Actie tegen fluoridering i.y^iiT.i=j»il Meditatie Lancering op het Rode Plein f'-^: Spit, Spierpijn De dood niet zien! F^C KORTENEGgZOON BERNARD&ZN. Vrijdag 9 november 1962 No. 3138 »- Chr. SÏRÉEKBLAD OP GEREFORMEERIJE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN r ban- or ir tV iV ir •k ir ir ir ir ir Alleen 't beste, goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber' VOOR BÉTER iU BUITENLAND Voor platen en platenspelers Fruitmanden en Fruitliakjes »^De ^ruitcentrale" 35e jaargang UW5 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij één en andermaal geschreven hebben tegen de toevoeging van fluori de aan tiet drinkwater op Goeree en Overflakkee. In het eerste artikel, van augustus 1961, brachten we onze prin cipiële bezwaren naar voren, dat n.l. de overheid niet het recht heeft de bevolking te dwingen tot het consu meren van medicamenten of profylac- tica via de waterleiding. Andere bezwa ren hebben we toen niet naar voren ge bracht, omdat we vertrouwden op de juistheid en volledigheid der rapporten van de voorstanders. Later bleek ons na nadere oriëntatie, dat het onderzoek be slist niet alzijdig genoeg is geweest en dat er zowel in het buitenland, met na me in Amerika, als hier te lande grote bezwaren bestaan tegen de fluoridering. Daarom hebben we in mei van dit jaar in een tweede artikel de zaak nog eens (er sprake gebracht en een gedocumen- leerd overzicht gegeven van de bezwa ren, die ook bij deskundigen bestaan. En nu moeten we er nog eens op terug komen, omdat de tegenstand tegen de fluoridering thans in georganiseerde \orm op komst is. Wij kunnen onze lezers mededelen, dat er in Amsterdam een nieuwe ver eniging is opgericht onder de naam „Vereniging tot bescherming van het drinkwater." Schrijver dezes heeft de en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met voorbereidende bijeenkomsten bijge woond en nu door een perscommuniqué (Ie zaak in de openbaarheid is getreden, kan hij er één en ander van vertellen. Tot de initiatiefnemers van deze ver eniging behoren verschillende zeer pro minente figuren. De bekende Amster damse advocaat Mr. Kappeijne van de Coppello is voorzitter, IVIr. Glasz secre taris ert Jhr. Storm van 's-Graven- zande, directeur van de Intercommunale Waterleiding te Leeuwarden penning meester, voorts behoren tot hen burge meesters, wethouders van grote ge meenten, tandartsen, medici etc. Het secretariaat is gevestigd op de Heeren gracht 209 te Amsterdam. Dezer dagen verscheen het eerste nummer van het „Mededelingenblad" van de vereniging. Daarin schreef de voorzitter een „Ten geleide", waarin hij mededeelt, dat de aanleiding tot de op richting van deze vereniging gelegen was in het feit, dat plotseling een fluo- rideringsgolf over ons land is gaan spoelen. Hij stelt daartegenover, dat de inwoners van Nederland het recht heb ben zelf individueel uit te maken of ze fluoride zullen gebruiken tegen tand- cariës bij hun kinderen bij volwas senen helpt het niet of niet. De be slissing daarover moet bij de ouders blijven en mag niet naar de overheid worden verlegd. In verband met het ge vaar voor besmettelijke ziekten is de overheid ertoe overgegaan aansluiting bij een openbare waterleiding verplicht te stellen, maar daar ligt dan ook de grens van de overheidsbemoeiing. Deze wordt overschreden, wanneer de drink watervoorziening wordt te baat geno men om daarmee tevens een medicatie te bewerkstelligen, die met besmettings gevaar niets van doen heeft. Die maat regel grijpt in in de soevereiniteit van het gezin. Het doel van de vereniging 'S nu, zowel de overheid en de volks vertegenwoordigers, alsook het publiek omtrent deze dingen voor te lichten. In de Statuten van de vereniging is het doel als volgt omschreven: De ver eniging heeft ten doel te verhinderen, dat bij de openbare watervoorziening aan het drinkwater iets in afwijking van zijn bestemming wordt toegevoegd". De formulering is dus algemeen gesteld, zodat ze niet alleen op de fluoridering slaat, maar ook op eventueel later nog opkomende experimenten van andere aard, want gaat men eenmaal deze weg "P. dan kan men het drinkwater ook voor allerlei andere medische of soort gelijke doeleinden gaan gebruiken. De statuten voorzien in de mogelijk heid, dat de leden ook plaatselijke of egionale afdelingen kunnen vormen netgeen in gemeenten of streken v/aar mannen bestaan tot invoering van öe iluoridering of waar deze reeds een feit is, beslist nodig zal zijn. "s vereniging voert allereerst landelij- Ke actie, maar het zal ook gewenst zijn yiaatselijke en regionale activiteiten te "ntwikkelen. Vanzelfsprekend denken "e daarbij ook aan Goeree en Over- "akkee. Gemakkelijk zal deze actie niet zijn. Ét* P''.°Paganda voor de fluoridering ESdat uit van het IVTinisterie van Sociale J^aKen en Volksgezondheid; de directeur fem'^f^''^ ^^^1 '^e Volksgezondheid blijkt Pr -<^''vent en enthousiast voorstander lart<f" °-»- °n'^'^^ slle l.„ ?6n boekje verspreid, waarin zeer Irinf^ de voordelen van de fluoride- iw ^°F''™ aangeprezen, onder de titel \t\\^^^ öuoride in drinkwater." Dr. Ern- ïrt™?'psychiater te Ermelo, één der re- |uactieie(ien van het „Mededelingenblad" er nieuwe vereniging, wijst daarin op zoals hij het noemt, geraffineerde "uance m deze frisse, vrolijke uitroep: Door het geloof is Henoch wegge nomen geweest, opdat hij de dood niet zien zou, en hij werd niet ge vonden, daarom, dat God hem weg- genom,en had; want voor zijn weg neming heeft hij getuigenis gehad, dat hij Code behaagde. (Hebr. 11 5) II Het is te verstaan, dat aan deze vriend van God de toekomst onthuld werd. Onderweg heeft de Heere aan Henoch verteld, wat er ging gebeuren, en. Henoch heeft daarover niet gezwegen. Het was voor hem wel gemakkelijker had, maar dat kon Henoch niet. Bewo- geweest, als hij het vóór zicii gehouden gen door de heiligheid van Gods recht, bewogen door de vreselijke toekomst van zijn godloze wereld, is Henoch gaan profeteren over het onafwendbare oor deel, dat komen zou. Met heilige moed heeft deze geloofsheld gestaan midden onder het Kainsgeslacht van zijn tijd om het recht van God uit te roepen over de wereld en het leven. „Zie, de Heere is gekomen met Zijn vele duizenden heiligen, om gericht te houden tegen al len, en te straffen alle goddelozen (Ju das 14-15). Nu wordt ook duidelijk, waarom de naam van deze man voorkomt in de rij van de geloofshelden. Zijn wandelen met God was een levend getuigenis voor de wereld, die daardoor geconfronteerd werd met het Woord van de goddelijke bedreiging. Henoch was geen kluize naar, die op schijnvrome wijze de we reld ontvluchtte. Integendeel, hij stond er midden in (Gen. 5 22) en stelde zich bewust tegen de levensstroom van zijn dagen. Zijn gelrele leven was een mach tig protest tegen de geest van zijn om geving. Hoe dichter de mens bij God leeft, des te meer staat die mens midden in de wereld om haar uit te dagen met Gods recht, des te meer ook twist Gods Geest op deze wijze met die wereld. Hoe dieper het geloof wortelt in het wande len met God, des te meer komt de we reld in aanraking met deze heldendom en deze moed, waardoor het profetisch getuigenis te helderder weerklinkt. Henoch liet de goddelozen niet maar hun gang gaan; hij vreesde de strijd niet. Zijn wandelen met God maakte hem im.mers gehaat bij de wereld, m.aar voor die haat der wereld was Henoch niet bang. In heilige verontwaardiging en diepe bewogenheid was er voor hem geen andere weg, dan de wapenen te hanteren. Hoe hopeloos die strijd ook lijkt, zij is niet vergeefs. Want wie strijdt, wordt gekroond. Plotseling heeft God Zijn vriend uit deze strijd verlost, en hem weggenomen, opdat hij de dood niet zien zou. Henoch is overgeplaatst uit de boze wereld, die God en Henoch haatte, naar het oord van de eeuwige zegepraal. Op wondere wijze is de held onverwachts thuisgehaald. Hij werd verlost uit de schier verstikkende atnaosfeer, waar de eredienst van de mens hoogtij vierde, naar het eeuwig huis van zijn Vriend, waar hij ongestoord God mocht dienen. Het valt op, dat Henoch in vergelijking met zijn tijdgenoten nog jong was, toen God hem uit dit leven wegnam. Even eens valt het op, dat onze tekst nadruic- kelijk zegt, dat hij niet gevonden werd. Men Ireeft hem dus gezocht om hem de mond te snoeren. Op een gegeven mo ment hebben de mensen de profetie van Henoch niet langer verdragen. Hun haat tegen deze vriend van God inspireerde hen om Henoch uit de weg te ruimen. 300 jaar lang heeft de prediking van het oordeel deze mensen aangesproken. Zij zijn erdoor gebeten. Het heeft hen pijn gedaan. Zij hebben het tenslotte niet langer uitgehouden voor Gods recht ge steld te worden. Zij zijn Henoch gaan zoeken om er een einde aan te maken. Dan waren zij van hem af. Maar God was hen vóór. Hij heeft zijn vriend een gewelddadige dood bespaard en hem aan zijn vijanden ontrukt. Henoch was voor zijn vijanden niet te vinden, omdat God hem weggenomen had. Onder het zin gen van hun Lamechsliederen zijn zij op weg gegaan om hun Kainshaat bot te vieren, maar Henoch had intussen zijn plaats ingenomen in de wolk der getui gen. Dit machtige levenseinde van Henoch spreekt ons wel aan. De dood niet zien! Wie zou dat niet verlangen? Wij verge ten daarbij echter, dat niet de dood on ze grootste vijand is. Dat is de zonde, die als soldij de dood uitbetaalt (Rom. 6 23). Daardoor wil de mens zichzelf be hagen, en zoekt hij de zin en het doel van zijn leven niet meer in het behagen van God. Op godloze en op vrome wijze is de mens altijd weer op uit zichzelf te behagen. En dat betekent.... de dood. Bij Henoch was dat echter anders ge worden. Hij ontving het getuigenis, dat hij Gode behaagde. God hield van He noch. En Henoch hield van God. Dat was zijn kracht in zijn grote strijd: hij wilde alleen Gode behagen. Hij wilde voor Hem leven. Wat de mensen van hem dachten en zeiden, bracht hem niet in verwarring. Het ging hem er wel om, wat God van hem dacht en van hem zei. En dat getuigenis GOds heeft He noch ontvangen. Daarin lag het geheim van deze profeet. Het geheim van zijn dapper leven. Het geheim van zijn glo rieuze wegneming. Het geheim van. de dood niet te zien. Als wij nadenken over het leven en het einde van Henoch, dan gaan onze gedachten verder naar Hem, die nog veel meer, dan Henoch het getuigenis heeft gehad, dat Hij Gode behaagde. Van Hem is door God gezegd: „Deze is Mijn geliefde Zoon, in Wie Ik Mijn welbehagen heb". De zin en het doel van Jezus' leven was het behagen van Zijn Vader. Dat betekende ook voor Hem de strijd. Dat riep ook voor Hem de haat van de wereld op. De mensen, die God niet wilden behagen, omdat zij niet geloofden (Hebr. 11 6), hebben ook Christus niet langer verdragen. Zij wa ren Zijn prediking zat. Zij hebben Hem uit de weg geruimd. Zij hebben aan Hem hun Kanainswoede gekoeld, en voor Hem het kruis opgericht. Maar Jezus is toen niet weggenomen, want Hij moest de dood wel zien. Men heeft Hem wel gevonden, want Jezus liet Zich vinden. Hij zag de dood; Hij overwon de dood. En toeni is ook deze Strijder opgenomen in de Hem voorgestelde vreugde. In de heldendom van het geloof zingt de pelgrim in de goede strijd van dit wondere geheim om de dood niet te zien, omdat Cliristus de dood heeft willen zien. Wij steken 't hoofd omhoog, en zullen d' eerkroon dragen. Door U, door U alleen, om 't eeuwig welbehagen; Want God is ons ten schild in 't strijdperk van dit leven. En onze Koning is van Isrelsi God gegeven. Ede Ds. E. F. Vergunst. „Er zit al fluoride in ons drinkwater (het is dus geen geneesmiddel), wij doen er alleen nog wat méér in om u nog ge- zo:ader te maken." Vanwege deze offi ciële propaganda, waarin met geen woord gerept wordt van de bezwaren en gevaren, is de kans zeer groot, dat menig v/aterleidingbestuur en -direc teur er gemaklïelijk invliegt. Dat zal ook op ons eiland wel zo gegaan zijn. Het is ecliter de taak van de nieuwe vereniging de ogen van het publiek en zo mogelijk niet het minst ook van de genen, die eventueel over de invoering moeten beslissen, dus vooral van de gemeentebestuurders, te openen voor de onmiskenbare bezwaren van principiële en praktische aard, die eraan verbonden zijn. In ons tweede artikel over dit onder werp hebben we van de laatste al een kort overzicht gegeven. Het blijitt steeds meer, dat men in Den Haag op een zeer lichtvaardige manier daar ovei'heen iruppelt. Men schijnt het nu zelfs op het Departement en wellicht ook daar, waar men al tot fluoridering is overge gaan als een soort prestige-kwestie te beschouwen om stand te houden. Indien dat zo is, moeten we dat toch ten scherpste afkeuren, want hier staat meer dan het prestige van overheids- personen op het spel. Als men al te voortvarend heeft gehandeld zonder te kunnen afwachten, hoe de resultaten zullen zijn van een all-round onderzoek naar de werking van het fluoride op het menselijk lichaam, moet men bij geble ken schadelijliheid of strijd met elemen taire rechten van de mens ronduit wil len erkennen, dat men te hard van sta pel is gelopen. In de Amerikaanse en Engelse pers wordt er voortdurend over deze kwestie geschreven. De pas opgerichte vereni ging beschikt reeds over omvangrijk documentatiemateriaal ook uit het bui tenland. Zo kunnen we b.v. mededelen, dat op 3 maart 1962 in V/ilmington (Massaclrusetts V.S.) met ruim tweeder de meerderheid besloten is de fluoride ring te staken naar aanleiding van een verslag van de hoofdingenieur van liet plaatselijk waterleidingbedrijf, die in 1955 erop aangedrongen had tot fluori dering over te gaan, doch nu mededeel de, dat sedertdien de fluorideringsin- stallatie in het pompstation herhaalde lijk was uitgevallen tengevolge van cor rosie (wegroesten) van metalen onder delen, welke corrosie hij in de hele stad had waargenomen. Bovendien wees hij erop, dat het onmogelijk was gebleken de aanbevolen concentratie van 1 m.g. per liter water aan te houden, daar er steeds schommelingen optraden tussen 0,4 en 1,4 m.g., hetgeen gevaarlijk dicht- nadert tot de 1,5 m.g. grens, die de U.S. openbare gezondheidsdiensten stellen en waarboven het water niet meer vei lig wordt geacht. Hij sprak tenslotte als zijn uiteindelijke overtuiging uit, dat het waterleidingsysteem alleen moet HAZET FAËRIEKEN ZEVENBERGEN -----------—^^NflBR DE iyilDDELHnRNIS-TEL:Z3Z8 worden gebruikt voor het verstrekken van zuiver water en dat het toedienen van natriumfloride en andere medica menten moet worden overgelaten aan daartoe meer geëigende methoden. Mis schien mogen we dit standpunt van de Amerikaanse ingenieur in overweging geven aan de directeur van de water leiding in Middelharnis. Ook in Duitsland komen de bezwaren steeds meer openbaar. Van vier duitse professoren, die over deze materie een boek schreven, bleken drie ertegen en de vierde stond niet helemaal afwijzend maar waarschuwde toch voor enkele ge varen, speciaal voor diabetici (suiker- ziektepatienten). Men ziet dus, dat het fluor-probleem een zeer omstreden zaak is en daarom adviseren wij nogmaals om de toevoeging van fluoride maar ten spoedigste stop te zetten. West-Huïtsland In de Bondsrepubliek is er een rel geweest om het West-Duitse weekblad „Der Spiegel", een rel die bijna geleid heeft tot een breuk in de coalitie. Kort samengevat kwam de zaak hier op neer; Het weekblad ,,Der Spiegel" had verschillende militaire geheimen gepubliceerd naar aanleiding van de militaire oefening Fallex 1962. Op last van de overheid is de politie nogal streng opgetreden tegen het weekblad. Onder meer werd een van de redac teuren die voor de publicatie verant woordelijk was, in Spanje gearresteerd. Achteraf bleek dat achter deze maat regelen ook politieke motieven schuil gingen. Merkwaardig genoeg was de aanklager een christen-democraat, ter wijl ook het bevel tot arrestatie van de C.D.U. schijnt te zijn uitgegaan. Daar entegen bleken lilierale ministers en andere functionarissen nergens van op de hoogte te zijn. Naar aanleiding hier van hebben Stammberger en Wezer, twee liberale ministers, de bondskanse lier Adenauer een dreigement gezon den, dat zij zouden aftreden wanneer hun eisen niet werden ingewilligd. Wel ke eisen dat waren werd niet duidelijk omschreven, maar bij de regering was dat uiteraard wel bekend. Later zijn nog andere personen ge arresteerd die verdacht zijn van mede plichtigheid aan de publicaties in „Der Spiegel" en op grond daarvan beschul digd van landverraad. Onder hen is een kolonel van het West-Duitse leger. Adenauer heeft wel wat water in de wijn moeten doen. Minister Stammber ger wilde wel aanblijven, mits zijn staatssecretaris, die hem niet had inge licht, ontslagen werd. Dat is ook inderdaad gebeurd. Ook de staatssecretaris van defensie, die in het complot was betrokken, is voorlopig naar huis gestuurd. Daarmee is de cri sis bezworen en kan de coalitie aan het bewind blijven. Al is dan het gevaar voor een kabi netscrisis tijdelijk bezworen, de achter grond is niet opgeruimd. Christen-de mocraten en liberalen hebben het con flict op vrij hoog niveau uitgespeeld, zodat ieder getuige kon zijn van dit „Spiegelgevecht". Het is in elk geval een veeg teken voor de democratie. Officieren die onder het bewind van Adenauer hun mond moeten houden, althans niet al te luid mogen spreken, dienen blijkbaar als informatiebron voor een weekblad, dat in oppositie is. Het een zowel als het ander is een kwa lijke zaak. Het optreden van de Bonds regering tegen Der Spiegel verdient evenmin onze lof. Trouwens het Duitse volk was ook heftig verontwaardigd. Volgens de publieke opinie van 'n groot deel van de Bondsrepubliek is het een politieke stunt geweest van de zijde der C.D.U. Het prestige van Strauss, de minister van defensie, wiens kansen als Adenauers opvolger toch al niet hoog genoteerd stonden, zal nog meer verlies geleden hebben. Cuba De controle op de ontruiming van de Russische raketbases op Cuba heeft nogal wat moeilijkheden opgeleverd. Premier Fidel Castro, die zich bekocht voelt en door Chroestsjow in de steek gelaten, was aanvankelijk voor geen rede vatbaar en weigerde controle van de zijde der V.N. toe te laten. Inmiddels heeft Amerika door middel van luchtfoto's, vastgesteld dat de ont manteling van de Russische bases op Cuba in snel tempo verliep. Daarbij kwam echter oolï aan het licht dat er nog 30 zogenaamde Iljoesjin-bommen- werpers op Cuba stonden, die niet wer den ingepakt, maar integendeel nog verder uitgepakt en in elkaar gezet. En aangezien deze vliegtuigen ook kern wapens kunnen vervoeren, heeft Ken nedy het nodig geoordeeld, de Russi sche premier nogeens aan zijn belofte te herinneren. Aangemoedigd door zijn succes van veertien dagen geleden voegde hij er de waarschuwing bij dat Amerika zich ontslagen zou achten van zijn belofte, Cuba niet te zullen aan vallen, als ook deze bommenwerpers niet werden opgeruimd. Chroestsjow liet nog op dezelfde dag ook de bommenwerpers weer uit el kaar halen en inpakken.Kennelijk is hij bang dat de Verenigde Staten het niet bij dreigementen zullen laten en wil hij tot elke prijs een conflict om Cuba vermijden. De Cubaanse dictator Fidel Castro heeft er inmiddels in toegestemd dat de controle op de ontruiming van de bases zal geschieden door een afdeling van het Roode Kruis. Het internationale comité van het Roode Kruis heeft nu op zich genomen gedurende een maand MTJZIEKHANDEL MIDDELHARNIS de schepen in volle zee met bestemming j Cuba te controleren. j China-India De gevechten aan de grens tussen In dia en communistisch China gaan nog steeds voort, met wisselend succes. Nehroe, de premier van India, heeft toegegeven, dat zijn beleid tegenover China aanvankelijk te slap is geweest. Hij stelde onder meer minister Krisjua Meuom daarvoor verantwoordelijk, en heeft deze aan de kant gezet. Nu India wapens ontvangt uit Amerika, nadat Rusland wapenleveranties had gewei gerd, heeft de neutrale Nehroe wel duidelijk kleur moeten bekennen. Het conflict tussen India en China, dat op zichzelf slecht locale betekenis heeft, is zeer belangrijk om de tegen stellingen in het communisme te leren l?:ennen. Dat het niet meer botert tus sen Chroestsjow en Mao-Tse-Tung is een publiek geheim. Nu Chroetsjow bovendien Fidel Castro in de steek heeft gelaten onder druk van Ameri ka, is hij in de ogen van Mao-Tse-Tung eigenlijk een verrader en dat steekt hij niet onder stoelen of banken! Het merk waardige feit doet zich voor dat Rus land heeft getracht Fidel Castro tot kalmte te brengen, terwijl China bezig is hem tot verzet te prikkelen! Men zou nu van Chroestsjow een be middelingspoging verwachten in het ge schil tussen China en India. Immers, hij moet Mao tot vriend houden en zich ook niet te ver van Nehroe distanti ëren. Dat hij zich echter niet in het con- De parade op het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van de 45e verjaardag van de Russische oktober-revolutie: Tijdens het défilé van de sportmensen werd er op het plein een raket gelan ceerd. Het projectiel is op de foto duidelijk zichtbaar; op de grond is de rook van de lancering goed te zien. OUDE TONGE Geslaagd: Op het gehouden examen voor leerlingstelsel timmeren, te Ber gen op Zoom, behaalden de heren Abr. Bezemer Pz. F. Kerkhof en L. v. d. Sluis hun diploma. Prijzen der. veldvruchten: Gerst 24- 27; haver 2325; erwten (schokkers) 40 60; erwten (kl. gr.) 3546; maanzaad 4055; karweizaad 90105. Handel ma tig. Speciaal ia het opmaken van B. T. d. VEEB Telefoon 2682 Westd^k tS MIDDELHARNIS flict mengt, wordt door sommige com mentatoren toegeschreven aan een mo gelijke strijd om de macht binnen het Kremlin. Chroestsjow zelf zou al zijn energie nodig hebben om in het zadel te blijven. Als dit inderdaad juist is, zal de tijd het wel leren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1