De wereld heerschappij 1 Kostbare hobby JMeditatie NUTSSPAARBANK - MiDDELHARNiS BUITENLAND CKORTENEGsZOON Monument aan de sectorgrens Landarbeiderswet exit BERNARD&ZN. Vrijdag 16 november 1962 No. 3140 Chr. SÏREËKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Doel van Moskou Hij hééft veriost, Hij veriost, Hij zal verlossen! Kweek [RENTE meer rente 3.60% van uw geld V^ Fruitmanden en Fruitbakjes »^De ^ruitcentrale" i Houten mijn opgevist Voor platen en platenspelers 35e jaargang UW5 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ai' 1. 2. 4. In 1948 heeft een commissie uit het Amerikaanse Congres een rapport opge steld over de politiek van de Sovjet unie. Van de conclusies daaruit noe men we de volgende: de communisten liebben één doel: de wereldrevolutie, deze kan slechts door geweld ver wezenlijkt worden. de Sovjet-Unie is de drijvende kracht daarvan. de communistische partijen bui ten de S.U. worden als hulptroe pen beschouwd. We geloven, dat dit een kernachtige samenvatting is van het streven van het internationale communisme, zete lend in Moskou. De strijd daartegen vergt de volledige inspanning van het Westen. Maar sedert ook in China het communisme aan de macht kwam (in 1949) zijn de gevaren nog oneindig veel groter geworden, omdat toen een volk van 500 a 600 miljoen zielen in de greep van het communisme kwam en steeds meer blijkt, dat de Chinese rode macht hebbers nog veel radicaler zijn dan de Russische. Het gele gevaar, waarover al zo lang gesproken is, wordt werke lijk acuut nu 'het zich in bond vertoont met de rode dreiging. Noord-Vietnam, Tibet, Laos, Cambodja en thans India zijn de tastbare bewijzen van de com munistische expansiedrang naar heel Zuid-Oost-Azië. Er is een boek „Azië in vlammen", waarin uitvoerig geschetst wordt, hoe het communisme in elk der Aziatische landen werkt en deze gege vens geven een weinig opgewekt beeld van de toekom.st. Terugkerende tot de Sovjet-Unie, waarmee we in Europa, Amerika en Afrika in hoofdzaak te maken hebben, kan worden vastgesteld, dat het de be doeling van de communisten is dit land zó sterk te maken, zowel politiek, mi litair als economisch, dat het in staat is de gehele wereld te veroveren. Vóór de laatste wereldoorlog beperkte Mos kou zich vooral tot zijn binnenlandse problemen, die vele waren, maar de oorlog heeft daarin een grondige wijzi ging gebracht. Het bestaan van de S.U. heeft toen aan een zijden draadje ge hangen. Het zijn vooral twee factoren, die dat land toen gered hebben. De eer ste was de enorme domheid van de Duitsers om geen gebruik te maken van de diepe ontevredenheid van miljoenen Russen met het Stalin-bewind. In de eerste maanden van de Duitse inval zijn honderdduizenden Russische soldaten, vooral uit de Oekraïne overgelopen of ze capituleerden, omdat ze de Duitsers als bevrijders zagen. Deze liebben toen zeker 3 miljoen krijgsgevangenen ge maakt. Maar Hitler begreep dit niet, liet verschikkelijke terreurdaden plegen en deed zo de gevoelens der Russen om slaan in een sterk nationalisme, waar van Stalin dankbaar gebruik maakte. De andere factor was de hulp van Ame rika en Engeland. Wanneer deze de S.U. niet met stromen oorlogsmateriaal had den bijgestaan, ware zij onder de aanval van Hitler bezweken. Zij zag kans zich te herstellen op een spectaculaire wijze, voor een groot deel door de hulp van de „kapitalistische" landen van het Westen en het resultaat van de grote oorlog was, dat tenslotte alleen de S.U. oorlogswinst maakte. Ondanks de enor me verliezen kwam zij als de grote overwinnaar eruit en haar na-oorlogse positie werd zo sterk, dat ze thans de meest intense bedreiging vormt voor de beschaving. Ziehier haar oorlogswinst: in ISuropa: Karelië en Petsamo (van Finland), Estland, Letland, Litauen (vrije landen), deel van Oost-Pruisen (Duits), Oost-Polen (van Polen), Oost- Roethenië (van Tsj. Slowakije), Boeko- wina en Bessarabië (van Roemenië) en verder als satellietstaten Oost-Duits land, Polen, Roemenië, Hongarije, Boel- garije en Tsjecho-Slowakije. Albanië is ook communistisch, maar is van een Russische een Chinese satelliet gewor den. in het Verre Oosten: Koerilen en Zuid Sachalin (van Japan), Buiten-Mongolië en Mantsjoerije (van China). Er zijn ook teleurstellingen geweest voor de S.U., want ze had nog hoger ge mikt: West-Berlijn, Griekenland, Zuid- Korea, Noord-Perzië stonden ook op het program. Bovendien is Tito van Joego slavië ongehoorzaam geworden. Maar alles bij elkaar genomen heeft de S.U. 'n en na 1945 een formidabele machtspo sitie weten op te bouwen en terwijl de Westelijke mogendheden stuk voor stuk al hun koloniën verloren of eigener be weging de vrijheid gaven, werd in korte "Jd Rusland de grootste nieuw-kolonia- 'e maclit ter wereld. De dreiging van de S.U. ten opzichte van de vrije wereld berust op de ideolo- Sie van het communisme en op het oude Russische imperialisme. De methoden, "'S zij gebruikt, berusten op de moraal van het communisme. Deze kent geen noge geestelijke normen zoals die van {?j /Christendom, maar in feite is er Slechts één grondregel: alles wat de oomnaunistische wereldrevolutie kan be vorderen is geoorloofd. Met andere woorden: het doel heiligt de middelen. ^enin schreef daarom in 1920: „Wij moeten elke krijgslist, elke truc, elke Kunstgreep elke sluwheid, elke onwet- "Se methode, elke bemanteling der „Die ons uit zo grote dood verlost heeft en nog verlost, op' Welken wij hopen, dat Hij ons nog verlossen zal." (2 Korinthe 1 10) ,,In het heden ligt 't verleden, in het nu, wat worden zal!" Deze algemene dichtregels vinden een schriftuurlijke bevestiging in het woord van onze overdenking. Er is toch tv/eeërlei volk op aarde, een volk, dat voor eigen rekening leeft, en eenmaal zal oogsten, wat het gezaaid heeft; én het volk, de Kerk des Heeren, dat met tranen zaait, en eens met gejuich mag maaien. Paulus' lofzang uit 2 Kor. 1 10 be zit een diepte, raakt een toon, welke herinneren aan menige Psalm van Da vid. Het is een lofzang, „onze Gode" (Ps. 40), een „nieuw lied", dat zijn ver lossing meldt. Het zijn uitreddingen, niet opgetekend in dagboeken, journaals, bladen van de wereld, maar wel in het reisboek van Gods kinderen; 'n boek, waarin ze wel eens mogen bladeren. 'k Zal gedenken, hoe voor dezen ons de HEER' heeft gunst hewezenï Nadat Paulus zijn eerste Zendbrief aan de gemeente van Korinthe had ge schreven, was hij in grote gevaren ge komen; ja zelfs in gevaar voor het le ven. Calvijn verwijst in zijn uitlegging naar hetgeen Lukas in Handelingen 19 VS. 23 optekende. Tegenover de godin der Efeziërs, Diana had Paulus mogen plaatsen de verering van de Zone Gods, die de levende is, en alle ding levend maakt door Zijn Woord en Geest. Er ontstond „daar geen kleine beroert vanwege de weg des Heeren", Van die weg wilden de zilversmeden in Efeze niet-met-al weten. Paulus raakte met zijn prediking hun in hun „gewin", hun geldgod. Vol toorn schreeuwden zij het lange tijd door hun straten en over hun pleinen: „Groot is de Diana der Efeziërs"!! Duizend zorgen, duizend doden kwel len de harten van Gods kinderen. Maar „uit die alle redt hen de Heere". Im mers, Hij was het „Die verlossing zond, aan al Zijn volk; Hij zal het verbond met hen in eeuwigheid bewaren." Wan neer de HEERE in Zijn onverdiende" ontferming de Zijnen gelieft te redden uit het aller-dood'lijkst tijdsgewricht naar hun ziel, en hun tranen wilde drogenzou Hij ze dan niet kunnen redden naar het lichaam, uit welige be nauwdheid, en uit welk levensgevaar dan ook. Ja, ze kunnen, als David, wel eens vrezen, één dezer dagen om te komen onder de handen van Saul. Maar hoeveel zondige klein- en dodelijk on geloof zit hierin en -onder niet ver scholen. Neen, de Heere doet geen halve zaak. Hij zal Zijn werk, voor mij vol enden! De volharding der heiligen is gewaarborgd in de trouw en souverei- niteit des Heeren. Hij heeft in de Chris tus, een volkomen overwinning be haald over alle doodvijanden van Chris tus Kerk: satan, zonde, wereld en eigen vlees. Welk een heerlijk geloofs-getuigenis, bemoedigend en vertroostend voor de Korinthiërs in hunne tegenheden, mag Paulus hier neerschrijven; ja bemoedi gend door zijn woorden en 's Heeren uitredding de Kerk van alle eeuwen en plaatsen. Hoopt volkomenlijk op Hem. Het is wat Naomi opmerkte tot een verlegen Ruth, met betrekking tot de Losser Boaz! „Zit stil, mijne dochter, totdat gij weet, hoe de zaak zal val len; want die Man zal niet rusten, ten zij dat hij heden deze zaak volendigd hebbe" (Ruth 3 18). St. M'dijk. Ds. J. V. d. Haar. waarheid gebruiken." Er is dus in de communistische moraal geen absoluut waar en onwaar, goed en kwaad. Wat vandaag waarheid is, kan morgen leu gen zijn, vandaag plicht, morgen ver raad! Afspraken en bondgenootschap pen gelden slechts zolang ze nuttig zijn. Wat wij sedert 1945 in de wereld zien, is de opmars van het communisme met de middelen, ontleend aan bovenge schetste moraal. Men kan er zeker van zijn, dat ze alle in geperfectioneerde vorm worden gebruikt. Moskou werkt met militaire, economische, politieke, psychologische, propagandistische en al lerlei andere methoden. Het communis me pleegt agressie waar het zijn kans schoon ziet: Korea, Noord-Vietnam, Laos, India. Economisch poogt het zo sterk te worden als Ameril^a en het Westen tegen te werlcen door dumping. Politiek maakt het gebruik van staats grepen men denke aan Tsjecho-Slo wakije in 1948 en revoluties zoals in Cuba. Psychologische oorlogvoering is eveneens een zeer voornaam onderdeel wantrouwen zaaientegen regeringen, radiouitzendingen in vele talen over de hele wereld om overal spanningen te veroorzaken, terwijl het zelf geen beïn vloeding duldt en deze door 2600 stoor zenders achter het IJzeren Gordijn poogt te verhinderen. Dan is er de orga nisatorische activiteit met name in vak bonden, waarin vele communisten zijn geïnfiltreerd (b.v. Engeland) en via al lerlei z.g. mantelorganisaties zoals de Wereld Jeugdorganisatie, die onder communistische leiding staat, maar dit poogt te camoufleren. Een heel dank baar gebruik maakte het communisme van de roep om vrijheid in de vroegere koloniën, waarbij het zich opwierp als bondgenoot in de strijd tegen het Wes terse „imperialisme", daarbij brutaal weg het feit negerend, dat zijzelf de gro te moderne kolonisator is. Speculerend op deze en ook op nationalistische ge voelens heeft zij kans gezien de haat in die landen tegen het Westen levendig te houden en om te buigen in de richting van het communisme. Voorts exploiteert Moslcou in hoge mate de sociale nood in de onderont wikkelde gebieden ten einde het we- reldproletariaat op te zetten tegen het „wereld-kapitalisme" van het westen. In de doodarme landen van Azië, Afrika en Latijns-Amerika heeft dit uiteraard altijd wel resultaat. Hoe slechter de sociale toestanden, hoe meer kansen er zijn voor 'het communisme. Daarom streeft de S.U. niet naar verbetering er- ivan, want dit zou voor haar juist ave rechts werken. Voorzover ze hulp biedt is dit militaire hulp of in zulk een vorm dat ze buiten de economie omgaat, b.v. een prachtig stadion in Djakarta. f De vijfde colonne in de vorm van de commamistische partijen in andere lan den en de zesde de bewuste of on bewuste meelopers hebben ook hun taak in de strategie en tactiek. Zo wordt alles ingeschakeld om tenslotte de eind overwinning te behalen. Alles gaat zo geraffineerd, dat velen zich laten be driegen. Het Sovjet-spionage-systeem is het best georganiseerde ter wereld. Niets en niemand is er veilig voor. Zo heerst er een strijd op alle fronten, die meedogenloos wordt gevoerd, veelal achter de schermen. Maar dit alles liefst door middel van een koude oorlog. Voor een hete deinst Moskou zie Cuba terug. Maar in die koude oorlog zijn de Russen dan ook meesters. Telkens, nu hier dan daar, een stukje afknabbelen van de Westerse machtsposities is liet doel volgens de beproefde salami-tac tiek. Zo woedt sedert 1945 de slag om Azië om Afrika, om Latijns-Amerika, ja om de hele wereld. We hebben te kiezen tussen democratie en communisme, tus sen vrijheid en slavernij, recht en ter reur, menselijkheid en concentratie kampen, christendom en atheïsme, tus sen, het evangelie van de liefde en dat van de haat. ---------O--------- De heer Ernst Granzow uit Kopenhagen mag zich de gelukkige eigenaar van maar liefst drie Rolls Royces noemen.. De wagens, respectievelijk uit 1930, 1935 en 1955, zijn perfect in orde en worden geregeld gebruiljt; vooral de '35er, die omgebouwd is tot bestelwagen, waarmee de heer Granzow de enige Deen is, die zijn klanten met een Rolls afrijdt. „Het is een goede reclame", zegt hij, „alleen werkt de chauffeur niet zo efficient, aangezien hij vaak onder weg uitleg aan belangstellenden moet geven." VOORSTRAAT 36 Onder voortdurende controle van de Nederlandse Spaarbankbond (be schermvrouwe H.M. de Koningin) en de Nederlandse Bank. S3;S5S3a:SS:3ï5S:SSSSG5SSS;SS;S5SÖ^ SOLIDE, VLOTTE TERUGBETALING STRIKTE GEHEIMHOUDING OPGERICHT 1849 India Veel nieuwe aspecten zijn er de laat ste week niet toegevoegd aan de strijd tussen India en communistisch China. Het enige dat opzienbarend was, was de mededeling van premier Nehroe, dat Rusland heeft toegezegd, een aantal Mig-straaljagers te zullen leveren en hulp te bieden bij de oprichting van een fabriek voor straaljagers in India. Ook is van Indiase zijde bekend gemaakt dat India een groot bedrag zal uittrek ken voor defensie om de strijd tegen de Chinese infiltranten te kunnen voort zetten. De regering gaat er namelijk van uit dat het in dit conflict niet al leen om grensincidenten gaat, maar dat de Chinese agressie een bedreiging vormt voor het gehele land. Daarom moet de bevolking voorbereid zijn op een langdurige oorlog. De neutraliteitsgedachte, die India zo graag Icoesterde moet hierdoor wel een geduchte knauw gekregen hebben. Nu Nehroe zich teleurgesteld voelt in zijn communistische vrienden, heeft hij zich tot de Verenigde Staten gewend om wapens te krijgen. Dat is voor hem een hele strop geweest, Amerika heeft niet geaarzeld hem de gevraagde wapens te leveren, maar tegelijkertijd heeft ook de Sowj et-Unie hulp aangeboden. Rus land heeft daarmee duidelijk partij ge kozen voor India en de Chinese aanval len veroordeeld. Dat laatste is van vérstrekkende be tekenis. Van Chinese zijde wordt open lijk toegegeven dat er ingrijpende me ningsverschillen zijn tussen Rusland en China. De Chinese pers oefent bijna da- gelijlts critiek op het buitenlandse be wind van premier Chroestsjow. Ter ver zachting wordt erbij vermeld dat, wan neer het tot een oorlog zou komen tus sen Oost en West, Rusland en China weer gezamenlijk zouden optrekken. Maar dat neemt niet weg dat er een diepgaande controverse is tussen Mos kou en Peking. Bovendien heeft Mao Tse Tung dezer dagen alle ambassadeurs in de com munistische hoofdsteden naar Peking ontboden. Waarnemers zijn van oor deel dat hij met hen een onderhoud wil hebben naar aanleiding van de Russi sche buitenlandse politiek en dat hij ook de zuiveringsactie in Bulgarije wil bespreken. Sommigen verwachten zelfs dat Mao Tse Tung van plan is, zijn ambassadeurs in de rode landen naar Peking terug te roepen. We zullen er goed aan doen niet op Speciaal tn het opmaken van B. V. d. TEEK Telefoon 2682 Westd^k >6 MIDDELHARNIS NAAR DE IVIIDDELHRRNIS-TEUZ328 de situatie vooruit te lopen, maar uit het conflict China-India is wel duidelijk geworden dat het tussen de communis tische landen lang geen pais en vree is. Voor het Westen een reden temeer om zich nauw aaneen te sluiten. Cuha Met de inspectie op de wapentrans- porten uit Cuba wil het nog niet vlot ten. Weliswaar hebben Rusland en Amerika een methode gevonden om de schepen in volle zee te controleren, maar dat geeft niet voldoende garantie dat binnenkort inderdaad alle Russische raketten van Cuba verwijderd zullen zijn. Tot nog toe heeft de Cubaanse pre mier Fidel Castro geweigerd enige vorm van controle toe te laten op Cuba zelf. De gesprelïken daarover met de Russi sche afgevaardigde Mikojan hebben geen enkel resultaat opgeleverd zodat de Rus onverrichterzake naar Moskou is teruggekeerd. Het schijnt zelfs dat de Russen zelf ook weinig bereidheid tonen om con trole op het eiland mogelijk te maken. Er gingen zelfs geruchten als zouden ze niet van plan zijn, de Iljoesjin bom menwerpers terug te trekken. In ver-- band daarmee denkt Amerika er nog niet aan, de blokkade op te heffen. De gedachte is herhaaldelijk geop perd dat Chroestsjow niet alleen uit vrees voor een gewapend conflict zo snel gecapituleerd is voor de Ameri kaanse eisen, maar ook omdat hij bang was dat de op Cuba aanwezige raket ten bij een eventuele invasie in Ameri kaanse handen zouden vallen. Daarmee zouden de Russen zonder het zelf te willen, Amerika aan allerlei technische gegevens hebben geholpen. België Hoewel geen verband houdend met de politiek als zodanig willen we het veelbesproken proces in Luik niet ge heel stilzwijgend voorbijgaan. Zoals be kend, stonden voor het Hof van As- sissen te Luik vijf personen terecht, die ervan werden verdacht, een misvormde baby te hebben gedood. Alle vijf ver dachten zijn vrijgesproken op grond van de overweging dat er geen motie ven waren om de ouders van moord te beschuldigen. Onmiddellijk na de uit spraak zijn de verdachten op vrije voe ten gesteld. Alleen de arts die de do delijke slaapmiddelen voorschreef zal zich moeten verantwoorden voor de Me dische tuchtraad. Wij kunnen niet anders dan deze uit spraak hoogst bedenkelijk noemen. Het gevoel heeft hier over het recht geze gevierd. Rekening houdend met het feit In de Berlijnse Chaussestraat, in de Franse sector, is aan de grens, vlak bij de muur een klein monu ment verrezen, dat de eenheid van het gescheiden Duitsland symboliseert. Het beeldje is ge maakt door de Berlijnse beeld houwster' Hilde Leetz. STELLEND AIM De opvarenden van de S.L. 18 had den deze week een heel bijzondere er varing op zee; in hun netten zat de afvuur-inrichting van oude Duitse mijn, die van hout was. Het vreemde apparaat is bij de Marine te Helle- voetsluis afgeleverd. Deze houten Duitse mijnen moeten zeer zeldzaam zijn; er zijn er maar enke le van gemaakt. Het apparaat is gede monteerd en naar de mijnenschool te Den Helder gebracht. ---------O--------- Minister Marijnen wil de intrekking bevorderen van de landarbeiderswet. Die wet dateert van 1918 en maakt het aan landarbeiders mogelijk, met be hulp van een rij ksvoor schot, een plaatsje dat is een lapje grond met een huisje in eigendom te verkrijgen, of een stukje los land in pacht. De wet is de vrucht van het werk van een in 1906 gevormde commissie, die een onderzoek instelde naar de economische toestand der landarbeiders. Er waren toen onge veer 400.000 landarbeiders in Nederland Dat aantal is sindsdien heel wat gerin ger geworden: volgens C.B.S.-gegevens waren er in 1959 nog 68.226 mannen met een volledige betrekking als land arbeider. laUZIEKHANDEL MIDDELHARNIS dat de moeder uit medelijden met haar kind tot deze daad gekomen is, stond het toch niet aan haar, over leven of dood van haar kind te joeschikken. Bo vendien kan hier een precedent gescha pen zijn. In principe is de deur open gezet voor elk ouderpaar dat „een mis vormde baby uit zijn lijden zou willen verlossen," om die term dan maar over te nemen. We zien hier tot welke resultaten een jury-rechtspraak kan leiden. Het recht hoort naar ons besef niet in handen van burgers te liggen, maar in die van de rechterlijke macht. De rechter had in dit geval het „schuldig" kunnen uitspreken ien de omstandigheden in aanmerking geno men, gratie kunnen verlenen. Nu heb ben we het gevoel dat het recht ge faald heeft. Il I''

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1