Ilehroe's koude douche 7ei^^\ Middeiharnis heeft een (niet verontrustend) begrotingsteltort van 56.000 gulden Applaus van de President leitprkerkeiijke herdenkingsdienst Plaatselijk nieuws -puistjes De heer C. NoortJijk (92) overleden R.T.M. wordt eigendom van Spoorwegen „Boeren in de toekomst" Dinsdag 4 december 1962 No. 3145 Chr. SÏRElEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN PUROL-POEDER Middeiharnis - Sommelsdijk Bij het overlijden van Prinses Wilhielmina -o- Bekend „afslager" bij verkopingen Onderwijs In centrymgemeenie bedraagt 55% van het gehele budget -k Slechts 45% resteert voor gemeentelijke activiteiten Uloemene beschouwingen op de iiegroting 1963 Parkeren en aanleg trottoirs Interkerkelijke herdenkingsdienst CENTRALE VEILING Middeiharnis 35e jaargang PKINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Als er één man in de wereld van vandaag gedeceptioneerd en ontnuch terd moet zijn, dan is hiet wel de minis ter-president van India, Pandit Nehroe. Deze politielte leider van een volk van 450 miljoen zielen, wonende in een enorm groot land, dat een oppervlakte heeft van 100 maal die van Nederland, ziet zijn hele ideologie, zijn ganse ge- dachtensysteem ineenstorten als een kaartenhuis. Hij staat bij de puinhopen van zijn struisvogelpolitiek, van de droomwereld, waarin hij blijkbaar al tijd heeft geleefd. Zijn staatkunde is een totale mislukking geworden, een fiasco, zoals slechts weinig staatslieden meemaken. Hij was de profeet van het pacifisme en van de vreedzame coëxis tentie van vrijheid en communisme. De man moet thans wel heel wreed ont- michterd zijn, nu zijn land voor een crisis staat, die in haar gevolgen van ontzaglijke betekenis kan zijn voor In dia zelf en voor de wereld. We moeten eerlijk bekennen, dat de mens en staatsm.an Nehroe voor ons een psychologisch raadsel is. Want hoe is liet mogelijk, dat iemand van zijn al lure zich zo fundamenteel kan vergis sen. Nehroe is ongetwijfeld een groot man met enorme verdiensten voor zijn land, een diplomaat van formaat, een man die seder-t zijn optreden in 1947, toen India onafhankelijlï werd, een bui tengewoon groot prestige heeft genoten in binnen- en buitenland. Hij werd be schouwd als de leider der neutrale groep landen in de wereld, die een in vloed uitoefenen in de Veren. Naties ver boven hun feitelijke betekenis in verhouding tot de Westelijke en Oos telijke grootmachten. Bovendien is hij een geleerde: Pandit is zijn voornaam niet, het betekent zoveel als ons doc tor". En deze man nu met zijn grote kennis en levenservaring hij is al 73 jaar heeft blijkbaar nimmer begre pen in welk een wereld hij leefde. Pas op deze leeftijd komt hij tot de ontdek king, dat hij eigenlijk altijd een blind doek voor zijn ogen heeft gehad. Hij heeft de werkeUjkheid niet gezien of niet willen zien. Hij dacht, dat hij in zijn eentje pacifist kon zijn, midden in een wereld, waarin de grootmachten tot de tanden gewapend zijn. Hij wilde bewijzen, dat een land ook vrijwel zon der wapens kan blijven bestaan, als een schaap tussen hongerige wolven. Hij vertrouwde de communisten en stelde samen met de rode Chinees Tsjoe-en- Lai vijf beginselen van vreedzame co ëxistentie op. Hij balanceerde tussen Oost en West en meende dat hij zo de vrede kon handhaven en tevens India kon maken tot het dominerende land van Azië. En nu staat 'hij voor zijn fail lissement. Rood-China viel met vele di visies zijn gebied binnen en zijn zwakke strijdkrachten konden de invasie na tuurlijk niet keren. Wat iedereen zag aankoinen, zag Neh roe niet. Waarschuwingen van Westerse diplomaten en Indiase politici sloeg hij in de wind. Hij stak zijn hoofd in het zand. Zo kwam de slag hard aan. En hij moest bekennen: „Dit is ons Duinker ken. Wij waren vervreemd geraakt van de realiteiten der moderne wereld. Wij leefden in een kmistmatige atmosfeer, die wijzelf geschapen liadden. De mas sale invasie van India door China heeft ons doen ontwaken. Nu moeten we doen wat Churchill in 1940 in Engeland deed." Pas nu gingen zijn ogen open voor de werkelijkheid. Deze neutralist-pacifist had in een wereld van ideeën geleefd. Hij had zich vastgebeten,in een merk waardige ideologie, die voor een stu- deerkamergeleerde vergeeflijk zou zijn, maar niet voor een leidend staatsman. Door de actie van Peking neergeploft in de rauwe werkelijkheid, waarin de ene mens naar de oude spreuk der Ro meinen de ander een wolf is, moet «6 pacifist Nehroe de „militarist" Chur chill aan zijn volk als voorbeeld gaan stellen! Men vraagt zich met verbijstering af hoe zrJk een fatale vergissing mogelijk IS. Het is het probleem van het z.g. neu tralisme, dat tamelijk gecompliceerd is. Het hangt ook samen met 's mans ver- f;,°"' -f" ^y*^ jonge jaren heeft hij be halve in Engeland ook enige tijd in Moskou gestudeerd. Hoewel geen com munist geworden, had hij extreme so ciale ideeën, men zou hem een linkse socialist kunnen noemen. Daarbij was ni] fel anti-Engels en stond hij in het voorste gelid met Gandhi in de strijd voor de onafhankelijkheid van zijn land vanwege die strijd werd hij anti-Wes ters en uithoofde van zijn radicale so- aalistische ideeën voelde hij in hoge mate sympathie voor het communisme. Van daar dat hij altijd heel zachtmoe- "S v.-as tegenover de Sovjet-Unie en verwijten slingerde tegen ;het Wes- di. feil, Jïn. Hij had in de communisten te sroo! vertrouwen en verwaarloosde me- ae aaardoor zijn defensie. De bezetting van Tibet door de Chinezen deed hem ™et ontwaken. Infiltraties van hen in ^«n e:gen grensgebieden, die al enkele jaren aan de gang waren, hield hij voor f'u 3°^*^ verborgen. En zelfs nu wei- wit hij nog met het verbreken der di plomatieke betrekkingen met Peking. 5;0iets is voor ons, nuchtere Wester- "igen, iets onbegrijpelijks. Maar nu moest hij overal steun gaan zoeken De Sovjet-Unie, die hij altijd 1 ae kaart heeft gespeeld, laat verstek »aan. Zijn neutrale vrienden Nasser, ™ekarno e.a. laten hem in de steek en W'hen alUeen bemiddelen. En zo smeekt Een hartverwarmend plaatje uit Washington, waar mevrouw Jacqueline Kennedy in een nationale televisieuitzending het woord voerde t.g.v. een z.g. „Amerikaans Kunstjuweel". President Kennedy applaudiseert 'voor de char mante spreekster, die hem met een lieve lach dankt. hiji nu om wapens en vliegtuigen bij het Westen, speciaal bij Amerika en En geland, op wie hij met zijn neutralisti- sche vrienden altijd het hardst ge scholden heeft. En die helpen hem maar weer, hoewel hij verdiende aan zijn lot overgelaten te worden en de gevolgen van zijn kortzichtige politiek en naieve politiek te moeten dragen. Noodgedwon- heeft hij zijn grote vriend Krisjna Me nen moeten ontslaan als minister van Defensie. Deze man is jarenlang zijn kwade genius geweest. Hij hoonde steeds het Westen en speelde onder één hoedje met de communisten. In 1956 wilde hij' in de Veren. Naties de Sov- jet-terreur in Hongarije niet afkeuren! Tegen Amerikaanse kernproeven pro testeerde hij, over de Russische hoorde men niets. Zo zijn de neutralisten! Kris jna Menon, de protégé van, Nehroe, was de meest gehate diplomaijt ter wereld. Hij wordt genoemd eigenwijs, brutaal, arrogant, grof, kwaadaardig, onbe trouwbaar, aanmatigend, ijdel, onsym pathiek, liatelijk, dictatoriaal en ge vaarlijk, voorwaar een vleiende serie kwalificaties. En deze man had, onbe grijpelijkerwijze, een enorme invloed op Nehroe. Ook deze merkwaardige vriend schap is tekenend voor Nehroe's men taliteit. Wij geloven, dat de verklaring hiervan, voorzover psychologisch mo gelijk, alleen hierin kan schuilen, dat al deze links-socialistische neutralisten in hun onderbewuste leven een diepe aversie hebben tegen het rijke Westen, gepaard aan rancune-gevoelens en voorts een dominerende sympathie voor bepaalde aspecten van het communis me. Wat het probleem der neutralisten nog gecompliceerder maakt, is de vraag of zij in wezen wel zo vredelievend zijn als ze voorgeven. Meermalen is gecon stateerd, dat velen hunner dikwijls zeer onverdraagzaam en agressief zijn. Wat Nehroe betreft heeft de historie bewe zen, dat zijn pacifisme altijd een zeer dubieus karakter vertoonde. In feite is hij een echte dictator, die als het in zijn kraam te pas komt, beslist niet voor geweld terugschrikt. De Naga's een bergvolk aan de grenzen, vechten al ja ren voor hun vrijheid. De ruzie met Pa kistan over Kasjmir heeft destijds veel bloed gekost en Nehroe lijfde driekwart ervan gewelddadig bij India in. En de militaire overweldiging van Goa ligt ons ook nog vers in het geheugen. Dat alles zou men van de grote profeet van het pacifisme niet verwachten. Ook bij hem was blijkbaar de natuur sterker dan de leer! Wat is nu tenslotte de les, die we uit de gebeurtenissen in India kunnen trek ken? Allereerst, dat weer eens is bewe zen, dat het communisme, ondanks alle theorieën van goedgelovige pacifisten zoals prof. Röhling, agressief is en im perialistisch blijft. Na Korea, Vietnam en Laos spreekt nu India daarvan. Voorts, dat de Sovjet-Unie een onbe trouwbare vriend blijkt voor hen, die m-et haar flirten. Zij steunt de aanspra ken van China ondanks hun onderlinge ruzie en zet India onder druk. Aanpap pen met het communisme is dus geen doeltreffende methode. En verder valt te concluderen, dat de zwakke neutra le staten het tenslotte toch van het Wes ten moeten hebben, dat steeds aan India tienmaal meer economische hulp bood dan de S.U. Ook blijkt, dat dit land, wat zijn internationale positie betreft, in verhouding tot zijn sterkte ver boven zijn stand leefde en nu veel van zijn prestige verloor. En het beginsel van vreedzame coëxistentie blijkt een illusie te zijn, terwijl het pacifisme zich m.ani- festeert als een droombeeld. Tenslotte en dit lijkt ons de voor naamste conclusie geen enkel land kan in de fundamentele principiële te genstelling tussen Oost en West neu traal vlijven; vroeg of laat worden ze alle met het communistisch gevaar ge confronteerd. Dit moge de les zijn van India voor „neutralistische" landen en personen. Op vrijdag 7 dec. a.s. zal in de Her vormde Kerken te Middeiharnis en Sommelsdijk een herdenkingsdienst worden gehouden in verband met het overlijden van Prinses Wilhelniina. In deze diensten, die te half acht uur aanvangen, zullen als sprekers optre den, ds. H. C. Bultman Herv. predt. te Sommelsdijk; ds. H. C. van der Ent, Chr. Geref. predikant en ds. G. C. Mun- tingh, Geref. predt. beiden te Miadtl- harnis en tenslotte ds. P. Blok, predi kant der Ger. Gemeente te Dirksland. De sprekers zullen zich afwisselen en dus alle in beide kerken optreden. De zitplaatsen zijn vrij. Het beloven twee zeer druk bezoch te diensten te worden, waarom men er goed aan doet niet op het laatste mo ment te komen, maar tijdig aanwezig te zijn. ---------O--------- SOMMELSDIJK In de hoge leeftijd van bijna 92 jaar is overleden de heer Cornells Noordijk in leven een zeer bekende figuur niet alleen te Sommelsdijk maar over het gehele eiland, omdat hij „afslager" was bij verkopiirgen, die vroeger veelvul dig voorkwamen. Hij was in dienst bij deurwaarder Groenendijk en men kon hem vaak zien lopen met deurwaarder exploten, waarbij hij (vooral in de cri sisjaren) wel eens werd nagezien, waar hij binnen ging. De heer Noordijk was een gemoede lijk man, die uitstekend met mensen wist om te gaan. Enkele jaren geleden is zijn echtge note overleden, sindsdien heeft de heer Noordijk intrek genomen bij zijn doch ter en schoonzoon familie J. van Wezel aan de Waterweg 1 te Middeiharnis waar hij ook is overleden. De begrafenis zal donderdag a.s. plaats hebben te 1.30 uur op de algeme ne begraafplaats te Sommelsdijk. ---------O--------- B. en w. van Rotterdam hebben het voornemen binnenkort bij de. gemeente raad een voorstel in te dienen met be trekking tot de overdracht van 80 pro cent van het aandelen kapitaal van de R.T.M, aan de N.V. Nederlandsche Spoorwegen. Deze overdracht zal gepaard gaan met het aangaan van een overeenkomst met de Spoorwegen, met wie regelin gen zijn getroffen ten aanzien van ver schillende raakpunten van de gemeen te Rotterdam met de R.T.M. Eén dezer punten betreft het opheffen van de tramexploitatie binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek. Het ligt voorts in de bedoeling dat de R.T.M, het vervoer op de eilanden blijft verzorgen, waarbij als richtsnoer zal gelden, de wijze van de exploitatie zoals die bij vele streekvervoeronderne- mingen die eigendom van de Spoor wegen zijn elders in het land wordt aangetroffen. De gemeenteraad van Middeiharnis kwam donderdagmiddag j.l, in openba re vergadering bijeen. Er was door ziekte en anderszins een klein gezelschap van raadsleden; Van de elf waren er vier afwezig. De heer de Jong (a.r.) is nog altijd ziek maar gelukkig herstellend; de heer I. v. d. Slik (s.g.p.) kon door lichamelijke omstandigheden ook niet aanwezig zijn; wethouder L. v. d. Waal was door zaken verhinderd en de heer N. H. Beversluis (s.g.p.) is zeer ernstig ziek. De voorzitter wenste hem berusting toe. De hoofdmoot van deze vergadering betrof de vaststelling van de gemeentebe groting 1963 waarover we uit de bijgevoegde beschrijvingsbrief reeds een en ander hebben weergegeven. Algemene beschouwingen werden gehouden door twee leden van de P.v.d.A.-fraktie; door de S.G.P. en de V.V.D. Door meer dere sprekers werd aangedrongen op realisering van het verenigingsgebouw. Nadat de voorzitter burgemeester P. W. Hordijk de vergadering had geopend met gebed, hield hij een korte gedach- tenisrede in verband met het overlijden van Prinses Wilhelmina. In welgekozen woorden schetste spreker, dat het roer van het schip van Staat 50 jaar lang in vertrouwde handen is geweest bij deze Koninklijke Vrouwe en dat zij op de hoge en moeilijkste post in ons land gedragen is geworden door de liefde en het gebed van ons gehele Nederlandse Volk. Eenzaam was Zij, maar niet alleen, want Zij wist God aan haar zijde bij Wie in de bangste tijden toevlucht werd gevonden. Zij beleefde wat in het 14e couplet van het Wilhelmus staat: „Als vrome Christen leven, zal hier haast zijn gedaan." Alvorens de gemeentebegroting 1963 werd behandeld werden eerst de overi ge punten van de agenda afgedaan. De notulen werden goedgekeurd; de inge komen stukken voor kennisgeving aan genomen. Hieronder was het Structuur plan GoereeOverflakkee, samenge steld door het Instituut Stad en Land schap; Landbouw Economisch Instituut en het E.T.I. voor Zuid Holland. In een volgende raadszitting zal het in behan deling worden genoinen. Voorts was er een mededeling van Ged. Staten, dat aan de begroting 1962 de goedkeuring was onthouden. Onderwijs Vastgesteld werden het getal weke lijkse lesuren vakonderwijs, voor open bare scholen; de bedragen per leerling 1963 voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs als ook de bijz. school voor buitengewoon lager onderwijs. Besloten werd in de nieuwe aandelen- serie Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten 8 aandelen groot 250,te ne men, waarop IC/o oftewel 200,moet worden gestort. Rioleringsplan Evenals te Sommelsdijk (voor de ge zamenlijke aanleg) kwam ook hier aan de orde het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de uitvoe ring van het rioleringsplan. Dit kwam neer op een bedrag groot 97.900, waarvan 40.982,ten laste komt van de geineente Sommelsdijk. De heer Tieleman vond deze aan vulling een vervelende geschiedenis; hij vond het jammer dat de eigen Techn. dienst het niet heeft kunnen opzetten, maar daaraan zou G.S. geen goedkeu ring geven. Hij vreesde dat dit het laat ste aanvullende krediet niet zal zijn. „Op dit onderdeel zijn we er mee klaar" zei de voorzitter. Het voorstel werd goedgevonden. Dan volgde vaststelling van de ge meentebegroting 1963. De voorzitter gaf vooraf een korte beschouwing en haakte in op de onthouden goedkeu ring van de gemeentebegroting 1962 door Ged. Staten, waar het college van b. en w. het niet bij zal laten zitten. Het tekort zit hoofdzakelijk in de sector on derwijs; als ceatrum-goineenle be draagt dit 55»/o van het totale budget, zodat er verhoudingsgewijs slechts 45Vo resteert voor gemeentelijke voorzienin gen en activiteiten. De centrale funktie van Middeiharnis vraagt alle moge lijke voorzieningen zoals wegenaanleg, parkeerruimten, winkelcentrum, woon wagenkamp, huisvesting gemeentelijke diensten enzovoort, enzovoort. De te genstellingen komen steeds sterker naar voren en de gemeente raakt finantieel in de klem. Zeer binnenkort zal dit on derwerp in discussie komen tussen het college van b. en w. en Ged. Staten, van wie binnenkort enige afgevaardig den naar Middeiharnis komen. Een aantal gemeenten delen al in de z.g. verfijnde uitkering finantiële Ver houdingswet, waarvan Middeiharnis nog wordt uitgesloten. De voorzitter was daarom heel niet te ^preken dat van G. S. telkens de stukken terug ko men met de opmerking: wilt U dit en wilt U dit en en wilt U dat nog eens bezien en hoopte dat de discussie met G. S. enig resultaat zal opleveren. Daarna gaf de voorz. gelegenheid tot het houden van algemene beschouwin gen. De heer P. A. v. d. Berge (V.V.D.) noemde de begroting een ingewikkeld stuk rekenwerl;:; hij bepaalde zich in zijn beschouwing uitsluitend bij de toe lichting op de begroting 1963. De cijfers nagaande die in (de reeds gepubliceer de) tekorten over de laatste jaren wor den genoemd, wordt gezegd dat het huidige tekort een verbetering betekent groot 57000,Spr. vond dit aanne melijk als de post uitkering juist is, daar het verschil van 1962 op 1963 14000,bedraagt. Spr. vroeg waaraan deze verhoogde uitkering was te dan ken. Verder wees spr. op het voordelig saldo 40.000,onderwijsuitkering, af hankelijk van de beslissing van het Rijk hij vroeg of dit een blij maken was met een dode mus. Spr. drong aan op bestendiging van de ao'/o subsidie voor krankzinnigenver- pleging; het tekort Burgert. Instelling' Soc. Bel. was gestegen met 7500, hier diende z.i. bezuinigd of de inkom sten verhoogd. De nieuwe tijdelijke bijstandregeling voor mindervaliden gaat de gemeente 2000,kosten.. Spr. vroeg of er een goede controle op de lonen en bijdragen per mankracht was. De verhoogde kapitaalslast op basis van i'/o en 3"/o rente afschrijving bedroeg 460.000,Spr. vroeg waarom dit gro te bedrag was geïnvesteerd. Dan bracht spr. het personeelstekort van de scholen onder de aandacht; uiterste pogingen dienden aangewend om de vakatures te vervullen. Parkeerruimte. Spr. vond het onjuist dat zoveel wagens staan geparkeerd op openbare wegen en pleinen; met name noemde hij het pleintje tussen Garage Knöps en fa. Kieviet en de vele auto's tot vrachtwagens toe in de Emmalaan (ook des zondags) ten ongerieve van de btwoiit-iö. Autobczittc-is dienden te zor gen voor een garage; voorts wilde hij het terrein van de gasfabriek voor par keerruimte benutten. Ook achtte hij nodig meer politie-tiezicht tegen het rijden met fietsen en brommers op de Westdijk, gezien het ongerief en grote gevaar hieraan verbonden. Over de buitenhaven vroeg spr. of er al een oplossing was gevonden voor het uit te voeren werk met het Rijk. Trottoirs. Over de aanleg trottoirs vond spr. een opmerkelijk verschil tus sen het nieuwe en oude gedeelte van het dorp. In 1955 is al beloofd een werk- roostel aan te leggen, dat telkens een of meer straten onder handen konden wor den genomen. Tot heden is alleen de Chr. de Vrieslaan aan één zijde bete geld. Voor de onbewoonbaar verklaar de woningen aan de Oostdijk wenste spr. aanschaf van kleinere metalen bord jes. Met een dankwoord voor de over zichtelijke samenstelling van de begro ting en het gegeven overzicht over de laatste drie begrotingen besloot spr. zijn betoog. SOMMELSDIJK Bibliotheek. Daar er op vrijdag 7 dec. a.s. kerkdienst is, deelt de biblio thecaris van „Lectura" mee, dat op die avond geen gelegenheid zal zijn boeken te ruilen. Op vrijdag 14 dec. a.s. zal alles weer normaal doorgaan. DIRKSLAND D.V. donderdag 6 december zal in de Herv. Kerk alhier een herdenkings dienst i.v.m. het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina worden gehouden. Ds. H. N. v. Hensbergen (Herv.) en ds. P. Blok (Ger. Gem.)) zullen in deze dienst voorgaan. Aanvang 7.30 uur. HERKINGEN Opbrengst collecte. De oogstcollecte heeft in de Herv. Kerk met dankdag opgebracht de som van 1927,31. Zitting tot ontvangst zitplaatsgelden Donderdag 6 ^dec. a.s. zal er des avonds van 78.30 uur in de consistorie der Ger. Gemeente nogmaals zitting wor den gehouden tot ontvangst van zit plaatsgelden, en zaterdag 8 december des avonds van 6.308 uur in het Herv Verenigingsgebouw, voor de laatste maal tot ontvangst van zitplaatsgelden en pachten, tevens zitting voor land en tuinhuur van de diaconie der Herv. Kerk. Opbrem.cjSt actie „Het Dorp" Door leden van 'de E.H.B.O. te Herkingen is op verzoek van de Lion-club op Goeree Overflakkee dezer dagen een lijstcol- lecte gehouden ten bate van „Ons Dorp" welke de mooie som heeft opge bracht van 1175,55 tevens is door de PTT nog ontvangen 45,Hetgeen voor onze kleine gemeente een waar succes is geworden, dank aan gevers (sters) en collectanten. STELLEND AM Collecte. De collecte welk in de Ger. Kerk gehouden is tijdens de dankstond heeft opgebracht 1.317,47. MELISSANT Kerkdienst Geref. Gem. vervalt. De kerkdienst in de Geref. Gem. die was vastgesteld op a.s. vrijdag 7 decernber komt i.v.m. de interkerkelijke herden kingsdienst van donderdag en vrijdag a.s. te Dirksland en Middeiharnis te vervallen. GOEDEREEDE Herdenkingssa-nienTcomst overlijden Prinses Wilhelmina. Donderdag 6 december a.s., des sav. te 8 uur zal in de Hervormde Kerk al hier een herdenkingssamenkomst wor den gehouden in verband met het over lijden van Prinses Wilhelmina. Als sprekers zullen optreden de pas tor loei ds. J. H. Vlijm en burgemees ter J. A. Kleijnenberg. De zitplaatsen zijn vrij. NIEUWE TONGE Burg. Stand over de maand nov. '62 Geboren: Cornells Marinus, zoon van A. Bruggeman en L. Luchtenburg, Gehuwd: Jac. van der Klooster, oud 31 jaar en FI. M. Noteboom, oud 22 j. Overleden: Bastiaantje Vreeswijk, oud 87 jaar, echtgenote van Marinus Huibrecht Dorst. Opbrengst voor „Het Dorp" De huis aan huis collecte voor Het Dorp heeft 5100,opgebracht, op het postkan toor is gestort 532,24, de kinderaktie heeft 506,opgebracht, terwijl door de toneelvereniging „Nieuw Leven" 25,is geschonken, zodat de totaal op brengst in Nieuwe Tonge is 6.163,24. Herdenkingsdienst Ned. Herv. Kerk. Op vrijdag 7 december a.s. zal er om half acht sav. een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk gehouden worden naar aanleiding van het overlijden van Prinses Wilhelmina. Openstelling leesbibliotheek. In ver band met de herdenkingsdienst zal de bibliotheek van de J.V. Unum Necessa- rium vrijdagavond a.s. geopend zijn van 6 tot 7 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herdenkingssamenkomst. A.s. don derdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk een gezamenlijke bijeenkomst worden gehouden in verband met het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Aan vang 8 uur. Voor deze avond zijn de zitplaatsen vrij. Opbrengst oogstcollecte. In de Herv. Kerk heeft de collecte tijdens de dank stond voor het gewas 2.899,62 opge bracht. Met de rondgang van de lijsten voor het a.s. Kerstfeest is het bedrag van 542,25 bijeen gebracht. OOLTGENSPLAAT Herdenkingssamenkom,st Prinses Wilhelmina Vrijdagavond a.s., op de vooravond van de begrafenis van Prinses Wilhel mina zal er te Ooltgensplaat een inter kerkelijke herdenkingssamenkomst wor den gehouden in de Hervormde Kerk. In deze rouwdienst, die aanvangt om 7.30 uur zullen voorgaan de Geref. plaatselijke predikant ds. P. Huisman en de Herv. predikant ds. P. van Wake ren te Stad aan 't Haringvliet, consu lent van Ooltgensplaat. OUDE TONGE Opbrengst collecte. De opbrengst van de oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van 2000, In een vergadering van de afdeling Flakkee van de C.B.T.B., te houden he den dinsdag 4 december, 's avonds 7 uur in het Hervormde verenigingsge bouw aan de Ring te Middeiharnis, zal de heer A. R. Dijkema, directeur van de Chr. Middelbare Landbouwschool te Gorinchem spreken over „Boeren in de toekomst", bezien van de economische kant. Op dit onderwerp volgt een be spreking. Uienveiling van dinsdag 4 dec. 1962 Grove 24,—; Middel 26,20; Drielingen 34,10; Picklers 25-40 34,32, idem 20-30 22,50. Aanvoer 76.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1