij over de garnalenvisserij in Ar nemuiden, Veere, Ouddorp, Brouwers haven, Stellendam en Zoutkamp, de mossel- en oester cultuur van Yerseke, Tholen, Bruinisse en Zierikzee en de kuilvisserij van Moerdijk. De problemen zijn voor de onderscheidene plaatsen en sectoren nogal uiteenlopend en daarom is het nodig, dat de departementale commissie beschikt over een zo groot mogelijk aantal gegevens inzake de schade, die tengevolge van de afdam- mingen in het Deltagebied is of zal ont staan. Het is erg jammer, dat studies van regeringscommissies, vooral als het over financiële kwesties gaat, altijd zo enorm lang schijnen te moeten duren. Uit al les blijkt, dat het weer een krenten- wegerij in optima forma gaat worden. .Aan d& éne kant wordt er met over heidsgeld gesmeten zie de jaarlijkse verslagen maar van de Rekenkamer, de posten op de Rijksbegroting etc. doch anderzijds wordt gepoogd de schade uitkeringen tot minder dan een redelijk minimum te reduceren. De kosten van de uitvoering van het hele Deltaplan zijn destijds geraamd op 1800 miljoen gulden en dat wordt dus wel een twee miljard. Elke vergoeding van schade aan gedupeerde vissers, die tenslotte toch economische slachtoffers worden van de Deltawerken, verzinkt daarbij ver in het niet. DIRKSLAND Studievereniging der S.G.P. A.s woensdagavond 27 febr. hoopt de Stu dievereniging der S.G.P. te vergaderen. De lieer A. H. ten Tove zal dan een in leiding houden over „De Middenstan der." Belangstellenden zijn welkom. Aanvang 7.30 uur. Kerknieuws. Ds. P. Blok heeft een beroep ontvangen naar de gemeeneen te Waardenburg, Benthuizen en Leiden en bedankt voor de beroepen uit de ge meenten te Rijssen, Vlissingen en St. Annaland. STELLENDAM Naar wij vernemen zijn gisteren (maandag) door de Rijksloodsdienst na bij Goeree Havenhoofd op de zgn. „Kwade Hoek" waterstandpeilingen ge houden, waaruit is gebleken dat er daar bij pal hoog water plaatselijk toch slechts van 2.00 tot 2 70 meter water staat, waardoor van het voornemen het ijs te breken met de grote, 60 jaar oude stoomsleper de „Christiaan Bunnings" moet worden afgezien omdat deze boot reeds een diepgang heeft van ruim 2.70 meter! Het breken van het ijs brengt uiter aard in deze ondiepe geul grote moei lijkheden met zich mee, het dient vol gens insiders bij afgaand water te ge beuren zodat het ijs door de ebstroom wordt afgevoerd, terwijl er bij laag wa ter geen vaargeul overblijft en het schip dus gelijk en wie weet voor hoe lang aan de grond zou komen te zitten met alle risico's van dien. Ook wordt niet verwacht dat er spoedig meer wa ter, een hoger tij dus zal komen omdat volgende week de zgn. luie tijen be ginnen. Zo liggen de ingevroren visserssche pen in de Stellendamse haven wier po gingen het open water te bereiken faal den nog steeds in de greep van het ijs, terwijl de schepen die met de vorst in de Deltahaven zijn gebleven reeds voor 10,000 en meer hebben besomd. In verband met de komende kamer verkiezingen komen de C.H.U.-kiesver enigingen op 6 april bijeen in Vita No va te Sommelsdijk. De voorzitter van de Chr. Hist. Unie, de heer Beernink zal hierbij tegenwoor dig zijn en als spreker optreden. Er zal een forum worden gevormd uit de kamerleden Beernink en de Ruiter en Ir. M. Geuze, waar de vragen op kunnen worden afgevuurd. OOLTGENSPLAAT Afbraak hervormde pastorie aanbe steed. Door de kerkvoogdij der Her vormde gemeente is de afbraak van de oude pastorie aan de Voorstraat, waar t.z.t. een nieuwe zal worden gebouwd in het openbaar aanbesteed. Er waren twee inschrijf biljetten ingekomen. De heer Anth. Kamp G.zn. schreef in voor 105,en Metaalhandel en Sloopwer ken Heuvelman Ooltgensplaat N.V. voor 99,Het werk is aan de heer Kamp gegund, die maandag j.l. al reeds met 'het slopen is begonnen. Toen vorige week de dooi enigszins intrad en het ijs op de rivieren met de dag verminderde werden er van de drie sleepboten, die de veerboot „Gorinchem V" bij zijn tochten van Ooltgensplaat naar Dintelsas assisteerden er twee „vriendelijk" bedankt voor hun goede diensten. Eerst ging de „Lambert" van de Firma Schless uit Dordrecht naar huis en de „Contantina", die stukken had, moest vanzelf uit de vaart worden genomen. Alleen de „Broedertrouw VI" bleef om de havens wat ijs-vrij te hou den en als het soms nog eens nodig mocht zijn de „Gorinchem V" bij on gunstige getijen te helpen. Die hulp bleek op het laatst van vorige week weer al hard nodig en j.l. maandag was net weer zover, dat er een tweede sleep- ooot werd opgeroepen. Men neemt geen risico, want met de strenge vorst van de laatste nachten krijgt men veel ijs en het ijs dat naar de bodem van de rivier is verhuisd komt weer terug. Maandag kwam voor één dag de „An ton" assisteren, vandaag (dinsdag) wordt deze boot, die naar elders moet, vervangen door de „Herta", beiden van ie Firma Schless uit Dordrecht. De .liensten worden overdag vrij normaal ritgevoerd. 's Morgens vroeg en sav. wordt niet gevaren. Sluishaven bij Ooltgensplaat is de enige haven op Flakkee die „open" en bereikbaar is. Door regelmatige vaart van de veerboot en de sleepboten wordt het ijs gebroken en mitsdien kan men ook in deze harde winter (als het ijs op s'? rivier het toelaat) de Sluishaven be reiken Vorige week heeft schipper P. van Houten uit Mechelen (België) het bui tenkansje waar genomen. Hij lag al ruim acht weken met een lading eier- kolen in Wemeldinge. Voor Kerstmis was hij daar gestrand en kon zijn be stemming, in dit geval de haven van Oude Tonge, niet meer bereiken. Don derdag was het enigszins mogelijk uit te varen en werd de Sluishaven bin nen gelopen. Zijn motorspits „Eva" was geladen met 274 ton eierkolen, bestemd voor de Firma P. de Korte en Zn. te Oude Tonge. Vrijdag en zaterdag werd het schip gelost en de kolen docr ge noemde handelaar over de diverse af nemers op het eiland gedistribueerd. De brandstof was overal welkom, al kan er in dit geval niet worden gesproken dat men erg schaars heeft gezeten. De firma De Korte had gezorgd dat er vóór de vorst een ongekende hoeveel heid brandstof op zijn uitgestrekte ter reinen aanwezig was. Zelfs méér dan normaal. Alleen het bovengenoemde schip was achter moeten blijven en nu de vorst aanhoudt kan van deze lading nog fijn worden geprofiteerd. Het is mogelijk aan de firma De Korte te dan ken dat Flakkee ruim van brandstof was voorzien, vooral als men de be richten van andere eilanden verneemt en zelfs aan de vaste wal, waar kolen geheel ontbraken of schaars verkrijg baar waren. Al zitten wij dan op een eiland, wij mogen niet mopperen over de voorziening van brandstof, „goed" water, gas, licht en wat er aan verdere levensbehoeften nodig is. Wij, eiland bewoners waren dikwijls beter af dan de mensen in de stad en op het vaste land. Zaterdag 23 februari 1963 was er uit Heusden een casco van een jacht ver trokken met bestemming Bergen op Zoom. Aan boord bevonden zich drie mannen. Zaterdagavond om 5.45 uur passeerde het scheepje, dat 12 meter lang is en een motor van 270 pk. heeft, de vluchthaven te Dintelsas. Inplaats van deze haven binnen te lopen was de bemanning zo onverstan dig om door te varen. Er was toen al veel ijs op de rivier. Zondagmorgen toen het casco nog niet te Bergen op Zoom was aangekomen werd groot alarm gemaakt. Rivierpolitie en Water staat werden gealarmeerd en aan diver se havens langs de vaarroute werden inlichtingen ingewonnen die echter tot geen resultaat leidden. Ook de politie te Ooltgensplaat werd verzocht de oever af te zoeken, maar er was geen spoor van het scheepje te bekennen. De eige naar, de heer van Weenen uit Bergen op Zoom vervoegde zich met de familie leden van de bemanning bij de heer J. Bolijn, walkapitein te Dintelsas, die alle moeite voor opsporing heeft ge daan. Men had het scheepje en zijn bemanning reeds afgeschreven toen zondagmiddag een telefoontje uit Ber gen op Zoom kwam, dat 'het daar veilig was aangekomen. Het bleek, dat men zaterdagavond bij de Grevelingendam was omhoog gevaren en zondagmorgen Het echtpaor D. M. Melaard-i)au Ast, afkomstig van Stad aan 't Haringvliet, wonende Wiekstraat 65, hoopt woens dag 27 februari te herdenken dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk tra den. Per advertentie is van dit heugelijke feit reeds kennis gegeven en wij maken er hier nog eens melding van omdat de ouderen te Stad aan 't Haringvliet het jubilerende echtpaar wel zullen ken nen. De heer D. M. Meiaard is 84 en zijn echtgenote 82 jaar en beiden zijn nog redelijk gezond. Het echtpaar heeft tot in 1919 te Stad aan 't Haringvliet ge woond, waar hij werkzaam was in de landbouw. O.m. werkte hij geruime tijd bij dhr. Joh. Koert. Het was toen hard werken voor een mager loon, waarom de heer Meiaard omzag om wat meer te kunnen verdienen. Hij kon te Rot terdam een waterstokerij overnemen, een gemengd bedrijf, annex kolenhan- del, wat hij aanvaardde en wat toen een hele overgang was, zó uit het land, zó in de handel. Het was in zo'n wa terstokerij ook aanpakken van de mor gen tot de avond, maar hard werken waren ze beiden gewoon. Het liep goed, maar het pandje waar de zaak is ge vestigd werd later verkocht door de huiseigenaar, zodat ze particulier moes ten gaan wonen. De heer Meiaard moest naar ander werk omzien en het was toen met de werkgelegenheid te Rot terdam ook niet zo best. Hij zette een houtzagerijtje op, tot de tijd dat hij weer een gescliikte waterstokerij kon overnemen. Dit gelukte, waarin hij tot eind 1956 dus tot zijn 74e jaar in heeft gewerkt. Het echtpaar heeft één zoon, de heer A. Meiaard, wonende Meiendaal 249 te Rotterdam, die van jongsaf op kantoor werkt en sinds 1947 dus 28 jaar bij de fa. Stokvis te R'dam. Er zijn 3 kleinkinderen en 3 achterkleinkinderen. Het diamanten huwelijksfeest zal in de familiekring worden herdacht en het jubilerende echtpaar zal het van de ve le vrienden en kennissen die ze hebben zeker niet aan belangstelling ontbreken. En ongetwijfeld zullen meerdere vroe ge dorpsgenoten uit Stad aan 't Haring vliet op deze dag een blijk van medele ven zenden, met dit wel zeer zeldzame jubileum. De heer T. P. Hut, directeur van de R.H.B.S. te Middelharnis, heeft op de jaarlijkse voorlichtingsavond aan de ouders van a.s. H.B.S.-ers een belang rijke mededeling kunnen doen. De kin deren, die dit voorjaar de lagere school verlaten, krijgen gelegenheid geduren de drie maanden, elke zaterdagmorgen naar de H B.S te komen, waar ze dan onderwijs genieten door daarvoor aan gewezen leraren, waarna, ze proefwerk- jes zullen moeten maken. Aan de hand daarvan zal de examencommissie uit maken, welke kinderen voor de H.B.S. geschikt zijn. „Dit heeft het voordeel, dat de kin deren in een vertrouwde omgeving zijn, doordat ze er geregeld les krijgen, ze leren op die manier de leraren en le raressen kennen en tevens hun aan staande schoolmakkertjes. In het verleden is het voorgekomen, dat kinderen, die op school goed mee konden, bij het examen werden gehin derd door zenuwen. Dat heeft men op deze manier op kunnen lossen. Boven dien behoeven de kinderen, die van verschillende scholen komen, niet meer te wennen aan de manier van lesgeven,'' aldus de heer But. Deze mededeling werd door de ouders van de leerlingen goed ontvangen en reeds 51 ouders gaven hun kinderen op voor het „proefklasje". Nu is ook het kwaad bezworen, dat de kinderen, wan neer blijkt dat ze het niet kunnen, een jaar bij de andere kinderen achter zijn, zodat ze een andere school kunnen gaan bezoeken, tegelijk met de kinderen, waarmede ze op de Lagere school gin gen. Al geruime tijd bestaan er plannen tot het vestigen van een Middelbare Meisjesschool. Vanzelfsprekend kwamen er op de voorlichtingsavond, vragen ,naar voren. De heer Hut moest de ouders mededelen, dat de Secretaris Generaal geen mogelijkheid heeft ge zien de M.M.S. voor Goeree-Overflak- kee op de begroting 1963 te plaatsen, zodat de kansen voor dit jaar verkeken zijn. Tevens kon de heer Hut mededelen, dat toen de H.B S. in 1917 werd opge richt, het aantal leerlingen werd ge schat op 240. „Dit aantal is thans pas bereikt. Hieruit blijkt, dat men op Flakkee over het geheel genomen, te weinig leerlingen levert aan de H.B.S. De mening bij de ouders heeft post ge vat, dat zij zelf dit ondervv'ijs niet heb ben kunnen genieten en dat het voor toen men vlot kwam, liep het scheepje op een andere plaats weer aan de grond. De bemanning is door het oog van een naald gekropen, want het cas co bestond uit alluminium en het is een wonder dat het niet tegen de ijsschotsen is lekgestoten. hun, kinderen te hoog gegrepen is," al dus de heer Hut, die er de ouders op wees, dat de kinderen niet meer tevre den zijn met een oude fiets, zoals hun ouders vroeger, maar dat ze een brom fiets willen hebben. „Zo is het ook met het onderwijs. De kansen zijn er en we mogen die kansen de kinderen niet onthouden. We kun nen geen genoegen nemen met het aan tal kinderen, dat de H.B.S. bezoekt, want tijdens kontakten met schoolhoof den is gebleken, dat er veel meer kin deren zijn, die normaal begaafd zijn en waar de H.B.S. beslist niet te moei lijk voor is," zo wees de heer Hut op de mogelijkheid voor de kinderen, die thans nog de Lagere School bezoeken, maar binnenkort op een andere school zullen moeten belanden. Middelharnis Telefoon 2043 Er heeft onlangs in ons blad een op roep gestaan om te komen tot een op leidingsinstituut voor kleuterleidsters op Goeree-Overflakkee. Ongeveer 70 ge- interesseerden hebben zich hiervoor op gegeven. Op donderdag 14 maart a.s. wordt in de aula van de techn. school een bijeen komst gehouden waar, de Inspectrice voor het kleuteronderwijs mej. Glasz. aanwezig zal zijn, die een uiteenzetting zal geven welke vooropleiding nodig is en welke exam.en-eisen worden gesteld Belangstellenden zijn die avond wel kom. Uienveiling van dinsdag 26 febr. 1963 Grove 26,50, middel 31,25—30,—, drie- lingen 38,51, picklers 27,04. Aanvoer 56000 kg aangeboden en BETONNEN PALEN. H. BIJLEVELD Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1