Het probleem Cuba P.U. Middelharnis nam electriscii bestelwagentje in gebruili Presideni Makarios in India Nieuws uit Zeeland vleesshow Dinsdag 6 november 1962 No. 3137 Chr. SIREËKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN afscheid van de B.B. In memoriam M. v. d. Spaan CENTRALE VEILING Middelharnis Botsing bij plotseling links alslaan Topslagerij LUIJENDIJK 35e jaargang PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wanneer in gesprekken en kranten de kwestie-Cuba ter sprake komt, wordt heel dikwijls - en terecht de ge schiedenis van het eiland erbij gehaald. Dit gebeurt vooral door diegenen, die sympathie hebben voor Fidel Castro, ook al zijn het geen uitgesproken com munisten. Men gaat dan Castro stel len tegenover de vroegere dictator Ba tista en dan valt bij menigeen de ver gelijking ten gunste van de eerste uit. De conclusie is dan, dat het Cubaanse volk dankbaar mag zijn voor het op- treden en het regime van Castro. En met name de z.g. neutralisten die - overigens helemaal niet neutraal zijn voeren ter verklaring en verontschul diging van Castro's politiek aan, dat hij door de Amerikanen in de armen van Moskou gedreven is. We geloven er goed aan te doen deze beweringen eens nader te toetsen en gaan daartoe even in vogelvlucht de Cubaanse geschiede nis na. Dit eiland, dat ongeveer viermaal zo groot is als Nederland en bijna 7 mil joen inwoners telt, ligt tussen de Ca- raibische Zee en de Golf van Mexico, tussen Noord- en Zuid-Amerika in. Het is het grootste eiland van de Antillen. In verband met de ligging heeft het een tropisch klimaat. Er zijn veel bergen waardoor guerrilla-strijd er gemakke lijk is. In 1492 werd het eiland op zijn eerste reis ontdekt door Columbus, die er een Indiaanse bevolking vond. Hij nam het in bezit voor Spanje en zo is Cuba gedurende vier eeuwen een .Spaanse kolonie gebleven. Al na een eeuw waren de Indianen door de blanke kolonisten totaal uitgeroeid. De huidige i bevolking stamt af van Spaanse kolo- nisten en-vroegere negerslaven. Ze is voor driekwart blank en voor de rest 5 gekleurd in allerlei schakeringen. De voertaal is nog steeds het Spaans en de Rooms-Katholieke Kerk omvat, althans „i'.op papier, 90 "/o van de bevolking. De ..Èhoofdstad is Havanna. Wat zijn economie betreft, is Cuba uitermate kwetsbaar, doordat het zeer i.!^| eenzijdig agrarisch is en bovendien nog |ij^.voor 60 "/o van de grond en 75 "/o van zijn export afhankelijk is van de ver- bouw van suikerriet. Het levert 10 "/o |ljij:van alle rietsuiker op de wereld. Bo- Ip, vendien wordt er ook veel tabak ge il':* teeld. Maar de suiker is de voornaamste rijkdom, doch doordat het een mono culture is (belangrijkste bron van in komsten) tevens het zwakke punt. Bij inzinking van de wereldprijs en stagna- tie van de export stort de economie van i; het land grotendeels in elkaar. Boven- dien geeft deze cultuur de arbeiders slechts vier maanden in het jaar werk. Men kan zich dus voorstellen, dat er onder de grote massa altijd een bittere armoede heeft bestaan en dat Castro een zeer omvangrijk proletariaat heeft, dat gemakkelijk door volksmenners in beweging te brengen is. De geschiedenis van het eiland is een aaneenschakeling van opstanden en I burgeroorlogen. Dat was in de vier y| Spaanse eeuwen zo en dat is het nog steeds. De Spanjaarden onderdrukten die opstanden met bloedig geweld en zij waren het, die het eerst concentra- tiekampen invoerden. In 1898 moesten ze het volk echter zelfbestuur geven, doch dit liep ook op een chaos uit. De Verenigde Staten, die het grootste deel 'i van de suiker afnamen en er reeds an- dere belangen hadden, grepen in, ze voerden een korte oorlog met Spanje, die slecht afliep voor dit land en toen werd Cuba vrij. Maar praktisch werd i het een protectoraat van Amerika, dat er het recht kreeg een militaire basis te vestigen (Guantamano), die het nog I steeds in bezit heeft. In 1902 echter gaf I de /anerikaanse gouverneur zijn macht j over aan de eerste Cubaanse president. ■S De onafhankelijkheid bleek evenwel een volslagen fiasco. Het land was econo misch totaal afhankelijk van Amerika dat er grote kapitalen investeerde. De ene opstand volgde op de andere en zo 'i ook de ene Amerikaanse interventie na de andere. Wat er dus nu gebeurt, is helemaal niets nieuws. De geschiedenis van Cuba hangt ervan aan elkaar! De regeringen waren corrupt in hoge mate en de dictators handhaafden zich door terreur. In 1933 kwam er weer eens een ■j revolutie: de sergeant Batista wist de macht in, handen te krijgen, bevorderde i zichzelf tot kolonel en ging de lakens ij uildelen. Hij stelde presidenten aan en 1 zette ze weer af. In 1940 werd hij het I P^'-- -^y liet echter in 1944 verkiezingen jj nouden dat durft Castro niet maar -i^ werd verslagen, kwam buitenspel te i staan en vluchtte naar Florida, het tra- f, ditionele toevluchtsoord voor uitgeran- geerde Cubanen. Maar in 1952 zag hij I 2i]n kans weer schoon en kwam hij zon- der bloedvergieten een hele presta- I ue opnieuw aan de macht. 'f ^^'6 Batista, de voorganger van Castro, t ssn dictator, die zijn tegen- standers wreed onderdrukte, maar on- Oer v/iens bewind een zekere mate van welvaart heerste. In elk geval waren öe toestanden op economisch gebied on- aet hem veel beter dan nu onder Cas- WO, Ongeveer zes jaar hield hij de teu- sels in handen. Onder leiding van Fi- aei Castro (nu 35 jaar oud), de zoon van een rijke suikerplanter, begon in no vember 1956 een nieuwe opstand, die een langdurige guerilla overging en oeze eindigde tenslotte op 1 januari 1959 mei de vlucht van Batista en de machtsovername door Fidel Castro, die dus nu bijna 4 jaar aan het bewind is als dictator. Hij vestigde dit bewind evenals zijn voorgangers op terreur en na massaprocessen werden honderden tegenstanders geëxecuteerd. Het Castro-regime is dus geen haar beter dan al zijn voorgangers. De tac tiek wordt voortgezet. Wat velen echter aanvankelijk in hem aantrok, was zijn strijd tegen het corrupte bewind, tegen de kapitalisten, tegen de Amerikaanse invloeden vóór de proletariërs. Men zag in hem blijkbaar een democraat. Al spoedig kwam echter de aap uit de mouw: Castro, die in het begin zich ideologisch op de vlakte hield, ontpopte zich als een rasechte communist. Hij was altijd anti-Amerikaans geweest en is dus beslist niet door de maatregelen van de V.S. in de armen van de Sovjet unie gedreven. Integendeel daar wo nen zijn geestverwanten. Steeds nauwer lieerde hij zich met de Russen en het is dus vanzelfsprekend, dat Amerika in hem een gevaarlijke tegenstander ging zien. Hij kreeg aanvankelijk het groot ste deel der bevolking achter zich en heeft nog steeds een grote aanhang. Door zijn. grote gaven als volksmenner geniet hij een niet te onderschatten po pulariteit. Maar toen hij ging probe ren de revolutie ook in andere Latijns- Amerikaanse landen ingang te doen vinden en vooral toen hij de hulp van de Sovjet-lTnie inriep, gingen de Ame rikanen hem beschouwen als een acuut gevaar. Hij immers introduceerde offi cieel het communisme in Amerika en maakte het mogelijk, dat vanuit Cuba deze verderfelijke ideologie kon geïnfil treerd worden in andere landen. De Russen maakten daarvan uiteraard een zeer dankbaar gebruik. Castro werd hun pion op het Westelijk halfrond en Cuba praktisch een Russische satelliet. Dit was voor de V.S. natuurlijk eeri onduldbare toestand, temeer daar Cuba slechts op 150 km. afstand ligt. Zij wer den) nu bedreigd door de communisti sche infiltraties bij hun bondgenoten en rechtstreeks door de Sovjet-Unie, toen deze er een rakettenbasis ging vestigen, die gevolgd zou worden door een mari nebasis. Toen was de maat vol en ging Kennedy over tot drastische maatre gelen met het bekende gevolg. Bij de beoordeling van het probleem- Cuba is voor ons de grote norm onze houding tegenover het communisme. De vraag wie de grootste terrorist was: Ba tista of Castro, is van ondergeschikt be lang. We geloven trouwens, dat de laat ste het in bloedvergieten nog wint. Ook staat vast, dat Castro erin geslaagd is op Cuba een chaos te scheppen, die alle vorige overtreft. Beide zijn dictatoren, maar zonder dit soort mensen schijnt het in Latijns-Amerika niet te gaan. Van een democratie kan daar geen spra ke zijn. Daar is de bevolking te dom, te achterlijk, te emotioneel en te ver deeld voor. De democratische regerings vorm veronderstelt een zeer speciale mentaliteit, die daar ten enenmale ont breekt. Men ziet, dat het zelfs in het zo geciviliseerde Frankrijk niet gaat! We moeten dus maar berusten in het ver schijnsel van revoluties aan de lopende band. Helaas schijnt het er onmogelijk te zijn een verlichte dictatuur te schep pen, die ten bate van de grote massa werkt. Zodra zo iemand opstaat, ver valt hij tot communisme. En dit soort volksmacht moeten we nu juist niet hebben. Trouwens, Castro's bewind is al totaal mislukt. Hij beloofde grond aan de boe ren, doch die kwam aan de staat. Hij beloofde welvaart, doch er kwam ar moede, chaos en honger. Hij bleek een revolutionair, maar geen staatsman en regent. En hij kan zich slechts hand haven door een groot leger, een verbond met Moskou, terreur en geheime poli tie met duizenden spionnen. Dit regime al moge het dan nog zo proletarischge- zind zijn, is een gevaar voor de rust in de wereld en hoe eerder het daarom geliquideerd wordt, hoe liever het ons zal zijn. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. vrijdagavond 7 uur hoopt ds. Blok van Dirksland voor de Ger. Gemeente voor te gaan. MIDDELHARNIS Maandag 5 nov. j.l. werd door de B.B, afdeling alhier afscheid genomen van Mr. Lodder, die wegens vertrek naar Schiedam zijn funktie van H.Z.B, heeft moeten neerleggen. De bijeenkomst vond plaats in de aula van de Technische School; aan wezig waren de leden van de blokploeg en de dames van de D.S.V. De heer J. Appel, die de functie van Mr. Lodder heeft overgenomen, sprak namens de blokploeg woorden van dank voor de aangename samenv/erking en betrok daarin ook mevr. Lodder, die tevens afscheid nam als leidster van de Dienst Sociale Verzorging (D.S.V.) Spr. schetste dhr. Lodder als een prima organisator en vond het jammer dat hij de B.B.-afdeling moest verlaten. Ook voor het organiseren van de jaarlijkse reisjes werd hem dank gebracht. Als blijk van waardering werd dhr. en mevr. Lodder een boekenbon aangebo den, geschonken door de leden van de blokploeg en de dames van de D.S.V. Mevr. Westdijk, plaatsvervangend leidster van de D.S.V. sprak daarna enkele wooEden van dank en waarde ring tot mevr. Lodder en overhandigde haar een boeket bloemen. Mr, Lodder hied een korte toespraak waarin hij dank zegde voor de prettige samen werking en de blijken van waardering. Onder het genot van een kop koffie met gebak, waarop dhr. en mevr. Lod der tracteerden, werden inog enkele nabeschouwingen gehouden over de j.l. zomer gehouden wedstrijden. Daarna was nog gelegenheid om allen persoon lijk afscheid te nemen, waarvan door alle aanwezigen gebruik werd gemaakt. Bedankt. Ds. W. J. C. Bosschaart te Slikkerveer heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. SOMMELSDIJK Burg. Stand. Geboorten: Marinus Leonardus, zoon van L. .^okven en C. M. V. d. Veer; Gerrit, zoon van A. Ver- hage en D. van der Waal; Pieternella Adriana Jeannette, dochter van J. van den Driessche en F. A. van Hoewij k; Johannes Cornells, zoon van A. C. Jop- pe en L. Korteweg. Overlijden: Klaas van 't Hof, wed. van J. Looij, 95 jaar; Maatje HoUeman wed. van L. Braber 78 jaar; Jan Dub- beld, echtgen. van M. van der Baan, 71 jaar; Jacobus Bruinse, wed. van H. v. Noord 81 jaar; Leendert Mosselman, echtgen. van C. den Braber 51 jaar; Geertrui Drooger, e,v, J. Rozenbeettc 36 jaar. Huwelijken: J. T. C. M. Brinkman 32 jaar en M. A. Joppe 24 jaar; A. Drie- ce, 28 jaar en G. Troost 26 jaar. DIRKSLAND Woningruil. Op verzoek van gega digden voor in aanbouw zijnde wo- ningen*aan de Marijkelaan wordt ^^an gemeentewege gezocht naar ruilmoge- lijkheden met andere woningwetwonin gen. Deze moeten geschikt zijn voor de huisvesting van gezinnen van tenmin ste 5 personen. Opgaven en aanmeldin gen ten gemeentehuize. Burg. Stand. Geboren: Johannes Wil lem, zoon van W. de Munck en K. B. Tanis; Jacoba, dochter van A. Lugten- burg en N. v. d. Klooster. Gehuwd: D. Molenaar 31 jaar en L. V. d. Ham 21 jaar. Overleden: Jan Tanis 70 jaar, echt genoot van K. Rameijs; Maria Kagchel- land 62 jaar, echtgenote van B. de Vos. Studie-vereniging S.G.P. Op woensdagavond 7 nov, zal D.V. de Studievereniging der S.G.P. haar vergaderseizoen weer beginnen in het Vergaderlokaal der Ger. Gemeente. Aanvang half acht precies. Agenda: Opening. Notulen. Ingekomen President Makarios van Cyprus brengt op het ogenblik een tweeweeks offi cieel bezoek aan India. De aartsbisschop/president werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Ned. Delhi, Palam, verwelkomd door het Indiase staats hoofd, president Radhakrishna (L) en premier Nehru (R). stukken. Jaarverslagen. Bestuursver- kiezing. Vaststellen inleidingenrooster. Rondvraag. Pauze. Inleiding door de voorzitter dhr. G. C. Vreugdenhil: „Wij en de partij" met bespreking. Sluiting. Ieder, die belang stelt in het werk van deze Vereniging wordt uitgenodigd deze of een volgende vergadering te bezoeken. Nieuwe leden zijn steeds har telijk welkom. MELISSANT Vrijdagmiddag overleed vrij onver wacht, in de ouderdom van ruim 73 jaar de heer Marinus v. d. Spaan. De heer V. d. Spaan genoot zowel in als buiten de gemeente grote bekendheid, mede door het feit, dat hij vele bestuursfunk- ties bekleedde. Zo was de heer v. d. Spaan ruim 38 jaar diaken der Ned. Herv. Kerk, be stuurslid van het ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland, bestuurslid van het Rust huis „De Goede Ree" te Sommelsdijk. Daarbij was hij voorzitter van de Stich ting Gezinsverzorging „West-Flakkee", sekretaris van de Stichting voor Maat schappelijk Werk „Midden Flakkee". Vanaf 1950 was hij voorzitter van de Ned. Aann. Patroons-Bond (N.A.P.B.). Van 1946 tot 1962 was hij bestuurslid van de S.B.Z. De teraardebestelling heeft inmiddels heden (dinsdag)middag plaatsgehad. Met hem is een geacht burger der ge meente heengegaan. Scooter tegen rijwiel. Maandagavond reed een zoon van Wielaard de slager uit Middelharnis op zijn scooter met achterop mej. S. Sieling M.d. op de Nol- lendijk en wilde de Molendijk te Melis sant opdraaien. Bij café Neels kwam op dat moment de jongeman B. Goedege- buur op de fiets, die de scooter wel zag maar meende dat die de Prov. weg op zou gaan. Hij keek om en ging te veel naar links met gevolg dat een botsing ontstond die schade aan scooter en fiets veroorzaakte. Tractor met Atlasgrijper schepte auto. Maandagm.iddag 12 uur kwam de landboüwtractor van C. B. Mijnders, bestuurd door G. Nagtegaal, van de Nol- lendijk de oprit Julianaweg af. Op de tractor was een Atlas-grijper geplaatst, waarvan de bak vooraan hing. en de bestuurder moeilijk de weg kon over- -ïien. Vlak voor de woning van de heer P. Touw stond diens Opel-Kapitan keu rig geparkeerd, waar hetg evaarte tegen opbotste, omdat de bestuurder juist naar links keek en de auto niet zag staan. De auto die deerlijk gehavend werd, werd in een ligusterhaag geduwd, de tractor slingerde van links naar rechts en ramde nog een heining met palen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor maar de schade is groot. De poli tie maakte procesverbaal op. HERKINGEN Betaling zitplaatsen. Op zaterdag 10 nov. a.s. zal er des avonds van 7 tot 8.30 uur in het Herv. Verenigingsge bouw zitting worden gehouden tot de ontvangst van erfpacht en zitplaatsgel- den. Voor een vlotte afwerking wordt men beleefd verzocht deze avond allen te komen. Aanvang Catechisaties. De catechi saties bij de Ger. Gemeente zullen a.s. zondag een aanvang nemen, des mid dags van 2.303.30 uur jongens en meisjes van 1216 jaar en des avonds na de kerkdienst jongens en meisjes van 16 jaar en ouder. Havenverkeer. J.l. week zijn 3 sche pen met suikerbieten vertrokken naar Dinteloord en Puttershoek. Burg. Stand. Ondertrouwd: P. van Wageningen 23 jaar te Herkingen en M. E. van Broekhoven, 21 jaar, te Dirks land. Dienstplicht: De keuring voor de dienstplichtigen van de lichting 1964 zal voor deze gemeente plaats hebben op 22 mei 1963 in de gemeente Breda. Het vervoer geschiedt per autobus vanaf de woonplaats. Inlijving: De dienstplichtige L. Poortvliet van de lichting 1963 is opge roepen voor de eerste oefening op 28 november a.s. bij het korps Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn. STELLENDAM Terug uit Nieuw-Guinea. De dienstpl soldaat Leen Moyses, die op 25 juni naar Nieuw-Guinea vertrokken is, is na een verblijf van ruim 4% maand, behouden in zijn ouderlijke woning te ruggekeerd. Hij verbleef o.a. te Hol- landia. Blak en Fak-Fak. Maandag morgen is hij in Rotterdam aangeko men met de „Seven Seas". Hij werd per auto afgehaald, waar hij thuis een hartelijk welkom kreeg. Hij werd o.a. een prachtige gouden ring aangeboden namens buren en fa milie uit de omgeving, verder kreeg hij verschillende taarten en bloemen aangeboden. Ter gelegenheid van zijn thuiskomst werden de vlaggen uitge stoken. P.I.T. Collecte. De buscollecte in de ze gemeente gehouden ten bate van P.I.T. heeft opgebracht 85,—. Doopzitting. De doopzitting m de Ned. Herv. Kerk wordt gehouden op vrijdagavond 9 nov. om 8 uur in de consistorie. De doopsbediening wordt gehouden D.V. zondag 18 nov. Tuberova. Het t.b.c. onderzoek op de bevolking van Stellendam zal plaats hebben in 't Haegse Huus op woensdag 14, donderdag 15 en vrijdag 16 nov. a.s. Een ieder zal hiervoor persoonlijk een oproep thuis krijgen. Er werden plm. 1400 opgeroepen. NIEUWE TONGE Uitslagen D.I.D. C. Klapmuts—J. de Jong 0—2, J. van Putten—W. Vos 1—1, Meer en meer wordt in onze moderne tijd gebruik gemaakt van de techniek, wat voor de mens een niet on belangrijke hulp kan betekenen in het ver richten van zijn da gelijks werkzaamhe den. Uiteraard doet ook de P.T.T. bieraan mee en de moderni sering dringt ook reeds tot Middelhar nis door, zo gaat (ge lukkig) ool#-het oude beeld van de post- besteller, die met een dik gevulde post-tas aan een riem om zijn soms scheefgetrok ken schouder straat in straat uit liep langzaam aan ver dwijnen. De postbesteller die zijn arbeidsterrein met de dag vergroot ziet en dientenge volge ook de door" hem te bestellen sta pels brief- en pakket post ziet groeien, zou het ook op de oude manier niet meer aan kunnen. Toen in juni van dit jaar de bestel- duw-wagentjes in gebruik werden ge nomen betekende dit een belangrijke verlichting, deze wagentjes werden en thousiast ontvangen en thans zijn ze al een bekende verschijning geworden. Uiteraard betekent dit slechts een ver lichting en veraangenaming van het bestelwerk, de postbode moet nog steeds en dit zal misschien wel altijd zijn lot blijven door weer en wind. Wat het bezorgen van de dikwijls zwa re pakket post betreft gaat hierin nu verandering komen. Verleden week kreeg men te Middelharnis de beschik king over een fonkelnieuw „Spijkstaal" elektrisch bestelwagentje; waarmee de pakketten te Middelharnis-Sommelsdijk zullen worden bezorgd. Een dergelijk wagentje heeft veel voordelen: de pak- ketpost blijft schoon en droog; het be stellen gaat vlugger en is voor de be treffende ambtenaar minder ver moeiend. Op de foto de besteller A. Zwerus, die met het elektrisch wagen tje bestellingen uitvoert. M. C. Knöps—A. Holster 2—0; G. Knöps J. A. Dekker 0—2, J. Klapmuts—H. Knöps 0—2. Opbrengst verjaringsfonds. Het ver jaringsfonds van de Ned. Herv. Kerk alhier heeft over de maand september 144,50 opgebracht. OUDE TONGE Havenverkeer. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken zes schepen met suikerbieten met inhoud 1110 ton, bestemd voor de suikerfabriek Dinteloord; en drie schepen met suiker bieten met inhoud 528 ton bestemd voor Puttershoek. Binnengekomen twee sche pen met slakkenzand, en een schip met betonblokken samen inhoud 840 ton; en een schip met ijzerconstructie inhoud 320 ton, bestemd voor Deltawerken. Vergadering. Vrouwenvereniging. De Vrouwenvereniging „Weest een Zegen" hoopt op dinsdag 6 november a.s. des n.m. 7.30 uur in het verenigingsgebouw, aan de Kolfweg een vergadering te hou den. Anti Hongeractie. De collecte in de gemeente Oude Tbnge, gehouden ten bate van de Anti Honger actie heeft in totaal opgebracht de som van 1542,80. DEN BOMMEL Aanrijding. Maandagavond om streeks 6.15 uur werd de 70-jarige Joh. de G., die per fiets op de Molendijk reed, ter hoogte van de woning van P. T., aangereden door een auto bestuurd door J. K., eveneens uit Den Bommel. De ontboden geneesheer constateerde een dubbele beenbreuk en een hoofd wonde en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Dirksland per ambulance noodzakelijk. Burg. Stand over de maand okt. '62. Geboren: Johanna Elisabeth Jacoba, dochter van J. Buijs en J. J. Huibrecht- se; Lena Maria, dochter van J. Mijs en A. G. Tanis. Overleden: Johanna Stam, 80 jaar, overleden te Oude Tonge. Vertrofcfcen,; M. Buijs, echtg. van J. C. Braber en 2 kinderen naar Rotter dam; A. P. Vervloei en gezin naar Best; L. E. van Loon naar Dubbeldam; J. M. de Jonge naar De Lier. OOLTGENSPLAAT Veertienhonderd ton bieten ver scheept. In de week van 29 oktober tot en met 3 november zijn er uit deze ge meente weer 1400 ton bieten verscheept. In de kaai werden geladen 4 schepen voor de fabriek te Puttershoek, met een gezamenlijke inhoud van 750 ton en aan de Galathesehaven ook 4 schepen voor de fabriek te Dinteloord met een totale inhoud van 676 ton. Galatheesehaven wordt uitgebaggerd Momenteel wordt door de firma Gebr. Van 't Verlaat te HardinxveldGies- sendam de Galatheesehaven uitgebag gerd. Dit werk gebeurt des nachts om overdag de veerboot „Gorinchem V" en de schepen voor de bieten zo min mogelijk te hinderen. Dat deze haven weer een goede beurt krijgt is hoog tijd, omreden het de laatste weken weer en kele keren is voorgekomen dat bij laag water de veerboot bleef steken in de modder en de ponton niet kon berei ken. Over enkele dagen zal dit euvel verholpen zijn. De haven is dan bij laag water ook goed bevaarbaar. Uienveiling van dinsdag 6 nov. 1962 Grove 23,48, middel 24,64, drielingen 35,—, picklers 25-40 27,—, idem 20-30 18,—. Aanvoer 70.000 kg. SOMMELSDIJK Toen zaterdagmiddag mej. N. A. Ver biest, als-chauffeuse-bestelster in dienst van de A.G.O. te Sommelsdijk met een luxe Mercedes op de Langeweg aldaar reed, wilde ze de voor haar rijdende wagen, bestuurd door dhr. Mosselman uit Nieuwe Tonge inhalen. Bij deze in haal manoeuvre sloeg echter de voor ste wagen plotseling links af. Mej. Ver biest trachtte nog door hevig remmen een botsing te voorkomen, wat echter niet meer gelukte. Zij greep de wagen in de flank waarbij beide beide auto's zware schade opliepen. Met de schrik en een zere schouder kwam mej. Verbiest van dit ongeluk af. De politie maakte procesverbaal op. ST. ANNALAND Voor het P.I.T. De te St. Annaland gehouden collectie ten bat© van het P.I.T. (Prot. Interkerkelijk Thuisfront.) heeft 175,opgebracht. Aktie voor Hongarije. Voor iedereen meelevende met de verdrukte geloofs genoten in Hongarije, bestaat gelegen heid tot inlevering van kleren en schoei sel op D.V. donderdag 8 november a.s. des avonds tussen half zeven en negen uur in de consistoriekamer der Geref. Gemeente aan de Weststraat te St. An naland. Er is behoefte aan kinderkle ding, babygoederen, mannenkleding (geen vrouwenkleding) want daarvan is nog voorraad), schoeisel, zoals schoenen en pantoffels, wasmiddelen, speelgoe deren, terwijl giften ter bestrijding van de dure kosten der verzending van de goederen, welke in goede staat dienen te zijn, ook van harte welkom zijn. Onge twijfeld zullen zeer velen van deze ge legenheid gebruik maken, om dit wel zeer sympathieke doel ook metterdaad te steunen, hetzij door het inleveren van diverse goederen of het afzonderen van een geldelijke gift. Een negentigjarige. Mevr. van Dijke- Van Luijk, wonende in de Van den Bos straat te St. Annaland vierde één dezer dagen haar negentigste verjaardag. Het krasse oudje geniet nog een goede ge zondheid. Opbrengst collecte. De te St. Anna land gehouden Zeeuwse collecte heeft het prachtige bedrag van niet minder dan 311,40 opgebracht. BRUINISSE Geslaagd. De heer C. van Weele te Bruinisse, student aan de Technische Hoogeschool te Delft, slaagde aldaar voor het proaedeutisch examen metaal- kundig ingenieur. U kijkt uw ogen uit, als u naar de moderne topslagerij Luijendijk komt. Een ware juist voor deze tijd van het jaar geschikte artikelen zijn uitgestald in onze mo derne gekoelde toonbank. En speciaal op woensdag 7 novembep tijdens de grote najaarsmarkt. Kom dus ook naar voor kwaliteit en voordeel. Telef. 26 94 - Sonunelsdqk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1