'I Het Vaticaans concilie Echtpaar Klink-Guldemeester te Stellendam in het goud Ned. Herv. School krijgt uitbreiding met een 4e (nood) lolual Ploegwedstrijd L.I.C. R.T.M. - aandelen in lianden van Ned. Spoorwegen Plaatselijlc nieuws huishoudelijice hulp Dinsdag 25 september 1962 No. 3125 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG ¥00R DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchynt ttoeemaal per. week: dinsdag- en vrijdagavand GEMEENTERAAD STELLENDAM Eerste prijs: J. van Eek Herlcingen CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Plotselinge dood 55e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie ea advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelsdHk Tel. (01870) 28 2», na 6 uuravonds Tel. 2017 Qli« 187980 ABONNEMiaUTSPRIJS 2.1B PEE KWABTAAlu ADTBBTENTIEPBIJS 12 cent per mm. B9 contreck speciaal taxi*! Op 11 oktober a.s. zal in de Sint pieterskerk te Rome door Paus Johan- jes XXIII in een urenlange plechtig heid een nieuw concilie van de Rooms- Katholieke Kerk worden geopend. Onze ]fzers zullen uit de dagbladpers daar over al het één en ander vernomen jiebben, maar het is wellicht nuttig, dat ook wij er ter voorlichting enige aan dacht aan wijden. Een concilie is een R.K. kerkverga dering, dus wat wij een synode noe men. Daar de Roomse kerk een wereld- Iterk is, komen op zulk een concilie de afgevaardigden van de hele wereld sa men. In de Protestantse kerken is het gewoonte, dat de synoden elk jaar (Hei'v. Kerk) of met tussenpozen van enlcele jaren vergaderen, maar concilies worden slechts zelden gehouden. De nu te houden kerkvergadering is de één entwintigste in rangorde, waaruit wel tilijkt, dat de pausen weinig behoefte hadden om de kerk als geheel te laten spreken, hetgeen natuurlijk samenhangt met de structuur van de kerkorganisa- tie. Men weet, dat de R.K. kerk op zeer autocratische wijze wordt geregeerd, waardoor de gewone kerkmensen de leken niets, de pastoors een heel klein beetje, de bisschoppen wat meer, de kardinalen veel en de paus tenslotte alles te zeggen heeft. Het eerste concilie was dat van Nicea in 325, waar de bekende geloofsbelijde nis is opgesteld. Alleen de eerste vier worden ook door de reformatorische kerken erkend. Tot en met het 8ste wer den ze samengeroepen en geleid door de keizers van het Romeinse rijk (na 476 door die van het Oost-Romeinse), doch daarna door de paus van Rome. Heel bekende zijn geweest dat van Konstanz (1414—1418), waar Johannes Hyss als ketter veroordeeld werd, dat van Trente (1545—1563), waar de Contra-reformatie werd ingezet en het eerste Vaticaans concilie van 1869 tot 1870, waar het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid werd geproclameerd. Omdat het aan staande concilie weer in Vaticaanstad plaats heeft, wordt bet dus het tweede Vaticaans concilie genoemd. De huidige paus Johannes XXIII, die nog slechts vier jaar regeert, heeft reeds enkele maanden na zijn optreden be kend gemaakt, dat hij een nieuw con cilie wilde houden en hij trof daartoe direct de nodige voorbereidingen. Er werden commissies benoemd en aan al le bisschoppen en roomse universitei ten gevraagd onderwerpen voor de agenda op te geven. Er werden in de antwoorden in totaal 8972 punten voor gesteld ter discussie! Welke daarvan inderdaad op de agenda zullen komen, is nog onbekend, althans niet gepubli ceerd. Daarover beslist uiteindelijk de paus. De vergaderingen zullen worden ge houden in de Sint-Pieter, de kerk van de paus en de grootste ter wereld. Ze is 200 m. lang en in het kruis 140 m, breed. De pijlers, die de koepel dragen, zijn 71 m, in omtrek! Er staan 44 alta ren in en 435 beelden. De oppervlakte is zo groot, dat ze 100.000 mensen kan be vatten, Het eerste Vaticaans concilie van 1869 is gehouden in de rechterzij- beuk. Er waren toen 700 bisschoppen, waarvan 300 Italianen. Nu zijn de tri bunes etc. gebouwd achter in het mid- denschip, want men rekent op ongeveer 3000 aanweizgen. Meer dan 2500 bis schoppen gaan erheen uit de hele wereld alleen velen van achter het IJzeren Gordijn zullen wel niet kunnen komen. In feite is de St. Pieter zeer ongeschikt voor zulk een vergadering. Schrijver dezes heeft er eens enkele uren ver loofd, maar vreest, dat de acoustiek er zeer slecht zal zijn. Bovendien is het de bedoeling, de rest van de kerk tijdens het concilie open te houden voor de ge lovigen en de toeristen! iets nieuws is, dat ook vele niet- roomse kerken zijn uitgenodigd waar nemers te sturen. Zo gaan er enkele Hervormde en Gereformeerde theolo gen uit Nederland heen en afgevaardig- oai van de Wereldraad van Kerken. In 1869 was het anders. Toen kregen de Protestantse en Oosterse Kerken wel Gen uitnodiging, maar met de voorwaar de erbij, dat ze eerst in de schoot der moederkerk moesten terugkeren! We Saan dus vooriut. Thans mogen ze zelfs meespreken, maar natuurlijk niet mee stemmen. Uit het feit, dat nu pas na honderd War Weer een concilie wordt gehouden Wijkt wel hoe dictatoriaal de roomse kerk geregeerd wordt. De paus, bijge staan door de z.g. Curie (kardinalen en wsschoppen te Rome), heeft de alleen heerschappij. En wanneer hij na hon- p™ jaar tenslotte een concilie gaat nouden, mogen daar alleen de hoge seescelijken verschijnen, de kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen. De lagere geestelijkheid (dus b.v. de pas toors) komt er niet aan te pas. En voor -z.g. leken, de gewone kerkleden, is nelemaal geen kans. Alleen de hoge ueru3 regeert en beslist. Het is ons al- «a een raadsel geweest, hoe het moge- 'JK IS, dat het kerkvolk dit systeem f eeuwen door tot op heden toe maar 'JMs „genomen" heeft en dat men het 1i^ 1V^ 'ieze democratische tijd nog al- HK tolereert. Niet dat het in onze Pro- tsiaritse kerken in dit opzicht zo ideaal oolv bij ohs maakt de „clerus" prak- n w 7^ '^^^"st "it, al heet onze kerk- hfr,democratisch. Maar uit vele pu- "mY^ van de laatste jaren is wel ^LDieken, dat er op dit punt in de R.K. een steeds grotere ontevredenheid gaat heersen. De leken worden bewus ter en de lagere geestelijkheid gaat zelf standiger denken. Er komt voortdurend meer protest tegen de volslagen cleri- calisering van de kerk d.w.z. de beheer sing van het hele leven door de clerus. Men eist meer inschakeling van de le ken en dit punt zal ongetwijfeld op bet concilie ter sprake komen. Wij verwach ten er echter beslist geen resultaat van, daar de hoge geestelijkheid haar" machtspositie niet zal willen prijsgeven. Zo zijn er meer zaken, die nodig aan de orde moeten komen, wat na een eeuw niet te verwonderen is. De we reld is grondig veranderd en de om standigheden, waarin de kerk leeft ook. Het is dus wel te begrijpen, dat ook de R.K. kerk in moeilijkheden verkeert. De jonge kerken in Azië en Afrika zijn meer bewust geworden en vinden de kerk te eenzijdig Westers. De dekoloni satie en onkerkelijkheid vormen ook voor haar een probleem. En het is niet alleen de lagere geestelijkheid, die on tevreden is, maar ook de bisschopen wensen niet langer vanuit Rome in al les gedirigeerd te worden. Men vraagt meer decentralisatie, dus meer macht voor de bisschoppen in hun eigen dio cees en minder bemoeienis van de Ro meinse curie met alles en nog wat De macht van deze curie is namelijk nog altijd ontzaggelijk groot. Het is wel niet meer zo erg als omstreeks 1870, toen de curie voor bijna 100 "ia nog uit Ita lianen bestond, maar deze hebben nog altijd een overwicht. Ook dit willen velen veranderd zien. Dan is er de kwestie van het gebruik van de landstaal in de liturgie. Men weet, dat het Latijn de roomse kerk- taal is. Zij moet de universaliteit van de kerk over de gehele wereld demon streren. Maar het gevolg is, dat het kerkvolk niets of vrijwel niets van de inhoud der liturgie begrijpt. Dit poogt men te compenseren met een visueel waarneembare veelheid van handelin gen en voorwerpen, maar zo overheerst toch het uitwendige. Wij hebben tien tallen R.K. kerken bezocht in binnen- en 'buitenland, ook wel gedeeltelijke diensten meegemaakt, maar ondanks al le pracht en schoonheid van het inte rieur era de kerkmuziek ontbreekt toch het essentiële: het woord in de lands taal. Hoeveel diensten worden er niet gehouden, waarin alleen de collecten in de volkstaal worden aanbevolen. Men gaat steeds meer 'dit gemis voelen. Maar ook op het concilie mag weer al leen Latijn gesproken worden, ofschoon lang niet alle geestelijken dit voldoende beheersen. Deze kwestie komt wellicht ook aan de orde, maar het is al geble ken, dat de huidige paus er beslist geen afstand van wil doen. Dan is er nog het probleem van de lekenkelk". Men weet, dat de leken bij de mis wel de ouwel (brood) ont vangen, maar niet de wijn. Die neemt de celebrant (priester) voor allen. Dit bestaat al duizend jaar zo, maar ook hiertegen rijst de laatste tijd verzet. Men moet er echter maar niet op re kenen, dat hierin verandering zal ko men. En hetzelfde zal wel het geval zijn met de kwestie van het priestercelibaat (de verplichte ongehuwde staat), waar tegen ook bezwaren zijn gerezen. Men moet dus van dit concilie beslist geen ingrijpende veranderingen ver wachten. De R.K. kerk heeft enerzijds een enorm aanpassingsvermogen in het vrijlaten van haar leden op het gebied van cultuur en levenswijze, maar an derzijds is ze in haar dogina's en litur gie ontzaggelijk conservatief. Dat geldt ook van de huidige paus en van de le den der curie. Er zijn bepaalde Protes tanten, die óp radicale verandering ho pen b.v. aansluiting van de R.K. kerk bij de wereldraad van kerken, maar daarvan zal geen sprake zijn. De Room se Kerk blijft, wat ze altijd geweest is: de kerk die de pretentie heeft de alleen- j zaligmakende te zijn met een paus, die de Stedehouder van Christus op aarde is. De Stellendamse gemeenteraad kwam m.aandag avond onder voorzitterschap van weth. Moyses bijeen. Burgemeester Kleijnenherg is n.l. tot S oktober met vakantie afwezig. Er moesten in deze vergadering be sluiten worden genomen op onderwijs gebied t.w. uitbreiding van de Ned. Herv. School met een noodlokaal we gens aanstelling van een 4e leerkracht. De voorzitter opende op gebruikelijke wijze met gebed; de notulen werden vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Hier onder was o.m. begrepen de aankoop van een oud anker, afkomstig van een zeilschip, dat door de SL. 41, schipper J. van Dam was opgevist. In vele ge meenten waar schepen of vissers gesta tioneerd zijn, treft men een dergelijk anker aan in een plantsoen, wat Stel- lendam wil navolgen. Het is in ieder geval een curiositeit; betrokkene wil het anker voor de oud-ijzerprijs verko pen, wat op 200,— a 300,— komt te staan. Ten behoeve van de heer J. C. Kooy- man, die via de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten een woning bouwt aan de Mr. Iman Caustraat 51, werd op de hy potheek groot 12.621,30 garantie ver leend. Vastgesteld werd een nieuw verplaat- singskostenbesluit voor het gemeente en onderwijzend personeel en de 29e wijziging van de gemeentebegroting 1962. Uitbreiding Herv. School Behandeld werd een verzoek van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, in gevolge art. 72 e.v. van de L.O. wet 1920 inzake uitbreiding van de school met een 4e lokaal, zulks wegens aanstelling van een 4e leerkracht. Medewerking wordt verzocht voor aanschaf van een houten barakje voor de huisvesting van een klas. Dit barakje moet als een nood oplossing worden gezien daar volgens verkregen inlichtingen rijksgoedkeuring voor permanente uitbreiding van de school niet voor 1965 kan worden ver wacht. De vereiste urgentie-verklaring is in middels van het betreffende ministerie ontvangen. De kosten van het barakje bedragen 7.975,voor het onderwijs geschikt maken 7.258,50; inrichting 1855,85 en beschikbaarstelling van de grond, waarbij rekening is gehouden met meer speelgelegenheid, 10.705,97 dus een totaal van 27.795,32. Het be stuur zal 15 */o van dit bedrag als waar borgsom in de gemeentekas storten. Voor definitieve uitbreiding van de school is in Zuidelijke richting nog grond beschikbaar. De raad keurde het goed. Vastgesteld werd een begrotingswij ziging die nodig bleek nu de defini tieve kosten van de restauratie der Herv. School bekend waren, (linoleum op de vloeren en oliestookverwarming) Het daarvoor benodigde verhoogde kre diet werd goedgevonden. Ook voor de restauratie van de Chr. Nat. School (zoutschade, herstel van de muren) moest een verhoogd krediet worden uitgetrokken groot 4410,De Inspectie gaat met het voorstel in prin cipe akkoord; tot uitvoering van het werk zal niet worden overgegaan al vorens hierover definitief advies is ont vangen. Vastgesteld werd een algemeen huur- reglement voor gemeentewoningen, aan gepast aan de huidige omstandigheden. Ook werden de definitieve bouw- en grondvoorschotten van de complexen 7 en 4 woningen van de Woningbouwver eniging „Beter Wonen" alhier vastge steld. Verkoop grond Voorgesteld werd enige perceeltjes grond ten N.W. van de Meidoornstraat (Elve) te weten de grond achter de per celen aldaar aan de eigenaren te ver kopen voor 1,30 per m^. De voorwaar de is dat op dit achterpad geen getim merten mogen verrijzen en geen mest mag worden neergeworpen. Na enige bespreking werd het voorstel goedge keurd! Ter voorziening van vlottende midde len, werd toesloten gedurende het jaar 1963 een maximum geldlening aan te gaan groot 125.000,Voorts werd goedgevonden voor 1963 met de Bank van Ned. Gemeenten en de Boerenleen bank een rek. crt. overeenkomst aan te gaan groot lOO.OOO,— Zaterdagmiddag hield de L.J.C, weer haar jaarlijkse ploegwedstrijd in de Van Pallandtpolder te Middelharnis. Twaalf deelnemers namen aan deze sportieve wedstrijd deel en het was een heen en weer gerij van tractoren die ijverig hun baantje trokken door de vochtige klei. De deelnemers gaven elkaar geen krimp en de ene voor leek nog rechter dan de ander zodat het al spoedig te zien was dat de uit 5 man bestaande jury geen gemakkelijke taak zou krij gen. Om kwart voor vijf lag het grote veld keurig omgeploegd en waren alle deel nemers klaar en schijnbaar tevreden over hun prestaties waarna ze zich al len naar Hotel Meijer begaven waar de prijzen zouden worden uitgereikt. Na rijp beraad kwam de jury tot de volgende conclusie en luidde de uitslag als volgt: Ie prijs J. V. Eek, Herkingen 495% pnt; 2e prijs P. H. Biemond, Stellen- dam 493% pnt.; 3e prijs C. Mijnders, Dirksland 482 pnt; 4e prijs C. van Peperstraten, Achthuizen 473% pnt.; 5e prijs J. V. Loon, Achthuizen 473 pnt. De voorzitter der jury, de heer Hei boer prees de deelneiners voor het prachtige werk dat ze hadden geleverd, waarna hij de jury zijn dank bracht voor de bereidwillige medewerking en de sportieve houding, waardoor een eerlijke prijstoekenning verzekerd was. Ook werd een woord van dank ge bracht aan de 'heer Mijs die belange loos zijn land hiervoor beschikbaar had gesteld. SOMMELSDIJK Damclub „Denk en Zet". De com petitie begint op maandag 1 oktober. Nieuwe jeugdleden kunnen zich dan opgeven om half zeven in Hotel Spee. DIRKSLAND Laatste wedvlucht uitslag seizoen '62 van P.V. Gevl. Vrienden vanaf Essen 43 km. N. V. d. Groef 1, 4, 7, 10, 12, 21, 31,34; C. Soldaat 2, 29, 32, 41; B. Doorn 3, 19, 30, 33; J. Mans 5, 25, 26, 43; Gebr. Smit 6, 8, 11, 24, 42; L. Arensman 9, 13, 17, 18, 22, 37, 38; W. Nieuwland 14, 23, 28; Joh. Doorn 15; B. Leijdens 16, 20, 27, 35, 36; B. Grootenboer 39, 40. MELISSANT Kerkdienst. A.s, woensdag 26 sept. sav. 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. (Beatrixlaan) voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. STELLENDAM Opbrengst Kankerbestrijding. De lijstcollecte die vorige week in deze ge meente gehouden is ten bate van de kankerbestrijding heeft opgebracht 465.—. Doopaangi/te. In de Ned. Herv. Kerk is er op vrijdagavond 28 sept. om 8 uur gelegenheid tot doopaangifte. De doops bediening wordt D.V. op zondag 7 ok tober gehouden. BenoemcJ. De heer A. Human Dzn. is bij K.B. benoemd tot heemraad der Generale Dijkagie. Opbrengst collecte Perzië. De col lectes in deze gemeente gehouden ten bate voor de slachtoffers in Perzië heeft totaal opgebracht het mooie be drag van 1824.waarvan door het Roode Kruis 794,collecte Ned. Herv. Kerk 637,en collecte Geref. Kerk 393,Gevers en geefsters har telijk dank voor uw giften. Gevonden: grijsgroen gestreepte wollen das; platte huls met batterij voor gehoorapparaat. Inlichtingen postcom- mandant rijkspolitie Stellendam. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Morgenavond, woensdag 26 sept. hoopt ds. van Gilst voor de Ger. Gem. voor te gaan. Aanvang 7.30 uur. Gevonden voorwerpen. 1 hoofddoek, 1 paar beenpijpen, 1 militaire trui, 1 grijze regenbroek, 1 sigarettenaanste- ker (gas)), 1 gummi regenjas, 1 groen truitje, 1 armbandje. Inlichtingen wor den verstrekt door de rijkspolitie Ko- ninginnelaan7, tel. 344. Wegen geteerd. Afgelopen week zijn een gedeelte van het Korteweeg je, de Koningin Julianastraat, Burg. Sterk- plein, Europaplein en de Klinkerland- seweg van een nieuwe slijtlaag voor zien. Collecte voor reclassering. Zoals in het gehele land plaats vind, zal deze week ook in Nieuwe Tonge een beroep op u gedaan worden tot steun aan het werk der reclassering. Op allerlei wij ze via radio, televisie en de pers is het grote belang van deze collecte uiteenge zet en is een beroep gedaan op uw naastenliefde ook voor die mensen, die door hun zwakhedeh en fouten, geval len zijn, maar die wij in Christelijke naastenliefde de hand moeten toesteken om hen weer in de maatschappij op te nemen. Ook deze mensen hebben in ve le gevallen een vrouw, een gezin met kinderen, die g!eholpen moeten wor den. Als deze week de collectanten aan uv/ deur komen, geef dan blijmoedig. OUDE TONGE De gehouden collecte op zondag jl. in de Ned. Herv. Kerk voor Perzië heeft opgebracht de som van 930. STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst collecte Perzië. De col lecte voor de ramp in Perzië heeft in de Ger. Kerk opgebracht de som van 964,54. Wedvlucht van de P.D. vereniging De Rode Duif vanaf Essen. Afstand 34 km. Aankomst Ie duif 8.45.12. Trommel v. d. Boogert 1, De Gans-Kamerling 2, 5, 9; A. C. Koppenaal 3, 4, 6, 7, 10; J. de Vos 8. Veiling van maandag 24 sept. 1962 Dubbele princessen 51,------70,An dijvie 31,------38,Spinazie 39,Kom kommers 60/op 20,------25,—; id. 50/60 11,------18,—; Gele savoye 22,—; Rode kool 18,------20,—; Tomaten A 54,------ 56,—; id. B 57,—; id. C 26,------30,—; Kas- snijbonen 71,Glorie van Holland 24,------39,—; Clapps 31,—; Frankentha- ler 145,------172,Maagdeperen 25, Zwijndr. wijnperen 28,Meloenen 31, —67,—. Uienveiling van dinsdag 25 sept. 1962 Grove 22,10; middel 22,10—22,08; drie- lingeni 22,52, picklers 25/40 24,02; id. 20/30 11,01. Aanvoer 80.000 kg. Toen het jonge paar Klink-Gulde- meester op 25 september 1912 besloot in het huwelijksbootje te stappen, zag het vaarwater voor dit bootje er niet al te rooskleurig uit. De tijden waren slecht en voorspoed was ver te zoeken, men leefde in een bittere armoede en het was hard zwoegen om aan het eind van de week een paar centen thuis te brengen. De 'heer Klink, die met zijn 74 jaar nog zeer vitaal is, weet zich nog pre cies te herinneren hoeveel hij in die tijd, toen hij als voorman-arbeider bij boer Koese op Nieuw Stellendam werk te verdiende, 's Winters was het „loon" 1 harde gulden per dag en dan te be denken dat men van deze gulden, die voor een onderhoud van één dag niet toereikend was nog een gedeelte moest reserveren voor die dagen en weken dat men er uitvroor, wat soms enkele maanden duurde. Het baarde dan ook in die tijd geweldige zorgen om de lan ge winters door te komen. 's Zomers was er toij' de boeren meer te doen en het was dan ook van de vroege morgen tot de late avond door sjouwen, 's Morgens ging het in alle vroegte lopend naar het land met de stikzak op de rug en een kruik, koude thee over de schouder. Maar in deze drukke periode ging ook het loon naar boven van 1,50 tot 2,per dag, zodat het gezin wat meer armslag kreeg en moeders zor gen weer wat werden verlicht, „Als het vroor of regende stond het potlood stil, achteraf is niet te begrijpen hoe we er door gekomen zijn" verzuchtte mevr. Klink als ze zich de slechte tijd weer in herinnering bracht. Kort nadat ze waren getrouwd was de heer Klink een tijdje werkzaam als opperman bij een metselaarsbedrij f, wat ook algeen vetpot bleek te zijn, waarna hij een eigen boerenbedrijf begon. Het floreerde goed, er kwamen wat beestjes op stal en Klink werkte hard op het land, terwijl vrouw Klink zich onle dig hield met garnalen pellen om op die manier ook haar steentje bij te dra gen aan de opbouw van het gezin. Met de beesten heeft ze zich nooit bemoeid, daar was ze bang van. Twee zoons werden hen geschonken die voor spoedig opgroeiden en al gauw vaders zv/are taak verlichtten do;or mee te helpen op het land en de dieren te ver zorgen. Alles ging zo zijn (goede) gangetje tot de ramp in 1953 alles in een klap weer kapot maakte. Niet minder dan 16 dure beesten, koeien en paarden ver dronken en de boerderij werd bescha digd. Hoe erg dit alles was, de fam- Klink, alsmede hun beide zoons met hun kinderen werden gespaard, zodat er alleen reden tot dankbaarheid was. Na de ramp besloot de heer Klink, die zijn leven lang hard had gewerkt aan de opbouw van het bedrijf er mee te stoppen en de boerderij over te doen aan zijn beide zoons. Nog is het werken voor Klink niet gedaan, ijverig helpt hij de jongens op het land en doet dat graag, terwijl hij het ook nog druk heeft met diverse funkties die hij vervult. Zo is hij be stuurslid Vereen. „Nieuw Land" (land- aanwinng), bestuurlid A.R. kiesvereni ging, voorzitter van de Soc. Verzekering commissie. Enige jaren geleden werd over het geluk een schaduw geworpen, toen het bericht kwam dat een van hun klein kinderen plotseling door de dood werd weggenomen. Het leed is hun dus ook niet gespaard. Bram Klink, zoals de mensen hem kennen werkt nog steeds op het land, en vrouw Klink beijvert zich aan het huishouden. Als de Jongens even tus sen het werk door een kopje koffie drinken is het altijd erg gezellig en worden, hoe kan het anders de uit breidingsplannen van Stellendam be sproken, waar Klink weinig verwach ting van heeft. Dinsdag zal het heugelijke feit in hun huis aan de Mr. Iman Caustraat 63 worden herdacht waarvoor de be langstelling van familie en vrienden niet gering zal zijn. Het was altijd nog hangende dat de Nederlandse Spoorwegen een groot deel van de aandelen zouden verkrijgen van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij. De Staatsecretaris heeft de overdracht van 80 '/o van deze aandelen van de ge meente Rotterdam goedgekeurd. De ge meente Rotterdam zal 20 "h van de aan delen behouden; op korte termijn zal hierover door b. en w. een voorstel toij de raad worden ingediend. Over de transactie met deze aande len kan nog worden medegedeeld, dat de gemeente Rotterdam deze 2 jaar ge leden overnam op een koers van 500 procent, met de bedoeling er 80 »/o van over te dragen aan de Nederl. Spoor wegen, die er het grootste belang bij heeft met het oog op het personen- en goederenvervoer in het zich ontwikkel de Deltagebied. Voor de Flakkeesche Gemeenschap is het verblijdend dat het grote lichaam van de Ned. Spoorwegen het bedrijf van de R.T.M. in handen krijgt; het zal de streek en hopelijk de vaak ellendi ge situatie aan de veerdienst Middel- harnis-Hellevoetsluis v.v. ten goede ko men. Het duurt n.l. nog lang eer het 1964 is en het vervoer over de brug kan plaats hebben. Gevraagd per 1 november In het Rusthuis der Geref. Kerk Rotterdam- Delfshaven, Tidemanstraat 18, Rotterdam-6, tel. 3 6911. OUDE TONGE Op de nog zeer jeugdige leeftijd van 39 Jaar is plotseling overleden de heer A. A. M. Fluit, geboortig van Oude Tonge en woonachtig te Bergen op Zoom. De heer Fluit was hoofdassistent bij de Nederl. Uienfederatie met als werkgebied de provincie Zeeland en W. Brabant, vandaar dat zijn standplaats B, op Zoom was. Zaterdagavond heeft de heer Koert te Middelharnis van de Uienfederatie te lefonisch nog een gesprek met hem ge had over de lopende zaken en alles was normaal. Zondagnacht is hij on wel geworden en des morgens aan een hartaanval overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Het memento mori wordt ons hier weer bij vernieuwing, toegeroepen. De heer Fluit was op ons eiland door zijn werk bij velen goed bekend. Najgekomen familiebericht Heden overleed geheel onver wacht tot onze grote droefheid, onze geliefde broeder, zwager, oom, pleegvader en huisgenoot de heer IZAaK JOPPE G.zn. weduwn. van L. C. Mastenbroek in de ouderdom van bijna 73 Jaar. Familie Joppe Familie Mastenbroek Melissant, 25 september 1962. Julianaweg 84. De teraardebestelling is bepaald op vrijdag 28 september a.s. te Melissant n.m. 2 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1