EiiAnDEn-niEuiA/s Commissaris der Koningin opende gerestaureerde „Gouden Leeuw Anno 1500 woonde hier Udriaan Floriszoon, later Paus te Rome Afbraak van de oude Hoofdpoort Düjes en Datjes 2e blad Dinsdag 11 september 1962 No. 3121 ^chmmmetft -k -k Rede van de Commissaris Paus Adrianus VI CENTRALE VEILING Mlddelharnis •k k- Weer een huurverhoging. Ja, dat gaat miaar door. Weer huurcompensatie. Toch wel aardig hoor. 't Is in deze kwestie. Dus een soort spiraal. Waar het eind zal wezen? Och, wij allemaal. Leven maar weer verder. We betalen weer. En de huisbaas moppert: „Waarom niet wat meer?" •k -k Huur verhoging en nog wat. zijn alweer in de maand septem ber aangeland. De herfstmaand, zo vi ffeet. Dat wil zeggen dat straks de bla deren van de bomen bruin worden en afvallen. Wat leven we toch snel! De zomer bracht ons maar weinig zomerse da»en. Schram heeft tenminste geen enkele avond eens buiten kunnen zitten zonder jas aan. Hoe het komt weet ik niet, maar vroeger had men van die heerlijke zomeravonden, waarin men jls 't ware tot diep in de nacht buiten lion blijven. Dan vond men het spijtig als het bedtijd werd. Deze zomer moest yerschiUende avonden de elektrische kachel er aan te pas komen, om een temperatuurtje in de kamer te krijgen. Zodoende is de zomer ons ontsnapt eer we er erg in hadden. Met de septembermaand is er ook weer een huurverhoging aan bod ge komen. Er werd Schram gevraagd hoe het daarmee eigenlijk zit en hoe groot de verhoging wel is, als ik het goed heb naggegaan komt een en ander hierop neer dat de huizen omhoog gaan met 10 pet. in de eerste-klasgemeenten, met 11 pet in de tweede- en derde-klasge- meenten, terwijl de huren in de vierde- en vijfde-klasgemeenten verhoogd wor den met 12 pet. Heeft uw woning gebrelïen, dan wordt de huur niet verhoogd als de huuradvies- commissie 'n verkla ring afgeeft, dat de woning gebreken ver toont, die de bewoon baarheid ernstig schaden of indien de woning door verwaarlozing van de ver huurder niet aan redelijke eisen vol doet. De aandacht wordt er speciaal op ge vestigd, dat een dergelijke verklaring vóór 1 januari 1963 moet worden aan gevraagd. Ook de huren van woningen die op 31 maart 1960 niet hoger waren, al naar gelang van de gemeenteklasse, dan 9,—; 8,—; 7,6,en 5,(resp. voor de 1ste, 2de, 3de, 4de en 5de gemeente- klasse) worden zonder meer niet ver hoogd. De huren van onbewoonbaar ver klaarde woningen blijven onveranderd. De huren van na-oorlogse woningen die zonder overheidssubsidie gebouwd zijn, worden vastgesteld in overleg tus sen huurder en verhuurder, dit inge volge artikel 4 besluit bijzondere huur prijzen 1954. Bij zondere aandacht wordt eveneens gevraagd voor de iiuren van woningen die door de huurders zelf zijn opge knapt. Om onbillijkheden te voorkomen, voorziet deze wetswijziging in de be paling, dat de huren van door de eige naar verwaarloosde woningen die door de huurders met eigen geld zijn opge knapt, onveranderd zullen moeten blij ven. Vanzelfsprekend is deze bepaling voorbehouden aan een advies van de huuradviescommissie, zodat niet de huurder eigener beweging zal kunnen zeggen: „ik betaal geen huurverhoging, want ik heb de boel zelf opgeknapt!" Men kan ten deze dus geen eigen rechter zijn, maar moet de huuradvies commissie in de arm nemen, die u dan wel zal vertellen in hoeverre uw doe- het-zelf-actie nut heeft gehed om bui ten de huurverhoging te vallen. Al met al wordt het leven op dit punt ook weer duurder. Naar ik verneem is het voor de huur ders van een bejaardenwoning te iVIid- delharnis een tegenvaller, dat deze pas betrokken woningen ook onder de huurverhoging vallen, hoewel beweerd was dat dit niet het geval zou zijn. Voor de bejaarden is elke gulden er één en enige compensatie hebben deze men sen niet te verwachten. Komt er later nog weer een verhoging bij dan wordt het daar ook al geen goedkoop wonen meer! De gladiolententoonstelling behoort ook weer tot het verleden. Vele hon derden mensen hebben deze aantrekke lijke bloemen in hun vele schakeringen te Dirksland bewonderd. Een zeker dichteres zegt van de gladiolen: In die bloemen ligt een gloed, die 't bleek gedacht' en 't bleek gemoed, weer gloeien doet!" Dat is mooi gezegd. De kwekers heb ben hun best gedaan om. hier het mooi ste wat op dit gebied gebracht kan wor den, tentoon te stellen. Dat is ook al een opgave op zichzelf. Daarbij gebeu ren er dingen, waarop Schram hier even de aandacht wil vestigen. Het is voorgekomen dat een kweker bezig was om de mooiste exemplaren voor de show met extra zorg te omringen. Op het juiste tijdstip zou hij deze uit zijn veld snijden. Stel u echter zijn teleur stelling voor dat deze mooie bloemen toen hij ze snijden wou, reeds door een ander waren weggehaald! Er zijn men sen die langs een gladiolenveld komen en oen ruikertje mee naar huis nemen. Ze denken bij zichzelf: die bloemen worden toch maar weggegooid, dus kan ilc er rustig een bosje uitsnijden. Maar door zo'n handelwijze werd de kweker benadeeld en gingen zijn schoonste bloemen er uit, zodat hij moeite had om op de tentoonstelling goed voor de dag te komen. Laten deze bloemensnijders bedenken dat het spullen van een an der zijn, waar ze af te blijven hebben. Het is toch altijd wel een vraag waard of er een bos gladiolen afgesneden mag worden! Men heeft altijd mensen, die het met het mijn en dijn niet al te nauw ne men. Schram is zelfs een geval be kend dat men een hond uit Ouddorp meenam en die later te Nieuwe Tonge verkocht werd. Je moet maar durven! Het zal je overkomen dat je hond meegelokt wordt en je hem later in een andere gemeente tegenkomt. Maar het gebeurt. Zo hoort Schram ook uit Ouddorp, dat het daar in de strandtent bij 't Top pershoedje vaak ruinoerig toegaat. Het m.oet er zelfs verleden week zondag op een vechtpartij uitgelopen zijn. Door drank verhit komt men tot zulke din gen. En de jongelui die zich hieraan te buiten gaan springen gemoedereerd weer op de brommer en rijden over moedig over de wegen, waarbij ze het leven van henzelf en van hun naaste in groot gevaar brengen. De politie kan wel niet overal tegelijk zijn, maar zulke buitennissigheden verdienen wel specia le aandacht om er op te letten. Harde maatregelen zijn hier wel op hun plaats Jongelui die niet nuchter op hun brom mers de wegen onveilig maken moest gewoonweg het rijden verboden worden Er zijn al verschillende ongelukken ge beurd, waarbij totnogtoe de betrokke nen zelf verwondingen of schade op liepen. Maar vandaag of morgen rijden zulke nozems een ander aan met wie weet welke gevolgen. En wie zal alles betalen? Schrammetje. Na de buitengewone raadszilttingr, ter herdenking dat 650 jaar geleden aan de oude stad Goedereede stadsrechten zijn verleend, had de opening plaats van het geheel gerestaureerde Hotel „De Gouden Leeuw", eigenaar de heer W. L. van Beek. Dit hotel was in het begin van de 15e eeuw de pastorie van pas toor Adriaan Floriszoon, die later Paus is (geworden, de enige Paus, die Ne derland ooit gehad heeft. Dit gebouw stond onder beheer van Monumenten zorg; de restauratie had plaats onder architectuur van de oud-Flakkeeënaar J. de Wilde, tihans wonende te Breda. Het is een keurig gebouw geworden, waarvan het interieur in oude stijl, met zware moederbalken en kindei'balken is gehouden. Het café beneden doet aan een oude taveerne denken, maar is niet temin van modern interieur; oud en nieuw komt hier keurig tot zijn recht. De vergaderzaal daarachter is vrijwel zo gebleven, echter voorzien van een buffet. Het verdere interieur met fraaie trappen is van een bijzondere stijl, bo ven aan de straatkant is de z.g. pas- toorsltamer met een prachtige schouw, eiken lam.brizei'ingen enz. De hotelka mers zijn zeer luxe, voorzien van tele foon, badcellen enz. De familie van Beek biedt hier iets dat de meest ver wende gasten grote voldoening zal ge ven. Er waren tal van genodigden bij deze plechtige opening, o.a. burgemeester en mevr. Kleijnenberg met de gehele raad; de Commissaris der Koningin en mevr. Klaasesz, oud burgemeester en mevr. Bosschieter, architect de Wilde, met de aannemers; pastoor J. Buijs uit Mid- delharnis; de heer Bordet van Monu mentenzorg en vele anderen. In de pas toorskamer, waar ook een prima door dames in Flakkeese klederdracht geser veerde lunch is gebruikt, was niet voor allen plaats;-de helft van het gezel- j schap moest in de benedenzaal worden 1 ondergebracht, die echter door middel van geluids-televisie alles konden zien en horen wat zich boven afspeelde. De commissaris Mr. Klaasesz hield een belangwekkende rede en confron teerde zijn gehoor met het verleden. Op 7 mei 1312 werd door de lieren van Voorne aan Goedereede stadsrechten verleend; spreker noemde de Goereers bescheiden, want de stad is veel ouder, waarom beroepshistorici er veel aan dacht aan besteden. Goeree was aan vankelijk afhankelijk van de heren Van Voorne. In 1371 kwam de stad onder de macht van de Graven van Holland, spr. noemde namen als Jacoba van Beijeren, Karel de Stoute e.a. Z. Hoog Edel Gestr. noemde het gelukkig dat men zich op historisch gebied verdiept In de 15e eeuw had de stad Goedereede vijf poorten, t.w. de waterpoort, de Koepoort (naderhand de Molenpoort) de Mariapoort (gesticht door Maria van Bourgondië) de Katharinepoort of Hoofdpoort en de Doelenpoort. Hierboven een oude foto uit 1903, toen de Hoofdpoort (in de volksmond de „Hoorpoorte") is gesloopt. Jammer dat dit oude monument niet is gerestaureerd en voor het nageslacht bewaard. en tracht het oude stedeschoon te be houden. Herinnerend aan de zo juist gehou den rede van de burgemeester in de raadszaal, waar een beeld gegeven is van de op- en teruggang van de stad, achtte spr. het verblijdend, dat de con- junctuurlijnen weer omhoog gaan en men daarom ook dit gebouw heeft ge restaureerd en in zijn oude glorie heeft terug gebracht. Spreker hoopte dat het in dit hotel even druk zal worden als vandaag; de zware ball-cen zullen de massa wel houden, zo betoogde hij. Komende op pastoor Adriaan Floris zoon, in 1459 te Utrecht geboren, die in dit gebouw zou hebben gewoond, was er toch ook wel sprake van legende vorming, men weet n.l. van die tijd heel weinig af. Historici uit de vorige eeu wen hebben er niet het goede beeld van gegeven. Paus Adriaan, heeft slechts een half jaar zijn pontificaat bekleed, hij was kardinaal in Spanje, toen hij in 1522 tot Paus werd uitgeroepen. Van Spanje naar Rome was toen een moei lijke en gevaarlijke reis; er was 6 maanden voorbereiding toe nodig. Toen hij te Rome kwam was er een pestepi demie, het duurde toen weer even eer hij zijn ambt kon waarnemen en een half jaar later stierf hij reeds. Om ons de persoon van Paus Adria- nus goed in te leven, moeten we den ken dat het toen in de tijd was van de Reformatie en Luther veel ingeslopen kwalen in het kerkelijk leven in het licht stelde. Adrianus was toen prof- fessor aan de universiteit te Leuven, tegelijkertijd proost te Utrecht en pas toor te Goedereede (eerder in Oostvoor- ne en Ouddorp) deken van Antwerpen enz. Daaruit blijkt hoe bezet zijn leven was, hij is dus wel eens af en toe te Goedereede geweest, maar had er geen vaste woonplaats. Vi^el had hij er een goede band mede, wat uit nagelaten geschriften blijkt. Fel heeft hij gestre den tegen misbruiken in de kerk; de bisschoppen zagen tegen hem op, omdat hij ze becritiseerde dat ze zich meer moesten gelegen leggen aan het ziele- heil der gelovigen. Hij was bezield om de Islam terug te drijven; de Chr. vor sten Hendrik VIII en Karel V zocht hij als bondgenoten bijelkaar te brengen. Het was een stoere Nederlander, wiens komst te Rome door de prelaten met enige angst werd tegemoet gezien, bang voor de maatregelen die hij zou nemen. Helaas werd zijn leven bekort; Nederland mag echter trots zijn, dat deze activiteit van de vroegere Goe- reese pastoor er geweest is. De pa rochies werden in die tijd eclrter meest door een Vicarus verzorgd, dit heeft er mogelijk toe geleid dat deze eilanden zo snel tot de reformatie kwamen, om.- dat echte herders er niet hebben ge werkt. De commissaris verheugde zich dat door de restauratie van dit hotel, de herinnering aan het verleden wordt be waard. Hij feliciteerde de ondernemer met het fraaie gebouw en wenste hem toe, dat het hem er goed in zal gaan, waar z.i. alle aanleiding toe is. Ook het gemeentebestuur bracht hij zijn felicita ties over met deze fraaie aanwinst in het centrum van de oude stad. Vele rampen hebben de oude stad geteisterd. Spr. wilde dit alles niet op halen, alleen dit, dat de bewoners van Goeree wel eens gemene zaak maakten met de kapers, zodat de Zweedse ko ning daartegen ageerde! Hij vertrouw de dat de Goereese vroedschap dit an ders zou doen. Aandacht schenkend aan de toekomst van het eiland zei spreker dat er vele prognoses worden gemaakt en rappor ten verschijnen hoe het' misschien zal worden. Dit hangt van vele factoren af in sommige opzichten is het een on gewisse toestand zodat er wel enige reserve dient in acht genomen. Dit gebouw echter, keurig gerestau reerd, rechtvaardigt dat het te Goede- destijds pastoor te Goedereede wiens pastorie was gevestigd in heit thans gerestaureerde Hotel „De Gouden Leeuw" op de Markt te Goedereede reede een grote plaats zal innemen. De naam is wel niet de leeuw in het wapen van Zuid-Holland, maar dan toch een leeuw als een teken van kracht, zo be sloot de commissaris en verklaarde het gebouw voor geopend. (Applaus). Dankwoord De ondernemer de heer Van Beek sprak daarna woorden van dank. Hij releveerde dat 3V2 jaar nodig is ge weest (met voorbereiding enz.) om het zo ver te brengen; in l'/a jaar tijds is de restauratie verricht. Allereerst noemde hij de naam van burgemeester baron van Knobelsdorff, wiens werk la ter door burgemeester Kleijnenberg is overgenomen. Hulde bracht hij aan Mo numentenzorg die het initiatief nam, aan het gemeentebestuur, aan architect de Wilde en de aannemer de heer Wou denberg en voorts aan allen die er aan hebben medegewerkt. De schilder de heer Bakker kreeg een extra pluim, voor de mooie combinaties van de aan gebrachte kleuren en last but not least de Commissaris der Koningin voor zijn treffende rede en de opening die hij heeft willen verrichten. Burgemeester Kleijnenberg bracht zijn gelukwensen over namens het ge meentebestuur en drukte de wens uit dat dit in lengte van jaren in de Gou den Leeuw door velen gouden uren zul len worden doorgebracht. Namens de familie dankte een broer van de ondernemer, allereerst de heer Com.missaris en allen die aan de res tauratie zoveel zorg hadden besteed. Puntdicht van de commissaris De commissaris kwam nogmaals voor de microfoon en wees er op, dat bur gemeester Kleijnenberg in de raadszaal min of meer dichterlijk Was opgetreden. Ook hij wilde tot slot lyrisch zijn en declameerde op het gerestaureerde ge bouw het volgende puntdicht: Men rust in deze moderne eeuw bij voorkeur in de „Gouden Leeuw" (Grote vrolijklieid en daverend applaus) Er werd vervolgens een voortreffe lijke lunch gebruikt, door dames in Goereese klederdracht geserveerd. Veiling van vrijdag 7 september 1962 Bintje grove 13,------14,30; id. middel 11,------12,50; id. II 7,------9,80; Eigenhei mer grove 10,60; id. middel 15,50—16,70; id. II 9,10—12,30; id. drielingen 6,60— 7,Voeraardappelen 3,50. Aanvoer 30.000 kg. Kroten 6,—; Dubbele 58,------69,—; Waspeen 10,Augurken 10,------180, Stoksnijbonen 131,Andijvie 28, Komkommers 60/op 14,------19,id. 50/ 60 10,------12,—; id. 40/50 10,—; Tomaten A 55,------61,—; id. B 50,~; id. C 25,------ 38,—; Sla 4,20—4,90; Perziken 14,—; Ja mes Grieve 49,------69,Clapps 50, Frankenthaler 171,------190,—; Meloenen 32,------91,—; Pricose 59,------65,—; Aard beien per doosje 81, DIRKSLAND Ds. P. Blok, predikant der Ger. Gem. heeft een beroep ontvangen van de ge meenten Ridderkerk en Dordrecht en heeft- voor de beroepen naar Kampen en Rotterdam - Pendrecht bedankt. Overdracht muziektent Te twee uur 's middags had de over dracht vaii de muziektent plaats. Deze muziektent, die plaats biedt aan 60 per sonen is een opvouwbaar geval, ge monteerd op een Spijkstaal-wagen, dat overal kan worden geplaatst. Thans stond het op de Markt. Deze tent is eigendom van de gemeente, de muziek- en zangvereniging krijgen deze gratis in gebruik. De commissiaris die de over- draclrt verrichtte deed dit met de hem eigene humor; hij vond het leuk deze tent, die de provincie niets kost, in naam van het gemeentebestuur in ge bruik te geven. De muziekvereniging „Apollo" onder leiding van dirigent W. Vernooys speel de daarna een vrolijke mars. De voor- zitte.r dhr. Bruggeman bracht woor den van dank aan het gemeentebestuur en voor de gelukwensen van de commis saris der Koningin en noemde het een uitkomst voor het koninklijk Muziek gezelschap, dat zij deze fraaie tent voor hun concerten konden benutten. Na mens de zangvereniging Goeroes Ge mengd koor sloot zich daar de voorzit ter G. Bruggeman bij aan. Onder leiding van dirigent J. v. d. Heuvel werd een uitvoering gegeven door het gemengde zangkoor. Te ongeveer 3 uur is de com missaris weer naar 's-Gravenhage ver trokken. Het is de hele avond echt feest ge weest te Goedereede; er waren tal van bezoekers uit andere plaatsen van het eiland. RIJMEN VAN TIJMEN Mens, loop in de avond. Links, dan loopt ge goed. Dat voorkomt tenslotte, Heel wat tegenspoed. Goede weggebruikers. Zijn er mee gebaat. Als men naar adviezen, Ook eens luisteren gaat. Want we gaan zo langzaam, Weer naar 't mistseizoen. IJzel, gladde wegen. Net als toen en toen. Juist door links te lopen. Heeft men wel wat voor. Veiligheid voor alles. Knoop dat in uw oor. Luns en Cals en Zijlstra, Tien jaar aan het roer. Da's in deze dagen. Al een hele toer. Onze Excellentie's, Hadden 't reuzedruk. Scherpe pijlen schoot men. Op de Mammoet stuk. Buitenlandse zaken. Valt ook heus niet mee. Excellentie Zijlstra, V/erkte soms voor twee. Dat zijn wel een beetje, Onze grote drie. Kunt u het soms beter? Meldt u even. Wie?? "Herman" zei zacht Cato. Ze Sreep zijn n>achteloze hand en streelde die. j '•'..sloeg de ogen neer, als schaam- vl?'^ ^^Is kon hij haar blik niet ^«dragen. blili ^^"isterde hij, na enige ogen- hare ontmoetten de "Herman", zei ze weer, „Herman!" 'Je bewustheid van de daad, die hij had bed reven, van de hopeloze toestand in welke hij zich bevond, scheen terug gekeerd. „Vergeving", smeekte hij met bijna onhoorbare stem. Er was in die half af gewende ogen een uitdrukking van zulk een nameloos wee, dat Cato in tranen losbrak, dat Betje de hare niet kon te rughouden. Er was nog een derde het vertrek binnengetreden. Hij had onhoorbaar de deur geopend; het was Karel. Vei-wonderd keek hij rond. Hij had de dringende boodschap enige uren te vo ren bij zijn thuiskost ontvangen, m-aar er niet dadelijk toe kunnen besluiten, zijn vrouw te gaan opzoeken. Maar de onrust over haar lang uitblijven, een angstgevoel, waartegen hij vergeefs ge poogd had te strijden, had hem tenslot te toch herwaarts geclreven. Wat hij zag, ontroerde hem. 't Was, als week in eens zijn boze luim, als voelde hij het pantser van stugheid en onaandoenlijkheid losges- pen, en iets als berouw werd levendig in zijn hart. De vrouwen wendden liet hoofd om. Korte begroeting volgde, maar er was in de weinige woorden, die gewisseld werd niets van de hoogheid, die Betje duchtte, noch van de onverzoenlijkheid, die Cato verwachtte. Hij hield zich op de achtergrond; zag en luisterde. „Vergeving", herhaalden de bevende lippen. ,,Ja", snikte Cato; „we vergeven je, Herm, alles, alles.... Is het zo goed?" Pijnlijk vertrok weer het gelaat. „'t Is alles voorbijsprak hij met sterker stem, dan de anderen had den verwacht. „De..,, schande.... o, Cato streelde liefkozend de magere handen: „Och, Herm", begon ze. Opeens kwam nog smartelijker uit drukking op het gelaat. „Vader....!" Zagen zijn geestesogen helderder, naarmate de lichamelijke verdonkerden? „Moeder...., moeder!" kermde hij opeens luider. „Stil, stil", kalmeerde Cato en schik te het verschoven dek weer goed. „Verdoemd ben ik, verdoemd, ver doemd,. 't Sneed die het aanhoorden, door de ziel. Machteloos zweeg hij een ogenblik; dan prevelden weer de bloedloze lippen dat vreselijke woord, onophoudelijk, on telbare malen: verdoemd. Daar begon hij opnieuw. „Moeder, je hebt.me ge.waar- schuwd...." En dan ineens: „jij ook, zuster, jijweet je. 't Werd Karel bang om 't hart. Dit alles te moeten aanhoren. En weer fluisterde de hese stem in een ijlend tempo dat schrikkelijke woord, waarin de jammer beefde van helsen angst. Stom zonder troostwoord zat Cato, zat daar Karel. Daar lag de lichtzinnige, die gespot had zijn leven lang met dood en eeuwig heid, hel en verdoemenis; feller gespot naarmate een scherpe angel van ver wijt bleef steken, dat hij moeders ver maningen in de wind had geslagen. Niet lang geleden, 't was op een zon dagmorgen, was 'hij van een zijner nach telijke drinkgelagen huiswaarts gekeerd Op een bank in een der plantsoenen had hij zich neergezet en was daar in slaap gevallen. Toen hij wakker werd hoorde hij klokgelui: 't waren de kerk klokken, die nodigden. Verschillende voorbijgangers wierpen een eigenaar dige blik op hem, sommige een vol fari- zeeuwsen afkeer, anderen een van me delijden, 't Was heel stil; op deze zon dagmorgen was er in 't plantsoen wei nig geloop. Hij geeuwde en rekte zich, in volmaakte onverschilligheid voor die passeerden. Daar naderde een dame. Hij had haar niet zien komen. Zij scheen hem te kennen, stond althans plotseling voor hem stil; zichtbaar ontstelde ze. Toen had hij haar aangezien; die figuur, in het deftig verpleegsterscostuum, ha! hij was er: zuster Randers, Karels zus. Reeds had ze zich weer van hem afge wend, toen hij haar had aangesproken en gevraagd, waarheen ze zo vroeg op weg was, waarop ze eenvoudig had ge antwoord, dat ze naar de kerk ging. Dat had zijn spot wakker gemaakt; maar heel ernstig was ze een ogenblik voor hem kom.en staan en had gezegd: Bre mer, spot niet, ga liever zelf er iieen! Dat is in elk geval een betere weg, dan waarop je nu bent." Door haar ernst verbluft, en een gril volgende, gelijk hij zovele malen deed, had hij geant woord: „Dat zullen we eens hebben, ben ik zó presentabel? Waar moet ik zijn?" Ze had hem ingelicht, en hij was werkelijk gegaan. Daar, in een hoek weggedoken, had hij geluisterd, geluis terd als nooit te voren. ,,Zo is er dan geen verdoemenis voor degenen, die in Christus Jezus zijn, die niet naar het vlees wandelen, maar naar de geest." Dat was de tekst geweest. En ontroerd had hem de prediking, tot tranen toe Stil was hij na het einde van de dienst naar huis geslopen.De woorden van de prediker hadden hem vastgehouden maar 's avonds trachtte hij bij beker en spel er zich aan te ontworstelen, en hij was van de ene brasserij in de andere getuimeld, tot hij gewaand had rrtet een revolverschot aan alles een einde te kunnen maken. En thans, thans waarden door zijn ontsteld brein als schrikaanjagende spookgestalten, die woorden van waar schuwing, van geen verdoemenis voor die in Christus Jezus zijn, van eeuwige verdoemenis voor.hem! En weer hijgden zijn stervende lip pen dat ijselijke: verdoemd, verdoemd. Cato zuchtte, in haar onmacht om enige troost te bieden. En ze dacht weer aan dat woord op moeders portret ik weet, dat mijn Verlosser leeft. Hier geen Verlosser Karel voelde zich angstig beklemd. Dit sterven, die zelfbeschuldiging bij Herman; die zich altijd zo lichtzinnig had voorgedaan, wien alle ernst immer had ontbroken; die nooit zich bekom merd had om dood en eeuwigheid; die cynisch onverschillig een levenspatroon in elkaar had gezet en ook uitgevoerd, waarvan het laatste nummer zelfmoord washem nu te horen roepen, ker men, in stervensangst, nu al die licht zinnigheid, al dat cynisme te zien weg smelten voor de ontzettende realiteit van de dood.... En hij gevoelde, dat zijn eigen theorie evenmin er tegen be stand zou zijn; hij moest in dit ver scheiden een profetie zien van het zijne Want zijn verlichte denkbeelden, waar op hij pochte, waarop hij zich nog laatst tegen vaders vromen wens had gehoo- vaardigd, zouden hem de doodsvallei niet verlichten kunnen.... En zijn hooghartig schouderophalen over dom me bekrompenheid en blinde dweperij zou hem straks vergaan, als ook hij moest verschijnen voor de geduchte Rechterstoel; hij voelde het, 't was als of nu reeds de vierschaar over hem ge spannen werd, en zijn ziel kromp ineen van onzegbaar wee.... (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1962 | | pagina 5