De Chr. Hist. Unie vroeger en nu HaringvlieibruQ ekori ahianden Meditatie F^GKORTEWEGsZQON ONTVANGST TEN HOVE erstB brugdeel geplaatst Vrijdag 14 september 1962 No. 3122 CSir. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG ¥00S DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond airus Oe fteer F. H. van de Wetering overleden BlNMEKViSiNSBBO SCiiillllRUBBEIBEP Fruitmanden en Fruitbaldes „zUe ^rultcentrala" :#obRBETER .-'i■;<;-..^'iM BUITENLAND Als een kni in 't nasiw zit 35e jaargang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SomméLsdijk Tel. (01870) 28 29, na 6 uur avo nds Tel. 2017 Olro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 2.18 PER KWARTAAÏ. ADVEKTENTIEPKIJS 12 cent per mm. B^ contract iijeclaal teifi«)t Evenals de A.R. partij gaat de C.H.U. in haar grondbeginselen terug op Groen van Prinsterer. Ook zij stelt tegen de revolutiebegrippen het Evangelie, het geen inhoudt, dat de overheid Gods die naresse is en niet die van het volk. Ze is dus eveens tegen de leer van de volkssouvereiniteit. Het overheidsgezag moet worden uitgeoefend naar het richtsnoer van hetgeen in de H. Schrift wordt geopenbaard. In het program van beginselen (laatstelijk herzien m 1951) staat echter, dat niet alleen gelet moet worden op de stellige uitspraken der H S maar ook op het oordeel der Chr. Kerk en op de leiding Gods in de ge schiedenis. De laatste punten lijken ons evenwel moeilijk te realiseren: het oor deel van de Chr. Kerk (voor de C.H.U. praktisch de Ned. Herv. Kerk) wijkt m menig geval sterk af van dat der C.H. voormannen, zoals Dr. Tilanus al meer malen heeft uitgesproken en inzake de leiding Gods in de historie zal men zich zeer moeten hoeden voor historisme. Als het program in dit verband wijst op ons Oranjehuis, zal ieder dit toestem men, maar in het algemeen moet de be tekenis van het historisch gegroeide toch wel zeer kritisch worden gehan teerd. Dat de C.H.U. zich als een echt pro testantse partij beschouwt, blijkt uit art. 4, waar gesteld wordt, dat Neder land bestuurd moet worden als een christelijke staat in protestantse zin. Dit is uiteraard bedoeld als een waarschu wing tegen steeds verdergaande ver- roomsing van ons land. Gezien haar oorsprong en samenstelling kan men niet zeggen, dat de C.H.U. een partij is, wier geestelijke grondslag in engere zin Calvinistisch is. Ze stamt meer uit het Réveil. Niet Kuijper, maar Vinet, Chan- tepie. Hoedemaker en ook Barth heb ben haar beinvloed. Daarom is zij ook veel minder systematisch en dogma tisch, meer ruim_ Evangelisch. Zij is huiverig voor het proclameren van „eeuwige beginselen" zoals Kuijper gaarne deed, hetgeen dus samenhangt met haar theologische basis. Daardoor maakt zij in vergelijking met de A.R. partij een meer onzekere en minder ge- diciplineerde indruk. Dat is volgens Prof. Van Niftrik, die ondanks zijn Barthiaanse instelling nog altijd C.H. is, een weerspiegeling van de christe lijke vrijheid. En men mag er gerust bij zeggen: ook van haar nogal heterogene samenstelling, want ze bevat vogels van diverse pluimage. In het program zijn, wat het onder wijs betreft, sporen te vinden van de christelijke staatsschoolidee van Hoede maker, maar niettemin is de C.H.U. al tijd een krachtig strijdster geweest voor het bijzonder chr. onderwijs. De voor mannen De Savornin Lohman en De Visser hebben daarvoor ongetwijfeld de grootste verdiensten. Het was zelfs de laatste, die in 1920 de gelijkstelling be lichaamde in zijn L.O. wet. Inzake de sociale kwestie was de C.H.U. lange tijd nogal conservatief, maar vooral on der invloed van Prof. Slotemaker de Bruine is ze sterk sociaal-voelend ge worden en thans staat ze o.i. niet veel minder dan de andere partijen onder pressie van de vakbeweging. Een bijzonder kenmerk van deze par tij is haar gouvernementeel karakter. Zij zal niet spoedig een regering afval len en zeker geen systematische opposi tie voeren. Ook is ze op regeringsniveau eerder dan de A.R. geneigd tot samen werking met andere partijen, inclusief de P.v.d.A. Het was Jhr. De Geer, die in 1939 voor het eerst 2 socialisten op nam in zijn kabinet. De A.R. waren daar toen fel tegen. Tot 1959 hield ze vast aan de brede basis en toen de P. v.d.A. zich terugtrok, zei Dr. Tilanus: „moet dat nu zo?" Na de oorlog gaan er steeds stemmen op of een fusie tussen de A.R. en de C.H. niet noodzakelijk is. Dit is een pro bleem op zichzelf. De A.R. zijn er beslist vóór, maar in C.H. kringen voelt men over 't algemeen er weinig voor. In be ginsel zijn de verschillen niet zo groot, maar er is een ingrijpend theologisch klimaatverschil, terwijl ook de kerke lijke verdeeldheid hierin een grote rol speelt. Daarbij komt nog de antithese kwestie. De C.H.U. verzet zich scherp tegen een groepering van ons volk in twee delen naar godsdienstige onder scheiding en streeft meer de synthese na. Hoewel in A.R. kringen de Kuijpe- riaanse anthithese lang niet meer zo sterk gesteld wordt, ligt hier inderdaad toch nog altijd een verschilpunt. Al zijn dus in de loop der jaren de verschil len ongetwijfeld kleiner geworden, men vindt met name in de C.H.U., dat een fusie momenteel ongewenst is. Ge vreesd wordt en o.i. niet ten onrech te dat er dan grote kans zou zijn op gezamenlijk stemmenverlies en dat bo vendien er toch neo-A.R. en neo-C.H. partijen zouden overblijven." Wat het kiezerskorps van de C.H.U. Detreft, het verloop daarvan sedert 1946 was als volgt (in percenten): 1946 7,8 1948 9,2 1952 8,9 1956 8,4 1959 8,1 1962 8,8 Voor de-oorlog had zij gemiddeld 9 a 10 »/o van de kiezers. Daarna is ze eerst gedaald op 7,8, waarvan de door- oraak de oorzaak was. Al spoedig ech ter kwam in 1948 het herstel (9,2) en nandhaafde zij zich op 8 a 9 "/o. Toch. IS er een langzame achteruitgang. Wel JIB fff En zie, er kwam één van de over sten der synagoge, met name Ja- irus, en Hem ziende viel hij aan Zijn voeten." Marcus 5 22 We horen tamelijk veel spreken over het wonder van de opwekking uit de doden van het dochtertje van Jaïrus door de Heere Jezus. Bijna nooit horen we iets over Jaïrus zelf. Het Evangelie spreekt dan ook weinig over hem. Maar toch wel een beetje. We horen allereerst zijn naa.in, die is Jaïrus en dat betekent: „Lichtdrager." In het boek des Levens lezen we ech ter weinig van licht, dat hij verspreidt. Alleen lezen we: „hij was een overste der synagoge. De synagoge was de plaats des gebeds. Daar las men de wet en sprak men uit de rol der profeten. Oorspronkelijk zal ook op hem van toe passing geweest zijn: „heeft iemand van de oversten in Hem (in Christus) ge loofd?" Jaïrus en Jezus is de grootste tegen stelling die men zich denken kan. Maar nu kwam in dat rustige, uiterlijk vrome leven van Jaïrus een bange beproeving. Zijn enigst dochtertje van 12 jaar wordt ziek. Eerst laat het zich nog niet zo heel ernstig aanzien, maar weldra ver ergert het en is het voor aller oog zicht baar, dat slechts een wonder hier nog uitkomst kan geven. De moeder waakt in deze angstvolle uren aan het ziekbed van haar kind. En de vader? Is hij heengesneld naar de synagoge om de gewijde stilte, waar hij zozeer thuis is zijn nood te gaan uit- schreien voor de oren van Israels God? Neen, wonderlijk, dit meest voor de hand liggende, doet hij niet. Allerlei ge dachten vliegen door zijn hoofd. Hij snelt de straat op, regelrecht naar de plaats, waar hij gehoord heeft, dat die wonderlijke rabbi van Nazareth zich op houdt. Neen, eigenlijk heeft hij nooit erg veel van die Jezus moeten hebben. Diens leer is immers zo erg vernede rend voor de mens: Hij wil immers dat Jaïrus op al zijn vrome v/erken de dood leert schrijven en als een arm zondaar bedelend om genade aan Zijn voeten terecht komt. Zie dat heeft Jaïrus nooit gewild, doch nu hij werkelijk in nood is, nu hij gevoelt dat bij Jezus, Die immers reeds zo veel krankeh genezen heeft, zijn enige kans ligt, valt alles weg voor dat éne „hij m.oet geholpen worden!" De nood van het ogenblik drijft hem uit tot Jezus. De nood van zijn kind legt heiïi straks aan de voeten van de, te voren verachte Rabbi, met de ootmoedige smeking of Hij wil ko men om zijn kind te genezen. Wat niet sterven wil in de zegeningen die wij uit 's Heeren hand ontvangen, gaat soms sterven in onze levensnood! En wat dat is? Ons hoogmoedige Jaïrus hart! Wij hebben van nature een Jaïrus- hart, vol eigen waan, vol eigen kracht, vol eigen voortreffelijkheid. Maar als 't werkelijk nood wordt, dan wordt die hoogmoed geknakt en die eigengevoe- ligheid gebroken. Er moet wel heel wat gebeuren, voor dit geschiedt. We lezen hier dat het dochtertje van Jaïrus op haar uiterste ligt, alvorens haar vader zijn noodkreet uitsnikt aan Jezus voe ten. Eerst zal Jaïrus het gezocht hebben bij allerlei dokters, vervolgens bij aller lei kwakzalvers en wonderdokters en toen er helemaal niets meer hielp, toen pas heeft hij zich tot de Heere Jezus gewend. Dan breekt en smelt het Fari- zeërs-hart in de smeltkroes van het lijden. Dan hoort ge dat innige sm.eken: „Heere help mij!" Woordelijk staat er: „hij bad Hem zeer". Hij smeekte Hem vele dingen. Ja, als 't zover komt, dan heeft het Jaïrus hart zoveel uit te zeggen. Dan springt het open met alle nood, zorgen en zonden. Lezers is de nood ook voor u al wer kelijkheid geworden? Zijt ge met ieder een en met u zelf aan het eind geko men? Dan pas, maar niet eerder komt ge als een arme smekeling aan de voe ten van de Heere Jezus terecht. Dan bidden wij Hem zeer! „Heere help mij!" Enwie Hem aanroept in de nood, vindt Zijn gunst oneindig groot. Dirksland C. J. Kesting. De heer E. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de Christelijk Histo rische Unie, die woensdagochtend in zijn woning in Den Haag is overleden. bracht dit jaar enig herstel, maar dit was bij een statenverkiezing en die zijn merkwaardigerwijze voor de C.H. altijd beter dan Kamerverkiezingen. We zien geen kans dit opmerkelijk ver schijnsel te verklaren. In elk geval handhaaft deze partij zich veel beter dan de A.R. ondanks haar minder solide organisatie, haar zeer bescheiden pro paganda, haar pernamente geldgebrek, haar gemis van een dagbladpers en haar minder belijnde beginselen. De verklaring hiervoor moet naar onze me ning hierin gezocht worden, dat de C. H.U. een typische centrumpartij is, spe ciaal voor de Hervormden, die de A.R. te gereformeerd vinden en die toch niet links willen stemmen. In confessionele en midden-orthodoxe Hervormde ge meenten stemt altijd een groot deel C.H. In Friesland b.v. bestaat de A.R. partij vrijwel uitsluitend uit Gereformeerden, terwijl de orthodoxe Hervormden er C.H. stemmen. Merkwaardig is voorts dat op de westelijke Veluwe de Her vormden, die daar bijna allen tot de Geref. Bond behoren, toch grotendeels C.H. stemmen. In Putten b.v. krijgt de C.H. 40 "/o van de stemmen, doch van de 14 "h A.R. is slechts 4 */o Hervorm den. Tenslotte nog één en ander over de positie van de C.H.U. op Goeree en Overflakkee. Het verloop der stemmen percentages was daar tot dusver als volgt: 1933 3,6 1937 2,3 1946 3,9 1948 7,0 1952 6,7 1954 7,2 1959 6,9 1962 8,7 Vóór 1940 haalde zij gemiddeld 3 */o van de stemmen (het lager "/o van 1937 hing samen met de deelname van de C.N.A.), een zeer laag getal dus. Na de oorlog ging het sterk vooruit. In 1946 betekende het nog niet zoveel, omdat toen blijkbaar de A.R. sterk favoriet was, maar vanaf 1948 dateert de eigen lijke vooruitgang. Of het extra-hoge cijfer van 1962 (een Statenverkiezing!) Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEEB Telefoon 2682 Westdijk >6 MIDDEIiHARNIg zich zal handhaven, zal volgend jaar moeten blijken. Van twee verschijnselen willen we pogen een verklaring te geven. Ten eer ste: hoe is het geringe aantal C.H. stemmen op G. en O. te interpreteren? Dat zit kennelijk hierin, dat alle Her vormde gemeenten op ons eiland qua ligging gereformeerd zijn en niet con- Ifessioneel of middenorthodox. En dit „soort" Hervormden stemt nu eenmaal of A.R. of S.G.P. Flakkee lijkt in dit 'opzicht meer op de Alblasserwaard dan op de Veluwe. In laatstgenoemde streek speelt een sterke traditie, die teruggaat op de reacties van Hervormde zijde na de Doleantie. In Middelharnis b.v. krijgt de C.H.U. slechts 5 «/o, maar de A.R. 11 "/o en de S.G.P. 15 "/o van de Hervorm den. Ten tweede: waaraan is de stijging van het aantal C.H.-stemmen na de oorlog toe te schrijven? Het antwoord moet luiden, dat er kennelijk een uit tocht van Hervormden gaande is uit de A.R. Volgens onze berekeningen is 3 a 4 "/o daarvan naar de C.H.U., 4 "/o naar de S.G.P. en 7 */o naar de P.v.d.A. ge gaan. Vooral in Stellendam is dat zicht baar. Daar haalden de C.H. in 1946 slechts 6 ">/o in 1956 was het 10 Vo en in 1962 al 18 "/o. Een steeds groter deel van de kiezers der Herv. Kiesvereningin gaat daar C.H. stemmen i.p.v. A.R. An dere gemeenten met een betreklielijk hoog percentage C.H.-stemmen zijn Me lissant (18 'Vo, vroeger confessioneel). Stad 10 Vo (idem), Den Bommel 16 Vo en Ooltgensplaat 12 Vo. ^^- r NAAR DE :MIDDEtHiRRNiS-rEU:Z3i58 vï Frankrijk-Duitsland De Franse president De GauUe heeft een staatsiebezoek aan de Duitse Bonds republiek gebracht. De Westduitse autoriteiten en de politie hebben er han denvol werk aan gehad. Want men hield ernstig rekening met de moge lijkheid dat er een aanslag op het leven van De GauUe zou worden gepleegd, omdat zich in de Bondsrepubliek vele voormalige leden van het geheime le ger bevinden. Het bezoek is echter zon der incidenten verlopen en het is zelfs een^, ware triomftocht geworden. De Franse president wist zich zeer popu lair te maken bij het Duitse volk en de Duitsers hebben hem toegejuicht alsof hij een filmster was. Doch het bezoek van De GauUe is meer geweest dan een officiële formali teit. Uit een communiqué dat in Bonn is uitgegeven, blijkt dat Frankrijk en Duitsland op velerlei terrein zullen gaan samenwerken. Men moet hierbij natuurlijk rekening houden met het feit dat in de roes van een dergelijk statiebezoek weleens dingen worden gezegd, die niet altijd waar gemaakt kunnen worden. De Gaul le is nog altijd meer militair dan poli ticus. Hij gebruikt meestal grote woor den, maar de inhoud is vaag en onbe stemd. In Frankrijk zelf is dat De GauUe enigszins kwalijk genomen. Met name de Franse pers is op z'n zachtst gezegd verbaasd over de toespraak van De GauUe tot een grote groep Duitse of ficieren in Hamburg. Daarin heeft hij gezinspeeld op samenwerking tussen het Franse en Duitse leger. De kranten wijzen erop dat De Gaulle zich eertijds met hand en tand heeft verzet tegen de Europese defensiegemeenschap. De Sowjet-Unie zou er geen genoegen mee nemen, als Frankrijk en Duitsland gin gen samenwerken, zeker niet als deze samenwerking op het terrein der atoom wapens lag, en of Amerika ermee ak koord zou gaan, is ook nog de vraag. Cuba In en rondom het land van Fidel Cas tro zijn de spanningen weer sterk ge stegen. Vast staat dat de Sowjet-Unie grote hoeveelheden wapens levert aan deze Zuid-Amerikaanse staat, die in communistisch vaarwater is verzeild geraakt. Zondag deden geruchten de ronde als zouden Amerikaanse bondgenoten deze Russische wapens per schip naar Cuba vervoeren. Namen werden genoemd, waaronder Griekenland en Engeland.... Later zou een Engels schip voor de kust van Cuba beschoten zijn door een schip van onbekende nationaliteit. Van Brit- Als de Haringvlietbrug gereed is zul len de afstanden van noord naar zuid en omgekeerd aanzienlijk worden bekort. Als alles goed gaat is dit eerst in 1964 zover, de eerste overspanning ligt nog maar op de pijlers en er moeten er nog 10 volgen, 'n Grappenmaker is er echter al op vooruitgelopen en heeft op het landhoofd, waar de brug met de Flak- keese wal en straks met de Volkerak- dam zal worden verbonden, alvast een fraai beschilderde wegwijzer geplaatst, waarop richtingen en afstanden worden aangegeven. Vanaf die plaats is de af stand naar Zierikzee 32 kilometer (over de Grevelingendam)naar Antwerpen 54 en naar Rotterdam slechts even der tig kilometer. „Zonder wachttijd binnen het uur van de uiterste hoek van Flak kee naar Rotterdam" zegt de heer P. D. Sieling, president-commissaris van de N.V. De Brug, wijzend naar dit eenza me bord in de nu nog met riet be groeide zandwoestijn, waar in 1964 tien duizenden auto's per dag zullen passe ren. Naast hem de directeur van de N.V. De Brug, de heer Jan Knape Mzn., gemeentesecretaris te Sommelsdijk. Woensdagachtend heeft H.M. Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ontvan gen een deputatie van de deelnemers aan het internationaal Fysiologencon- gres, dat tot 17 september in Leiden wordt gehouden. De foto toont de ko ningin met haar gasten. se zijde is dit alles nadrukkelijk ont kend. Het zal wel met het oog op de ont wikkeling in Cuba zijn, dat president Kennedy het Congres heeft gevraagd, hem te machtigen, zo nodig 150000 man reservisten onder de wapenen te roe pen. Daar moet men niet te veel achter zoeken. Het Congres gaat met vakantie en als er onverhoopt iets mocht gebeu ren waardoor de spanning steeg, dan zou de president niets anders kunnen doen dan de nationale noodtoestand af kondigen. Daar dit echter uit admini stratief oogpunt bezwaarlijk is en het bovendien onnodig de wereld in een crisis zou kunnen brengen, acht de pre sident dit ongewenst. De Sowjet-Unie heeft gedreigd dat Amerika met een aanval op Cuba een derde wereldoorlog zou kunnen inlui den. Chroestsjow zal geen reservisten oproepen, maar wel het leger in de grootst mogelijke staat van paraatheid brengen. President Kennedy heeft ge zegd, zich door dit Russische dreige ment niet van zijn stuk te zullen laten brengen. Engeland en de E.E.G. In Londen is dezer dagen de zoge naamde Gemenebest-conferentie begon nen. De zestien landen van het Geme nebest zijn vertegenwoordigd door der tien premiers en drie ministers. Premier Mac Millan van Engeland heeft de besprekingen geopend met een rede waarin hij de aansluiting van zijn land bij de Europees Economische Ge meenschap bepleitte. Het moet voor Mac Millan een grote teleurstelling ge weest zijn dat de meeste deelnemers aan de conferentie niet zo enthousiast waren over dit plan. Volgens Mac Mil lan zou toetreding tot de E.E.G. voor Engeland politiek en economisch voor deel betekenen, terwijl in Europa een zeker evenwicht zou ontstaan. De pre miers van de Gemeentebestlanden ech ter voelen wel aan, dat zij in econo misch opzicht nadeel zouden ondervin den. Met name Diefenbaker van Ca nada. Menzies van Australië en Nehroe van India hebben zich tegen de Engel se opvattingen verzet. Bovendien krijgt Mac Millan de op positie in eigen land tégen zich. Gaits- kell, de aanvoerder van Labour, schaart zich, wellicht uit politieke overwegin gen, langzamerhand geheel aan de zijde van de tegenstanders. Sobleu Ds. Robert Sobleu, een psychiater, die in Amerika was veroordeled tot le venslang, wegens spionage voor de Sow jet-Unie, is in een ziekenhuis in Londen overleden. Enige maanden geleden was Sobleu naar Israël gevlucht om zich aan de opgelegde gevangenisstraf in de Ver enigde Staten te onttrekken. De Israeli- Woensdag moest het plaatsen van de eerste overspanning op de pij lers van de Haringvlietbrug wor den uitgesteld wegens stormweer. Donderdagmiddag was het weer rustig met weinig wind, zodat het 106 meter lange stuk met een ge wicht van 830 ton, met goed ge volg op zijn plaats kon worden gelegd. Men leze het verslag aan de binnenzijde van dit blad en ook in het tweede blad. Woensdagmiddag j.l. werd mevr. P. B.-v. D. te Middelharnis opgeschrikt door de mededeling dat haar poes was aangereden. Mevrouw spoedde zich angstig naar de onheilsplaats en constateerde dat haar poes overleden was. Wel verwon derde ze zich er over dat de kleur van haar poes lichter was geworden, maar dacht dat dit in verband stond met de dood van haar lieveling. Met diepe ontroering werd poes in mevrouws tuin begraven; in de huis kamer werden onder het genot van een kopje thee nog enkele woorden aan dit tragische ongeluk gewijd. Dit gesprek werd enige tijd later on derbroken door een kort miauwend ge luid, dat vanachter de deur kwam. Na dat de deur geopend werd kwam de doodgewaande poes triomfantelijk de kamer binnen. Het was net of ze wilde zeggen: „Hier ben ik weer". Er was dus een andere poes in de tuin begraven. sche regering echter heeft hem het land uitgezet en op transport gesteld naar Amerika. Onderweg deed Sobleu een poging tot zelfmoord, waarna hij bij een tussenlanding naar een ziekenhuis in Londen werd vervoerd. Over Soblen is in Amerika en Enge land de laatste tijd veel te doen ge weest. Tenslotte nam de rechtbank het besluit Soblen naar Amerika te zenden. Op weg naar het vliegtuig zag hij weer kans een hoeveelheid bedwelmende middelen in te nemen. Later is hij, nog steeds in bewusteloze toestand, over leden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 1