Arbeiders en vakbonden KSSÜ.Dampo 71-jarige man te Sommelsdijk door zware aaniianger doodgedruld President Kennedy tekent f proclamatie ,Reiziger naar Rome of pelgrim van God?' Meditatie üjoodwill BERNARD&ZN. FS.C.KORTEWEGsZOON Vrijdag 26 oktober 1962 No. 3134 Chr. SÏRÈËKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Mozes' sterfbed Alleen 't beste... goed genoeg! S^''Wy^ Binnenvering Schuimrubber BUITENLAND Voor platen en platenspelers Verzending naar Cuba Ds. C. A. KOREVAAR sprak over: Afsluiting Brouwershavense Gat vastgesteld Fruitmanden en Fruitisaiijes 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Reacties uit onze lezerskring stellen wij altijd zeer op prijs. Allereerst om dat we daardoor weten, dat onze arti kelen goed gelezen worden. Maar ook omdat we ons niet vleien met de hoop, dat iedereen het met ons eens is, want dat is nu eenmaal een onmogelijkheid. De schrijver van deze hoofdartikelen heeft op allerlei terrein een nogal ge prononceerde mening en zijn bazuin oeeft geen onzeker geluid. Dit impli ceert uiteraard, dat men in onze zo ge varieerde lezerskring meermalen met hem van mening zal verschillen. En dat is helemaal niet erg, ook al zouden we het natuurlijk wel toejuichen wanneer door onze journalistieke voorlichting onze ideeën, die wij tenslotte de juiste achten, algemeen werden aanvaard! Maar we staan steeds volkomen open voor elke discussie en daarom zijn we verheugd over elke reactie in opbou wende zin. Zo hebben we er ons al dikwijls over verwonderd, dat er uit de kring van onze lezers nimmer oppositie kwam te gen wat we bij herhaling schreven over de activiteiten van de vakbonden. Blijk baar zijn velen het op dit gebied toch wel met ons eens. Maar nu ontvingen we dan toch gelukkig eens een schrijven van één onzer trouwe lezers, een ambte naar, die grote bezwaren heeft tegen onze opvattingen. Hij vindt dat we een zijdig de arbeiders en hun organisaties aanvallen, het oud-liberale systeem ver dedigen en het eigendomsrecht te abso luut stellen. Hij is van mening, dat de arbeiders (en ambtenaren blijkbaar) nog altijd worden achtergesteld bij de be zitters. Volgens hem is het inkomen bo ven de welstandsgrens veel sterker ge stegen dan dat daarbeneden. En hij vraagt of wij soms voorstanders zijn van gebonden lonen en ongebreidelde winsten. We grijpen deze gelegenheid graag aan om over deze dingen eens te schrij ven. We waren dat uit onszelf al van plan, want we begrijpen, dat er inder daad wel enig misverstand kan rijzen bij sommigen en dat men ons vermoe delijk wel eens indeelt bij de categorie der oer-conservatieven en anti-socialen. Dit nu is zeer beslist niet het geval. Wanneer het erop lijkt, dat we conser- vatieve ideeën huldigen, dan komt dat heel eenvoudig hierdoor, dat we beslist niet meegaan met de ultra-progressieve verlangens van socialistische en ook wel christelijke politici en economen, die een zeer eenzijdige kijk hebben op de mogelijkheden van onze maatschappij structuur. We willen beginnen met uit te spre ken, dat ook wij vanzelfsprekend voor stander zijn van een maatschappij, waarin geen armoede meer geleden wordt .Als punt één op onze sociale ver langlijst zouden wij daarom willen stel len: een behoorlijk minimum-inkomen voor iedere werknemer! Dat moet zo hoog liggen, dat aan de normale gezins behoeften op redelijke wijze kan wor den voldaan. Ons dunkt, dat aan de mis stand, dat er in onze welvaartsstaat nog altijd mensen zijn, die niet behoor lijk met hun gezin kunnen rondkomen, allereerst een eind moet worden ge maakt. Dit punt behoort prioriteit te l iiebben boven loons- en salarisverho- ■j gingen van hen, die al zoveel verdienen, A dat ze zich allerlei luxe-uitgaven kun nen permiteren. Hetzelfde geldt voor allerlei soorten gehandicapten. Laat men eerst deze „achtergeblevenen" hel- pen alvorens te denken aan de thans zo populaire „achtergebleven gebieden" in andere werelddelen. Men doet dan een goed sociaal werk. V Waar dan onze bezwaren tegen ge- J richt zijn in de loonpolitiek van de vak bonden? We kunnen die in één zin sa menvatten: tegen de ongelimiteerde op voering van allerlei sociale eisen, die in strijd zijn met de beginselen van een gezonde economie. Vele politici, die af- hankelijk zijn van hun kiezers en alle i; vakbondleiders, die uiteraard hun leden willen behouden, doen in hun eenzij dig- heid niets anders dan steeds maar weer opnieuw eisen stellen, die bij uitvoe ring het evenwicht in OHze economie in gevaar brengen. Er zijn nu eenmaal economische wetten, die men niet straf- I leloos kan overtreden. Het gebouw van 5 onze sociale verworvenheden moet rus- I ten op een gezond economisch stelsel. I Dit laatste is het fundament en wanneer dit T7av.7n7r+ ^1^^^----------T> „1----4.:..4...... U..+ „Alzo stierf Mozes de knecht des Heeren aldaar in het land van Moab, naar des Heeren mond". Deut. 34 5 Een spreekwoord zegt dat we wel oud willen worden, maar niet oud wil len zijn. Daarin schuilt wel een zeer grote waarheid. Wanneer we op jon gere leeftijd het over de toekomst heb ben en gedachten aan het eenmaal ko mend levenseinde voor een ogenblik ons hart bezwaren, dan uiten we zo ge makkelijk de wens om maar een heel hoge leeftijd te mogen bereiken. Maarwanneer eenmaal de ouder dom en de grijsheid daar is met al de gebreken en moeilijkheden van dien, dan blijkt het in de praktijk van het leven, dat oud zijn, heus nog niet mee valt. Gelukkig daarom de mens wien het voorrecht geschonken wordt tot op ho ge leeftijd geen last te hebben van de bijna normale ouderdomsverschijnselen. Mozes is één van deze bijzonder be voorrechte, personen geweest. We lezen van hem, dat hij honderd en twintig jaar oud zijnde, nog recht van gestalte is, terwijl zijn oog niet is ver- donkerd. In het oosten, met zijn vele oogkwalen, een bijzonderheid, die het vermelden alleszins waard is. Al zijn het er dus maar enkelen, wier kracht, als van Mozes, niet vergaan is wanneer zij tot de eeuwigheid geroepen worden, in geestelijk opzicht kunnen zij gelukkig wel op deze dienstknecht des Heeren gelijken. Mozes is gestorven op de hoogte van Pisga. Het is één van de hoogste bergen Hoger zelfs dan de Nebo, vanwaar Mo zes zijn blik heeft mogen werpen op het dit verzakt door overbelasting, stort het I gebouw ineen, mede, ja allereerst tot grote schade voor de arbeidende klasse. Het voorkomen daarvan is ook sociale politiek! i Dat de sociale eisen in strijd kunnen i ™nien met de economische, is een Waarheid, die algemeen wordt erkend. Zo schreef b.v. de socialistische prof. ^^.^tijn. lid der Tweede Kamer, in „Wen- J^ing" het volgende: „Het socialisme '^eeft de levensstandaard verhoogd in zijn strijd voor sociale zekerheid, maar i }f '^iet vrij van het gevaar dat het i W zijn streven naar een beschermende I sociale politiek zal zondigen tegen de jl economische wysheid." En dit geldt spe- I ciaal voor de vakbonden ook de niet- I socialistische. Deze komen in de ver- Meidmg om hun positie te misbruiken I ™or loonstijgingen te forceren, die gro- I •^1' zijn dan de economie zich kan ver- ""F, ^^"- Tegenwoordig zijn ze door de volledige werkgelegenheid in staat, ^eüs extra-pressie uit te oefenen. De werkgevers moeten arbeiders hebben, ous ze geven gauw toe aan de looneisen, '«n zelfs genoodzaakt tot zwarte lonen land dat de Heere aan zijn vaderen be loofd had tot een erfbezitting, welke be lofte Hij nu waar ging maken. Hoger dan op de bergtop waar Mozes zich thans bevindt, kan hij schier niet klimmen. Hij is hier a.h.w. op een plaats aangeland, die het dichtst bij de hemel is. Het is maar een enkele stap om van hieruit de heerlijkheid binnen te gaan. Wat hier nu in uiterlijke zin wordt gezien, is a.h.w. een symbool van dat gene wat Gods kerk door alle eeuwen heen zo heerlijk heeft mogen ervaren, wanneer het uur van hun verscheiden was aangebroken. Het sterven van Gods kerk is im mers geen wegzinken in de diepte, maar een opvaren in de hoogte. En hoe me nigmaal is het waar te nemen, dat de hoge berglucht der hemelse heerlijkheid als om de slapen speelt, wanneer de laatste stonde hier op aarde is aange broken. Hoe zacht zien wij, de vromen De dood hier zonder schromen Blijmoedig tegen gaan Waar al de vreugd van 't leven De zondaar moet begeven. Daar vangt de vreugd eens christens aan. We hebben het met stervende lippen horen fluisteren, lezers, en dan is het goed te vertoeven in het klaaghuis, be ter dan op menige plaats van vette maaltijden. Mozes sterft daar op de hoogte van Pisga met de vrede Gods in het hart. Zeker, hij. kende zijn zonde en het is naar 's Heeren mond, dat hij hierom het beloofde land niet zelf zal mogen bin nentreden. Maar hij mag ook weten dat die zonde verzoend is door het dierbare bloed van het offerlam en dat, hoe zwaar hij ook heeft misdreven, de he melen hem zullen ontvangen om daar het lied van Mozes en het Lam te zin gen. Welgelukzalig de mens die op de oever der eeuwigheid getuigen mag dat zijn zonden hem vergeven zijn en dat zijn schuld is bedekt. Wanneer dan de horizon van het le ven hier op aarde al kleiner wordt en het uitzicht op de dingen van hier be neden zich verkleint, dan wordt het perspectief op de dingen van hierboven al wijder. Dan mogen we er iets van verstaan wat Mozes hier heeft ervaren, toen hij vlak voor zijn heen gaan de blik mocht laten weiden over de welige landauwen van het land, waar het volk Israels zou mogen wonen tot in de lengte van da gen. iHlier weidt mijn ziel met een ver- wond'rend oog. Uitzicht op de heerlijkheid! Is het ook u reeds bekend? Zalig om te mogen sterven met een verhelderd oog op het hemelse Kanaan. Dan ontzinkt ons alles op aarde, maar dan wiekt de ziel als op vleugelen om hoog. Dan glijdt de glimlach der zalige verwachting over het aangezicht van de stervende christen. Mozes stierf, naar des Heeren mond. De oude Joodse vertaling leest hier: „aan des Heeren mond" Heerlijke gedachte. Zoals een kind in slaap wordt gesust en gekust door moe der, en insluimert met de glimlach om de lippen, zo mag het kind des Heeren rustend in de arm van Zijn God, de plaats van zijn aardse inwoning verla ten insluimerend aan des Heeren mond die het toefluistert: Nu moogt ge eeuwig bij Mij zijn. Nu zijt ge eeuwig voor het kwaad beveiligd. Nu hoeft ge nooit meer te zondigen. Dat sterven is erven! Erven de eeuwige landauwen van het Vader land hierboven. Blij' vooruitzicht dat mij streelt Ik zal, ontwaakt uw lof ontvouwen U in gerechtigheid aanschouwen Verzadigd met Uw Godd'lijk beeld Dirksland C. J. Kesting HA2ET FABRIEKEN ZEVENBERGEN in bepaalde sectoren. Deze voeren de prijzen op en mede daardoor is de hui zenbouw zo duur. De fabrikanten re deneren vermoedelijk ook zo, dat stij gende lonen een hogere consumptie, dus meer afzet mogelijk maken, wat een belang der producenten is. Dit klopt, maar anderzijds worden andere burgers de dupe, vooral de vergeten groepen, terwijl de huidige arbeidsmarkt slechts een ïiescheiden produktiestijging toe staat, waardoor de druk op de prijzen steeds groter wordt. Minister Zijlstra schreef in zijn jong ste Miljoenennota: „De spanningen op de arbeidsmarkt bemoeilijken een even wichtige verdere expansie. De loonsver hogingen hebben geleid tot een stijging van de arbeidskosten, die belangrijk groter is dan in de meeste landen, waar mee Nederland moet concurreren. De concurrentiepositie van ons land is hier door verzwakt. Bovendien zijn door die stijging de winsten gedaald. Dit kan leiden of tot meer druk op het prijspeil of tot een zodanige daling van de winst marges, dat de investeringen worden aangetast". Hier is de econoom aan het woord. Wij hebben voorlopig nog geen medelijden met de werkgevers hoe wel er enorme verschillen onder hen zijn maar feit is toch, dat tegenwoor dig de investeringen voor 80 a 90 "/o uit de winst worden verricht en bij steeds hogere loonquote en steeds sterkere prijscontrole door de minister van Eco nomische Zaken komt dit in het gedrang Men staart zich blind op de hoge tan tièmes eni dividenten, die grote onder nemingen uitkeren en met name de eerste zijn ongetwijfeld ergerlijk maar anderzijds weet onze opponent heel goed, dat de fiscus de winsten en de grote Inkomens op een radicale ma nier afroomt. Als hij, ons vraagt of we voor gebonden lonen en ongebreidelde winsten zijn, dan kan hij het antwoord al tevoren weten: wij zijn voor zulke lonen en zulke prijzen, dat beide econo misch verantwoord zijn. Daarom moet de overheid als enige instantie, die daartoe de macht en de bevoegdheid heeft, beide in de hand zien te houden. De lonen mogen niet meer stijgen dan de arbeidsproductiviteit. En dit is voor al de laatste jaren in hoge mate ge schied. De produktiviteit in de industrie steeg van 1959 tot 1961 met 9V2 'Vo en de lonen gingen in die periode met I7V2 "/o omhoog! Dit is helemaal fout. Ook de overrompelende invoering van de vijf daagse werkweek heeft sterk remmend gewerkt op onze econornische groei. Dat President Kennedy van de V.S., gefotografeerd tijdens de ondertekening van de proclamatie, waarin een blokkade tegen de invoer op Cuba van aanvals wapens uit de Sowjet-Unie wordt gelast. Cuba Dinsdagavond omstreeks 10 uur heeft te Sommelsdijk in de Oost Krakeelstraat een ernstig ongeval plaats gehad dat het leven heeft gekost aan de 71-jarige heer J. Tanis, gewezen visser, laatst landarbeider wonende te Goedereede. De heer ïanis was voornemens met een vrachtwagen van de firma van Poortvliet uit Ouddorp, bbestuurd door de 18-jarige zoon van deze onderne mer C. S. Poortvliet, mee naar de over kant te rijden om in Venendaal zijn oudere broer te bezoeken. Te Sommelsdijk werd de reeds ge laden aanhanger in de Oost Krakeelstr. neergezet, waarna met de voorwagen naar het pakhuis van de fa. Hoogzand aan de Kaai werd gereden' om deze wa gen, met uien te laden, daarna de aan hanger weer mee te nemen om naar de veerboot te rijden. Samen met dhr. J. J. Komtebedde uit Ouddorp, die de uien geleverd had as sisteerde dhr. Tanis daarna de chauf feur met het aanhaken van de wagen, waartoe de chauffeur het daarop ge monteerde luchtkraantje opendraaide, waardoor de wagen van de rem, kwam en naar de voorstaande auto werd ge reden, waar de trekboom (triangel) op de trekhaak werd gelegd. De chauffeur zou toen zijn zware wagen iets achter uit rijden om de bevestiging te borgen. Hij deed dit, de gevaren kennende, na de maneni te hebben gewaarschuwd er tussen vandaan te gaan. Vermoedelijk is bij deze manouevre de wagen iets vooruit van de helling ge- had veel geleidelijker moeten gebeuren. De productie in ons land gaat de laatste jaren te weinig omhoog: in 1960 nog 8 »/o, maar in 1961 3 «/o en in dit jaar vermoedelijk 2V2 "/o. Al deze spanningen worden veroorzaakt door te hoge socia le eisen. Vandaar onze bezwaren tegen de vakbonden, die te eenzijdig hogere lonen propageren zonder rekening te houden met de economische ruimte er voor. Onze scribent had geen statistieken bij de hand om zijn mening te staven. Wij kunnen er echter wel enkele geven. Het werknemersaandeel in het nationa le inkomen van ons land is van 1960 ge stegen van 68 op 70 "/o. Dit is geschied door stijging der arbeidskosten, die door de prijsstop slechts ten dele op de af nemers kan worden verhaald, dus ten laste van de winsten kwam. En verder hebben we de inkomensverdeling eens nagegaan. Om maar een enkel voorbeeld te noemen: het totaal der inkomens van 5000 tot 6000 gld is van 1950 tot 1957 (een jongere statistiek hebben we niet beschikbaar) viermaal zo hoog gewor den, die van 700O tot 10.000 ongeveer driemaal en die boven 50.000 tweemaal zo hoog. Het aantal personen uit de laagste inkomensklassen daalt snel en dat uit die van 4000 en hoger stijgt in hoge mate. Het gaat dus de goede kant uit. De vakbonden kunnen tevreden zijn. Maar ze zullen om inflatie en even- wichtsverstoring in onze economie te voorkomen, zich matiging in hun eisen moeten opleggen. Dat is ook in het be lang der werknemers op lange termijn gezien. reden waardoor ook de nog losse aan hanger vooruit liep en tegen de voor- wagen botste. De heer Tanis werd tus sen beide wagens bekneld waarbij zijn borstkas werd ingedrukt aan welke ver wonding hij ter plaatse overleed. De ijlings geroepen dokter Dogterom kon slechts de dood constateren. Het stoffe lijk overschot werd naar het Zieken huis te Dirksland vervoerd. Woensdag morgen heeft de Verkeerspolitie uit Dordrecht oprnetingen verriciit. MUZIEKHANDEt, MIDDELHARNIS In verband met de sluiting voor de burgerluchtvaart van de luchthavens op Cuba, kunnen luchtpoststukken en luchtpostpakketten voor dat land voors hands door PTT niet worden verzon den. Voor wat betreft de verzending per zeepost van correspondentie en post pakketten voor Cuba moet met ernstige vertraging rekening worden gehouden. -----O----- OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente al hier voor te gaan Ds. Hage van Klaas waal. De teerling is geworpen. De president van de Verenigde Staten heeft maan dagavond in een rede voor radio en te levisie het besluit bekend gemaakt een gedeeltelijke blokkade van Cuba in te stellen. De organisatie van Amerikaan se staten heeft zich met grote meer derheid achter deze maatregelen gesteld. Kennedy was tot deze krachtproef gekomen doordat hem was gebleken dat de Russen bezig zijn, van Cuba een offensieve raketbasis te maken. Ze kun nen daarmee geen andere bedoeling hebben dan hun kernwapens over te brengen naar het Westelijk halfrond. Op deze agressieve daad kan Amerika niet lijdelijk toezien. De president heeft wel beseft dat hij zware risico's op zich neemt, maar onder de gegeven om standigheden was er geen andere mo gelijkheid. De Amerikaanse marine heeft nu de opdracht alle schepen die op weg zijn naar Cuba aan te houden eu te door zoeken en indien ze wapens aan boord hebben, ze terug te zenden. Deze blokkade de Amerikanen zelf spreken liever van quarantaine is woensdagmiddag om 3 uur ingegaan. In verband met de ernst van deze toestand is de Veiligheidsraad al een paar maal bijeen geweest om drie klachten te behandelen: één van Ame rika, één van Rusland en één van Cuba. Alle parijten beschuldigden elkaar van agressie en van schending van het Handvest van de Verenigde Naties. Er is wel niemand die verwacht dat de Veiligheidsraad een oplossing zal kun nen geven. Mocht er immers een reso lutie worden aangenomen, dan kan de Sowjet-Unie deze ten allen tijde met een Veto treffen. Het is natuurlijk uiterst moeilijk om onder deze omstandigheden commentaar te leveren. Een hypothese kan ieder ogenblik door de feiten worden achter haald. Op dit ogenblik is de Amerikaanse marine nog met geen enkel Russisch schip in contact geweest, maar er zijn zeker 25 schepen onderweg voor Cuba. We vragen ons af wat er gebeuren zal, wanneer één van deze schepen door de Amerikanen wordt aangehouden en eventueel teruggezonden. Zullen de Russen zich zonder meer terug laten zenden? Of zullen ze zich verdedigen? Het Hervormde verenigingsverband hield dinsdagavond haar eerste winter bijeenkomst, waarvoor zij als spreker had uitgenodigd ds. C. A. Korevaar van Rotterdam, die sprak over „Reiziger naar Rome of pelgrim van God?" De grote zaal van het Verenigings-gebouw was geheel bezet, de aanwezigen luis terden met aandacht naar ds. Kore- vaars heldere betoog over hetgeen de Protestant van Rome scheidt. Enerzijds toonde hij de pracht en praal van de St. Pieter te Rome, anderzijds stelde hij ons voor de gekruisigde Christus met zijn kroon van doornen, bij wie alleen de zaligheid te vinden is. In zijn reis verhaal voert ds. Korevaar de aanwe zigen mee door Rome en Vaticaanstad en vertelt hij van de Paus, die daar zijn residentie heeft als stedehouder van Christus. In korte trekken gaat hij na, waarom Rome dit leert en waarom deze leer zeer twijfelachtig is. Zo komen we bij het graf van Petrus, de troon van de Paus, het grote doopvont en het altaar. Dit laatste vormt met zijn misoffer wel één der grootste dwalingen, vanwege haar verloochening van het algenoeg- zaam offer van Christus. Het is daarom goed, dat wij: ons ook in deze tijd met zijn toenadering tot Rome de uitspraak van de Catechismus terdege herinneren. De grenzen zijn hier duidelijk getrok ken. Bij ons gaat het om één ding, bij Rome altijd om twee. Bij ons Jezus al leen, bij Rome Jezus en Maria en zo kunnen we doorgaan. Ds. Korevaar stelt de persoonlijke vraag of onze enige ver wachting voor de eeuwigheid alleen van de Heere is. Al zijn wij ons levenslang gereformeerd bepreekt, nog al te vaak zoeken we grond bij ons zelf, doch er moet maar één grond overblijven: de kruisheuvel van Golgotha. Bij zijn be zoek aan het Vaticaan had hij ook ge staan bij: de Pilatustrap en was hij ge troffen door de werkelijkheid van de mens. Doch niet het „ik zal", doch het „Hij kwam" is onze redding. Alle pracht van Rome blijkt werelds te zijn, alleen het colosseum, waar het bloed der mar telaren gevloeid heeft, daar wordt men heilig stil, daar beseft men te staan op grond waar mensen stierven, die het verwacht hebben van Jezus alleen. Zo dient ook onze verwachting te zijn, op dat wij van reizigers naar Rome, pel grim worden van God. Na de pauze vertoont ds. Korevaar een filmstrip over de St. Pieter, waar door wij een nog duidelijker beeld krij gen van de pracht van Rome. VOOR BETER fjf NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:Z328 En in het laatste geval: Welke gevol gen zal dat hebben voor de vrede, mis schien zelfs voor de wereldvrede? Het is wel opvallend dat de Russen tot heden geen enkele tegenmaatregel hebben genomen. De president van de V.S. heeft rekening gehouden met de mogelijkheid dat Rusland op zijn beurt de Amerikaanse bases in Italië en Tur kije zou blokkeren of misschien Ber lijn isoleren. Niets van dat alles is nog gebeurd. Weliswaar heeft Rusland met verontwaardiging de Amerikaanse toe lichting op de blokkade afgewezen en gedreigd dat elk Amerikaans schip dat een Russisch schip lastig valt, in de grond zal worden geboord, maar dat kunnen dreigementen zijn. Mocht het onverhoopt toch tot een treffen komen, dan bestaat de kans nog dat het conflict gelocaliseerd wordt en dat er een soortgelijke situatie ont staat als in 1950 in Korea. De zoveel ste haard van onrust in de koude oor log. De grote mogendheden beseffen na tuurlijk evengoed als wij dat een oor log, compleet met kernwapens, geen overwinnaar zal hebben en dus ook geen oplossing biedt voor de geschillen. Maar we mogen de factor van het incident niet uitsluiten, het blijft mogelijk dat een en ander hun uit de hand loopt. Daarom zullen we niet vooruit lopen op de gebeurtenissen. Tussen Scliouvsi'en en Goeree komt 6 km. lange dam. In liet Staatsblad is liet bij koninklijk besluit vastgestelde plan tot afsluiting van liet Brouwershavensegat gepubli ceerd. De dam die de twee eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee asal verbinden wordt zes kilo meter lang. De aansluiting aan de Goereese wal (bij Ouddorp) zal aansluiten op ruim 2 kilometer zuidelijk van West-Nieuw- land; op Schouwen zal de afsluitdijk lopen via de Nol bij West Repart (wes telijk van Scharendijke) in het district Noorderstrand van het voormalige wa terschap Schouwen en dan in zuide lijke richting naar de daarachter liggen de duinen. De dam wordt aangelegd op een stormvloedhoogte van 5.15 tot 5.35 meter boven N.A.P. en zal lopen in een halve S-bocht over de Kabelaarsbank en de Middelplaat. Langs de toinnen- kant wordt een bermweg aangelegda voor het verkeer. De afsluiting van het Brouwersha vense zeegat wordt na het Veerse gat en de afsluiting van het Haringvliet, de derde primaire dam in het kader van het Deltaplan. Speciaal In het opmaken van B. V. d. TEEK Telefoon 26S2 WestdQk Se SISDDELHABNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1