Plannen voor Oeita - museum PFAFF MEDEWERKERS en Politieke malaise „nkademeia' ld Dodelijk ongeval te Sommelsdijk Bekendmaking Eerste lezing Volksuniversiteit jonge hennen Het grensconflict tussen India en China pakhuisbediende „HELVOET" N.V. voor de produktie-afdelingen Aangereden bij plotseling oversteken jlanleg rijwielpad langs de duinen te Ouddorp ïeerlioten in botsing W. RIKKEN N.V. N.V. Wed. C. Kolff Zn. Algemene ledenvergadering J Dinsdag 23 oktober 1962 No. 3133 Chr. SÏREÏIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN irtikel >uws' -------------------------------------- aatselilk nieuws Vestiging te Middelburg met dependances te Zierikzee, Hellevoetsluis en Willemstad CENTRALE VEILING Middelharnis naaimachinehuis r. V. Chr. B.L.O. op Goeree en Overffakkee Adverteert in Eilanden-nieuws Rubberfabriek en Kunsistoffenindustrie Hellevoetsluis vraagt die interessant en verantwoordelijk werk kunnen doen. Ook vrouwelijke krachten bieden wij een plaats, eventueel voor halve dagen. Velen uit Uw ilaaste omgeving werken reeds jaren bij ons en waarom zoudt ook U niet hun voorbeeld volgen? Wij bieden: 5-daagse werkweek reiskosten-vergoeding prima sociale voorzieningen periodieke winstuitkeringen Kom eens praten of schrijf even een briefje. Inlichtingen en sollicitaties dagelijks van 8.30-17 uur, aan de afd. Personeels zaken, Moriaanseweg 76, Hellevoetsluis. 35e jaargang Si Ull/5 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. leeuwen- "s Dieren is dat bel 30UW, ZO" fe vraat- böog wanneer heen deze De Er wordt de laatste tijd in de politiek over vrijwel de gehele linie geklaagd over een toenemende onverschilligheid en apathie bij het volk ten opzichte van de dingen, die ons staatkundige leven betreffen. De partijen hebben grote moeite hun ledental op peil te houden. Het percentage leden ten opzichte van het kiezerskorps is te gering. De be langstelling op vergaderingen, hetzij van de kiesverenigingen of van de af delingen, hetzij op publieke bijeenkom sten is veel 'minder dan vroeger. Men interesseert zich over 't algemeen niet erg meer voor de binnenlandse politiek En met de kennis op dit gebied is het heel slecht gesteld. Onze veelgeroemde democratie, die van de veronderstelling uitgaat, dat ons volk mondig is en daar- i om recht van meespreken heeft in de richting van het beleid der overheid schiet daardoor toch wel erg te kort. i Het constateren van deze feiten brengt met zich, dat men gaat speuren zowel naar de oorzaken als naar de gevolgen van dit verschijnsel. Wat de eerste be- treft, ze zijn velerlei. Ons dunkt, dat één van de voornaamste wel daarin ge- legen ïs, dat de politieke partijen thans geen strijdpunten meer hebben, waar voor hun kiezers warm lopen. Ze heb ben geen objecten van hoge geestelijke waarde meer, waarvoor het deel van het volk, dat ze bestrijken, enthousiast i strijden wil. Dit geldt van alle partijen De Prot. Chr. groepen hebben hun vroeger élan te danken gehad aan de principiële strijd tegen het oppermach tig liberalisme, dat verslagen is en vooral aan de schoolstrijd, waarbij het ging om hoge geestelijke waarden in de opvoeding onzer kinderen. Ook deze schoolstrijd is gewonnen en in de tegen woordige verhoudingen denkt niemand er meer aan, de pacificatie op onder wijsgebied ongedaan te maken. De Rooms-Katholieken zijn tot grote macht gekomen niet alleen door hun aantal, maar vooral ook doordat ze een lange emancipatie-strijd hebben moeten voe ren om tot gelijkberechtiging te komen. Het ligt voor de hand, dat een volks groep in zo'n situatie gemakkelijk te mobiliseren is en geestdriftig meestrijdt voor dit ideaal. Wat de socialisten tse- groep is het niet anders. Toen de sociale toestanden nog droevig slecht waren en er inderdaad een arbeidersproleta riaat bestond, dat op de rand van de verpaupering leefde en ten dele zelfs in mensonwaardige omstandigheden verkeerde, was liet vanzelfsprekend, dat de socialistische doelstellingen en eisen grote weerklank vonden bij zeer velen. De strijd tegen het oude, harde en on barmhartige Icapitalisme van de 19e en het begin der 20e eeuw werd met ent housiasme gevoerd, omdat het ideaal van een betere maatschappij, waar meer sociale gerechtigheid werd beoefend, waard was ervoor te vechten. In die tijd van massavergaderingen, meetings, op tochten met rode vaandels en vlaggen, 1-meidagen etc. was het rode deel van ons volk begeesterd door een hoog ideaal. De omstandigheden zijn echter ook in dit opzicht veranderd. We leven nu in een tijd zonder werkloosheid, met be hoorlijke lonen, met ruime sociale voor zieningen, met korte werktijden, vrije zaterdag en) vakanties, met recreatie en sportbeoefening, met comfortabele wo ningen, in één woord: we leven in een z.g. welvaartsstaat. Het spreekt vanzelf dat daarvoor automatisch de betekenis van het socialisme in sterke mate is ge- devalueerd. En voor het communisme geldt dit in nog sterkere mate. Een volk dat in welvaart leeft, gevoelt geen be- hoefte zich in het communistisch avon- tuur te storten, temeer omdat men nu wel weet uit de toestanden achter het /IJzeren Gordijn, dat dit rode „paradijs" allesbehalve aanlokkelijk is voor de vrije Westeuropeaan. Deze ontwikkeling is van verstrek- kende invloed geweest op de werfkracht het medeleven en de geestdrift bij de diverse partijen. De voornaamste doelen zijn in de ogen van velen bereikt, dus is 't élan eruit. Dit verklaart voor 'n groot deel de politieke malaise, die thans al- lerwegen te constateren is. Daarom zijn de partijleiders alle thans op zoek naar nieuwe aansprekende idealen, maar zij slagen er niet in, deze te vinden. Met name onder de aanhangers van de Prot. Chr. partijen en speciaal bij de ouderen kan men dikwijls de vraag i horen stellen: waar zijn thans de be- ginselen? Vroeger kon men zo princi- Pieel de strijd aanbinden met het f el- vrij zinnige liberalisme en met de fana tieke marxistische socialisten, die naast het Kruis de rode vaan wilden planten. roen was het een lust te horen of te jiezen, hoe Kuyper en Troelstra en zo vele andere coryfaëen de degens kruis ten. Maar hoe zijn de tijden veranderd! Het is tegenwoordig alles economie en sociale problematiek, wat de politieke Klok slaat. Voorzover er nog van be- smselen gesproken wordt, zijn ze ver vaagd en door de dialectici grotendeels kapot geredeneerd. De Christelijke staat IS ook theorethisch tot een probleem ge maakt. De Christelijke staatkunde gaat steeds meer schuil achter de vele vraag stukken van de praktijk, die de massa meer interesseren dan de beginselstrijd Daarbij komt, dat de partijverhoudin gen in ons land ertoe geleid hebben, dat «let na 1945 gewoonte is geworden bij Kabinetsformaties aan te sturen op com- öinaties van rechts plus links. Wil men 'minderheidsregeringen vermijden, dan Kan dit niet anders. Maar het gevolg is, dat steeds meer met compromissen I Wordt gewerkt en dat de kiezersmassa ■'-moeilijk kan begrijpen, hoe het moge- 'yk IS, dat partijen, die vóór de stem bus samenwerken bij de propaganda elkaar heftig gaan bestrijden om daar na weer vrolijk met elkaar in zee te gaan. Op deze wijze moeten de prin cipes wel vervagen. Bovendien heeft het stelsel van de evenredige vertegen woordiging ongetwijfeld het meest eerlijke er nochtans toe geleid, dat er van echte overwinningen bij de stem bus geen sprake meer is. Hoe de partij en zich ook inspannen, er zit tegen woordig nog lioogstens een winst van een paar zetels in. De leiders schroeven zo'n uitslag dan wel kunstmatig op tot een grote triomf, maar in wezen ver andert ze weinig of niets aan de poli tieke situatie. In feite is het al jaren lang een weinig betekende schommeling Het ligt voor de hand, dat dit vrijwel gefixeerde partijensysteem niet bevor- delijk is voor de geestdrift der partij gangers. Er is echter niet alleen bij velen een zekere apathie t.o.v. de politiek te be speuren, maar ook bij niet weinigen zeer bepaald een sterke aversie. Men kan dit betreuren, maar ze is toch wel verklaar baar. Wie-het politieke bedrijf van nabij gadeslaat, ondekt dat zich daarin me nige menselijke eigenschap openbaart, die allesbehalve, verheven kan worden genoemd: hoe intens kinderachtig kun nen sprekers der oppositie ministers be kritiseren, terwijl eigen ministers in een ander kabinet, die hetzelfde doen, wor den gespaard; hoe geraffineerd wordt er dikwijls met twee maten gemeten; wat een demagogie wordt er niet be dreven om toch maar stemmen te win nen; wat een beloften worden er in verkiezingsprograms niet gedaan, waar van men tevoren weet, dat ze finan cieel onvervulbaar zijn; wat te denken van een partij, die een waslijst van verlangens publiceert, die miljarden kosten en even vrolijk daarnaast aan dringt op ingrijpende belastingverla ging! Neen, het is geen wonder dat er mensen zijn, die zich afkeren van dit weerzinwekkend bedrijf. De gevolgen van dit alles blijven niet uit. De kiezers doen hun plicht door te stemmen, maar velen zonder enig enthousiasme. Ook onder hen, die niet tot de zwevende tussengroep behoren, maar krachtens hun beginsel een vaste eigen partij hebben, heerst thans veel onbehaaglijkheid. In vrijwel alle par tijen is ontevredenheid en verdeeldheid Menigeen denkt er sterk over van partij te gaan veranderen, maar hij weet niet waarheen, want hij vindt overal dezelf de verschijnselen. In alle groeperingen zijn conservatieven en progressieven in verschillende gradaties en de samen werking tussen beide vleugels biedt ve le moeilijkheden. Het Nieuw-Guina- vraagstuk heeft ook veel deining ver oorzaakt en de kandidaatstelling voor de Kamerverkiezingen zal ook weer be zwaren kunnen opleveren. Alles bij eengenomen is de situatie, waarin de partijen verkeren niet bepaald bevre digend. En het ziet er niet naar uit, dat hierin verbetering komt. De factoren, die hierin meespelen, zijn om een uitdrukking uit de econom.ie te gebrui ken te veel van structurele aard. SOMMELSDIJK Maandagmorgen reed de 73-jarige vroegere tramconducteur E. v. d. Velde te Middelharnis zonder voldoende aan dacht aan het verkeer te schenken per fiets vanuit de dreef bij de hofstede van de landbouwer Ras, de Langeweg op. Op hetzelfde moment passeerde aldaar de heer S. Dekker uit Nieuwe Tonge, met zijn grote Ford, die sterk remde en naar links op de weg zwenkte, wat hij kon doen omdat er juist geen tegen liggers waren. Hij kon echter niet ge heel voorkomen dat hij de heer v. d. Velde aanreed, die met een bloedende hoofdwonde en een hersenschudding naar het ziekenhuis te Dirksland moest worden vervoerd. Zondagavond kwart voor zes reed de 51-jarige heer Leendert Mosselman, wonende Voorstraat 20 te Sommelsdijk per bromfiets over de Staverseweg rich ting Sommelsdijk. Onderweg begon hij te slingeren en raakte de macht over het stuur kwijt. Van .tegenovergestelde richting kwa men twee bromfietsen n.l. de 55 jarige mevrouw Luijendijk wonende te Oude Tonge die voorop reed en haar man eveneens met een bromfiets reed er achteraan. Doordat de heer Mosselman de macht over het stuur kwijtraakte botste hij tegen mevr. Luij endijk op, waardoor beiden kwamen te vallen. De heer Mos selman bekwam een ernstige schedel- basisfractuur en overleed enige ogen blikken later ter plaatse. Mevr. Luijen- dijk is met een gebroken pols en ern stige verwondingen naar het ziekenhuis te Dirksland (per ziekenauto) overge bracht. Dokter Dogterom verleende de eerste hulp. Het slachtoffer laat een gezin na met 11 kinderen, waarvan er 5' zijn gehuwd. Het jongste meisje is 9 jaar oud. De echtgenote van de heer Mosselman be vond zich in de kerk toen het ongeluk gebeurde. Het tragische ongeval heeft grote deelneming met het getroffen ge zin opgewekt. In verband met noodzakelijke werkzaamheden aan het hoog spanningsnet zal de stroomtoe voer in Achthuizen en de Lang straat op donderdag 25 oktober a.s. onderbroken worden van 's middags 12.00 tot 14.00 uur, of zo veel langer of korter de werk zaamheden zullen duren. N.V. Electriciteits Mij. „Goeree-Overflakkee" De direkteur, J. J. C. la Fleur. In het kader van de Deltawerken en passend in de plannen voor recreatieve ontwikkeling van Goeree heeft Rijks waterstaat onderhands opdracht gege ven aan Firm.a S. Bezuyen te Ouddorp tot het aanleggen van een rijwielpad vanaf „Het Plaatje" het punt waar de Haringvlietdam op het eiland aan sluit naar het z.g. drukke strand te Ouddorp. De weg zal door de duinen en direct achter de duinen lopen. In de ondergrond van het rijwielpad zal puin verwerkt worden, afkomstig van de door de Duitsers in de tweede wereldoorlog in het duingebied gebouw de bunkers. Met de-werkzaamheden is gisteren maandag reeds begonnen. De volksuniversiteit „Akadameia" te Ouddorp heeft haar eerste lezing van dit seizoen in het verenigingsgebouw gehouden. Evenals vorig jaar was er grote belangstelling en het bestuur is zeer verheugd, dat reeds deze eerste avond zo goed geslaagd is. Aanvanke lijk lag' het in de bedoeling dat deze eerste lezing zou worden verzorgd door de bekende Afrikareiziger Dr. Paul Ju- lien, maar deze werd door ziekte ver hinderd en zijn komst is naar later tijd stip verzet. Voor thans verkreeg men de medewerking van de heer en mevrouw Van Hinloopen, die een uitvoerige stu die hebben gemaakt van de staat Israël. Het werd een boeiende avond, mede vanwege de vertoning van kleurendia's. Het echtpaar schetste uitvoerig de won derbaarlijke vooruitgang, die Israël te zien geeft ondanks alle tegenwerking, die zij heeft ondervonden en nog steeds ondervindt. De heer en mevrouw Van Hinlopen namen de bekende uitspraak van het Israëlische staatshoofd Ben Goerion, ,,er gebeuren nog wel wonde ren, maar men moet er voor werken" tot motief voor hun zeer leerzame le zing. MIDDELHARNIS Beroepen. Bij de Ned. Kerk alhier is beroepen ds. H. A. van Bemmel uit Leerbroek. Gistermorgen (maandag) heeft tijdens de potdikke mist op het Haringvliet een aanvaring plaats gehad tussen de grote veerpont de „Haringvliet", die on der kapitein J. Janse in de richting Middelharnis voer en de „Grevelingen" onder kapt. J. Braber die uit tegenge stelde richting naderde. Kapitein Janse die op het radar scherm de naderende Grevelingen had waargenomen, had de Haringvliet ge stopt zodat deze stil lag toen de Gre velingen die niet met radar apparatuur is uitgerust met een flinke klap met haar steven tegen de Haringvliet stootte. Zij kreeg hierdoor flinke scha de aan de steven boven de waterspie gel, zodat er geen gevaar voor zinken bestond. De Haringvliet beliep geen schade en beide boten konden hun reis vervolgen. De Grevelingen zal ongeveer 10 da gen uit de vaart worden genomen om de schade te herstellen. HERKINGEN Herdenkingsdienst Ger. Gem. In verband met het 40-jarig bestaan der Ger. Gemeente zal a.s. donderdag 25 oktober des sav. half acht een herden- j kingsdienst worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Late pluk. Door de heer J. C. de Geus zijn voor de tweede maal aard beien geplukt, ze waren prima van smaak. STELLENDAM Benoemd. Met ingang van 1 okt. is de Roode Kruis Majoor dr. L. L. Kre- ling benoemd tot districtscommandant van het district Zuid-Hollandse eilan den, tevens commandant sub district Goeree-Overflakkee in het Gewest Z. Holland van het R.K.K. Cursus Jeugd Rode Kruis. Op maan dag 29 oktober sav. 78 uur in het Haegse Huus hoopt men weer met een nieuwe cursus van het Jeugd Rode Kruis te beginnen. Leeftijd 12 jaar. Nieuwe leden van harte welkom. Huwelijksinzegening. A.s. donder dagmiddag half drie zal ds. M. C. Ta- nis, Chr. Geref. Pred. te Barendrecht (vroeger te Middelharnis) in de Geref. Kerk het huwelijk inzegenen van dhr. A. Visser en mej. N. Klink. NIEUWE TONGE Aanvang E.H.B.O. De nieuwe cur sus van de E.H.B.O. te Nieuwe Tonge zal op donderdag 25 oktober a.s. des sav. om 7 uur in „Ons Dorpshuis" weer aanvangen. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de heren H. Brooshooft, Duivenwaardsedijk 16, tel. 302. De Jeugd E.H.B.O. zal dit jaar niet starten wegens te geringe belangstelling. Kerkdienst Ger. Gemeente. Op woensdag 24 okt. a.s. hoopt ds. Huis man van Vlaardingen voor te gaan in de Ger. Gemeente te Nieuwe Tonge om 7.30 uur nam. Vorig jaar is een studie-commissie ingesteld ter bestudering van de vesti- iging van een Deltamuseum in de pro vincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord Brabant. Naar aaiüeifling van deze studie is door het college van b. en w. van Middelburg aan de raad voorge steld met genoemde provincies samen werking te zoeken; het centrale Delta museum te Middelburg te vestigen (waarbij men de kloveniersdoelen op het oog heeft) met dépendances te Zie rikzee, Hellevoetsluis en Willemstad. Het Deltamuseum zou een algemeen beeld moeten geven van het gehele Del tagebied en een historisch overzicht tot rond 1800 van de geografische ontwik keling van het gebied, waarbij de fe- bruari-ramp 1953 en het Delta-plan een afzonderlijke plaats krijgen. De commissie vindt de omvang van het plan zó groot dat het de belangen van de drie provincies en Middelburg ver te boven gaat. Men acht het een na tionale zaak, waarom de commissie zich heeft afgevraagd, of het niet op de weg ligt van het Rijk om het museum op te richten en te beheren. De vertegen woordigers van de commissie yan de ministeries van O.K. en W. en Water staat hebben laten blijken dat op een initiatief van rijkswege niet moet wor den gerekend. De stichting zal dus een zaak moeten worden van Middelburg en van de drie genoemde provincies. De overheidsstichting is daarbij als de meest aangewezen rechtsvorm aange nomen. De commissie raadt aan gezien het veel omvattende plan om snel met het voorbereidende werk te beginnen. Financële consequenties. De financiële consequenties zijn nog moeilijk te overzien. Berekend is dat er 120.00,per jaar nodig is aan overheidssuissidie. Men gaat er van uit dat het Rijk 40.000,— betaalt en de drie provincies en Middelburg elk 20.000 gulden per jaar. Na overleg tussen de drie provincies en Middelburg zal wor den voorgesteld gezamenlijk 100.000, bijeen te brengen ter dekking van de aanloopkosten in een periode van drie jaar. Veiling van maandag 22 okt. 1962 Sla 5,50—10,20; Andijvie 15,—; To maten A 35,------37,Kassnijbonen 131,—; Rode kool 19,—; Gele savoye kool 10,Bergamotten 16,Zwijn- drechtse wijnperen 15,Conference 32,—; Brederode 10,------16,—; Triumf de Vienne 10,------35,Legipont 15, —26,—; Alicante I 130,------142,—; id. II 105,Jonathan 30,Cox Drange 36,—. Uienveiling van dinsdag 23 okt. 1962. Grove 17,50, middel 21,09—19.80; drie- lingen 25,97, picklers 25/40 24,95; idem 20/30 14,39. Aanvoer 80.000 kg. Te koop aan de leg. Slachtkippen en mesthanen steeds voorradig. Pluimveebedrijf - slachterij „DE START" JOH. VLIETLAND Telefoon (01878) 3 98 Ouddorp ï3!SsSS!SïS!S>S\Ss55Ss55S;S:5SS!S! Het grensgeschil tussen India en communistisch China is tijdens het weekend tot een ernstig militair conflict uitgegroeid. 20.000 Chinese militairen zouden langs vrijwel de gehele grens posten hebben veroverd ondanks een groot scheepse tegenactie van het Indiase leger. Foto: Indiase troepen met tul banden op de patrouille in de sneeuw op een bergtop in de buurt van de Macmahonlij. Kortemeestr. 17, Tel. 58 78 Beijgen op Zoom Gevraagd voor spoedige indiensttreding: Leeftijd 17 jaar. MIDDELHARNIS VOORSTRAAT 36 te houden D.V. op vrijdag 9 november 1962 's avonds 18.30 uur in de eetzaal van de ELEOS-school aan de Prinssesselaan te Sommelsdijk. Behandeling van de begroting voor 1963 en be stuur sverkiezing. Toegang voor donateurs. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de week van 15 tot en met 20 oktober werden in de haven geladen 2 schepen met suikerbieten voor de fabriek te Puttershoek, met een gezamenlijke inhoud van 480 ton. Aan de Galatheesehaven zijn geladen 6 schepen met bieten voor de fabriek te Dinteloord, met een totale inhoud van 956 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1