Het Communisme vroeger en nu Zeven miljoen gulden aan spaargelden bij Boerenleenbank Middelharnis - Sommelsdijk Vorderingen iiij de Deltawerken en Oudste inwoner dhr. Klaas van 't Hof overleden Aren Janse Koster (17) maakte bedrag vo Nieuw vervolgverhaal Opening nieuwe bloemenzaak ,Flora', Dirksland elz ring- Dinsdag 2 oktober 1962 No. 3127 Chr. STREEKBLAD OP GEREFOBMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Kerkdiensten Suikerfabriek Stampersgat CENTRALE VEILING Middelharnis Failissementen Leerlingen Clir. U.L.Q. sciiool voor de radio Motor tegen personenwagen GOEDEREEDE leine laire roek prijs estel 35e jaargang PRINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertentiea: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAi ADTKBTENTIEPBIJS 12 cent por mnm. B4' coatract' speciaal tail*;. Tel. (01870) 26 2», na 6 uur avo nda Tel. 20 17 Glm» 167930 Verichijnt tweemaal per, week: dinsdag- en vrgdagavotid Ais laatste van de politieke strornin- »en in ons land willen we tenslotte nog Jet communisme behandelen. Degenen, die de Communistische Partij in ons land gesticht hebben, waren tevoren lid «effeest van de S.D.A.P., die toen nog marxistisch was. Socialisten en commu nisten hebben ondanks hun vele ver- scliilpunten en felle onderlinge strijd een gemeenschappelijke geestelijke va der: Karl Marx, een Duitse Jood, die in Engeland woonde. Het is dus niet zo, dat het communisme, zoals velen den ken, in Rusland is ontstaan, maar het is een pi'odukt.van Westers denken! De proclamatie ervan geschiedde niet in Moslïou, maar in Londen in 1848 met publicatie van het beroemde „Com munistisch Manifest". Het marxisme in ons land belichaamde zich in de S.D.A. p, en aanvankelijk zaten in die partij ook de communisten. Deze groep had ectiter in 1907 een eigen blad opgericht Tribune, waarin felle oppositie tegen leiding werd gevoerd. Dit leidde ten slotte in 1909 tot een conflict. Op het Congres van de S.D.A.P. in dat jaar werden Ceton, Wijnkoop en Van Rave- steijn uit de partij gezet en deze richt ten toen een communistische partij op onder de naam Sociaal-Democratische Partij. Ze vormden de orthodoxe m^ar- xisten tegenover de revisionisten van de S.D.A.P., dus zij waren radicalen. Ze waren voorstanders van felle klassen strijd, revolutie tegen de kapitalistische staat, massale stakingen, Indië los van Nederland enz. Voorts waren het fana tieke tegenstanders van het bijzonder onderwijs, dus tegen de gelijkstelling. Groot was hun aanhang niet. Jarenlang had de S.D.P. niet meer dan 500 leden ten in 1930 waren er nog slechts 1100 on danks alle propaganda en de toetreding van wat oude anargisten van Domela Nieuwenhuis. Toen in 1917 de Russische revolutie uitbrak, zocht Wijnkoop contact met Lenin. In november 1918 werd de naam van de partij veranderd in Communis tische Partij Holland en het jaar daarop sioot deze zich aan bij de Komintern (de communistische Internationale, ge- lleid door Moskou). Zo werd ze een on derafdeling van het Kremlin. Intussen was in 1916 de Tribune een dagblad ge worden. Het aantal sympathisanten nam toe en bij de verkiezingen van 1918 deden dan ook voor het eerst twee com munisten. Wijnkoop en Van Ravesteijn, Inm intrede in de Tweede Kamer. I Evenals in de Russische zijn er ook -in de Nederlandse communistische par tij altijd veel interne conflicten geweest. Toen Stalin na zijn optreden in 1924 als opvolger van Lenin al spoedig ruzie kreeg met Trotsld werkte dit ook door in ons land en op zijn bevel werden in 1925 de oprichters der partij Wijnkoop Ceton en Van Ravesteijn uit de partij gezet wegens „trotskisme". De laatste ging over naar de S.D.A.P. en Wijnkoop werd later weer aangenomen na schuldbelijdenis en werd zelfs weer Kamerlid tot 1940. Lou de Visser was ;oen echter ds leider geworden. In de crisistijd zweepten de commu- listen, vooral in Amsterdam, waar ze rerreweg hun grootste aanhang hadden, ie werklozen op men denke aan de JOtsingen in de Jordaan (1934) met de ïiilitairen, die Colijn had ingezet en ook hadden ze de hand in het geval met Je „Zeven Provinciën" in Indië (1933). Toen echter de Hitler-dreiging steeds iterker werd, gingen ze over op een Heer nationale politiek: in 1937 werd fe naam veranderd in C.P. Nederland ]n in 1938 stemden ze zelfs voor de de- ensiebegroting. Voor de oorlog zijn ze :chter met hun zeteltal in de Tweede vamer nooit hoger kunnen komen dan (1933), meestal waren het er 2 of 3 ran de 100. Gedurende de tweede wereldoorlog leeft de C.P.N, het uiteraard zeer moei- '«Ic gehad. Dat begon eigenlijk al in augustus 1939, toen Stalin een verdrag et Hitler sloot. De Nederlandse com- unisten konden er toen geen touw eer aan vastmaken. Maar de gehoor- aamheid aan Moskou won het! Toen in mei 1940 de Duitsers ons land waren mnengevallen, schreef de nieuwe lei der Paul de Groot, dat de partijgenoten «genover Ifen een correcte houding :Oesten aannemen. Velen stoorden zich leraan echter niet en toen Hitler in uni 1941 Rusland binnenviel verander- ;e de situatie geheel. Het was vooral G. agenaar, die in het verzet der com.- unisten de leiding nam. Partijsecre- IS Paul de Groot (een joodse dia- antbewerker) liet verstek gaan en ;ee-t vrijwel niets gepresteerd. Maar na oorlog dook hij direct weer op en de leiding op zich. Na de bevrijding mochten de com- ™isten zich in een brede sympathie eineugen. Men was onder de indrulc an hun werk in het verzet, waarin ,eien hunner het leven hebben gelaten wijnkoop, ook een jood, was in 1941 us onderduiker overleden en Lou de ,'^f f kwam in Duitsland om het le en). Al m augustus 1940 gaven ze hun e^ale blad „De Waarheid" (naar het ■ussisch „Prawda") uit. Bovendien ■doaen. velen in ons land respect voor e mrhtaire prestatie van de Russen. «101] kwam, dat de com.munisten uit actische overwegingen gematigd optra- ,^11 en zich democratisch en niet zo IiiTJ^ anti-christelijk voordeden. Dit resulteerde in een sterke goodwill communisme. Velen zagen de minister willen maken! En toen in 1946 voor het eerst weer verkiezingen wer den gehouden behaalde de C.P.N. 10,5 "/o van de stemmen en 10 Kamerzetels (500.000 stemmen). De „Waarheid" had toen een oplaag van 100.000 nu minder dan 30.000). In Amsterdam, altijd het broeinest van het communisme in ons land, kregen ze 15 van de 45 raadszetels De oprichting van de P.v.d.A., die door vele arbeiders te slap werd geacht, is hierop ongetwijfeld mede van invloed geweest. Met steun van de socialisten kregen ze ook vele wethouders en gede puteerden. Het verloop van het communistische stemmenpercentage gedurende de pe riode 1918 tot 1962 geven we hieronder: 1918 2,3 1952 6,2 1925 1,2 1956 4,8 1933 3,1 1959 2,4 1946 10,5 1962 2,9 1948 7,7 Uit dit staatje blijkt, dat het na de oorlog met deze partij snel bergaf waarts gegaan is. De terugval in 1948 werd mede veroorzaakt door de com munistische staatsgreep in Praag (Tsje- cho-Slowakije), waardoor menigeen weer ging inzien, dat het communisme in wezen niet veranderd was en een nieuw dodelijk gevaar na dat van Hit ler ging betekenen. Het aantal zetels daalde toen van 10 op 8. In 1952 werden het er 6 en in 1956 werden het er 4. Toen in oktober 1956 de Russen de Hon gaarse opstand bloedig neersloegen, verminderde hun aanhang nog meer, want Paul de Groot keurde dit weer zinwekkend bedrijf in „De Waarheid" goed. Daarbij speelde ook nog een an dere factor mee, n.l. de steeds grotere welvaart, waarin ook de arbeidersklas se zich mocht gaan verheugen en waar door het aantal echte proletariërs voortdurend kleiner werd. Tussen dit alles door woedde er bo vendien in de partij zelf conflicten over de te volgen politieke gedragslijn. Paul de Groot trad als dictator op en bleek naar geest en tactiek een echte Stalinist te zijn en te blijven. Hij bleef zweren bij' Lenin en Stalin en noemde Chroesjt- sjow in 1953 na diens opzienbarende re de over Stalin „Knoeichef". Zo werden de ideologische en persoonlijke tegen stellingen in de partij steeds groter en in 1958 barstte de bom. Een deel der leiders, waaronder de Kamerleden Wa- genaar en Gortzak, verlieten de partij en richtten de z.g. Bruggroep op. Deze deed in 1959 mee aan de verkiezingen, doch slaagde er niet in een zetel te be halen. Het gevolg was echter, dat de C.P.N, alweer een flinke aderlating on derging en slechts 2,4 "/o van de stem men haalde met 3 Kamerzetels. Bij de Statenverkiezingen van 1962 ging ze weer iets vooruit n.l. tot 2,9 "/o. Het is waarschijnlijk, dat vele communistische dissidenten op de P.S.P., hebben ge stemd. Vari de 500.000 stemmen in 1946 zijn er nog 176.000 overgebleven. En daarvan komen; er 63.000 alleen voor re kening van Amsterdam, dat 36 "/o van alle communistische stemmen aan brengt, (de 3 grootste steden samen 51 «/o). Voor de communisten is Noord-Hol land de beste provincie, daarop volgt Groningen met 5 "/o (denk aan Beerta en Finsterwolde). In Zeeland is het per centage slechts 0,5 en op Goeree en Overflakkee 0,3, gemiddeld zo'n 60 a 70 stemmen, die niet in een bepaalde gemeente geconcentreerd zijn, want overal is het aantal minder dan 10. Het communisme in Nederland bete kent dus niet veel en van 'binnen uit vormt het geen gevaar. In de Kamer wordt er niet naar zijn vertegenwoor diger geluisterd: als De Groot of Bak ker het woord voeren, verlaten vrijwel alle anderen de zaal. Wij hebben ons al tijd afgevraagd, waarom deze partij in ons land niet verboden wordt, maar daar is men algemeen op tegen terwille van onze veelgeroemde democratie. Aan deze kwestie willen we nog wel eens een apart artikel wijden. Met de Coöperatieve Boerenleenbank Middelharnis-Sommelsdijk gaat het wel excelsior behaalde men in 1961 een bedrag van 6 miljoen aan spaargel den september 1962 is dit reeds zeven miljoen geworden! De 17-jarige Aren Janse Koster (zoon van Wed. Koster aan het Vingerling te Middelharnis) was de inleggger die verleden week dit bedrag volmaakte. Daar hij in Den Haag studeert aan de Luchtvaart Nijverheidschool had hij opdracht gegeven aan zijn zuster Joke Koster om een bedrag; op zijn jeugdspaarbankboelcje bij te schrij ven het bestuur heeft dit heugelijke feit niet zonder meer laten voorbijgaan en Aren als herinnering een pracht van een sportfiets cadeau gedaan, zijn zuster kreeg voor de gang naar de Boerenleenbank een fraaie tas. De mooie fiets kwam goed van pas want Aren was juist aan een nieuwe fiets toe en de tas was ook zeer welkom. De uitreiking heeft gisteren (maan dagavond) plaats gehad in het kantoor van de Boerenleenbank, in tegenwoor digheid van het bestuur en de raad van toezicht. Daar de voorzitter de heer Doornbos verhinderd was, werd dè voor dit doel belegde bestuursvergadering geleid door de vice-voorzitter, de heer J. van den Doel, die de volmaking van de zeven miljoen weer een mijlpaal noemde in de geschiedenis van de Bank. Hij schetste in het kort de grote ver anderingen die de laatste jaren hebben plaats gehad, - verhuisd van het kan toor uit de Ring te Sommelsdijk naar de Langewég waar men na enkele ja ren ook al weer met ruimteproblemen te kampen heeft. Terugdenkend aan het 50 en 60 jarig bestaan (het laatste in 1961) het pas seren van de 5 miljoen, de 6 miljoen en nu de 7 miljoen en dat in zo'n korte pe riode, daaruit kon worden geconclu deerd, dat de boerenleenbank zich mag verheugen in de belangstelling van het publiek uit beide gemeenten en de Bank voorziet in de behoefte van sparen zo wel als in de behoefte van voorziening aan kapitaal Nu bij het bereiken van de zeven miljoen even de pas wordt ge markeerd houdt dit tevens in om ver der te zoeken naar een evenement waarop alweer de blik zal kunnen wor den terug geworpen. In elk huis, in elk gezin een spaarbankboekje van de Boe renleenbank is het devies! Spreker deed daarna de verheugende mededeling aan mej. Koster dat zij voor haar broer de zeven miljoen met een inlage had volgemaakt en namens het bestuur overhandigde hij voor haar broer een fraaie sportfiets, met de wens dat die vaak zal worden gebruikt om op de Bank nieuwe bedragen te storten Zelf ontving zij voor haar bemoeiingen een fraaie tas. In overleg met de directie van de Sui kerfabriek „Dinteloord" te Stampers gat zulfen ook dit jaar tijdens de bie ten campagne weer protestantse kerk diensten worden gehouden in de cantine van de fabriek. De samenkomsten zijn interkerkelijk. In de maand oktober zullen de volgende predikanten voor gaan: 7 oktober ds. J. van Lokhorst, her vormd schipperspredikant te Zwolle; 14 oktober ds. G. J. van Kamp, gere formeerd schipperspredikant te Amster dam; 21 oktober ds. W. L. Dekker, herv- schipperspredikant te Maasbracht. 28 oktober ds. A. van der Wallé, herv. schipperspredikant te Antwerpen. De diensten vangen aan om 10.30 en 16.30 uur. tlles pan het ^re gedaante ervan over het hoofd. MDmetsformateur Schermerhorn heeft i zomer van 1945 zelfs Wagenaar Mej. Joke Koster bracht voor deze fraaie geschenken haar grote dank aan het bestuur haar spijt uitdrukkend, dat haar broer niet zelf het rijwiel kon in ontvangst nemen, omdat hij in Den Haag studeert. Zij beloofde hem zo spoedig mogelijk van deze geweldige verrassing in kennis te stellen. Er werd verder aan dit heugelijk feit een feestelijk tintje gegeven door het genieten van verversingen, waarbij di verse episodes uit de geschiedenis van de Boerenleenbank werden opgehaald. Uitbreiding Binnenkort zal de Bank een grote uitbreiding ondergaan, daar het aange bouwde woonhuis van de kassier, ge heel in het kantoor zal worden opgeno- m. De werkruimte van het kantoor zal worden vergroot, er komt een grotere balie met mogelijkheden om op topuren méér dan een klant gelijk te helpen. Wat nu werlckamer is wordt bestuurs kamer, er komt ook een privé-kantoor om de zaken met de cliënten onge stoord te kunnen afwerken en er wordt ook meer archiefruimte gecreëerd. In het voorjaar 1963 zal dit alles worden gerealiseerd. Intussen is voor de kassier, de heer Tieleman een nieuwe woning met bo venverdieping in aanbouw aan de Lan gewég, te Middelharnis aan de voor kant van de voormalige proeftuin. In ons vorig nummer gaven wij een ver slag van de opening van de nieuwe bloemenzaak „Flora" te Dirksland, ondernemer de heer D. Grootenboer. We geven hier het moment in beeld, dat burgemeester H. Bos, die de zaak opende de familie Grootenboer met deze mooie aanwinst voor Dirksland complimen teert. Links de burgemeester, de heer en mevr. Grootenboer met hun 2 kin deren, een zuster van mevr. Grootenboer en haar vader de heer D. Knape, Uienveiling van dinsdag 2 oktober 1962 Grove 22,29, middel 22,49—22,40 drielingen 25.10, picklers 25/40 24,20 id. 20/30 12,01. Aanvoer 84000 kg. ---------O--------- Het faillissement van de heer J. van Dis, landbouwer, Vroonweg 12, Som melsdijk is geëindigd. ---------O--------- GOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Vrijdag 5 oktober 7 uur zal Ds. P. Blok van Dirksland in de Geref. Gemeente voorgaan. SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS Morgenmiddag (woensdag) zullen leerlingen van de Chr. U.L.O. school te Middelharnis in het programma „Jeugd land" in een wedstrijd uitkomen tegen leerlingen van de U.L.O. school in Ber- gum. Het programma wordt uitgezonden om 4 uur over de zender Hilversum I (402 m). DIRKSLAND Dam- en Schaakclub. De Dam- en Schaakclub hoopt heden dinsdagavond weer te beginnen om 8 uur in gebouw „Onder de Wiek". Nieuwe leden kun nen zich die avond melden of anders bij de secretaris B. Grootenboer, Phi- lip'hoofjesweg 22. Burg. Stand. Geboren: Johannis Pie- ter, zoon van P. Leijdens en A. Raap; Jeannette, dochter van J. Guldemees- ter en A. van 't Geloof; Cornells, zoon van P. Nagtegaal en K. A. Looij. Getrouwd: J-i. G. van Zetten 29 jaar en J. L. Melissant 36 jaar; W. C. J. Spaan 31 jaar en C. G. M. Jansen 24 jaar; S. Oorbeek 53 jaar en S. J. van den. Doel 40 jaar. Overleden: Pieternella van Marken- stein 79 jaar, wed. van M. Blok. HERKINGEN Burg. Stand over de maand sept. '62. Overleden: C. J. van Wezel, oud 64 jaar, echtgen. van H. Logmans. Vertrokken: H. Droger naar Hendrik Ido Ambacht, M. H. Geluk naar Zeist en M. Wisse naar Arnhem. Gevonden, voorwerpen: Een lipssleu- tel no. 3552. Inlichtingen ter gemeente secretarie. Aanbesteding. De openbare aanbe steding voor de uitvoering van de rio leringswerken in de gemeente Melissant en de gemeente Herkingen zal plaats hebben op maandag 22 oktober a.s. om 15.00 uur in het gemeentehuis te Me lissant. Suikerbieten. De eerste suikerbieten voor de Coop, suikerfabriek Puttershoek werden aangevoerd door de landbou wer C. Tanis uit Dirksland. Plan. van uitbreiding en bebou- wingsvoorschriften: Het hoofd van het gemeentebestuur van Herkingen maakt bekend, dat het door de gemeenteraad vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding, in uitvoerige kaar Met de bouw van de uitwaterings- sluizen in het Haringvliet maakt men goede ^vorderingen. Er moeten nog slechts twee pijlers tot 10.50 m N.A.P. worden afgebouwd en dan zal dit on derdeel van het werk spoedig gereed zijn, aldus het Driemaandelijks Bericht Deltawerken no. 21, dat heden is ver schenen. In de verslagperiode werd be gonnen met de bouw van de ijspijlers, waarvan er inmiddels twee gereed zijn gekomen. Goede voortgang wordt ge maakt met het maken van machineka mers ten behoeve van het bewegings mechanisme van.de schuiven op pijler 16 en het zuidelijk landhoofd. De vervaardiging van de nablaliggers vindt in een regelmatig tempo plaats. Aan het einde van deze verslagperiode waren zes liggers gereed, terwijl alle nablaliggers van de zevende ligger op de ondersteuningsconstructies zijn ge plaatst. Ook het betonwerk van het centrale bedieningsgebouw nadert zijn voltooiing nu de bekisting hiervoor het hoogste punt heeft bereikt. In deze pe riode werd 17.357 m-' beton gestort, waarvan alleen 8.615 m-'' voor de nabla liggers. Binnerihaven Het heien van de damwand voor los- wal en beschoeiing en het aanbrengen van de verankering voor de binnenha ven werden geheel voltooid. Ook kwam de oeververdediging aan de westzijde 'van de haven gereed. Ook het heiwerk onder het sluislichaam voor de schuts- sluis in het Haringvliet is gereed ge komen, zodat nu nog slechts de palen en de stalen damwand voor de toelei- dingswerken aan zee- en rivierzij de ge heid moeten worden. Dat alles in het groot gaat blijkt wel uit enkele cijfers: er is in totaal aan betonpalen 20.011 m. geheid, er werd ca. 28.000 m^ zand ver werkt en 12.450 m'' gewapend beton ge stort. Van de zeven stel houten sluis deuren die gemaakt moeten worden zijn nu twee stellen voltooid. Wat betreft het aanleggen van het tweede gedeelte van de Grevelingen- dam wordt vermeld, dat na het bagge ren van het cunet voor de grondverbe tering en het storten van zand op de plaats van de toekomstige teen een ka de van mijnsteen is aangebracht. De mijnsteen werd van de Staatsm.ij- nen per spoor naar de zeehaven in Dor drecht vervoerd en daar overgeslagen in schepen die het materiaal naar het werk vervoerden. Na het aanbrengen van de mijnsteenkade, die tevens als perskade dienst deed, werd een begin gemaakt met het opspuiten van het damlichaam. Stroomgeulen Tussen de damvakken op de Plaat van Oude Tonge en op de vooroever van Flakkee bevinden zich twee stroomgeu len, die van elkaar zijn gescheiden door een beneden laag water gelegen zand plaat. Waar het tracé van de Grevelingen- dam deze geulen en zandplaat kruist moeten ten behoeve van de afsluiting een drempel worden aangelegd. Het maken van deze drempel werd voor de som van 4.535.000: gegund aan de aan nemerscombinatie „Grevelingen." Het afsluiten van de twee noordelijke geulen zal geschieden met behulp van een kabelbaan. Het maken van de or derbouw (fundering en verankerings- blokken) voor deze kabelbaan werd voor de som van 682.150 opgedragen aan de zelfde combinatie. Schutsluis Het betonwerk voor de schutsluis in de Grevelingendam kwam, behoudens het afwerken van enkele kleine onder delen gereed. Van de benodigde vier paar deuren werden er twee aangevoerd en ingehangen. Teneinde de sluis toch te kunnen gebruiken, werden de deuren zo geplaatst dat ze naar één kant keren (in dit geval naar het westen). Inmid dels werd de sluis voor de scheepvaart opengesteld. Het bedienen van de deu ren geschied voorlopig nog provisorisch. De oudste inwoner uit onze gemeente de heer KI. van 't Hof is maandagmor gen 1 oktober overleden. Hij is op 8 januari j.l. 95 jaar oud geworden. De laatste jaren woonde hij in bij zijn zoon de heer H. van 't Hof op de West- dijk te Sommelsdijk; hij heeft de laatste jaren veel gesukkeld en was ook zo goed als blind. De heer van 't Hof is bij de oudere garde op ons eiland een goede beken de; als invalide heeft hij als koopman door onze dorpen gezworven. Gezien zijn' hoge leeftijd beleefde hij het nog dat hij bet-overgrootvader is geweest. Zijn stoffelijk overschot zal donderdag a.s. ter aarde worden besteld. ten uitgewerkt, met bebouwingsvoor schriften, ter secretarie dezer gemeen te voor een ieder ter inzage ligt van 5 tot en met 18 oktober a.s. Haven. Door de firma Witvliet en Bestman werden twee schepen gerst geladen met bestemming België. MELISSANT Oude man aangereden. Toen slager T. vorige week met zijn V.W. bestel wagen, nadat hij in de achteruitkijk spiegel had gekeken achteruit reed, be merkte hij dat 'hij iemand raakte. De 84-jarige heer den O, die langs de wagen was gelopen en zich er nu achter bevond, maar door T. niet kon worden gezien, was geraakt en tegen de grond gesmakt. Dr. Huisman die eerste hulp verleende constateerde een gebro ken voet, waarna de heer den O. naar het ziekenhuis is vervoerd. Zaterdagavond omstreeks half zeven reed de twintigjarige heer D. S. met een personenwagen op de Julianaweg in de richting Nollendijk-Voorstraat. Bij de Pieterstraat gekomen wilde hij deze straat inrijden maar deed dit zon der te letten op het hem tegemoetko mende verkeer dat hij voorrang diende te verlenen, met het gevolg dat de uit de tegengestelde richting komende motorrijder dhr. A. W. met flinke vaart tegen de wagen opreed. De heer W. werd op de motorkap ge smakt en kwam aan de andere kant van de wagen op straat terecht. Dr. Huisman die eerste hulp verleen de constateerde benevens flinke snij- en schaafwonden een gebroken pols, waarna hij het slachtoffer naar huis vervoerde. A.s. vrijdagavond 5 oktober zal in Hotel de Gouden Leeuw door de heer van Dijk een voorlichting worden ge geven over de diepvries, om te komen tot oprichting van een diepvries-kluis. Aanvang half acht. Allen hartelijk wel kom. In heit volgend nummer beginnen we met een nieuw vervolgverhaal, geschre ven door W. Schippers en getiteld: „Ag- ge de vogelaar". Agge woont met zijn ouderloze nicht eenzaanx in liet riet land in de omgeving van Alkmaar; zij hebben twee honden en leven van de visserij en van de vogelvangst en de jacht. Heet verhaal speelt in de tijd van de reformatie toen de Spanjaarden in ons land waren; er komen avontuurlij ke belevenissen in voor, onder meer het beleg van Alkmaar. Voor de nicht van Agge komt een jongeman in het spel die Oranjegezind is een spion wordt ontmaskerd en Agge maakt ken nis met een Hagepreker, die hij later bij een achtervolging verbergt. Het is een kort, maar een spannend verhaal, dat onze lezers zeker zal boeien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1