Structuurplan Goeree-Overflakkee gereed Moord met voorbedaclite raad L Carels OPEL Dirkslandse Middenstanders protes teerden tegen bouw nieuwe winkelwijk Plaatselijk nieuws agrarisch karakter blijft Alle dorpen goede verbinding Herdenkingsdiensten Prinses Wilhelmina Middenstandspartij Commissaris der Koningin opende nieuw Verenigings gebouw ie Ooiigensplaai Ontslag oud-B.B.-hoofd voor raad van beroep De bijzetting van Prinses Wilhelmina Inzending nieuwjaarsadvertenties Dinsdag 11 december 1962 No. 3147 Chr. STREÈKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAM>SE EN ZEEUWSE EILANDEN Sober van opzet met weinig speculaties Geen wettelijk plan Garage Knöps Middelharnis - Sommeisdijii Gemeenteraadsbesluit verkoop grond aan architect, moet teniet gedaan 99 diskwalificeerde de voorzitter ff 35e jaargang PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het structuurplan Goeree-Overflakkee samengesteld door het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, het Landbouw-economisch Instituut en het E.T.I. (Econ. Techn. Inst. voor Zuid-Holland) is gereedgekomen en aan de gemeenteraden op het eiland ter behandeling toegezonden. De eerste gemeente die het onder de loupe heeft genomen was Goedereede, de raad heeft er be houdens een enkele opmerking zijn fiat aan gegeven. Wat de samenstelling be treft is het plan of de schets sober van opzet, eerlijk gezegd hadden wij er andere verwachtingen van. Het komt veel overeen met reeds eerder uit gebrachte rapporten, er komen weinig nieuwe gezichtspunten in voor en er zijn leen grote speculaties in verwerkt. De sohets geeft de hoofdlijnen aan van een mogelijke ontwikkeling en de verwachtingen tot het jaar 1975, de ge meenteraden, vakorganisaties, standorganisaties e.d. kunnen het nu in discus sie nemen en er zich op toeraden. Om een juist inzicht te verkrijgen in de problematiek en in de gedachten die op het eiland leven, hebben de drie hier boven genoemde Instituten verenigd in een werkgroep, een aantal vragen voor gelegd aan zes sulb-commissies, gevormd uit de commissie: „Structuurplan voor Goeree en Overflakkee". De reacties der subcommissies hebben een wezen lijke bijdrage gevormd tot gedachten- vorming in de werkgroep en in de tot standkoming van het plan. De sdhets bestaat uit twee hoofdstuk ken. In het eerste hoofdstuk wordt een uiteenzetting gegeven van de leidende gedachten van het plan. Na een kort exposé van de hoofdlijnen wordt nader ingegaan op verschillende sectoren van het sociaal-economisch leven. Het hoofdstuk wordt besloten met een glo bale bevolkingsprognose. In hoofdstuk II is een beschrij>ving gegeven van het ruimteiijke plan. Met opzet is de schets beperkt tot verwadhtingen zo omtrent het jaar 1975 omdat dit tijdperk enigszins is te over zien. Rond 1970 zullen de brug over het Haringvliet, de 2 dammen en ook de brug naar Z. Beveland en Walcheren gereed zijn. In de landbouw wordt een voortgaan de vermindering van de werkgelegen heid gezien, die gedeeltelijk gecompen seerd zal kunnen worden door omscha keling op de tuinbouw. Voor tuintaouw- vestiging wordt voorkeur verwacht voor Oost-Flakkee, hoewel wat bodem en klimaat betreft het gehele eiland er ge schikt voor is. Beperkte industrie De schets is gebaseerd dat het eiland zijn agrarische karakter zal blijven be houden. Wel is rekening gehouden met industrie-vestiging, die men hoofdzake lijk indenkt te Middelharnis-Sommels- dijk, Ooltgensplaat en Stellendam. Als de vaste verbindingen er eenmaal zijn zullen omdat er een groot surplus van arbeiders is die nu pendelen indus- triën worden aangetrokken hoewel de samenstellers daarvan niet al te grote verwachtingen koesteren omdat het hier gaat om enkele honderden en niet om duizenden werkzoekenden. Verdere bestaansmogelijkbeden zijn de visserij in de kop van ons eiland, die zich te Stellendam zal concentreren. Kecreatie Een andere bestaansmogelijkheid ligt in de recreatieve sfeer, in hoofdzaak de gemeenten Ouddorp, Goedereede en Stellendam betreffend. Of dit een wer kelijke pijler van bestaan zal worden is niet zeker, wal zal het een belangrijke aanvulling betekenen. De schets gaat er voorts van uit, dat zowel in de GreveUngen als in het Ha ring vliet Recreatie-gebieden zullen ontstaan. Bij Ooltgensplaat ligt een mo- gelijikheid tot landaanwinning, terwijl ook de Scheelhoekplaat in de schets is betrolaken. Ten zuiden van het Zuider- diep zullen goede land- en tuinbouw- gronden kunnen ontstaan; voorts is de gedachte dat deze plaat vermoedelijk als vervanger van het natuurreservaat De Beer zal kunnen dienen. De indertijd door het Provinciaal Be stuur geopperde gedadhte tot vestiging van zware industrie rondom het Ha ringvliet heeft men laten varen, omdat de Maasvlakte-plannen voorlopig vol doende uitricht bieden. Bij de schets is een grote kaart ge noegd, waarop staat aangegeven dat al- |e dorpen een goede verbinding krijgen to Ouddorp is door aftakking van de grote weg een scheiding gemaakt dat de massale trek naar het strand bui ten de dorpskom kan blijven. Op grond van cijfers van de laatste laren wordt een groei van de eilandbe volking met 5000 inwoners mogelijk ge acht. Dit betekent dat het eiland de na tuurlijke bevolkingsaanwas vasthoudt en er van een vertrek overschot geen sprake zal zijn. Noodzaak is dat aan trekkelijke woongelegeniheden worden geschapen, waarmee de productieve groep van de bevolking blijvend aan het «land gebonden wordt. In de slotopmerkingen wordt de ge- jneeatebesturen in overweging gegeven ren behoeve van de geschetste activitei- en een gemeenschappelijk streekfonds ^6 Vormen om de mogelijkheden in de ti'eek naar buiten te presenteren. De schets is geen wettelijk plan, hoe wel volgens de wet op de ruimtelijke ordening, (die wel is aangenomen maar nog niet door de Kroon bekrachtigd) een structuurplan ook wettelijk kan worden. De gang van zaken is nu zo, dat de gemeenteraden er zich over moeten be raden, waarna met gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland wordt gesproken. De mogelijkheid bestaat dan nog altijd dat er een streekplan uit geboren wordt wat wel wettig van kracht kan worden. Wij hebben hier in 't kort een uittrek sel gegeven van deze sOhets, op de de tails hopen we nader terug te komen. Middelharnis - Telefoon 2043 In de Hervormde kerken te Sommels dijk en Middelharnis zijn vrijdagavond herdenkingsdiensten gehouden in ver band met het overlijden van Prinses Wilhelmina. Vier predikanten zijn hierbij opge treden die telkens in beide kerken wis selden. Er was in beide diensten een flinke opkomst. Ds. G. C. Muntingh, Ger. predt. te Mid-' delharnis gaf een schets uit het leven van de Moeder des Vaderlands, waarbij vreugde en leed ziöh hebben afgewis seld Bijzonder beklemtoonde spr. dat zij wist in Wie ziji geloofde, een geloof dat overgegaan is in een zalig aanschouwen. Ds. H .C. v. d. Ent, Chr. Geref. Predt. wees er op dat het leven en sterven van onze zeer beminde Prinses Wilhelmina in pers en radio culmineerde in „Zie uw Koningin". Ook in kerkelijke sa menkomsten wordt met dankbaariheid het leven en het werk van H.K.H, in herinnering gebracht. Helaas wordt het weer zo spoedig vergeten. Spreker stel de daartegen over het zien op de koning der koningen, Wiens Rijk tot in eeuwig heid bestaat: „Zie uw Koning" spotte Pilatus als wiji Hem aanzagen was hij niet geaCht maar zalig die Hem kennen en hebben leren zien om met Hem als Koningen te heersen. Ds. H. C. Bultman, Herv. predt. te Sommelsdijk sprak over een verander lijk en een onveranderlijk Koningschap, Prinses Wilhelmina die bij de Gratie Gods regeerde en Haar en ons volk ver bond is niet m.eer; God nam Zijn ge schenk terug. Geen eeuwig koningschap is hier besChoren, vele Oranjes in de loop der eeuwen kwamen en gingen. Maar het eeuwig koningsschap Gods blijft, in Zijn Zoon Jezus Christus. Spr. schetste het grote voorrecht van ons volk geregeerd te worden onder de dy nastie der Oranjes, maar wees ook op Gistere» maandagavond is de Middenstandsvepeniging te Dirksland, met vele ook niet aangesloten winke liers massaal bijeengekom«ni in Ho tel Janseni-v. Haren, om te protesteren tegen het op 26 nov. genomen raadsbe sluit, betreffende grondVerkoop aan de Marijkelaan aan architect R. G. M. v. d. Valk te Zwijndreobt, die aldaar een nieuwe winkelwijk met bovenwoningen zal bouwen. Uit het op 30 nov. geplaat ste raadsverslag en uit de ingezonden stukken d^a.v. zal bekend zijn dat de Dirkslandse Middenstand geen verplaat sing van de winkelstand wil omdat de oude panden daardoor vrijw^el waarde loos worden en betrekken van een nieuw pand in een nieuwe wijk enorme investering vraagft en een groot risico betekent. Unaniem stelden de aanwezige winkeliers zich achter het bestuur om het raadsbesluit ongedaan te maken, omdat dit een dolksteek in de rug van de mididenstand werd geacht. Deze massale bijeenkomst stond on der leiding van de heer B. v. Es Jr., voorz. van de pi. middenstandsvereni ging. In een vlot betoog zette de voor zitter de situatie uiteen en deelde mee dat zodra bekend was dat burgemeester en wethouders een voorstel hadden om grond voor winkelbouw aan een ar chitect te geven een schrijven naar dit college en aan alle raadsleden is ge richt om, alvorens een besluit te nemen, eerst het bestuur van de middenstand te horen. Dit schrijven is (op verzoek) opgesteld door notaris de Vries zo zei hij, maar zonder meer voor kennisge ving aangenomen, waarbij slechts één raadslid tegenweer bood. De voorzitter betwijfelde sterk dat de raadsleden enig inzicht hebben in het zakenleven van de middenstand, wat met moeite en zorg is opgebouwd, zou met een slag -worden afgebroken. In de raad is gezegd dat het algemeen be lang dient voorop te staan: met de groep winkeliers wordt geen rekening gehouden! Wij zijn trots op ons dorp, riep spr. uit, we hebben mooie winkels, zijn goed gesorteerd en bieden alle no dige service. Men noemt ons dorp niet voor niets „Klein Parijs" aldus spreker, die met minachting sprak over het raadslid, dat de middenstand had ver geleken met „oude T-fordjes" en „blaf fende honden!" Al onze zaken zijn aangesloten bij inkoopcombinaties, zodat we iedere concurrentie het hoofd kunnen bieden betoogde spreker. Betrekken we een nieuw winkelpand van 70,per week zullen we minstens 300,per week moeten verdienen waardoor de artike len duurder zullen worden en het al gemeen belang dus niet wordt gediend. „We zijn beter met een koningshuis dan met een republiek met een dictator" riep de voorzitter uit aan het adres van de raad. Beter ware het industrie aan te trekken en fabrieken te bouwen! 63 WINKELS IS VOLDOENDE OP 3.000 INWONERS! Met klem betoogde spreker dat alles zal worden aangewend om dit besluit te vernietigen. Er is geen dorp op dit eiland dat zoveel winkels heeft er waren er 63 geteld en nieuwe waren volkomen overbodig. Het had z.i. enigs zins anders gelegen, wanneer de ge meente zélf de winkels zou bouwen; maar nu verkopen ze de grond, ze hebben de poen binnen zo zei hij en ze zijn er af! Van concurrentie zijn we niet bang zo ging hij verder maar vele varkens maken de spoeling dun de noodzaak dat Vorstenhuis en Volk, onderdanen dienden te zijn van die Gro te Koning, die alle macht heeft in he mel en op aarde. Ds. P. Blok, consulent der Ger. Gem. tekende dat het drievoudig snoer God, Nederland en Oranje in God zijn oor sprong heeft. Een grote uit het Oranje huis is weggenomen, waardoor deze band dieper dan ooit door ons volk wordt beseft. „Door Mij regeren de Koningen" was het leidmotief van spr. betoog, wat ook door Prinses Wilhelmi na blijkens haar geschriften ten volle werd beseft. Spr. gaf een kort resumé van de strijd en de louteringen door leefd en van de stille afzondering na het neerleggen van de kroon. Voor haar en voor ons geldt, dat niets hier zijn stand kan behouden, waarom spreker wees op de noodzaak om in de Koning der koningen geborgen te worden om als koningskinderen de sterfdag tege moet te kunnen zien. De samenkomsten werden besloten met het zingen van twee coupletten van ons nationale volkslied. Het inwonertal loopt terug en er was z.i. geen behoefte aan een nieuwe win kelwijk. Op de vraag of allen instemden om een aktie te beginnen, dit besluit ver nietigd te krijgen, stemden alle aanwe zigen in. Deze eenstemmigheid ver heugde de voorzitter, waaruit hij con cludeerde dat alle oude veten onder elkaar waren opgelost, nu men voor hetzefde doel stond. In de bespreking die volgde werd op gemerkt dat in 1960 een bericht onder plaatselijk nieuws was voorgekomen, dat er gelegenheid was om in het uit breidingsplan nieuwe winkels te be trekken. Niemand heeft zich toen ge meld, waaruit de raad had moeten con cluderen, dat er geen behoefte aan be stond. En toch zette men door, zo werd er gezegd. Overleg was wel noodzakelijk geweest. „Het was moord met voorbedachte raad" aldus kwalificeerde de voorzitter het genomen besluit van de raad. Na bespreking werd besloten: om een telegram te zenden aan Ged. Staten om goedkeuring op het raadsbesluit uit te stellen tot overleg is geweest; zich in verbinding te stellen met de Kamer van Koophandel te Dordt en met de Koninkl Nederl. Middenstandsbond en daarvan een consulent te vragen het behoefte element te bepalen. De kosten die er aan zijn verbonden worden gezamenlijk gedragen; spontaan werd alvast door iedere middenstander een rijksdaalder op tafel gelegd. Aan hei slot van de vergadering werd door de heer H. Logge voorgesteld met een een middenstandspartij op te rich ten om bij een e.k. verkiezing een lid in de gemeenteraad te krijgen. De ne ringdoenden te Dirksland zijn door de raad in hun hemd gezet, aldus deze spreker. De voorzitter achtte het niet het juis te moment om daar nu reeds toe over te gaan, hoewel het wel zal worden overwogen. Met een dankwoord voor de grote eenstemmigheid waarmee de aanwezigen zich achter het bestuur stelden, sloot hij de vergadering. ^^.^^^??i?^^^^^^iii^j^^^.- Het nieuwe verenigingsgebouw „'t Centrum" aan de Van Weelstraat te Ooltgensplaat, dat heden dinsdagmiddag of ficieel door mr. J. Klaassesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland is geopend. Men zie uiteenzetting aan de binnenzijde van dit blad. Voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht diende vrijdag j.l. opnieuw de zaak van de heer J. Carels uit Alk maar, oud-hoofd van de voormalige kring acht van de Bescherming burger bevolking in Zuid-Holland (Goeree- Overflakkee). De heer Carels, destijds wonende te Dirksland werd in septem ber 1960 ten gevolge van moeilijkheden met de burgerlijke autoriteiten uit zijn functie van kringhoofd ontslagen. In „De Rotterdammer lazen wij hier over het volgende: Bij het appel van de heer Carels te gen! deze beslissing rees de vraag of dit ontslag al dan niet op grond van ziels- of lichaamsgebreken was gegeven. Drie geneeskundige onderzoekingen leidden tot tegenstrijidige conclusies, waarop de centrale raad er bij de behandeling van deze kwestie in eerste instantie op 31 maart jongstleden toe besloot, een nieuw medisch onderzoek te gelasten. Deze taak werd opgedragen aan prof. Van der Horst in Utrecht. Zijn rapport maakte een punt van bespreking uit. De heer Carels was zelf niet ter zit ting versohenen; ook was er geen ge volmachtigde of raadsman aanwezig, zo dat het woord uitsluitend aan zijn te genpartij was. Namens de kringraad B.B. Zuid-Hol land trad mr. B. S. Tigchelaar uit Den Haag op. Hij noemde de conclusie van het laatste rapport bepaald vaag. De (hoogleraar, zo zei hij, verklaart niet zonder meer dat de heer Carels op grond van ziels, of lichaamsgebreken al dan niet ongeschikt was voor zijn func tie. Ware dat wel het geval geweest, dan zou de zaak eenvoudiger zijn. De professor zoekt de verklaring echter in de persoonlijkheidsstructuur en in de levenshouding van de heer Carels. Funktie opgeheven. Mocht de centrale raad eventueel op grond van het jongste medisch onder zoek geneigd zijn, te concluderen tot nietigverklaring van het om.streden ont slagbesluit, dan komt de kring Zuid- Holland van de B.B., volgens pleiter, in grote moeilijkheden. Herstel in zijn vroegere functie zal voor de heer Ca rels namelijk praktisch onmogelijk zijn, omdat die funktie is opgeheven door een nieuwe kringindeling van de B.B. in Zuid-Holland, waarbij de voormalige kring van de heer Carels (Kring acht) is opgeheven en samengesmolten met Kring zes. Uitspraak over drie weken. Een bovenaanzicht van de Kneu- terdijk in Den Haag tijdens het passeren van de rouwstoet. MIDDELHARNIS Kerkdiensten Oecumenische kring Wij vernamen, dat j.l. zondagmorgen de eerste openbare bijeenkomst is ge houden van de Oecumenische kring tot dienst aan kerk en samenleving, waar een Hervormd predikant uit Rotterdam is voorgegaan. De diensten worden ge houden in de Openb. Ulo school. Het is de bedoeling, dat men voorlo pig eens in de veertien dagen zal sa menkomen, zodat de eerst volgende bij eenkomst zal plaats vinden op zondag 23 december 1962. Gevonden voorwerpen: Blauw plas tic jasje; witte hoofddoek met blauwe noppen; een paar zwarte suède dames handschoenen, zware gummi regenpij pen, lipssleutel met ring, bruinlederen aktetas, inhoud doos en fles, een paar rubber handschoenen, licht beige re genjas, muntblljet van 2,50, bruine portemonnaie, licht grijze portemonnaie bruin-witte handschoen, beige porte monnaie, blauw wollen wantj es met grijze streepjes, gummi regenbroek, bankbiljet van 10,grijze wollen sjaal met rode streepjes, blauw-groene vulpen, merk „Lamy", blauw-wit ny lon boodschappennet, bruine want, bankbiljet van 10,bril, geel lede ren dameshandschoen, autoped, man chester werkjasje, een paar glacé hand schoenen, ring met rood steentje, zwart- grijs geblokte ceintuur. Inlichtingen omtrent vorengenoemde voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie elke werkdag van 10 tot 13 uur. DIRKSLAND Kerstzangavond Op zaterdag 15 december a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland een kerstzangavond gehouden worden. Aanvang 8 uur nam. Aan deze kerstzangavond werken o.a. mede: een groot koor, bestaande uit de Gemengde zangverenigingen „Cur- sum Corda" te Dirksland en „Met hart en stem" te Den Bommel. De muzikale begeleiding wordt verzorgt door Adrie Okker, terwijl de koordirectie bij Arie J. Keyzer berust, die ook tevens enige .orgelsolo's zal spelen. Sprekers voor deze avond zijn ver der: de weleerw. heer ds. H. N. van Hensbergen en de eerw. heer C. J. Kes- ting. Toegang is-vrij. Programma's gra tis bij de ingang der kerk. Voor zang- en muziekliefhebbers be looft het een mooie avond te worden. Houdt dus zaterdagavond a.s. vrij. Wij verzoeken onze agenten vriende lijk spoed te willen betrachten met het inzenden van de Nieuwjaars-adverten ties. Gaarne zouden wij die deze week alle in bezit willen hebben, daar met het oog op de komende feestdagen onze krant tijdig moet worden gereed ge maakt. Mogen wij op uw medewerking re kenen? Administratie N.V. EILANDEN-NIEUWS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1