WêêÊ Wii^P Het Structuurplan IJoodwill De verjaardag van Prinses Marijke NX Jrvan Bekkum Kalf met twee koppen in Friesland i'i Meditatie F9:iKORTEMEGiZdOli Vrijdag 15 februari 1963 No. 3164 Chr. STRÈEICBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Alleen 't beste... goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber Het geloofsleven van de hoofdman over honderd GOD. ORANJE EN NEDERLAND Het spreekuur is dinsdag 19 februari STEUNZOLEN ELASTIEKEN KOUSEN. Fruitmanden en Fruithakies 35e jaargang 1111/4 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. - Bijna twee jaar geleden, in maart 1961 werd door de gemeentebesturen van G. en O. aan Stad aan Landschap, L.E.I. en E.T. opdracht gegeven een struc tuurplan samen te stellen voor het eiland. Er was hier een commissie ge vormd met zes subcommissies, die zich met alle vraagstukken op dit gebied hebben beziggehouden en vele vragen hebben beantwoord, die de werkgroep van de genoemde drie instituten hun voorlegde. In hun rapport verklaren de ze, dat de reacties van de subcommissie een wezenlijke bijdrage hebben ge vormd tot de totstandkoming van het plan. Het wil ons voorkomen, dat dit ook beslist de bedoeling was, omdat de gemeentebesturen nu eens een rapport wilden, waarin de opvattingen uit de streek zelf tot gelding zouden komen. In hoeverre dit het geval is, kunnen wij als outsiders niet uitmaken. De werkgroep heeft er een behoorlijke tijd voor genom.en om de studie tot stand te brengen. Men verwacht dan een omvangrijk rapport. Maar het exemplaar dat wij ontvingen, telt slechts 12 compres gedrukte bladzijden en daarbij een grote kaart van het eiland. Op het eerste gezicht voelt men zich dan teleurgesteld. Menigeen heeft er hogere verwachtingen van gehad. Men vindt de schets sober, treft wei nig of geen nieuwe gezichtspunten aan, doch wel een herhaling van wat in vroegere rapporten is gezegd. Alles bij eengenomen is dus het oordeel van de genaeenteraden, die er zich al over uit spraken en van meelevende gemeen tenaren: weinig spectaculair. Wij hebben met het schrijven over dit structuurplan gewacht tot we de reac ties kenden van een aantal gemeente raden, ten einde daaraan ons oordeel te kunnen toetsen. In sommige raden zoals Goedereede en Stellendam betekende de discussie heel weinig, in andere, met name die van Middelharnis, Sommels dijk, Oude Tonge en Dirksland zijn er zeer interessante beschouwingen aan gewijd. Het resultaat is tot dusver ge weest, dat het plan ongewijzigd werd aanvaard. Men moet zich de gang van zaken nu verder aldus voorstellen: deze studie, die beschouwd moet worden als een sa menvatting van de visie, die de bestu rende instanties van de streek hebben op de gewenste ontwikkeling van het gebied, is geen wettelijk plan in de zin van de Wet op de ruimtelijke ordening. Ze moet dienen als grondslag voor een discussie met Ged. Staten van Zuid- Holland en daaruit kan dan een offici eel wettelijk plan resulteren, dat door de Prov. Staten wordt vastgesteld. Wanneer we het structuurplan billijk willen beoordelen, m.oeten we, dunkt ons, vooropstellen dat brede en gron dige beschouwingen op het gebied van de economische structuur van ons eiland, de achtergronden van de aan de gang zijnde ontwikkeling, de demogra fische aspecten etc. in zulk een plan niet thuis horen. Ze liggen er uiteraard wel aan ten grondslag, maar het behoorde niet tot de taak der werkgroep om over dit alles een omvangrijk en gedegen rapport op te stellen. Zij heeft dit als bekend verondersteld en voortgebouwd op vroegere studies. Wij hadden dan ook geen lijvig boekdeel verwacht, al moe ten we bekennen, dat hetgeen nu gebo den is, toch wel erg summier is gehou den. Dit voorziende hebben we dan ook twee jaar geleden in ons blad een ar tikelenserie geschreven over „De struc tuurveranderingen op Goere-Overtlak- kee", waarin zeer uitvoerig een over zicht gegeven werd van de problema tiek, waarmee ons eiland worstelt. Wij hebben toen de achtergronden ervan geschetst en ook richtlijnen aangege ven. Het is ons bekend, dat velen die bij de studie betrokken waren, daarvan met belangstelling kennis hebben genomen en we vleien ons met de hoop, dat de arbeid die we daaraan besteed hebben, niet vergeefs is geweest. In elk geval verheugt het ons zeer, dat de conclusies, waartoe dit streekplan komt, vrijwel geheel parallel lopen met die, waartoe wij gekomen waren. Dit wijst erop mede in verband met andere rapporten dat er over vei'reweg de meeste pun ten een communis opinio bestaat. Deze conclusies, waarover eensgezind heid bestaat, zijn de volgende: de uit stoting van arbeidskrachten uit de land bouw zal voorlopig nog blijven door gaan, zij het vertraagd. De ontwikkeling van de tuinbouw zal geen stormachtig verloop vertonen, no dig is het behoud van het agrarisch ka rakter van het eiland, het is niet ge wenst de vestiging van grote indus trieën te bevorderen, het is niet nood zakelijk het eiland te betrekken) in de expansie van het Waterweggebied, voor het opvangen van de massale toevloed van recreanten vooral na de afdamming is uitbouw van de recrea tieve functie van de Kop van Goeree noodzakelijk, in de visserij zal om.schakeling op zee of gemengde visserij nodig zijn, zolang door industrievestiging en uitbreiding van de tuinbouw geen nieuwe werkge legenheid wordt geschapen zal de pen del na de afdamming nog toenemen. De inhoud van het structuurplan is dus geconcentreerd op: het scheppen van nieuwe werkgelegenheid via in dustrie en tuinbouw, teneinde de struc- tuurveranSeringen in de landbouw op te vangen het verminderen van de zuig kracht van de Rotterdamse agglomera tie, het verbeteren van de demografi sche vooruitzichten, de modernisering van het visserij-apparaat en het tref fen van maatregelen voor de groot scheepse toeneming van de recreatie. De werkgroep, die het plan samenstel de, heeft als tijdruim.telijk basis ervoor de periode genomen van 1962 tot 1975. Ze achtte het onmogelijk en ongewenst zich uit te spreken over een langere tijdsperiode. Dit lijkt ons zeer verstan dig, want er zijn zoveel onzekere facto ren in het spel, dat de ontwikkeling in deze 12 of 13 jaar in 1975 wel eens heel anders kan blijken te zijn dan de prog nostiek veronderstelde. Wij vinden trouwens, dat de opstellers der prog nose toch al veel aangedurfd hebben. Ze hebben het gewaagd de door hen geschetste ontwikkeling te vertalen in ruimtelijke bestemmingen en daartoe een voorspelling opgesteld van de be volkingsontwikkeling. Nu is dit altijd een buitengewoon riskante onderne ming. Wij hebben al heel wat prognoses gelezen op dit en ander gebied, maar er komt er vrijwel nooit één uit, zelfs niet bij benadering. Daarom hebben we al tijd de moed bewonderd van planologen sociologen en demografen, die zich hier aan waagden. Meestal worden de facto ren, die de ontwikkeling bepalen, ver keerd geëxtrapoleerd. Allerlei onver wachte invloeden gaan dikwijls mee spelen. Zelfs de knappe statistici en eco nomen van het C.B.S. en het Centraal Planbureau zijn meermalen met hun prognoses falikant verkeerd. Zo maak te b.v. het C.B.S. in 1951 een schatting voor 1970 voor geheel Nederland van 12.000.000 inwoners, terwijl nu vaststaat dat dit aantal al in 1964 zal worden be- HA2ET FAbRIEKEN ZEVENBERGEN reikt! Nochtans heeft de werkgroep ongetwijfeld met de goede bedoeling de overheid enige concrete richtlijnen te moeten meegeven zioh op zeer glad ijs gewaagd door in haar rapport een bevolkingsprognose op te nemen, die we hieronder laten volgen, opdat ieder er zich een oordeel over kan vormen. 1-1 -'62 1-1'75 d o cl gemeenten inw. won. inw. meer won. 'oi cc O IN ongeveer o u CU'-' Ouddorp 4233 1088 5000 800 1471 383 10 400 Goedereede 1195 358 2000 800 625 267 15 280 Stellendarn 1885 530 3500 1600 1061 531 530 Melissant 1879 597 2000 100 645 48 70 120 Dirksland 2970 908 3100 100 969 61 30 90 Herkingen 1042 290 1100 60 333 43 20 60 Sommelsdijk 3570 996 3900 300 1182 186 47 230 Middelharnis 5171 1485 5600 400 1727 242 150 400 Nieuwe Tonge 2221 653 2500 300 781 128 26 150 Oude Tonge 2883 850 3000 100 938 88 26 110 Stad a.t. Haringvl. 1316 369 1400 90 424 55 25 80 Den Bommel 1937 491 2200 300 647 156 50 200 Ooltgensplaat 3004 837 3300 300 1000 163 35 200 Totaal 33306 9452 38600 5800 11803 2351 404 2850 Uit dczz- bevolkingsprognose blijkt, dat in de komende periode van 13 jaar een bevolkingstoeneming is voorzien van 5300 zielen. Wij hebben destijds berekend, dat van 1950 tot 1960 als men de rampslachtoffers niet meetelt de bevolking in dat decennium met ongeveer 300 is achteruitgegaan. De laatste twee jaren is er een vooruitgang van 60 per jaar, terwijl de prognose een stijging aangeeft van 400 per jaar! Er zou dus wel een zeer spectaculaire ontwikkeling moeten plaats hebben om dit te realiseren. En dit zou m-oeten ge schieden via industrievestiging, tuin- bouwexpansie, recreatie, import van forenzen en vestiging van Zeeuwse vis sers in Stellendam. De laatste factor kunnen we uitschakelen, want voorzo ver dit zal plaats hebben, zal dit totL pas na 1975 zijn. We moeten eerlijk zeg gen, dat deze prognose ons buitenge woon optimistisch voorkomt en dat ze niet meer is dan een slag in de lucht. In Melissant, Dirksland, Herkingen, Oude Tonge en Stad zal volgens het rapport slechts een zeer langzame groei zijn (100 of minder), want daar komt geen industrie, recreatie of sterke tuin- bouwexpansie; in Nieuwe Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat wordt ster ker groei verwacht (300) vanwege de tuinbouw en wat Ooltgensplaat betreft enige industrie; het laatste geldt ook voor Middelharnis en Somm.elsdijk; een sterke groei is geplan voor Ouddorp 800 vanwege de recreatie en voor Goederee de (ook 800) i.v.m. forenzenvestiging. De kroon spant Stellendam met bijna een verdubbelingf van de bevolking (1600) door de concentratie der visserij van Ouddorp en Goedereede en even tueel wat Zeeuwen en de scheepswerf van Verolme. We helpen het allemaal hopen, maar we moeten het eerst zien! Heere, ik ben niet waardig. Dat Gij onder mijn dak zoudt inko men. (Matth. 8 8 In het leven van de hoofdman over honderd, is het woord van Christus be vestigd geworden: Ik heb nog andere schapen die van deze stal niet zijn, die moet ik ook toebrengen. Het bevoorrechte Kapernaum, waar zoveel v.randeren zijn geschied, waar ve le van Christus discipelen tot het ambt werden geroepen, is een plaats waar de Romeinen een afdeling soldaten hebben gelegerd. In dat Kapernaum, waar ook Christus zijn woonplaats had, is veel verzet tegen Christus en tegen zijn leer. Zo zelfs, dat later van deze plaats ge tuigd wordt dat ze tot in de hemel was verhoogd en dat ze tot in de hel toe neder gestoten zal worden. Toch juist daar, zal de Heere het werk van vrije genade verheerlijken. Bij die krijgsbende is een keurling Gods, een begenadigde heiden. Bij God is geen aanneming des persoons. En waar genade valt, daar valt zij vi'ij. Zijn geloofsleven was in de vrucht naar bui ten openbaar geworden. Er staat van hem dat hij het volk lief had, dat hij de inzettingen Gods lief had, hij had toch de synagoge gebouwd? (Luc. 7 5) Maar met dit alles was deze man niet bijzonder of bezittend geworden, hij was inet alles een onwaardige gebleven. Van Jezus gehoord hebbend is hij gekomen, d.w.z. door middel van de ouderlingen der Joden. In deze Jezus heeft hij' door het geloof gezien zijn enige hoop, in de omstandigheden waar hij in vertoeft. Het gaat over leven en dood. Deze hoofdman is van Godswege werkzaam gemaakt, met zijn zieke knecht. Door het genadeleven in hem verheerlijkt is ook zijn naaste op zijn hart gebonden. En in een teer gebeds leven komt dat openbaar. Het ware ge loofsleven is niet onaandoenlijk, nog ongevoelig ten opzichte van de naaste. Want als zijn knecht sterft, dan bete kent dat God ontmoeten. En God ont moeten zonder de bedekkende gerech tigheid van Christus zal zo vreselijk zijn. Zijn bede is dan ook begrijpelijk, zijn knecht moet genezen worden. En dat, zowel van zijn lichamelijke als van zijn geestelijke krankheid. Hoe bemoe digend als het antwoord komt, Ik zal komen, en hem genezen. Er is uitkomst beloofd, uitkomst toe gezegd. Christus betoond Zijn bereid willigheid om te helpen. En, dit nu is voor deze hoofdman tot verootmoedi ging, want hij is dat niet waardig. Hij is toch maar een heiden een buiten staander, hij hoort toch niet bij dat volk van God. Hèt is voor hem zo groot, dat de Heere bemoeienissen met hem ma ken wil. Hoe Gode welbehagelijk is zulk MIDDELHnRNIS-TEL:23Z8 Er worden wel eens wedstrijden ge organiseerd, waarbij de meest aanlok kende prijzen worden uitgeloofd voor wie slagen om in zo weinig mogelijk woorden belangrijke dingen te zeggen. Als U het wel eens geprobeerd hebt zult U ontdekt hebben dat het nog mee valt om in een paar woorden datgene te zeggen wat de kern raakt. Maar als U nu eens werd gevraagd om in drie woorden te zeggen wat de kern, het fundament is van de Neder landse Staat, zou U dat dan kunnen? Dat lijkt mij de moeite van het naden ken wel waard. Niet dat U daarmede b.v. een auto kunt winnen. Maar U kunt er wel het nationaal gevoel in be langrijke mate mede versterken. Drie is het getal dat zulk een grote rol speelt in de volkstaal en van ouds in de zeden en gewoonten. Zo kennen wij allen de gezegden: driemaal is scheepsrecht; alle goede dingen bestaan uit drieën, enz. En als wij nu de christelijk nationale gedachte in drie woorden tot uitdruk king willen brengen, dan vatten wij deze samen in de woorden: God, Oran je en Nederland. Dat is als het ware het kort begrip van ons christelijk staatkundig leven. God heeft ons het Huis van Oranje geschonken. Had het van ons volk af gehangen, wij zouden die wondere gave niet behouden hebben. Ons volk heeft meermalen Oranje de rug toegekeerd. Maar wanneer de nood aan de man kwam, maakte God de diepste toon van het volkshart toch weer wakker en klonk om Oranje, 't Is bekend, hoe de prinsen en stadhouders alle krenkingen in de ure des govaars vergaven en ver gaten, om goed en bloed ter beschikking van ons volk te stellen. Zij hebben met ons tegen oppermachtige vijanden ge streden. Met hun buitengewone genie hebben zij ons volk gediend. Zo staat ook het rampjaar 1672 in de historie getekend met drie woorden, t.w. de regering redeloos, het volk ra deloos en het land reddeloos. Maar ook in deze donkere bladzijde van onze his torie komt de naam van Oranje weer bovenaan. Wij zouden een eerloos volk worden, indien wij ooit kunnen verge ten wie en wat zij voor ons geweest zijn. God heeft hen met ons samen ge bracht. De leidingen zijner voorzienig heid springen ieder in 't oog, die de va derlandse geschiedenis doorleest en de vinger.Gods weet te onderscheiden. Van deze innige liefde en grote dank baarheid jegens ons doorluchtig Vor stenhuis willen wij ook gaarne uiting geven bij de viering van de verjaardag van H.K.H. Prins Marijke op maandag 18 febr. 1963. Dan is er blijdschap in het Paleis te Soestdijk, want de jongste prinses wordt dan een teenager van 16 jaar. Velen denken dat het leven van een Prinses weinig meer is dan een luchtig spel, van het ene genot naar het andere fladderen en huppelend door het leven gaan, nu hierheen en dan daarheen. Niets is minder waar. Al onze prinses sen, derhalve ook prinses Marijke, on dervinden de zegen van de harde plicht, die in zijn dagelijks wederkeren een prachtig middel is voor de karak tervorming, en een grote mate van vol harding, standvastigheid, toewijding en trouw kweekt. Ook de jeugdjaren van H.K.H. Prinses Marijke leren ons dat de gebaande wegen niet evenwijdig lo pen met het alledaagse leven. Vele moeilijke wegen lopen voor een Prinses dwars door het Paleis, met haar be slommeringen; dwars door de scholen, die zij moeten afleggen; dwars door al le dingen des levens, die ook een prin ses niet gespaard blijven. De jongste Prinses bereikt thans de leeftijd, waarop wij haar alleen of met haar zusters vaker in het publiek zul len zien verschijnen. En dan zullen wij haar leren kennen als een vrolijk en ongedwongen meisje, dat enorm geestig uit de hoek kan komen. Tijdens de viering van de zilveren bruiloft van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard vergezelde Prin ses Marijke met de overige prinsessen haar ouders bij de verschillende fees telijkheden in Amsterdam en de bezoe ken aan de provincie-hoofdsteden van 29 april tot en met 9 mei 1962. In juli 1962 ging zij van de derde naar de vierde klasse van het Incremen- tum van het Baarns Lyceum (M.M.S.) Op 28 juli 1962 vertrok zij met Z.K.H. Prins Bernhard en Prinses ïieatrix naar de villa L' Elefante Felice in Porte Er- cole in Italië voor zomervakantie. Wat een voorrecht voor ons Konink lijk Gezin dat Vader en Moeder met vier kinderen de hoogtijdagen in in tieme familiekring kunnen, vieren. Waar zullen wij onze familiefeesten beter kunnen vieren dan in eigen gezins kring? Dit is de weg om sterk van wil, kloek van hart, blijmoedig van zin te worden en te blijven. Deze veelvuldige zegen is ook te vin den in ons Koninklijk Gezin. Zich te samen verheugen, te samen dragen, zich voor elkaar opofferen, dat zijn de scho ne trekken, die het leven in het Paleis te Soestdijk aangenaam maken. En zo stemt de verjaardag van Prin ses Marijke ons ook tot grote blijdschap, Waar ook zo vele jonge mensen als on rijpe aren op het halmenveld dezer we reld worden afgesneden, zijn wij dank baar dat alle prinsessen van ons Ko ninklijk Huis, tot op heden voor land en volk en de koninklijke ouders zijn gespaard gebleven. Wij wensen Prinses Marijke geluk met de viering van haar 16e verjaar dag en wij feliciteren eveneens de ge hele koninklijke familie met dit heug lijk feit. Volk van Nederland, blijft trouw aan een zielsgestalte van zijn volk. Voor waar, eigen krachten te verachten wordt op Jezus school geleerd. Maar ook hoe ziels profijtelijk, om lage ge dachten van zichzelf te hebben, en dat plaatsje voor God te mogen innemen. Daar de Heere van zegt op deze zal ik zien, op de arme en verslagene van geest, en die voor Mijn woord beeft. Wat is zijn hart wel van vreugde op gesprongen, als hij de boodschap ver neemt. Hij komt Hij kom.t. Wat een rijke lessen voor een volk, die met alles wat in hun leven gebeurde, geen grond kun nen vinden om bij God te pleiten op het hunne. Hun ioetrekking op Gods volk, hun uitgang naar God, naar het Godshuis. Het neemt de doodskwaal van de zonde niet weg. Zij staan im mers met God in rekening. Hoe won derlijk dan als zij vernemen mogen van die enige naam die onder den hemel gegeven werd tot zaligheid. Dat de doodskwaal der zonde nu kan worden genezen, niet op grond van hunne ver diensten of waardigheid, maar alleen door de arbeid van Christus. Zulk een volk wordt innerlijk gedre ven om de toevlucht tot Hem te nemen en wat valt het aan de zijde Gods dan eeuwig mee. Maar dan'is het ook van zelf sprekend, dat alle waardigheid ver loren wordt. Hoe meer dat Gods kerk uit Christus bediend wordt hoe meer dat zij gaan verdwijnen en dat geschied vrijwillig. Dan kunnen zij de toepas sing van de weldaden ook aan God overlaten. Dan houden alle voorwaar den op. Dan is het spreekt maar één woord. Dan is bij God alles mogelijk, Die al uw krankheden geneest. Die uw leven verlost van het verderf, Die u kroont met goedertierendheid en barm hartigheden. Zo triumfeert het geloof in zijn zekere vrucht. Zo leert het pleiten in de oefe ning van eigen geringheid op Gods al vermogen. En de zoete bate in het hart doet verstaan: De Heer betoont Zijn welbehagen Aan hen die nederig naar Hem vragen Hem vrezen Zijne hulp verbeiden. En door Zijn hand zich laten leiden: Die, hoe het ook moog tegenlopen. Gestadig op Zijn goedheid hopen, O Salem, roem den Heer der Heeren: Wil uwen God, o Sion eeren. Ds. P. Blok Dirksland. Bij gunstige overtocht zijn v/ij 10 uur in het ziekenhuis te Dirksland voor passen; aanmeten van corsetten; beugels; kunstledematen; enz. Zij die komen voor aanmeten, controle of vernieuwen van steunzolen en elast. kousen worden dringend verzocht zich tussen 1.30 uur en 2.30 uur in het Ziekenhuis te vervoegen, waardoor onnodig lang wachten wordt voorkomen. Op de boerderij van de veehouder M. v. d. Zwaag te Kollumerzwaag in Friesland is een kalf geboren met twee koppen. Het dier, dat slechts twee oren heeft, doch vier ogen en twee bekken, is op het ogenblik goed gezond, maar de ervaring leert, dat dergelijke wonderlijke spelingen van de natuur geen lang leven beschoren is. Foto: De heer v. d. Zwaag toont het zonderlinge misvormde dier. Uw Vorstenhuis; verbreekt het drievou dig snoer: God, Oranje en Nederland niet, want dit is de mystieke band, die niet alleen Oranje en Nederland, maar Speciaal in het opmaken van B. V. a. VEER Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS ook door Oranje Nederland aan God verbindt, en die heilige band gaat te gen alle geest van revolutie in. God kent dit geslacht van ouds, dat sinds eeuwen staat in 't Gedenkboek, dat voor Zijn aangezicht ligt. Groot is het pand, dat ons toebetrouwd werd Laat ons het zorgvuldig bewaren; 't kan niet beter geschieden, dan door het te dekken onder het zo vaak bejjroefd gebleken schild God, Oranje en Nederland. P. BOM, ambt. ter secretarie. Ooltgensplaat, 15 februari 1963.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1