„De achtergronden van Staphorst' ri\ '*''.|e acties op Nieuw-Guinea 3g!rara's in het oerwoud STRUÜK VolkisiiiaiTeFisiteit ^^Akademela^' te Ouddorp Halt! Ingezonden stukken (door marinier 2e klasse W. P. V. d. Houten, Steliendam) Wajati Vaarpatrouilles bij Misool Bivak-leven mto Prof. Dr. J. C. HOOYKAAS sprak over: Vreemde geluiden in de nacht ieuwó UIT DE KERKEN W. Overbeeice CORSET CENTRALE GOEREE-OVERFLAKKEE HElfcVEUS? Homoeopatische Geneesmiddelen Centrale Sardappelrooier voor oogsten Boekbespreking fiber iQejKinsdag 20 november 1962. „EILANDBN-NIBUWS" Bladz. 3 men hetbp |ig in vor. het zetj I jlager hei| ■teren van I Te meninji Jtreept esf ■ert, welltj lomzGt die lordt vet. Jte bijteail Imakelijije I feemeestet I fier om in I Je bijten!" ■Kievit del lekt er del Ie van va-1 It is reeds I je het sla- Ichtige ge. |sschotels, I fscheiden- pld, waar-1 grote keus als zelf. et is een |arvoor de toekomt |rukt had, met het de winkel Idromden, IV. j Wat was er gebeurd? De patrouille lie even tevoren op weg ging, was in Jen hinderlaag gelopen. Vier Indone sische parachutisten, stonden op de top van een heuvel en vuurden met auto matische wapens op onze patrouille. De mariniers schoten terug en toen het vuren iets verminderde, rukten zij op naar de heuveltop.. De parachutisten waren intussen in de dichte begroeiing verdwenen. Een grote hoeveelheid munitie en goederen viel in onze handen. Hier 'hadden de para's hun bivak opgesla gen en in hun overhaaste vlucht dit al- les moeten achterlaten. Er vïerd die dag nog vele malen uit et bos op de kampcng geschoten door e onzichtbare tegenstanders. Zonder at schade werd aangericht. Ook de pa oea's (geheel ongewapend) trokken het erwoiid in en keerden telkens terug iet voeding, parachutes en wapens, 'aaronder ook mortieren, 's Nachts werd er plotseling in de uurt van de kampong hevig vuur af- egeven uit automatische wapens en ;n handgranaat in onze richting ge- ingerd. De scherven sloegen door on- hut heen zonder echter iero.and letsel I bezorgen. Vrij spoedig werd dit vuur werk weer afgebroken en lag het oer- toud weer even geheimzinnig om ons een als voor het uitbreken van dit else kabaal. Toen het licht begon te worden ging t met enkele kameraden en vergezeld 'an een papoea-agent op onderzoek uit. p een gegeven moment werden we op- ieiiw onder vuur genomen. De papoea politieagent kreeg een ke il dwars door zijn pet lieen, een sou venir waar hij bijzonder mee ingenomen was. Ditmaal beantwoorden we het vuur waarna de aanvallers spoedig op de vlucht sloegen. Een dag daarna trok- Indonesische para's gekleed in ca- mouflaige-tenae die nabij Fak-Fali gevangen werden genomen worden naar een krijgsgevangenkamp over gebracht. ken we verder de bush in. Een drietal dakota's hadden waarschijnlijk getracht de para's te bevoorraden en inderdaad troffen we op een open plek in het bos enkele Indosensiërs aan die zaten te eten. Bij de nadering van onze patrouille doken zij echter ijlings het bos in. Ook bij Kokas aan de andere zijde van het schiereiland was een patrouil le op parachutisten gestoten die in een hut verscholen zaten. Op een nacht be schoten we met motiervuur para's die in de verte een vuurtje hadden ge maakt. Tengevolge van cJeze acties vie len er onder de Indonesiërs talrijke slachtoffei's en werden er krijgsgevan genen gemaakt en viel veel materiaal in onze handen. Na tv/ee weken van inspannende en zware tochten door moeilijk terrein, werden we afgelost door een patrouille van de landmacht en keerden wij met „H.M." Snellius" terug naar Sorong na dat eerst aansluiting met ons eigen pe- letoir op Fak-Fak verkregen was. Gedurende de achtervolging van de para's door onze groep waren er intus sen opnieuw parachutisten afgeworpen in de buurt bij Sorong, bij de plaats Teminabuan. Het peloton waarbij mijn vrienden H. Janssen en J. v. Aalten zich bevon den vei-trck met een landingsboot naar Teminabuan. Volgens verkregen inlichtingen waren hier 140 para's afgesprongen. In enkele dagen sneuvelden hier een groot aantal parachutisten en werden er gevange nen gemaakt; ongeveer een 20 para's kwam om in de vloedbossen en bij de laiiding. Sij deze actie en bij het eerste vuurcontact werd mijn vriend Janssen zwaar gewond. Met een verbrijzeld on derbeen en met een zware shock werd hij per helicopter naar het hospitaal in Sorong afgevoerd. Na een week werd hij per DC 8 over gebracht naar Holland. Bij deze actie was ook het papoea- vrijwilligerskorijs ingezet die een deel van de opsporing voor hun rekening na men. Mijn peloton dat dus weer in Sorong teruggekeerd was, ging na 6 dagen een vaai-patrouille uitoefenen in wateren van de Radja Ampat eilanden. Vooral het eiland Misool kreeg onze speciale aandacht. Er werd.daar n.l. een nieuwe infiltratie verwacht met MTBs' (snelle motortorpedoboten). We gingen een maand in bivak bij de Kompong Fan- fanlap. Vanuit dit loasis-bivak maakten we vaarpatrouilles in de vloedbossen van Misool. We bezochten kampong na kampong. Maar de verwachte landin gen bleven uit. Wel landden er nieuwe golven para's bij Merauke en Kaimana. Ik zal nu eens iets vertellen over het dagelijks leven in zo'n bivak. Dit bivak lag in de buurt van een kampong in het moeras. Onze boot kwam dus bij de steiger en meerde daar af onder toe zicht van een grote ro.enigte kampong- bewoners. Deze dachten dat we maar kortelings zouden verblijven en onmid dellijk sleepten ze grote hoeveelheden schelpen., pijlen, speren, schilden van schildpadden en dergelijke aan. Omrui len voor tabak of sigaretten was de op zet. Zeep was ook een geliefd ruilmid del. Toen ze vernamen dat we een maandlang in de buurt van de kampong zouden verblijven kende hun blijdschap geen grenzen. Van onze luitenant kre gen we een plaats toegewezen aan de monding van een rivier. Dit was de enige droge plaats in die buurt. De rest van de omgeving bestond al lemaal uit vloedbossen. De ontscheping van de landingsboot vond plaats via meegebrachte rubberboten met aan- hangmotor („Zodiac"). Verbazend wat zo'n peloton nog mee moet voeren. Veld keuken en voorraad eten voor plma 80 man, tenten voor de radio-apparaten, reserve rubberboten, extra wapens en grote hoeveelheid muntie, vaten benzi ne enz. Na de lossing vertrok de lan dingsboot weer terug naar Sorong. (Af stand Sorong-Misool 1 dag varen.) De eerstvolgende weken zouden de kleine rubberbootjes plaats biedend aan 8 bewapende mariniers, de enige mid delen van vervoer zijn. Verlaten bleven we achter op deze zandhoogte in het moeras. Bij hoog water spoelde de zee rondom ons verblijf, bij laag water werd alles een modderpoel. Om van het ene eilandje op het andere te komen moest je als een evenwichts-kunstenaar ba lanceren over zeker 20 boomstamme tjes. Wanneer je van zo'n glibberig geval afviel zakte je meteen tot het middel in de naar rottende planken stinkende modder. Afgezien van het onwelrieken de bad was de kans groot dat een do zijn bloedzuigers van 4 cm lengte zich onmiddellijk aan je lichaam zouden vasthechten. Gelukkig maken we dik wijls vaartochten met de rubberboot door de mangrove moerassen. In het water schuilen vele kleine zwarte kro kodillen. Onze basis lag ongeveer 800 meter van de kampong af. Ik werd ingedeeld bij een andere marinier die voor de ver dere duur van mijn verblijf in N. Gui nea mijn wapenboeder zou zijn n.l. de wij ver- minklijke lentum te is uitge- dienst als Unilever- een foto ;rselen op ester pa- kbezochte eer Ben- ukwensen an colle- door de !vat veel die een Veel nut- een glib' dntcrzon, ie govel- it de reu- ovcr de 1 zijn tap- gelaar en Jkaar. In las Agge vaarschu- de twee mannen Hetgeen ilijk was, e keiite- als van middag- re is jo"' hun pilj' hen reeds het zui- bding zü» ;sten van hunnei rijk be- arblijke- andere meer niet da- erel mf armoedië lem Het was daar in Staphorst wel een 'Ml trieste zaak. Een overspelige vrouw vier wanhopige echtgenoot tot driemaal oe een zelfmoordpoging doet. Nog was it voor de vrouw geen aanleiding haar luistere praktijken stop te zetten. Toen ;i)n het Staphorster volk het niet langer Mogen. Eensgezind nam men het be- iluit tot 'n volksgericht. Een boerenwa- iwi werd gecharterd, het vrouwmens verd er in nachtgewaad op niet al te aehtzinnige manier opgeladen, de in 'et spel zijnde man werd in een kroeg iSearresteerd" en eveneens op de kar *2et, In optocht ging het toen door het ferlichte dorp. Op iedere straathoek "erd gestopt. De openbare aanklager tfeeg dan het woord. Deze plechtigheid mg door totdat de vrouw beloofde zich ^et meer aan overspel schuldig te ma- en. Halsstarrig weigerde de man om >ok deze belofte te doen.„dan naar «e sloot met die kerel" werd er ge- ichreeuvvd! Op het allerlaatste moment 'Mkoos ook hij de belofte boven de ver- Mwkingsdood, zeker wetend dat het de aphorsters ernst was. Het volksgericht trad op en verbood 'o bestrafte waartoe geen enkele wet w Nederland bevoegd is. Het deed Prof. Dr. J. C. Hooijkaas ge noegen dat hij juist in Ouddorp over °eze zaak een inleiding kon houden, w>mers Ouddorp heeft op kerkelijk en seestehjk gebied veel overeenkomst met ^aphorst. Biede dorpen zijn wat be- loten en geïsoleerd en men ondervindt *ver geen invloed van buitenaf. De Qerdracht wordt in Staphorst nog in e gehouden en er zijn nog overblijf- eien van Middeleeuwse gewoonten en 'echten. Spreker schetste Staphorst als een in zelfgekeerde gemeenschap waar ci=f °^^-'-' verloving een spe- «'e mening op na houdt. Men aanvaart aar de geslachtsgemeenschap in de Jf,,°iJ^ingstijd waardoor vrijwel alle hu wlijken gedwongen huwelijken zijn. Von .^sai'door komt 't zelden of nooit Cah verloving wordt verbroken. J^eoeurde dit vroeger wel, dan werd 1 door de gemeenschap gedwongen verhouding gestand te doen en de gegeven trouwbelofte te realiseren. Was dit vroeg zo, thans blijkt ook deze op vatting nog levend te zijn. Komende tot het geval te Stap'norst dat overal in het land, tot in het bui tenland toe de aandacht heeft getrokken vertelde spreker dat de wanhopige echt genoot (van de overspelige vrouw) ge poogd had tot driemaal toe zelfmoord te plegen; het volk nam het echter voor deze man op. Niettegenstaande dat spr. deze revanche van de bevolking niet goed keurde had hij er toch respect voor. Wat geen enkele Nederlandse wet zou kunnen doen, deed het volksgericht! Uit eerlijke overtuiging, uit een samen- botsen van plichten heljfoen ze het wel en wee van het gezin én van de ge meenschap voor ogen gehad en door hun optreden een moord voorkomen. Van wie ging het initiatief uit? Dit is niet met zekerheid te zeggen. Spreker veronderstelde dat dit niet moet wor den toegeschreven aan een enkeling, doch dit kwam spontaan voort uit de gehele gemeenschap. Dit is de morele zijde van de gebeur tenis, van de psychologische kant beke ken is het een hysterische uitbarsting geweest. Hier liggen grote problemen aldus spreker die enige zeer ernstige ge vallen van zulke uitbarstingen opsomde. Wanneer de rechtsgewoonte niet meer fungeert, komt men op de rand van de waanzin uit merkte spreker op met be trekking tot de voren genoemde geval len. Het schijnt, wanneer men met zijn al len tegen de gemeenschap in gaat, dat er dan niets gebeurt! Staphorst achtte b.v. een nieuwe kerk nodig, de minister adviseerde uitbreiding van de oude en gaf geen vergunning. Er werd niet ver der over gesproken. De bevolking brak de oude kerk af en zette er een nieuwe neer. Met betrekking tot het huwelijk en de verloving stelde Dr. Hooijkaas de vraag of het tegenwoordig met onze moderne opvatting dan wel zo goed gesteld is! In Staphorst waar nog het oude recht heerst komen bijna geen echtscheidin gen voor, terwijl er in onze gemeen schap verlovingen, die soms 10 tot 12 jaar duren afgebroken worden, soms met ontzettende gevolgen. Spreker ver maande zijn gehoor zich toch vooral niet boven deze mensen te stellen. Zit in dat optreden dan niet iets mioois iets goeds? Het volksgeweten nam het op voor het huwelijksgeluk en voor de kinderen. Er zitten punten in waarvan we kunnen leren en waar Staphorst ons een les in kan geven. Hoe was de reactie van de kerk: Al lereerst wees spreker op de principiële vastheid van de bevolking, inenting van vee b.v. staan ze niet toe, ondanks dat de regering besloot de koeien weg te halen. Min. Mansholt toonde begrip voor de standvastigheid van de Staphorsters, hoewel hij ook geen oplossing kon bren gen, waardeerde spreker dit in de mi nister. Veel critiek is er geweest op een uitspraak in de pers door ds. Dorsman gedaan, waarin hij zei „Ik heb veel verdriet van dat volk gehad". Afgezien van de waardering van de feiten meende dr. Hooijkaas dat de pre dikant anders had moeten handelen, hij had bij dit ernstige voorval moeten wij zen op het Evangelie. Spreker lichtte dit toe met een voorbeeld uit de Bijbel, wanneer de farizeers een overspelige vrouw bij Jezus brengen. Jezus schrijft dan in het zand en vraagt de vrouw „heeft iemand u veroordeelt, zo ver oordeel ik u niet, ga heen en zondig niet meer". Dit had Ds. Dorsman naar voren moeten brengen volgens spreker. Deze gemeenschap heeft een injectie nodig van het zuivere Evangelie, waardoor dan alles in een ander daglicht komt te staan. Alleen God velt een eerlijk von nis, hij kent alle beweegredenen van het hart. Ons past het niet daarover een vernietigend oordeel uit te spreken, maar in te keren tot onszelf, om de weg van de Schrift ook wat betreft deze handelingen persoonlijk te verstaan. Naar aanleiding van dit onderwerp werden meerdere vragen gesteld, daar veel aanwezigen het niet met de spreker eens waren. Aan het slot dankte de voorzitter, de heer A. de Reus de spreker voor zijn gehouden betoog, de aanwezigen voor hun opkomst en het deelnemen aan de discussie. marn. Robbemons uit 's Gravendeel. We moesten in de buurt van onze mor tieren slapen en beurtelings waken. Hiervoor moesten wij een tent opzetten. Dit is geen tent zoals we die in Hol land kennen. Maar een Baleh-Baleh. Dit is een soort geraamte van dunne stammetjes met plm. 40 cm. boven de grond een vloer van takken. De vloer wordt afgedekt met repen bamboebast om te voorkomen dat slangen, mieren, schorpienen, bloedzuigers en verder on gedierte tussen je kleren kruipt. Een schuin afdak tezamen igeknoopt met taaie lianen voltooid het bouwsel. Hier overheen komt het tentzeil en men ligt heerlijk beschut tegen de regen. En regenen kan het hier, geweldig, ononderbroken plensbuien waar je geen droge draad meer bij aan je lichaam hebt. De kampongbevvfoners die ons met het bouwsel bezig zagen en het gepruts niet meer konden aanzien voltooiden de rest en de slaapkamer kwam werke lijk op poten te staan. Wonderlijk dat een mens er spoedig weet te gewennen aan de situatie. Slapen in een derge lijke omgeving waar duizenden insecten de ganse nacht krijsen, 't eentonige ge luid van de grote brulkikkers. Ontel bare hoeveelheden vogels die het moe ras bevolken. Honden die de ganse nacht in de kampong huilen en niet te vergeten het hanengekraai. Eerst be gint er één. Een verre bloedverwant in een naburige kampong antwoord op de zelfde toonhoogte en spoedig volgen er meer. Dit concert duurt voort totdat de morgen aanbreekt en het nachtcon cert met enkele uithalen wordt beslo ten. De nabijheid van malariamuggen die in het moeras een rijke voedingsbo dem vinden en even bloeddorstig zijn als de rest van de muggentroep. En toch slapen en met overgave. Elke morgen als ik wakker wordt kijk ik naar Indoseië. Het is een vreemde gewaarwording Ceram zo dichtbij te zien. De afstand is plm. 90 km maar door de hoge bergen lijkt de afstand veel korter te zijn. Alle prauwen die hier varen hebben een grote neder- landse vlag aan boord. Dit is voor de overvliegende Neptunes van de Marine. (Wordt vervolgd) WESTOUK (5 - MlDDElHflRNIS NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen W. Vroeginde- weij te Barneveld; Haaf ten kand. J. Vroegindeweij te Bleiswijk; Bennekom P. Lamens te Kamerik; Krimpen en Ol- debroek B. Meyndert te Waarder Kat wijk aan Zee T. Langerak te Vinkeveen; 's Grevelduin-Capelle W. van Tuyl te Rijssen. Bedankt voor Middelharnis H. v. Benimel te Leerbroek; Tholèn B. Meyn dert te Waarder; St. Annaland W. v. Herpen te Kinderdijk; Zwartebroek B. Haverkamp te Groenekan. Aangenomen naar Garderen A. Muil- wijk te Randwijk. Zwijndrecht. Na bevestiging door zijn zwager ds. H. Roelofsen van Zeist met Joh. 1 26—40, deed ds. J. C. Stelwagen gekomen van Woudenberg intrede met Joh. 1 29a Met ds. Stelwagen doet de eerste herv. geref. predikant intrede in deze gemeente. Ds. J. Hovius te Dordrecht (voorheen te Ouddorp) is aangeklaagd door de ker keraden van Strijen en Barendrecht, omdat hij daar catechetisch onderwijs gaf aan kinderen van de Herv. Geref. Evangelisatie ter plaatse. De provincia le commissie van opzicht verklaarde hem schuldig' en paste de eerste maat regel van tucht op hem toe. In hoger beroep heeft de Generale commissie hem wel schuldig verklaard, doch hem geen straf opgelegd. Het is wel treurig dat b.v. in Papendrecht een confessio nele minderheid in een minimum van tijd aan een kerkelijke status wordt ge holpen en dat Herv. geref. minderheden allerlei moeilijkheden in de weg wor den gelegd. Nederhemert, dat met een korte on derbreking veertig jaar vakant was ont ving kort geleden in Ds. Veldjesgraaf een nieuwe predikant. Is het bij intrede diensten altijd uitzonderlijk druk, hier schijnt de belangstelling wel overwel digende vormen aangenomen te hebben. Niet alleen dat hier minder dan veer tien collega's de dienst bijwoonden en elf toespraken werden gehouden, maar de kerk en consistoriekamer waren stampvol. Velen moesten staan en de nieuwe predikant kon ternauwernood de kansel bereiken. GEREF. KERKEN Beroepen te 's Gravenhage A. Hof land te Sarina (Canada); Oudehorne J. Hoekstra te Pietersburen; Koudekerk G. de Zeeuw te Ezinge; Rotterdam A. Kersten te Utrecht en kand B. ter Haar Leimuiden kand. J. Baa3rens te Goes; Aalten B. Molenaar te Schoonoord; Am sterdam L. Ringnalda te Bussum en J. V. Tuinen te Meppel; Oldeboorn en Schettens kand. H. Huyser te 's Graven hage; Groningen P. de Vries te 's Gra venhage; Dussen kand. Baayens te Goes Waardhuizen kand. N. Schelhaas te Am sterdam; Uithuizermeeden E. de Vries te Tijnje. Aangenomen naar Apeldoorn J. Wier- sema te Amsterdam; Heerde S. Smilde te Dordrecht; Schoonrewoerd kand. P. Fennema te Marrum. Bedankt voor South Gippsland (Aus tralië) W. V. Wijk te Hoogvliet; Den Burg, Edam, Grijpskerke, Nieuwerkerk, Oldeboorn, Oosterend, Opperdoes, Ril- land Bath, Scharendijke, Schoondijke, Vianen, Wijckel en Zoutkamp kand'. F. Fennema te Marrum. Ds. F. Kraan, predikant voor de gees telijke verzorging der zeevarenden ter koopvaardij, heeft als zodanig bedankt en maakt thans zijn laatste reis met de „Noorddam" naar New York en terug. Daarna stelt hij zich gaarne beroep- baar in de kerken. In een vergadering van de classis Axel, .bracht ds. J. v. Mechelen te Oost burg de aanwezigheid van Roomse gees telijken in geref. afscheidsdiensten ter sprake. Persoonlijk is ds. v. Mechelen sterk tegen op deze „verbroedering". De Opruiming van gebruikte wasmachines vanaf 50, Radio's 25, Stofzuigers 25,— Naaimachines 40, Televisie 250,— Gramofoons f 40, Ook nieuwe. Vraagt prijs. Voorstraat 25, Molendijk 25 OoItgensplaat Een BELICHTINGSMETEE in feestverpakking. FOTO ROTSMA A.s. maandag Burgemeester Meineszlaan 20 b, Rotterdam weer met eigen medewerksters naar Wij maken corsetten en BeHa's uitsluitend naar maat in elk gewenst model Ons maatwerk past beter dan confectie, draagt prettiger, gaat langer mee en is niet duurder. Wij meten aan en passen bij U aan huis. Onderstaande winkeliers geven U gaarne vrij blijvend nadere inlichtingen. FA. CAMPFENS-Confectie Middelharnis FA. F. JELIER, Kerkring 1, Nieuwe Tonge. FA. KOSTEN ZN. Oude Tonge FA. MEINSTEU Den Bommel FA. BOTH Dirksland Textielhuls „Modern" Fa. JOH. KOEK, Ouddorp FA. VAN NIEROP Stad aan 't Haringvliet FA. OVERWEEL Melissant De Delta-drogisterQ Fa. van Saters Stellendam Wij maken er U op attent dat wij geen colpor- trices hebben. I f] Een ZENtJW-KBACHTVOEDSEIi is in deze tjjd méér dan nodig!!! Voor oud en jong is „NERVICOI. II" „het goud voor de zenuwcellen". „Nervicol II" is volkomen onschadelijk en zonder verdo vende bestanddelen samengesteld en kan in het volste vertrouwen worden gebruikt. Ieder, die met zenuw- klachten te kampen heeft, kunnen wij niet genoeg aan bevelen om eens een kuur met „Nerviool II" te gaan proberen! Nog nimmer hadden vrtj een cliënt, üie niet over „Nervicol II" tevreden was; in het ongunstigste geval vond men nog merkbare verbetering. Prijs „Nervicol II" 14 liter Kuurflacon 12.Ï5; 1/2 Uter 22.75; Proefflesje 5.25 (75 gram). Franco huis toezending van alle middexen volgt direct na ontvangst van postwlssel of girocheque, te zenden aan: POSTBUS 9, UTBECHT, Giro no, 428.302 S.v.p. naam van dit blad vermelden Alle bestellingen, geldzendingen, brieven enz. uitsluitend en alleen te richten aan: TELEFOON K 3402-3648 POSTBUS 9 UTBECHT GIBO No. 428302 (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Mijnlieer de Redal^teur, Met toelangstelling heb ik het artikel in uw blad d.d. 9 nov. 1962 gelezen on der het hoofd „aardappelrooier voor het oogsten van gladiolenknoUen". Nieuwe vinding van de heer C. v. Rossum te Ooltgensplaat. Er is een spreekwoord: „pronken met andermans veren" als dit ooit van toepassing is, dan is dit wel het geval met de z.g. vinding van de heer V. Rossum. Als hij eerlijk had v/illen zijn, toen u hem voor genoemd artikel bezocht, had hij moeten vertellen, dat niet hij de uitvindingen met een ver meerderd heeft, maar dat liet «hele sys teem 'waar hij nu mee werkt afkomstig is uit de N.O. polder. In de N.O. polder wordt hier al drie jaar mee gewerkt en van Rossum is van het voorjaar vanaf het ruggen maken al op de hoogte ge bracht, tot de laatste week in oktober toe, door een boer, die het met enkele buren uitgeprobeerd had en het nu voor het derde jaar zo doet. Dus de heer van Rossum heeft geen jaar moeten denken voor deze uitvinding, maar heeft wel alle gegevens hierover gehad van die man uit de Noord Oost polder, met dit prachtig resultaat. De Bergman aardap pel rooier is niet de geschikste voor dit werk, een Romas met smalle messen is zeker beter en de loofklapper is een vinding van een boer uit de polder die classis besloot echter in deze zaak geen uitspraak te doen. Gift: De kerk van 's Gravenhage-O. ontving een gift van 10.000, CHR. GEREF KERKEN Tweetal te Rijswijk T. Harder te Kornhorn en H. v. d. Schaaf te Opper does N. Pekela W. v. Heest te Emmen P. V. Marrum te Ulrum; Hilversum-O. M. V. Nieuwenhuyze te Amsterdam en M. Vlietstra te IJmuiden; Hillegom J. de Jong te Gouda en A. Otter te St. Jansklooster. Beroepen te Chattham W. v. Heest te Emmen. Bedankt voor Broek onder Akker- woude F. Bakker te Driebergen; Papen drecht H. Brandsma te Roozenburg. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht A. Hofman te Zeist en A. Vergunst te Rotterdam. Beroepen te Tricht, Tholen en Bieze- linge P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Am.sterdam G. Zijder- veld te Capelle. Ds. C. Harinck te Utrecht moest on verwacht in het ziekenhuis opgenomen worden voor het ondergaan van een blindedarmoperatie. Naar omstandighe den maakt de patient het goed. Varia: Dezer dagen lazen wij een sta tistiek over de kerkgang in iVederland die ons toch wel met bezorgdheid moet vervullen. Het kerkbezoek op zondagmorgen is wat het.gehele land betreft als volgt: R.K. 56 '»/o, Ned. Herv. 11,8 »/o, Geref. (verschillende kerken) 53,6 Zondag middag: R.K. 1,2 «/o, Ned. Herv. 1,4 "/o, Geref. 27,4 Met name ziet men een ontstellende achteruitgang in het tweemaal per zon dag naar de kerk gaan. Hoewel op ons eiland de cijfers van alle kerken ge lukkig nog niet zo zwart zijn, is er ook ten onzent een dergelijke tendenz waar te nemen. Wellicht zal het nodig zijn om bij de voortduur hiervoor te waarschu wen, omdat dit een hellend pad is. de Voorlichting hier heeft gekon- strueerd. Daar er in Ooltgensplaat hele knappe mensen zijn op landbouw gebied, die zeker wel eens wat uitgevonden zullen hebben waar misschien de heer van Rossum zich bij kan voegen had hij toch deze uitvinding zeker niet op zijn naam moeten zetten. „Ere wie ere toe komt", heer van Rossum. U dankend voor de verleende plaats ruimte. HAN V. d. WENDE Noorderringweg 35 II N. O. Polder. Noot van de redaktie. Wij hebben als redalftie ons met onze verslaggever te Ooltgensplaat in verbinding gesteld, die ons meedeelde, dat de Bergman-aard appelrooier voor dit werk uitstekend voldeed! Door onze verslaggever is niet beweerd, dat de loofklapper een vinding is van dhr. C. v. Rossum. Wij kunnen verder niet beoordelen ook al was een ander bezig met deze vinding, welke verdere toepassing de heer C. v. R. op de Bergmanrooier heeft gemaakt, daar blijven wij buiten. ledere vinding kan n.l. verbeterd worden, ook al is het oor spronkelijk denkbeeld niet van de ge bruiker zelf. N.C.R.V. KALENDER 1963 De N.C.R.V.-kalender 1963 is weer verschenen. De twaalf maandbladen zijn uitgevoerd in prachtige kleuropnamen; vijf van Zwitserse berglandschappen, één van vissersbootjes in de zonnige haven van Porto di Piombino, de ove rige kleurenfoto's zijn van zeldzaam mooie Hollandse landschappen, water partijen, havens enz. De achterkant is zoals altijd "weer benut voor geïllus treerde leerzame artikelen, over het werk van de N.C.R.V., over bloemen en planten, mode, koken en tal van andere zaken meer. IDe kalender is weer een sieraad voor de wand in de huiskamer geworden. De prijs is ongelooflijk laag, slechts 2,25, verkrijgbaar bij de boek handel en de propagandisten van de N.C.R.V. U kunt de kalender ook recht streeks bestellen bij bur. N.C.R.V.-ka lender te Wageningen, waarbij dan 45 et. in rekening wordt gebracht voor ver zendkosten. Wij raden wel aan spoedig te bestellen, daar de kalender vaak vroeg is uitverkocht. Calliigrafische kalender 1963, uitgave W. H. ten Have N.V. Amsterdam. Deze artistieke christelijke kalender, met op ieder blad een tekst of een spreuk uitgevoerd in driekleurendruk (ontwerp Nelly ten Have,) ziet er weer zeer verzorgd uit. Het is een kalendertje dat aanspreekt. De prijs is 1,75, bij getallen goedkoper. Door het handige formaat is voor deze kalender in iedere woon-, zit- of slaapkamer een plaatsje te vinden. Ary Schipper: „Beter spreken en zingen" Uitgeverij „De Cyclus" Leiden 1,25. Bij het zingen komt het niet alleen op het geluid aan, maar een zeer voor- nam.e faktor blijft: de uitspraak. Door een goede uitspraak komen de woorden goed tot hun recht, maar er komt ook mooiere klank. In bovengenoemd werkje wordt dit heel goed beklemtoond en door middel van vele spreek- en zangoefeningen, die gegeven worden, moet het zingen en spreken wel stukken verbeteren. Elke dirigent zou geregeld een stuk van de repetitieles moeten besteden aan de oefeningen, die in dit praktische boekje staan. De resultaten zullen niet uit blijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 3