Aan de rand van de Randstad" PampObreekt Raad Middelharnis discussieerde over verliuur hal openbare Ulo Meditatie l^t KORTEHEG s ZOON NUTSSPAARBANK MIDDELHARNIS BERNARD&ZN. Engels koningspaar In Nieuw Zeeland Vrijdag 8 februari 1963 No. 3162 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GROJNDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAlNfDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Kweek meer rente geld van uw .J Voor kerkdiensten Herv. Kring „De Oecumene" Uitbreiding ziekenfonds verstrekkingen Fruitmanden en Fruitbakjes „jJe ^ruitcentrale" 35e jaargang UW5 PRINS HENDKIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt ttoeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL t; ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. rapport in opdracht van de Com. voor Deltazaken der Ned. Herv. Kerk, door drs. W. Eighholtz. Prijs 10,—. Van de uitgeverij ,,Boekencentrum" in Soheveningen ontvingen we ter re censie bovengenoemd rapport. Nu denkt men bij het woord „rapport" meestal aan een dik of dun, gestencild en erg dor en droog geschrift, waarvan de lectuur in de meeste gevallen geen on verdeeld genoegen is. Deze kwalifica tie is eohter beslist niet van toepassing op deze uitgave. Het is een keurig uit gevoerd boekwerk, op prima papier ge drukt, met foto's, kaartjes, statistieken etc. en 250 bladzijden tellende. Alleen reeds wat de uitvoering betreft is het boek zijn geld waard. We hebben ech ter na lezing geconstateerd, dat ook de inhoud bijizonder belangweltkend is en daarom willen we aan dit geschrift niet een korte recensie, maar een artikel wijden, waarbij ook de overweging een rol speelde, dat de Noordwesthook van Brabant tot onze naaste buren behoort en de problemen er voor een groot deel van dezelfde aard zijn. Het onderzoek, waarvan het resultaat is dit boek is neergelegd, ging uit van het Sociologisoh Instituut van de Ned. Herv. Kerk in het kader van de serie de kracht van een verkoudheid ■BBS bij Vader, Moederen Kind Delta-onderzoekingen. Na de voorberei dende publicatie over „De betekenis van de Deltawerken voor de Ned. Herv. Kerk" in 1957 zijn nog drie andere ge volgd n.l. over Rozenburg, Hellevoet- sluis en Goeree-Overflakkee (Het ver tekende eiland). Dit is dus de vierde in deze reeks. De inhoud van dit boek over de Noord westhoek van Brabant gaat ver uit bo ven die van een „rapport". Het is een op wetensiohappelijke basis verrichte studie met een schat van gegevens, his torische, economische, sociologische en kerkelijke beschouwingen en zeer be langwekkende uiteenzettingen over al lerlei problemen zoals dat der landar beiders, bet nieuwe type boer, de pen- delarbeid, de industrialisatie, interlo kale samenwerking, de verhouding van import tot autochtone bevolking, die van protestanten tot rooms-katholieken en de verantwoordelijkheid van de kerken, speciaal de Ned. Herv. kerk, voor de toekomst van de Westhoek, Dit is een studie geworden op hoog peil en men moet, als men er volledig van pro fiteren wil, wel over enige kennis van sociologische termen en begrippen be schikken, wat echter helemaal niet zeg gen wil, dat het boek voor de leek op dit gebied onverteerbaar is. Integendeel ondanks de wetenschappelijke termino logie zal de ontwikkelde en geïnteres seerde leek het met vrucht lezen. Ge zien de inhoud hebben we ons afge vraagd, of het niet jammer is, dat de schrijver Drs. Eiohholtz dit werlc niet als zijn dissertatie heeft kunnen ge bruiken! Vergeleken met diverse proef schriften, die we lazen, zou deze studie als zodanig beslist geen slecht figuur geslagen hebben. Het onderzoek beperkte zich tot zes gemeenten, die vanwege hun kerkelijke samenstelling van speciaal belang zijn voor de Ned. Herv. kerk: Dinteloord, Fijnaart, Willemstad, Klundert, Hoge en lage Zwaluwe. Deze streek neemt een drievoudige randpositie in: ze ligt aan de rand van de Randstad Holland, aan de rand van het Deltagebied en ze vonmt ook de protestantse rand van een overigens geheel rooms gewest. De ze ligging heeft in hoge mate haar ont wikkeling op allerlei gebied bepaald en ze zal dit in de toekomst blijven doen. In een kort, maar interessant gebied bepaald en ze zal dit in de toekomst blijven doen. In een kort, maar interes sant historisch overzicht wordt vermeld dat Zevenibergen en Klundert de oudste nederzettingen zijn. Het eerste lag toen nog aan zee, het laatste op een eiland. Zevenbergen was in die tijd verbon den met de Zuid-Hollandse Grote Waard, maar daaraan kwam een eind door de St. Elizabethsvloed van 1421. Het gebied werd geografisch van Hol land afgesneden en veel land ging ver loren, dat tussen 1450 en 1600 werd te ruggewonnen. De bevolking van de dor pen was afkomstig uit vele streken, er waren ook Zuid-nederlandse protestan tse boeren bij, die om des geloofswille hun vaderland hadden moeten verlaten. De laatste kern was Dinteloord, dat in 1605 werd gestioht. Het gebied was in de 80-jarige oorlog strategisch zeer be langrijk voor de verbindingen van Hol land met Zeeland en de Zuidelijke Ne derlanden en daarom werden Klundert en Willemstad vestingen. Het laatste kreeg in 1586 stadsrechten en kreeg zijn naam naar Willem van Oranje. Daar is in 1610 het eerste kerkgebouw voor de protestantse eredienst in Nederland ge bouwd de bekende koepelkerk (de over al reeds lang in gebruik zijnde kerken waren van de roomsen afgenomen. Het gebied van bovengenoemde zes gemeenten is evenals Flakkee specifiek agrarisch 'van karakter en men wor stelt er dus ook met ongeveer dezelfde problemen, afstoting van vele landar beiders, de pendel en als gevolg daar van de noodzaak van industrialisatie. Twee broeders „Jacob heh Ik liefgehad, Ezau heh Ik gehaat." (Hom. 9 13) In psalm honderd drie en dertig is de dichter niet alleen vervuld met de gemeenschap, die hij met God mag oefenen, maar daar heeft hij inzonder heid de innerlijke band op het oog, die tussen broeders van hetzelfde huisgezin behoort te zijn. Wat is er voortreffelijker, dan in vrede en enigheid met elkander te le ven? Het is geen vrucht van onze ak ker. De Heere zegt: Ik zal vijandschap zetten tussen u en deze vrouw, en tus sen uw zaad en tussen haar zaad. En dat woord, door God gesproken, doortrekt het ganse leven van de mens. Maar alhoewel de ware liefde, zoals in psalm honderd drie en dertig, bij de wereld niet gevonden wordt, toch is zij er nog. Denk maar aan David en Jona thans, denk aan de discipelen; twee maal twee broeders, die broeders van hetzelfde huisgezin en van enen vader waren. Als wij hen nagaan kunnen wij duidelijk nagaan welk een band er ligt. Niet alleen van uiterlijke toegenegen heid, maar veelmeer de band, die er is door de Goddelijke genade in hunne harten geopenbaard. David en Jonathan maakten een verbond opdat voor hun beider nageslacht, die 'band der liefde zou bevestigd worden. Maar daar tegenover staat hoe onvre dig, verwoestend, donker en moeilijk het is als die vrede gemist wordt. Wij kunnen soms broeders aantreffen, die niet met elkander kunnen leven. Denk maar aan Jacob en Ezau. Izaak heeft twintig jaar geworsteld aan de troon der genade of zijn vrouw zaad zou mo gen voortbrengen. Eindelijk wordt zijn gebed verhoord, de Heere vervult Zijn belofte en Izak mag zijn kinderen aan schouwen. Zijn meeste gedachten gaan uit naar Ezau, de man van kracht; dat zal de uitverkorene des Heeren zijn. Jacob heeft niet zo'n grote plaats in het hart van vader Izak, maar de moe der is des te meer met tere liefde voor Jacob vervuld. Nu komt de strijd. Ezau openbaart zich als een tegenstander van de Hee re en Zijn werk, en Jacob (bedrieger) leeft uit dat de Heere hem liefgehad heeft en "^^m verlost heeft uit de hand desgenen, die sterker was dan hij. Wol ken van donkerheid gaan over zijn hoofd. Jacob wordt schaapherder en Ezau leeft op zijn zwaard. Steeds meer wordt het onderscheid tussen hen openbaar, maar er was één zaak, die alles over trof. Hoewel broeders was er een mach tig onderscheid tussen Jacob en Ezau. Wanneer Ezau in Gen. 33 9 zegt: „Ik heb veel", dan gaat Jacob verder, want hij mag door genade in het elfde vers zeggen: „Ik heb alles". Hij had God tot zijn deel en deel aan Gods beloften. De God van Jacob, die Israels God is, was het deel van Jacob, dat alles overtreft. Hij had de rijkdom van genade in Christus als het ware uit des Heeren hand mogen ontvangen. Welk een on derscheid: Jacob uitverkoren, Ezau verworpen. Daar werd de rijkdom ont sloten hoe het mogelijk was voor een bedrieger om zalig te worden. Welk een blijdschap als wij in inner lijke gemeenschap door het waarachtig geloof aan God verbonden mogen zijn. Dat is de vrucht van de bediening des Geestes in de harten van mensenkinde ren. Waar de Heere Jezus de rijkdom van Zijn genade in een mensenleven komt te openbaren ontstaat er een band, die alle aardse min verre overtreft. Maar David zag verder, hij zag op de toestand van de Kerk, en ziet als het ware op de doorluchtige Pinkster dag; toen daar samen kwamen Parthers, Meders, Elamieten, en die inwoners zijn van Mesopotamië, en Judéa, en Cappadocië, Pontus en Azië. En Frygië, en Pamflyië, Egypte, en de delen van Lybië( en uitlandse Romeinen, beiden Joden en Jodengenoten; Kretenzen en Arabieren, om samen in vrede te wo nen. Dat doortrekt de ganse Kerk; een volk om^ Hem verlegen raakt ook aan elkander verbonden. Daar wordt ver vuld: Ai ziet, hoe goed, hoe lieflijk is 't, dat zonen Van 't zelfde huis, als broeders samenwonen. Wat een rijkdom van genade! Zulk een volk begeert zulk een leven te ont vangen. Maar o wat een verwoesting door de zonde! Broeders van eenzelfde vader en moeder kunnen niet meer in eensgezindheid met elkander leven, want het is Ezau steeds te doen om Ja cob om te brengen. Jacob kon door genade bukken voor Ezau en door 's Heeren weldaden aan hem bewezen kon hij zeggen: „Ik heb alles. Neem toch mijnen zegen, die u toegebracht is, dewijl het God mij ge- nadiglijk verleend heeft, en dewijl ik alles heb." Maar Ezau blijft leven op zijn zwaard. Yerseke (wijlen ds. F. J. Dieleman) VOORSTRAAT 36 SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING OPGERICHT 1849 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. Tussen 1930 en 1960 is de agrarische be volking gehalveerd en in 1960 bedroeg ze nog slechts 23 »/o van de totale be roepsbevolking vooral door de uittocht van landarbeiders, die van 1947 tot 1960 tot op een derde terugliepen. Daarbij geeft de leeftijdsopbouw een snelle ver oudering te zien. Doordat evenals' op G. O. de uitstoting slechts in geringe mate in eigen of nabije streek kan wor den opgevangen kon massale werkloos heid slechts vermeden worden door pendelarbeid. Vooral na de ramp nam deze zeer grote afmetingen aan: in 1960 waren er 4000 pendelaars in de hele Westhoek oftewel bijna 43 "/o van de gehele mannelijke beroepsbevolking; daarbij is ook veel lange-afstand-pen- del (meer dan 50 km.). In Hoge en Lage Zwaluwe pendelt zelfs bijna 60 "/o der werknemers, een excessief hoog per centage. Vergeleken met G. O., dat ongeveer evenveel inwoners telt als dit gebied, is de pendel in de Noordwest hoek wel 2V2 maal zo hoog! Bijna drie kwart van deze pendel is gericht op Zuid-Holland, vooral op Rotterdam en de Dreohtsteden en ruim één kwart op Noord-Brabant zelf. Ook demografisch lopen Flakkee en deze streek parallel wat betreft het stagneren van de bevolkingsaanwas. De natuurlijke groei van de bevolking (ge boorten minus sterfgevallen) werd voor 85 "/o afgerond door de grote vertrek- overschotten gedurende de periode 1951 t.m. 1959. De netto-stijging bedroeg slechts 644 personen, dus gemiddeld per jaar een toeneming van 70! Op Flakkee was de situatie nog ongunstiger: als men de rampslachtoffers en de ramp migratie uitschakelt was in dezelfde pe riode de bevolking ongeveer op hetzelf de peil gebleven! In 1959 is door het provinciaal be stuur van Noord-Brabant uitgegeven „De functie van Noord-Brabant in het nieuwe Westen". En onlangs is er een nota verschenen over een industrieel ontwikkelingsplan voor West-Brabant, opgesteld door een werkgroep van de Stichting Welvaartsbevordering West- Brabant. Men wil pogen de beroepsbe volking meer vast te houden door ze in eigen streek arbeid te verschaffen. Het eerste heeft in het plan een heel nieuwe woonkern geprojecteerd, die men Oran jestad wil noemen, gelegen precies te genover Ooltgensplaat, tussen de Bene- luxweg en het Volkerak. Het zou een nieuwe kleine stad moeten worden met optimaal 25.000 a 30.000 inwoners met industrieterreinen direct ten Noorden van de Dintelmond en ze zou tevens verzorgingscentrum moeten worden voor de hele streek en bovendien voor de aangrenzende Oostflakkeese en zui delijke Waardse gemeenten, hetgeen mogelijk zou zijn door de Volkerakdam en de brug naar de Hoekse Waard. Te gen dit plan zijn echter allerlei bezwa- xen gerezen en er heerst veel verschU van mening over. In de hierboven ge noemde nota wordt er dan ook stel ling tegen genomen en geeft men de voorkeur aan een concentratie bij de Dintelmond. De moeilijkheid is o.a. dat er in de Westhoek veel „dorpisme voor komt, gemeentelijk egoïsme en indivi dualisme. Wat er uit dit alles geboren zal worden is dus moeilijk te voorspel len. Volgens' het geschrift van drs, Eiohholtz is verleden jaar de grond slag gelegd voor een vorm van inter provinciale samenwerking tot opstelling van een structuurplan door een tiental z.g. Volkerak-gemeenten, waaronder vijf Oostflakkeese. Bijzonderheden hier over zijn ons niet bekend en in de structuurschets voor G. O. wordt er ook niets van vermeld. Andere onderwerpen uit het rapport zijn: de verhouding van de nieuwko mers en de autochtone bevolking (zeer interessante beschouwingen) en de ver houding van de Protestanten en de Rooms-Katholieken. Tenslotte volgt nog een hoofdstuk over de verantwoorde lijkheid van de Hervormde Kerk en de Protestanten in de Westhoek en een aantal bijlagen. Wie zich voor sociolo gische en sociografische onderwerpen interesseert, zal in dit 250 bladzijden tellende boek degelijke, gedocumenteer de en wetenschappelijk verant^voorde lectuur vinden. We kunnen het dan ook zonder reserve bijzonder aanbevelen. Onze vrome goddeloosheid en on ze goddeloze vroomheid zijn wel het klaarst bewijs onzer geheel verdorven natuur. J. L. Bernardi. In de woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering te Middelharnis was een verzoek van de Hervormde Kring „De Oecumene" te Middelharnis, om de hal van de openbare lagere school voor ulo alhier eenmaal per 14 dagen des zondagsmorgens voor het houden van godsdienstige bijeenkomsten te mo gen gebruiken. Deze Kring heeft in de openbare ulo reeds enkele diensten ge houden (waarin midden-orth. predikanten optreden) wat door b. en w. voorlo pig is toegestaan, met de bedoeling de raadsleden te laten beslissen. De :me- ningen in de raad waren verdeeld men vond het geen prettig voorstel zelfs van de zijde van de V.V.D. waren bezwaren, omdat iedere splitsing werd. afgekeurd. Weth. L. v. d. Waal p.v.d.a. stemde zelfs tegen. Het voorstel werd met 36 aangenomen, zij het met overname van een voorstel van dhr. Koese (V.V.D.) de lokaliteit slechts voor één jaar te verhuren, om intussen deze groep voor een eigen gebouw van samenkomst te laten zorgen. De discussie verliep zeer zakelijk, de achtergronden werden niet opgehaald. Ter verduidelijking diene dat de Her vormde Kring „De Oecumene" beslist Hervormd wil blijven, maar niet tevre den is met de „Bondsprediking" om het populair te zeggen. Deze kring laat daarom eens in de 14 dagen een predi kant naar eigen keuze optreden, waar voor voorlopig de hal van de openbare ulo door b. en w. in gebruik is gegeven. Deze diensten worden naar wij verne men door 80 a 100 mensen bezocht, w.o. ook kerkgangers uit andere dorpen van het eiland. Het voorstel van de raad luidde de lokaliteit eens per 14 dagen in gebruik te geven tegen een vergoeding van f 25,per bijeenkomst, inclusief verlich ting en verwarming- en geacht te zijn ingegaan op 9 dec. 1962. Discussie De heer v. d. Berge (V.V.D.) had zich verbaasd dat toestemming is verleend sinds 9 dec. zonder de raad er in te kennen. De voorz. antwoordde dat het college er op was vooruitgelopen, met de be doeling de raad een beslissing te vra gen. „Is het college eenstemmig betreffend dit voorstel? vroeg de heer v. d. Berge. „Het is een meerderheidsvoorstel ant woordde de voorzitter. De heer Koese (V.V.D.) vond het een moeilijk geval; aan de ene kant bezag hij dat er godsdienstvrijheid is, maar anderzijds was hij tegen splitsing en MUZIEKHANDEL MIDDELHARNIS Voor platen en platenspelers scheuring, van welke kerk ook. De Christelijke ulo zullen ze er niet voor krijgen meende spreker, die voorzag, wanneer men van andere richtingen om de openbare ulo komt, het ook niet kon worden geweigerd. Daarom zou hij er vóórstemmen gezien er godsdienst vrijheid is echter met de ristrictie voor de tijd vap één jaar om een aan loop te nemen en dan onherroepelijk er uit! Men moet dan intussen zélf een gelegenheid zoeken om te kerken, zo zei hij. De heer v. d. Ketterij (S.G.P.) noemde het een gevaarlijk standpunt openbare gebouwen voor dit doel te verhuren, omdat men dan allerlei secten en rich tingen óók moet toelaten. Dan zet de Overheid de deur open voor Jehovah- getuigen. Atheïsten enz. Om verschil lende redenen was spr. er tegen, vooral ook omdat door deze verhuur verdeel- heid wordt gezaaid. De heer Tieleman (a.r.) vond het geen gelukkig voorstel. Hij was zelf lid van de Ned. Herv. Kerk, maar wilde dit buiten beschouwing laten, omdat gods dienstvrijheid door de wet wordt be schermd. Wel vond spr. het verkeerd de lokaliteit te verhuren buiten school- iVÖOR BETER -'-■■'■"'^■'Lshf 1^^ ----->iBBQ Dl NAAR DE MIDD|ELHHRNIS'TÊL-Z3Z8 verband als het op verenigingsgebied is, ligt het anders. Als de Jehovahge- tuigen om de lokaliteit komen, zullen we het ook niet kunnen weigeren. Mevr. V. Groningen: De aula van de R.H.B.S. wordt óók verhuurd voor di verse aangelegenheden. „Op het culturele vlak" antwoordde de heer Tieleman, maar hier gaat men een godsdienstige stroming bevoordelen De voorz. kon de gedachtengang van de heer Koese overnemen om een be paalde tijdslimiet voor de toekomst te stellen. De achtergrond wilde spr. bui ten beschouwing houden, er is een grondwettelijk recht t.a.v. vrijheid van godsdienst. De school heeft er geen hinder van, het beperkt zich tot 1% uur eens in de 14 dagen. Dat is het uitgangspunt geweest, om het alvast te verhuren. De heer van der Slik (S.G.P.) ver haalde, dat er 50 jaar geleden een groep uit de Herv. Kerk trad, die het met de leer niet meer konden vinden. Zij sticht ten een eigen Evangelisatiegebouw. Persoonlijk had spr. dit 30 jaar geleden meegemaakt bij de uittreding uit de Ger. Kerk, de Chr. Geref. hielden de Ie vergadering in café Havenzicht, daarna in De Harmonie, waar ook de Protes tantenbond bijeenkwam. Binnen 8 maanden hadden we zelf een gebouw, aldus spreker. Zo diende de Oecumene ook voor zichzelf te zorgen want, aldus spreker, diezelfde plaatsen zijn er nog. De gemeente moest z.i. daarbuiten hou den, het verwekt geen beste stemming, temeer daar deze groep uittreedt zonder motief. Wanneer het werd toegestaan was z.i. het hek van de dam. „Voor de wet is ieder onverkort in zijn rechten antwoordde de voorzitter. Wel wilde hij het limiteren op voorstel van Koese. Het geval is terdege beke ken de situatie ligt nu anders dan 30 jaar geleden waar deze groep de Herv. Kerk niet wil verlaten kon moei lijk gezegd: zoek een café-ruimte op! Spr. wilde alle aanvragen op dit on derdeel gelijk stellen. De heer v. d. Berge: (tot mevr. van Gr.): De H.B.S. is een Rijksinstelling, daar hebben wij niets in te zeggen; ook niet wanneer een school een stichting is, óf een bestuur heeft. De heer Tieleman wees op een schrij ven van de kerkeraad dat bij de stuk ken was; als we de school weigeren, gaat deze Oecumene toch door. De voorz. stemde toe, dat al wordt een negatief standpunt ingenomen de kwes tie niet is opgeheven, tenzij er toena dering komt. Weth. van Eek: Daar staan wij bui ten! De heer Tieleman: Maar we zetten voor alle sectarische kringen de deur open! De voorz. wilde liever spreken van kerkgemeenschappen, dat is iets anders Koningin Elizabeth van Enge land (rechts) en Prins Philip (links) verlaten op de eerste dag van een twaalfdaagse tocht door Nieuw Zeeland in Waitangi het „Whare Runanga", een traditio neel Maori-ontvangstcentrum, waar alle belangrijke gasten wor den onthaald. Tweede van links, J. D. Hanan, Minister voor Moari- zaken, naast deze J. C. Henare, lid van de „National Trust Board" van Waitangi. Op voorstel van de Ziekenfondsraad heeft de minister van Soc. Zaken en Volksgezondheid een uitbreiding gege ven aan de verstrekkingen voor ver plicht-verzekerden van de Algemene Ziekenfondsen, welke verstrekkingen ook gelden voor de bejaardenverzeke ring. Met ingang van 1 februari 1963 krij gen verzekerden van 16 jaar en ouder onder bepaalde voorwaarden recht op een bijdrage in de kosten van een hoor- toestel. De vergoeding bedraagt '?5 "/o van de aanschaffingsprijs, doch ten hoogste 150,Studerende en invalide verzekerden tot 27 jaar krijgen echter recht op een maximumvergoeding van 250,Dit laatste bedrag is gelijk aan de maximumvergoeding voor een hoor- toestel ten behoeve van verzekerden beneden de leeftijd van 16 jaar, die dit recht reeds hebben van januari 1955 af. Voorts is het recht op een audiologisch onderzoek door een erkend niet-univer- sitair audiologisch centrum, welk reoht reeds sinds 1 oktober 1961 bestond voor verzekerden tot 16 jaar, nu ook toege kend aan verzekerden van 16 jaar en ouder, die door een keel- neus- en oor arts naar een audiologisch centrum, zijn verwezen. Tenslotte is onder de te verstrekken, kunst- en hulpmiddelen opgenomen een apparatuur, die voor bepaalde hartpa tiënten van groot belang is. Dit is de zo genaamde pacemaker of hartprlkkelaar, die gevoed wordt door batterijen en die zorgt voor het ritmisch toedienen van prikkels, die de hartslag regelen. Deze apparatuur, waarvan de kosten enige honderden guldens bedragen ,zal vol ledig voor rekening van de verplichte verzekering worden verstrekt. ---------O--------- GOEDEREEDE Burg. Stand over de maand jan. '63. Geboren: Jan, zoon van J. v. Heest en Chr. v. d. Bok; George, zoon van F. 't Mannetje en C. v. Huizen. Overleden: Neeltje Sint Nicolaas 45 jaar; Magcheltje Molendijk, 81 jaar. Ingekomen: Wilhelmina P. v. d. San- de uit Ouddorp. Vertrokken: Jan Tanis naar Ouddorp. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdiik 36 MIDDELHARNIS dan secte-vorming, wat hier niet in het geding is. Daarna werd gediscussieerd of er al dan niet overleg tussen de partijen was geweest wat de heer Tieleman tegen sprak, maar de voorzitter bevestigde: Het voorstel werd daarna in stemming gebracht, waarbij het amendement Koe se (voor slechts één jaar) werd overge nomen. Het werd aangenomen met 63 stemmen, tegen de heren v. de Kette rij en V. d. Slik (S.G.P.) en weth. L. v, d. Waal (p.v.d.a.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1963 | | pagina 1