15 9 3 Echtpaar M. de Geus-v. d. Veer te Herkingen in liet goud Het Structuurplan Het diamanten echtpaar II. v. Vliet V. Heukelen te Middelharnis OPEL Had bromfietser moreel voorrang? Veerdiensten iieblien zwaarste strijd gestreden laarvergaiiering ,Debora' te Midilelliarnis Dinsdag 19 februari 1963 No. 3165 s iï Chr. SÏREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Donderdag 21 februari a.s. vijftig jaar gehuwd Garage knöps CENTRALE VEILING IViieldeiharnis UIT DE KERKEN 35e jaargang koopje: Rance- nt-Malo miljoen PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De opstellers van het plan wijzen er op, dat er vele onzekerheden zijn. Eén van de voornaamste die ze echter niet noemen is het conjunctuurver loop. Men heeft blijkbaar gerekend met een normale ontwikkeling van de hui dige gunstige economische situatie. In derdaad kan men deze factor bezwaar lijk in zijn prognose verwerken, maar het is toch wel nodig er de aandacht op te vestigen. In de scheepsbouw b.v. is er al een inzinking ingetreden. E;; <im- slag van de conjunctuur zijn vele re percussies te verwachten, al kan de mo derne economische politiek in dit op zicht veel verzachten of voorkomen. De Rotterdamse industrieën zouden arbei ders afstoten, de landbouw zou haar eventuele surplus aan arbeiders niet kwijt kunnen, de tuinbouw zou voor af- zetmoeilijkheden komen te staan etc. Het is goed dit alles er even bij te den ken. Wat de landbouw betreft geloven we met het rapport, dat de arbeidsbezetting nog wel zal afnemen. Of de uitbreiding van de tuinbouw ertoe kan leiden, dat dit proces tot stilstand komt en de pen del zal verminderen is aan gerechte twijfel onderhevig. Wie eenmaal, is gaan pendelen, komt niet meer in de agrari sche sector terug. Het rapport wijst er op, dat er een aantal factoren zijn, die de ontwikkeling van de tuinbouw be lemeren: op de kleinere bedrijven zal ze gering zijn i.v.m. tekort aan opvolgers, de gemiddelde leeftijd der bedrijfshoof- den, ook bij grote bedrijven, is ongun stig voor het inslaan van nieuwe pro- duktierichtingen, het overheersen van de pachtverhouding, de geringe omvang der percelen en de verspreide ligging zijn ook niet bevorderlijk, het vereiste speciale vakmanschap kan bij menigeen eerï beletsel zijn en de financierings kwestie voor intensieve tuinbouw zijn grote investeringen nodig speelt eveneens een rol. Wat het laatste be treft, zullen degenen die wel voor over schakeling op tuinbouw voelen in ge bieden, waar nieuwe ruilverkavelingen op stapel staan, er goed aan doen te overwegen of zij wellicht van de daar aan inherente gunstige financierings regeling gebruik willen maken. Alles bijeengenomen zal er ongetwijfeld wel uitbreiding van de tuinbouw komen, maar we moeten ons daar niet al te veel van voorstellen. In elk geval zal dit een proces van lange adem zijn. Inzake de industrie zijn we het met het rapport eens, dat deze gestimuleerd moet worden om de bekende redenen. De „overkant" zal, vooral zolang de ar beidsmarkt zo gespannen is, een beroep blijven doen ons arbeidspotentieel, zo dat de zuigkracht blijft. Industrievesti ging op het eiland zelf zal een tegen wicht vormen en bovendien eeo ver sterking betekenen van de bestaansba sis van ons eiland. Of er in de mate, die men zich voorstelt dus betrekkelijk bescheiden animo voor bestaat, is een kwestie van afwachten. De gemeente besturen hebben dat niet zelf in de hand. Het structuurplan kan bovendien wel kernen aanwijzen, maar de be drijven kiezen zelf op grond van eigen overwegingen. Ook hangt veel af van de politiek, die het Departement van Economische Zaken voert. Het aanwij zen van probleemgebieden en industria lisatiekernen is een zeer omstreden zaak waarom heel Zeeland wel en Goeree- Overflakkee niet? Tot dusver is het door E.Z. afgewezen, omdat hier een normale werkloosheid zou heersen. De pendelaars rekent men er niet bij,, want dit verschijnsel, vooral als het geen lange-afstandpendel is, beschouwt men zo langzamerhand blijkbaar als nor maal. Dit is een grote moeilijkheid, om dat de nieuwe bedrijven dan niet kun nen profiteren van de rijkspremies en andere faciliteiten. Men zal hierop dus moeten blijven hameren, anders zal het industrialisatieproces zeer moeizaam verlopen. In het plan zijn kernen geprojecteerd bij Ooltgensplaat, Middelharnis-Som- melsdijk en Stellendam, maar in de ge meenteraden van Oude Tonge en Dirks- land gingen stemmen op om er ook in te delen. Dit is wel begrijpelijk, omdat het de voornaamste kans is om de be volking vast te houden en men blijk baar van de tuinbouw, althans voor lopig, heel weinig verwacht. Dit is zeker dat om verschillende re denen spoed gewenst is. Allereerst om dat we nu nog in een periode van hoog conjunctuur verkeren, maar ook in ver band met de in zicht komende afsluiting van het Haringvliet. Als de oeverver bindingen bij Numansdorp en Stellen- dam tot stand gekomen zijn, zal de pen del nog toenemen. Gezien de loonclassi- ficatie en de reisvergoedingen is het de vraag of men deze werknemers nog wel terugkrijgt. Over de visserij hopen we apart te schrijven in een speciaal artikel. De recreatie vormt een probleem apart. Men kan het wel voor zeker houden, dat na de afdammingen vooral Ouddorp hiermee in sterke mate zal worden ge confronteerd, vooral omdat dan om vangrijk dagbezoek mogelijk is. Het be schikt over badstranden van 13 km. lengte! Het rapport schat dat de Oud- dorpse strandcapaciteit gesteld kan worden op 80.000 personen, die gelijk tijdig op het strand aanwezig kunnen zijn. Aanleg van een zeeboulevard acht men niet mogelijk, daar de zeewering zich daar-niet voor leent en de stran den na de afdammingen zich door ver andering der zeestromingen kun nen wijzigen. De verkeersdrukte wil men buiten de kom en het zomerwo- Het echtpaar M. de Geus-v. d. Veer mag D.V. 21 febr. ats. het grote voor recht beleven, om terug te moigen zien dat zij een halve eeuw geleden in de echt werden verbonden. Een rijk geze gend huwelijk, waarin zij zes Isinderen mochten ontvangen, welke familie in tussen is uitgebreid met 20 kleinkinde ren. Helaas hangt er over dit herdenken een floers, doordat verleden jaar een gehuwde dochter overleed, waarom dit heuigelijke feit in alle stilte in de fa miliekring wordt herdacht. Marinus de Geus werd 18 maart 1891 te Herkingen geboren en zijn echtgenote Christina van der Veer te Nieuwe Ton ge op 6 jan. 1891. Beiden zijn dus D.V. volgende maand 72 jaar oud. De heer de Geus is van jongsaf in de landbouw werkzaam geweest, als kleine jongen reeds op de hofstede van Jan v. d. Vel de, waar hij bleef tot aan zijn trouwen. Bij hun huwelijk werd hij landb. knecht bij W. Nijsse aan de N. Tongse dijk, waar het echtpaar ook ging wonen. Hij bleef er echter maar één jaar, de lo nen waren toen laag, (75 et. per dag) waarom hij expansie zocht om wat meer te verdienen door in de tuinbouw te gaan werken. Hij vestigde zich daartoe te Loosduinen, waar toen een loon werd verdiend van 2,per dag en later 24,per week, wat voor die tijd een ongehoord hoog loon was. Drie jaar was hij daar werkzaam, tot hij in mei 1916 als Landstormer werd opgeroepen en tot november 1918 in militaire dienst moest blijven. Gelukkig voor zijn vrouw dat zij wekelijks een flinke vergoeding kreeg uitbetaald, nu haar man er niet was had zij het te Loosduinen niet naar de zin en verhuisde weer naar Her kingen. Toen de oorlog 1914-18 voorbij en de diensttijd om was werd de heer de Geus voorman bij de landbouwer C. Warnaer, waar hij vanaf febr. 1919 tot zijn 65e jaar (in totaal 37 jaar) in dienst is geweest. Het 25-jarig jubileum op ningengebied houden: om een te sterke menging van het zich op verschillende wijzen recreërende strandpubliek moet ook worden opgelost wat parkeer ruimte betreft: men schat dat in 1970 op zaterdagen en zondagen in het sei zoen tenminste ongeveer 10.000 auto's per dag naar en van Ouddorp zullen gaan. Daarvoor is de tijdige aanleg van toeleidende wegen nodig en bovendien 25 ha. parkeerterrein. Wat de landaanwinning betreft, die door de afsluiting van de zeearmen mo gelijk wordt, is gewezen op de Plaat van Scheelhoek bij Stellendam, een smal gebied ten zuiden van het Zuider- diep tussen Stellendam en Dirksland en een gebied ten noorden van Oolt gensplaat. De buitendijks gelegen slik ken van Flakkee ten westen van Dirks land dus ten zuiden van Flakkee komen pas na 1975 in aanmerking voo, inpoldering, omdat eerst het Brouwers- havense Gat definitief moet worden af gesloten. De Plaat van Scheelhoek zal volgens dit rapport grotendeels natuur gebied kunnen blijven. Het schijnt, dat men het wil laten dienen als vervanger van het grote natuurreservaat de Beer bij de Europoort, dat verdwijnen moet. Voor de landbouwers zou dit een te leurstelling zijn, want met name in Stei- lendam, doch ook in Ouddorp, heeft men erop gerekend, dat hier nieuwe landbouwgronden ter beschikking zou den kpmen. Wel zullen daarvoor de ten zuiden van het Zuiderdiep gelegen thans nog buitendijkse gronden kunnen dienen. Het rapport stelt voor het bij Ooltgensplaat in te polderen gebied te bebossen en er een recreatieve bestem ming aan te geven. Misschien is de werkgroep wel van de gedachte uitge gaan, dat uitbreiding van de landbouw- produktie, gezien de structurele moei lijkheden op landbouwgebied vooral in verband met de afzet, nu niet direct noodzakelijk is. Alles bijeengenomen is onze conclusie dat dit structuurplan bezwaarlijk meer kon geven dan nu geboden is. Het kon slechts een globale schets zijn van een gewenste en te realiseren ontwikkeling in bepaalde richtingen. De overheid kan inzake industrie en tuinbouw slechts enigermate stimulerend optreden, doch de praktische uitvoering ligt in handen van particuliere initiatieven. En deze moeten worden afgewacht. Overigens geloven we, dat de bevolkingsprognose aan de zeer optimistische kant is en dat deze op geen stukken na zal worden ge haald. Voorzover we momenteel alle factoren, die van invloed kunnen zijn op de verdere economische ontwikke ling van ons eiland, kunnen bezien, lijkt het weinig waarschijnlijk, dat deze zo krachtig zal zijn, dat een bevolkings aanwas mogelijk zou zijn als in het rap port wordt verwacht. Optimisme is goed maar dit moet altijd gepaard gaan met rmchterheid. In elk geval ligt er nu voor de gemeentebesturen de taak met hogere instanties in overleg te treden en we hopen, dat dit zal leiden tot een zo efficiënt mogelijk'plan om voorzover dit van de overheid afhangt, de verdere ontwikkeling van Goeree en Overflak- kee, met name wat de gesignaleerde knelpunten betreft, in gunstige zin te beïnvloeden. dit bedrijf viel in de bezettingstijd, wat toch niet ongemerkt is voorbijgegaan, waarbij hem naast vele geschenken, een prachtige gecalligrafeerde oorkonde werd aangeboden. Het werk van de heer de Geus is door zijn patroon steeds zeer gewaardeerd, nog altijd houdt hij voor dit landbouwbedrijf de loonadmi nistratie bij. Vele funkties Zoals dat in de meeste van onze dor pen is, gaat het ook te Herkingen: als er voor de gemeenschap iets te doen is, valt men steeds op dezelfde persoon of personen terug. Toen de wet tot ver krijging van kleingrondbezit voor land arbeiders in werking trad probeerde men dit ook te Herkingen. Er werd een vereniging opgericht, waarvan de heer de Geus voorzitter werd. In to taal konden 55 stukjes land a 18 are worden uitgegeven, die nog steeds wor den geboerd. Dhr. de Geus is nu ere- voorzitter van deze vereniging. In de gemeenteraad had de heer de Geus zitting voor de Staatk. Geref. Par tij vanaf 2 sept. 1919 met een onder breking in de bezettingstijd tot 1962 toe, waarvan 13 jaar als wethouder. Bij zijn afscheid heeft hij naast vele waar derende woorden een gecalligrafeerde oorkonde ontvangen (getekend door de heer P. Geelhoed, a.t.s. te Dirksland) die de huiskamer siert. Ook voor de kerk en school heeft de heer de Geus zich geheel ingezet. Op 1 jan. 1930 werd hij tot diaken be noemd bij de Geref. Gemeente, welk ambt hij nog steeds bekleed. Vanaf 1945 is hij scriba van deze kerk. Van de Chr. School op Geref. grond slag is hij mede-oprichter en tot heden bestuurslid. Ook van de afd. Groene Kruis is hij reeds vele jaren bestuurs lid geweest. Het valt te begrijpen dat mevr. de Geus haar man bij al die funkties niet vele avonden thuis heeft gehad, al wer den er vaak in hun woning Nieuwstraat 7, waar ze nu al 33 jaar wonen, be stuursvergaderingen gehouden. Ter compensatie helpt de heer de Geus zijn vrouw nu dagelijks in het huishouden. De kinderen wonen alle in de omge ving en er zijn dagelijks meerdere kleinkinderen over de vloer dus is er nog al wat te doen. Beiden zijn nog goed gezond, al wordt moeder de Geus om het huis een goede beurt te geven door haar dochters bijgestaan. De heer de Geus bebouwd nog altijd zijn hoekje land en werkt in sommige gevallen nog wel eens bij een ander om iemand te helpen. „Al hebben wij verleden jaar een dochter moeten verliezen, de Heere heeft ons veel gelaten en zijn zegeningen zijn groot, waarvoor Hem alleen de ere toe komt" was de eindconclusie van dit gesprek. Wij twijfelen niet, ook al wordt deze heugelijke gebeurtenis in alle stilte her dacht, het echtpaar de Geus-v. d. Veer dat algemeen geacht is in de gemeente zal donderdag a.s. van vele zijden blij ken van belangstelling ontvangen. On der de vele felicitaties die hen dan zul len geworden voegen wij bij voorbaat de onze, met de wens dat hen verder een gezegende levensavond moge be schoren zijn. De grote en kleine Meisjesvereniging „Debora" der Geref. Gemeente hield 14 febr. j.l. in het kerkgebouw aan de Chr. de Vrieslaan haar jaarvergadering on der leiding van ds. P. Blok te Dirksland. Deze opende de druk bezochte bijeen komst met het laten zingen van Ps. 1 1 las dezelfde psalm en ging voor in ge bed. Na in zijn openingswoord kort bij deze psalm te hebben stilgestaan werd het uitvoerige en afwisselend program ma afgewerkt. Eerst het jaarverslag door de secretaresse Ria de Waal, waar na de penningmeesteresse Bertha Troost aan het woord kwam. Door An neke Verhage werd een mooi Bijbels onderwerp geleverd over Stefanus. Na zang van de meisjes bracht Corrie Nag- tegaal een verhaal getiteld ,,Hij, die op Gods bescherming wacht", waarna weer een afwisselende zang volgde door 5 meisjes. In de Pauze werden de aan wezigen verversingen aangeboden. Van diverse verenigingen werden schriftelij ke felicitaties overgebracht; ds. P. Blok deed het mondeling namens de ker- keraad en dhr. de Bode namens de Dirkslandse verenigingen. Daarna volgde voordracht van een mooi vers getiteld: ,Het verloren schaap' door 16 meisjes van de kleine Meisjes vereniging. Nelly Troost las een boeiend verhaal voor over „Sambo, de zwarte martelaar". Nadat nogmaals door de meisjes was gezongen, dankte de presidente mevr. Van Eck-Neels, ds. Blok voor de leiding de kerkeraad en allen die tot het wel slagen van deze jaarvergadering hadden meegewerkt. Ouderling B. van Eek sloot met dankzegging. De collecte bracht 157.26 op. Het was een mooie avond. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden Theol. Student Bregman. Sexuele voorlichting in het gezin. Voor de Nederlandse Chr. Vrouwenbond afd. Middelharnis-Sommelsdijk zal D.V. donderdag 21 febr. a.s. in de ,,Jeugd- haven" als spreker optreden dokter J. Ruizeveld van Ouddorp, met het onder werp „Sexuele voorlichting in het ge zin". Aanvang half acht. Belangstellen den zijn hartelijk welkom. DIRKSLAND Botsing. Op de Voorstraat vond een botsing plaats tussen twee Volksbusjes van de heer Vijfhuizen en van de heer Trommel te Melissant. De auto van Vuifhuizen was zodanig vermeld dat hij moest worden weggesleept. De po litie heeft de zaak in onderzoek. HERKINGEN Ouderavond Chr. School. A.s. vrij dag 22 februari hoopt des avonds half acht de Chr. School haar ouderavond te houden in het kerkgebouw der Ger. Gemeente onder leiding van ds. P. Blok Als spreker hoopt in het midden te zijn de heer P. Kuijt, directeur van de Chr. Kweekschool „De Driestar" te Gouda. Kerknieuws. A.s. zondag 24 februari hoopt in de Herv. Kerk des v.m. 10 en des avonds 6 uur de oud-predikant ds. L. A. Klootwijk van Scherpenzeel, en in de Ger. Gemeente 10 en 6 uur stu dent van Karens van Zoetermeer, voor te gaan. MlddelKarnis - Telelopn 2043 MELISSANT Kerknieuws. A.s. zaterdagavond 7 u. hoopt voor de Geref. Gemeente (Bea- trixlaan) voor te gaan student Karens van Zoetermeer en a.s. zondag 10 en 6 uur student Bregman van Benthuizen (extra collecte voor de Theologische School). Veilig Verkeer. Donderdag 28 fe bruari des avonds 7.30 uur zal de verg. voor Veilig Verkeer een algemene ver gadering houden. De agenda vermeld o.m.: bestuursverkiezing, zulks in de plaats van de heer M. Sieling die zich niet meer herkiesbaar stelde en in de plaats van de heer Tierolf, die naar el ders vertrok. Ook in de a.s. vacature van de heer A. Brinkman zal worden voorzien. Verder zullen de heren Booms ma een lezing met dia's houden over hun reis naar Egypte en omliggende landen. Het belooft mede door dit punt een mooie en leerzame avond te wor den. Deze vergadering zal worden ge houden in het verenigingsgebouw aan de Binnenweg. Verkiezing ambtsdrager. In de door het overlijden van dhr. M. v. d. Spaan ontstane vakature voor diaken is door de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk het volgende dubbeltal gesteld: (in alph. volgorde) H. van Oudenaren en P. L. A. Tieleman. STELLENDAM Gevonden: Herenpolshorlge, grijze wollen wanten, blauwe want met gele strepen. Verloren: Bruine nylon stretch, kin- derwant, bruine dameswanten. Verjaringsfonds. Het verjaringsfonds in de Ned. Herv. Kerk bracht over de maand januari 223,91 op en de col lecte gehouden tijdens de herdenkings dienst op 1 febr. j.l. 215,09. Alg. Vergadering. De Coöp. Raiffei- senbank Stellendam en Goedereede houdt op vrijdag 22 febr. 1963 sav. om 7 uur een algemene vergadering in Ho tel café Kaashoek te Stellendam. Nieuwe woning. Een nieuwe woning van de Nestum is toegewezen aan dhr. Aren. Spuij Bzn., daar dhr. van Splun- ter uit Ouddorp voor deze woning heeft bedankt. De heer v. Splunter heft de woning van P. Bakelaar aan de Nieuweweg onderhands aangekocht. Overleden: In de ouderdom van bij na 84 jaar is in deze gemeente onver wacht overleden de oud nachtwaker of tewel onbezoldigd gemeenteveldwach ter van Stellendam dhr. P. Kievit, Nieu weweg 12 alhier. Hij wordt ter aarde- bestelt op woensdag 20 febr. nam. 2 u. OUDDORP Oudste inwoner. Ouddorp's oudste inwoner, de heer Cornells Tanis, wo nende Westduinweg 29, heeft zondag 17 februari zijn 99ste verjaardag herdacht. Hij leest alles nog zonder bril. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ongeval. Mej, M. Arensman had het ongeluk achter haar woning zo te val len dat doktersbehandeling nodig was. De dokter constateerde een hersen schudding. Beroep aangenomen. Ds. A. v. d. Zwaag heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Ger. Kerk van Ten Boer aangenomen. ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wij brengen hier een foto van het diamanten echtpaar A. van Vliet-van Heu kelen, dat vandaag 19 febr. in hun huisje Oost-Achterweg G te Middelhamis hun 60-jarige echtvereniging viert. Het ontbreekt hen deze da.g niet aan be langstelling van familie en vrienden, naniens het gemeentebestuur werd de krasse oudjes een grote fruitmand aangeboden. OOLTGENSPLAAT Arm- en beenbreuken. In haar wo ning Molendijk 11 kwam mevrouw F. Markus-Troost te vallen en liep daarbp een gebroken linkerarm en. verwondin gen aan haar gezicht op. Zij moest in het ziekenhuis te Dirksland worden op genomen. Door de gladheid viel me vrouw H. Kagchelland-Hotting op de Voorstraat toen zij j.l. vrijdagavond haar aldaar wonende ouders wilde be zoeken. Zij brak daarbij een enkel en werd door voorbijgangers gevonden. Mevrouw Kagchelland moest ook in het ziekenhuis worden opgenomen. Wagens in de sloot. Door de glad heid van de wegen kwamen er enkele geladen bandenwagens en een bestel- v/agen in de sloot terecht. Aan de Dorpsweg was het een wagen van de landbouwer D. H. Korteweg, die met uien was geladen. Een wagen geladen met stenen van de Gebr. Van Gurp ging in de Fitters weg van het kantje in de sloot, terwijl de takelwagen van de firma Heuvelman zondagmiddag moest uitrukken om een bestelwagen van de heer A. Hagens uit Oude Tonge, die aan de Langeweg (bij de heer S. van Veen) tijdens het passeren van de R. T.M.-bus in de sloot gleed, te bevrijden. Ledenvergadering Roode Kruis. De jaarlijkse Algemene Ledenvergadering van de afdeling Ooltgensplaat van het Ned. Roode Kruis, zal gehouden wor den vrijdag 22 februari a.s. des nam. 7.15 uur in het Vereen, gebouw „'t Cen trum" aan de Van Weelstraat. Op deze samenkomst zullen de Landsteinerpen- ningen worden uitgereikt, terwijl naast de jaarverslagen een bestuursverkiezing zal plaats vinden, wegens periodieke aftreding van de heren W. M. v. d. Harst, P. J. H. Kramers en IJ. Neels, die allen herkiesbaar zijn. Na de pau ze zal de film „Levensmelodie" worden vertoond, 's Middags is er een kinder programma met een film voor de jeugd. Aanvang 4 uur. Entree 40 cent. De pseudo-rechtbank heeft het verle den week woensdag inderdaad niet ge makkelijk gehad. Zoals we vorige week reeds schreven ging het om een brom fietser, die op een splitsing van wegen in de Ring te Middelharnis een aanrij ding had veroorzaakt met een perso nenwagen. De personenwagen kwam van rechts en had voorrang op de brommer. In een vorige les behandelde de af deling van het Veilig Verkeer te Mid delharnis het voorrang geven, krijgen en nemen. Dit werd hier in-praktijk gebracht. De personenwagen had dus voorrang, ware het niet dat de bromfiets een mo ment eerder op het kruispunt was. Het werd nog ingewikkelder door de aan wezigheid van een personenwagen die van rechts kwam. De bestuurder nam een twijfelende houding aan, waardoor de bromfietser in verwarring geraakte. De president, de officier en de grif fier hielden voet bij stuk en vei-klaar- den de bromfietser schuldig. Aan de jury, dat waren de talrijke andere cur sisten, was het allerlaatste woord. Een boete was er niet opgelegd door de rechtbank maar een puntenverde ling van 100. Zij verklaarden de brom fietser voor 75 punten schuldig en de chauffeur van de personenwagen van links, 25 punten. De jury was het er niet mee eens. Deze vond dat het voorrang nemen van de van rechts komende auto verkeerd was en de twijfelende houding van de van links komende chauffeur eveneens. Toch blijft de splitsing van wegen een moeilijk geval. Men doet er goed aan de weet hierop wat nader te bestude ren, want in de praktijk blijkt en ook op de avond van Veilig Verkeer, dat de meeste bestuurders van motorvoer tuigen er geen raad mee weten. Het werd een leerzame en vooral ge zellige avond. De cursisten hebben heel wat opgestoken van hetgeen werd be handeld. Morgenavond woensdag zal er misschien nog wel verder op door ge borduurd worden maar in hoofdzaak Diensten worden regelmatig uitgevoerd Op het veer Middelharnis-Hellevoet- sluis kunnen thans dagelijks 9 retour vaarten worden gemaakt, waarvan vijf met de Haringvliet en vier met de Stad Zierikzee. De eerste dienst vanaf het Havenhoofd vertrekt 's morgens 7 uur (zodra het licht is) en de laatste voer tot nog toe 's middags 4 uur. Op het Haringvliet wordt geen hinder on dervonden van ijs, wat alleen in de haven van Middelharnis samengepakt zit waardoor het hier nog moeilijkhe den geeft. Beide boten worden geassis teerd door ieder een sleepboot. De veerboot Gorcuni V van Reederij v. d. Schuijt van het veer Dintelsas- Ooltgensplaat heeft met ingang van gisteren (maandag) haar diensten vol gens de dienstregeling hervat, met uit zondering van de eerste die7.00 uur en de laatste die 17.45 uur vanaf de Gala- theese haven zou vertrekken. Deze diensten kunnen i.v.m. de duis ternis en het ontbreken van bakens niet worden uitgevoerd. Wel wordt de Gorcum V nog bijgestaan door één sleepboot, „de Broedertrouw" maar er wordt weinig of geen moeilijkheden van het ijs, wat reeds grotendeels is verdwenen ondervonden. Schreven we dat de veerboten hun zwaarste strijd hebben gestreden, dit zal, wanneer de dooi officieel zijn in trede doet nog moeten blijken wan neer het ijs van de rivieren via het Ha ringvliet en Volkerak naar zee wordt afgevoerd. Vienveiling van dinsdag 19 februari '63 Grove 30,—, Middel 29.50—29,20, Drielingen 35,08, Picklers 26,07. Aanvoer 52.000 kg. NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen aan de Lek A. de Bruin te Ernst; Woudenberg B. Ha verkamp te Groenekan; als legerpredi kant G. J. V. d. Heide te Klaaswaal. Aangenomen naar: Zierikzee A. Lam te Op- Neder Andel. Bedankt voor: St. Annaland J. Kruijt te Lexmond. GEREF. KERKEN Beroepen te Kolhorn, A. Koeman, cand. aldaar; Dussen E. Warnink, kand. te Zaandam; 's Hertogenbosch M. v. d. Sijs te Hbllandia; 's Gravenhage M. Minnema te 's Gravenzande. Aangenomen naar De Glind H. Bos wijk te HoUandia; 's Hertogenbosch M. V. d. Sijs te HoUandia; Kolhorn, kand. Koeman aldaar. Bedankt voor Amsterdam en Eind hoven J. Lever te Vlaardingen, Hooge- veen H. Riezebos te Luttelgeest; Bad- hoevedorp J. Boonstra te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen, Gorinchem, St. Annaland en Vlissingen P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Borssele P. Blok te Dirksland. over de techniek van motorrijtuigen en de toepassing van andere verkeerspe- rikels. Bovendien zal er een tentoon stelling zijn van motoronderdelen, waarbij technici de cursisten en andere bezoekers zullen voorlichten. Aanvang 8 uur in de aula van de Technische School te Middelharnis. Iedereen is weer welkom!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1