S Hemriningsdag Weg mei ons! Alle honden vanaf heden aan de lijn Hei Diaconessen-ziekenhuis in Paramaribo Geref. Gemeenie Herkingen besiaai 40 jaar Qok voor jacht honden Eerste evangelisatiepost cSer Ger. Gem. in België Dinsdag 30 oktober 1962 No. 3135 Chr. SÏRêEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Loslopende honden kunnen worden gedood CENTRALE VEILING Middeiharnis Z/7 i/ayey? de scfyeejoyes voorb// 31 oktober Ds. P. Blok leidde een herdenkingsdienst GOEDEREEDE ,35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. aars lie- Vlaar- over de rerplicfit ie ke*- ■n men en dat gal wa' iet zelfs kwam- LS is ko- de pi'O- logie en lal zoals 3per ui' rertellen ehavend aan de erd, die vd "W^^ is. „Tfl Ie reder ;ien net" er f' Igheden gen 00'^ .eus wel over nen dat wel zeg' Voor diegenen onder onze lezers, die ïniet veel kranten eni andere lectuur consumeren, zal dit opschrift wel wat ongewoon en zonderling schijnen. Toch g is deze uitdrukking al enige tijd inge- burgerd en geeft zij op kernachtige wij ze de mentaliteit aan, die men vinden kan bij een bepaalde categorie Neder landse intellectuelen. Deze mensen kan men aantreffen onder degenen, die de nieuwe logica volgen, waarop we on langs wezen, onder hen, die zelf niet goed weten of ze socialist of communist zijn en vooral ook onder een bepaald soort christenen, met name theologen, wier dialectiek hen in dogmatische en ■'politieke verwarring heeft gebracht. Hun geestesgesteldheid wordt geken merkt door de merkwaardigheid, dat ze permanent partij' kiezen tegen eigen hand, eigen volk, eigen belangen, eigen ras, eigen historie en vóór hen, die ons bestrijden, tegenwerken en belagen. In de grote controverse tussen Oost en West weten ze altijd zo te redeneren, dat het westen de schuld krijgt van alles. Het zijn lieden, die met een soort schuldcomplex rondlopen. Men zou ze geestelijke flagellanten kunnen noemen naar de geselaars uit de Middeleeuwen, die zichzelf sloegen om boete te doen. Ze nemen de schuld op zich voor din- gen, waar ze part noch deel aan hebben en spelen ondertussen de vijand in de kaart. Dat zijn dus mannen van het „weg met ons". Het is niet moeilijk te raden, in welke .richting men deze lieden moet zoeken, natuurlijk onder pacifisten, een bepaald jtype socialisten, ultra-moderne kunste- Inaars, theologen van barthiaanse origi- ne etc. Prof. Zuidema heeft hun manier vvan doen eens genoemd „schijnheilige •zeliverguizing". En een ander sprak van geestelijk exhibitionisme. Dat deze ter men juist zijn, zal blijken als we eens 'wat voorbeelden gaan geven. I Ds. Kr. Strijd, één der voormannen ivan dit „gilde der half-zachten", schreef 'leens: „Het grootste gevaar zit niet in het communisme, maar in ons anti-com- munisme". Die man is Hervormd pre dikant in Amsterdam! Dus niet Moskou ;lis de grote schuldige aan de dreigingen 'in deze wereld, maar dat zijn wij, blijk- ;baar omdat we tegen het communisme ;zijn. Snapt u deze nonsens? Deze zelfde Ipredikant hield onlangs met de club van |„Vrienden van Ctiba" een bijeenkomst, ■waar 700 personen aanwezig waren en ,fel werd afgegeven op de Amerikanen. [*Van kritiek op de Communist Castro |was geen sprake. In een resolutie werd gepleit voor het zelfbeschikkingsrecht van Cuba. Men zou zeggen, dat Castro dan eerst eens verkiezingen moet houden maar dat weigert hij! Intussen hoorde men deze heren nooit over het zelfbe- schückingsrecht van de Papoea's. Na tuurlijk waren ook Ds. Buskes en Mr.. Cammelbeeck van de partij. In de strijd om Nieuw-Guinea ston- ,;-. den ze vanzelfsprekend ook aan de ver- |keerde kant. Ze riepen niet: weg met >Soekarno, maar: weg met Luns! Ze stonden op Indonesisch, niet op Neder- ^jlands standpunt. Ze zien trouwens het fhele dekolonisatie-vraagstuk in een bij- zonder licht. Onze voorouders en spe ciaal J. P. Coen wareni geweldenaars. ,,De blanke volken van West-Europa 'JMdden niet mogen koloniseren; wij "hebben daarmee een zware schuld op ons geladen. En daarom ging de socia list De Loor enkele jaren geleden naar Indonesië om vergeving te vragen voor jons vroegere koloniale bewind. De he ren vergeten dat in de 17e en 18e eeuw algemeen andere normen golden dan in j, ae 20e. Ze vergeten ook, dat ondanks al jtlie schuld de vroegere koloniën toch welvarender zijn „afgeleverd" aan de vnjheid in vergelijking met de landen, «e nooit gekoloniseerd zijn geweest. Vreemd is ook, dat men ze nimmer hoort spreken over de Russische kolo niën van de 20e eeuw in Europa onder ae blanke volken. Toen om N. Guinea oorlog dreigde, ^was dat niet de schuld van Soekarno-, maar van Nederland. Nu om Cuba een «isis ontstaan is, hebben niet Castro en tftroesjtsjow dit gedaan, maar Amerika. Moen de communist Loemoemba Kongo met spoed vrij wilde hebben, gaf Bel gië toe, maar toen het er een chaos ;werd, kreeg datzelfde België ook daar- jvan weer de schuld. Als de Nederlan- °f^ "it N. Guinea, de Belgen uit Kon- ëo, de Fransen uit Algerije en de Portu- feirtl ^it Goa worden gegooid, dan I uiclrt Ds. Buskes. Loopt het daar ach- „V ^an hebben de blanken dat ook weer gedaan. fw Zuid-Afrika is het precies het- if,„™.^-Fel bestrijden ze de apartheids- PWitiek van de blanken, want het kan V, °"j'*aar geen steek schelen als de ■ïOto t l^eschaving daar ineenstort en 'on geestverwanten straks de nop worden ingejaagd, als de Ban- "es maar hun rechten krijgen. Ze heb- en, zoveel liefde voor andere rassen, He P ertoe gekomen zijn hun eigen ras len discrimineren! Ze verloochenen ii^ 7®^'^sden hun eigen soortgenoten, L^"^™iken de primitieve volken en j^'en. blijkbaar liever honderd blanken vinff neger met een zere tiff onlangs iemand kernach- opmerkte. Ze offeren de blanken in dna ï'ustig op san hun idealistisch wgma van gelijkheid aUer rassen. I'dpr ^'^^terlijkhpid van een groot deel ei wereld is natuurlijk ook de schuld |„j' °/is, blanken. Ze weten blijkbaar F Ven 1 ^^teene, wat vele achtergeble- Iten t'i^^ *ans aan ontwikkeling heb- ftors V 1 is aan de oude kolonisa- I Vo,.gens de weg-met-onzers is onze welvaart een gevolg van de uitbuiting der koloniën. De feiten leren, dat deze te danken is aan onze eigen kennis, energie en ijver. Het kolonialisme was bovendien al tientallen jaren allesbe halve lonend meer. Er moest heel wat geld bij. En wat die thans vrije vo.lken van gekleurd ras na hun emancipatie presteren, laten de feiten wel zien! In 2 jaar is b.v. in Kongo meer vernield dan in 50 jaar door de Belgen is opge bouwd. Als in 1956 Engeland en Frankrijk proberen het Suez-kanaal voor het Wes ten te redden uit de grijparmen van dictator Nasser, dan krijgen ze natuur lijk ook al deze lieden tegen zich. En zij verheugen zich als door de dreigin gen van Moskou en helaas ook van Washington de expeditie mislukt. Als Israël in dezelfde tijd Egypte aanvalt, heet dat agressie. Het schijnt, dat de blanlïe wereld in de ogen van deze lie den niet het recht heeft tot zelfhand- having. Ze moet zich blijkbaar maar weerloos onderwerpen aan allerlei duis tere machten en zich straffeloos laten beledigen door vanuit Moskou en Pe king opgezweepte gekleurde „staatslie den" uit nieuwbakken landen, die het hoogste woord voeren in de Verenigde Naties, maar nog niet eens hun contri butie daaraan kunnen betalen en het Westen voor de financiën laten op draaien. Het spreekt vanzelf, dat de Sovjet machthebbers dit ziekelijke schuldcom plex van een deel gelukkig slechts een klein deel der Westerse intellec tuelen hartelijk toejuichen. Deze zes de colonne speelt hen prachtig in de kaart. Ze werkt dapper mee aan de ondermijning van de weerstandskracht der vrije wereld. Dit soort mensen komt niet alleen in ons land voor, maar ook in andere Westelijke landen. Met na me in Engeland zit een groot contingent, waaronder b.v. de filosoof Russell. In democratische staten laat men derge lijke lieden hun gang maar gaan, ook al zijn ze in wezen staatsgevaarlijk. Wat ons betreft, wij zouden er helemaal geen bezwaar tegen hebben als aan dit weerzinwekkend bedrijf radicaal een eind werd gemaakt. Een democratie, die zichzelf laat ondergraven, houdt op een echte democratie te zijn. Zelfs een man als Prof. Banning, die men zeer beslist niet onder de vrienden en fellow-travellers van het communis me mag rangschikken integendeel houdt er toch ook nog wonderlijke stel lingen op na. Zo schreef hij in één zijner vele boeken „Wij moeten niet Europa centrisch denken" èn „De verdediging van het Westen is zonder meer geen christelijke roeping". Deze uitspraken mogen theoretisch het overwegen waard zijn, voor de praktijk werken ze funest. De grote principiële en feitelijke con troverse, die thans de hele wereld be heerst, is die tussen communisme en vrijheid. In die worsteling lopen filo sofen en theologen met hun studeerka merabstracties de staatslieden en poli tici maar in de weg. Het gaat er thans voor de vrije wereld, om met Shake- De commissaris van dé Provincie Zuid-Holland heeft in verband met de iieersende Iiondsdolheid op 26 okt. bevolen dat met ingang van heden alle honden in de provincie moeten worden opgesloten of aan een ketting of aan een lijn van voldoende sterkte moeten worden gehouden, opdat zij niet in de nabijheid van andere honden komen. Honden die in strijd met dit bevel loslopend worden aangetroffen, kunnen op last van de burgemeester in de ge meente waa.r ze worden aangetroffen, worden gedood, al zal deze maatregel soepel worden toegepast. Dit besluit rust op de artikelen 61 lid 2 sub b en art. 62 der Veewet. Hpt is dus niet zo dat de loslopende hon den in hokken zullen worden afgezon derd, ze kunnen loslopend zonder meer worden doodgeschoten. Het laatste hangt echter van de orders van de be treffende burgemeester af. De hoofdins-pectie van de veterinaire dienst heeft bericht dat deze maatre gel ook geldend is voorjachthonden. Ja gers zullen zich dus niet met honden in het veld mogen bevinden. Uienveiling dinsdag 30 oktober 1962 Grove 21,middel 22,19; drielingen 29,05; picklers 25/40 25,—; idem. 20/30 16,—. Aanvoer 85.000 kg. speare te spreken, om „te zijn of niet te zijn". De vraag doet zich tenslotte nog aan ons voor hoe de naentaliteit van de „weg-met-onzers" is te verklaren. Dat zou èen psychologische analyse vergen, waaraan wij ons niet wagen. Het is een zeer gemengd gezelschap. Voor ons is het vooral de aanwezigheid van domi nees in dit milieu, die opheldering be hoeft. We hebben op het ogenblik een boek van ds. Kr. Strijd onderhanden. Als dit meer licht hierover verschaft, zullen we onze lezers inlichten. MIDDELHARNIS Kerkdienst. A.s. donderdag des nam. 7.30 uur hoopt D.V. in de Herv. Kerk voor te gaan de beroepen predikant Ds. H. A. van Bemmel te Leerbroek. Gevonden voorwerpen. Blauw kin derjasje met kapuchon; boek en zakje met vliseline; bruin plastic kinderpor- temonnaie; grijze portemonnaie met in houd; portemonnaie met ritssluiting; dam.esportemonnaie; damesrijwiel merk „Populair" paar blauw-witte sport schoenen; rood-blauwe dameshoed en een blauw plastic jasje. Inlichtingen over deze voorwerpen op het 'Groepsbureau der Rijkspolitie al hier elke werkdag van 10 tot 13 uur. DIRKSLAND Zangavond. A.s. vrijdagavond 7.30 u. in gebouw „Onder de Wiek" hoopt de zangvereen. „Oefening" met medewer king van de zangverenigingen van Som melsdijk, Stad aan 't Haringvliet en Ouddorp een zangavond te geven on der leiding van de dirigent J. van Weenen. Deze avond zal worden ge opend door ds. van Hensbergen. Toe gang vrij. Opbrengst collecte. De in de Geref. Gemeente gehouden collecte voor de Theologische school te Rotterdam heeft f 1121,16 opgebracht. HERKINGEN Opbrengst collecte. De PIT-collecte heeft opgebracht f 125,75, hetgeen een mooi bedrag voor onze gemeente is. Kerkdienst. A.s. zondag hoopt voor de Geref. Gemeente des v.m. 10 en des avonds 6 uur voor te gaan student Mouw van Rijssen. Ongeval. De heer K. G. Nieuwland werkzaam bij de fa. de Lignie had het ongeluk een zwaar stuk ijzer op een der tenen te krijgen, zodat doktershulp moest worden ingeroepen. MELISSANT Kerkdiensten. Donderdagavond 7 u. hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrix- tian) voor te gaan ds. Blok. Zaterdag avond 7 uur student Mouw van Rijssen. Blijde terugkeer uit Nieuw-Guinea Maandagmiddag arriveerde tot grote blijdschap van zijn ouders en verdere familie, na een verblijf van een half jaar te Nieuw-Guinea, de dienstplich tig militair C. v. d. Mast A.Czn. In een onderhoud vertelde v. d. Mast ons dat hij heeft gediend bij de Infanterie Fox trot Ostpeleton in de plaatsen Sorong en Jefma. Reeds na een week sneuvel de een van zijn kameraden. Veel spannende uren heeft hij mee gemaakt in de donkere oerwouden van Nieuw-Guinea, soms op slechts enkele meters afstand van de vijand. Zater dagavond 5 uur (Ned. tijd) was het tijd stip van vertrek aangebroken. Met een Super Constellation werd de thuisreis aanvaard tot Bangkok en van daar met een D.C. 7 naar Schiphol, waar hij maandagavond 8.30 aankwam. Bij ons vertrek naar Nederland na men vele Papoea's bewogen afscheid van ons, aldus v. d. Mast. STELLENDAM Tuberova. Op vrijdag 9 november zal de Stellendamse bevolking door de Tuberova worden doorgelicht ter be strijding van t.b.c. in het 't Haegse Huus. Gevonden: Stel damesondergoed; plastic springtouw; ring van draad met vier sleutels; plastic bruine kinderpor temonnee. Inlichtingen postcomman- dant rijkspolitie. In Paramaribo wordt hard gewerkt om het Diaconessen ziekenhuis Actie 4 X Z.N. tijdig gereed te krijgen, om dat het gebouw volgende maand officieel in gebruik zal worden genomen. „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duimbreed wijken" Luther. Het was genoeg: de kerk zat bang te koeren gelijk een duif in 't holle van de kloof, verdreven door de kracht van 't bijgeloof, dat 't blinde volk steeds verder ging vervoeren. Geen geesteswind kwam 't water meer beroeren: voor Christus' stem bleef alles horend doof, er was geen plaats meer voor 't oprecht geloof, dat vaste binding vindt door sterke snoeren. Toen moest de monnik met de hamer slaan: een nieuwe dageraad was opgegaan en velen zagen 't licht, zo lang verborgen. De Heere zag in gunst Zijn Sion aan, door mensenkind had Hïj iets groots gedaan, bij Pniël rees de zon in blijde morgen M. N. Donderdag 25 oktober j.l. was het 40 jaar geleden dat de Ger. Gemeente te Herkingen overkwam tot het verband der Ger. Gemeenten. Ter gelegenheid daarvan is aan de avond van genoemde dag een herdenkingsdienst gehouden in het kerkgebouw, waar de consulent Ds. P. Blok van Dirksland in voopging. In het ruim bezette kerkgebouw merkten wij o.m. op de vertegenwoordigers van het [gemeentebestuur t.w. de Edelachtb. heer burgemeester H. Bos en wethouder J. Struik. Ook ds. C. Molenaar uit Moer- capelle die uit Herkingen afkomstig is. maakte deze dienst mee, terwijl van de negen classis gemeenten talrijke afge- vaardijgfen aanwezig waren. Onder het zingen van Ps. 75 14 werd de dienst geopend en na schrift lezing en gebed stond Ds. Blok stil bij het ontstaan en de overkomst der ge meente. Het was een ontroerend ogenblik al- STELLENDAM Motor tegen fiets. Zaterdagmiddag reed de 13-jarige zoon H. van de wedu we Brinkman die onlangs vanuit Ca nada naar Stellendam terugkeerde op zijn fiets op de Voorstraat te Stellen- dam, toen hij plotseling naar links zwenkte en de straat overstak. Hierbij werd hij geschept door de hem achter opkomende motor, bestuurd door dhr. F. Koese en werd tegen de straat ge smakt. Met een zware hersenschud ding werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Ook de motorrij der bekwam een lichte hersenschud ding. De fiets werd totaal vernield. Bibliotheek Torenslop. Donderdag 1 nov. van 18.3019.30 uur heropent „de Centrale bibliotheek voor het Platte land". Contributie 0,50 per gezin. Ca talogus gratis. Betaling uitsluitend door middel van bonkaarten a 0,50 per stuk. Romans en niet-romans f 0,10 per week per boek. Jeugdboeken 0,05. OUDDORP Doopbediening. Ouders die zondag middag hun kind willen laten dopen kunnen hiervan vrijdagavond in de»' kerkekamer aangifte doen. Opbrengst collecte. De collecte voor t.b.c. lijders Sonnevanck en Zonneglo- ren heeft de mooie som van 958,05 opgebracht. De collectrices worden voor hun activiteit hartelijk danlt gezegd. In Merksem (België)) zal vrijdag 9 november a.s. des avonds 8 uur een nieuwe kerkzaal aan de oude Barreel- lei no. 64, officieel worden geopend. Deze Evangelische kerk te Merksem gaat uit van de Geref. Gemeenten. Het is de eerste Evangelisatiepost in Bel gië, waarvoor grote belangstelling be staat. De openingsplechtigheid zal wor den geleid door ds. H. Rijksen van Gou da en door de Evangelist de heer W. Kranenburg. dus spreker toen de oude Ds. Minder- man op 22 okt. 1922 de kansel beklom in het oude kerkje en de gemeente ant woord gaf op de vragen die werden gesteld die tot hun overkomst nodig waren. De bo.odschap die de gemeente in de eerste predikatie ontving was treffend. De gemeente werd bepaald bij Galaten 6 2 Draagt elkanders lasten en ver vuld alzo de wet van Christus". Veel was aan dit alles voorbij gegaan reeds in 1858 was er volgens gevonden aantekeningen al een groep die sameiï kwam. In 1881 werd gesproken van bouwgrond en het bouwen van een kerk. Toch zou het nog jaren duren eer een geordend kerkelijk leven tot stand kwam. Na veel wederwaardigheden werd op 6 juli 1922 een vergadering belegd en besloten naar de orde die de Synode Generaal in 1618—1619 gesteld had te gaan leven. En alzo was 25 oktober 1922 de dag dat de gemeente Herkingen als Ger. Gem. zijn bestaan kreeg. De strijd was daarmede niet afgelo pen, er was veel tegenstand, want als door de groei der gemeente een nieuwe kerk nodig bleek, leek of alles bezig was dit te verhinderen. Toch langs wonder lijke wegen werd in 1928 de eerste steen gelegd en 7 juli 29 werd het kerkge bouw in gebruik genomen. Stil staande bij dit alles bepaalde de spreker ds. P. Blok de gemeente bij de tekst die voor deze ure gekozen was uit Ps. 111 4. „Hij heeft Zijnen wonderen een gedach tenis gemaakt. De Heere is genadig en barmhartig." Naar aanleiding daarvan werd do ge meente bepaald bij De werken Gods, waarbij een tweetal gedachten werden ontwikkeld. 1. Tof gedachtenis gesteld. 2. De oorzaak getoond. De God des eeds en des verbonds is de werkende God. Over Gods werken zingt de dichter Ps. 111 zijn lof; de werken Gods naar bui ten openbaren zich in de schepping, in de voorzienigheid maar ook in de her schepping. Dit werk is ook in de ge meente van Herkingen tot een wonder werk gezien en beleefd. Kort stond spreker bij deze dingen stil en bepaalde zijn gehoor in de 2e gedachte bij de oorzaak n.l. de genade Gods en de barmhartigheid Gods. Na de tussenzang werd de gemeente namens de classis Middeiharnis toege sproken door de consulent ds. P. Blok, namens B. en w. burgemeester H. Bos en tenslotte door de oud-Herkenaar ds. C. Molenaar van Moercapelle. De dienst werd beëindigt met dank gebed, de slotzang was uit Ps. 33 10. OOLTGENSPLAAT Gevallen, arm uit de kom. Tijdens het bezorgen van brood kwam maan dagmorgen mevr. C. de Ruiter-Bree- man aan de Ben. Molendijk te vallen met het ongelukkige gevolg dat haar arm uit de kom geraakte. Op advies van de plaatselijke arts moest hij zich in het ziekenhuis te Dirksland laten behandelen. Nadat de arm weer op zijn plaats was gebracht kon mevr. de Rui ter naar haar woonplaats terugkeren. Kerkdienst Geref. Gemeente. Zater dag 3 nov. a.s. des avonds 7.30 uur zal in het kerkgebouw van de Ger. Ge meente voorgaan student Hakkenberg van Veenendaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1