EIIAIIDEn-tllEUl/S kredietverlening Sunil bleeict voor u Sunil blauwt voor u ...èn Sunil is nylon-actief emigrantenzoon helpt aan bouw van satelliet SUNIL, NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL lisgrot op f!e Rijn 2e blad Vrijdag 8 februari 1963 No. 3162 HAAL MEER UIT UW BEDRiJF! Boerenleenbank Raiffelsenbank Peperduur UIT m KERKEN P!?L«adMAMPA.r handen HAMEA-GELEIII>±££^ Het opwarmen van groot vlees MODERNE BRILLEN 3. KEUVELAAR Bibliotheca Reformatoria Het offer des Heeren Theofilus en Dorothea Claes de Praet. Is het venster meestal gericht op wat ons in het heden wedervaart, thans de koepel 180 graden gedraaid en eens in het verleden geblikt. In het begin van onze eeuw heeft de firma Martinus Nijhof te 's-Gravenhage een werk in zeven delen doen verschij nen, dat een wetenschappelijke navor sing bevat van de middeleeuwse kerk en de voorlopers der Reformatie in ons land en de zuidelijke Nederlanden. Het voert als verzameltitel de naam „Bi bliotheca Reformatoria Neerlandica". In serieuze en indrukwekkende nasporin- gen wordt ons daar dan deze dan gene zijde van de toestand der gelovigen in het eerste gloren van de morgenstond der Reformatie getekend. Een enkele maal is er een groot latijns citaat, dat nu wel niet voor iedereen toegankelijk is, maar dat de meer ontwikkelden dan toch voor anderen kunnen vertalen. Als ge in deze boeken leest ze zijn he laas alleen nog antiquarisch te koop en bevinden zich voorts in enkele grote bibliotheken dan verfrist het uw blik op wat de getrouwe belijders van 's Heeren Woord toen van de roomse kerk en overheidsdienaars hebben moe ten lijden. En hoe standvastig zij door genade gebleven zijn. En hoe Godver- heerlijkend zij spraken met zoveel licht bedeeld, als ge bij zulke eenvoudige zie len niet zoudt verwachten. Daar ging in vervulling de belofte uit Lucas 21 14 en 15, Ik zaj uw mond en wijsheid geven, welke niet zullen kunnen tegen spreken noeh wederstaan allen, die zich tegen u zetten. Deze serie werken is opgezet door dr. Cramer en dr. Pijper. Er bestaan voorts ook deze werken: Archief voor Kerkelijke Geschiedenis, door dr. Kist en Dr. Royaards. Ook nog Nederlandsoh Archief voor Kerkelijke Geschiedenis, van dezelfde auteurs. En ten derde het Nieuw Archief voor Ker kelijke Geschiedenis inzonderheid van Nederland, door Kist en Royaards, later dr. Kist en dr. Moll. Uit al deze werken heeft de firma Kok te Kampen een uit 2 delen bestaand uittreksel gegeven, zeer lezenswaard. Wij hebben echter het oorspronkelijke werk gelezen, Gebenijdt wel eens onze jonge man nen die aan universiteiten studeren en toegang hebben tot zulke kostelijke en kostbare boekerijen. Wat het meest opvalt in de versla gen van de verhoren van hen die niet meer rooms wilden zijn, is het helder licht in Woord en leer dat hun gegevens was, terwijl zij toch nog geenszins over de middelen beschikten die ons ge geven zijn om de wil Gods na te speu ren, te leren kennen en ze te gehoor zamen. Geen wonder dat er wel eens bij de brandstapel een woordje gespro ken werd, door de H. Geest ingegeven en dan moesten de omstanders soms ge tuigen: is dat geen christen, dan is er niet één in de gehele wereld Zo geeft God getuigenis aan zijn eigen werk. En wat hebben zij geleden! En hoe zijn zij tot afvallen verzocht. Aller af- sohrapsel, ja, zo was de betiteling die de vijand aan het volk des Heeren gaf, reeds de eeuwen door. Onder de werken van de Biblioth. Reformatoria is ook een deel genaamd. Het offer des Heeren, dat gewijd is aan de vervolging die meer speciaal te gen de Doopsgezinden gericht was. Na het wilde avontuur van het Koninkrijk Sion" te Munster, hadden zij hun naam volledig verspeeld, wat niet weg nam dat in ons land een schaar vrome doops gezinden was, die Rome de rug toekeer den en God vreesden. Deswegen werden zij naar rad en brandstapel geleid, Eel- ken en Fije, bijvoorbeeld werden in Leeeuwarden omgebracht. Eelken met het zwaard, Fije met vuur. Maar zij waren zo in God verheugd, dat Fije niet eens naar zijn veroordeling luisterde, maar „hij zang ende sprang" en tot de omstanders zeide hij: vrienden, ver blijdt u met mij; zulke bruiloft als mij is bereid! Maar de vrienden zwegen nu evenmin eni riepen: Dit is de enge weg, dit is de wijnperse des Heeren, hier hanget die krone aan! Het was natuurlijk heel gevaarlijk te Vraag inlichtingen bij uw over de vele mogelijkheden van laten blijken dat ge een vriend van zulk een ketter waart. In een der delen van de Bibl. Ref. komt voor een uitgebreide samenspraak tussen Theofilus en Dorothea. Gechre- ven door een Alkmaars pastoor, die de reformatie was toegedaan, die soms moest vluchten, maar die men om zijn relaties in hogere kringen toch niet goed aandurfde. Theofilus brengt vele bezoeken aan Dorothea, een zieke vrouw. Op de vraag hoe 't haar gaat, antwoordt zij dat ze, het is heel ongelukkig, nogal ziek is. Theofilus begint al dadelijk te zeg gen, dat het nog te bezien staat of dat zo ongelukkig is. Want dat God met al les wat Hij ons toezendt zijn wijze be doelingen heeft en dat tegenspoeden ve len al tot hun zaligheid hebben moeten dienen. Dat dus op de eerste plaats. De zieke verstaat dat niet, ze leest wel eens in de Bijbel, maar zij is daar zo maar niet door overwonnen. En nu is het zeer opmerkelijk hoe deze Theofilus in vele bezoeken aan de zieke haar het Woord mag uitleggen, en zij gretig luistert. Soms ook weerspreekt zij de broeder, dan weer moet zij zich gewonnen ge ven, en zo loopt (na een 60 blz. druks) RIJMEN VAN TIJMEN Dat veer daar over 't Haringvliet, Is heden zo goedkoop nog niet. Vijfduizend gulden dag aan dag, Dat is nog eens een prijzenslag! Dat is me toch een kapitaal. Maar we betalen 't allemaal. Provincie, Rijk en ook Flakkee Die doen er heden wel aan mee. Maar ondanks alles reuze pech. Wie is er van zo'n vaartocht weg? Wie gaat er naar de overkant. Met het vooruitzicht dat men strandt? 'n Poolzee lijkt het tot en met. Er dient terdege opgelet. De beste stuurlui staan aan wal. Zij weten hoe men varen zal. Ze zijn vrij gauw in Hellevoet. En nooit verliezen ze de moed. Maar in de barre werkelijkheid, Dient zulk een vaartocht niet benijd. Kwam Heem.skerke deze ijszee door? Of Barentz niet de moed verloor? Vijf duizend pop voor 't Haringvliet Dat is vandaag zo mis nog niet. Tij men de beschrijving naar dit hoogtepunt, dat zij zich naar ziel en lichaam mag overgeven aan hare getrouwe Zaligma ker. Kostelijk ziekenbezoek. Heldere in leidingen in de weg der zaligheid, in de leer der Schriften, o, het is als de elf discipelen: Toen opende Hij hun ver stand, opdat zij de schriften verston den. En met de Emmaüsgangers: was ons hart niet brandende in ons?" En ge zoudt zeggen: nu, dat uit de jaren 1500; er is ons nu meer helder heid opgegaan dan in die verwarde zware tijden. Maar dat staat nog zeer te bezien. Want als ge deze dingen leest uit vervlogen eeuwen, dan verwondert ge u over de bediening des Geestes die toen openbaar werd. En de Heere heeft toch des Geestes nog over, ook voor deze tijd. Mogen wij er veel om verle gen zijn, want de tijden zijn maar don ker. Dan was er ook nog Claes de Praet, in de gevangenis te Gent, in 1556. Ook omgebracht. Maar Claes deed goeie praat. D.V. daarover volgende week een woordje. Waarnemer. HALVE PM Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor y de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere 2 moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam. Sunil wast stralend wit. A^Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. In de maand december van vorig jaar wijdde een Canadees nieuwsblad een ar tikeltje aan de prestaties van de 21 ja- riige student Aad Weerhein uit de plaats Galt. Dhr. Weerhein is tweede jaars student aan de universiteit te Wa terloo (Canada) waar hij wordt opge leid tot iMïoro-grolf specialist ea maakte deel uit van een groep van 150 studen ten die meewerkten aan dte bouw van de nieuwe communicatie satelliet de Kelay. Dhr. Weerhein is afkomstig' uit Dirksland. De groep waarvan Aad Weerhein deel uitmaakt, werkte mee aan de vervaar diging van drie onderdelen van de sa telliet n.l. het instrument dat de opge vangen geluiden weer geeft, de verlich ting en de simulant. Het team was door de R. CA. uit Montreal, waar Aad tus sen zijn studies praktijkervaring opdeed te werk gesteld. De directeur van de R.C.A. zei bij het lanceren van de satelliet dat deze lan cering voor de Canadese werktuigkun digen en technici die het electronische hart ontwikkelde en verder uitwerkte een fantastische prestatie betel!:ent. Adriaan heeft de hele zomer aan ex perimenten bezig geweest zegt zijn va der dhr. J. L. Weerhein. In 1948 emigreerde die familie Weer hein vanuit Dirksland waar ze in Kra lingen woonden naar Canada. Hij is een kleinzoon van het echtpaar D. Tanis Ez. te Ouddorp, Aad maakt in Canada goe de vorderingen, hij liep reeds diverse Hogescholen af en bezoekt thans de Universiteit. „Toen hij' in Canada kwam sprak hij nog geen woord Engels, maar het twee de jaar sloeg hij al een klas over! ver telt zijn trotse vader in genoemd blad. NED. HERV. KERK Ds. L. A. Klootwijk te Scherpenzeel zal voorlopig voor 4 maanden als re serve-predikant te Ede gaan werken. M. J. P. Vennooteu f In de ouder dom van 91 jaar overleed te Utrecht de heer M. J. P. Vermooten. Jarenlang had hij zitting in de Utrechtse gemeen teraad voor de A.R.P. en was voorzit ter van de Prot. Chr. Raadsfractie. Hij was ouderling van de Herv. Gemeente en secundus lid van de Synode. Tien tallen jaren heeft hij ook deel uitge maakt van het Hoofdbestuur der Ger. Zendingsbond als enig lid, welke geen predikant was. Ook op onderwijs ge bied heeft hij tal van functies vervuld. Zijn verdiensten vonden erkenning in de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Met hem is één van de laatste voortrekkers der Herv. Geref. richting heengegaan. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen H. Riezebos te Luttelgeest; Oosterend E. Warnink, kand. te Zaandam. Schoonoord A. Brou wer, kand. te Utrecht. Legerpredikant. Ds. P. v. d. Beukei te Dinteloord; J. v. Loon te IJlst en P. Meyer te Valthermond hebben zich te gen 1 april beschikbaar gesteld als le gerpredikant voor de tijd 'van 1 jaar en 6 weken. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten J. Visser te Dokkuin; Deventer J. Prins te Gronin gen; Vlissingen W. Brandsma te W. Amsterdam. Ouderkerk a.d. IJssel B. Bijleveld te Bussum. Bedankt voor Broek op Langendijk J. P. Geels te Haarlem. Waardering Catechisvius. Zoals uit „De Spiegel" blijkt, wordt er in deze kerken nogal verschillend gedacht en geoordeeld over de Heidelberger Cate chismus, vooral met betrekking tot de jeugd. Zo vindt ds. H. Toorman van 's Gravenhage de catechismus voor de jeugd beslist ongeschikt. Ouderling K. Geleynse uit Wlldervank en Kolonel T. Biesma te Breda (zoon van wijlen ds. H. Biesma) hebben er daarentegen uit hun jeugd goede herinneringen aan. Vlissingen. Ds. A. W. Drechsler, nam wegens vertrek naar 's Gravenhage af scheid van deze gemeente met Joh. 2 28. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo F. Blok te Dirks land. Elspeet C. Wisse te H.I. Ambacht. Bedankt'voor Zaandam en Middelhar- nis C. Wisse. Ds. C. Hegeraan uit in „De Saam binder" ernstige bedenkingen tegen be paalde uitlatingen van ds. H. J. Heg- ger, voormalig R.K. priester. In het boek: „Moeder ik klaag u aan", noemt hij de paus nog „lieve broeder" en doet de suggestie om de Catechismus in Zondag 30 te wijzigen, zodat er niet meer over de Mis, als een „vervloekte afgoderij" wordt gesproken. Ds. Hege- Al vriest het nog te hard in Europa om op de grote rivier op eenhopingen van kruiend ijs te verwachten, toch kan men hier en daar op b.v. de Rijn al grillige ijsformaties zien. Foto: Deze twee kleine meisjes zijn vol bewondering voor een soort ijsgrot, welke op de Rijn bij Oberwesel is ontstaan. ruw of schraal De huisvrouw neemt graag groot vlees, om dit de tweede dag koud te eten, hetgeen voor haar werkbesparend is. Het kan echter ook voorkomen, dat U het vlees de tweede dag weer warm wilt eten, als het buiten erg koud is of er onverwachte gasten komen. Dit kunt U op verschillende manieren doen. Wan neer er nog veel jus is overgebleven het snijdvlak van het vlees even in wat boter dichtschroeien, het vlees met de boter in de braadpan met jus doen en onder langzaam bedruipen verwarmen. Ook kunt U het vlees op een zeef leg gen boven in een pan kokend water. Er echter voor zorgen, dat het water het vlees niet bereikt, want dan kookt het uit. Bij het opdienen de verwarmde jus over het vlees gieten. Heeft U weinig jus over, maak dan een lekkere gebon den saus (champignonsaus, madeira- saus, tomatensaus), snijd het vlees in niet te dunne plakken en warm die snel op in de warme saus. Tenslotte nog een manier voor als U een oven heeft: het vlees in niet te dun nen plakken snijden, deze samenhouden door er een houten vleespen door te steken, het vlees in de oven zetten en er wat boter en desgewenst geraspte kaas op doen. Na 1520 minuten heeft U heerlijk warm vlees. Deze methode van opwarmen is bijzonder geschikt voor ham. (DIA). passend biJ mf uiterlijk ~z/titopfio32 Tct.ifST Mioonmmtif^ I man waarschuwt: „Beproeft de geesten of zij uit God zijn." De classis Dordrecht sprak naar aan leiding van een vraag naar de nuttig heid van reizen naar Israël onder lei ding van één der leraren (Ds. K. de Gier( uit, dat zij weinig waardering voor deze reizen heeft. VERVOLG VERHAAL 35 In dichte drommen vliegen de Spaan se benden naar de plaats waar de brug gen over de gracht liggen. Al slaan de musketkogels moordend in hun rijen, zij springen over de gevallenen heen of vertrappen hen onder de voeten, doch het stuit hun stormloop niet. In hetzelf de tempo gaat het de bruggen over en tegen de wal op. Hier worden de geduchte soldaten van Don Frederik tot staan gebracht. Gesmolten lood, pek en teer, kokende olie, pekel, water, brandende massa's hout en hooi, benevens een hagelbui van schroot, stenen en kogels, dalen van de wal op de ongelukkige krijgslieden neer. Met het geduchte, lange rapier in de vuist zijn ze tegen de wal opgestormd. Wat baat het vlijmend staal en een ge spierde geoefende arm tegen de afgrij selijke verdedigingsmiddelen door de benarde burgerij toegepast om hun ge weld te keren? Huilend en brullend van pijn, vloe kend of hun heiligen aanroepend, vluch ten de Spaanse soldaten weg van die vreselijke plek, gehuld in wolken van stinkende damp en schier niemand van hen ongedeerd. Onmiddelijk wordt hun plaats door een andere bende ingenomen en weer schetteren de trompetten en stormen de door de warme zon van het zuiden ge brande krijgslieden tegen de wal op naar omhoog. Ook hun woeste aanval wordt afge slagen. Een derde troep klimt over lij ken en stervenden naar boven en grijpt woedend de bezetting op de wal aan. Thans wordt bijna niet meer met brandbare stoffen geworpen, omdat de voorraad opgebruikt is en men te dicht op elkaar zit. Deze troep is het gelukt om boven op de wal te komen. Daarstraks heeft Agge de vogelaar het hoofd afgewend toen hij de jam merkreten hoorde opstijgen uit die ver warde hoop van pijn kronkelende men sen, daar tegen de helling van de wal. Met een gevoel van smartelijke wee moed zijn zijn gedachten een moment teruggevlogen naar het rietland met zijn vredige, stille plassen, omzoomd met wuivend riet. Thans, nu het wilde ru moer van de gruwelijke strijd om hem heen golft, lijkt het rietland hem een verloren paradijs. Als rook voor de wind verdwijnt dit visioen uit zijn gemoed, want vlak voor hem rijzen mannen op met donkere ge zichten, waarin de zwarte ogen blikse men van wilde moordlust. Als die straks over hen heen de stad zullen binnen dringen, danen Agge denkt aan Hendrien. Met dezelfde dodelijke ge- wisheid, waarmede zijn speer de otter wist te treffen in het rietland, treft thans het vinnige staal een Spaanse soldaat in de keel. Telkens meer Spanjaarden gelukt het vaste voet te krijgen op de wal. Reeds wordt een vaandel geplant en zij brul len hun „victoria!" Doch te vroeg, zij vallen en het vaandel wordt neergerukt „Oranje boven! God met ons!" bul dert de zware stem van de waard uit „De Rijzende Zon" en zijn tweehands slagzwaard maait met reuzenkraoht on- de de op de burgers aandringende Spanjaarden rond. Juist op dit punt doen de soldaten van Don Frederik een wanhopige poging om door te dringen, doch hier vechten man nen die geen duimbreed wijken. Vooral Koenraad van Dethoven is voor hen een geduchte tegenstander, want zijn brede kling hanteert hij met dezelfde moorddadige snelheid als de geoefende Spaanse krijgslieden hun lan ge rapieren, doch in lichaamskracht overtreft hij hen ver. Banger wordt de strijd voor de bur gers, telkens komen meer'soldaten, op de kruin van de wal. Met drie, vier man tegelijk dringen ze op Koenraad van Dethoven in. Juist bijtijds bemerkt Agge de vogelaar welk gevaar de koop manszoon bedreigt. Met de schacht van zijn otterspeer slaat hij het rapier van een Spaanse vendrig omhoog, dat an ders ongetwijfeld Van Dethoven zou hebben doorboord. De lange kling van de vendrig breekt bij het gevest af, doch snel als het weerlioht heeft hij de ponjaard getrok ken. Toch niet zo snel genoeg om er de vogelaar m.ee te kunnen treffen, want vlug en soepel als een wezel uit het rietland is hij de Spanjaard tussen de benen gedoken en deze tuimelt langs de helling van de wal naar omlaag. Daar ziet Agge, dat Koenraad op één knie is neergezonken en dat hij slechts met de grootste moeite de stoten kan pareren van twee op hem aandringende soldaten. Agge werpt zich onverschrok ken tussen hen in. Met een razend snelle stoot van zijn otterspeer velt hij de soldaat neer, wiens rapier Van Dethoven het meest bedreigt, doch vrijwel op hetzelfde mo ment dringt de ponjaard van diens makker hem in de borst. Houdt stand, mannen! Houdt stand! Oranje boven! De dood aan de Spanjool dreunt het om hem heen. De slag met een voorhamer van een sterke smidsknecht verbrijzelt het hoofd van de soldaat, die Agge met zijn pon jaard trof. Het troepje jonge hand werkslieden, die te hulp snellen, breekt thans op dit punt de laatste tegenstand der zich nog op de wal handhavende Spanjaarden. Vier uur achtereen had hier, zoals de geschiedenis meldt, de strijd geduurd. Duizenden Spanjaarden kwamen er bij om; van de belegerden verloren der tien burgers en vier en twintig soldaten het leven. Op twee plaatsen tegelijk had men de stad bestormd en zoals het bij de Friese poort ging, zo was het verloop ook geweest bij de Rode Toren. Toen een paar dagen later de Spaanse leger leiding weer tot een stormloop had be sloten, weigerden de soldaten dat bevel op te volgen. Om oproer te voorkomen waren de bevelhetobérs wel genoodzaakt om van dit voornemen af te zien. Terwijl men op de wallen met de uiterste krachtsinspanning de vijand trachtte te keren, was voor hen, die in de stad waren achtergebleven, de strijd niet minder bang, dan voor hen die op de wallen vochten. Ook in het huis met de dubbele stoep op de markt klopten twee vrouwen harten in zorg en vrees, voor wat de naaste toekomst brengen zou. O, 't had moeite genoeg gekost om Hendrien te bewegen thuis te blijven en zo rustig m.ogelijk de dingen af te wachten, waarvan de uitslag berustte in Gods hand. „Neen, neen, dat kan ik niet; ik ben immers jong en sterk. Waar andere vrouwen en meisjes meehelpen om de vijand te keren, mag ik niet achterblij ven. Ik wil mee naar de wal! Waarom anderen en ik niet?" „Er zullen er daarginds meer dan ge noeg zijn voor het vreselijke werk, dat er te verrichten valt. Blijf bij moeder en.bid voor ons om hulp en bijstand van Boven, Hendrien", had Koenraad haar gezegd. Maar ze had het hoofd geschud. „Hoe kan ik rustig en veilig hier blijven Toen had Agge de vogelaar zijn hand op haar schouder gelegd en met zijn heldere, kalme stem zeide hij tot haar „Luister eens, Hendrien; wij zijn als arme, van alles beroofde mensen uit het rietland komen vluchten. Meneer Koenraad heeft gezorgd, dat we hier een verblijf vonden, waar men niet laag neerziet op onwetende mensen, zoals wij en men zich niet te hoog acht ons de weg naar Boven te wijzen. Bedenk, dat zij beter weten wat jou past, dan dat jij dat weten kunt, en. ik zou je niet gaarne bezig zien met ko kende olie of zwavel.Blijf hier, Hen drien en bid tot God voor het behoud van Alkmaar." Toen had Hendrien het hoofd gebo gen, want nog nooit had ze zich verzet tegen de uitdrukkelijke wil van haar oom Agge. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 5