UITTOCHT DER POLITICI Fabrieksinstallatie aan Hoek van St. Jacob voor bitumenmengsel Grevelingendam Strafzaak over aan randing te Ouddorp Meditaüe Niet beschamende hoop F?:C. KORTEWEG gZOON BERNARD ZN. Ontslagzaak Van der Putten voor Centrale Raad van teroep Vrijdag 12 oktober 1962 No. 3130 Chr. STRÉEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VOOR BETER Ia' Vijftigjarig juliileum Voor platen en platenspelers Fruitmanden en Fruitbakjes „*5öe ^ruitcentrale" Alleen 't beste... genoeg! S^'^%. Binnenvering Schuimrubber Ooitgensplaat PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 17 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 2,15 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wanneer de partijen in de Tweede jamer geen voortijdige crisis veroorza ken en daarvoor schijnt weinig aan leiding dan zullen er in mei 1963 .■■eer periodieke verkiezingen plaats i'oben voor dit meest invloedrijke deel i-an ons parlement. De huidige Tweede iiainer is dus aan haar laatste zittings- iaar begonnen en ditzelfde geldt voor jet kabinet-De Quay. Dit brengt met zich mee, dat de poli- Ijeke partijen en speciaal hun besturen ,eeds allerlei activiteiten gaan ont- (ïililcelen. Deze hebben vooral betrek king op de samenstelling van de kan didatenlijsten. Uit allerlei mededelingen blijlst, dat er grote veranderingen zullen komen, zowel in de samenstelling van Je Kamer als in het nieuwe kabinet, op welke grondslag dit ook zal zijn ge vormd. De Kamervoorzitter Dr. Kortenhorst jieeft in zijn rede ter aanvaarding van lijn voorzitterschap voor deze zitting, welke rede tevens zijn zwanenzang was, daar hij zich wegens gevorderde leef tijd niet meer herkiesbaar stelt, erop gewezen, dat er een wel zeer ingrijpen de wijziging zal komen in de leiding der fracties. Gedeeltelijk is die er trouwens al. Ds. Zandt, de leider van de S.G. tractie, is overleden en vervangen door Ir. Van Dis. Ds. Van der Veen, voorzit ter van de P.S.P.-fractie, is eveneens overleden en opgevolgd door dhr. Lank- liorst. Prof. Romme moest om gezond- lieidsredenen de Kamer verlaten en is tijdelijk vervangen door Dr. de Kort, voor wie de K.V.P. echter straks een ander zal moeten kiezen. Mr. Burger treeft onlangs vrijwillig bedankt als Kamerlid en zijn functie is overgeno men door Prof. Vondeling. Dr. Tilanus de leider der C.H.U.-fractie en Prof. Oud van de V.V.D. zullen zich wegens lioge leeftijd de eerste is 78 en de laatste 76 jaar niet meer herkies baar stellen, zodat ook deze fracties een nieuwe leiding krijgen. Daarbij komt, dat ook een flink aan tal andere kamerleden vrijwillig we gens gevorderde leeftijd afscheid gaat nemen. We noemden reeds de voorzitter Dr. Kortenhorst, maar ook de heren Welter, Ritmeester, Van Leeuwen, Schmal, De Ruiter e.a. keren niet te rug. Mr. Roosjen van de A.R.P., die 69 is, wil zioh wel weer beschikbaar stel len, maar de partijleiding vindt hem blijkbaar te oud. Naar het zich laat aan zien, zal dit wel tot verwikkelingen aanleiding geven, evenals drie jaar ge leden het elimineren van Ds. Fokkema. Bovendien schijnt men steeds meer in verschillende partijen, met name de P. v.d.A. de K.V.P. en de A.R.P. leeftijds grenzen te gaan stellen, waarbij 65 jaar zo ongeveer de limiet is. Dit alles zal leiden tot grote veranderingen in de be zetting van de nieuwe Kamer. Wie het parlementaire leven uit de verte of van dichtbij jarenlang heeft gadegeslagen is zo langzamerhand tot de conclusie gekomen, dat het thans in een toestand van malaise verkeert. Pro minente figuren zijn er vrijwel niet meer en de laatste verdwijnen straks. Vergeleken bij vroegere tijden, toen mannen als Thorbecke, Kuyper, Troel- stra, Lohman, Nolens en Schaepman ka merlid waren of zelfs nog in de tijd van Drees, Romme en Schouten is er nu een ernstige devaluatie ontstaan. Wanneer straks ook Oud en Tilanus uit vallen, is d^ gehele oude garde verdwe nen. Dit zou zo erg niet zijn, maar waar zijn hun gelijkwaardige opvolgers? Dr. Bruins Slot was een groot man in de illegaliteit, maar hij is geen leidersfi guur in de politiek. En minister Zijlstra voelt zichzelf helemaal geen „homo po liticus", ander zou deze briljante eco noom en vlotte spreker de aangewezen leider der A.R. fractie kunnen worden. Onder de C.H. Kamerleden zouden we seen man kunnen aanwijzen, die van zijn schouderen en opwaarts hoger is dan zijn collega's. Als fractieleider lijkt ons Mr. Beernink zeer beslist nog het meest geschikt. De K.V.P. beschikt over ongeveer 50 man, maar onder deze gro te groep zit niemand van het formaat ran Romme, zelfs niet bij benadering. Het is een fractie met vrijwel uitslui tend specialisten. Bij de V.V.D. wordt minister Toxopeus waarschijnlijk de lei dende figuur, maar we zien in hem be slist geen politicus, die Oud behoorlijk fen vervangen. De P.v.d.A. beschuit over meer al-round-figuren, maar een ■nan, die qua politicus, redenaar, popu lariteit etc. figuren als Troelstra, Albar- tla en Drees zelfs maar benadert, heeft ^e ook niet. Wat vooral opvalt als men tie debatten bijwoont, is het gebrek aan 2»ede redenaars bij vrijwel alle par tijen. Mr. Burger was alleen weispre tend als hij een felle filippica tegen het Kabinet kon afsteken. Dr. Bruins Slot ■eest alles van zijn papier. Tilanus is een vlot spreker, maar hij wordt te oud en heeft last van toenemende doofheid, ^e beste redenaars waren Romme en Oud, die niet aan hun papier vastzaten. Van het vernieuwde parlement heb ben we in dit opzicht weinig verwach- 'iig.. Het ziet er niet naar uit, dat nieu we prominenten er deel van zullen uit- "laken. Prof. Zijlstra wil geen kamer lid worden, drs. De Pous, een zeer knap "^■H. econoom, moest nog promoveren öi schijnt liever professor te zijn. Mr. Cals van de K.V.P. zal wel in de Kamer *omen, maar hij wordt gedoodverfd als ^ekomstig minister-president. Minister 'korthals (V.V.D.) ambieert geen Ka- ■ferzetel. En zo kan men doorgaan. Bui- *n de politici in functie schijnt er ook „En de hoop beschaamt niet" (Rom. 5 5) Terecht wordt de Heilige Geest ge noemd de werkmeester van het geloof. En dan betreft dat het waarzaligmakend geloof, welke onderscheiden is van het tijdgeloof, van het historisch geloof en van het wondergeloof. Het geloof Is een gave Gods en sluit alles als verdienen de oorzaak van 's mensen zijde uit. En kele vruchten, van 't geloof tekende Paulus duidelijk in het vijfde hoofdstuk in de brief aan de Romeinen, n.l. deze: Vrede bij God. Lijdzaamheid en hoop. Deze hoop nu is onderscheiden, in zijn kracht en waarde van de algemene Iroop die Adams nakroost nog gelaten werd onder de bedeling van algemene ge nade. Wanneer de Heere dan ook deze intrekt, zinkt de mens in de wanhoop weg. Zo ziet u Ezau wegzinken. Hij -zocht een plaats des berouws met tranen en hij vond ze niet. En Judas: ik heb ver raden onschuldig bloed; toch met Je zus geleefd, met Jezus gewandeld, hoop gekoesterd en afgevallen! Wanhoop! De hoop van Gods Kerk is ook on derscheiden van de ijdele hoop. De ijde le hoop door velen gekoesterd, zie de dwaze maagden! Zij hadden toch lam pen Zij gingen toch samen de bruidegom tegemoet? Zij werden toch ook wakker toen het geroep kwam: de Bruidegom komt? De hoop bleek ijdel toen op de deur werd geklopt, doe ons open! IJdele hoop is toch het beeld van het geen Christus leert in de gelijkenis van de dwaze bouwer. Ook deze had zijn huis gebouwd, totdat de storm kwam en het fundament ongenoegzaam bleek. De hoop van Gods Kerk is anders. Zij beschaamt niet. De vaste hoop is een genade gift Gods. Zij is geen vrucht van onze akker, geen vrucht van on ze godsdienst maar een vrucht Gods. Deze hoop is als een anker der ziel wel ke zeker en vast is, gegrond in Chris tus arbeid. Deze hoop kan de stormen doorstaan, en in de strijd van het le ven is het een trouwe metgezel. Gods Kerk is een strijdende Kerk. Die door het woeden der baren heen wordt ge leid. De hoop komt dan in zijn kracht openbaar. Ze wordt immers geoefend in de zielservaringen van het hart. Hoor Paulus het verklaren. Wij roemen ook in de verdrukking, wetende dat de verdrukking lijdzaamheid werkt en de lijdzaamheid bevinding en de be vinding hoop. Hoort u het? De hoop wordt geoefend in de weg van bevin ding of zielservaring. Hoe is het leven van Job tot een getuigenis hiervan. Langs louterende wegen triumfeert de hoop: Ik weet mijn verlosser leeft, en Hij zal ten laatste over het stof op staan. De hoop wordt geoefend. Zie het leven van David, hoe gedrukt dat zijn leven ook werd, de hoop beschaamd niet. Al moest hij getuigen: ik was ver stomd door stilzwijgen, ik zweeg van het goede. Maar toch is de hoop ge bleven. En nu Heere wat verwacht ik, mijn hoop, die is op U. Daarom zong de kerk van de Oude dag: Hoopt op de Heer Gij vromen Is Israël in nood Er zal verlossing komen. De hoop beschaamt niet. De hoop die roemt, zo schreef Paulus. Ze roemt in de heerlijkheid Gods. Deze hoop reikt tot over de Jordaan heen. In hope za lig, zo wordt het geoefend. Zo hoopt zijn moede, matte, gelouterd, vertrapte erfenis op aarde. De hoop beschaamt niet. Ze mist niet, ze bedriegt niet. In i tegenstelling van hoop der spinnekop- pen, die hopen op 't web dat uit eigen ingewand gesponnen wordt, hoopt Gods kerk op de onveranderlijke vol maakte toezegging Gods in Christus. En ze kunnen terwijl de golven en de ba ren over het leven spoelen zingen: In de grootste smarten Blijven onze harten In den Heer gerust. 'k Zal hem nooit vergeten, Hem mijn helper heten, Al mijn hoop en lust. Dirksland. Ds. P. Blok. weinig ambitie te zijn bij eersterangs- figuren om in de politiek te gaan. Ook het ministersambt schijnt niet erg aantrekkelijk meer te zijn. Luns, Cals, Visser, Beerman, De Quay, Zijl stra, Van Aartsen hebben er geen zin meer in. De heren Luns en Cals vinden dat ze na zo lang minister te zijn ge weest eens moeten uitrusten. De heer Visser heeft zoveel critiek ondervonden dat hij geen kans meer krijgt. Mr. Beer man is liever advocaat in Rotterdam. Mr. Van Aartsen heeft vermoedelijk te genzin erin gekregen nadat hij door zijn eigen A.R. fractie in moeilijkheden was gebracht. En Prof. De Quay zal er ook schoon genoeg van hebben na alle kri tiek, die hij kreeg. Hij is bovendien een man, die veel te goed is voor de politiek. Het lijkt er dus wel wat op, dat straks de Nederlandse politiek gevoerd zal moeten worden door nieuwelingen, in elk geval door tweederangsfiguren, zo wel in de Kamer als in het Kabinet. Wat de Regering betreft, in 1959 is al ge bleken, dat het zeer moeilijk was, mi nisters aan te trekken. Prof. De Quay heeft toen 50 personen moeten vragen om een team bij elkaar te krijgen. Te verwonderen is dit niet. Iemand, die als minister gaat optreden, moet wel zeer deskundig zijn op zijn terrein, an ders loopt hij dagelijks aan de leiband van zijn ambtenaren en wordt hij ver pletterd onder de kritiek. We hebben dit gezien met de mislukte minister Van Rooy.. Maar al is hij bekwaam, dan blijft het nog een ondankbaar werk. In en buiten de kamers staat hij bloot aan onbarmhartige kritiek, die heel dikwijls schromelijk onbillijk is. Men denke slechts aan de ministers Luns, Visser, Van Aartsen, De Quay en Beerman. Wie zich aan dat ambt waagt, moet over een olifantentouid beschikken. Wij geloven, dat de grote politieke partijen de één meer, de ander min der beslist wel uit eigen kring minis- teriabele figuren kunnen opbrengen in voldoende aantal. Maar er is te weinig ambitie voor. Dat zit niet alleen in de zware psydhische belasting, die dit ambt meebrengt en de te verwachten publie ke kritiek, maar ook in de ongewisheid van de positie. Vandaag is men minister en morgen wordt men weggestemd, al leen of in m-assa! Het ministersambt is dus in alle opzichten allesbehalve een sinecure en het is geen wonder, dat er onder degenen, die er de bekwaamheid voor bezitten, weinig animo voor is. Het lijkt ons ook niet onmogelijk, dat hierin nog een andere factor een rol speelt. We kunnen ons nimmer aan de indruk ontworstelen, dat menige minis ter, vooral sij, die bemoeienis hebben met de sociaal-economische sector, niet geheel de politiek kan' uitvoeren, die hijzelf de beste vindt. De pressiegroepen speciaal de vakbonden, zijn steeds bezig de regering op te jagen om altijd maar m.eer loon, korter werktijd, meer socia le voorzieningen, meer woningbouw- woningen etc. te verkrijgen, ongeacht of onze economische basis dit dragen kan of niet. Daarvan zouden talrijke voor beelden te geven zijn. Het ligt voor de hand, dat personen, die qua karakter weigeren zetbaas te worden van door demagogische overwegingen gedreven progressieven in toet parlement ook geen ministersportefeuille zullen ambië ren. Alles bijeengenomen lijkt het er veel op, dat ons politieke leven in een sterke malaise toestand verkeert. Ook in de partijen zelf is dat toet geval. Maar daarover een volgende keer. —r- NAAR DE MIDDELHnRNIS-TEL:Z3Z8 DIRKSLAND Donderdag 18 okt. a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat het bedrijf van de firma H. Braber alhier werd opgericht. Ter gelegenheid van dit zaken-jubileum zal in Hotel Jansen en v. Haren aan de Voorstraat alhier receptie worden gehouden van 3 tot 6 uur n.m. Wij ko men daar a.s. week op terug. Aan de hoek van St. Jacob is een grote installatie gebouwd, voor het ma ken van mengsels van stenen en bitu men, dat gebruikt wordt voor de be- scherminig van het talud van de Gre velingendam. Dit is een geheel nieuwe methode. Voorheen werden eerst de stenen op het talud aangebracht en de gaten volgegoten met bitumen. Nu is het een mengsel van grote stenen en bitumen samen, dat tegen het talud wordt geplakt en zo een vaste massa wordt. De stenen worden verwarmd, zij gaan dan over een lopende band naar een draaiende trommel, waarin de ste nen met het bitumen worden gemengd. öe bedrijvigheid aan de hoek van St. Jacob doen denken aan de tijd van de ramp in 1953, toen op het brede plateau aldaar een complete fabrieks-installatie stond voor het maken van de nieuwe dijken. Met het mooie weer van deze week waren er veel bezoekers om het werk aan de Grevelingendam te bezich tigen, i THOLEN A.s. dinsdagmiddag zal er in de Ger. Gem. om 3 uur een huwelijksbevesti ging plaats hebben door ds. Wisse. Des avonds om 7.30 uur hoopt ds. Wisse in de Ger. Gem. alhier voor te gaan. MUZIEKHANDEL, MIDDELHARNIS Woensdagochtend is de Centrale Raad van Beroep in Utrecht begonnen met de behandeling van de ontslagzaak van der Putten. Foto: Mej. Mr. M. Wig- gers en Mr. G. M. J. M. Peynenburg van het Ministerie van Defensie arriveren bij het gebouw van de Raad. RECHTBANK ROTTERDAM Voor de rechtbank te Rotterdam zijn deze week twee strafzaken behandeld wegens het plegen van ontuchtige han delingen met geweld waarbij zware straffen werden geëist. Een er van be trof een zaak tegen een 31-jarige ge huwde man (Deltawerker wonende te Goedereede) die in juni j.l. te Ouddorp een leerlingverpleegster zou hebben aangerand, in welke handeling hij door passerenden werd gestoord. De eis luidde een jaar en drie maan den gevangenisstraf, waarbij de offi cier de verdachte onmiddellijk in hech tenis wilde laten nemen maar dit wees de rechtbank af. Verdachte ontkende 'dat van geweld pleging sprake zou zijn geweest en hij beschreef het geval als een „gewoon „vrijerijtje". Mr. de Roemer, de president van de rechtbank wees er op, dat meisjes en vrouwen 's avonds niet meer alleen de straat op durven. Hij meende dat voor dergelijke zaken een strenge straf dien de te worden opgelegd. De verdediger mr. Ivens voerde de te genstrijdige verklaringen van de ver pleegster aan en achtte het bewijs van de tenlastelegging niet geleverd. Hij vroeg vrijspraak voor de verdachte. Op 23 oktober a.s. volg't uitspraak van de rechtbank. Speciaal in het opmaken van B. T. <a. VEEB Telefoon 2682 Westd^jk 86 MIDDEL.HABNIS ONTWIKKELING EN DE LANDBOUW Het is een vaststaand feit,, dat het percentage personen dat werkzaam is in de argrarische sector daalt naarma te de ontwikkeling en welvaart in een bepaald land toenemen, aldus een zegs man uit Wageningen. Zo zijn in Neder land en Amerika nog slechts 10 van de totale bevolking in de landbouw werkzaam en het laat zich aanzien dat dit percentage in de komende vijf a tien jaren nog zeker met een aantal procenten zal dalen. Desalniettemin is dit kleine deel in de ontwikkelde lan den bij machte om belangrijk meer voedsel te produceren dan voor de voe ding in eigen land nodig is. In de meer primitieve landen (b.v. Zuid-Oost Azië en Latijns Amerika), is de landbouw verreweg het belangrijkste. Niet minder dan 90 "/o van de bevolking is hier werkzaam in de landbouw, en toch zijn deze landen dikwijls niet bij machte om voldoende voedsel voor de eigen be volking te produceren. De opleiding van landbouwkundigen in die landen dient met kracht ter hand te worden geno men. HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN Ds. J. van Drenth nam afscheid van „De Zaaier" In een commissie-vergadering van „De Zaaier", de hervormde kerkbode voor Goeree-Overflakkee, gehouden maandagavond in het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk, werd af scheid genomen van de hoofdredacteur ds. J. van Drenth te Ooitgensplaat, die wegens vertrek naar Ede deze functie moet neerleggen. Op de afscheidsavond te Ooitgensplaat was de dagelijkse com missie verhinderd aanwezig te zijn en mitsdien werd nu in breder verband een samenkomst belegd. De voorzitter de heer S. Dekker te Nieuwe Tonge releveerde al het werk dat ds. Van Drenth in die elf jaar dat hij predikant van Ooitgensplaat is ge weest voor de kerkbode heeft verricht. Eerst als gewoon medewerker en later als hoofdredacteur. Onze keus is geen verkeerde geweest, aldus de heer Dek ker, die namens de commissie ds. Van Drenth hartelijk dankzegde voor zijn activiteiten en hem uit erkentelijkheid en waardering een enveloppe met in houd overhandigde, te besteden naar eigen goeddunken. Na een persoonlijk woord wenste de heer Dekker de pre dikant eni zijn gezin Gods zegen toe in hun nieuwe werkkring en woonplaats. De administrateur de heer C. J. Res ting te Dirksland dankte ds. hartelijk voor de samenwerking in al die jaren die zeer prettig is geweest. Voor de blijken van waardering was ds. Van Drenth zeer dankbaar. Hij zal het werk aan de kerkbode altijd in ge dachten houden, want spreker heeft er voor zijn toekomstige werkkring erva ringen mee opgedaan. Daar ds. P. v. Wakeren te Stad a/h Haringvliet we gens drukke werkzaamheden ook per 1 jan. a.s. het redacteurschap wil neer leggen, werd met ingang van deze da tum ds. B. J. Wiegeraad te Herkingen tot hoofdredacteur en ds. A. Jonkers te Oude Tonge als 2e redacteur benoemd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1