Onbewoonbaarverklariiig van diverse l(ratwonlngen Pelmachine voor garnalen Ie zesde colonne Zesjarige liep tegen ntolorrijwiel J Nieuw soort bacteriën- verstietiger gevonden Yerlicfite melkbussen Prinses Beairix opende cenfrum voor indusiriële vormgeving Gemeenieraad Ooiigensplaai Dinsdag 16 oktober 1962 No. 3131 chr. sïrèï:kblad op gereformeerde grondslag YOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN en Hervormde Gemeente-avonii Binnenkort te Brouwershaven in gebruik Zangavond te Herkingen Centrale Veiling Middelharnis Verhoging subsidie muziekvereniging Straatnaamgeving 1962.14 jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS gedactie en advertenties; Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ïel. (01870) 26 29, na 6 uur 's -avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Dat Wie geeft deze bank, el het r is. ur en endrecht -22, aan- 40—48 8;: 000 stuks. O kg, Sla 000 stuks, 52 50-5S- er IS-O»" 2500 kg. bos, Pe- OB, Prin^' kg, Kro- Rode kooi 0.000 kg. 8.000 kg. r 7500 kg. 0—2,20 c; es, Spina- Spruite» 0—48 Dl- 6 aanvoel 4 aanvoel' 25.000 kg p: 45-6 Ellisons Pippin 6» rré Hardy 3 60-65, ches 60-- -55: 40-- 60-65: 65—op: 2—46. fellicht herinneren sommige lezers jd nog dat er in de jaren vóór de seede wereldoorlog, vooral toen de leiging van Hitler steeds sterker werd ,ons land en in heel Europa druk ge- ofoken werd over de z.g. vijfde colon- Daarmee werden bedoeld do open- jfte of verkapte aanhangers van het ijtionaal-socialisme buiten Duitsland, ie men in staat achtte de vijand van linnenuit 'behulpzaam te zijn om de uden van Europa één voor één te eiweldigen. Deze benaming dankte jar ontstaan aan een bepaalde situa- tijdens de Spaanse 'burgeroorlog 1939). Toen n.l. de troepen van ranco tenslotte voor de hoofdstad IVIa- rid stonden, moet de bevelvoerende ;neraal gezegd hebben: wij rukken op et vier colonnes, maar er is ook nog n vijfde: onze aanhangers binnen de Een soortgelijke situatie is er nu eer. De dreiging komt opnieuw uit het [oosten, maar nu vanuit de Communis tische Sovjet-Unie. En deze heeft in al lelanden aan deze zijde van het IJzeren Jcovdijn, ook in Azië, Afrika en Latijns Amerika, een grotere of kleinere vijfde colonne, die bereid is het communisme Diet open armen te ontvangen en zo no- g de behulpzame hand te bieden. Sinds enige tijd gaat men echter ooit ireken van de zesde colonne. Daar mee worden al diegenen bedoeld, die zelf geen communist zijn (of nog niet), naar die door hun geestelijke instelling en propaganda de weg effenen voor de overwinning van het communisme. Het zijn de aanhangers van de z.g. derde \Kg, de pacifisten, de ontwapenaars, zij die tót dienstweigering aansporen en bezig zijn de wereld een atoom-com plex te bezorgen. Het zijn de lieden, die als gevolg van hun propaganda dapper meehelpen aan de communistische tac tiek om de in het Westen aanwezige angst en oorlogsmoeheid ten volle uit te buiten ten bate van Moskou. Het is werkelijk nodig, hierop eens de aandacht te vestigen, want hier staan ;e belangen op het spel. In een enige jaren geleden verschenen publikatie iieeft de cultuursocioloog prof, Polalc zicti sctierp gekeerd tegen wat hij het absolute pacifisme noemt. Daaronder verstaat hij de voorstanders van de leer der geweldloosheid, de ijveraars om on der geen beding, zelfs niet tot zelfver dediging, te vechten, de Icampioenen van de onmiddellijke en eenzijdige af schaffing niet alleen van de kernwa pens, maar van alle bewapening. Hij meent, dat deze stroming alle mogelijke gevaren oproept, ook het oorlogsgevaar, dat het juist wil uitbannen. En hij wijst er terecht op, dat de les van Chamber lains pacifisme, dat Hitler regelrecht tot zijn eerste oorlogsdaden provoceerde, is vergeten of verdrongen. Volgens llem is het klaar en duidelijk, dat militaire ont manteling in deze wereld de weg opent tot agressie en oorlog aantrekt in plaats van tegenhoudt, even zeker als water van boven naar beneden stroomt. Zulk een zachtaardig, volstrekt pacifisme zou het zich over een deel van de wereld en dat is dan uiteraard 'het Westen, want in de communistische landen krijgt het niet de minste kans het doodvonnis van ontelbare medemensen betekenen. Het zal onze lezers niet verwonderen, dat wij het van harte eens zijn met deze beschouwingen. Het is 'heel eenvoudig om tegen bewapening te zijn, het lijkt erg christelijk en humaan om tegen de atoombom en tegen het gebruik van ge weld te zijn in de internationale ver houdingen. Dat spreekt tenslotte ook Mg ieder weldenkend mens aan. Wie 'S er nu niet vóór vrede, vóór afschaf fing der bewapening, voor vernietiging wn alle atoom- en waterstofbommen? Maar een andere vraag is, welke de eonsequenties daarvan zijn. Het gaat nierbij niet om allerlei edele gevoelens, raaar om de feitelijke gevolgen ervan. En deze zijn in alle nuchterheid realiter deze: het communisme van de Sovjet unie zal nimmer ontwapenen, evenmin «s het nog fanatieker communisme van Kood-China. Integendeel, het heeft nog altijd de wereldrevolutie in zijn banie ren geschreven en het zal deze, indien het de kans krijgt zo nodig met wapen geweld doorvoeren. Laat niemand zo naïef en goedgelovig zijn te menen, dat missen en Chinezen een eventueel Wes ters voorbeeld van algehele ontwape- i|ng zouden navolgen. Er ware nog nimmer in Moskou en Peking een zo in tense juichkreet aangeheven als op die «ag, want dan werd de hele vrije we reld hen op een presenteerblaadje aan- P^°'^en! En de communistische macbt- nebbers zouden heel spoedig een dank bar gebruik maken van de onnozelheid oer Westerlingen. De schapen zouden «oor de wolven gauw verslonden zijn. conclusie: de consequentie van het pa- unsme en van de activiteiten van de «süe colonne is onder de huidige machtsverhoudingen alleen maar com munistische slavernij. ir7w°i tweede wereldoorlog was er 'yeaerland ook een sterke pacifisti- '™f beweging. De anti-militaristen lie pen met een gebroken geweertje en "eus met alleen de S.D.A.P.'ers, ook de '"Ji democraten van IVtarohant, Oud van Embden en de chr. democraten. *^ren predikanten, die oefeningen don n luchtbescherming saboteerden "Z ?'ie lampen te laten -branden bij ^erauisteringsproeven en alle gordijnen ^openen! IVtaar toen de dreiging groter Zlv.' S™S™ deze partijen vóór de oor logsbei slotte 'groting stemmen en ze waren ten- ia„,-."w^t blij, dat Amerika en Enge- hn 1 bleken samen met Rus- °- i^et Hitlerrijk te verpletteren. Ware dit niet gebeurd, dan zouden alle Nederlanders 'behalve de N.S.B, ers naar Polen zijn gedeporteerd en de Duitsers hadden zich aan de Noord zee gevestigd. En dacht men soms, dat het nu anders zou gaan? We zouden al leen nog wat verder weg n.l. in Se- berië terechtkomen. IVlaar zelfs al zou men de in slavernij gebrachte volken op hun grondgebied laten, welk lot zou hun beschoren zijn? Vraag het aan de Litauers en de Letten, de Hongaren en de Oost-Duitsers. Zegt het niets, dat zelfs na het oprichten van de Berlijnse muur nog 12.000 mensen het risico van hun leven namen orfi -naar 'het Westen te vluchten? Wie iets gehoord, gelezen en gezien heeft van het communistische systeem in de praktijk, die weigert ra dicaal om in zulk een maatschappij te leven. En daarom is het zo onverant woordelijk van de pacifisten, dat ze wel de gruwelen van de nucleaire wapens in den brede uitstallen, maar over de consequenties van de afschaffing, n.l. de gruwelen van de communistische terreur, hoort men ze niet. Wie de be wapening radicaal afwijst, moet de ge volgen aanvaarden: geestelij.k en fysiek ondergaan in de hersenspoelingen van het communisme. Lenin reeds speculeerde erop om door het exploiteren van de oorlogsmoeheid der volkeren de wereld te veroveren en te onderwerpen, d.w.z. alle volken te maken tot slaven van het communisti sche systeem. Vroeger zei men altijd lie ver dood dan slaaf, doch nu is de leus der pacifisten: het is beter slaaf te zijn dan dood. Dat deze mentaliteit de grote kans betel<:ent voor iVIoskou is duidelijk. De hele rode tactiek en strategie is ge richt op de uitbuiting van de vrees voor oorlog' en de angst voor de atoombom. De communist kent deze mentaliteit niet want hij denkt en voelt in categorieën van geweld. IVlaar de westerse mens, voor wie vooral nu de welvaart en de rust het 'hoogste goed zijn, is bereid desnoods ten koste van alles de vrede te kopen. Hij is daarom steeds tot com promissen bereid. En daarom ook vindt de politiek van militaire afdreiging en intimidatie bij hem een ideale voedings bodem: zie Laos en Nieuw-Guinea. Thans .beschikt het Westen over een formidabele kernmacht en het is deze, die Moskou en Pelting in toom houdt. IVlaar wanneer de communisten het zo ver konden krijgen, dat wij besloten de nucleaire wapens miet te gebruiken, dan ware het Westen verlamd en weerloos. En nu hebben de Russen ihier in het Westen een krachtige steun aan die zes de colonne, aan die derde-weggers en weg-met-onzers, die bewust of onbewust bedoeld of onbedoeld, het permanente offensief uit het Oosten bevorderen en onze stelling van binnenuit ondermijnen. Wij waarschuwen daarom andermaal tegen de propaganda van de P.S.P., waaraan heus niet alleen socialisten ten prooi vallen. Vooral de Hervormde Kerk is er sterk door geïnfecteerd. Het week blad „Hervormd Nederland" schrijft steeds in deze richting. Wellicht komt het mede daardoor, dat er vrijwel geen Hervormde legerpredikanten meer zijn te krijgen. Het blad vergiftigt de hele protesten van vooraanstaande Her vormden gaat de redactie „unverfroren" door, Ze beseft blijkbaar niet gevan gen als ze zit in haar dialectiek dat ze niet alleen de vrije staat, maar ook de vrije kerk door ihaar ondermijnende activiteit aan een dodelijk gevaar bloot stelt. Dat dit type christenen meemar- cheert in de zesde colonne, is wel heel droevig. SOMMELSDIJK Woensdag 17 oktober, des avonds 7.30 uur is in Vita Nova een gemeente- avond belegd, waar ds. L. Blok van i Ridderkerk hoopt te spreken over zijn 1 reis naar Israël toegelicht met dia's. Het belooft een mooie avond te wor den. DIRKSLAND Bedankt. Ds. P. Blok alhier heeft voor het beroep naar Barneveld be dankt. Ds. Blok heeft intussen weer een beroep ontvangen van de Geref. Gemeente te Zaandam. Geslaagd. Voor verpleegster diploma A. slaagden in het gecombineerd Van Weel en Betlaesda Ziekenhuis de dames i A. Grootenboer te Melissant; A. v. d. Nieuwendijk te Middelharnis en J. A. van Oostende te Ooltgensplaat. Jubileum fa. Braber. Op donderdag 18 oktober a.s. zal het 50 jarig bestaan worden gevierd van het manufacturen- j en confectiebedrijf fa. H. Bra'ber aan de Winterstraat. Des middags wordt er receptie gehouden in Hotel van Haren aan de Voorstraat alhier. Men zie de advertentie voor de jubileum-attractie. I i HERKINGEN I Havenverkeer. Vanuit de haven zijn 1 j.l. week vertrokken 4 schepen met I suikerbieten met bestemming Dintel- j oord en Puttershoek. I Ongeval. Het zoontje van A Melis- sant kwam van een landbouwwagen te i vallen waarbij: hij een liersenschudding opliep en schaafwonden aan het hoofd. Doktershulp moest worden ingeroepen. Benoemd. De heer J. G. Bijl hoofd der Herv. school is met ingang van 15 januari 1963 benoemd als leeraar aan een chr. Technische school te Gouda. OUDDORP Aanwinst voor; de vloot. Een 230 pk. Cummins Dieselmotor werd door ma chinefabriek P. Maaskant en zonen te Bruinisse ingebouwd in de kotter Oud- dorp 2 van schipper M. Tanis. Een hulpmotor 2 cyl. Lister werd te vens in 'het schip aangebraclit, terwijl 2 Stork lenspompen met een vermogen van 25 ton per uur tot de uitrusting van dit fraaie vissersschip behoren, die eveneens werd aangebracht. Het schip is voorzien van kimkoeling en door dit alles is het geworden het mooiste en best uitgeruste schip van de Oud- dorpper vloot, die op garnalen en platvis vist. Eerste tulpen gepoot. Door de firma Mastenbroek van Sommelsdijk zijn op het land van de heer E. Grinwis Dijk stelweg 28, de eerste tulpen gepoot. E.H.B.O. Gaarne hadden wij nog enige nieuwe leden voor de cursus E.H. B.C. Aanmelding vrijdagavond 8 uur in het verenigingsgebouw. NIEUWE TONGE Burg. Stand. Overleden: Maatje van Noord, echtgenote van Hendrik Corne lls Bakker, oud 75 jaar. Reeds jaren is men bezig met het ex perimenteren om garnalen met de ma chine te pellen en daarmee het hand werk te vervangen. Wij herinneren aan de machine van de heer Koese te Stel- lendam, die op zijn uitvindinig octrooi had aangevraagd, maar nooit een pel machine in de handel bracht. Eenvou dig is het dus niet. Nu blijkt men zo ver te zijn, dat zeer binnenkort bij de gar- nalenhandel C. Jansen te Brouwers haven een apparaat zal worden be proefd, waarmee het pellen geheel ma chinaal kan geschieden. In een fabriek te Hengelo is een idee uitgewerkt met z.g. mechanische vin gers, waarmee alle soorten garnalen in diverse maten kunnen worden gepeld. Er bestond reeds een machine voor het pellen van grote garnalen, met deze vinding kunnen zowel kleinere als gro tere garnalen worden gepeld. De machine is IV» meter lang, circa 25 cm. breed en wordt gedreven door een electro-motor. De garnalen lopen over nylonbandjes de machine in; de pelcapaciteit bedraagt slechts één gar naal per seconde, wat ongeveer gelijk staat met het .werk van een gerouti neerde peller of petster. Dit lijkt wei nig maar 'het grote voordeel is dat de machine desnoods dag en nacht kan doorgaan. Ook de kwaliteit van de gar nalen gaat er op vooruit en het is veel hygiënischer, omdat ze niet meer met de hand behoeven te worden aangeraakt. Wanneer de machine voldoet, zal deze in het bedrijf van de fa. Jansen te Delfzijl waar men met een groot aantal pellers werkt in gebruik wor den gesteld. De hier genoemde vinding is niet de enige, in Duitsland is er ook eeni derge lijk apparaat in gebruik en ergens in Nederland is men er eveneens aan het dokteren. In gesprek met een garnalenhande- laar te Stellendam was men van mening' dat er op de duur wel iets goeds uit geboren zal worden en binnen twee a drie jaar de pelmachine het handwerk totaal zal vervangen. De zangavond die op vrijdag 12 okt. j.l. in de Herv. Kerk te Herkingen werd gehouden, bracht de 'belangstellenden een afwisselend programma van zang en orgel. Allereerst werd samen gezongen Ps. 95 vers 1 en 2, waarna de plaatselijke predikant ds. Wiegeraad enkele verzen voorlas uit dezelfde Psalm en voorging in gebed. In een kort openingswoord stelde spreker de vraag of er nog wel gezon gen kan worden in deze onzekere en bange tijd, waarin de mens aan alle kanten bedreigd wordt. Alleen als we met de dichter van Ps. 95 in God de vastheid, de rotssteen des leven gevonden hebben, kan er ge zongen worden ter ere Gods, aldus ds. Wiegeraad. De samenzang stond onder leiding van de organist A. Dorst. Het koor „Jubilate Deo" uit Middel harnis met als dirigent de heer Gerrit Zoon vertolkte op treffende wijze en kele psalmen en geestelijke liederen. De heer J. Stolk speelde enkele or gel soli van J. S. Bach in een bewer king van Feike Asma. De aanwezigen mochten, zich verheu gen in een klankrijke pirogramma dat ten gehore werd gebrac'nt! NIEUWE TONGE Onderscheiding. Te Breda is zater dagavond tijdens een bindingsavond van het personeel van het Korps Lucht- wachtdienst aan onze plaatsgenoot de heer J. Drooger Azn., Weistraat 23, vanwege Hare Majesteit de Konigin, de Vrijwilligersmedaille uitgereikt voor de wijze waarop hij gedurende tien ja ren zijn verplichtingen als vrijwilli ger is nagekomen bij dit korps. Damuitslagen D.I.D. H. KievietJ. de Jong 0—2; J. Kievit—A. Holster 0—2, G. Knöps—J. Klapmuts 2—0; W. Vos— H. Knöps 2—0; J. A. Dekker—G. van Alphen 2—0; M. Knöps—C. Klapmuts 2—0. OOLTGENSPLAAT Met schedelbasisiractuur naar ziekenhuis Bij het oversteken van de straat liep de zes-j arige Eli Bom H.Jzn., wonende Voorstraat 4, maandagmorgen om streeks kwart voor twaalf tegen een motorrijwiel bestuurd door de heer D. TroostPzn., die uit tegenover gestelde richting kwam en rechts van de straat reed. De kleine werd niet overreden maar kreeg een duw waardoor hij met zijn hofd tegen het trottoir viel, en daarbij een schedelbasisiractuur op liep. Mevr. dr. Kramers-van den Dorpe veiieende de eerste hulp waarbij zij door leden van de E.H.B.O. werd geas sisteerd. Het ventje werd direct naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Het onge luk gebeurde aan het Weespad voor de woning van de heer P. v. d. Wende. Eli kwam juist uit school. De heer Troost, die langzaam reed, heeft nog getracht het ventje te ontwijken wat hem evenwel niet gelukte. Kerkdienst Geref. Gemeente. Vrij dag 19 oktober a.s. 's avonds 7 uur zal in het kerltgebouw van de Geref. Ge meente voorgaan ds. P. Blok te Dirks land (voorbereiding H.A.) STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbreugst koUekte. Opbrengst kol- lekte ten bate van de kankerbestrijding 374,40. De kollekte ten bate van de reklasse- iliig zal worden gehouden in de week van 15—19 oktober 1962. Ledenvergadering. A.s. vrijdag zal in de turnzaal de jaarlijkse ledenvergade ring van de Gymvereniging Doto wor den gehouden. Aanvang 20.45 uur. Al le leden van 16 jaar en ouder worden verwacht. Opening nieuwe winkel. A.s. woens dagmiddag te 3 uur zal de gemoderni seerde winkel van bakker A. C. Kop penaal Nieuwstraat 7 officieel worden geopend. Tevens wordt het feit her dacht als dat deze zaak dan haar 65- jarig bestaan heeft. Door Dr. T. P. Pirone, Professor in de plantenziektenkunde aan de Universi teit van Louisiana, en Dr. F. Malekza- deh uit Iran is uit bloemkoolzaad een stof afgeschieden die de ontwikkeling van 'bacteriën tegengaat. Deze ontdek king kan misschien een 'nieuw middel aan de hand doen bij de bestrijding van ■bacteriën bij plant en mens. De beide onderzoekers kwamen tot hun ontdekking toen zij proeven namen met bactericiden voor de behandeling van plantezaden. Bij bloemkoolzaad 'bleek hun, dat in de agar-agar cul tures de vermeerdering der bacteriën sterk geremd werd. Het ibest kwam dit tot uiting bij zaad dat zijn kiemkracht verloren had en dan een lichtgele sub stantie afscheidt. Bij latere proeven bleek dat deze stof werkzaam is bij een aantal 'bacteriën die ziekten bij planten en mensen ver oorzaken. ---------O--------- Nu het verkeer, vooral ook het gemo toriseerde verkeer, in ons land steeds drukker gaat worden en ook de binnen- "wegen hoe langer hoe meer gebruikt "worden, kunnen langs de rijweg ge plaatste melkbussen gevaar gaan op leveren. Vooral op de donkere dagen kunnen de bussen n.l. moeilijk wor den onderscheiden, aldus „Veevoeding". Teneinde de melkbussen beter zicht baar te maken zijn er thans in ons lan iichtreflecterende cijfers in de handel die van een zelfplakkende lijmlaag zijn voorzien en daardoor zijn 'bestand te gen olie, zuren, hoge temperaturen, wa ter en stoom. Zij kunnen derhalve ook op bussen die dagelijks in een spoel- machine worden schoongemaakt, wor den gebruikt. De cijfers worden in ons land in 2 maten geleverd n.l. voor bus sen 35 mm en voor deksels 25 mm. Veiling van maandag 15 oktober 1962 Sla 10.------11.90; Tomaten A 25.------ 35.~; id. C 25.Groene Savoye 17,—; Andijvie 17.------24.—; Bloemkool 14.------ 34.—; Rode kool 18.—; Gele savoye 16.— —18.—; Triumph de Vienne 31.------32,— Alicante I 142.------144.—; id. II 105.—; Cox Orange 42,Conference 33, St. Remy 18,Zwijndr. wijnperen 21, Een moment tijdens de opening van het centrum voor industriële vormge ving door H.K^H. Prinses Beatrix. De Prinses tijdens de rondgang gefoto grafeerd bij een modern theeservies. Maandagavond is te Ooltgensplaat de gemeenteraad bijeengekomen tot af handeling van een groot aantal voor stellen w.o. de gemeentebegroting 1963 Hiermee heeft Ooltgensplaat de pri meur. Het liep alles vlot van stapel; de zitting begon te 7 uur en omstreeks half tien was alles afgewerkt. We geven hier alvast verslag van het eerste deel van de vergadering. Alle leden waren aanwezig. Na ope ning met gebed door de voorzitter bur gemeester Van der Harst werden de notulen yastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde kwam een voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de wonin gen Kerksingel 36a en 36b; Galathese- weg 16, 18 en 20; Langstraat 52 en Mo lendijk 39b en 39c. Deze zijn in zeer slechte staat. De eigenaar L. Dorsman had hierover een beroepschrift inge diend bij de raad om dit voorstel in te trekken. De voorz. lichtte toe, dat er voor adressant altijd nog mogelijkheid be staat om te reclameren. Het stuk wei'd aangehouden. De heer Leijdens betreurde het dat er geen overleg gepleegd is met de eigenaar, dan had z.i. een dergelijk ver zoekschrift achterwege kunnen blijven. De heer v. d. Vliet zei dat de v^o- ningen zeer slecht waren en nodig dienden vervangen te worden. Andere heren wilden bij onbewoonbaarverkla ring vlugge ontruiming. De heer Leij dens was het eens dat deze krotten moesten opgeruimd, maar wilde toch de beleefdheid in acht nemen om de eigenaar er te voren van te verwitti gen. De voorz. antwoordde dat het wets voorschrift luidt, dat de gemeenten er niets aan kunnen doen. Volkshuisves ting en Bouwnijverheid beslissen er in feite over; het gemeentebestuur heeft er dan nog zijn fiat aan te geven. Wat spoedige ontruiming betreft is dit niet altijd mogelijk; meestal wordt de ter mijn één jaar of langer verlengd. Het voorstel werd daarna aanvaard. Winkels dinsdagmiddags gesloten Wijziging verordening winkelslui tingswet, houdende de winkels op dins dag na 13 uur in de dorpskom te slui ten. Dit geldt ook voor Achthuizen maar niet voor de Langstraat omdat beide winkeliers aldaar er geen prijs op stellen. De heer Hokke wilde de Langstraat er tegelijk bij nemen, maar dhr. Leij dens vond het prijzenswaard dat er met de mening van de winkeliers reke ning is gehouden. De heer Moerenhout vond het niet democratisch om de mensen te dwin gen, liij en de heer v. d. Vliet wilde voor de Langstraat toch ook een ver plichte sluiting invoeren. De voorz. zei dat b. en w. de winke liers vrij wilden laten in deze dwin gende regeling; zou er het storend wor den kan het gecorrigeerd worden met inschakeling van de Kamer van Koop handel. Het werd daarna goedgevon den. Aan de muziekvereniging U.D.I. is sinds 1956 een jaarlijkse subsidie ver strekt groot 300,In verband met de gestegen onkosten verzoekt deze vei-eniging het bedrag te verhogen tot 750,B. en w. achten een verhoging wel verantwoord, waarom voorgesteld werd met ingang van 1963 een jaarl. subsidie te verstrekken groot 500, en een toeslag van 10"/o op de door eigen activiteiten verkregen inkomsten (be halve contributie-opbrengst) tot een maximum van 250,per jaar. Hier mee ging de raad accoord. Eveneens werd goedgevonden aan de Stichting Nederlands Astma fonds een sympathie-bijdrage beschikbaar te stel len van 25,en aan de Stichting algemene en individuele blindenbelan- gen een subsidie van 20,per jaar. Ook keurde de raad goed zich aan te sluiten bij de streelvcommissie voor vreemdelingenverkeer en daarvoor een eenmalig bedrag van 0,15 per inwo ner te voteren als startbedrag en te beginnen 1963 een jaarlijkse bijdrage van 5 et. per inwoner. Nu er in het uitbreidingsplan „Dorp- West" inmiddels enkele straten zijn aangelegd, dienen hieraan benamingen te worden gegeven. Voorgesteld en goed gevonden werden de volgende namen: a. de straat in het verlengde van de Pieter Biggestraat eveneens „Pieter Biggestraat"; b. de op de sub a genoemde straat aansluitende straat „van Weelstraat" (Dit i.v.m. de door de fam. van Weel destijds geschonken grond, voor de bouw van de in de onmiddellijke na bijheid van deze straat staande kleu terschool. c. de evenwijdig met de Langeweg lo pende straat: „Ii'enestraat"; d. de in de nabije toekomst in ge noemd plan nog aan te leggen straten „Margrietstraat" en „Marijkestraat". (Zie vervolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1