DE TROONREDE Miljoenennota 1963 Ds. J. van Drenth nam afscheid van Ooitgensplaat Geraamd tekort 939 miljoen gulden Doden en gewonden bij instorting in Brussel Dinsdag 18 september 1962 No. 3123 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Laatste plechtige kerkdienst stond in het teken van dankbaarheid 35e jaargang PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdljk ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PEB KWARTAAli ADYEBTEI^TIEPRIJS 12 cent; per mmn BS contract speciaal tari«l Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonda Tei. 20 17 Giro 167980 FerfcAynt tteeemaal per week: dinadag- en viydagavoiid Bij de opening van de Kamers der Staten-Gene- raal in het nieuwe zittingsjaar heeft H.M. de Koningin Juliana de volgende troonrede uitge sproken; LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Aan het einde van het afgesloten parlementaire jaar zijn met betrekking tot Westelijk Nieuw- Guinea ingrijpende beslissingen genomen; in grijpend voor ons Koninkrijk, ingrijpend ook voor de Papoea's, die een eigen plaats in onze belangstelling hebben verworven. In eerbied ge denken wij allen, die in de vervulling van hun plicht het offer van hun leven brachten. Met er kentelijkheid maakt de Regering melding van de plichtsbetrachting en toewijding van hen, die in Nieuw-Guinea onder moeilijke omstandigheden hun taak hebben verricht. De Regering hoopt, dat de toekomst der Papoea's, waarvoor de Verenigde Naties verantwoorde lijkheid hebben aanvaard, vorspoedig zal zijn. Niet naar het verleden maar naar de toekomst moet onze blik gericht zijn. Belangrijke inter nationale ontwikelingen eisen onze aandacht op. De sterke onderlinge afhankelijkheid der volken vindt uitdrukking in vele vormen van interna tionale samenwerking, waarbij ook ons land in toenemende mate wordt betrokken. Grote waar de hecht de Regering aan de programma's van de Verenigde Naties voor gemeenschappelijke hulpverlening aan landen waar de welvaarts ontwikkeling achterblijft. Zij wil naar vermogen bijdragen tot de economische en maatschappelij ke ontwikkeling van deze gebieden. De noodzaak voor het Westen, om een krachtige staat van militaire verdediging te handhaven en zich daarvoor aanzienlijke offers te getroosten, blijft helaas onverminderd bestaan. De politieke en militaire samenwerking in het Atlantisch Bondgenootschap acht de Regering daarom voor ons land van het grootste belang. Even belang rijk acht zij een uitbreiding en verdieping van deze samenwerking op economisch gebied; daar door zal een evenwichtige economische groei niet slechts in Europa, maar in de vrije wereld in haar geheel bevorderd worden. De uitvoering van de verdragen betreffende de Europese Gemeenschappen blijft alle inspanning vergen. De grondslagen van deze verdragen mo gen niet worden aangetast. Van groot belang acht de Regering het, dat vooral het Verenigd Koninkrijk maar ook andere staten zullen toe treden tot deze gemeenschappen en dat met daarvoor in aanmerking komende landen, die niet een volledig lidmaatschap kunnen aangaan, associatie-overeenkomsten worden gesloten. De politieke samenwerking zal naar de mening der Regering zoveel mogelijk moeten aansluiten op de bestaande vormen van samenwerking. De re sultaten van de onderhandelingen over het toe treden van het Verenigd Koninkrijk tot de Euro pese Gemeenschappen zullen van grote invloed zijn op het bereiken van overeenstemming tus sen alle betrokken Regeringen over de hoofdlij nen van een toekomstige politieke unie. De samenwerking in de Beneluxlanden is pp economisch en politiek gebied wederom zeer waardevol gebleken. Met de meeste landen buiten Europa onderhoudt de Regering eveneens vriendschappelijke be trekkingen. Voor wat betreft de verhouding met Indonesië staat zij geheel open voor een verbe tering. De Regering vermeldt gaarne de vele goede be trekkingen tussen de drie landen van ons Ko ninkrijk. Gezien de inspanning, die Suriname en de Nederlandse Antillen zich getroosten voor hun economische en sociale ontwikkeling, stemt het tot verheugenis, dat de associatie met de Euro pese Economische Gemeenschap voor Surina me tot stand kwam Verwacht mag worden, dat ook de associatie van de Nederlandse Antillen binnen afzienbare tijd een feit zal zijn. De economische bedrijvigheid in ons land hand haaft zich nog steeds op hoog niveau. Het groei tempo van de produktie is de laatste jaren even wel enigermate vertraagd door het bereiken van de capaciteitsgrenzen, waarbij de verkorting van de arbeidstijd een belangrijke rol heeft gespeeld. De toestand van volledige bezetting van het pro- duktie-aparaat, minimale werkloosheid en een geleidelijke toeneming van de welvaart zijn ver heugend, temeer daar overbesteding ditmaal kon worden vermeden. Waakzaamheid blijft echter vereist voor de hand having van het evenwicht tussen middelen en bestedingen. Het betalingssaldo op lopende re kening, hoewel nog steeds positief, zal dit jaar waarschijnlijk enigszins beneden het bedrag lig gen, dat structureel noodzakelijk wordt geacht. Het prijsniveau, dat tot nu toe een betrekkelijke stabiliteit heeft vertoond, staat onder een toene mende druk. De Rijksbegroting, die U heden wordt aangebo den, voldoet aan de richtlijnen, die de Regering enige jaren geleden heeft vastgesteld voor de be grotingsontwikkeling op langere termijn. Het tekort is groter dan voor 1962 was geraamd. Dit houdt verband met het feit dat de opbrengsten van de belastingen beneden de ramingen blijven. Voor de dekking van het tekort zullen naar ver wachting voldoende langlopende financierings- mogelijkheden ter beschikking staan. Ook voor de particuliere bestedingen blijft be perking van de toeneming noodzakelijk. In dit verband moet de stijging van de arbeidskosten, die voortvloeit uit het verschil tussen loon- en produktiviteitsstijging, genoemd worden. De ont wikkeling heeft geleid tot een op zichzelf ver heugende verschuiving ten gunste van de inko mens der loontrekkenden. Een verdere stijging van de arbeidskosten zal echter onvermijdelijk prijsstijging en verzwakking van de Nederland se concurrentiepositie ten gevolge hebben; op den duur kan de werkgelegenheid '^erdoor in gevaar komen De Regering heeft hierin aan leiding gevonden met de Stichting van de Arbeid in overleg te treden Zij zal aan de Sociaal-Eco nomische Raad advies vragen over de begrenzing van de stijging der loonkosten in 1963. De zorg voor beheersing van de conjunctuur mag de aandacht niet van de structurele problemen afleiden. Een krachtige groei van onze volks huishouding alsmede de internationale concur rentie vereisen versterking van onze economische structuur. In de Achtste Industrialisatienota, die U in de loop van dit zittingsjaar zal bereiken, wordt hierop nader ingegaan. De resultaten van het kernenergie- en het ruimte-onderzoek, als mede de aardgasvondsten in het Noorden des lands, zullen voor de genoemde versterking van onze economische structuur een welkome bij drage zijn. De Regering is verheugd, dat het met Uw medewerking mogelijk is gebleken in het afgelopen jaar een aantal sociale verbeteringen tot stand te brengen. Wanneer de ontwerp-in- terimregeling voor invaliditeitsrentetrekkers, die ertoe strekt een belangrijke verbetering in de positie van deze groep te brengen, door U zal zijn aanvaard, zullen vele vraagstukken, waar voor de Regering zich in haar sociaal beleid op korte termijn gesteld zag, tot oplossing zijn ge bracht. Intussen blijven ook, op langere termijn gezien, belangrijke sociale vraagstukken de aandacht op eisen. De Regering denkt hierbij aan de defini tieve vorm der oudedagsverzekering, de defini tieve sociale voorziening voor gehandicapten en een regeling voor de dekking van zware genees kundige risico's. Zij heeft deze problemen in on derling verband voorgelegd aan de Sociaal-Eco nomische Raad; daarbij is de vraag gesteld wel ke prioriteitsbepaling wenselijk is, rekening hou dende met wat overigens in onze economie ver wezenlijkt moet worden. Tot de genoemde belangrijke vraagstukken be hoort ook de wijze van loonvorming. De Rege ring heeft het desbetreffende advies van de So ciaal-Economische Raad in overweging genomen. Zij onderzoekt, in hoeverre het met handhaving van haar eigen verantwoordelijkheid mogelijk is, het georganiseerde bedrijfsleven een beter pas sende verantwoordelijkheid bij de loonvorming te geven. Voor de landbouw is van grote betekenis, dat de gemeenschappelijke Europese markt op agrarisch gebied gestalte krijgt Daardoor openen zich nieu we vooruitzichten, al wordt ook de concurrentie verzwaard. Het agrarisch bedrijfsleven staat thans voor de taak, verhoging van produktiviteit en kwaliteit tot stand te brengen. De Regering zal dit streven krachtig steunen o.a. door ver betering van de produktie-omstandigheden. Ook in de zeevisserij voltrekken zich veranderingen, die op langere termijn gezien van betekenis zijn; o.a. nemen de mogelijkheden tot deelneming aan de verre-visserij toe. De woningvoorziening, die voor vele gezinnen nog grotere problemen schept, blijft een onder werp van voortdurende zorg. De snelle groei der bevolking en de noodzaak tot vervanging van krotwoningen doen de behoefte aan woonruimte groot blijven. Daarom moet ook voor 1963 reke ning worden gehouden met het in aanbouw ne men van 90.000 woningen. De verhouding van de bouwkosten tot het inkomen van de meeste wo ningzoekenden is zodanig, dat het Rijk in de meeste gevallen financiële steun zal moeten blij ven verlenen. De woningbouw zal beslag leggen op meer dan de helft van de aanwezige bouw capaciteit. Aangezien ook de behoefte aan ande re gebouwen onverminderd blijft bestaan, zal ook in 1963 een stringent goedkeuringsbeleid noodzakelijk blijven. Het beleid van de Regering blijft niet alleen ge richt op het scheppen van betere mogelijkheden voor ieders materiële welzijn, maar ook op een evenwichtige sociale opbouw van de maatschap pij en op de bevordering van een zo ruim moge lijke spreiding van verantwoordelijkheid. Zo heb ben de bezitsvorming, de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en het zelfstandige midden- en kleinbedrijf haar onverminderde aandacht, het geen mede in de wetgevende arbeid in het ko mende zittingsjaar tot uiting zal worden ge bracht. De Regering blijft de zorg voor onderwijs, we tenschap en cultuur als een der belangrijkste onderdelen zien van haar beleid. Zij stelt voor, dit jaar wederom een groter deel van de rijks begroting te bestemmen voor scholing en vor ming van onze jonge generatie en voor deel neming van steeds hreder lagen van de bevol king aan uitingen van cultuur. De Regering houdt het oog gericht op de moge lijkheden voor vrijetijdsbesteding, en denkt hier bij speciaal aan voorzieningen op het gebied van de openluchtrecreatie, waaraan in ons dichtbe volkte land'zo'n grote behoefte bestaat. De snelle ontwikkeling op velerlei gebied brengt in onze samenleving ingrijpende veranderingen te weeg. De Regering tracht waar nodig aanpas sing in het persoonlijk en gemeenschapsleven te bevorderen. Een omvangrijk wetgevend programma zult U ook komend zittingsjaar te behandelen krijgen: in de eerste plaats de reeds ingediende ontwer pen, zoals die voor de herziening van de algeme ne delen van het Burgerlijk Wetboek, de wet be roep administratieve beschikkingen, de algeme ne bijstandswet, de ziekenfondswet, de kernener giewet, de regeling van het voortgezet onderwijs en de instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijnmond, en voorts enkele be langrijke ontwerpen van wet op het gebied der belastingen. Daarnaast zullen U nog enkele nieuwe wetsont werpen bereiken, waaronder die ter herziening der Grondwet, de goedkeuring van twee interna tionale conventies inzake ruimte-onderzoek, de algemene premiespaarwet en de vreemdelingen wet. Enkele beleidsnota's zullen U eveneens tot een gedachtenwisseling met de Regering aanleiding kunnen geven. Reeds ontving U o.a. een nota over de reclametelevisie, over het in exploitatie ne men van de aardgasvondsten en over hulp aan minder-ontwikkelde gebieden. Heden bereikt U een nota over het toerisme in Nederland. Van jaar op jaar vereist de behandeling der be groting meer tijd en aandacht van de Staten-Ge- neraal en de Regering. Daardoor dreigen andere werkzaamheden verdrongen te worden. De Re gering volgt daarom met veel belangstelling de gedachtenvorming en de experimenten in Uw midden, om tot een verbetering van de werk zaamheden der Kamers te komen. De Regering zal het initiatief nemen voor een nationale herdenking van de herrijzenis van onze Staat in 1813. Een comité zal worden opgericht, dat onder voorzitterschap van onze dochter Bea trix zal staan. De Regering verwacht, dat in plaatselijke en verenigingsverbanden daarbij aansluitende initiatieven zullen worden ontwik keld. In het komende zittingsjaar wordt van U weer veel werk en inspanning vereist. Moge het U gegeven zijn in onderlinge goede verstandhou ding en in samenwerking met de Regering vruchtbaar werkzaam te wezen ten nutte van ons land en ons Koninkrijk. Met de bede, dat Gods zegen op U en Uw werk moge rusten, verklaar ik thans de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. De ontwerp-begroiting 1963, die van middag bij de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal Is ingediend, vertoont een wtgaventotaal van 11.627 min., waar aan 9.486 min. aan lopende uitgaven 2-141 min. aan kapitaaluitgaven. De mwdelen worden geraamd op 10.733 nun., zodat voor de Gehele Dienst een WKort zal ontstaan van 894 min. «oudt men rekening met het verschil jussen kasuitgaven van Defensie en de Begroting van dit departement ten be- "rage van 45 min., dan stijgt het te- Kort tot 939 min. Dit tekort is belang- ryK groiter dan dat van de ontwerp- «^r'"*^ 1962. Dit vindt o.m. zijn oor- va ^e te hoog gebleken ramingen van de belastingopbrengst voor 1962. «et tegenvallen van deze opbrengst was net gevolg van de loonsverhogingen die een aanzienlijke verschuiving van de JoKomensverdeling ten laste van het "verige inkomen hebben teweeg ge wacht. De noodzakelijk igebleken her- XV 1^^ '»'an de ramingen voor 1962 werKt ook in die voor 1963 door. t^r^^"y^^''^^'^S ^st grotere begro- v7 -P- past in het door de minister van Jjinanciën gevoerde budgettaire be leid waarbij conjuncturele mee- of te genvallers in de middelen bij de vast stelling van de voor uitgavenverhoging c.q. belastingverlaging beschikbare ruimte buiten beschouwing moeten blij ven. De financiering van het begro tingstekort acht de regering verzekerd: naast de dekking met middelen van de voorinschrijfrekingen is een beroep op de kapitaalmarkt vereist tot een bedrag, dat ten achter blijft bij de aflossingen op de gevestigde schuld. Het streven blijft er op gericht de rijksuitgaven verhoudingsgewijs te doen achterblijven bij de structurele groei van het nationale inkomen, opdat over langere termijn gezien een ver laging van de belastingdruk, die ver der gaat dan het wegwerken van de ge leidelijke verzwaring als gevolg van de progressie mogelijk wordt. Wanneer men een aantal posten die terzake niet van belang zijn buitenbeschouwing Iaat, blijft de uitgavenstijging 1963 biimen de uit bovengenoemd streven afgeleide structurele stijgingsnorm die f 30O min. beloopt. Past men voor de beoordeling van de conjuncturele aspecten van de ontwerpbegroting 1963 dezelfde correc ties toe op de begrotingsuitgaven en houdt men rekening met de wijzigingen in de belastingtarieven en met de rem mende werking die de progressie van de belastingen heeft op de economie, dan blijkt uit de begrotingscijfers een impulswerking ter grootte van 5V2 "U van het uitgaventotaal van 1962. Dit percentage overschrijdt in zekere mate dat van de stijging van het reële natio nale inkomen, welke stijging op 4 a 4V2 "/o wordt geschat. Hieruit volgt dat de rijksfinanciën, voor zover door de be groting bepaald, het komende jaar geen remmende invloed op onze economie zullen uitoefenen. Dit resultaat acht de minister van Financiën in het licht van de economische ontwikkeling aanvaard baar, ook al omdat voor het voeren van conjunctuurpolitiek een geheel van in strumenten ter beschikking staat. De regering wil het beleid ten aan zien van de voorziening in de essentiële collectieve behoeften zoals onderwijs en infrastructuur voortzetten. Zij staat echter tevens op het standpunt dat, indien en voor zover het structu rele patroon van de overheidsfinanciën ten opzichte van dat van de volkshuis houding als geheel te eniger tijd ruimte zal laten voor een incidentele aanpas sing van het begrotingstekort, bij de keuze tussen de mogelijkheden van verwezenlijking daarvan, n.l. verhoging van uitgaven aan de ene kant en belas tingverlaging aan de andere kant, aan belastingverlaging een belangrijke plaats dient te worden toegekend. Zulk een verlaging zou dan leiden tot een gewijzigde financiering van de rijks begroting in die zin dat tot een be drag van bedoelde verlaging meer dan thans van leningen en minder van belastingmiddelen gebruik wordt ge maakt. Ook in dit verband brengt de minister van Financiën in herinnering dat bij het kiezen van het juiste tijds tip voor belastingverlaging conjuncture le overwegingen een belangrijke rol spelen. De regering neigt tot de gevolgtrek king, dat een overbesteding in 1963 kan worden voorkomen indien men voort gaat met het beleid tot matiging van de toeneming der bestedingen, zowel in de particuliere sector als bij de overheid. De spanningen op de arbeidsmarkt be moeilijken een verdere evenwichtige expansie van onze volkhuishouding. De loonsverhogingen hebben geleid tot een stijging van de arbeidskosten die be langrijk groter is dan die in de mees te landen waarmede Nederland concur reert. Ten aanzien van de loonontwik keling blijft waakzaamheid geboden. Dat een einde is gekomen aan de gro te betalingsbalansoverschotten van de jaren 1958-1960 ziet de minister van Fi nanciën als een bijdrage tot internatio naal evenwichtsherstel. Over de jaren 1961 tot en met 1963 zal het overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans naar verwachting gemid deld ongeveer f 500 min. per jaar be- (Zie vervolg op pag. 4) Na een elfjarige ambtsperiode in de hervormde gemeente van Ooitgensplaat, heeft ds. J. van Drenth zich zondagmiddag van dit deel van Gods wijngaard los gemaakt wegens vertrek naar Ede. De met ernst uitgesproken preek, die met grote aandacht werd gevolgd, riep de gemeente op bij het lioht van Gods woord te blijven wandelen wat alleen steun kan geven voor de toekomst. Over zijn arbeid in Ooitgensplaat en op het eiland zal de predikant de meest aan gename herinneringen bewaren. Ds. formuleerde het aldus: „Het eiland heeft grote bezwaren, maar prachtige voordelen die kerkelijk nergens gevonden worden". Voor deze afscheidsdienst bestond uiteraard een grote belangstelling Ook zeer velen van buiten de gemeente woonden de dienst bij. Wij kunnen daaruit opmaken, dat ds. Van Drenth om zijn veelzijdige arbeid zeer was ge zien en een grote bekendheid geniet. Na een afscheidsavond j.l. vrijdagavond in „Elthato", waren ook nu weer een groot aantal personen aanwezig die de kerkelijke en burgelijke gemeente vertegenwoordigde. O.a. zagen wij burge meester W. M. v. d. Harst en de wethouders, de heren Adr. de Vos en P. van Es.'De geref. predikant ds. P. Huisman met enkele leden van zijn kerkeraad; de directrice van het ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland, zuster Korver; Van de RingcoUega's was alleen ds. Van Vliet te Ouddorp verhindei'd om aan wezig te zijn. Deze 10 predikanten brachten één of meer van hun kerkeraads leden mee. Verder waren tegenwoordig de hoofden van de scholen en het oud- hoofd van de Chr. School de heer Scheffer uit Oud-Beijerland. De Stichting Evangelie en Industrie te Ede, die ds. Van Drenth als Industriepredikant heeft aangetrokken, zond het commissielid, de heer H. J. v. d. Scheur als afge vaardigde. De ouders en vele familieleden van het echtpaar Van Drenth woonden deze dienst bij. In broederlij lie sfeer gearbeid Bij de aanvang van de dienst namen de 10 ringcollega's, gekleed in toga, plaats op de eerste banken van het mid denschip van de kerk. Het is altijd stijl vol om deze herders in hun ambtsgewa den te zien binnenkomen. Na votum en groet gaf ds. Van Drenth als aanvangslied op psalm 48 1 en 4. Ouderling D. Troost las de Apos tolische Geloofsbelijdenis (dat werd be antwoord met het zingen van psalm 108 26) en vervolgens 1 Johannes 1 en 3 tot vers 7. De predikant ging daarna voor in gebed. De tekst voor deze laat ste dienst was gekozen uit 1 Johannes 1 7: „Maar indien wij in het licht wan delen, gelijk Hij in het licht is, zo heb ben wij gemeenschap met elkander, en het bloed van Jezus Christus Zijnen Zoon reinigt ons vanJalle zonden." Ds. bepaalde zijn gehoor bijDe groet het goed en het bloed van Jezus Chris tus. Voor de preek werd nog gezongen psalm 18 7, 8 en 15. Na de ontvouwing van dit tekstwoord dat met stille aandacht werd beluisterd, volgden slechts enkele toespraken (de overige zijn vrijdag gehouden zie ver slag binnenzijde van dit tolad.) Toespraken Ds. van Wakeren sprak namens de Classis Brielle en de Ring Sommels- dijk. Voor hem en zijn collega's was dit afscheid een onmogelijke mogelijkheid. Ds. Van Drenth, die jaren praeses van de Classis en de Ring is geweest was méér dan andere collega's aldus spreker Door de Deltawerken veranderen de (Zie vervolg op pag. 4) Politiemannen, brandweerlieden en burgers graven in het puin van het gebouw van het Belgische ministerie van economische zaken aan de Wetstraat te Brus sel, op zoek naar slachtoffers van de instorting, welke zich daar maandag ochtend heeft voorgedaan. De droeve balans zou luiden: Veertien doden, ne gentien gewonden en vermoedelijk nog drie slachtoffers. Van het vier ver diepingen hoge pand bleef vrijwel niets overeind staan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1