folklore Jaarvergadering Brandweercorps te Ooltgensplaat Zang en orgelspel in de Ned. Herv. Kerk te Hiddeliiarnis r BANKGIRO S. L. Birkhofl herdacht Plaatselijk nieuws Prinses llnne Marie weer naar school Tegen griep VOO, e.„ FRUITMAND „HET FRUftPALEIS'' De plaats van de pachter in de ruilverkaveling Nieuwe Tonge Lectuur voor Ned. Roode Kruis en TAAL 2 N.V.SLaVENBURG'SBIINK Diekhuusnieuws Bladz. 2 „ÊtLANbÈM-NlEUWS' Vrijdag 8 februari 1963 In de jaarlijkse leden-^ergadering van het plaatselijke brandweercorps werd door de voorzitter-commandant de heer Jac. de Vos het in november j.l. overleden corpslid S. L. Birlchoff op de meest gevoelvolle wijze herdacht. De heer Birkho/f, was aldus de voorzitter een zeer actief lid van het corps, waar van hij ook jaren penningmeester is geweest. Hij werd plotseling uit het leven weggerukt en dit verscheiden heeft in de kring van zijn vrienden en in de brandweer grote ontroering teweeg gebracht. Ter nagedacthtenis aan de over ledene werd op voorstel van de heer De Vos enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Herinnerliiigspenning van de gemeente. In zijn openingswoord kon de voorz. alle leden, enkele oudleden en tevens ereleden, benevens burgemeester W. M. V. d. Harst, de wethouders Adr. de Vos en P. van Es en gemeente-secretaris J. L. Vetter hartelijk welkom heten. De grote kazerne, waarin deze vergaderin gen altijd worden gehouden, was ge heel bezet. Verslagen van secretaris L. C. Dors man en penningmeester Arie de Bonte W.zn. volgden, waaruit bleek dat er in 1962 te Ooltgensplaat slechts één brand is geweest (drukkerij L. Vermaat) De kascommissie deed verslag van za ken en keurde de rekening goed. Hierin hadden zitting Joh. de Vos P.zn. on P. de Vos Jac.zn. In de nieuwe commissie werden benoemd C. v. d. Welle en A. Smit. Afscheid van oude, welkom aan nieuwe leden. De voorzitter releveerde dat er in het corps vele mutaties zijn ontstaan. Al lereerst door het overlijden van de heer Birkhoff, het vertrek van W. van Ree J.J.zn. naar Oude Tonge en vervolgens wegens het afscheid op deze avond van chauffeur J. van Dam A.zn. en brand meester S. van Ree, die 'hun (pensioen gerechtigde leeftijd, althans voor brand weerman) hebben bereikt. Verder wa ren er nog twee vacaturen, die ook de ze avond werden aangevuld. In totaal kreeg men zes nieuwe gezichten in de gelederen en deze personen zijn, de he ren: Abr. Duim Janz., W. A. v. d. Welle (metselaar), A. Smit, J. Tiggelman J.zn., A. Kroon A.zn. en P. de Bonte Czn. De heer de Vos sprali tot hen een hartelijk welkomstwoord en de scheidende heren werd zeer veel dank gebraoht voor hun activiteiten in langere of kortere tijd bewezen. Herinneringspenning van de gemeente. Na de pauze, waarin een rijke tracta ble volgde werd door de burgemeester op een zeer bijzondere en spontane wij ze afscheid genomen van drie corpsle- den. Bij de twee genoemde heren die uit de brandweer stappen, t.w. J. van Dam en S. van Ree, was er ook nog een derde, n.l. de heer J. J. van Ree, die wel officieus maar nog niet officieel het corps wegens zijn leeftijd heeft verla ten. Tot deze drie richtte de burgemees ter zich en hij vond dat deze drie man nen hun sporen rijk hebben verdiend. Ze hebben de oorlog, de ramp en de grote brand in 1947 meegemaakt. Met dit drietal wenste de burgemeester heel het corps te huldigen en een voorbeeld te stellen voor allen. Het gemeentebe stuur is dankbaar -voor het bijzondere gedrag van deze inwoners en als blijk van waardering bood de burgemeester hen een herinneringspenning van de gemeente Ooltgensplaat aan. Op deze penningen, die zijn aangebracht in een soort statuette stond behalve de naam ook het aantal jaren dat men de brand weer heeft gediend. Van de heer J. J. van Ree was dit van 1920 tot 1960, dus 40 jaar, de heer J. van Dam van 1928 tot 1963 (35 jaar) en de heer S. van Ree van 1948 tot 1963 (15 jaar). Foto van liet corps De drie heren dankten het gemeen tebestuur zeer hartelijk voor deze hul diging. Voorzitter De Vos feliciteerde de „jongens" met de hoge onderscheiding en benoemde hen tevens als ereleden. Van het corps werd hun een ingelijste foto toegezegd. Na dit alles vertelde de heer J. J. van Ree enkele voorvallen uit zijn brandweerloopbaan. In het be stuur werden herkozen de commandant Jac. de Vos en secretaris L. C. Dorsman. In de vacature S. L. Birkhoff verkoos men na twee keer stemmen de heer KI. van Ree J.J.zn. Op 5 en 6 juli zal het jaarlijkse reisje worden gemaakt. Ditmaal is Amsterdam aan de beurt. Rondvraag In de rondvraag vroeg het lid Arie de Bonte om handschoenen, die vooral nodig zijn als er 's winters brand is. Ze werden door b. en w. spontaan toege wezen. Deze vraagsteller werd door de voorzitter hartelijk dankgezegd voor, het vervaardigen van een wandversiering voor 'het leslokaal. Dez^ versiering stelt voor „twee springende herten". Een juist gekozen onderwerp daar de brand weer zich veel moeite getroost voor het dierenpark, waaronder ook het herten kamp is begrepen. De drie verzorgers van dit kamp, de heren Arend Duim, Arie de Bonte en Klaas van Ree kregen van de voorzitter nog een extra com plimentje voor hun toegewijde hulp. Hierna volgde sluiting Het is een goede gedachte geweest de orgelconcerten die regelmatig wor den gehouden eens te combineren met de medewerking van een zangkoor. Dit geeft aan het orgeluur een meer ge varieerd karakter dat ook zeker bij het publiek de zin tot luisteren ten goede komt. Tevens komen verschillende luis teraars die zich meer tot de zangkunst aangetrokken gevoelen door deze com binatie ook eens meer met de orgel kunst in aanraking, wat tot gevolg heeft dat door een regelmatig bezoek aan de orgel en zanguren, ook voor het orgel en orgelmuziek vermoedelijk meer waar dering komt. Anderzijds kan zich dit verschijnsel ook ontwikkelen. Jammer dat voor dit geslaagde orgel en zang uur" maar een matige belangstelling bestond. De ongunstige weersgesteld heid heeft zeker deze „muzikale ver pozing" parten gespeeld. Het gemengde koor „Sursum Corda" onder leiding van Arie Keijzer opende toet programma met Psalm 38 in een bewerking van de di rigent. De orgelbegeleiding was bij Arie Okker in goede handen. In deze 4 stem mige bewerking beluisterden wij een prachtig polyphone lijnenspel, wat tot gevolg heeft dat iedere zangpartij een zelfstandig karakter draagt, dit integen- stelling tot de homophone muziek, waar alleen de sopraan zelfstandigheid heeft en de belangrijkste is. Bij liederen ver valt men dan gauw in een harmonisatie die nogal eens „goedkoop" gaat klinken. Het prachtige ritme van deze 38e psalm werd pittig uitgevoerd. Steeds als wij de psalmmelodiën in hun oorspronkelijke ritme beluisteren en zelf zingen, hetzij één of meerstemmig, bewonderen wij de rijke erfenis van de grote reformator Calvijn die met de medewerking van enige bekwame musici uit zijn dagen o.m. Haistri Pierre en Louise Bourgeois ons deze prachtige melodieën heelt na gelaten. Moesten wij ons niet eens gaan schamen, deze prachtige melodieën met hun schitterende ritmen, door onze per soonlijke smaken en ideeën verlaagd te hebtoen in een gekanaliseerde rivier, waar alle stromingen, spanningen, brui singen, ontspanningen enz. door ons sy- metrisch psalmgezang is gedood? Van de oud Nederlandse componist Anth. van Noordt speelde Arie Keijzer diens partita over Psalm 116. Schom melde het tempo in de eerste delen iets in de laatste twee bewerkingen kregen wij een mooie strakke uitvoering te horen. Echte Oud Hollandse koraal kunst, die waard is meer gespeeld te worden. Van Joh. Gottfr. Walther beluisterde wij drie prachtige koraalbewerkingen. Vooral de eerste bewerking werd met een verzorgde registratie uitgevoerd. In de tweede bewerking van „Was Gott tut das ist wohl getan" had het tempo o.i. wel iets sneller gekund, wat de leven digheid van deze bewerking ten goede had gekomen. In de prachtige bewerking „Die sinils die heil'gen zehn gebot" beluisterden wij dadelijk de grote meester der paly- phonie en contrapunt; Joh. Seb. Bach. De mooie melodische motieven in de te genstemmen ■fen de goed geregistreerde cantus-firmus stemmen maakten dit ju weeltje tot een echte Bach vertolking. De onberijmde 23e psalm gecomponeerd door de dirigent en getoonzet in het he dendaagse klankidioom werd door Sur- sum-Corda" op gedragen wijze vertolkt. Het refrein klonk in het begin onzeker, wat later werd opgelost door meer spontaniteit der zangers. De vormgeving van deze bewerking doet ons denken aan de vele onberijmde psalmen van de Franse componist-dichter J. Gelineau „Jezus Christus herrscht als König" en „Nun frut euch, lieben Christen mein" van Ernst Pepping waren heerlijk om te beluisteren. Dat de lessen die Arie Keijzer re gelmatig heeft bij een van Neerlands beste organisten, George Stam, haar vruchten afwerpen bespeurden vnj in zijn bewerking over Psalm 90' 1 en 9, „Speciaal gecomponeerd i.v.m. de Rampherdenking 1953). In de eerste bewerking beluisterden wij in de toccataaohtige delen een aan- laiopingspunt met de hedendaagse Duit se orgelstijl. Het mooie gedragen 2e deel in een echte orgelstijl droeg een meer persoonlijk stempel. De cantus firmus had hierin o.i. iets duidelijker "geregis treerd gekund. Met de wisselzang over de Avond zang door Koor en aanwezigen, werd dit geslaagde uur, wat een echt kerk- muzikaal karakter droeg besloten. Jammer dat het koor over zo weinig heren beschikt. Heren, wilt u het koor met uw stem verrijken o.i. wordt u daar hartelijk ontvangen. Het kleine koor is het waard daar men zich be oefend in de gezonde muziek, uit heden en verleden. M. T. Stolk De totale opbrengst aan boeken en tijdschriften uitsluitend afkomstig van de afdelingen, waar zich een of meer lectuurhuisjes of -kastjes bevinden, be droeg in de afgelopen 3 jaren: 1962 1961 1960 tijdschriften 880.762 kg 691.661 kg 653.746 .JqgJ boeken 159.542 ex. 131.400 ex. 125.996 ex. In de gemeente Middelharnis was de opbrengst: 1962 1961 1960 tijdschriften 3,642 kg 2.612 kg 2.694 kg boeken 238 ex^ 134 ex. 268 ex. 2e serie nr. 88 LEVENDE TAAL „Je laatste artikelen worden me een beetje te geleerd wat kunnen mij die vreemde woorden schelen, die je bij de woordenrij van ds. De Gids ter verkla ring geeft. Ik lees liever wat je over 't Goereese dialect schrijft". Deze opmer king van een lezer van F. en T. is wel aardig naast die van een paar jongens van een jaar of twintig. „We lezen de artikelen altijd graag en hebben er al veel van geleerd. Als je van je taal niet veel meer weet dan wat je er op de la gere school van geleerd hebt, dan is het fijn, als je er eens wat meer van hoort. We wisten niet, dat er zo veel over te zeggen was. 't Is allemaal nieuw voor ons en maakt dat we meer op onze taal letten." De belangstelling van de taalgeleer den heeft zich al meer dan een eeuw op de vormen als lif-laf, kris-l?;ras, dus verdubbeling met klinkerwijziging ge richt, bij voorkeur de i-a wisseling. Zo zijn er twee opstellen van A. de Jager uit het midden der vorige eeuw hier over. Ook de alliteraties (begin met de zelfde medeklinker) als flierefluiter, poespas zijn al oud, evenals de rijmende verbindingen als hossebossen, koekeloe ren enz. De geleerden proberen deze woorden te verldaren: koeken betekende vroeger kijken, loeren, (vgl. duits gucken) en 't is dus een samenstelling van twee woorden met dezelfde betekenis. Ze zijn lang niet allemaal te verklaren. Een groot deel er van zijn min of meer spon taan ontstaan en worden gerekend tot de slang-woorden (van 't engels slang uitspr. als sleng). Hieronder verstaat men woorden, die door het volk ge maakt worden; men wil het eens anders zeggen dan in de gewone taal, en men kiest woorden, die de verbeelding prik kelen, of grappig en schilderend zijn. Het zijn of nieuwe vormingen op be staande woorden, waaraan men een bij zondere betekenis geeft. Men wil aan stoot geven, zich in krachttermen uiten, ook wel z'n bedoeling verbergen, b.v. in zogenaamde geheimtalen. Vaak zijn ze plat en grof, ontleend aan de mense lijke behoeften en aan de erothiek. Slang gedijt het best waar men weinig eerbied heeft voor fatsoen en zich ge makkelijk laat gaan. Maar die woorden komen vaak ook in de algemene taal en in ieder geval moet de taaistudie zich ook bezig houden met ze. In de inlei ding van het Nederlands Woordenboek schreef M. de Vries een der eerste re dacteuren in 1882: „Zelfs dan, wanneer de volkstaal iets aanbood dat minder welvoeglijk klonk en overkiese oren licht kwetsen kon, of wel rechtstreeks tot de platte spraak van 't gemeen be hoorde, mochten we niet al te vies val len of uit laffe preutsheid door uit sluiting de taal verarmen". Aan dit grote Woordenboek wordt nog steeds gewerkt en we zijn er zeker van, dat een aantal woorden en uitdrukkingen, die wij voor het Goerees verzamelden, ook daarin een plaats krijgen. En zo ben ik weer terug bij de be handelde woordenlijsten, die nog aan vulling vragen en na bovenstaande uit eenzetting door de lezers beter begre pen worden. Ik noemde b.v.: krintekakker: een lafaard broekeschieter: een bangerd (hie schiet in z'n broek van benauwdigheid) krotekoker: een rare scharrelaar kriekeplokker: een vreemde sinjeur knapschienkel: een ruwe, vreemde scharrelaar snoopsmoel: een snoeper slampamper: een nietsnut, luiaard, gladjaones: een gewiekste kerel, meest ongunstig, smeerjaones: een vuilbek, 'n smeerlap, smeerkaones: idem lapswanser: een doordraaier kniezebieter: een zeurpiet, een moppe raar doodhaes: een sul een vent van niks schrepsohieter: een magere kereld, vooral met een mager gezicht, schelsmoel: een kwaadspreker, iemand die scheldt, scharminkel: een mager persoon snertvent: een kerel van niets snapschuttel: een raar persoon hie loapt voor schobberdebonk d.i. slor- slordig bedelend. Een aantal onomatopeeën, klankwis- selende of rijmende samenvoegingen vindt men in kinderversjes, liedjes enz. lene-miene-mutte, tien pond grutte (af tel versje) Ollekebolleke, riebeke, soUeke, olleke bolleke-knol (idem) Hik, spik-sproei, 'k geve den hit an joe Van klapperdeklap, van voetjesgestap, (uit een baUiedje) Van je ras-ras-rag rijdt de koning door de plas. Eun-deun-dip, vette kaele kip, vette kaele hobbedaene, eun deun dip. Ik houd me aanbevolen voor derge lijke woorden, waarin herhaling, klin kerverandering, klanknabootsing, allite ratie en rijm een rol spelen. Deze wijze van woordvorming van taaischepping is niet dood; ze behoort nog tot de leven de taal. Zo vond ik in de Haagse Post van 8 dec. in een intervieuw met Mies Bouwman: „De mensen denken als je maar niet lelijk bent en een beetje van kwekkerdekwek kunt doen, dan red je- het wel. Ik vraag de medewerking van mijn collega's. Dat is geen Kinnesinne van me, ik ben ook voor mezelf kritisch Ik kreeg nog een andere opmerking „Je schreef in de krant, dat wij hoe- bank zeggen voor toonbank, maar dat is abuis, we zeggen hoekbank. Best mo gelijk dat de schrijver de k uitspreekt, ik doe het niet eni de oude mensen de den ihet ook niet. Vroeger konden niet alle mensen lezen, nu wel, en het is het leesbeeld, dat de uitspraak beïnvloedt, ook de juiste uitspraak door de radio en de ruimere omgang met mensen van buiten. Zo zijn broomes, broopries rae- sel, grookop 'n doo mensen, bestee, hoo- stel, hooknecht woorden, waaruit de klank t is weggevallen; in riesdaelder, espres, mart treppot viel de k weg, in paeren, borren de d, in frajje, groemart orajje de n; in veurrood, overans, huus- souwen de h, in bostel de r, in mestene de j, in pollepel de 1, in morre de s. Maar ik weet, dat vele jongeren de MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen. Bruin-grijze reisdeken; contact- en lipssleutel nr. 560 grijs wollen muts; bus aspergesoep; plastic kindertas en geel plastic porte- monnaie; wollen sjaal, rood met witte strepen; grijs wollen handschoentje; 1 schaats; rode glacéhandschoen; grijs kinderhandschoentje; witte gymschoen; blauw bord (opschrift A 505, 580, 0.80); gele sjaal; paar gele kinderwantjes; ballpoint merk „Parker", rood kinder- wantje; paar blauwe kinderwantjes; paar lichtblauw-gestreepte Idnderwant- jes; bijl; herenbril met donker montuur ring met 7 sleutels; vulpen merk „Mar- velette", paar schaatsen; blauw wollen wantje; bril met rood-bruin montuur in beige plastic etui; kinderbril met don ker naontuur. Inlichtingen betreffende gevonden voorwerpen van 10-13 uur op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Ring 36 tel. 2444. Burg. Stand over de maand jan. '63 Ingekomen: J. 'Mol en gezin van St. Nildaas. M. van Deventer van Arnhem. P. J. van Breugel van Rotterdam. P. v. d. Weide-Bakker van den Bommel. A. de Roode van Westerborg. R. Reuker van Amsterdam. Vertrokken. A. Krijtenberg naar Sommelsdijk. J. M. Kruik naar Am sterdam. M. A. Verbiest naar Bergam bacht. A. van Rikxoort naar Oost en West Souburg. D. Vroegindeweij en ge zin naar Stad aan 't Haringvliet. M. Verhage naar Rotterdam. H. Boeter naar Rotterdam. A. Breur naar Amster dam. M. F. Klinkhamer-Hempenius' naar Nijkerk. P. Taaie naar Spijkenis- se. Geboren: Cornells, zoon van H. Bis schop en S. P. Splinter. Cornelis Jan, zoon van C. Droger en H. van Biert. Jacoba Petronella Caroline, dochter van J. Valstar en J. de Geus. Willem Jaco bus, zoon van S. Blok en J. C. Faasse. Hendrika Johanna, dochter van D. Hoek en H. J. van der Louw. Danker, zoon van S. Struik en P. K. Seton. Huwelijken: C. M. van Dijk, 19 jaar en A. Groen, 16 jaar. Overlijden: C. J. op den Brouw, 72 jaar; K. Boelaars, 81 jaar. oi ^FRÜITSCHA/^I, vakkuntJig opigpmaakt.'is uw adres:, t;. van Strien,' Middelharnis Beatrixlaan'll ,.;r :,Tél:2:76^ SOMMELSDIJK Burg. Stand. Geboren: Wouter, zoon van J. Roetman en L. de Keizer; Laura, dochter van G. Edewaard en A. J. M. van Riemsdijk; Maria Jacoba Cornelia, dochter van A. A. C. de Wit en M. W. Bierbooms; Cornelia, dochter van J. C. M. van den Bos en P. C. Groenendijk; Silene, dochter van D. Hoogzand en M. van Nimwegen; Cornelis, zoon van P. Kieviet en M. Jelier; Hendrik Theo- dorus Daniel Theron, zoon van H. L. van Kampenhout en A. P. C. de Groot. Overlijden: Willemina Leune, e.v. A. Verschoor, 79 jaar; Jacomina Pieternel- la Kosten, wed. van B. Noordijk, 80 j., Jan den Boer. e.v. J. Koster, 62 jaar; Leendert Mooijaart, ongeh., 86 jaar; Jannetje van der Sluijs, ongeh. 78 jaar Adriana Henderika Kamp, wed. van C. de Vos, 77 jaar; Abraham Fopma, e.v. M. van Zwieten, 67 jaar. DIRKSLAND Vijf beroepen. Ds. P. Blok alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeenten te Almelo, Rijssen, Borssele, Gorinchem en St. Annaland. OOLTGENSPLAAT Smederij verkocht. Door mevrouw J. J. Birkhoff-Henny is haar smederij aan de Voorstraat (Marktveld) onderhands verkocht aan de heer K. Kamp Gzn., die zijn rijwielhandel, annex reparatie inrichting van de Molendijk naar ge noemd pand zal overplaatsen. en een geforceerde deur. Prinses Anne Marie van Denemarken, de toekomstige Koningin van Grieken land, is maandag in Kopenhagen weer naar school gegaan. Vorige week arri veerde zij in Denemarken uit Athene, waar Kroonprins Constantijn haar als zijn verloofde aan de bevolking heeft voorgesteld. Foto: Prinses Anne Ma rie komt aan bij de school. NIEUWE TONGE Burg. Stand over de maand jan. 1963 Geboren: Marianne Alida, dochter van M. I. van der Vliet en L. A. Jon- gejan; Abraham Cornelis Martinus, zoon van J. Tieleman en M. Boshoven; Elisaberthus Johannes, zoon van A. Prins en J. G. Tijl; Sella Johanna Cor nelia, dochter van P. Noteboom en M. A. Knops. Gehuwd: Adr. van Alphen, oud 26 j. en A. Hengstman, oud 27 jaar. DEN BOMMEL Burg. Stand. Geboren: Maria, doch ter van C. van Es en M. de Jong. Overleden: A. N. Reinhoud, weduwe van H. van Dijk, 78 jaar; J. Vermaas 74 jaar, overleden te Dirksland. Gehuwd: J. Huibrechtse, 22 j. en C. Wagemans, 22 j.; F. Huibrechtse, 20 j. en Q. A. Buijs, 20 j.; A. van der Weide, 32 j. en P. Bakker, 23 jaar. Vertrokken: P. Bakker, echtgenote van A. V. d. Weide naar Middelharnis. Uitgelote aandelen E.M.M. Het be stuur van de muziekvereniging E.M.M, maakt belïend dat alsnog de navolgen de renteloze aandelen zijn uitgeloot omdat enkele aandeelhouders hun uit gelote aandelen hebben geschonken; nr. 18 Kr. Buth, nr. 46 Th. J. van Vugt. Van een inwoner der gemeente werd nog een gift van f 10,ontvangen. De gehouden collecte voor het uni formenfonds van de muziekvereniging E.M.M, gehouden door een daartoe in het leven geroepen comité heeft opge bracht naar de thans bekend zijnde cij fers de som van f 2100, HERKINGEN Opbrengst collecte. Voor Hemeva is door Danie Kagchelland f 22,27, Aclri van Rumpt f 8,08, Lenie Kievit f 6,29 en Ria v. d. Velde f 4,30, in totaal f 40,94 bijeengebracht. In de rtiilverkavelingswet wordt naast de eigendomsverkaveling veel aandacht besteed aan de gebruiksverkaveling. Dit is ook wel begrijpelijk als men weet dat ongeveer de helft van de cultuurgrond in ons land is verpacht. We willen hier niet nog een keer de wet bespreken, dat is in de eerder geplaatste artikelen van ruilverkaveling in ons blad reeds eerder gebeurd. Nu lichten we hieruit die gedeelten welke van belang zijn voor de pachter. De pachter heeft geen stemrecht ten zij indirect middels een volmacht. De pachter wordt niet belast met een ruilverkavelingsrente, doch zal de kos ten die de eigenaar betaalt voor het in de ruilverkaveling verkregen nut geheel of gedeeltelijk terug vinden in een bil lijke verhoging van de pacht. Evenals HOOFDPIJN, KIESPIJN EN HOEST verkopen wij poeders die helpen! WED. J. KURVINK'S DROGISTERIJ Ouddorp weggevallen klanken in een aantal van deze en dergelijk woorden weer inlas sen. Als ik met Goereese jongeren een gesprek voer, zeggen ze vaak: Wat praet joe nog ouwerwes of ouwerjaers. De zelfde opmerkingen kregen emigranten die na tientallen jaren in het oude dorp terugkwamen. Ook in dit opzicht leeft de taal verandert ze steeds. F. den Eerzamen aan iedere eigenaar wordt aan iedere pachter onroerend goed toegedeeld van gelijke hoedanigheid (bijv. zandgrond of kleigrond, zware of lichte klei) en ge- bruiksbestemming (bouwland of wei land, boomgaard, uiengrond) als dat wat bij in de ruilverkaveling inbracht. De bestaande pachtverhoudingen blij ven zoveel mogelijk gehandhaafd; de pachter volgt dus in beginsel zijn ver pachter. De na de stemming te benoe men „Plaatselijke commissie" kan ech ter met goedvinden van beide partijen een pachtverhouding opheffen een een nieuwe vestigen. Indien men bezwaren heeft tegen een eventuele paohtruil kan men bezwaar maken tegen het plan van nieuwe kaveltoedeling. z Bij bet sluiten van nieuwe pachtver houdingen, hetgeen alléén bij noodzaak gebeurt en dus uitzondering blijft, zal de commissie er naar streven, deze zo veel mogeHjk te vestigen op de voor waarden van de oude overeenkomst (duur, verlengbaarheid, persoonlijke omstandigheden, enz.) zodat geen der bij de opheffing en vestiging betrolcken partijen schade zal lijden (recht op ge lijksoortige pacht). Evenals bij de eigenaar, kan ook bij de toedeling aan de pachter enige over- of onderbedeling worden toegepast, in dien de efficiënte uitvoering van de verkaveling dit nodig maakt. Van veel belang is te weten, dat de pachter slechts aanspraak kan maken op het bovenvermelde, indien hij zijn pachtovereenkomst(en) tijdig aan de Plaatselijke Commissie ter registratie heeft gezonden. Deze registratie van de pacht overeenkomsten vindt enige tijd na de stemming plaats en de oproep, daartoe wordt te zijner tijd in de plaat selijke kranten ter openbare kennis ge bracht. MAAK GEBRUIK VAN Gratis formulieren en interestvergoeding. Inlichtingen bij Middelharnis - Sommelsd^k Ksde 5 Tel. (01870) 22 68 MIDDELHARNIS Middag met bejaarden Dinsdag waren we er getuige van dat niet minder dan 150 bejaarden in het Diekhuus kwamen om de speciale middag van de maand bij te wonen. De mensen uit Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge waren met bussen naar het Dieldiuus gebracht om deze mid dag te kunnen meemaken. Hier en daar waren er particulieren die ook voor vervoer zorgden van verschillende men sen die slecht ter been waren. Het pro gramma werd verzorgd door de heren gebr. Boomsma, die Egypte in kleuren en geuren via doek met dia's bij ons introduceerden. Een middag die zeker de moeite waard was om aanwezig te zijn. Er werden prachtige bouwwerken getoond, werkelijk bouwwerken om ja loers op te zijn. Ook de manier waarop deze mensen daar leven is nu duidelij ker geworden voor alle aanwezigen. Kortom, verrijkend in alle opzichten om geconfronteerd te worden met een be schaving die er tenslotte zijn mag. We hebben erg veel bewondering voor de gebroeders, die ondanks de vele verbo den van fotograferen er toch in ge slaagd zijn een dergelijke serie dia's te kunnen maken. Volgende speciale middag Op 26 febr. a.s. hopen de heren Booni- sma het 2e gedeelte Egypte te vertonen. Het Ie gedeelte was erg mooi, maar zo als zij ons verzekerden zal het hierop volgende gedeelte nog stukken mooier zijn. Wil ieder die wenst te komen er nu reeds rekening mee houden. 26 febr. a.s. om 2 uur in het Diekihuus. Competities Sinds vorige week is er een competitie begonnen voor biljarten en tafeltennis. De spelavonden komen te vervallen en inplaats daarvan worden voorlopig de ze competities gegeven. Allen die se rieus willen meedoen, kunnen zich mor genavond opgeven. Er wordt om 7.30 uur begonnen. We verzoeken ieder tij dig te komen. Morgenochtend h»a. club Morgenochtend verwachten we om 10 uur alle jongens weer voor de knut- selgroep in de kelder. We hopen dat jul lie leidster inmiddels weer beter is. Dammen, Uitslagen van de op 4 fe bruari 1963 te Nieuwe Tonge gespeelde wedstrijden om het persoonlijk dam- kampioenschap van Flakkee: G. Knöps W. van der Welle 0—2; G. Tanis—F. Kleingeld 0—2; J. A. Dekker—D. Sper ling 1—1. De volgende ronde wordt gespeeld te Sommelsdijk, in hotel Spee, op maan dag 18 februari a.s., aanvang half acht. Te Sommelsdijk worden de volgende partijen gespeeld: D. Sperling—G. Knöps; F. Kleingeld—J. A. Dekker; W. van der WelleG. Tanis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 6