ImMR het wooRó óes heeRen Blijft in öeR eeuwiQheiö" lan Kicoiaas Hendrik Beversluis Hei vlieden van de iijd Waterleiding en vorst .y f^CKORTEWEIisZOON Bus- en veerdiensten op 31 december en op Nieuwjaarsdag BERNARD&ZN. Jvleditatie In Nieuwjaarsweek maar één krant Vrijdag 28 december 1962 No. 3151 Chr. SÏREÏIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 294 IN MEMORIAM klachten tijdig en rechtstreeks aan de Waterleiding meldt! Van de redactie Voor platen en platenspelers Oude jaar Een ernstige waarschuwing Nieuwjaar Een ernstige opwelddng en uitge&lóter Nieuw orgel in gebruii( genomen Fruitmanden en Fruitbai(ies »^D& ^ruitcentrale" Lje jaargang UW5 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond feen g~- I nieuw- yersey In het afgelopen jaar zijn in alle lan- len van de wereld weer dagelijks vele [ranten verschenen, waarin het ene üeuwsbericht op het andere is gevolgd, !0 snel, dat nauwelijks tijd voor be iinning werd gelaten. U ziet hierboven ;en afbeelding van een aantal bladen Dit onderscheiden, landen van de we reld, met in het midden een opengesla- 'en Bijbel. In die Bijbel staat het ganse iïereldgebeuren opgetekend, de tijd vaarin wij nü leven, óók de toekomst iie ons en de wereld wacht. Dat er in iet laatst der dagen zullen zijn „oorlo- ;en en geruchten van oorlogen; dat het :ne volk tegen het andere opstaat, het Ene Koninkrijk tegen het andere Ko ninkrijk; dat er zullen zijn hongersno den, pestüenUën en aardbevingen in rerscheidende plaatsen." Ziet, zegt de Heere Jezus: Ik heb het U voorzegd. Matth. 24. Da Costa heeft eens gezegd: leg naast uw krant de Bijbel! Wat er ook plaats grijpt op dit benedenrond, het komt in de krant èn... het staat in de Bijbel! De vraag mag echter worden gesteld, klinkt in al die bladen, het Woord van God door? Zijn de beschouwingen op het wereldgebeuren eschatalogisch gericht, d.w.z. dat de wereldhistorie uitloopt op de wederkomst van Christus, die te ko men staat op de wolken des hemels, om te oordelen de levenden en de doden? Dit positieve geluid op grond van de H. Schrift, wordt in de wereldpers weinig of niet gehoord. God de Heere, die de draden van het wereldbestuur in handen heeft, wordt aan Zijn plaats gelaten en Zijn Woord niet tot richt snoer genomen; ook voor het merendeel niet in de dagbladpers in ons eigen land. Wanneer al die kranten, met oplagen van miljoenen, parallel liepen met de uitspraken van de H. Schrift en terug riepen tot Gods Woord en Wet, wat zou er dan een zegen van uit gaan. De tendenz is helaas meest: Wij zul len onze eigen heiland zijn! Wat voorbijgaat, wat verandert of wat wisselt in de wereld: het Woord des Heeren blijft in der eeuwigheid! En dit is het Woord dat onder U ver kondigd is: zegt de apostel Petrus: daar hebben we ons op te richten. Met alle tekortkomingen hopen wij in het ko mende jaar in de kolommen van ons Chr. Streekblad „Eilanden-nieuws" on ze beschouwingen te onderwerpen aan het onveranderlijke Woord van God, daarbij heen wijzend naar Hem, die is neergedaald in een in de zonde verzon ken wereld, om te redden dat verloren ligt. MIDDELHARNIS Op Eerste Kerstdag, des morgens kwart voor zeven, is in de leeftijd van jaar, na slechts enkele weken ziek te zijn geweest, overleden de heer N. H. Beversluis, die in het maatschappe lijke, kerkelijke en politieke leven te Middelharnis een grote plaats innam en een zeer geziene persoonlijkheid was. Nicolaas Hendrik Beversluis is gebo ren 2 september 1900 en was van be roep timmerman. Daarnaast had hij een begrafenisonderneming waarbij hij veel organisatie-talent aan de dag wist te leggen en in alle kringen als bedienaar werd gevraagd. Bijna 30 jaar lang heeft Wj dit werk gedaan; de laatste begra fenis door hem verzorgd was van de J. Dubbeld, Hofstraat, Sommels dijk in oktober j.l. De heer Beversluis, behorend tot de Geref. Gemeente, werd in deze kerk- êroep reeds op jeugdige leeftijd tot ouderling gekozen en wel in de leden vergadering van 3 januari 1929. De Gerei Gemeente te Middelharnis was 'oen in opkomst; het toen nieuwe kerk gebouw aan de Chr. de Vrieslaan is in 1928 in gebruik genomen. Bijna 34 jaar lang heeft hij dit ambt, dus tot zijn overlijden toe, bekleed. In oktober heeft "'i nog in de kerk voorgelezen, een ern stige ziekte heeft daarna zo snel om nem heen gegrepen, dat medische hulp ^let meer kon baten. Hij mocht in vre- »e heengaan, kennende en belevende de enige troost, beide in leven en sterven. Gesierd met gaven van hoofd en hart '"'^s hij in de Geref. Gemeente zeer be mind. Vele jaren was hij praeses van »e Kerkeraad, lange tijd scriba, ook was "IJ scriba van de classis Middelharnis, omvattende de Geref. Gemeenten op weree Overflakkee en werd meermalen «gevaardigd naar particuliere Synoden. van de Chr. Kweekschool „De Drie- ™r" te Gouda was hij lid van de raad van Toezicht. In de gemeenteraad had hij sinds 1934 ntting voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij. Ook daar was hij zeer sezien en vond onder de andersdenken- e leden waardering omdat hij eerlijk n oprecht voor zijn beginsel uitkwam, ™naer tegenover anderen hard of per- dp Sn te zijn. Hij was voorzitter van öU.P, raadsfractie, die sinds de vori- verkiezing uit 3 leden bestaat. Ide f van de raad vervulde hij meer- Iky i""^ties, o.m. was hij lid van het I, *8- üestuur van de Gascentrale Flak- vele anderen diep betreurd. De Ger. Gemeente ter plaatse zal zeer veel in hem verliezen. Het was een verstandig en bezadigd man die leiding wist te ge ven en velen in het leven tot steun is geweest. De begrafenis is bepaald op zaterdag 29 december a.s. des nam. 2 uur, en zal plaats hebben vanuit het kerkgebouw der Ger. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan, waarin vooraf een rouwdienst wordt gehouden, geleid door de consu lent ds.' P. Blok te Dirksland. Deze dienst vangt aan te 1 uur nam. en is niet alleen toegankelijk voor genodig den, maar ook voor belangstellenden. Wij willen gaarne alle lekken, ka potte hoofdkranen, bevroren wa termeters e.d. repareren op de zelfde dag als deze worden ge meld. Dat lukt nu niet. Dat kan echter wel, indien u uw Telefoon (01870) 21 94 of 22 55. ^ee, lid van de Woningbouw-vereni- Icimlifl van de woonrüimte- IWmrnissie. Iziin'"'" ^^^"^g^an zal niet alleen door I "aaste familie, maar wordt ook door Naar aanleiding van de hierboven ge plaatste advertentie merken wij op, dat reparaties dikwijls pas uren nadat deze zich hebben voorgedaan aan de water leiding worden opgegeven. Daardoor komt het voor dat de repa ratie-ploegen, kort nadat zij uit Oud- dorp of Ooltgensplaat zijn weergekeerd weer direct voor een reparatie terug moeten. Dit kost verbazend veel tijd en en er kan ook veel minder werk wor den verricht. Als men een, lek heeft, dient men dit ogenblikkelijk te melden via de in de advertentie genoemde telefoonnummers, daar het anders kan voorkomen, dat men dezelfde dag niet meer geholpen wordt. De waterleiding stelt alles in het werk om iedereen zo spoedig mogelijk te hel pen; de betrokkenen moeten daartoe echter zelf medewerking verlenen. VOOR BETER-^ fj, l*"^ -NflflR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 Bij de R.T.M, worden de bus- en veer diensten op Nieuwjaarsdag uitgevoerd als op zondagen. Op maandag 31 dec. als op zondagen (Hoekse Waard als op zaterdagen) en voorts enkele wijzigingen en aanvullin gen waarvoor men de dienstregeling moet raadplegen. Het veer Zijpe-Anna Jacoba Polder wordt van 7.30 uur af, uitgevoerd als op werkdagen; het veer Numansdorp-Haven-Willemstad als "op werkdagen- Het veer Middelharnis-Hel- levoetsluis als op zondagen met extra vaarten. Men raadplege vooral de dienst regeling. Overige veerdiensten. Het veer Den Bommel-Numansdorp heeft op Nieuwjaarsdag geen dienst. Op genoemde feestdag zal de veerdienst Dintelsas (N. Br.Ooltgensplaat (Sluis- haven) alleen de volgende vaarten uit voeren: Van Dintelsas 8.30 en 17.30 uur, van Ooltgensplaat 9.30 en 18.30 uur. Op maandag 31 dec. gewoon dienst als op werkdagen, zowel veerdienst Den Bommel als veerdienst Dintelsas. MTJZIEKHANDEL MIDDELHARNIS <Ï^QC^C^C^C^C^<7^C^<5<5<^^ OOLTGENSPLAAT Praktijk van de dokter verhuist van Voorstraat naar Langeweg Burgemeester en wethouders van Ooltgensplaat hebben het voornemen aan de heer en mevrouw Kramers-van den Dorpe, Voorstraat 9, alhier, op grond van artikel 20 van de wederop- bouwwet vergunning te verlenen voor het bouwen van een dokterswoning met praktijkruimte op een perceel grond gelegen aan de Langeweg, hoek toe komstige Marijkestraat (naast de wo ning van de heer L. Jordaan). Eigenaren van de aangrenzende en omliggende terreinen kunnen hiertegen binnen 14 dagen na dagtekening dezes (18 dec.) bij b. en w. bezwaren Inbren gen. Uit deze mededeling blijkt dat de oude dokterspraktijk die jaren aan de Voorstraat is gevestigd t.z.t. naar de Langeweg zal verhuizen. Hiermede zal uit de dorpskern een stukje historie gaan verdwijnen. En het einde aller dingen is nahij (1 Petrus 4 7a) Hoewel het altijd noodzakelijk is om bepaald te worden bij de ernst en de kortheid van het leven, is dit op oude jaarsavond zeker noodzakelijk. De plicht tegenover elkander, die dringt om in alle getrouwheid daarop te wijzen. Ge trouw aan zijn Goddelijke opdracht heeft de apostel Petrus de vreemdelin gen in de verstrooide gemeenten dit ook gedaan. Het voorbeeld van zijn Grote Meester volgend, die ook getrouw aan 's Vaders opdracht de scharen in Israël opriep tot heilig ziels onderzoek op weg naar de eeuwigheid. Petrus roept het de gemeente toe: Het einde is nabij. Het einde aller dingen: Waarop dit ziet? Het ziet op het laatste tijdsperk van de Wereldgeschiedenis. Het ziet op de laatste trap van Christus verhoging. Want na de trappen van Christus ver nedering, welke Zijn nederige geboor te, Zijn lijden, Zijn sterven. Zijn neder- daling te hel, volgden de trappen van Christus' verhoging. Immers triomfantelijk is Hij opge staan van de doden. In volle heerlijk heid is Hij opgevaren ten hemel, en nu, triumfeert Hij aan 's Vaders rechter hand. Nog één zaak wacht, Zijn weder komst ten oordeel, om te oordelen de le venden en de doden. Naar die hoogste trap van Christus heerlijkheid zag de kerk van de oude dag al uit en zij zon gen: Hij komt, Hij komt om, d' aard te richten De Wereld in gerechtigheid Al 't volk, daar 't wreed geweld moet zwichten Wordt in rechtmatigheid geleid. Vóór dat dit komt, is de waarschu wing van Petrus tot ons gericht om te onderzoeken wat dat betekent. Er is ons immers nog een tijd gelaten, hoe wel die nabij is. Hoelang? Hoe kort? Het is voor ons verborgen. Van die ure weet niemand, dan de Vader alleen. Maar, dat het nabij is, is duidelijk als een leesbare brief. Elk jaar is het te zien op de akkers, alles staat in het te ken van de voltooiing, U hebt het ge zien er is gezaaid, er was wasdom, er is gemaaid toen was het einde er. Het is te zien in het wereldgebeuren, welke tijds-tekenen in de Schrift zijn terug te vinden. De oorlogen, de geruchten van oorlogen, het rumoer der volken leert ons: het einde is nabij. Het einde aller dingen schrijft Pe trus. Dat ziet ook op de genade-bede ling die de Heere aan een tijdsbepa ling verbonden heeft. In die genade bedeling is ons de tijd bepaald, die is van de wieg tot ons einde. In die tijd moeten wij een God voor ons hart en een borg voor onze schuld leren ken nen., wat de Heilige Geest souverein werkt. Als straks de klok twaalf slaat is weer een jaar van die tijd om. Een jaar dat heenvloog, welke wij doorbrachten als een gedachte. Immers: Uren, dagen, m,aanden, jaren, vliegen als een schaduw heen. Het einde aller dingen, ook van de genade bedeling komt. Dan wordt de kandelaar gedoofd. Dan' zullen Gods ge trouwe knechten niet meer afmanen van de zonde, niet meer de rijkdom van vrije genade prediken, niet meer wij zen op dat al betalend, reinigend en verzoenend bloed van Christus Dan is de deur voorgoed op het nachtslot. Schikt U o Israël, om uw God te ont moeten. Het einde is nabij. Dat kan zo plot seling, zo onverwacht zijn. Als de rijke man er de ogen voor opengingen was het te laat. Hij had bij de tijd geleefd niet bij het einde. Hoe gelukkig als wij met David mogen vragen: Heere, maakt mij bekend, mijn einde en welke de maat mijner dagen zijn. Zie eens in het jaar dat voorbij ging, hoe plotseling voor velen van onze dier bare betrekkingen was er het einde. Wat een smartelijke wonden, wat een lege plaatsen om ons heen getuigen van de ernst van ons korte leven. Het ein de aller dingen is nabij. Hoe is dat voor velen van Gods kinderen een wonder geworden. Toen ze op hun einde gin gen merken, en de Heere nog geen vol einding gemaakt had. Nog een plaats op de aarde, hoe nabij is het toen gewor den. Getuchtigd door Gods wet aan het einde van hun werken hebben zij ge leerd. Het einde der wet is Christus een iegelijk die geloofd. Petrus waarschuwing, het einde is nabij, is voor hen, het einde van alle zonde, van alle strijd, van alle vijanden en van het eigen dwaze ik. Dan is dat einde, het begin, van een tijdperk waar geen jaren meer komen en gaan. Maar een tijdperk van een eeuwig zijn in de gemeenschap met Hem, Die hen in de tijd te sterk werd, in de tijd inplantte in Christus, in de tijd van de zonde vrijspraak, in de tijd overzette in het Koninkrijk van de Zoon van Zijn wel behagen en deed beleven! Ps. 102 15. Als een kleed zal 't al verouden, Niets kan hier zijn stand behouden. Wat uit stof is neemt een end. Door de tijd die alles schendt. Maar Gij heht o Opperwezen, Nooit verandering te vrezen. Gij die de eeuwen acht als uren. Zult all' eeuwigheid verduren. ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Een jaar was vroeger een dik boek met heel klein lettertype een jaar is nu een kort bezoek, een nacht waarin we sliepen. 't Kalenderblok was op Nieuwjaar zo dik, niet dóór te komen: voor lange dag één blaadje maar, voor nacht werd niets genomen. De tijd ging voet voor voet slechts voort met hele kleine schreden; zeer langzaam sloeg de staande klok de tijd traag naar 't verleden. Maar nu relt felle wekker door, zodat een dag een uur is, en ratelt druk in ons gehoor dat tijd zo kort van duur is. Roert Iemand met geheime kracht de wijzers van de tijd? Of komt 't door onze dolle jacht, dat tijd zo snel verglijdt? M. N. Ds. P. Blok. Dirksland. Zijt dan nuchteren, en waakt in de gebeden. (1 Petrus 4 7b) Bij het begin van het nieuwe jaar, zijn de gedachten van een mensenkind gericht op de toekomst. Wat zal het jaar brengen? Vele goede wensen wor den ons toegewenst, of ze vervuld wor den zal de toekomst leren. Bij het be gin van het nieuwe jaar beluisteren wij uit de mond van Petrus een ernstige opwekking. Rijk in geloofs en levenser varing wijst hij op treffende zaken, zo nodig op onze levensreis naar de eeuwigheid. Nuchter te zijn dat is het eerste. Dan bedoelt hij niet dat wij ons onthouden zullen van sterke drank, die ons dron ken over de wereld doet gaan, maar hij wijst op geestelijke dronkenschap. Immers hij ziet wat een mens in zijn natuurstaat-uitleeft, als een gezelschap die door de wijn bedwelmd is, de dwaasheid uitlevend en geen erg heb bend in eigen en elkanders dwaasheid. Zo gaat een mensenkind in zijn zonde en dwaasheid over de wereld. Hoe nodig om nuchter gemaakt te worden door de arbeid van Gods Geest. Zoals de verloren zoon, die bij de zwij- nendroes tot zichzelf kwam, en voor het eerst, nuchter gemaakt, doorleefde, dat hij alles verzondigd en erdoor ge bracht had. Maar ook is dat nodig voor degenen die leven op de erve van Gods Kerk. Zie de tien maagden: vijf dwaas, vijf wijs! Daar dommelen zij op weg naar de eeuwigheid. En wat een schrik om dan wakker te worden en in te leven dat ze zo de bruidegom niet kunnen ontmoe ten. Hoor de dwaze maagden maar nu te laat nuchter roepen: doe ons open, doe ons open! En de vijf wijze maagden dan? Ach ook die waren daar niet nuchter. En de oorzaken dat ook Gods Kerk zo weg dommelen kan. Zie dan naar David op het dak als hij zijn geestelijke waakzaamheid verliest, en de zonde-wijn hem bedwelmd is de op roep zo nodig. Zijt dan nuchteren. Als Lot in Sodom toegeeft aan de uit gangen van Zijn hart, en in Wereldge- lijkvormigheid zijn leven openbaart is de oproep nodig: Zijt dan nuchteren. Nog erger is het als wij bedwelmd zijn door de geestelijke hoogmoed en door lofprijzen van mensen in eigen vermo gen menen wat te zijn en in geestelij ke wartaal onze dwaasheid openbaren dan is de oproep bij het nieuwe jaar dubbel noodzakelijk. Zijt dan nuchte ren. Petrus schreef uit de praktijk van zielservaringen. Bedwelmd door geeste lijke hoogmoed had hij toch getuigd: Ik zal met U sterven. Dat werd wel anders in de zaal van Kajafas, toen de Heere hem nuchter maakte! Zijt dan nuchter, dat betekent in het nieuwe jaar, waakzaam te zijn verboden spijze te schuwen, verboden drank te schu wen. En hoe dat geoefend wordt? Hoor wat de tekst zegt: „Waakt in de gebe den." Waken? Ook dat moet geleerd worden. In de hof van Gethsémané hebben de discipelen geleerd dat ze nog niet één uur konden waken in eigen kracht. Daarom is het nodig biddend te waken. Wanneer een soldaat op wacht staat, terv/ijl de vijand nabij is, is hij dubbel waakzaam en heeft zijn wapens voor gebruik gereed. Welnu, de vijand, de briesende duivel, gaat rond zoeken de wie hij kan verslinden, ook in het nieuwe jaar. Daarom wat ik U zeg: waakt en bidt, opdat gij niet in verzoe king komt. Zie een biddende wakende Daniël, en de vijand heeft het moeten verliezen. Het gebed is één der krachtigste wa pens, die de Heere aan Zijn kerk schenkt. En hoe biddeloos moet zijn wensen medewerkers, abon- né's en relaties zowel stof felijk als geestelijk bij de wisseling des jaars Gods onmisbare zegen toe. Middelharnis, 1 jan. 1963. Kerk zich vaak leren kennen. Het voor beeld van Slons' Voorbidder mocht be krachtigen. Van Hem staat en Hij bad des te ernstiger. En als de grote Voor bidder, is Hij aan 's Vaders rechterhand om voor zijn Kerk te bidden! Bij het begin van het nieuwe jaar past het ons te overdenken, wat voor ons ligt. Dat de Heere ons nuchter ma ken mocht, nuchter houden mocht. Om het pad Zijner geboden te lopen. In een waakzaam en biddend leven. Achter Hem die tot de Zijnen sprak: volg mij. Om in het jaar dat weer voor is, in goed gerucht, in kwaad gerucht, in eer en oneer, in strijd, in vrede, de voetstap pen te drukken van Hem, die in al le benauwdheid mede benauwd was, die in alles verzocht werd, doch zon der zonde. Ja van Hem te vragen leert ons waken, leert ons bidden. En te gaan betrachten. Leer mij, o God der zaligheden Mijn leven in Uw dienst besteden Gij zijt mijn God, vat Gij mijn hand, Uw goede geest bestier mijn schreden En leid' mij in een effen land. Ds. P. Blok. Dirksland. Volgende week zal „Eilanden- nieuws" maar éénmaal verschij nen. Nieuwjaarsdag valt op dins dag en het is ons dan technisch onmogelijk om in die week met veel vrij van het personeel twee maal met ons blad uit te komen. We hopen echter D.V. die scha de in te halen en onze lezers extra goed verzorgde bladen te ver sohaffen. Redaktie en Administratie STAD AAN 'T HARINGVLIET Het door het Nationaal Rampenfonds geschonken nieuwe orgel aan de Geref. Kerk alhier is j.l. zondag in gebruik genomen. In de ochtenddienst bespeel de de organist dhr. M. v. d. Boogert en in de avonddienst de organist dhr. A. Koppenaal het orgel. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdjijk 36 MIDDELHARNIS ;t|

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1